GAS VOOR MEER COMFORT „DE JACHT IS ALTIJD OPEN" TL KINDEREN KINDEREN Het Indonesische geduld CKefarine.4" die niet lastiger zijn dan andere Een goed besluit met zomerfruit! from America's Best Tobaccos 4 middelen doen wonde ren bij pijn of griep! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 juii ISW Nr. 19621 KERKNIEUWS Oecumenische dienst in Brielle BRIELLE, 10-7. In Bi-ielle is zon dagmorgen op de plaats waar in 1572 de strijd tussen katholieken en her vormden een aanvang nam, een oecumenische dienst gehouden. Rec tor Th. van Vugt uit Oegstgeest droeg een heilige mis op, waarna ds. W. A. Duvekot uit Brielle een predi katie hield. Met de oecumenische dienst werd de herdenking ingezet van de heiligverklaring - honderd jaar geleden - van de negentien „martelaren van Gorkum". In 1867 verklaarde paus Pius IX negentien priesters en kloosterlingen heilig, die drie maanden na de inname van Den Briel op één april 1572 door de geu zen onder leiding van Lumey wer den opgehangen. De oecumenische dienst werd gehouden in de Bede vaartskerk, die op het „Martelveld" is opgericht, en die sinds tientallen jaren een bedevaartplaats is. WIERDEN. Vannacht is de 28-ja- rige spuiter L. Haas uit Nijverdal tengevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. In de Syrische hoofdstad Damas cus zijn maandag een Palestijnse vluchteling en twee Syrische oud- militairen terechtgesteld. Ruim vier jaar geleden waren ze ter dood ver oordeeld wegens spionage voor Is raël. II x VOORLICHTINGSBUREAU yuoJbÜ... fr* VOOR DE VOEDING Ingezonden mededeling voor geyser, gasfornuis, verwarming... Esso Gas in fles I Daar zijn wij het allemaal wel over eens: fruit hoort bij een goede voe ding. Het zorgt op een smakelijke manier voor ëen portie vitamine C. Vooral de voorjaars- en vroege zo mervruchten zijn rijk aan dit vita mine. Wist u dat aardbeien nog meer vitamine C bevatten dan si naasappels? Ook bessen en frambo zen mogen er zijn! De kersen hebben wat minder C-vitamine maar van de ze heerlijke vrucht kunnen we ge makkelijk een flinke portie op. Naast vitamine C krijgen we uit het fruit nog wat vitamines van het B complex en wat ijzer- en kalkzou- ten. Fruit kunnen we bij elke maaltijd geven, het is in zomer èn winter een welkom toetje. Ook tussen de maal tijden door valt het er goed in en verdient zelfs de voorkeur boven snoepgoed. Wilt u fruit zó eten? Best maar spoel het in ieder geval goed af onder.de kraan. Nog een paar raadgevingen: Koop fruit zo vers mogelijk. Was en/of schil fruit altijd voor het gebruik. U kunt op veel manieren zomer fruit verwerken. Probeer daarom eens onderstaande, recepten! U zult er geen spijt van hebben! Vruchtensla van sinaasappel en aardbeien ±150 gram aardbeien, 2 sinaasap pelen, 2 eetlepels basterdsuiker, groe ne gekonfijte vruchtjes. De aardbeien schoonmaken, was sen in koud water en met de basterd suiker in een kom of schaal over doen. De sinaasappelen afspoelen, door midden snijden en met een scherp mesje de stukjes vruchtvlees er uitsnijden. De stukjes sinaasappel bij de aardbeien in de kom doen en aLles even omroeren. De vliezen en het wit zoveel mogelijk uit de si naasappelhelften verwijderen en de bakjes eventueel versieren door de rand uit te tanden met een mes of een glad, rond spuitmondje. De vruchtensla over de sinaasap pelhelften verdelen en garneren met een stukje groen gekonfijte vrucht. Aalbessenvla 250 gram aalbessen, 2Vz dl water, 25 gram (3 eetlepels) griesmeel, 50 graml (5 eetlepels) suiker. De bessen uitzoeken, wassen, ris sen en met het water even aan de kook laten komen. De vruchten op een zeef laten uitlekken. Het vocht weer in een pan teruggieten en aan de kook brengen. De griesmeel en suiker aan het vocht toevoegen en het geheel, al roerende, gaar laten koken 8 minuten). De uitgelekte bessen door de zeef wrijven en het vruchtenmoes aan de „griesmeelvla" toevoegen. Het geheel met een vork of garde goed opklop pen en koud serveren. Kerscn-pcrzikpudding 250 gram kersen. 2 perziken, 2Vz dl water, 1 dl citroensap, 60 gram (6 eetlepels) suiker, 12 gram (6 blaad jes) gelatine, citroenschil, (slagroom). De kersen ontpitten. gedeelte van de kersen achterhouden als gar nering. De gelatine weken. De rest van de kersen met het water en de citroenschil even aan de kook laten komen. De citroenschil verwijderen en het vruchtensap zeven. De gelatine uitknijpen en in het nog warme vruchtesap oplossen. Het citroensap en de suiker toevoegen en het geheel op smaak afmaken. Het vruchtesap laten afkoelen totdat het drillig begint te worden. Een bodem pje in 4 kleine puddingvormen schen ken. De perziken ontvellen en de vrucht in twee delen van de pit ha len. In iedere puddingvorm een hal ve perzik met de holle kant naar boven schikken. De puddingvormen bijna volschenken met de rest van de puddingmassa en de gekookte ker sen als laatste in de gelatine schik ken. De puddinkjes laten afkoelen, storten en al of niet garneren met slijfgeslagen slagroom en de achter gehouden kersen. Voor vandaag enkele opmerkingen over de problemen die zich voordoen bij al die kinderen, die niet lastiger en niet ongezeggelijker zijn dan alle anderen. Dat zijn dus de kinderen die zich 's morgens aan het wassen proberen te onttrekken, die bekers chocolademelk omgooien over het brandschone tafellaken, die als wil den door het huis lopen te hollen, die op gezette tijden zo lekker oost- indisch doof kunnen zijn. Misdadige of achterlijke kinderen hebben wij hier niet op het oog. Ook houden wij ons nu niet bezig met kinderen die duidelijke karakterfou ten of zenuwziekten hebben; die be horen te worden onderzocht en te worden behandeld door psycholoog of kinderpsychiater. Zitten grinniken om niets Het gaat thans om die heel norma le kinderen, die potten inkt op het nieuwe karpet omkeren en die dan trouwhartig verzekeren dat ze dit beslist niet met opzet hebben ge daanKortom, om al die kinderen, die hamvingers op het witte behang zetten, die het deurtje van de vogel kooi moeizaam openpeuteren, die het ochtendblad al vóór het ontbijt verknipt hebben, die met. nieuwe schoenen. in heel diepe plassen trap pen, die in winkels om een snoepje staan te bedelen. Gisteren nog heeft onze eigen An- netje haar goede haarlint in kleine reepjes gescheurd omdat ze bloe- mencorsootje wou gaan spelen en zich als bollenprinses of druivenko- ningin wou vermommen. Maar ach, als je er maar één hebt zijn al die zogenaamde moeilijkheden niet zo bijzonder groot. Want wat is nu één haarlint? Wel wordt zo'n enig kind gewoon lijk wel schromelijk bedorven en lekker verwend. Daar wordt het dan natuurlijk wel minder enig van, maar óm nu te zeggen dat het zoveel last veroorzaaktNee, werkelijk, dat doet het niet. Het lieve leven be gint pas goed als er meer kinderen zijn en dan vooral op de leeftijd van „alles-wat-je-zegt-ben-je-zelf'. Dan houden ze mekaar aan de gang, zodat er nooit een eind aan schijnt te komen: aan de maaltijden zitten ze bij voortduring wezenloos te grinniken om niks en steken ze elkander aan met daverende clowrie- rieën, het „welles" en nietes" geroep is 's morgens en 's middags niet van de lucht en 's avonds liggen ze in de kinderkamer tot diep in de nacht de problemen van het afgelopen etmaal te bespreken. Geen marionettentheater Wat kunnen we doen om de orde en de rust, die telkens ver te zoeken is, weer te herstellen? Moeten we links en rechts maar eens een paar flinke klappen uitdelen? De tijd dat onze kinderen beslist niet geslagen moch ten worden begin al weer achter ons te liggen.' Wie nog denkt dal hp een kind nooit mag slaan loopt ook al weer achter. Volgens de allermodernste inzichten kan een enkele tik, mits niet in drift toegemeten, sonis heel heilzaam werken. Dat betekent dus niet dat we onze kinderen ieder kwartier een compleet pak rammel moeten geven Een ander recept bestaat uit ge strengheid met een flinke scheut onverbiddelijkheid, waarmee wij de kinderen dwingen in een voortdu rende, door ons van te voren vastge stelde, absolute regelmaat. Het huis begint dan wel erg veel op een ka zerne te lijken en geen weldenkend mens zal dit een ideale toestand vinden. Natuurlijk moeten voor tafel de handen worden gewassen, moeten voor het naar bed gaan de tanden worden geborsteld en moet er ook op gezette tijden worden „gedrukt", maar de jeugd van onze kinderen mogen we toch niet bederven door van het ouderlijk huis een marionet tentheater, 'een bagijnhof of een be jaardenhuis te maken. Meer aandacht Nu zijn er over pedagogie hele bi- bibliotheken voorgeschreven. Dat is een tamelijk veeg teken, want wan neer de dingen in kannen en kruiken zijn, kan 't allemaal in één brochure worden opgetekend of als 't daar net niet in kan, dan toch wel in één pocketboek. De mensen die de opvoedkunde zo ontzettend moeilijk hebben gemaakt en er van die hele dikke boeken over schreven, hadden óf zelf helemaal geen kinderen óf zij bleken'zelf hele maal niet zulke goedé opvoeders te zijn als het om hun eigen kinderen ging. Dat geeft ook al weer te den ken. In plaats van al die pedagogische verhandelingen, al of niet gelardeerd met de inzichten van de moderne dieptepsychologie, kan er misschien meer worden verwacht van een sprankje onbaatzuchtige liefde in onze harten. Wanneer we beseffen dat het krij gen van kinderen ook, verplichtingen schept en wanneer we die verplich tingen van harte danvaarden, zullen wij niet altijd heel erg in de krant verdiept of ergens zo. vreselijk druk mee bezig zijn, zodat we toevallig weer geen tijd voor de kinderen heb ben. Doe wat meer! Dan zullen we veel meer belang stelling hebben voor ons grut en wij zullen voorlezen van die lange man die als maar vlinders in dat ene net ving, wij zullen vertellen over Riket met die fantastische haardos, wij zullen met hen zingen van die graaf in Den Haag met dat nare pietlut tige zoontje. Als het verlangd wordt zullen we zelfs met een blijmoedig humeur en in een opgewekte stemming voorle zen uit die katterige kinderboekjes die ze tegenwoordig uitgeven en zul len we samen die ellenlange beeld verhalen, waar de teksten als kauw gom uit de mensen hun mond bub belt, uitspellen. En heus, die kinderboekjes blijken dan niet zo vervelend als we eerst dachten en die stoutmoedige strip verhalen over monsters op Mars en hoe de raketbemanning zich daar tegen te weer stelt, zijn eigenlijk nog boeiend genoeg. Met meèr liefde in onze harten Ingezonden mededeling zullen we ook veel meer tijd hebben om te luisteren, want onze kinderen hebben o zoveel te vertellen en wij hebben daar tot nu toe meestal maar zo weinig belangstelling voor gehad. Het is goed om jong te zijn met de kinderen, met hen te lezen en te bou wen, te zingen en te dansen, te plak ken en te kleuren. Het is goed voor henen het is goed voor ons. Dr. Alfreda Briedé. Nederlandse toeriste in de bergen verongelukt INTERLAKEN, 11-7. Een Neder- landse toeriste, de 34-jarige mevrouw Rosa Denneboom-van Gelder, onder wijzeres te Amsterdam, is in het Berner-Oberland in de omgeving van Wengen in een 200 meter diep ravijn gevallen. Zij maakte met haar echtgenoot een wandeling. Even voordat zij dodelijk verongelukte was de heer Van Gelder uitgegleden, waarbij hij werd gewond maar de tocht kon voortzetten. Met grote moeite slaagde hij erin Wengen te bereiken, waar hij de politie waar schuwde, die het stoffelijk overschot heeft geborgen. AMSTERDAM. Bij een demon stratie tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam, waarvoor geen ver gunning was aangevraagd, zijn in Amsterdam opnieuw 40 jongeren aangehouden. RECHTSZAKEN Jaar en drie maanden voor poging tot doodslag AMSTERDAM, 11-7. De 7I-jari- ge S. van der W. is door de recht bank in Amsterdam veroordeeld tot een jaar en drie maanden wegens een poging tot doodslag op zijn 58- jarige echtgenote A. Plug. De offi cier van justitie had een jaar en zes maanden geëist. Hangende een echtscheidingsproce dure was de verdachte, die slager is geweest, zijn vrouw met een uit beenmes te lijf gegaan en had haar in de borst en de rug gestoken. De verdachte, die klein en schriel is, was tot deze daad gekomen, nadat zijn zeer robuuste echtgenote op een niet zo bijster subtiele wijze jarenlang de scepter over hem had gezwaaid. De verdachte had op de zitting ver klaard dat zij hem talloze malen had mishandeld als zij onenigheid hadden. De raadsman illustreerde dit. BUK DOOR HET WERELD Het voorlopig volkscongres gaat in Djakarta voort met de terugkeer naar normale toestanden, hetgeen in de praktijk neerkomt op de ontluis tering van Soekarno. Deze is nu zijn titel „president voor het leven" kwijt een titel die hij zich overigens on rechtmatig zelf had laten toekennen door een volkscongres met zorgvul dig uitgelezen jaknikkers. Dit nieuwe congres heeft het ove rigens ook niet gemakkelijk. Tot er algemene verkiezingen gehouden worden - en dat zou nog een jaar of twee duren - kunnen hel ook alleen maar mei enige fantasie volksverte- genwoordiging genoemd worden. En in de zaal zijn zeker niet alle be langrijke stromingen evenredig ver tegenwoordigd, dat blijkt wel uit wat daarbuiten gebeurt. Reizigers door Java komen met verhalen terug dat op het midden van het eiland vooral grote groepen bijeenkomen en dan ijverig betogen dat men te wapen moet snellen om te voorkomen dat men in Djakarta Soe karno kwetst. In Djakarta zelf we melt het weer van de troepen, met name de Siliwangi-divisie die ver knocht is aan generaal Nasoetion. Daar gaan geruchten over commu nistische agitatie. En zonder meer is daar de activiteit van studenten vooral, die menen dat toch nog te zacht wordt opgetreden. Weinig perspectief Soeharto en de zijnen hebben nu al enige tijd gelegenheid gehad om aan de slag te gaan. Daarbij zijn ze door dit soort gistingen van allerlei aard binnenslands sterk geremd. En door de tanende invloed van Soekarno die toch nog sterk genoeg was om de verzoening met Maleisië een beet je te vertragen. Dan heeft het nieuwe bewind veel buitenlandse steun en tegemoetko mendheid nodig, maar die komt ook niet zo snel. Logisch, want niemand weet eigenlijk of de nieuwe leiders toel zoveel perspectieven hebben al wordt dat ijverig gehoopt. Maar het vrijlaten van een reeks politieke ge vangenen - met zulke xiiteenlopende figuren als Mohammed Natsir en ko lonel Vtenje Soemoeal - is natuur lijk zeer toejuichenswaard, maar het zegt weinig over de Indonesische kredietwaardigheid. Het grote gevaar voor de generaals is dat de bevolking die er zo lang over gedaan heeft om uit de ban van Soekarno's opzwepende persoonlijk heid te komen zeker niet veel ge duld heeft om te wachten tot de nieuwe heren goed op dreef zijn ge komen. Iers temperament Het was haast geen wonder dat er incidenten gebeurden tijdens het be zoek van koningin Elizabeth en prins Philip aan noord-Ierland. Een man wierp een brok beton, een vrouw een fles naar de Rolls Royce met de koninklijke gasten. De politie was er vlug bij om de daders te arresteren en om te zeggen dat het hier zeker niet ging om aanslagen met een po litieke achtergrond. Dat laatste lijkt wel zeer dubieus. De altijd al smeulende conflicten tussen protestantse en katholieke Ieren in Belfast en de omringende graafschappen zijn juist de laatste tijd weer feller opgelaaid: er vielen zelfs doden bij. Hoewel historisch te verklaren is deze onderlinge reli gieuze haat tussen de protestantse meerderheid en de katholieke min derheid voor een westers land voor buitenstaanders haast niet meer in te denken. Daarbij komt dan dat on geveer op dezelfde scheidslijn de nieuwe reden tot tweedracht komt: moet noord-Ierland deel van Groot- Brittannië en noord-Ierland blijven (het Verenigd Koninkrijkof over gaan naar de republiek Ierland? En dat alles nog daargelaten, blijft een onmiddellijke aanleiding tot katholieke ontevredenheid dat het voor niet-protestanten vrijwel alleen maar theoretisch mogelijk is vele openbare ambten te bekleden. Omgekeerd zijn er ook weer protes tanten die niets meer van Londen moeten hebben omdat de regering daar hun anti-katholieke instelling niet steunt. Bij het temperament der Ieren wordt dan gauw en graag ge vochten. Wanneer de vorstin - het symbool van het koninkrijk en de Londense regering - op bezoek komt, kan het haast niet uitblijven dat die bij het algemeen gevecht ook wordt geraakt of bedreigd. SCHIPHOL. De 46-jarige foto journalist Kees Scherer, die op 28 juni door een viertal bandieten op een verlaten bergweg van het Ita liaanse eiland Sardinië onder vuur werd genomen, is zondag behouden op Schiphol teruggekeerd. FEUILLETON „Gijs!" Het klonk als een juich kreet en de man wankelde even. Verbaasd draaide hij zich om en zag zijn vrouw staan in het korte bontjasje, dat hij haar het jaar te voren gegeven had. Het volgende ogenblik lagen ze in eikaars armen. „Dorienprevelde hij, blij en gelukkig door de aanraking van haar wèrme lippen. „Hoe wist je. „Kom mee," besliste ze, „het is buiten veel te koud." Èn toen pas zag hij de Mercedes staan, de oude, trouwe wagen, die hem al die tijd gediend had, talloze malen van het Gooi naar de stad en weer terug naar huis. Werktuiglijk stapte Gijs in naast zijn vrouw, die de deur sloot, start te en het plein verliet. Gijs Bol reed naast zijn vrouw de vrijheid tegemoet. Dorien vertelde: „We wisten al weken, dat je vroeger vrij zou ko men. Meneer de Vries heeft ont zettend veel voor je gedaan, Gijs, wat een aardige man is dat. Een week voor Sint Nicolaas belde hij me op en zei, dat er een redelijke kans bestond, dat je nog voor de feestdagen thuis zou zijn, maar ik mocht niets tegen je zeggen. Want in die zaken kun je nooit met ze kerheid zeggen, of de verzoeken succes hebben. En het is maar goed geweest, datje nooit iets geweten hebt, want twee dagen voor Kerst mis zei meneer de Vries, dat het wei januari zou worden. Maar gister morgen belde hij me op en zei, dat je vandaag vrij kwam. Om onge veer zeven tiur 's morgens. Dus ben ik vanmorgen al vroeg weggereden. Ik wilde je verrassen, zie je?" Hij knikte. „Daarin ben je wel ge slaagd, Dorienvrouwtje van me Ze knipoogde tegen ihem en wees op1 haar tas. ,,Er zitten sigaren in. Je eigen merk. Ik heb trouwens nog een paar verrassingen. Je zult het zelf wel zien." Met bekwame hand voerde de de vrouw fae Mercedes de stad uit en op de Weg raar AVnsterdam zette ze er een flinke gang in. „Heb je het niet koud?" vroeg ze. „De verwar ming moet eens nagekeken worden. Werkt maar aan één kant." „Moestehmijn opvolger de wagen niet hebben?" Dorien schudde haar hoofd. „Die heeft er zelf één. Hij krijgt onkos tenvergoeding. Wat een winst is er gemaakt, he? Ruim dertigduizend gulden." Ze kneep even in zijn arm. „Dank zij jouw werk, dat nu vruch ten afwerpt. Gijs, komt de fabriek er weer helemaal bovenop." Gijs stak een sigaar op. „Och, ik weet dat niet „Daar is iedereen het over eens, Gijs. En maak jfj je nu maar ner gens zorgen over, alles komt in orde. Alles is al in orde. Hij zuchtte. „Nu ja,, ik kan in de fabriek gaan werken.... een beetje verstand heb ik er wel van, op kan toor ben ik natuurlijk liever niet meer „Maak jij je nu maar geen zor gen, Gijs, alles is al geregeld. Laat dat nu eens aan je vrouw over, he?" „Dorien, je bent bewonderens waardig. Alleen al het feit, dat je me niet in de steek hebt gelaten toen „Zeg eens - ze keek hem een ogen blik verontwaardigd aan - „wat denk je van me? Ik meen me te herinneren, nog voor het begin van ons huwelijk, dat ik trouw beloofde. Misschien herinner jij je dat ook weer? Het was in het stadhuis in Amsterdam. Om precies te zijn: op onze trouwdag." „Dorien, je bent een zeldzame schat. Ik ga je steeds meer waarde ren. En ik hoop al het leed je te vergoeden, schatje...." „Ssst, daar praten we nooit meer over." „Hoe is het met Gerard?" „Een schat. Je zult het zelf zien. Zo,n gemakkelijk kind. En lopen.." Voor in Amsterdam sloeg ze rechts af en reed het Geuzenveld in. „Is dit een kortere weg?" vroeg hij. „De korste," antwoordde ze, ge heimzinnig lachend. „Wacht nu maar af." Gijs rookte zwijgend en keek naar de nieuw gebouwde wijken, er kwam een stuk opgespoten land en na een scherpe bocht reden ze weer langs door GERRIE BOS een blok hoge flats. Er begon iets van herinnering te schemeren bij Gijs. „Zeg, is dit niet de Troelstra- laan?" Ze knikte. „Ken je hem nog? Weet je ons flatje nog te vinden?" „Ik denk het wel, wacht eens, voorbij die dwarsstraat, is het daar ergens?" Na een minuut remde Dorien af en stopte. Voor het flatje. Ze trok zijn arm door de hare en zei: „Gijs, dit is onze woning. Ik ben niet meer in het Gooi. AI sinds het najaar niet meer." Hij schrok. „En moeder dan?" „Moeder bleef liever in Blaricum. Ik dachtna allesdat jij lie ver niet meer daar. Hij knikte. „Daar heb ik nog het meest tegenop gezien. Maar ik durf de er nooit over te beginnen, zie je? Dorien, dit is een pak van mijn hart. Maar de bewoners?" fWordt vervolgd!. Ingezonden mededeling Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tablet Chefarine „4", zijn elk afzon derlijk in de hele wereld beroemd en hebben miljoenen mensen baat ge bracht. Tezamen werken zij nog beter en doen werkelijk wonderen. Eén der bestanddelen is het betrouw bare maagmiddel Chefarox, dat een teveel aan maagzuur neutraliseert. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5