1&- IhuHB Luitje f kaas uit het vuistje Uitreiking diploma's geslaagde natuurgidsen te Haamstede Voorlopige uitkomsten landbouwtelling Ontwikkeling van zeehavens Rotterdam en Zeeland onderwerp gesprek te Middelburg Dertien eerste plaatsen voor Delta-Sport bij de Zeeuwse atletiekkampioenschappen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ofawbc 12 juli m* Nr. iwsi HAAMSTEDE, 11-7. De Westhoek kan bogen op een 13-tal nieuwe na tuurgidsen waardoor het corps dat de opleiding in Haamstede kreeg is uit. gebreid tot ongeveer 25 dames en he ren. li(j elk uitstapje in groepsver band naar bezienswaardigheden der natuur, waaronder ook de wekelijk se tochten naar de zilvermeeuwen- gebieden behoren, zün een aantal na tuurgidsen ingeschakeld die de deel nemers hun kennis graag mee geven en ook de vele vragen weten te be antwoorden. Een ontlasting dus voor de andere gidsen die hun diploma twee jaar geleden kregen. De uitreiking der diploma's vond plaats in hotel Bom en op deze vrij dagavond waren mede aanwezig de voorzitter en de secretaris van het I.V.N. de heren J. A. Nijkamp en A. Heutink; de voorzitter en admi nistrateur van V.V.V. Burgh-Haam- stede, dc heren C. B. Blom en W. Bakker; het ore-lid der Vogelwacht Schouwen-Duiveland de heer N.Ly- sen; het Vogelwacht- bestuur en oudere natuurgidsen. Van het ge meentebestuur was bericht van ver hindering ontvangen. Voorzitter der Vogelwacht en do cent, J. P. C. Boot sprak een wel komstwoord en memoreerde het nut van het contact dat de heer Lysen als secretaris met het I.V.N. begon. Hierdoor werden de activiteiten der Vogelwacht uitgebreid met de weten schappen der planten- en dierenwe reld op Schouwen Duiveland. Veel werd in de natuur veranderd door toedoen van de watersnoodramp 1953, doch ook door de steeds groter vormende aannemende mechanisatie en het gebruik van de chemische bestrijdingsmiddelen. De voorzitter zeide verder dat Schouwen Duive land zich gelukkig mag prijzen door dat zo veel natuurgebieden haar schoonheid bevorderen en in ach ting doen stijgen. Zo zijn er nog de schorren, de dijken, de bossen in Schuddebeurs, de inlagen, de Haers cn het brede duingebied der West hoek. Na de ramp kwamen daar nog de krekengebieden bij en het Schelp hoekgat. „Waar is een landstreek te vinden die, zo klein in oppervlakte niet minder dan 150 soorten broed- Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de voorlopige uitkom sten van de landbouwtelling, mei 1966, betreffende runderen en var kens bekend gemaakt. Rundvee. De totale rundveestapel nam toe van 3.751.000 stuks in mei 1965 tot 3.922.000 stuks in mei 1966 (4- 4,6 Het aantal melk- en kalflcoeien vogels telt en 100 verschillende overvliegende trekkers?" vroeg de voorzitter zich af. De heer Boot noemde ook het woord recreatie. Een der grootste problemen is de vraag waar we hier met deze mensen heen moeten. „Gooi alle natuurgebieden open", is wel gezegd doch hiermede gaat de Vogelwacht niet accoord. Er wordt dan teveel schade gebracht aan de broedende vogels. Het is heel goed mogelijk om de vogels van nabij te bekijken zoals in Koudekerke bij het klutengebied. Het hoe en het waarom is nu de taak van de natuurgidsen geworden die dit de recreanten moeten bij brengen. Het verantwoord gebruik maken van het natuurschoon is een der hoofdonderdelen van hun opga ve. Tot slot zeide spreker tot de cursisten hen met een gerust hart de natuur in te sturen en hij hoopte op veel voldoening en tot slot een epen oog te blijven houden voor de natuur. De geslaagden De voorzitter van het I.V.N. de heer J. A. Nijkamp reikte hierop de diploma's uit aan de geslaagden. Dit zijn: de heren M. I. Bakker Burgh C. A. Bastiaanse Zierikzee, C. Boot, Ellemeet, Dr. A. L. de Groot Schud debeurs, F. Schoonakker, Zierikzee, J. A. C. Smallegange Noordwelle, N. J. Stymperius Dordrecht, C. Ver ton Haamstede en H. A. der Wedu wen Burgh. De volgende dames slaagden eveneens: R. C. van Dale Noordwelle, L. C. J. Kik-Vis, Noord- gouwe, L. J. Minnik-Kioet Brou wershaven en A, M. de Nijs-Welte- vrede uit Ellemeet. Een hartelijk woord voegde de heer Nijkamp aan de uitreiking toe, waarbij hij naast zijn gelukwensen wees op de natuurschoonbedreiging alom in den lande. In 1930 meende men dergelijke stukken natuur schoon te kunnen redden door ze op te kopen, doch de toename der be volking, het aanleggen van wegen en spoorwegen bleek weldra weer in te grijpen in het mooie landschap. De planologie kwam een woordje meespreken en als men dan ziet hoe nam toe met ruim 23.000 stuks 1,4 De verdeling van het aantal melk- en kalfkoeien, naar het aantal malen dat deze dieren hebben ge kalfd, toont aan dat de toeneming bij de jongere dieren sterker is dan bij de oudere. Het jongvee, van 1 jaar en ouder, nam toe van 777.000 stuks in mei 1965 tot 807.000 stuks in mei 1966 3,8 Van deze groep jonge dieren is het aantal, dat reeds is gedekt, toe genomen met 8,5 Het aantal stuks jongvee, jonger dan 1 jaar gaf een uitbreiding te zien met 17.000 stuks 2,3 De rubriek mest- en weidevee ver toonde een stijging van 478.000 stuks in mei 1965 tot 579.000 stuks in mei 1966 21,1 °/o). Binnen deze groep dieren nam vooral het aantal mestkalveren be langrijk toe 29,0 °/o).Deze toe neming dient voor een groot gedeel te te worden toegeschreven aan een verlening van de gemiddelde mest- periode als gevolg van exportmoei- iijkheden. Het aantal bedrijven, waarop rund vee wordt gehouden liep terug van 174.000 in mei 1965 tot 167.000 in mei 1966 3,9 °/o). Varkens. De totale varkensstapel in ons land steeg van 3.752.000 in mei 1965 tot 3.886.000 stuks in mei 1966 3,6 °/o). Het aantal bedrijven met varkens verminderde in deze periode met 7.6 Dc opbouw van de varkens stapel verschilde duidelijk van die in mei 1965. Het aantal mestvarkens nam toe met 16.1 waarbij opvalt dat het aantel zwaardere varkens (90 kg en meer) 51.2 groter was dan in mei 1965. Ook bij deze dieren hebben de expo rtmocilijkh oden, ten gevolge van het mond- en klauwzeer er soms omgesprongen wordt in na tuurgebieden dan moet er in ge grepen worden. Hij prees de ge slaagden dat ze hier op Schouwen les mochten ontvangen van de heren Boot en Viergever. Vele beroepsbio logen kunnen jaloers zijn op de ken nis van deze twee begaafde docenten De heer Boot feliciteerde zijn „klasse" nadat deze nu toegetreden zijn tot het natuurgidsencorps van het I.V.N. „Nu alle spanningen weg gevallen zijn, trekken we er binnen kort nog eens op uit". Zo beloofde de heer Boot. Hij bracht verder dank aan de heer M. Evertse voor het toe laten der excursies in de zo rijk met natuurschoon bedeelde slotbossen. Namens de leerlingen sprak de heer H. der Weduwen uit Burgh een dankwoord tot de beide docen ten, de heren Boot en Viergever. Hij dankte hen speciaal voor het wegwijs maken in de natuur waardoor een eenvoudig duinplasje er nu heel an ders uitziet dan vroeger. Hij ver zocht mevr. Minnik-Kloet hen een enveloppe te overhandigen, die hier aan gaarne voldeed. Een kort weder woord ook namens de heer Vierge ver sprak de heer Boot. Gelukwensen sprak verder het ere lid, de heer N. Lysen die zich ge lukkig prees te zijn begonnen met de contacten met het I.V.N. en de daaraan verbonden opleiding tot na- tuurgids. De heer C. B. Blom sprak zijn vreugde uit over dit groot succes waarvan een groot deel der gasten weer zullen profiteren. Het is op merkelijk dat zo velen vragen naai de natuur. De heer Blom zag gaar ne één rondleiding meer per week naar de broedgebieden, daar te ve len hun neus stoten, en er al avon den ver van te voren uitverkocht zijn. De voorzitter zeide hierop dat het bezien zal worden om na de broedgebieden-excursies deze te ver leggen naar de omgeving van Biester veld en de Schelphoek. Tot sloot vertoonde de heer Boot een aantal kleurendia's uit het kort stondig bestaan der vlinders. natuurgidsenopleiding werd af gesloten (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). geleid tot een verlenging van de ge middelde periode. De groep biggen tot 25 kg liep te rug van 1.475.000 stuks in mei 1965 tot 1.333.000 stuks in mei 1966 9,7 °/o). Het totaal aantal fokzeugen was vrijwel gelijk aan dat van mei 1965. Tengevolge van een verandering in de vraagstelling, is het niet mogelijk het totaal van gedekte, niet kenne lijk drachtige en kennelijk drachtige, zeugen te vergelijken met de uitkom sten van mei 1965. De gewijzigde vraagstelling heeft eveneens invloed gehad op de rubriek overige fok zeugen". Voor de landbouwpaarden, schapen, hoenders en eenden worden, van de landbouwstelling mei 1966, geen voorlopige uitkomsten samenge steld. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 11-7. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn maandag 343 die ren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200 tot f 1750; 'werkpaarden f 1100 tot f 1600; oude paarden f 800 tot f 1225; 3-jarige paarden f 900 tot. f 1150; 2-jarige paarden f 750 tot f 925; veulens f 300 tot f 425; hitten f 750 tot f 950. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht vanaf f 2,80 tot 3,60; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,60 tot f 4,00. De handel was kalm. De V.S. willen een speciale bij drage ter waarde van 885.000 dollar (f3,20 miljoen) geven aan het V.N.- onderzoek-instituut voor sociale ont wikkeling in Genève ,zo is maandag bekend gemaakt. Graanbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 11-7. Op de Rot terdamse graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd af boerderij: Groene erwten tol f 40,00; Schokkers tot f 43,50; Capuciiners tot f 50,00; Bruine bonen tot f 100,00. SPOTPRENT DJAKARTA, 11-7. Het lijd- schrift Ampera in Djakarta heeft maandag een spotprent over vier kolom afgedrukt waarop generaal Soeharto tracht president Soekarno te weerhouden van het kiezen van de verkeerde mamten uoor het nieuwe kabinet. Op de prent zitten Soeharto en Soekarno samen in een kano temidden van wrakhout. Daar uit het water te vissen. Soe- stukken gemerkt met „com munisten", „mensen zonder principes of ruggegraat" en „leiders die gefaald hebben" of „leiders die alleen maar eigen belangen beschermen" uit probeert de president de liarto trekt de president daar van weg. Ingezonden mededeling uit liet buitenland Flitseii" KOEALA LOEMPOER Uit pro test tegen de Amerikaanse bom bardementen op het havengebied van Haifong hebben rond 200 jon gelieden de bibliotheek van de Ame- Koeala Loempoer geplunderd. MOSKOU. Alexander Roedakov, hoofd van de afdeling zware indus trie van het centrale comité van de Russische communistische partij en secretaris van het comité, is op 55- jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden, zo is in Moskou officieel bekendgemaakt. PEKING. „Tot elke prijs zullen wij Vietnam helpen de eindoverwinning te behalen", heeft premier Tsoe en- Lai van China gezegd op een diner ter ere van de deelnemers aan een conferentie van Afrikaans-Aziati sche schrijvers. LISSABON. Negenenveertig Jeho vah's getuigen zijn in Lissabon ver oordeeld tot boeten van ongeveer 250 tot 600 gulden sibsidiair l3/i> tot 5V2 maand hechtenis. Tien van hen werden voorwaardelijk veroordeeld. ATHENE. Duizenden Griekse boe ren zijn met hun landbouwtrekkers naar Salonica, in Macedonië, getrok ken om deel te nemen aan een mas sale protestbetoging tegen het graan prijsbeleid van de Griekse regering. SAIGON. De vijf Zuidvietnamese generaals die de recente Boedhis- tische opstand in het noorden steun den, zijn door een militaire tucht raad in Saigon veroordeeld tot 60 da gen arrest en ontslag uit de actieve dienst. CHAMONIX. Een van de gewon den als gevolg van het neerstorten van een kabeltreintje in de Franse Alpen nabij Chamonix, de West duitser Richard Kleinschnitz, is zon dagochtend in een ziekenhuis te Chamonix overleden. ALEXANDRIE. Twee helikopters zijn boven Alexandrie met elkaar in botsing gekomen en neergestort. In totaal zes mensen verloren hierbij het leven. WASHINGTON. Niet eerder dan 20 augustus zullen de Amerikanen weer een ruimteproef nemen ter uit voering van het apolloprogram, dat zoals bekend is opgesteld met het doel een mens op de maan te bren gen. NIEUW DELHI. India vreest voor een herhaling van de droogte van vorig jaar, die tot een ernstig voed seltekort heeft geleid. De moesson- regens komen maar moeilijk op gang en Bombay kampt al met een tekort aan water. MILAAN. De Milanese politie heeft een bende opgerold die in Milaan vervaardigde horloges als Zwitsers fabrikaat naar Portugal exporteerde. De kostprijs van de klokjes bedroeg 3.000 lire (18 gul den). Tegen een prijs van 30.0001i- re (180 gulden) gingen er jaarlijks 20.000 naar Portugal. PEKING. In de grote volkshal van Peking hebben naar schatting tien duizend Chinezen een protestbij eenkomst gehouden tegen de Ameri kaanse bombardementen op olie-in stallaties bij Hanoi en Haifong. THULE. De ijskap van Groenland heeft een dikte van 1.400 meter, al thans in de buurt van de plaats Thule. De Amerikanen van de ba sis daar zijn er voor het eerst in geslaagd met een boor door de ijs kap heen te dringen tot de rots- laag daaronder werd bereikt. BONN. Bondskanselier Ei'hard van Westduitsland heeft de Ameri kaanse president Johnson een per soonlijke boodschap gezonden, zo wordt in kringen uit de omgeving van de kanselarij in Bonn verno men. De inhoud is niet onthuld. OSLO. Een speciale commissie van het Internationale Raadgevende Co mité voor Radiocommunicatie heeft in een rapport meegedeeld dat het haar onmogelijk is gebleken overeen stemming te bereiken over een en- kei kleurentelevisiesysteem voor ge heel Europa. De Westduitse christen-democra tische unie heeft maandag over de parlementsverkiezingen in de deel staat Noordrijn-Westfalen een ver klaring uitgegeven, waarin het heet dat het verkeerd zou zijn de uitslag op de gehele Bondsrepubliek te pro jectoren en als oen symptoom to be schouwen. Minister Vrolijk opent Oruitopkilia UTRECHT, 11.7. De 58ste ten- toonstelling van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging Ornitophilia, die van 28 september tot en met 1 oktober in de Bernhardhal van de Utrechtse jaarbeurs wordt gehouden, zal op 28 september worden geopend door de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk. Bij deze expositie wordt tevens on dergebracht de twaalfde Euroshow voor de bedrijfspluimveehouderij met internationale deelneming. Nieuwe territoriale leider Leger des Heils DEN HAAG, 12-7. De leider van het Leger des Heils in Noorwegen, commandant K. Westergaard, is be noemd tot territoriaal leider van het Leger des Heils in Nederland. Commandant Westergaard zal commandant W. F. Palstra opvolgen, die internationaal secretaris voor Eu ropa in Londen wordt. Commandant Westergaard zal zijn functie op 15 september a.s. aanvangen. De afgelopen twee dagen zijn in Egypte bij een grootscheepse razzia van de politie meer dan tienduizend handelaars in en verslaafden aan verdovende middelen aangehouden. Honderdvijftig gelegenheden voor het roken van hasjiesj zijn gesloten. MIDDELBURG, 11-7. Op 14 ok tober wordt in de Schouwburg te Middelburg een openbare conferen tie gehouden over de mogelijkheden voor de ontwikkeling van de be staande zeehavens binnen bet terri toir van Rotterdam en Zeeland cn naaste omgeving. De conferentie „in breder verband" werd aangekondigd in een commu niqué van 25 mei na een bijeenkomst van de colleges van Gedeputeerde Staten van Zeeland en van b. en w. van Rotterdam. De bijeenkomst had ten doel na te gaan, of coördinatie en samenwerking tot stand zouden kun nen worden gebracht met betrekking tot de havenontwikkeling over en weer. Er bleek toen algehele over eenstemming te bestaan om de sa menwerking te activeren. Een direct resultaat was het instellen van een werkgroep, die een „open karakter" zou dragen. Inmiddels besloten Ge- ZIERIKZEE, 11-7. De atletiek- afdcling van het Zierikzeese Delta- Sport heeft tijdens het twee de ge- deelte van de Zeeuwse kampioen schappen, zaterdag te Terneuzen ge houden, het grootste aantal eerste plaatsen voor zich opgeëist. De atle ten van D.S. veroverden er n.l. der tien. Marathon en Zeeland Sport uit Vlissïngcn legden elk beslag op elf eerste plaatsen, Scheldesport uit Ter neuzen op 10, R.K.H.A.V. uit Hulst op negen, Dynamo uit Middelburg op vijf cn AV'56 uit Goes op drie. Esther Goedhart-Schot nam twee eerste plaatsen voor haar rekening bij het discuswerpen en kogelstoten dames. Eveneens bij de dames werd Jopie Stoutjesdijk eerste op de 80 meter horden en tweede op de 100 meter. Jopie Verwest werd opnieuw eerste bij het hoogspringen meisjes A en tweede bij het discuswerpen- kogelstoten. Jopie heeft nu voor de zesde achtereenvolgende maal de Zeeuwse titel hoogspringen behaald. Temeer omdat zij de laatste tijd niet heeft kunnen trainen wegens een blessure mag dit een mooie prestatie worden genoemd. Voor een eerste plaats zorgde ver der Kenneth Vieira (jongens A) bij het kogelstoten met 11.52 meter. Bij het discuswerpen werd hij tweede. Adrie de Rijke werd tweede op de 200 meter. Tenslotte zorgde Toby Visser (jon gens B) er voor dat niet minder dan drie eerste plaatsen naar D.S. gin gen. Hij won n.l. het verspringen met 6.04 meter, de 300 meter in 37,1 sec. De Griekse regering heeft de bloedige onlusten van zondag in Sa- loniki, waarbij meer dan honderd gewonden vielen, op rekening ge schreven van communisten. Indonesië heeft verzocht opnieuw tot het internationale monetaire fonds te worden toegelaten, heeft radio Djakarta maandag omgeriepen. radio Djakarta maandag omgeroepen. Mr, Cals naar Salzburg DEN HAAG. 11-7. Minister-pre sident mr. J. Cals zal, als zijn werk zaamheden het toelaten, in het ko mende weekeinde naar Salzburg (Oostenrijk) reizen, waar hij aan dc jaarlijkse conferentie van de Euro pese Unie van christen-democraten een verslag zal uitbrengen over mo gelijkheden en moeilijkheden van uitbreiding van de Europese Ge meenschap. Groene Kruisdag 1966 le Haarlem HAARLEM, 1 lx7. De jaarlijkse toogdag van het Groene Kruis zal dit jaar worden gehouden op 29 sep tember in het Concertgebouw tc Haarlem. Belangrijke referaten zul len worden uitgesproken. Ingezonden mededeling 4 r Jmj mi* 4ti ran r roftiOwHuwrair jhM i C IGARETTES F deputeerde Staten van Noord-Bra bant, mede gelet op de West-Bra bantse havenbelangen, aan de werk groep deel te nemien, evenals b. en vv. van Dordrecht. Op de conferentie over havenontwikkeling, zo werd in het communiqué gezegd, zouden eni ge gezaghebbende deskundigen him visie geven op de mogelijkheden. De inleiders op het congres zullen zijn de heren ir. G. C. Lange, directeur- hoofdingenieur van de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Hol land; ir. F. Posthuma, directeur van het Havenbedrijf der gemeente Rot terdam en drs. M. C. Verburg, direc teur van het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zeeland. Het voorzitterschap wordt vervuld door de Commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen. Een fo rum, dat in de middag wordt gehou den, zal onder leiding staan van burgemeester W. Thomassen van Rotterdam. en de 800 meter horden in 11,7 sec. Dit was weer een prettige ervaring na de zure vierde plaats welke Toby vorige week te Groningen ten deel viel op de 100 meter jongens B bij de nationale kampioenschappen te Groningen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HOOGWOUD. Maandagmorgen vroeg is het stoffelijk overschot ge vonden van de 17-jarige C. A. Bak ker uit Berkhout. De jongeman is door onbekende oorzaak met zijn bromfiets in een sloot langs de Oost- boekelweg tc Hoogwoud terecht ge komen en verdronken. IJMUIDEN. Voor de tweede keer binnen enkele dagen is het vissers monument in IJmuiden met verf be klad. De politie, gealarmeerd door de havendienst van het staats vissersha venbedrijf, kon ter plaatse de 18-ja- rige P. S. en de 20-jarige E. A. L., beiden uit IJmuiden, aanhouden. ROTTERDAM. Het werk aan de nieuwe B.P. raffinaderij in Rotter dam-Europoort, dat door een wilde staking enige dagen heeft stilgele gen, is maandagmorgen hervat. WOGNUM. In de nacht van zater dag op zondag is dc 19-jarige mili tair W. N. Scheer uit Sijbekarspel om het leven gekomen, toen hij met zijn auto op de A. C. de Graafweg in Wognum buiten de bebouwde kom in aanraking kwam met een brug en over de kop sloeg. ROTTERDAM. Met ingang van woensdag gaat de spaarbank te Rot terdam de rente voor de termijn boekjes verhogen. Deze wordt voor boekjes met 3 maanden opzegging 4% pet. cn met 6 maanden opzeg ging 5 pet. UTRECHT. De 46-jarige bromfiet ser mevrouw P. G. Avezaat-Bakker uit Langbroek is bij Doom, op het kruispunt Langebroekenveg-Gooier- dijk dodelijk verongelukt. DEN HAAG. Aan dc Europese middelbare scholen in Brussel, Lu xemburg, Varesc en Mol hebben dit jaar 120 leerlingen eindexamen ge daan. Van hen zijn er 98 geslaagd. UTRECHT. De 29-jarige juwelier van D. uit Utrecht, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in dc tuin achter zijn winkel een man heeft neergeschoten, is aan dc officier van justitie voorgeleid. Hem zal ten las te worden gelegd het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbend c.q. dood door schuld. UTRECHT. Do zesjarige W. H. den Enting uit Amsterdam is in Maars- sen verdronken. Het slachtoffer lo geerde op een boerderij en kwam tijdens het spelen met kameraadjes in een vier meter brede sloot terecht. Pogingen om het jongetje nog te redden mochten niet meer baten. Ingezonden mededeling vÉ Runderen, varkens, mei 1966

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3