Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* Russische economische en militaire hulp aan Noord-Vietnam Sigaret grootste oorzaak van longkanker Onderzoek naar t.b.c. bij schoolkinderen Rotterdam; „Hoogstens enkele gevallen" Tyfus in Wuppertal Landelijke boterproduktie in '65 gestegen Blokkering geld van Landbouwontwikkelingsfonds opgeheven Russisch protest bij Veiligheidsraad Intensieve samenwerking landbouwbedrijf ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE J)jji*riii<r J 2 ju I i 1966 122ste jaargang Nr. 19G21 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797 -1889 R60AKTI6 EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, P''js per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 0111C-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: TSatuurgidsen kregen diploma's Vergelding voor de Amerikaanse bombardementen MOSKOU. 11-7. De Sovvjet-Unie heelt maandagavond bekendgemaakt dat is begonnen met de uitvoering van een plan voor het zenden van economische en militaire hulp aan Noord-Vietnam als vergelding voor de Amerikaanse bombardementen bij Hanoi en Haiphong. llet Kremlin publiceerde een in zorgvuldige bewoordingen gestelde verklaring waarin staat dat de be voegde? Sowjet-organen opdracht ge kregen hadden alle nodige maatre gelen te nemen welke voortvloeien uit de verklaring van Boekarest Ingezonden mededeling In de verklaring van de landen van het Pact van Warschau in Boe karest was „meer en veelzijdige" steun voor Noord-Vietnam, waar onder wapens, beloofd en verklaard dat Oosteuropese vrijwilligers ge reed stonden om in Vietnam te vech ten. In de maandagavond uitgegeven verklaring wordt gezegd dat de Sow - jet-Unie „veel waarde hecht aan de besluiten van de conferentie in Boe karest". Het politieke bureau van de communistische partij van de Sow jet-Unie en de Russische regering merken tot hun voldoening op dat de verklaring over versterking van de vrede en de veiligheid van Europa de eenheid en solidariteit van de le- den van het Verdrag van Warschau aantonen in hun strijd om de Ame rikaanse imperialistische plannen in Europa te doen mislukken", aldus de verklaring. De verklaring betreffende de Ame rikaanse agresise in Vietnam, welke door de leden van het verdrag met algemene stemmen is aanvaard, heeft de volledige instemming en de vast besloten steun van de Sowjet-Unie en de Russische regering heeft de bevoegde organen opdracht gegeven de noodzakelijke maatregelen te ne men welk uit deze verklaring voort vloeien, wat betreft het geven van steun aan het Vietnamese volk. Het betreft in het bijzonder maatregelen voor het verlenen van economische en militaire hulp, bestemd om de Amerikaanse agressie tegen te hou den, rekening houdend met de be hoefte die door de nieuwe fase in de Vietnamese oorlog is ontstaan" De Sowjet-Unie zal tezamen met andere landen zoeken om de Euro pese veiligheid te versterken, en al les te doen om Europa te maken tol een continent van vruchtbare samen werking en een belangrijke factor voor de stabilisering van de vrede en voor wederzijds begrip in de gehele wereld. Geen kernwapens voor West-Duitslanrl Hel is in het belang van de vrede en veiligheid in Europa dat „West- duitse militaristische en revanchis tische kringen, welke worden ge steund door Amerikaans imperialis me, niet in het bezit komen van kernwapens en dat hun territoriale aanspraken resoluut van de hand worden gewezen", aldus de verkla ring. Eén van de belangrijkste voor waarden voor de Europese veiligheid is de onschendbaarheid van de be staande grenzen. Hiertoe behoren de grenzen tussen de „soevereine Duitse Democratische Republiek (O.-Duits- land), Polen en Tsjeehoslowakïje". Volgens dr. Meinsma: Soldaat trapte op scherpe landmijn DEN HAAG, 11-7. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Walburg (ARP) heeft minister De Jong (defensie) medegedeeld, dat inderdaad bij een oefening op de Oirschotse heide een huzaar op een scherpe anti-perso neelsmijn heeft getrapt. Ten gevol ge hiervan moest zijn rechter voor- en middenvoet geamputeerd worden. De peletonscommandant, die deze mijnen deed gebruiken, heeft in de mening verkeerd met oefenmijnen te doen te hebben, ondanks het feit, dat aan de kleur - voor alle munitie van dezelfde betekenis - zichtbaar was, dat dit scherpe mijnen waren. ROTTERDAM, 11-7. Het eerste onderzoek naar het voorkomen van t.b.c. onder de ongeveer vijfhonderd onderwijzers en leerlingen van de openbare lagere school aan het Kei. enburg in Rotterdam-zuid, heeft uit gewezen dat er „hoogstens enkele ge vallen" van t.b.c. zijn ontstaan, zo heeft dr. L. Burema, directeur van het G.G. en G.D. meegedeeld. Hjj noemde dit resultaat „zeer gerust stellend". WUPPERTAL, 12-7. Vijf scholen en alle zwembaden in Wuppertal zijn gesloten nadat bij negentien leerlin gen en een onderwijzer symptomen van tyfus zijn waargenomen. De pa tiënten zijn in een ziekenhuis ge- isoleerd. Jaarverslag Bond CoÖp. Zuivelverkoopverenigingen DEN HAAG, 11-7. Uit het jaar verslag van de Bond van Coöp. Zui- velverkoopverenigingen bljjkt dat de landelijke boterproduktie steeg van 89.511 ton in 1964 tot 102.316 ton in 1965. De zuivelfabrieken aangesloten bij een coöperatieve zuivelverkoopvere- niging produceerden 56.129 ton in 1964 en 70 007 ton in 1965. Hierdoor steeg het aandeel van de leden van de zuivelverkoopverenigingen in de nationale boterproduktie van 62,8 °/o in 1964 tot 68.4 °/o in 1965. Van deze produktie werd 60.749 ton bij de zui velverkoopverenigingen aangevoerd tegen 51.435 ton in 1964. Het overige werd als gebruikelijk iri het werk gebied van de leden rechtstreeks ver kocht. Het aandeel van de zuivelverkoop verenigingen in de botorexport naar Engeland bedroeg circa 80 in de export naar andere landen bijna 70 "■'o. Kaas: De produktie van fabriekskaas steeg van 204.186 ton in 1964 tot 211.744 ton in 1965. De zuivelfabrieken aangesloten bij Ingezonden mededeling Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij Aieuwe aardappelen met jonge spercieboontjes, tuinboontjes, snijbonen. neem ook eens ontbijtspek op de boterham Donderdag jongstleden werd be kend dat bij een leerkracht van. deze school een besmettelijke vorm van tuberculose was geconstateerd. Die dag werden alle onderwijzers en leerlingen door middel van een huidreactie onderzocht. De resultaten konden maandag middag worden afgelezen. Het onder zoek wordt voortgezet. Van degenen die bij de huidreactie ongunstig rea geerden, zullen de komende dagen röntgenfoto's worden gemaakt. Kin deren die met vakantie zijn zullen zo spoedig mogelijk door het consul tatiebureau nog worden opgeroepen. Het kan nog een aantal dagen du ren voordat het onderzoek kan wor den afgesloten, aldus dr. Burema. AMSTERDAM, 11-7. In Neder land zyn in 1965 in totaal 3709 man nen en 273 vrouwen aan longkanker overleden, aldus de doodsoorzaken- statistiek van het C.B.S. in Den Haag. Dr. L. Meinsma, leider van de actie niet-roken, zegt in een com muniqué verontrust te zyn over de ze voortschrijdende sterfte aan long kanker. Hij vestigt opnieuw de aandacht op de belangrijkste oorzaak daarvan, namelijk de sigaret. Hoewel berich ten van het Economisch Instituut ivoor het Midden- en Kleinbedrijf er op wijzen dat de hoeveelheid omzet ten van sigaretten in de eerste vijf maanden van 1966 lager waren dan in de overeenkomstige periode van 1965 zal het volgens dr. Meinsma toch noodzakelijk zijn dat nog veel minder gerookt zal worden. Long kanker komt nog betrekkelijk wei nig voor bij vrouwen in ons land en dit hangt, aldus dr. Meinsma, zeer vermoedelijk samen met het feit dat de Nederlandse vrouwen veel later met roken zijn begonnen dan de mannen. In dit verband zijn volgens hem! de Engelse berichten, waaruit blijkt dat de longkankersterfte al daar bij vrouwen toeneemt, een te ken aan de wand. „Nu uit een re cent onderzoek gebleken is dat de luchtverontreiniging en ook het be roep geen verklaring bieden voor de toenemenae longkankersterfte in Rotterdam bij mannen en dus ook el ders in het land, zullen vele rokers zich moeten bezinnen op hun eigen rookgewoonte. Uit de C.B.S.-gege- vens blijkt voorts dat bijna 48 pro cent van de aan longkanker overle den mannen nog niet 65 jaar oud is geworden", aldus dr. Meinsma. PARAMARIBO. Voor het eerst in het Koninkrijk is tijdens het bezoek i>ö?i het prinselijk paar de standaard van prins Claus gehesen. Tijdens hel bezoek van prins Claus aan Hr. Ms. „Snellius" ging de standaard in top, dat gebeurde ook tijdens het bezoek aan het Prins Bernhard-kampement. Terwijl prinses Beatrix bezoeken bracht aan enkele sociale instellin gen. bezocht prins Claus marine- en legereenheden. Hier de prins bij het verlaten van Hr. Ms. „Snellius". Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De mens werd niet i>oor zichzelf alleen geboren, maar ook voor zijn land. Geld voor aanvragen '66 •een coöperatieve zuivel verkoopvere niging produceerden 106.613 ton in 1964 en 110.874 ton in 1965. De aan voer bij de zuivelverkoopverenigin gen kwam met deze cijfers overeen. De leden van de zuivelverkoopver enigingen hadden in 1965 een aan deel van 52,4 °/o in de totale produk tie van fabriekskaas. In 1964 was dit percentage 52,2 °/o. De zuivelverkoopverenigingen had den een aandeel van meer dan 50 °/o in de totale kaasexport. Melk- en weipoeder: In 1965 werd 70.511 ton melk- en weipoeder bij de coöperatieve zuivel verkoopverenigingen aangevoerd te gen 49.900 ton in 1964. Het aandeel in de produktie van melkpoeder, uitgezonderd weipoeder, van de bij de zuivelverkoopvereni gingen aangesloten zuivelfabrieken bedroeg 57.335 ton, hetgeen overeen komt met 48,1 °/n van de nationale produktie. In 1964 waren deze cij fers 44.400 ton en 40,4 Uit deze gegevens blijkt duidelijk dat de georganiseerde afzet van zui- velprodukten in 1965 een krachtige groei te zien geeft gegeven. blijft nog geblokkeerd DEN HAAG, 11-7. Het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw zal vrij kunnen beschik ken over de gelden, nodig yoor het honoreren van in 1965 gedane aan vragen voor ontwikkelingsprojecten (montagestallen en „ontwikkelings bedrijven"). Het geld voor de in 1966 gedane aanvragen blijft nog geblok keerd. De minister van landbouw had aanvankelijk het geld voor alle, aan de eisen voldoende, doch nog niet volledig afgewerkte aanvragen voor deze projecten geblokkeerd. Daar door werd een restant van naar Watergraven en heemraden waterschap Barneveldse Beek wensen geen hogere vergoedingen BARNEVELD, 11-7. Watergra ven en heemraden van het Water schap van de Barneveldsebeek wen sen geen hoge vergoeding. NEW YORK, 11-7. De Russische regering heeft maandag in een brief aan de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de Amerikaanse bombarde menten op doelen bij Hanoi en Hai phong. In de brief wordt niet om een bijeenkomst van de raad gevraagd. De Sowjet-Unie verwerpt de ver klaring voor de bombardementen welke de Amerikaanse afgevaardig de by de V.N. in een brief heeft ge geven. Botsing tussen twee zweefvliegtuigen SAMEDAN, Zuidoost-Zwitsersland, 11-7. Twee jonge Westduitse zweef vliegers zijn maandag omgekomen toen hun zweefvliegtuigen op een hoogte van 2.000 meter ten zuidoos ten van Samedan in zuidoost-Zwit serland met elkaar in botsing kwa men. De Amerikaanse minister van de fensie Robert McNamara, verwacht dat het nodig zal zijn de omvang dei- Amerikaanse lucht- en landstrijd krachten in Zuid-Victnam voor het einde van het jaar te vergroten. Ze staan in meerderheid afwijzend tegenover het voornemen van Gede puteerde Staten van Gelderland, de vergoeding voor de watergraven van f 5.000,- op f 7.500,per jaar te bren gen en per heemraad van f 1.250,- op f 1.875,-. De watergraaf de hear G. D. van den Brink stelde het gecom bineerd college, in openbare verga dering bijeen, vöor het afwijzend be richt aan Gedeputeerde Staten aan te vullen met het verzoek het Bar neveldse Waterschap deze verhoging niet toe te rekenen ook al gaat de meerderheid van de Gelderse water schapsbesturen er wel mee akkoord. „Ik vind jullie flinke kerels", was het kompliment van een der hoofd geërfden en daar waren de anderen het roerend eens mee. DEN HAAG, 11-7. Het Land bouw-Economisch Instituut heeft een onderzoek ingesteld naar vormen van intensieve, systematische sa menwerking tussen landbouwbcdrü- ven by het gebruik van een of meer van dc produktiemiddelen arbeid, machines cn werktuigen en gebou wen. Het merendeel van de onderzoch te bedrijfscombinaties (61 °/o) bleek slechts door twee partners gevormd te worden. Slechts in 14 °/o van de onderzochte gevallen bestond de combinatie uit meer dan drie perso nen. Daar bovendien buren- en fami lierelaties tussen de partners in meer dan de helft van de gevallen een voorname rol spelen, is daaruit af LONDEN. De Britse automobiel fabrieken „Jaguar" en „B.M.C." heb ben maandag op een persconferentie in Londen bekendgemaakt dat zij' een fusie zullen aangaan. schatting 800 aanvragen uit 1965 ge troffen, en alle in 1966 gedane aan vragen. Het bestuur van het fonds heeft de minister gevraagd, in ieder geval het restant van 1965 te blokkeren, omdat het meende dat hiervoor reeds een morele verplichting was aange gaan. Eind vorige week heeft de mi nister aan dit verzoek voldaan. Zeer kort tevoren had het Tweede Kamer lid de heer S. van der Ploeg de mi nister schriftelijk vragen gesteld over deze aangelegenheid. Geblokkeerd blijven dus nog alle in dit jaar gedane aanvragen. In maart, toen hij de melkprijs vaststel de, heeft de minister zich bereid ver klaard, het bestuur van het fonds te machtigen tot het afwerken van alle aan de eisen voldoende aanvragen. Dat zou voor de overheid een uitga ve van 40 a 45 miljoen gulden be tekenen. Het Landbouwschap is nu voornemens, met de minister in overleg te treden over de mogelijk heid, ook dit bedrag vrij te geven. Men ziet aan de zijde van het Land bouwschap de indertijd door de mi nister gedane toezegging als een onr derdeel van de prijsvaststelling voor de melk. MOSKOU. De reis van de Rus sische basketballploeg en een atle- tiekteam naar de V.S. is door Mos kou afgezegd Vrij veel wind Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen veel bewolking en overwegend droog weer, maar morgen later op de dag kans op en kele regenbuien; weinig verandering in temperatuur; matige tot krach tige, aan de kust later mogelijk harde wind tussen zuid-west en west. 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.56. Maan op 0.45, onder 16.14. 14 juli. Zon op 4.36. onder 20.55. Maan op 1.04, onder 17.34. Nieuwe maan: 18 juli te 5.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 13 juli 14 juli 10.44 v.m. 11.52 v.m. BROUWERSHAVEN: 13 juli 10.39 v.m. 11.45 v.m. 13 juli. 23.08 n.m. n.m. 23.07 n.m. n.m. te leiden, dat men er sterk aan hecht met die mensen in zee te gaan die men veelal al jaren kent en waai'mee men gemakkelijker informele ver houdingen kan onderhouden. Een ander belangwekkend gegeven is dat. samenwerking in bedrijfscom binaties nauwelijks aangetroffen wordt op kleine bedrijven. Integen deel. het zijn vooral de voor Neder landse verhoudingen grotere tot gro te bedrijven met een arbeidsbezet- ting per bedrijf, die lager ligt dan gemiddeld, welke tot intensieve sa menwerking met andere bedrijven zijn gekomen. Duidelijk is gebleken dat het vooral de jongere boeren zijn, die tot dergelijke samenwerkingsvor men zijn overgegaan. 14 juli Doodtij. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge druk die zijn zwaartepunt boven Frankrijk heeft passeerde in de afgelopen nacht met opklaringen ons land. De oceaan wordt grotendeels be dekt door een ander hogedrukgebied. maar langs de noordflank daarvan trekken depressies. Een van deze de pressies lag vanmorgen ten zuiden van IJsland. Het frontensystccm er van bereikte Engeland, maar het is niet erg aktief. Het brengt daar plaatselijk motregen. In do komende nacht zal deze zóne met veel bewol king en met wal motregen ons land passeren. In de westelijke stroming achter dit front komt ook vrij veel bewol king voor, maar daaruit valt geen regen. Bij de depressiekern zelf, die in de richting van Schotland koerst, treffen we wel een front met regen aan, maar dit zal ons land niet voor woensdagavond bei-eiken. Alles bij een moet dus morgen koel en be wolkt weer worden verwacht, met tamelijk veel wind.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1