DUET Burgemeester, arts en predikant gaven Noordgouwe ziekenhuis Sportleiders nodig voor spelende en sportende jeugd NYLONS Een stukje ziekenhuis-historie uit 1902 Nieuw type communicatie-satelliet gaat in baan rond de aarde DE ZOON VAN ARAM Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrgdag 8 juli 1968 Nr. 19619 spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om do DUET-spaarkaart NOORDGOUWE, juli 1966. Op de plaats waar nu het buitenverblijf van de vereniging Volksonderwijs is in gericht werd op 15 december 1902 het voormalige streekziekenhuis voor Schouwcn-Duiveland plechtig ge opend. In het destijds nauwelijks 800 zielen tellende vriendelijke dorp Noordgouwe werd door krachtige ar beid van 3 mannen, de arts J. L. E. Wortman, voorzitter der Gezond, heidscommissie van Schouwen-Dui- veland, burgemeester jonkheer C. A. van Citters en de predikant E. L. Nauta een ziekenhuis gesticht. De stichting van dit gebouw be antwoordde destijds in elk opzicht aan de eisen, welke men aan derge lijke inrichtingen kon stéllen en werd terecht een weldaad genoemd voor het gehele eiland. Gebrekkige hulpverlening op platteland sters werd gezorgd door het bou wen van een vrolijke zit- en woon kamer en van afzonderlijke slaapka mers. Een donker vertrek in de hoofdingang diende als röntgenka- mer. Verlichting Een aardige bijzonderheid vormde zo'n dikke zestig jaar geleden het aanbrengen en de keuze van de ver lichting voor het ziekenhuis. Met het oog op de moeilijkheden in de be handeling en het vooroordeel dat daar destijds bij velen nog tegen be stond, werd besloten met het aan brengen van een zuivere verlichting als gasoline, luchtgas of acetyleen te wachten. Elektrische verlichting zou een installatie verefsen, die de finan ciële draagkracht van de vereniging verre te boven ging. Nu werd beslo ten om voor het gehele huis als licht bron petroleum te gebruiken. In de operatiekamers werd een helder brandend licht onmisbaar geacht. Daar werd gebruikt een gasoline- sloeilichtlamp met grote reflector en omsloten door een glazen bol zoals bij boog-licht. Opmerkelijk was het voor die tijd, hoe de stichters van het ziekenhuis binnen korte tijd door de kracht van hun woord en door zowel op Schou- wen-Duiveland als daarbuiten naar hulpmiddelen te zoeken, de nodige f 35.000,_ bijeen brachten om hun mooie plan te voltooien. Van ver schillende zijde - o.a. van Koningin Wilhelmina en Koningin-Moeder - werd hulp verleend, terwijl het ter rein gratis werd verstrekt. Archi tect was de heer Bruynzeel uit Rot terdam. C. P. In juli zal een nieuw type commu nicatie-satelliet in een baan rond de aarde worden gebracht. Deze op blaasbare, passieve satelliet heeft een diameter van ca. 10 meter en zal op een hoogte van 510 mijl om de aarde gaan cirkelen. De lancering van de uit raster van metaaldraad bestaande satelliet, geschiedt met een OV.l raket van de Amerikaanse Luchtmacht vanaf de Vandenberg luchtmachtbasis in Californië. De Goodyear Aerospace Corpora tion heeft van de Amerikaanse Luchtmacht opdracht gekregen twee van deze satellieten te leveren. De sleutel tot de voorgenomen lancering van de passieve communicatie-satel liet is een nieuwe, door Goodyear ontwikkelde film, die zichzelf oplost en verdwijnt onder invloed van de ultx-aviolette stralen in de ruimte Tijdens de lancering bevindt de sa telliet z;ch in opgevouwen toestand in de neuskegel van de OV-1 raket. Wanneer de bedoelde hoogte is be reikt wordt de satelliet opgeblazen en het metalen raster gespannen. De film verdwijnt na enige tijd door de inwerking van de ultraviolette stra len, waarna het metalen raster over blijft en verder als reflector voor ra diogolven kan dienen. Het uiteindelijke doel van deze lancering is om na te gaan of in de toekomst ook grotere communicatie satellieten via deze nieuwe methode in een baan rond de aarde gebracht kunnen worden. Het nieuwe systeem biedt grote voordelen. Nu het meta len raster niet meer afhankelijk be hoeft te zijn van druk om de oor spronkelijke vorm te handhaven zal het ook geen ernstige schade onder vinden van meteorieten. Ook de hit te zal van weinig invloed zijn op vorm van de satelliet die zo constant mogelijk dient te zijn. Bovendien ondervindt de satelliet door het verdwijnen van de film veel minder weerstand tijdens het cirke len rond de aarde, hetgeen de stabi liteit van de af te leggen baan be vordert en de kans op omloopsto ringen sterk reduceert. De geneeskundige hulp op het platteland en de geneeskundige ar menzorg lieten in het algemeen nog al veel te wensen over. In ons land werd in die jaren een stap in de goede richting gedaan, toen minister mr. J. Heemskerk Az., na een ge daan voorstel aan de Tweede Kamer, een post op de begroting van het de partement van binnenlandse zaken liet plaatsen voor het verlenen varl financiële steun van rijkswege voor het stichten van ziekenhuizen op het platteland. Vooral voor gemeenten en streken waar men niet bij machte was om zich de nodige bijstand van artsen cn vroedvrouwen te verzeke ren. Een tweede belangrijke faktor was bovendien de verbetering en vermeerdering van de verkeerswe gen, waardoor de plattelandsbevol king in de gelegenheid werd gesteld van de poliklinieken in de steden te profiteren, waardoor de ziekenhuizen beter voor de plattelandsbevolking bereikbaar werden. Toch bleef de geneeskundige verzorging ten plat- telande in vele gevallen nog zeer ge brekkig, daar de ziekenhuizen erg schaars waren en zelfs in grote en welvarende gemeenten elke gelegen heid tot verpleging van zieken bui tenshuis ontbrak. De hoop welke in het jaar 1872 was gewekt, dat de epi- demiewet hier een verbetering zou gaan brengen, en waarin was opge nomen een voorschrift, dat in elke gemeente of een kring van gemeen ten, door Gedeputeerde Staten aan gewezen, een gelegenheid moest wor den opgericht voor het verplegen van lijders aan besmettelijke ziekten, bleef vrijwel een dode wet. Veel waardering Het verdient dan ook de grootste mate van waardering, dat door een krachtig initatief van enkele perso nen uit Noordgouwe in do boven om schreven leemte werd voorzien. Door toedoen van bedoelde 3 mannen kwam in het jaar 1902 het ziekenhuis Noordgouwe tot stand. In de Her vormde kerk van Noordgouwe hiel den dominee E. L. Nauta en dokter J. L. C. Wortman temidden van een grote kring notabelen een uitsteken de voordracht en beschrijving over het nieuwe ziekenhuis voor Schou- wen-Duiveland. De indeling Het terrein waarop het ziekenhuis gebouwd werd, is vrij hoog gelegen. De bovenste kleilaag werd verwij derd, waarna het tot de voormalige hoogte weer werd aangevuld met droog zand, waarop een laag cokes werd aangebracht. De fundering werd uit harde waalsteen opgetrok ken en op het trasraam werd een glasplaat aangebracht, om de bin nen- en buitenmuren voor optrek kend vocht te beschermen. De bui tenmuren werden opgetrokken van uitstekende steensoorten en prima specie. Ter versiering werden in de buitenmuren groene verglaasde ste nen aangebracht. In de voorgevel werd tevens een tegelversiering in de kleuren geel en groen aangebracht, geflankeerd door twee hardstenen rosetten, waarop een jaartal. Het dak bestond voor het grootste gedeelte uit hout-coment; alleen front en zijstukken hadden een bedekking van bruin verglaasde kruispannen om de plompe vormen van een plat dak zoveel mogelijk te maskeren. Op de rechtervoorhoek en de linker-achterhoek werden blik semafleiders geplaats. Het regenwa ter werd afgevoerd naar een grote regenbak van plm. 20 m3. In de na bijheid van deze bak was een welput gemetseld, die helder en ruimschoots water leverde. Indeling van het huis In de rechter afdeling van het huis bevonden zich de ziekenkamers, beneden 4, ieder met een oppervlakte van 4,50 x 2.75 meter en boven 2, met een oppervlakte van 4,50 x 5,63 meter. Een gang, boven en beneden van 2 meter breed, deelde de linker van de rechterafdeling, welke als huishoudelijke werd betiteld. Binnenkomend door de grote hoofddeur zagen we eerst een vesti bule met verwarmingstoestel en door een tochtpui van de gang gescheiden zodat deze kon dienen als wachtlo kaal, wanneer de spreekkamer bezet was. In de tochtpui was aangebracht do inscriptie „Ex vulnere pulchrior". De bijgang naast de trap bracht dc bezoekers naar twee operatiekamers. Wat de verdere indeling betreft dient opgemerkt te worden, dat een voor name eis was. dat de ziekenkamers gescheiden gehouden moesten wor den van de huishoudelijke afdeling. Verder moesten de ziekenkamers /.oveel mogelijk uitzien op het zui den, de operatiekamers op het noor den, ter voorkoming van sterke scha duwen van het licht. Een veranda vóór de ziekenkamers bood gelegen heid tot ligging in ,dc buitenlucht. Met al deze eisen werd tijdens de bouw terdege rekening gehouden. Voor het comfort van de verpleeg- Veel meisjes en jongens die de sport in het algemeen een warm hart toedragen en zeff graag één of meer sporten beoefenen, hebben belang stelling voor een maatschappelijke carrière op dit gebied. Daarvoor be staan in de burgerlijke maatschappij twee mogelijkheden: gymnastiekle raar bij het voortgezet hoger en mid delbaar onderwijs, waarvoor de toe latingseisen aan de academies voor lichamelijke opvoeding bepalen dat je een gymnasium-, h.b.s.. of m.m.s.- diploma moet hebben, of de akte van volledig bevoegd onderwijzer of een daarmee gelijkgesteld diploma; ook kun je sportleider worden en daar voor is een vooropleiding vereist op het niveau van een m.u.l.o.-diploma. De sportleiders ontvangen hun op leiding aan het C.I.O.S. te Overveen of Sittard (r.k.) en de sportleidsters aan het C.I.O.S. II te Arnhem. In dit artikel wordt de opleiding van sport leidsters aan het C.I.O.S. te Over veen behandeld. De verschillen met de opleidingen aan de andere twee C.I.O.S.-instituten zijn slechts gra dueel. Wat zijn de mogelijkheden? Met het getuigschrift van het C.I.O.S. op zak kun je als sportleider géén les geven in gymnastiek aan een school. De mogelijkheden lig gen voornamelijk bij de sportbonden en -verenigingen als sportleider, trainer, coach of oefenmeester; als bedrijfsleider of (chef)instructeur in (on)overdekte zwembaden,-1 bij aller lei bedrijven, instellingen, bepaalde scholen en als gemeentelijk sport leider in kleinere gemeenten; in de sportjournalistiek, ook bij radio en televisie; en last but not least leider van een eigen particuliere* sport school, hetgeen vooral de judo-spe cialisten met groot succes doen. Zoals je ziet zijn er vele moge lijkheden om aan de slag te komen in dit vaak zeer inspannende zo wel lichamelijk als geestelijk), maar ook afwisselend en mooie beroep. Van veel belang is de verantwoorde lijkheid, die de sportleider heeft voor degenen die onder zijn leiding oefe nen. Hoewel het oefenen meestal in groepen gebeurt, moet rekening wor den gehouden met de prestaties die ieder lid van de groep kan leveren op een bepaald moment op basis van zijn of haar lichamelijke constitutie en conditie. Onbeschermd Helaas is het C.I.O.S.-diploma niet beschermd en bovendien geniet een belangrijk deel van de sportleiders slechts een geringe sociale zekerheid. Dit geldt voornamelijk voor de sport leiders die werken voor verenigin gen, clubs cnbonden, alsmede voor degenen die een eigen sportschool hebben. In dienst van de overheid, grote ondernemingen en de instel lingen waarvoor zij kunnen werken geldt dit bezwaar niet. Het C.I.O.S. te Overveen (Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders) is op 10 november 1948 officiéél geopend door de toenmali ge minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen prof. Rutten. Tij dens de openingsplechtigheid gaf prins Bernhard het sein tot het hij sen van de vlag. De minister van STUTTGART. Als eerste stad van de Duitse Bondsrepubliek kon de Zuid- westduitse stad Stuttgart thans een deelstuk van de ondergrondse tramweg inwijden. De drie verdiepingen tellende tunnel met een diepte van 20 meter ontlast hel drukste kruispunt in de City. Dit grootste ondergrondse project in de geschiedenis van de stad Stuttgart kostte 68 miljoen Duitse mark. De bouw van het gehele ondergrondse tramweg-project met een tunnellengle van 17 kilometer zal 750 miljoen Duitse mark gaan kosten. Behalve Stuttgart willen nog elf andere grote steden in Duitsland hun openbaar vervoer naar onder de grond verpl'aatsen. Verdeeld over de komende tien tot vijftien jaar zal in dit gehele project een bedrag van 10 miljoen Duitse mark moeten worden geïnvesteerd. leidingsleer. Daarnaast staat een praktijkgedeelte, dat bestaat uit de lichaamsscholing, sportspelen, atle tiek, turnen, zwemmen, boksen, jiu jitsu, schermen, sportmassage, rit mische gymnastiek en jeugd- en kampspelen. In het gespecialiseerde deel kun nen de leerlingen de keuze doen uit één van de zes hoofdspecialisaties, te weten voetbal, turnen, jiu-jitsu en judo, recreatie en vormingswerk, zwemmen, schermen en tennis. In de gekozen hoofdspecialisatie ont vangen de leerlingen ongeveer 24 uur per week les en daarnaast krij gen zij nog 12 lessen op het gebied van trainingsleer, bewegingsleer, sportfysiologie, huisvrouwengymna- stiek en referaat. Examens Naast de hoofdspecialisatie be staat de verplichting een nevenspe cialisatie te kiezen uit atletiek, bad minton, basketball, boksen, schoon- springen, volleybal en honkbal. Aan de nevenspecialisatie wordt per week 4 a 5 uur besteed. Voorts wordt instructie gegeven in kamperen, zei len, roeien en kanoën. Het kamperen is verplicht, maar uit de overige drie kan weer een keuze worden ge maakt. Om 7ia de opleiding het getuig schrift te kunnen ontvangen moet de sportleider drie examens afleg gen. Ten eerste is daar het algemeen sportleidersexamen, waardoor je moet slagen om de specialisatie-ex amens (hoofd- en nevenspecialisatie) en het examen sportmassage te mo gen afleggen. Als je eindelijk voor al deze ex amens bent geslaagd, verwerf je aan het einde van het tweede leerjaar het diploma, voorzien van de aan tekeningen van de vakken die je buiteyi de specialisaties hebt gedaan. Deze aantekeningen kunnen van veel waarde zijn bij het vinden van een goede plaatsing als sportleider in de maatschappij. Ingezonden mededeling Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 9 en zondag 10 juli Dokter W. Bontkes, Zicrikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nicuwcr- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Middcnschouwcn. Gedurende de maand juli wordt te Burgh, Haam stede, Renesse en Brouwershaven geen speciale zondagsartsendienst uitgevoerd. Elke plaatselijke arts heeft in het weekeinde eigen prak tijk. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts Scheuer- man. De weekenddienst vangt aan zater dagsmorgens om 10 uur. o. k. en w. had een jaar van tevoren na overleg met een aantal landelijke sportorganisaties het initiatief ge nomen om het C.I.O.S. te stichten. Door de oprichting heeft de over heid bewezen toen het belang te heb ben ingezien van de goede leiding, die nodig is voor de zich nog steeds sterk uitbreidende sportbeoefening. Bij het C.I.O.S. gaat het niet om de organisatorische leiders van de sport, maar om het opleiden van bekwame mensen om de sportlieden te bege leiden op een verantwoorde wijze. Plaats tekort De belangstelling voor het beroep van sportleider blijkt vele malen groter te zijn dan het aantal plaat singsmogelijkheden, hoewel dit laat ste zich sterk aan het uitbreiden is. Jaarlijks melden zich omstreeks 250 kandidaten aan het C.I.O.S., dat ech ter slechts ongeveer 55 leerlingen per leerjaar kan opleiden te Over veen. De toelatingseisen voor het C.I.O.S. zijn de volgende. De minimumleef tijd is 18 jaar en de kandidaten moe ten in het bezit zijn van een m.u.l.o.- diploma of een overgansbewijs naar de 4e klas van de h.b.s., of een ge lijkwaardige opleiding hebben geno ten. Alle kandidaten worden getest op hun lichamelijke conditie, ont wikkeling en persoonlijkheid. Bij de hoofden van scholen en leraren in de lichamelijke opvoeding worden in formaties ingewonnen. De kandidaat moet een goede lichamelijke kracht en vaardigheid hebben en voorts goed kunnen lo pen, springen, werpen, vangen, enz., terwijl een zekere turnvaardigheid op prijs wordt gesteld. Aan de zwemvaardigheid worden hoge eisen gesteld, omdat men er naar streeft, dat alle afgestudeerden in het bezit zijn van de aantekening om bevoegd zwemonderwijs te mogen geven. Specialisatie De opleiding aan het instituut be slaat uit een algemeen gedeelte, dal voornamelijk in het eerste leerjaar wordt behandeld en een gespeciali seerd deel. De cursisten leven daar bij geheel in internaatsverband. In het algemene gedeelte worden de volgende vakken onderwezen: kennis van het menselijk lichaam en de verzorging, lichamelijke opvoe ding en sport, pedagogiek en psy chologie, lichaamsscholing, geschie denis en stelsels, muziek en bebe- UTRECHT. In een brief aan de mijnindustrieraad heeft de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf gepleit voor verbetering van enke le secundaire arbeidsvoorwaarden voor het mijnpersoneel. DE VOGELWET DEN HAAG, 7-7. Minister Vro lijk (cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk) acht het niet gewenst intrekking te bevorderen van de be paling van de vogelwet, die ver biedt met vinken zangwedstrijden te houden. Hij vreest dat dit op nieuw zou leiden tot een sterke ver mindering van de vinkenstand in de betrokken streken van ons land. De bepaling is indertijd in de wet opge nomen omdat was gebleken dat voor de zang wedstrijden met vinken overwegend vogels werden gebruikt welke voor en in het begin van het broedseizoen, wanneer de mannet jes „goed op slag" zijn, illegaal wa ren gevangen. De bewindsman deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Koekoek (boerenpartij). 40. Toen Morgahn's mannen hun aanvoer der zagen neerstorten en met het rotsblok in de diepte verdwijnen, staakten zij de strijd. Star van ontzetting staarden zij naar de scheur in de bergwand, waai'door het water naar binnen sijpelde. „Het water! De grotten zullen over stroomd worden! Vlucht!" schreeuwde één van hen plotseling en zonder zich verder nog om de anderen te bekommeren, maakte hij rechtsomkeert en rende de gang uit. Steeds verder brokkelde dc bergwand af. De scheuren en gaten werden ieder ogen blik groter cn het water, dat eerst in dunne straaltjes naar binnen kwam, golfde nu in brede, kolkende stromen de grot in. Doch Aram bemerkte het nauwelijks. Met grote ogen staarde hij naar de bodem van de grot. Daar waar de steen gelegen had, was een kleine holte, van waaruit een fonkelende schittering van gouden siera den en edelstenen hem toestraalde. „Ba- zijn, kijk!" riep hij uit. „Hier had Norfolk dus zijn schatten bewaard!" Doch Bazijn sloeg er nauwlijks acht op. Het water steeg snel en omspoelde reeds hun voeten. Ieder ogenblik kon de gang in storten. „Vlucht, heer Aram! Wij mogen geen seconde verliezen!" schreeuwde hij en plotseling keerde Aram tot de werkelijk heid terug. Hij nam Ronald bij de hand en stormde achter Bazijn aan de gang uit. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5