„DE JACHT IS ALTIJD OPEN" alles ^^kan met CEtatk De (lijdens) iveg van het eendekuiken Schouwen-Duivelandse sportspiegel Wat biedt de BEELDBUIS? Nieuwe rage waait over naar Nederland Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG VELPON vraag lijmwijzer ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Vrydag 8 juli 1966 Nr. 19619 WESTHOEK, 7-7. Veilig verbor- gen in «en oud konijnenhol heeft moeder bergeend een groot aantal ei eren gelegd, soms wei tot 16 stuks toe. Elke morgen komen man en vrouw terug van een voedseltocht ergens in het waterrijke binnenland van Schouwen of aan de zeekant langs de dijken waar ook nog wel eens iets te eten is te vinden. Teruggekomen boven het uitge strekte duingebied achter Burgh en de weg naar Westenschouwen duikt moeder eend plotseling in glijvlucht naar beneden en geen meter van het oude konijnenhol strijkt ze neer en waggelt naar binnen om haar broed- periode te beginnen. Vader bergeend neemt het niet zo nauw met zijn toe komstig gezin en stort zich in de ge noegens van een gezellige kout er gens op een duintop. De eendenso ciëteit zou men kunnen zeggen. De broedperiode gaat rustig verder en dan komt het moment dat de kui kens het ei gaan verlaten en deze prachtige wit-zwarte dotjes kunnen alleen maar voedsel vinden in de brede sloten en watergangen van het vlakke Schouwse land. De tocht er heen gaat beginnen. Het zo warme ouderlijk geboorte huis wordt al nadat de kuikens één of twee dagen oud zijn verlaten en vader en moeder bergeend gaan trots aan het hoofd van een uitgestrekte rij kuikens waarvan de pootjes drif tig de bewegingen maken om vooruit te komen. Duin op, duin af in de richting van het lage land en dan komt het ogenblik dat ze aan hun lot worden overgelaten door de schu we vader en moeder omdat het ge zelschap het dorp en de mens nadert. Zij gaan op de wieken en proberen vanuit de lucht door gesnater de juiste richting naar beneden te sei nen doch wat doe je als een eende kuiken en je komt voor een omhei ning waar je niet door kunt of voor een verkeersweg waarover auto's rij den. Een omweg maken is niet te be grijpen voor de kleintjes en rechtuit, rechtdoor maar. Plotseling worden ze geconfronteerd met een harig vierbenig, gesnord monster dat in de zon ligt te luieren en de kennis making met de kat is er. Echter voor een paar van korte duur omdat ze opgepeuzeld worden. Een diepe sloot herbergt ratten en bij de doortocht sneuvelen er weer een paar. De oversteek van de verkeersweg vraagt weer slachtoffertjes en de laatste weken liggen er nogal wat te plet ter gereden lijkjes op de weg. Ten slotte glijden nog een drie- of vier tal kuikens in de peilsloot die hun aansluiting geeft op de grote wate ringen waar ze hun eerste voedsel, opscharrelen. Soms gebeurt het wel dat er maar één eendje over blijft. De zilvermeeuw is ook een grote vij and van de kuikens en de uitgebroe de kuikens in de buurt van het Do mein-duin worden geminiseerd door de vraatzuchtige zilvermeeuwen. De mens doet alles om deze dier tjes te helpen, doch het is veel beter om ze hun natuurlijke gang te laten gaan. Indien alle bergeendenkuiken tjes tot hun recht kwamen dan was de Westhoek weldra overstroomd met bergeenden en dan zou hun fou. ragering wel eens nadelig kunnen verlopen voor de landbouw. Eerste nederlaag van NOAD Z.S.C. A stevig aan de ko*? in de pupillencompetitie Duivel and leed grote nederlaag in de 2e wedstrijd van haar tournooi In de afdeling B. kreeg Noad te Nieuwerkerk in de ontmoeting te gen SKNWK haar eerste nederlaag (2-0) te incasseren. Beide teams heb ben nu drie verliespunten waardoor het hier een spannend slot belooft te worden. S.D.O., dat met één ver- liespuntje meer ook nog lang niet is uitgeschakeld, klopte te Kerkwer- ve W.I.K. B met 2-0, terwijl S.V.O.W.K. en Brouwershaven te Ouwerkerk de inzet broederlijk deel den (3-3). S. K. N. W. K. 8 5 3 0 20- 6 13 Noad 7 5 1 1 16- 5 11 S.D.O. 7 4 2 1 16- 6 10 Brouwershaven B 7 2 2 3 8-16 6 S.V.O.W.K. 7 1 2 4 9-16 4 P P S.V.O.W.K. 9 3 5 1 4- 6 11 Brouwershaven 9 3 4 2 7- 4 10 W.I.K. B 9 4 14 9- 8 9 Noad 8 2 4 2 5- 3 8 Velocitas 9 2 2 5 3-11 6 Z.S.C. B 8 0 17 3-18 1 W.I.K. B 8 0 0 8 4-25 0 PUPILLEN. Bij de pupillen heeft Z.S.C. A, dat in eigen omgeving met 3-0 van Velocitas wist te winnen, het hecht stevig in handen W.I.K. A won met 2-0 van W.I.K B, maar bij het bezoek aan Noad moest het zich met een 0-0 gelijkspel te vreden stellen. S.V.O.W.K. verloor twee kostbare puntjes door het zo wel thuis tegen Z.S.C. B als uit tegen Brouwershaven het niet verder te brengen dan een doelpuntloos ge lijkspel. Noad won hier verder met 3-1 van Z.S.C. B, terwijl Velocitas de eer aan het bezoekende Brou wershaven moest laten (1-2). Z.S.C. A W.I.K. A 9 6 2 1 18- 7 14 9 3 5 1 6- 2 11 VOETBAL. Duiveland, dat vorige week haar nederlaag toernooi open de met een 6-1 overwinning op een combinatie van Wemeldinge, zag zich zaterdagavond door een com binatie van Renesse met 10-3 ge klopt. De doelman van het 2e elftal van de duinbewoners Jan Simons, zorgde als midvoor voor een opmer kelijke prestatie door niet minder dan acht doelpunten op zijn naam te brengen. DEN HAAG. De door de K.L.M. in het afgelopen boekjaar behaalde winst van f 52 miljoen heeft eeni gunstige invloed gehad op de vermo genspositie van de maatschappij. Het eigen vermogen van minus f 6% miljoen is thans omgezet in een plus vermogen f 119 miljoen. Aldus werd vernomen in een toelichting op het heden uitgebrachte jaarverslag per 31 maart 1966. BERGHEM. Bij een verkeerson geluk op de weg Oss-Veenendaal in Berghem is 1 persoon gedood, ter wijl twee personen, o.w. de voorzit ter van het Nederlandsche Rode Kruis, jhr G. Krayenhoff uit Nij megen, werden gewond. MAANDAG 11 JULI. Ned. 1: In de middag weer een rechtstreekse reportage can de Tour de France etappe Col de la République-St.- Etienne. Na het korte nieuws, Klaas Vaak en Flipper, wordt de enorme rij van voetbalreportages vanavond geopend met de eerste ontmoeting van het organiserende land. De En gelse nationale ploeg - in enkele ja ren geducht voorbereid en aanmer kelijk verjongd treedt op het ver maarde Wembley aan tegen Uru guay. De pauze is gereserveerd voor het journaal. Na de voetbalwedstrijd de hoofdfilm van vanavond, de thril ler „Morgen om tien uur" onder re gie van Lance Comfort. Het ver haal draait om een ontvoering van een kind van een rijke Engelsman door een zekere Marlow, die bij het kind een tijdbom heeft geplaatst, die om tien uur zal exploderen en dat verklaart meteen de titel, maar te vens het spanningspunt van de film, als deze tijdslimiet de vader van het kind en de politie, die erin werd ge mengd, dringt om met hun speur werk haast te maken, waarbij geen t\jd verloren mag gaan. Na het laat ste journaal, dat meteen achter de film de lucht ingaat nog twee pro grammaonderdelen, n.l. het Song festival van Knokke en het filmver slag van de Tour de France. In Knokke is het knokken op de stem banden tussen Engeland en Duits land. De Engelse ploeg hebben wij vrijdag met de opening al kunnen horen en Duitsland was zaterdag j.l. aanwezig tegen de gastheren en -da mes van België, dus ieder heeft voor zich al een idee gekregen over de afloop. Of dat waar zal zijn? Ned. II: Een VARA-avond, die opent na het korte nieuws met Haak jes en oogjes, een t.v.-film onder re- fie van de schrijver Jakov Lind met begeleidende muziek van Pim Ja cobs. Het behelst het vakantieavon- tuur van een hupse jonge dame in een dorp ergens in de Balkan, die nogal oppervlakkige amoureuze avontuurtjes beleeft. Wie meent zich te herinneren zoiets al eerder te hebben gezien, is juist, want dit is een ingekorte versie van het oor spronkelijke, dat vorig jaar in april werd uitgezonden. Uit Bellevue is weer present met culturele zaken, waarna een aflevering van Rawhide, de avond ontstuimig en hard mag beëindigen, althans ivat de teevee betreft. Gil Favor heeft gasten. Het zijn de marshal Jackson en zijn hulp, die een wagen met boeven naar een rechtszitting' moeten brengen. Jack son raakt in de knoei als de gevan genen proberen te ontsnappen, waar na de dappere Gil Favor het tran sport maar op zich neemt. Tot slot het laatste journaal. MAANDAG 11 JULI. Ned. I: 15.30 Tour de France; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Flipper; 19.30 voetbal Engeland-Uruguay; 20.15 journaal; 20.25 voetbal Engeland- Uruguay: 21.15 Morgen om tien uur; 22.30 journaal; 22.35 Songfestival Knokke; 23.20 Tour de France. Ned. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Haak jes en oogjes; 20.30 Uit Bellevue; 21.15 Rawhide; 22.05 journaal. SCHIPHOL. De Ams.terdamse fo tojournalist Kees Scherer, die vorige week op het eiland Sardinië tijdens een reportagereis voor de geïllus treerde pers door bandieten wérd be schoten en thans in een ziekenhuis te Nuoro wordt verpleegd, mag op advies van de dokter nog niet rei zen. FINANCIEEL NIEUWS Lening Nederlandse Investeringsbank AMSTERDAM, 7-7, Vrijdag 15 juli kan (bij een syndicaat onder lei ding van de A.B.N. en de Amro- bank) worden ingeschreven op de reeds aangekondigde nominaal f 75 miljoen 7 procent 25-jarige obliga ties 1966 van de Nederlandse Inves teringsbank voor Ontwikkelingslan den N.V. in Den Haag, tegen- 99% procent. Stortingsdatum is dinsdag 16 augustus. Notering ter beurze zal worden aangevraagd. De stukken zijn groot nominaal f 1.000 aan toon der. Ingezonden mededeling Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog: thuisbezorgd ook). Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. C. J. van Royen uit Utrecht. Gasthuis. kerk: 10 en 7 uur ds. P. Hetebrij uit Den Dolder. Kerkwerve: 9.30 uur de eerw. heer P. Th. den Boer uit Nieu werkerk. Serooskerke: 11 uur ds. N. J. Flink uit Burgh. Burgh: 9 uur ds. Flink (jeugddienst), 10 uur ds. J. Swaak uit Ellecbm. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9 uur ds. F. C. M. Roodenburg uit Eikerzee, 10.15 uur ds. Muller uit Lobith Noord- welle: 10.15 uur ds. Meesters uit Am sterdam. Scharendjjke: 10.30 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 11 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Feu- nekes (bed. H. A.). Noordgouwe: 11 uur ds. Westerhof. Dreischor: 9.30 uur ds. R. Oort. Ouwerkerk: 7 uur ds. E. P. Kuin uit Apeldoorn. Nieu werkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Groenewegen (bed. H. A.), 6 uur (bed. en dankz. H. A.). Sirjansland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. Groenewegen. Bruinis- se: 10 en 5 uur ds, J. P. van Roon uit Katwijk aan Zee. Lutherse Kerk Zierikzee: Remonstrantse dienst o.l. v. ds. L. Schenck uit Sommelsdijk. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn (bed. H. A.). Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. Th. Vollenhoven uit Eind hoven, 5 uur drs. J. H. Meijer uit Meliskerke. Renesse: 7 uur drs. J. H. Meijer uit Meliskerke. Scharendij- ke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur cft heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker (bed. H. A.). Ooster land: 10 uur ds. W. Hoogsteen uit Haamstede, 3 uur dr. J. H. Becker uit Nieuwerkerk. Bruinisse: 10 en 5 ds. Kiviet u,it W-esterlee. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Haamstede (in de Chr. Geref. kerk): 7 uur dsi Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 11 uur ds. Weste rink (bed. H. Doop), 6 uur kand. J. W. Maris uit Amsterdam. Haamste de: 9 en 10.30 uur kand. J. W. Maris uit Amsterdam, 3 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. P. op den Velde uit Zierikzee (voorber. H. A.). Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. J. Karens uit Nieuwer kerk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. F. Mlallan uit Veenendaal. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. W. Kamp uit Utrecht. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Rem. Geref. Gemeenten Sommelsdijk: 19 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 7.30, 9, 10.30 en 20 uur. Renesse: Eucharistievieringen om 8, 9.30, 10.30 en 19 uur. (De dien sten worden gehouden in de kerktent op het parkeerterrein Oude Mool- weg). FLINKE PALING SCHARENDIJKE, 7-7. De zer dagen werd door een sportvisser aan boord van het m.s. „Wilford" nabij Scharen- dijke een paling gevangen met het respectabele gewicht van 15 ons en 35 gram. In totaal ving deze koning-hengelaar tijdens het vistochtje 13 pond paling. Ook tong werd goed gevangen, maar schol en bot bleven achterwege. Men zou kunnen zeggen: een mens kan niet alles hebben.... DODELIJKE ONGELUKKEN ZWOLLE. In het Sofiaziekenhuis te Zwolle is de 17-jarige J. M. Bar- ten uit Rotterdam overleden aan de gevolgen van een ongeval, waar bij hij op 26 juni ernstig werd ge wond. De jongeman die toen op zijn bromfiets terugkeerde van de T.T.- races te Assen, raakte in Meppel de macht over zijn voertuig kwijt, kwam ten val en sloeg met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal. AMSTERDAM. De 36-jarige kin derarts H. Janse uit Leiden is woens dagochtend op het Haarlemmerplein in Amsterdam aangereden door een personenauto doordat hij onver wachts overstak. Het slachtoffer werd met een schedelbasisfractuur naar het Wilhelminagasthuis over gebracht waar hij later is overle den. WOERDEN. Donderdagmorgen is de 3-jarige J. ter Steege achter de ouderlijke woning tijdens spelen in de Oude Rijn gevallen. Het jongetje werd door de 34-jarige heer C. W. Teuben uit het water gehaald, die mond-op mondbeademing toepaste. Het kind werd daarna naar het al gemeen ziekenhuis in Woerden over gebracht, waar het bij aankomst bleek te zijn overleden. Ingezonden mededeling in de winkel FEUILLETON Door het proces kwam de hele affaire opnieuw in het licht der be langstelling. Gelukkig diende de zaak maar één dag. Daar Gijs alles zonder enige reserve bekende en er tenslotte maar één officiële' aan klacht was ingediend, die gestand was gedaan, was de officier al spoe dig,. aan het woord. Gijs was door zijn advokaat er al op voorbereid, dat de officier van justitie hem in alle mogelijke kleuren zwart zou af schilderen. „Maar trek je daar niet te veel van aan. De rechtbank heeft de stukken terdege bestudeerd en ik mag aannemen, dat ze wel enig begrip zullen kunnen opbrengen voor de uitzonderlijke situatie, waar in je tegen wil en dank terecht kwam." De officier hield een lang en fel requisitoir. Noemde de beklaagde een geraffineerde gentleman-dief, dank zij de leerschool, die hij bij Gerrit Troost, alias ome Giep, had doorlopen. Jaren na de dood van de leermeester bracht de leerling zijn lessen in praktijk. En hoe. „Wan neer ik alleen maar. denk aan de schoenen, die afdrukken geven van damesvoeten, waarop de beklaagde opereerde, aan de geheimzinnige aankoop van de zwarte Ford en ver dere benodigde attributen, dan ligt hier toch wel zeer duidelijk voor de hand, dat alles met besliste voor bedachte rade heeft plaatsgevonden. Deze man was er op uit, willens en wetens rijke mensen te bestelen. Wellicht uit een soort minderwaar digheidsgevoel. Immers, al zijn vrien der. en bekenden, waar hij als gast werd geïnviteerd, waren gefortu neerde zakenlieden, terwijl de be klaagde, als eigenaar van een nood lijdend fabriekje, ternauwernood het hoofd financieel boven water kon houden. Daardoor moest hij ook noodgedwongen boven zijn stand le ven. Hij werd niet alleen uitgeno digd, maar moest zelf ook dergelijke feestjes in zijn woning organiseren. Beklaagde kan nu wel aanvoeren, dat hij alles gedaan heeft om de fa briek financieel weer gezond te ma ken en dat hij van ai dat geld en privé niets gebruikte, tenslotte moes ten de feestavondjes ook betaald worden en waar ging dat van? Van de winst der limonadefabriek, die voor 95 procent eigendom was van de bank, die hem financierde? Hoewel er van verschillende zijden gesuggereerd is, dat deze man on danks alles idealistische motieven diende, kan ik desondanks geen en kele verzachtende omstandigheid vinden. Want, meneer de president, stelt u zich voor, dat iedereen maar uit idealistische overwegingen aan het inbreken en stelen zou slaan, wat bleef er dan van onze be schaafde samenleving over? Dit houdt dan ook geen enkele steek. In aanmerking nemende, dat be klaagde al eerder werd veroordeeld, nog geen vier jaar geleden, voor zakkenrollerij, en blijkbaar door de daarvoor ontvangen straf nog niet veel geleerd blijkt te hebben, heb ik de eer tegen deze beklaagde te requircren een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaren, met aftrek van de tijd, doorgebracht in voorlo pige detentie." Gijs boog het hoofd, nadat de eis was uitgesproken. Maar goed, dat Dorien niet in dc zaal zat. Maar goed. dat meneer De Vries haar zo ver had gekregen, dat ze rustig in huis zat. Of onrustig? Anders had hij van schaamte wel door de grond willen zinken. Een gemene streek van de officier om dat verleden nog even naar voren te brengen. Wat door GERRIE BOS had dat nu voor zin? Hij had toch alles ruitelijk bekend? De advokaat kreeg het woord en begon met een complimentje te ge ven aan rechercheur Hollema. De man, die in staat was geweest de grootste justitionele puzzels te ont rafelen. De man ook, die de beklaag de misschien wel het beste kende. En van wie de uitspraak kwam: Een stommeling, ja, maar niet slecht Beslist niet slecht. Een man, die een te grote last op zijn schou ders had gekregen en er niet tegen opgewassen was. Mijnheer de presi dent, daar hebt u een juist beeld van de verdachte. Deze man is het slachtoffer geworden van het feit, dat hij onvoorbereid belast werd met een taak, waarvoor hij aanvan kelijk niet de capaciteiten bezat. En hij beschouwde hel als een erezaak, om als enige man in de familie het levenswerk van zijn schoonvader voort te zetten. Daarvoor heeft de ze man dag en nacht gewerkt. U hebt de verklaring gehoord van zijn bedrijfsleider, van zijn boekhouder, van zijn sekretarosse en van een zijner chauffeurs. Zij hebben allen uit eigener beweging gezegd: Wij willen wat doen voor onze baas. Weet u een mogelijkheid? Ik heb ze laten komen als getuigen décharge. Mijnheer etc president, uit de stuk ken hebt u kunnen concluderen, hue alles in zijn werk is gegaan. Ik zal daarop dus dieper ingaan. Ik vraag alleen dit: slaat hier een misdadiger voor u? Is dit iemand, die welbe wust parasiteert op de maatschappij? Die te lui is om te wei-ken? Nee, meneer de president, zoals de ge achte rechercheur, die deze zaak tot een oplossing bracht zo treffend ge zegd heeft: deze man is niet slecht. (Wordt vervolgd!. Een doldwaas spel is gearriveerd uit Amerika: „De Twister". De nieuwste rage. Iedereen doet er aan, in de States. Op alle stranden, in alle tuinen wordt het gespeeld. In de huiskamers ook - door mensen van 8 tot 80. Hoe zit het spel in elkaar? Het is een vinyl reuzen speelveld met rode, gele, groene en blauwe stippen. De spelers nemen tegenover elkaar de starthouding aan, met de voeten op een blauwe en een gele stip - de scheidsrechter draait aan een draai schijf en commandeert wat het lot aanwijst. Bijvoorbeeld: „Linkerhand op groen'' of „rechtervoet op rood". De spelers moeten de aanwijzingen volgen en raken a la minute in de meest wonderlijke bochten verwron gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3