DE ZIERIKZEESCHE COURANT Prinselijk paar bezocht Coronië Russische hulp aan India Weer aanval op olie-opslagplaatsen Prinselijk paar op krokodillen jacht Tuinman Zoon Tweede Kamer verwerpt het voorstel van minister Diepenhorst CORTINA Negenling overleden Een nieuw liberaal beginselprogramma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19619 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Tentoonstelling Hoe 't iwis" te Ouwerkerk PARAMARIBO. Het prinselijk paar dat nu op bezoek is in Suriname werd ook ontvangen op het Ministerie van Algemene Zaken. Zij worden hier buiten het gebouw verwelkomd door premier Pengel. Besluit Adviesorganen openbaar lager onderwijs DEN HAAG, 7-7. In staatsblad nr. 256 is een koninklijk besluit ver schenen waarbij het besluit advies organen openbaar lager onderwijs is vastgesteld. Dit besluit vervangt het K.B. van 24 oktober 1938, stb. 374, en is een uitvloeisel van het bij de wet van 16 juli 1964, stb. 307, gewij zigde artikel 20 van de lager-onder- wijswet 1920. Ten gevolge van deze wetswijziging is in de eerste plaats de samenstelling van de oudercom missies gewijzigd in die zin, dat het onderwijzend personeel met advise rende stem daarin vertegenwoordigd is door het hoofd der school en een der onderwijzers. Een andere belang rijke verandering is, dat thans het instellen van een ouderraad ver plicht is zodra er in een gemeente meer dan één oudercommissie be staat, terwijl naast of in de plaats van de ouderraad een schoolraad PARAMARIBO, 7-7. Donderdag heeft het prinselijk paar een bezoek aan het district Caronie gebracht. De liefelijke laantjes van dit kokosdis trict waren versierd met hoofddoe ken. De bevolking, voor het overgro te deel uit Creolen bestaande, toonde grote geestdrift. Over de weg was een groot hart geplaatst en men ver zocht prinses en prins door deze ere- boog te stappen ten teken dat zij in het hart van de mensen waren opge nomen. Het prinselijk paar kreeg ook een „bruidstaart" aangeboden, die de prinses zelf aansneed. Een vrouw droeg vervolgens een gedicht voor in het Surinaams, waarin de vreugde van de bevolking tot uitdrukking wordt gebracht over dit bezoek. Activiteit van zonnevlekken TOKIO. 7-7. Zonnevlekken heb ben korte-golfverbindingeti in een groot deel van de wereld gedurende ongeveer vijf uur gestoord, zo meldt het laboratorium voor radio-onder zoek van het Japanse ministerie voor PTT-2aken. De storing uias de ergste van deze aard sedert 1958 In de komende dagen ivordt ver dere storing als gevolg van activi teit van zonnevlekken verwacht. EDE. Bij een botsing tussen drie auto's op de kruising oude rijksweg en Otterloseweg te Ede is de 73-ja- rigc mevr. C. C. van Zeeland-Wes- scls uit Utrecht gedood. Haar echtge noot verkeert in levensgevaar. Drie andere personen werden gewond. Dc drie auto's werden ernstig bescha digd. Iets minder koud Verwachting tot zaterdagavond: Over het algemeen veel bewolking, maar weinig of geen regen; iets min der koud; zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen west en zuidwest. 9 juli. Zon op 4.31, onder 20.59. Maan op onder 11.23. 10 juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 0.06, onder 12.32. 11 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 0.17, onder 13.43. Laatste kwartier: 10 juli te 22.43. HOOGWATERSTANDEN 19.35 n.m. 20.12 n.m. 20.59 n.m. 19.34 n.m. 20.13 n.m. 21.02 n.m. kan worden ingesteld. Een school raad heeft een bredere samenstel ling en een ruimere taak dan de ouderraad. Volgens het K.B. moet de meérderheid evenwel bestaan uit stemgerechtigde leden van de ouder commissies. Het besluit geeft verder voorschriften omtrent de tot stand- koming, de grootte en de werkzaam heden van de adviesorganen, waarin o.m. de verkiezing van de leden der oudercommissies in vergelijking met de vervallen regeling is vereenvou digd. De adviesorganen volgens de nieuwe regeling moeten binnen zes maanden na de inwerkingtreding van het besluit tot stand zijn ge bracht. NIEUW DELHI, ,7-7. De Indiase minister van planvorming, Asoka Mehta, heeft donderdag bij zijn te rugkeer uit Moskou meegedeeld, dat hij verwacht dat Rusland voor on geveer vier miljard gulden aan ma chines en andere uitrusting aan In dia zal leveren tijdens het vierde vijfjarenplan, dat dit jaar is begon nen. Er zou een groep Russische des kundigen naar India komen om een machinebouwprogramma voor het vierde en het vijfde vijfjarenplan op te helpen stellen. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen hebben op het station Holland Spoor in Den Haag de miljoenste deelnemer aan de sinds 1954 be staande N.S.-vakantiedagtochten be groet. ZIERIKZEE: 9 juli 7.27 v.m. 10 juli 2.02 v.m. 11 juli 8.45 v.m. BROUWERSHAVEN 9 juli 7.12 v.m. 10 juli 7.51 v.m. 11 juli 8.37 v.m. Doodtij: 13 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Nabij de Azoren bevindt zich een krachtig hogedrukgebied. Aan de noordflank van dit hogedrukgebied zijn enkele fronten aanwezig, die met de heersende westelijke tot noordwestelijke winden ook onze omgeving kunnen bereiken. De ac tiviteit van deze fronten is evenwel gering, zodat er geen regen van be tekenis wordt verwacht. Wel zal er over het algemeen veel bewolking zijn. De temperatuur zal morgen on geveer gelijk zijn aan die van van daag. Een lagedrukgebied boven oost- Europa heeft in het afgelopen et maal vooral in Polen veel regen ge bracht. Op een aantal plaatsen viel er ongeveer 50 millimeter. Ook aan de noordzijde van de Alpen heeft het langdurig geregend. Plaatselijk werd er in 24 uur ongeveer 20 millimeter regen afgetapt. SAIGON, 7-7. Amerikaanse vlieg tuigen hebben donderdag weer een bombardement uitgevoerd op belang rijke olieopslagplaatsen bij de Noord- Vietnamese havenstad Haifong. Deze depots waren vorige week, bij de eerste aanvallen, op Hanoi en Hai fong, ook door Amerikaanse bom men getroffen. Storm vernielt oogst PRAAG, 7-7. Hevige stormen en onweersbuien hebben woensdag in Bardejov in het oosten van Tsjecho- Slowakije een schade van ongeveer 3V4 miljoen gulden veroorzaakt. In bepaalde gebieden in de omgeving van de stad werd 50 a 80 percent van de oogst vernield. PARAMARIBO, 7-7. Na ccn rondrit van prinses Beatrix en prins Claus door het dorp Wageningen is een ontvangst gehouden in hotel „De Wereld". Tijdens dc receptie hoorde het prinselijk paar van suc cesvolle krokodillen (kaaimannen) jachten. Onmiddellijk werd het plan opgevat om na dc rijsttafel ook op jacht te gaan. Sportief gekleed vertrok het prinselijk paar per auto in gezelschap van de secretaris van prins Claus cn enkele stafleden van do Stichting Machinale Landbouw naar ccn plaats op vier km buiten Wagcningcn. Toen dc auto's daar arriveerden, bleken er twee persfotografen te staan. Zij lieten het prinselijk paar vragen of er bezwaren waren tegen het maken van ccn foto. „Nogal", zei prinses Beatrix, waarop dc fotografen teleurgesteld vertrokken. Na ruim een uur keerde het gezelschap terug met ccn buit van ruim tien kaai mannen. Ook prins Claus ving enkele exemplaren. woninginrichters Mol 19 - tel. 2887 - Zierikzee Geen invoering van een „numerus clausus" Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Er bestaan sommige vreug- den, die evenals zekere plan- ten alleen tussen bouwvallen gevonden worden. X Ruime keus in BANKSTELLEN eetkamers wandmeubclcn bureaux losse clubs bedden en tapijten Als extra openingskorting deze week 10 KORTING van onze gemoderniseerde zaak in meubelen en tapijten. HANOI. Een aantal boven Noord-Vietnam neergeschoten Amerikaanse piloten werden hier te voet door de straten van Hanoi gevoerd opdat dui zenden inwoners van Hanoi hun goed konden bekijken. DACCA, 7-7. Dc negen babies die onlangs in een jong gezin in Oost-Pakistan waren geboren zijn alle overleden, zo is donderdag in Dacca vernomen. Zij hebben slechts vijf dagen geleefd. De ouders waren 14 maanden getrouwd. Vijftien da gen geleden beviel de vrouw in het dorp Panjarai. HEROPENING DEN HAAG, 7-7. De Tweede Ka mer heeft het voorstel van minister Diepenhorst om over te gaan tot in voering van een „numerus clausus" voor dc medische studie verworpen. Het wetsontwerp werd verworpen met 80-49 stemmen. Vóór aanvaarding spraken zich uit de fracties van de A.R.P. en van de K.V.P., met uitzondering van de af gevaardigden Horsmans, Westerterp, Schuyt, Lardinois en Achmann (allen K.V.P.). Ook de fracties van de P.v. d.A., V.V.D., C.H.U., P.S.P., C.P.N., S. G.P. en Boerenpartij spraken zich uit tegen aanvaarding van het wetsont werp. Nadat het wetsontwerp was ver worpen aanvaardde de Kamer zon der hoofdelijke stemming een motie van mej. Klornpé, waarin er bij de minister op wordt aangedrongen door middel van een spoedwetje beper king van het aantal eerstejaars me dische studenten voor Rotterdam voor het komende academische jaar tot 160 te beperken. Mej. Klompé vroeg de Kamer voor indiening van deze motie een spoedinterpellatie, die werd toegestaan en slechts en kele minuten in beslag nam. Minis ter Diepenhorst gaf tijdens deze in terpellatie te kennen de motie zeer op prijs te stellen. Na de replieken merkte minister Diepenhorst op, dat het parlement volkomen in staat blijft om iedere precedentwerking van de voorge stelde regeling uit te sluiten. Hij hield de Kamer nadrukkelijk voor, dat zowel universiteit en patiënt als de Nederlandse volksgezondheid met zijn voorstel worden gediend. Op een nadere vraag van de libe rale afgevaardigde Toxopeus zei mi nister Diepenhorst, dat wanneer het ontwerp van wet zou worden ver worpen en wanneer dit verwerpen mede zou worden uitgelegd als be trekking hebbende op zijn gehele be leid, hij de portefeuille-kwestie zou stellen. SCHERPENZEEL. Een felle brand heeft donderdagmoi'gen de boerderij van de heer Jochumsen in, Scherpen- zeel (Gld.) grotendeels in de as ge legd. Vakantiedagtochteii N.S. komeii zeer in trek UTRECHT, 7-7. Sinds de intro- ductie van de N.S.-vakantiedagtoch ten is de belangstelling van de Ne derlander voor eigen land sterk toe genomen. Velen zijn bezig het „op nieuw te ontdekken", aldus een staf functionaris van de Nederlandse Spoorwegen. In 1954 kregen de Ne derlandse Spoorwegen op deze dag tochten 9.000 reizigers, vorig jaar kochten 160.000 reizigers een kaart je. Het aantal deelnemers aan deze dagtochten stijgt jaarlijks met on geveer 40 procent. Ongeveer twee derde van alle deelnemers zijn vrou wen. De minister merkte op dat alleen de liberalen en de communisten met de verwerping van het wetsontwerp ock zyn beleid verwerpen. Onder die omstandigheden, aldus minister Die penhorst, is er voor mfl geen reden cm op dit ogenblik de portefeuille- kwestie te stellen. Het besluit van de Kamer zal echter wel zwaar wegen. Nederlands militair bij schietoefeningen levensgevaarlijk gewond DEN HAAG, 7-7. Woensdag is tij dens schietoefeningen van de 41ste afdeling veldartillerie in Baumhol- der (West-Duitsland) door het on tijdig springen van een granaat de 19-jarige dienstplichtige kanonnier J. A. P. C. van Doleweerd levens gevaarlijk gewond aan borst en buik. Kanonnier Van Doleweerd, die on gehuwd is en woonachtig in Veld- hove (Noord-Brabant) is opgenomen in het Amerikaanse hospitaal te Neubruecken. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Blokkeerde Vondeling 45 miljoen voor Ontw.-saneringsfonds DEN HAAG, 7-7. Het Tweede- kamerlid S. van der Ploeg (P.v.d.A.) wil door de ministers van financiën en van landbouw en visserij worden ingelicht over de volledige of ge deeltelijke juistheid van de medede ling van ir C. S. Knotuerus, voor zitter van het Koninklijk Neder lands Landbouwcomité, dat de door minister Biesheuvel toegezegde ca. f 45 miljoen voor het ontwikkelings- en saneringsfonds door minister Vondeling zou zijn geblokkeerd. Vol gens de inlichtingen van het kamer lid zou ir Knotnerus dit hebben meegedeeld op een vergadering van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw. Grote brand bij Djakarta DJAKARTA, 8-7. Duizend mensen zijn dakloos geworden en veertig winkels verwoest door een brand, die in Manggarai, bij Djakarta, heeft gewoed. Ook honderden tonnen rijst zijn verloren gegaan. Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM DJAKARTA, 7-7. De zitting van het voorlopige raadgevende volks congres heeft de Indonesische rege ring ongeveer 290.000 gulden gekost. De bijeenkomst, die 15 dagen heeft geduurd en waaraan enkele honder den afgevaardigden deelnamen, werd woensdag in aanwezigheid van president Soekarno gesloten. Het congres riep een commissie in het leven, die de leerstellingen van Soe karno in overeenstemming moet brengen met de grondwet van 1945. Geen werkvergunningen meer voor Marokkanen AMSTERDAM, 7-7. Sinds een paar dagen worden er geen werkvergun ningen meer verleend aan Marok kaanse arbeidskrachten die in de hoofdstad op eigen initiatief (buiten de officiëële werving) werk komen zoeken. Deze maatregel is genomen omdat het niet altijd mogelijk blijkt om Marokkanen, die zich als werk zoekende bij het Gewestelijk Ar beidsbureau laten inschrijven on- middelijk te plaatsen. Het arbeidsbureau heeft op 27 ju ni aan circa 500 Amsterdamse onder nemingen een brief geschreven, waarin het erop aandringt geen aan vragen voor een werkvergunning meer in te dienen voor Marokkanen „die zich aan de poort hebben ge meld", omdat de Marokkanen die nog als werkzoekende bij het bureau staan ingeschreven voorrang zullen hebben. Ingezonden mededeling DUUR CONGRES DEN HAAG, 7-7. „In het modern economisch liberalisme is de moge lijkheid gelegen voor de verwezen lijking van ware maatschappelijke vrijheid". Aldus het nieuw vastge stelde beginselprogram van de Volks partij voor vrijheid en democratie, dat dezer dagen definitief door par tijraad en partijbestuur werd goed gekeurd. „We zijn bijzonder trots en vol daan", aldus ir. K. van der Pols, voorzitter van de partij. Mr. W. J. Gecrtsema, voorzitter van de com missie die de definitieve eindredactie van het program heeft voorbereid, noemde het nieuwe program „een li beraal program in de ware zin des woords". Overigens is dit nieuwe program niet geheel nieuw. „De oude funda menten zijn gehandhaafd, maar het geheel werd aangepast aan de gewij-. zigde omstandigheden en veranderde inzichten en in een eigentijdse taal uitgedrukt". Uit het nieuwe program blijkt on der meer, dat de VVD de voorkeur geeft aan de parlementair-democra tische regeringsvorm; waarbij de constitutionele monarchie onder het nationaal koningshuis van Oranje de meest aangewezen staatsvorm is. Nieuw in het program is de pas sage over ontwapening, waarover wordt gezegd dat de partij iedere po ging om onder doeltreffende inter nationale controle te komen tot het tegengaan van de verspreiding van kernwapens en tot algemene en vol ledige ontwapening ondersteunt. Een zijdige ontwapening wordt van de hand gewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1