ontbijtspek* blijft ook 's zomers langer vers DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT BOURGUIBA IN NEDERLAND GEARRIVEERD Saturnus-raket 1-b uit elkaar gesprongen Nederlandse kotter - na poging tot ontvoering - in Duitsland opgebracht Drie doden bij frontale autobotsing Tweede Kamer gaat akkoord met voorgenomen huwelijk prinses Margriet Russen lanceren zwaar ruimtestation Tuinman Zoon Saneringsmaatregelen niet-agrarisch kleinbedrijf op komst De K.LM. had een voorspoedig jaar Wilson naar Moskou ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 7 juli 1966 122ste jaargang Nr. 19618 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 &EDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken tl, Zierikzee, poitbu* 1, tel. 01110-2255, na 18.00 our: tel. 0tftC-2tt8. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1,25 per stuk. In dit nummer: Centrale fokveedag Schouwen-Duiveland SCHIPHOL, 6-7. Om kwart over tien - een kwartier later dan aan vankelijk was voorzien - is de presi. dent van Tunesië, de heer* ILabib Bourguiba, met een twee-motorig straal-vliegtuig - een Caravelle - van de Tunesische luchtvaartmaat schappij „Tunis Air" op Schiphol ge arriveerd. Terwijl de luchtmachtkapel het Tunesische volkslied speelde wacht ten onder aan de vliegtuigtrap H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden om de president te be groeten. Ook de Tunesische ambas sadeur in Nederland, Abdelmelek Bergaoui was met zijn echtgenote aanwezig. Na de verwelkoming inspecteerde de president de erewacht, bestaande uit een eresquadron van de konin klijke luchtmacht. Hierna stelde de president de leden van zijn gevolg aan koningin Juliana en prins Bern- hard voor. Vervolgens begaf het ge zelschap zich naar de intercontinen tale wachtkamer van de luchthaven, waar de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonk man en mr. F. J. F. M. van Thiel, de minister-president mr. J. M. L. Th. Cals, de voltallige ministerraad en staatssecretarissen, de gevolmach tigde ministers van Suriname en de Antillen en de chefs van staven aan wezig waren om aan de president voorgesteld te worden. 20 minuten na aankomst op Schip hol verliet de president in een hof- auto de luchthaven, gevolgd door een ere-escorte van de marechaussee KAAP KENNEDY, 7-7. De dins dag gelanceerde Amerikaanse Satur nus-raket 1-b en voorloper van de raket waarmee men mensen op de maan hoopt te brengen, is uit elkaar gesprongen, aldus heeft het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim. te vaart, NASA, bekendgemaakt. De Sutarnus 1-b had vloeibare wa terstof als brandstof en werd ge bruikt voor een reeks proeven om te weten te komen of het mogelijk is deze brandstof bij een toestand van gewichtloosheid zoals die in de ruim te bestaat opnieuw tot ontbranding te brengen. Functionarissen van de NASA heb ben meegedeeld, dat de laatste proef Voorzichtig niet fotograferen van banken GRONINGEN, 6-7. Het jonge Zweedse echtpaar H. Franke uit Kartborg (hij student, zij bankbe diende) trok de aandacht toen zij foto's namen van de Amro-bank aan de Grote Markt te Groningen. De di rectie van de bank, extra argwanend door de bankovervallen van de laat ste tijd, waarschuwde de politie en een rechercheur verzocht het jonge paar even mee te kómen in het kan toor van de bank. MevrSuzanne Franke-Johansson vertelde, dat zij als bediende op een Zweedse bank met verbazing had gezien, dat het personeel van de Amro-bank rookte en zomaar onder werktijd koffie zat te drinken. Zij vond dat zo frappant dat zij besloot er foto's van te maken om die haar collega's in Zweden te tonen. Voor alle zekerheid werd de film door de politie-fotodienst ont wikkeld en na bezichtiging aan het echtpaar teruggegeven. De directie van de Amro-bank bood een nieuw filmpje aan. met de raket is geweest het opvoe ren van de spanning in de gedeelte lijk gevulde brandstoftank. De span ning werd zo groot dat de raket zo als verwacht werd, uit elkaar sprong. Dit gebeurde dinsdagmiddag. Men verwacht dat in de loop van de vol gende twee weken stukken van de raket in de dampkringen terecht ko men. Gouden erepenning van Den Haag voor dr. W. Drees DEN HAAG, 6-7. De gouden ere penning van 's-Gravenhage, de hoogste gemeentelijke onderschei ding, is door b. en w. van Den Haag aan dr W. Drees, minister van staat, oud-raadslid, oud-wethouder en in woner van deze stad ter gelegenheid van diens tachtigste verjaardag toe gekend. De echtgenote van president Bour- guiba, die de reis oorspronkelijk mee gemaakt zou hebben, moest op dok tersadvies thuis blijven. Volgens de verkeersleiding van de luchthaven is de vertraging in de aankomst van het presidentiële vliegtuig een gevolg van het escorte, dat een ere-esquadron van de ko ninklijke luchtmacht het vliegtuig vanaf de zuidelijke grens van Ne derland tot Schiphol verleende. Ook het weer zou hierin tijdens de da ling een aandeel gehad hebben. Niiar Amsterdam Omstreeks tien over half elf arri veerden de hoge gasten per auto op het Stadionplein, waar de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de commandant zeemacht in Nederland, vice-admiraal L. E. H. Reeser, de gouverneur van de hoofd stad generaal-majoor F. E. Lager- werff, de commandant maritieme middelen Amsterdam en de wnd. garnizoenscommandant van Amster dam aan de president werden voor gesteld. Vervolgens zetten de hoge gasten en hun gevolg hun tocht naar het paleis op de Dam voort in vier galarijtuigen, die werden voorafge gaan en gevolgd door een commando bereden rijkspolitie. Op het plein sloegen enkele hon derden belangstellenden aankomst en vertrek van het koninklijk paar en president Habib Bourguiba gade. Voor het huis van de schaker Jan Hein Donner op het plein bevond zich een tiental provo jongens en meisjes, o.a. Koosje Koster, die ge tooid met oranje linten en voorzien van feesttoeters de 63-jarige Tune sische president op hun wijze een welkom bereidden. Langs de route, waar 2400 man marine, land- en luchtmacht voor de afzetting zorgden, was over het al gemeen weinig belangstelling van de zijde van het publiek. HUSUM (Sleeswljk-Holstein), 6-7. De uit Termunten afkomstige Neder landse motorkotter TM 1 „Burge. meester Van Kampen" (39 brt.) is woensdag door de Westduitse visse rij-inspectie opgebracht nadat de schipper, Jacob Vos, had getracht een beambte van de visserij-inspec tie te ontvoeren, zo deelt de water- politie te Husum mee. De beambte, Radloff, was van het visserij-inspectievaartuig Wega over gestapt op de Burg. Van Kampen omdat dit schip in de Westduitse ter ritoriale wateren viste. Toen de Westduitse beambte schipper Vos ge- BORNE, 6-7. Woensdagmorgen omstreeks acht uur is op de roncjweg b|j Borne (O.) een verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie personen^ om het leven zijn gekomen. Een bestelauto, bestuurd door een inwoner van Hengelo kwam frontaal in botsing met een busje, waarin twee mannen uit Leeuwarden za ten. De botsing deed zich om half acht voor op de rijksweg Borne-Henge- lo. Een uit Leeuwarden komende be stelauto kwam door nog niet opge helderde oorzaak op de linker weg helft terecht en botste vervolgens frontaal tegen een uit de richting Hengelo komende bestelwagen. De twee inzittenden van de eerste wa gen, de 22-jarige ongehuwde J. B. van Aken beroep onbekend, en de 35-jarige timmerman J. W. M. Mun tendam, beiden uit Leeuwarden, als mede de enige inzittende van de tweede bestelauto, de 40-jarige marktkoopman H. J. Averdijk uit Hengelo, werden bij de botsing op slag gedood. De slachtoffers zaten zodanig in de wagens bekneld, dat de gemeen tepolitie eerst met hydraulische hulpmiddelen de wrakken uit elkaar moest trekken. H.M. de koningin, prins Bernhard, de prinsessen Margriet en Christine en de heer Van Vollenhove hebben in de „Irenehal" in Utrecht het lus trumspel van de Utrechtse studen ten, „Jimmy Walker", bijgewoond. Bij hel betreden van de hal werden de hoge gasten aan enkele hoofd rolspeelsters voorgesteld. DEN HAAG, 6-7. De Tweede Ka mer is akkoord gegaan met het voor genomen huwelijk tussen Hare Ko- Ingezonden mededeling lastte Husum binnen te lopen, trach- te deze op volle kracht stomend naar open zee te ontkomen. Beambte Rad loff trok zijn pistool en dwong schip per Vos het bevel op te volgen. Schipper Vos zal worden vervolgd wegens poging tot ontvoering en vis sen in vreemde territoriale wateren. MOSKOU, 6-7. De Sowjet-Unic heeft woensdag een zwaar weten schappelijk ruimtestation gelan ceerd, „Proton-3" genaamd, dat ge vuld is met wetenschappelijke meet instrumenten. De kunstmaan werd met een krachtige raket in haar baan gebracht. De lancering valt onder het Russische programma voor ruimte onderzoek. HEROPENING van onze gemoderniseerde zaak in meubelen en tapijten. Ruime keus in BANKSTELLEN eetkamers wandmeubelen bureaux losse clubs bedden en tapijten Als extra openingskorting deze week 10 KORTING woninginrichters Mol 19 - tel. 2887 - Zierikzee DEN HAAG, 6-7. De overheid heeft in principe besloten het advies te volgen van de commissie-Gold- schmidt, die het nemen van ontwik- kelings. en saneringsmaatregelen ook voor het niet-agrarische midden- en kleinbedrijf heeft aangeraden. De staatssecretaris van economi sche zaken, drs. J. A. Bakker, vertel de dit woensdagmorgen in Den Haag De commissie stelde maatregelen voor, waarvan de doelstellingen in grote lijnen overeenkomen met de ontwikkelings- en saneringsmaatre gelen in de landbouw. Blijkens de mededelingen van de staatssecreta- Ingezonden mededeling Hf Lekker op de boterham; al of niet gebakken onder een spiegelei. neem ook eens doorregen varkenslapjes ris denkt de regering nu aan een omscholings- en een uitkoopregeling; dergelijke regelingen kent men ook in de landbouw. De staatssecretaris sprak op het congres over „het ondernemerschap in de tuinbouw", dat de drie centrale landbouworganisaties deze Week in Den Haag houden ter gelegenheid, van de internationale technische tuinbouwbeur9 Wéhaté. De organisa toren kregen van de bewindsman een complimentje omdat zij de departe mentale grenzen tussen landbouw en niet_landbouwsfeer een ogenblik hebben willen vergeten. Zij hebben het congresthema willen stellen te gen de achtergrond van de sociaal- economische ontwikkeling en de ge volgen daarvan voor het onderne merschap in het midden- en klein bedrijf in het algemeen. De staatssecretaris, die speciaal bemoeienis heeft met het midden- en kleinbedrijf in handel, nijverheid en dienstverlening, legde uit wat de overheidshulp aan deze bedrijfsvorm inhoudt. Uitgangspunt is dat iedere ondernemer zijn positie zelf moet trachten te verwerven, te handha ven en te verbeteren. De overheid kan deze zelfwerkzaamheid onder steunen, ze kan een klimaat schep pen waarin de ondernemers hun eco nomische functie zo goed mogelijk kunnen vervullen. De beleidsinstru menten die ze daarvoor tot haar be schikking heeft zijn financierings hulp. hulp op het gebied van mid denstands- en vakonderwijs, voor lichting en onderzoek en, voor de kleinere ondernemers, fiscale en so ciale maatregelen. Dit beleid kan échter niet voorko men dat er zich bepaalde situaties voordoen waarin het zelfs voor vol doende bekwame ondernemers niet mogelijk is tijdig en doeltreffend te reageren op de zich wijzigende om standigheden. Zulke situaties kunnen bijv. ontstaan door verschuivingen in de vraag naar bepaalde goederen of door veranderingen in de eisen die aan de plaats van vestiging worden gesteld. Er is nog een bijzonder gro te categorie van kleine en zeer klei ne ondernemers, die vaak ondanks de inzet van al hun krachten in deze tijd van welvaart net meer dan een minimaal inkomen kan verwerven. Zij zitten dikwijls in een vicieuze cirkel: hun bedrijven zijn te klein om nog voldoende rendabel te zijn, maar door hun geringe inkomsten kunnen zij niet aan uitbreiding den ken. Ingezonden mededeling Brlllant - schitterend bezit w§fi) voor altijd 1 aJ/ van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandsolaan 176 Rotterdam ninkl|jke Hoogheid prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, dat op 10 januari 1967 in Den Haag zal worden voltrokken. Tevens zal de heer Van Vollenhoven vanaf die da tum lid z|jn van het Koninklijk Huis. Hoewel het niet in het voornemen ligt de aanstaande bruidegom een ^delijke titel te verlenen zullen met het oog op de mogelijkheid van troonopvolging eventuele kinderen uit het huwelijk prins of prinses van Oranje-Nassau heten. Slechts twee leden van de fractie van pacifistisch-socialistische partij, de heren Lankhorst en Burggraaf vroegen aantekening dat zij tegen het wetsontwerp waren. Hun tegen stem is uitsluitend gebaseerd op principiële bezwaren tegen de mo narchie in het algemeen en de erfop volging in het bijzonder, zo verklaar de fractieleider de heer Lankhorst. De overige twee leden van deze fractie gaven er de voorkeur aan hun bezwaren tot uiting te brengen door hun afwezigheid tijdens de stemming DEN HAAG, 6-7. „Het boekjaar 1965/66 is voor de KLM e'en voor spoedig jaar geweest. We hebben goed gevlogen en we hebben goed verdiend. Probleemloos zijn we in de luchtvaart nooit, maar relatief ge zien is dit jaar zonder al te grote strubbelingen verlopen". Dit heeft de president-directeur van de KLM dr G. van der Wal, vanmiddag mee gedeeld op een in het hoofdkantoor in Den Haag gehouden persconferen tie naar aanleiding van het jaarver slag over de periode van 1 april '65 tot en met 31 maart '66. Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders op donderdag 28 ju li a.s. in het hoofdkantoor in Den Haag zal dit jaarverslag in behan deling komen. Soekarno buigt voor wil van Volkscongres DJAKARTA, 6-7. President Soe karno heeft woensdag in een toe spraak tot het raadgevend volks congres te kennen gegeven dat hij instemt met het besluit van het con gres de titel „president voor het le ven", die hij tot dusver droeg, te herroepen. Hij verklaarde: „ik wil alleen het volk, het land en de vrij heid dienen. Dat is mijn ware ver langen - niet president te zijn of pre sident voor het leven of koning of keizer. lederen heeft mij medailles gegeven maar ik wil niet tot koning worden gemaakt". LONDEN, 6-7. Premier Wilson zal van 16 tol. 18 juli Moskou bezoeken, zo is woensdagavond officiëel in Londen bekend gemaakt. Hij heeft een uitnodiging daartoe van pre mier Kosygin aanvaard. Vernomen werd dat Wilson over het Vietnamese conflict en andere wereldproblemen zal spreken. liit nummer beslaat uit 8 pagina's Men :egt dal hel voor de mens zo moeilijk is met weinig tevreden te zijn, maar de meeste mensen zijn hel toch wel met zichzelf. WAT 1EQT 01 BILT Veel bewolking Verwachting lot'vrijdagavond: Over hel algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen; matige noordwestelijke wind; koel weer. 8 juli. Zon op 4.30. onder 21.00. Maan op 23.54, onder 10.14. Laatste kwartier: 10 juli te 22.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 juli 6.50 v.m. 18.59 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 juli 6.32 v.m. 18.57 n.m. Doodtij: 13 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 7-7. Boven Scandina vië en West-Rusland bevindt zich een omvangrijk lagedrukgebied. Bij de Azoren daarentegen is een krach tig hogedrukgebied aanwezig, dat zich tot aan Ierland uitstrekt. Tussen de genoemde luchtdruksys temen handhaafd zich een noordwes telijke luchtstroming, waarmee voort durend koele lucht wordt aangevoerd Een front behorend bij een depressie bij Groenland is op de Noordzee aan gekomen. In verband hiermee zal er ook in ons land over het algemeen veel bewolking zijn, waaruit plaatse lijk enige regen kan vallen. WEERT. Op de E<'9 in Weert is de 75-jarige W. Th. Raetsen uit Ne- derweert bij een verkeersongeluk omgekomen. DEN HAAG. De 73-jarige me vrouw A. E. A. Lintsen- Schilting uit Bemmel is bij een verkeersonge luk in haar woonplaats om het le ven gekomen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft in de afgelopen dagen drie ar restaties verricht in verband met een omvangrijke diefstal van vlees ten nadele van een slagerij annex café- taria. GIBRALTAR. Een dubbele rij van meer dan 100 auto's met verbol gen toeristen heeft dinsdag urenlang staan wachten bij de Spaanse grens met Gibraltar, waar de grenswacht oen „kalm-aan-actie" voert.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1