J w Dinsdag 5 juli 1966 DE ZIERIKZEESCHE COURANT STEEN NAAR AUTO VAN KONINGIN EUZABETH Dr. W. Drees 80 jaar China en Vietnam J-J Give 1 a man r a Lucky Anti-Soekarno-betogingen in Djakarta Het V.V.V. informatiebureau Vismarkt „Pas op concurrentie van Frankrijk" Partikuliere woningen voor W.W.-huizen i Tuinman Zoon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jdnnewekken ft, Zierikzee, postbus t, tel. 011 f0-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 122ste ju a i k au k Nr. 19617 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer; Vergadering gemeenteraad ran Daireland Brils vorstenpaar bezoekt iioord-Ierland BELFAST, Noord*Ierland, 4.7. Een steen, die vanaf een gebouw werd gegooid, heeft maandag de motorkap van de Rolls Royce van koningin Eli zabeth van Engeland beschadigd toen z(j het stadhuis te Belfast verliet. Zoals gemeld brengt het Britse vorstenpaar een bezoek van twee da gen aan Noord-Ierland, waar de laat ste tijd ernstige ongeregeldheden zijn voorgekomen als het gevolg van twisten tussen Rooms-Katholieken en protestanten. Een man die zich op een steiger bevond, is gearresteerd. Koningin Elizabeth en prins Philip bleven zeer rustig en de auto reed door. De mo torkap blijkt te zijn gedeukt. Belfast had het Britse vorstenpaar eerder een luidruchtig welkom be reid. Van het vliegveld Aldergrove tot Belfast moest de stoet auto's zelfs DEN HAAG, 5-7. De minister van staat, dr. W. Drees, wordt heden (dinsdag) tachtig jaar. Ter gelegenheid van deze verjaar dag heeft het partijbestuur van de Partij van de Arbeid een felicitatie gepubliceerd, waarin dr. Drees, die buitengewoon lid is van het partij bestuur, van harte wordt gelukge wenst en „nog vele jaren in goede gezondheid" wordt toegewenst, In de felicitatie wordt gesteld, dat de Nederlandse democratisch-socia- listische beweging in dr. Drees sinds lange jaren heeft mogen beschikken over de grote gaven van deze uit zonderlijke politicus, democraat en socialist. „De Partij van de Arbeid hoopt, dat zij zich nog lang mogen verheu gen in zijn toegewijde vriendschap en zal mogen profiteren van zijn werkkracht en zijn ervaring", aldus de felicitatie. Deze werd onderte kend door partijvoorzitter dr. J. G. H. Tans en door de algemeen secre taris-penningmeester E. Meester. langzaam rijden door de opdringende menigte. Functionarissen hadden gezegd geen moeilijkheden te verwachten, maar uit voorzorg had men de pun ten waar moeilijkheden zouden kun nen ontstaan zorgvuldig vermeden. Langs de route stonden bijzonder veel politiemannen en op strategi sche punten had men pantserwagens opgesteld en er werd oproerpolitie in gereedheid gehouden. Koningin Elizabeth had in Belfast HONGKONG, 4-7. Het officiële orgaan van de Chinese regering, het Pekingse volksdagblad, schrijft, dat China zeker die maatregelen zal ne men die het, wanneer ook, noodza kelijk acht, in overeenstemming met de belangen en verlangens van het Vietnamese volk. Terwijl „het Ame rikaanse impei'ialisme" geen gren zen stelde aan uitbreiding van zijn aanvalsoorlog tegen Vietnam zou China ook geen grenzen stellen voor zijn hulp aan Vietnam. Het blad beschuldigt de Sowjet- Unie van samenspanning met de V.S. en vindt, dat de Amerikaanse bom bardementen bij Hanoi en Hai phong voortvloeien uit „hun smeri ge politieke transactie". SCHIPHOL. Na e enverblijf van anderhalve week in Nederland is de minister-president van de Neder landse Antillen, dr E. Jonckheer, naar de west teruggekeerd. ROTTERDAM. Bij de Rotterdam- sche droogdokmaatschappij N.V. in Rotterdam is de „Dosina" te water gelaten, een motortankschip met een draagvermogen van plusminus 65.000 ton, gebouwd in opdracht van de Koninklijke Shell-groep. De „Dosi na" zal onder Nederlandse vlag gaan varen. Ingezonden mededeling DJAKARTA, 4-7. In Djakarta is maandag wederom door honderddui zenden schoolkinderen en studenten gedemonstreerd tegen de besluiten die het volkscongres zou hebben ge nomen ten aanzien van Soekarno. Men eiste de vorming van een nieuwe regering onder leiding van Soeharto. De leden zouden anticom munistisch moeten zijn en het ver trouwen van het volk moeten heb ben. Verklaard wordt ook, dat men dan genoeg heeft van de leuzen die Soekorano steeds weer bedenkt. In Djakarta hebben zij een voor lichtingsbureau voor de gewone man geopend. In kerken en moskeeën ge ven de studenten lezingen. Zij be reiden het volk op de gevolgen van een mogelijke verslechtering van de politieke toestand. Ook wordt weer geklad op muren en worden pamflet ten op auto's geplakt, waarop onder meer staat dat „Nasakom" geleid heeft tot onderlinge gevechten, ellen de en omhoogschietende prijzen, het vormen van een nieuw kabinet wordt geëist alsmede uitbanning van com munisme en Nasakom. een nieuwe, naar haar genoemde brug over de rivier Laggan geopend. Bij de ongeregeldheden van de af gelopen tijd zijn twee katholieken bij bomaanslagen om het leven ge komen. Men meent dat de 40-jarige protestantse dominee Ian Paisley veel tot de spanning heeft bijgedra gen. Deze kerkelijke leider, hoofd van de afgescheiden vrije Pz-esbyte- riaanse kerk van Ulster, ziet in de Roomskatholike kerk een bedreiging voor het protestantisme in Noord- Ierland- Hij zegt de steun van meer dan een half miljoen niet-katholie- ken te hebben, die in hem een sym bool zien van het verzet tegen de regeringspolitiek van economische samenwerking met de (Rooms-Ka- tholieke) republiek Ierland. Ingezonden mededeling is vanaf 5 juli gevestigd op de Melkende jongen geilood door de bliksem BROEK IN WATERLAND. 4-7. Tijdens een kortstondig onweer is de zeventienjarige J. W, Wiedemeijer uit Broek in Waterland door de blik sem getroffen en gedood. De jongen werd getroffen toen hij bezig was de koeien te melken. De oproep van dienst plichtigen in de V.S. SAN ANTON'IO, TEXAS, 4-7. Pre sident Johnson heeft een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop dienst plichtigen worden opgeroepen. De laatste tijd is er veel kz*itiek ge weest. Er is gezegd dat de econo mische zwakken en de minst ont wikkelden eerder een oproep krij gen dan de andei-en. Ook de negers zouden naar verhouding een te groot deel van de last dragen. Nederlands meisje in Duitsland omgekomen DENEKAMP, 4-7. In Meppen bij Nordhorn, Duitsland, heeft een ern stig verkeersongeval plaats gehad, waarbij drie personen werden ge dood en acht gewond. Het ongeluk gebeurde toen een Duits volkswa genbusje, na eerst in botsing te zijn gekomen met een andere auto, fron taal tegen het voertuig botste, waar in het 18-jarige Nederlandse meis je E. J. Barnebroek uit Denekamp zat. Het meisje was op slag dood, evenals de twee andere slachtoffers (Duitse meisjes). Vergadering Z.L.M. te Goes GOES, 4-7. Het agrarische pro- dukt waarbij Nederland van zyn E. E.G.-partner Frankrijk de gevaar lijkste concurrentie zal ondervinden is fruit. Dat is de verwachting van mr. H. E. R. E. A. Frank, Neder lands landbouwattaché te Parijs. Hij sprak haar maandag uit in de ver gadering van de Zeeuwse Land- bcuwmaatschappij te Goes. DEN HAAG, 4-7. De raad van bouwondernemers heeft minis ter Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) een brief gezonden, waarin de bewindsman gevraagd wordt minder woning wetwoningen in uitvoering te nemen. Met name wil de raad minder wcningwet-B-woningen gebouwd zien. In de brief wordt gesteld dat de hoge rentestandaard er toe geleid heeft dat de beleggers zich van de woningbouw hebben afgewend en dat - door de hoge hypotheek- kosten - er ook weinig belangstelling meer bestaat voor de eigen woning. Iedere B-woning die zou vervallen zou een besparing op de lopende middelen opleveren van f 32.000 en dit bedrag zou aange wend kunnen worden als financiële steun voor de bouw van vyf woningen in de particuliere sector, met een bedrag van f 6400 per wening, zo becijfert de raad. De raad is van mening, dat hiermee het struikelblok van de hoge rentevoet gecompenseerd kan worden, zodat zowel gegadigden voor de eigen woning als beleggers weer geïnteresseerd zullen raken. Frankrijk wil zijn fruitproduktie, die nu 2.630.000 ton bedraagt, zeer sterk uitbreiden. In 1970 zal ze naar schatting 4.200.000 ton bedragen. Het gaat vooral om appels, perziken, pe ren en tafeldruiven. De appelpro- duktie zal stijgen van een miljoen ton nu tot naar schatting 1.300.000 ton in 1970. De uitvoeren van met name appels, pei-ziken en druiven stijgen steeds. In 1970 zal de Franse fruitexport op naar schatting 700.000 ton zijn gekomen, waarvan 400.000 ton appels. Nederland zal er daarom, volgens de heer Frank, op bedacht moeten zijn dat het in deze sector zeer vee] concurrentie zal ondervin den. Modernisering Blijkens haar moderniseringsplan nen wil de Franse overheid geen ge heel op graan gespecialiseerde land bouw, omdat deze de oorzaak zou worden van produktie-overschotten en lasten voor de staatskas. Dat slaat dan vooral op tarwe. Voor voeder- •granen ziet de overheid nog wel uit breidingsmogelijkheden, omdat zij raar zelfvoorziening streeft. De praktijk, zo zei mr. Frank, is dat de graanproduktie bij gelijkblijvend areaal toch is gestegen. Er is nu wel een tendens naar een kleiner tarwe- areaal en een groter voedergraan areaal. De inzaai van tarwe was dit jaar 500.000 ha minder, die van gerst 280.000 ha meer dan vorig jaar. Regeling gevraagd voor uitgesteld loon bij vererving DEN HAAG, 4-7. Het Landbouw schap vindt dat regering en volks vertegenwoordiging een regeling voor uitgesteld loon wat al te lang hebben uitgesteld. Het heeft de minister van justitie geschreven dat het spoedige totstand koming van zo'n regeling nu toch bepaald wenselijk vindt. Wachten op het nieuw burgerlijk wetboek duurt te lang, het zal naar de mening van het schap dienen te gebeuren door spoedige incidentele wijziging van het huidige burgerlijk wetboek. Met uitgesteld loon wordt bedoeld een vergoeding, bij vererving toe te ken nen aan een kind van de erflater, dat tijdens zijn meerderjarigheid op het ouderlijk bedrijf heeft gewerkt zon der daarvoor loon te ontvangen. Voor de landbouw is deze zaak ac tueel. Bij enquêtes in de jaren 1960- 1962 is gebleken, dat van de boeren zoons die het ouderlijk bedrijf over namen slechts tien a dertig procent voordien enigerlei beloning had ont vangen, en dan meestal nog geens zins een volwaardige. Friesland kwam met 40 a 45 pro cent wat beter uit de bus. De laatste jaren, aldus het Landbouwschap, is op het platteland de rechtsovertui ging dat er spoedig een wettelijke re geling moet komen vrij algemeen ge worden. AMSTERDAM. Naar eerst thans is bekendgemaakt, is donderdag op 86-jarige leeftijd in Amsterdam overleden de actrice Lize Servaes (pseudoniem van Elizabeth Wafel man). Zij was gehuwd met de in 1964 overleden acteur Ko Arnoldi. Indianen Bernharddorp voelen zich gepasseerd PARAMARIBO: Prinses Beatrix en prins Claus hier bij hun aankomst op het vliegveld Zanderij voor hun officiële bezoek aan Suriname, waar zij werden begroet door prevner Pengel (links) en Gouverneur de Vries (op de rug gezien). Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Examens zijn een a noodzakelijk kwaad: Zij eisen kennis slechts en niet de daad. WflWMMM»/, Staatsbezoek Tunesische president Bourguiba aan Nederland DEN HAAG, 4-7. President Bour guiba van Tunesië, die woensdag voor een staatsbezoek in Nederland aankomt, zal worden vergezeld door twee ministers, n.l. van buitenland se zaken, de heer Habib Bourguiba jr., en die van het plan en de natio nale economie, de heer Ahmed ben Salah. Het gezelschap van de president zal voorts bestaan uit de' heer Abdel- melek Bergaoui (ambassadeur in Den Haag( en de heer Taieb Sahbani (di recteur van het kabinet van de pre sident), alsmede uit de heren dr. Amor Chadly (directeur van het inst. Pasteur in Tunis en lijfarts van de president), Abdelaziz Mehiri (chef van het protocol), Amor M'sadek (chef van het kabinet van de minister- van voorlichting), luitenant-kolonel Mohammed Salah Mokaddem (adju, dant van de president) en Omrane Boukhchina (hoofdcommissaris, be last met de veiligheid van de presi dent). DURE SLANG HOBART, TASMANIE. 4-7. De havenarbeiders in HobartTasma- nië, hebben een gulden per uur ge- var engeld ontvangen bij de lossing van het 5.234 ton metende Neder landse schip Straat Madura, het af gelopen weekeinde, aangezien zich een gevaarlijke Afrikaanse slang in een ruim zou bevinden. Het schip was geladen met cacao en hout. Er is 900 ton cacao gelost en er is slechts een onschuldige hagedis aangetrof fen. 150 ton hout moet nog gelost worden, in Sydney. PARAMARIBO, 4-7. De Indianen van het ressort Bei-nharddorp voe len zich gepasseerd. Deze groep In dianen had het voornemen het prin selijk paar in Bernharddorp te ont vangen. Pogingen die daartoe in het werk werden gesteld hadden geen succes bij de organisatoren van het program dat het prinselijk paar zal afwerken. Op grond hiervan voelen de Indianen zich „voor de zoveelste maal gepasseerd" en hebben beslo ten de ontvangst van het prinselijk paar niet mee te maken. Ingezonden mededeling Betaling abonnementsgeld De abonne's BUITEN SCHOU- WEN-DUIVELAND, die zich 45 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad 6,50 voor het derde kwartaal 1966 storten op onze postrekening 137677. De administratie. HEDEN HEROPENING van onze gemoderniseerde zaak in meubelen en tapijten. Ruime keus in BANKSTELLEN eetkamers vvandmeubelen bureaux losse clubs bedden en tapütcn Als extra openingskorting deze week 10 KORTING Verkoop vanaf woensdag woninginrichters Mol 19 - tel. 2887 - Zierikzee Verhoging inkomensgrens aankoop zgn. spaareffecten DEN HAAG, 4-7. De maximum inkomensgrens voor de aankoop van zg. spaareffecten is by K.B. ver hoogd van f 12.000 tot f 15.000. Aldus het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in een verklaring. Spaai-effecten kunnen alleen wor den uitgegeven aan degenen die in het jaar, voorafgaande aan het jaar van uitgifte, een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000. Op deze effecten zijn op grond van de wet van 27 juni 1963 enkele fiscale tegemoetkomingen van toepassing. Het nieuwe maximum is nu gelijk aan dat voor de algemene premie- spaarregeling: het premiespaarplan. aldus besluit de mededeling van ge noemd ministerie. Enkel*» buien Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; zwakke tot ma tige wind in hoofdzaak uil westelijke richtingen; dezelfde- of iets lagere temperaturen. 6 juli. Zon op 4.28. onder 21.01. Maan op 23.28. onder 7.51. 7 juli. Zon op 4.29. onder 21.00. Maan op 23.42. onder 903. Laatste kwartier: 10 juli te 22.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 6 juli 5.30 v.m. 17.50 n.m. 7 juli 6.18 v.m. 18.27 n.m. BROUWERSHAVEN; 6 juli 5.18 v.m. 17.41 n.m. 7 juli 5.56 v.m. 18.21 n.m. Springtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-7. Het K.N.M.I. deelt mede: een storingsgebied, dat over Frankrijk naar het noord-oosten trok, heeft ook in ons land plaatselijk onweer gebracht. Do buien brachten in Ramspol 35 miiimeter regen. Na het voorbijtrekken van dc storing draaide de wind naar hel westen en kwamen opklaringen voor. Boven Engeland bevinden zich nieuwe sto ringen, die zich langzaam in do richting van Nederland verplaatsen. De kans op enkele buien blijft daar om aanwezig, terwijl er morgen waarschijnlijk minder opklaringen zullen zijn dan vandaag. De middag- temperaturen zullen morgen in het algemeen iets lager zijn dan van daag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1