doorregen varkenslapjes neem ze nu! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Frankrijk laat atoombom ontploffen boven een Pacific-atol Het V.V.V. informatiebureau Vismarkt De eerste „vijf daagse" in Rusland Aardschok in west-Nepal Een buurt in Utrecht werd al te ros Negen Overijsselse gemeenten één HEROPENEN Tuinman Zoon De bombardementen op Noord-Vietnam De ex-concentratiekampbewoners ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tal. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. Maandag 4 juli 1066 I22ste jaargang Nr. 19C16 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Wester schoutven nam provinciale wegen over Protesten in de wereld Anti-wind-mode PAPEETE, 2-7. Een Amerikaans straatvliegtuig heeft zaterdag over het atol Moruroa gevlogen, kort na dat daar door Frankrijk een kern bom tot ontploffing was gebracht. Dit is door Franse waarnemers ver klaard. Men had in het proefgebied een niet-geïdentificeerde duikboot, twee Amerikaanse vliegtuigen en twee Amerikaanse schepen waargenomen. Diplomaat gevonnist MADRID, 2-7. De vroegere se cretaris van de Spaanse ambassa deur in Damascus is in Madrid tot drie jaar veroordeeld omdat hij di plomatieke geheimen aan de Russen heeft verkocht. Het is de 29-jarige F. Garcia-Villalba uit Granada. Er was 20 jaar geëist, maar de rechter overwoog bij zijn vonnis, dat de ge heimen van geringe waarde waren. Ingezonden mededeling is vanaf 5 juli gevestigd op de Geen 5,Inip" rondrTO maan CAPE KENNEDY, 1-7. Het on bemande ruimtevoertuig „Imp" is in een baan om de aarde gekomen. Het was de bedoeling, dat hij een baan om de maan zou gaan beschrijven. Het is de zesde maal dat een der gelijke poging van de Amerikanen mislukt. De laatste poging voor deze is eind december 1960 ondernomen. Het ringen van kokospalmen DEN HAAG, 2-7. Op de Komo- ren eilandengroep ten oosten van Afrika, krijgen twee miljoen kokos palmen een plastic ring om ze te be schermen tegen ratten. Het „ringen" van de bomen vergt vijf jaar. In Brussel heeft het Europese Ontwik kelingsfonds er ruim een half mil joen dollar voor uitgetrokken, als onderdeel van een reeks financie ringsprojecten tot een totaal van bij na 30 miljoen dollar. Dit geld komt uit het 800 miljoen dollar grote Europese ontwikkelings fonds, dat nu zijn derde jaar ingaat. Er is nog 500 miljoen beschikbaar Vier mensen verdronken na feest HANNOVER, 2-7. Een vrijgezel lenfeest in de Westduitse plaats Grabow aan de vooravond van een bruiloft had een tragische afloop. Zes mannen namen na het feest nog een duik in een rivier. Plotseling kwamen drie van hen in een sluis- stroom terecht. Ze werden meege sleurd en verdronken. Een vierde man, die hen te hulp kwam, kwam eveneens om het leven. Protest tegen Soekarno DJAKARTA, 2-7. Een honderdtal leden van het Indonesische actie front van studerenden Kami is bij verrassing het parlementsgebouw binnengedrongen om pamfletten te verspreiden, waarin de vorming van een nieuw kabinet werd geëist. De studerenden, die ook elders in Djakarta vlugschriften verspreid den, waren bijzonder verbolgen op president Soekarno, die eerder op de dag had gezegd dat hij geen nieu we regering zou vormen, als deze voornamelijk tot taak zou moeten hebben de bevolking van voedsel te voorzien. Het rook naar vis NEW YORK, 2-7. Monteurs bij de V.N. in New York zijn er nu achter waardoor het in be paalde kamers van het mach tige hoofdgebouw van de V.N. zo sterk naar vis stonk .Het blijkt dat verscheidene palin gen tot het luchtverversings- systeem waren doorgedrongen via waterleidingen die met de nabijgelegen East river in ver binding staan. Hefschroefvliegtuigen vlogen zon dagochtend de in de richting van Zuid-Amerika drijvende radioac tieve wolk binnen om de graad van radio-activiteit te meten. Daarna landden zij op het atol om films en aantekeningen in ontvangst te ne men van de acht mannen, die in een betonnen bunker de proef van na bij hebben gadegeslagen. Zo dicht mogelijk bij de explosiehaard waren televisiecamera's opgesteld. 362 kernbommen Tot dusver zijn - voor zover be kend is geworden - 362 kernbommen op onze aarde tot ontploffing ge bracht. De Verenigde Staten namen van dit aantal 192 explosies voor hun rekening, de Sowjet-Unie 141', Engeland 21, Frankijk 5 en China 3. Deze laatste twee landen zijn de enige kernmogendheden die het ver drag tot stopzetting van boven- MOSKOU, 3-7. De industriestad Perm is de eerste stad in de Sowjet- Unie waar de arbeidsbevolking in haar geheel op een vijfdaagse werk week zal overschakelen. Dit heeft de „Prawda" zondag gemeld. De verkorte werkweek behoorde tot de meest populaire maatregelen op het drie maanden geleden gehou den partijcongres. Perm, een stad in de Oeral, telt 750.000 inwoners. De overschakeling geschiedt deze week. Schip liep bij Tafelbaai op rotsen KAAPSTAD, 1-7, - Wentelwieken hebben vrijdag 76 passagiers en be manningsleden opgepikt van het dek van de ruim 8.000 tori metende Zuid- afrikaanse vrachtboot „Seafarer", die kort na donderdag middernacht in Tafelbaai op de rotsen was gelopen. De opvarenden brachten de nacht door in grote angst en spanning, om dat men door de woeste zee het schip niet kon bereiken en dit gevaar liep in stukken te breken. Aan boord van de „Seafarer" bevonden zich 12 pas sagiers en 64 bemanningsleden. Intussen zijn honderden kisten met flessen van de beste Schotse whisky, afkomstig van het gestrande schip, aan land gespoeld. Tientallen douane beambten patrouilleerden op 't strand om de mensen op een afstand te houden. John Kennedy jr. viel in hete as HGNOLOELOE, 2-7 John Ken nedy jr., de vijfjarige zoon van wij len president Kennedy van de Vere nigde Staten, heeft vrijdag bij een ongeluk tijdens zijn vakantie op Ha waii eerste en tweedegraads brand wonden opgelopen. Plastische chi rurgen, die het kind behandelen ach ten zijn toestand niet ernstig. grondse kernproeven niet onderte kend hebben. Bij de rij landen, die afkeurende geluiden hebben laten horen over deze Franse kernproef, sloten zich zondag Japan, Australië en Nieuw- Zeeland aan. Prins Claus ere-voorzitter van „Stichting Koninkrijk» Sportliga" DEN HAAG, 2-6. Z.K.H. Prins Claus der Nederlanden heeft het erevoorzitterschap aandvaard van de „Stichting Keninkrjjks Sportliga". Deze stichting werd opgericht op 3 december van het vorige jaar. Voorzitter is dr. ir. F. E. Essed uit Suriname. Vice-voorzitters zijn de heren jhr. mr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse sportfederatie en M. Maduro van de Nederlandse Antillen. De minister-presidenten Cals, Pengel en Jonckheer zijn ere- bestuui'sleden. De heer L. Brunt van de Koninklijke Nederlandse Voet balbond is secretaris-penningmees ter. Het doel van de stichting is het bevorderen van de contacten tussen de rijksdelen op het gebied van de sport en verder de onderlinge be langstelling voor eikaars sportpres taties te stimuleren. Kamerlid stelt vragen over bombardement Hanoi DEN HAAG, 2-7. Het Tweede Kamer-lid de heer Ruygers (PvdA) heeft staatssecretaris De Block schriftelijk gevraagd of de regering inzake de jongste bombardementen op Hanoi en Haiphong de motieven deelt, waarop de Engelse eerste mi nister zich heeft gedistantieerd van het door Washington ter zake ge voerde beleid. De heer Ruygers wijst er op dat deze bombardementen moeilijk in overeenstemming zijn te brengen met een beleid, zoals dat door de staatssecretaris onlangs in de Eer ste Kamer is uiteengezet, met name op het punt van de niet-uitbreiding van het conflict. KATMANDOE, 4-7. De afgelegen bergstreek in West-Nepal is vorige week maandag door een aardbeving getroffen. Voor de levens van 80 tot 100 mensen wordt gevreesd en mins tens 5.000 mensen hebben geen dak meer boven het hoofd. Dit heeft dr John Cool van de Amerikaanse hulpmissie in Nepal gisteren/zondag meegedeeld. Het zwaarst getroffen is het dorp Tsjainpoer in het district Bajhang. Ingezonden mededeling Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar! neem ook eens ontbijtspek op de boterham UTRECHT, 2-7. De bewoners van de Hopakker, de Bcllamystraat en de Koekoekstraat in Utrecht heb ben op verschillende manieren ge protesteerd tegen de volgens hen on rustbarende toeneming van bet aan tal souteneurs, tippelaarsters en in auto's rondrijdende „klanten" in hun buurt. Een groep van de buurtbewoners toog naar het hoofdbureau van poli tie, waar waarnemend hoofdcommis saris C. S. van Doesburg een soort ultimatum kreeg voorgelegd: „Of de politie maakt er een einde aan of we doen het zelf". De heer Van Doesburg verzekerde de delegatie, dat de politie de zaak zou aanpak ken en dat gebeurde dan ook, het geen in de buurt nogal wat beroe ring teweeg bracht. Tien dames kre gen een bekeuring wegens overtre ding van het tippelverbod, een man en een vrouw zijn wegens schennis van de openbare eerbaarheid naar het bureau gebracht en tientallen verontwaardigde bewoners van de tegen hun wil steeds rosser worden- de buurt moesten tot kalmte worden gemaand. Om twaalf uur 's avonds kwamen weer honderd mensen naar buiten, maar ook zij zijn. zoals de politie het uitdrukte „met zachte drang weer in hun huizen gewerkt". WASHINGTON, 3-7. Walt. W. Rostow, bijzonder raadsman inzake buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse president, gelooft niet dat de Verenigde Staten een oorlog met China riskeren door het bombarderen van olieopslagplaatsen in de buitenwijken van Hanoi en Haifong. In een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie zei hij de alom ge rezen bezorgdheid voor een oorlog met China niet te kunnen delen. Zo als president Johnson heeft ver klaard hebben wij niets in China te zoeken. Wij verlangen niets van communistisch China. Naar mijn me ning heeft men hier in China begrip voor, aldus Rostow. De in Peking gepubliceerde ver klaring had bij hem niet de indruk gewekt dat Peking zich rechtstreeks in het geschil zal mengen. „Wij bom barderen niet de steden Hanoi en Haifong. Wij bombarderen olie", al dus de medewerker van president Johnson. In Parijs is een bruin beertje aangekomen, een geschenk voor pre sident de Gaulle van de Siberische stad Novosibirsk. Het dier, Nikola geheten, is drie en een halve maand oud. GIETHOORN, 4-7. Gedeputeer de Staten van Overijssel hebben op verzoek van de staatssecretaris van binnenlandse zaken een regeling ont worpen tot samenvoeging van de thans bestaande negen gemeenten van noordwest Overijssel tot cén grote gemeente. De gemeenten Steenwijk, Steenwij- kerwold, Oldemarkt, Kuinre, Blan kenham, Blokzijl, Vollenhove. Giet hoorn en Wanneperveen zullen vol gens de regeling tot één nieuwe ge meente worden, welke dan Beulake zal heten, naar een gelijknamig dorp. vroeger gelegen in de plas Beulaker- vviede, dat in de achttiende eeuw tij dens een stormvloed is verdwenen. Met deze samenvoeging gaat een ge ringe uitbreiding van de gemeente Zwartsluis gepaard. De nieuw te vor men gemeente zal ongeveer 35.000 'in woners tellen en naar oppervlakte gerekend op twee (Noordoostpolder en Apeldoorn) na de grootste van Nederland zijn. Ook verscheidene politieke waar nemers in de Chinese hoofdstad wa ren de mening toegedaan dat China de Verenigde Staten niet navolgt bij de uitbreiding van de oorlogsactivi teit in Vietnam. Volgens diplomatieke kringen in Hanoi heeft de Noordvietnamese re gering besloten tot een masale en onmiddellijke evacuatie van de hoofdstedelijke bevolking, die niet direct onmisbaar is. Ingezonden mededeling A.s. woensdag 6 juli wij onze gemoderniseerde zaak in MEUBELEN en TAPIJTEN Grote keus in bankstellen, aanbouwmeubelen, bergmeubelen, eetkamers, losse clubs, slaapkamers, matrassen en kleinmeubelen Wij staan altijd voor U klaar! Mol 19 - Zierikzee Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Hel zou beslist jammer zijn als bepaalde dingen door be- paalde mensen toerden begre- X P<?«. '000000000000000000000000000000000000, Betaling abonnementsgeld C De abonné's BUITEN SCHOU WEN -DUIVELAND, die zich 45 cent incassokosten willen besparen, kunnen het abonne mentsgeld ad 6,50 voor het derde kwartaal 1966 storten op onze postrekening 137677. De administratie. 000000000000000000000000000000000000k De vakantie-mode van dit jaar toont op het gebied van extraatjes-tegen-de- wind een grote variatie. Als het plotsklaps geen weer meer is om in bikini of badpak langs de kust te wandelen, dan een dralon-badstof kieltje aan! Draion is niet alleen behaaglijk warm: het trekt zieh bovendien niets aan van zon, zeewater of zoute wind. Als de dames er wat exotischer uit wensen te zien. wat dan te zeggen van een enkels-lange shift, met een split vanaf de knie? Het lijkt er op dat China niet ingrijpt Warm Verwachting tot dinsdagavond; Perioden met zonneschijn en tame lijk warm weer, maar ook plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien: over het algemeen zwakke wind. 5 juli. Zon op 4.27, onder 21.02. Maan op 23.10, onder 6.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 juli 5.03 v.m. 17.16 n.m. BROUWERSHAVEN 5 juli 4.39 v.m. 17.05 n.m. Springtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-7. Het K.N.M.I. deelt mede: boven west-Europa handhaaft zich een toestand met geringe lucht- drukverschillen maar vlakke sto- ringsgebieden welke zich van zuid west Frankrijk naar het noordoosten verplaatsen, geven af en toe aanlei ding tot plaatselijk regen of on weersbuien, waai-bij hier en daar grote hoeveelheden regen vielen; Rotterdam meldde van zondagavond tot maandagmorgen 29 milimeter; het tamelijk warme zomerweer blijft dan ook voortduren met af en toe perioden met zonneschijn, maar ook plaatselijk enkele regen of onweers buien. De Britse zeelieden zijn zaterdag na bijna zeven weken weer aan het werk gegaan nadat eerder een com promis-oplossing voor hun geschil len met de reders over de arbcids. voorwaarden was bereikt. Enkele duizenden betogers zijn zondag door het hart van de Britse hoofdstad naar de ambswoning van de Britse premier, in Downingstreet. getrokken om schriftelijk protesten tegen de Britse steun aan de Ameri kaanse politiek inzake Vietnam te overhandigen. Miljoenenerfenis voor bejaarde weduwe NEURENBERG2-7. Een 83-jarige weduwe uil een dorpje by Kronach in Noord-Beieren heeft bericht ge kregen dat zij uit Amerika een erfe nis van vijf a zes miljoen mark heeft gekregen. Dit vermogen is afkomstig van een overleden dochter van haar, die het geld had geërfd van een Amerikaan die cy tot zijn dood had verzorgd. UTRECHT, 2-7. Ook nu nog, meer dan twintig jaar na de oorlog lijden vele mensen die in de oorlog in con centratiekampen hebben gezeten, aan de gevolgen van de dooi'stane ontberingen. Het komt ook veelvul dig voor dat zij na langdurige perio den waarin zij betrekkelijk gezond waren, weer last krijgen van allerlei oude kwalen en gebreken. Dit zei de Amsterdamse psychiater dr. E. de Wind. in Utrecht, waar hij sprak op het congres van de Neder landse vereniging van ex-politieke gevangenen. Hij besteedde met name aandacht aan die categorie van oud kampbewoners die in de eerste jaren na de oorlog verpleegd en verzorgd zijn en kennelijk volledig herstelden. Jaren waren zij gezond voordat zij wederom werden geteisterd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1