Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar! PREMIE SPAARPLAN" Het was weer prijs in Amsterdam Nu nog even boeken bestellen bij OCHTMAN en dan VAKANTIE! STREEKN1EUWS In west-Europa werken zes miljoen buitenlandse arbeiders Schoolreisje leerlingen openbare school Oosterland De leerlingen van de hoogste klas sen van de openbare lagere school alhier maakten maandag hun school reisje per bus van de la. Van Oeve- ren uit Zierikzee. Een dertigtal kin deren maakte de reis mee, rnet vijf begeleiders, drie leerkrachten der school er. twee leden van de ouder- commissie. Men startte 7 uur van het Marktplein en over de Grevelingen- dam ging het naar Rotterdam om vervolgens naar D enHaug te rijden waar een bezoek aan Madurodam op het programma stond. Het rijden door de Maastunnel maakte op de kinderen een diepe indruk. Het be zoek aan het miniatuurdorp „Madu rodam" viel letterlijk en figuurlijk in het water. Liet het zich aanvan kelijk nog aanzien dat men tussen de buien door wel één en ander hier zou kunnen bewonderen, een kwar tier nadat men het dorp had betre den begon het te gieten van de he mel, zodat men overhaast de vlucht nemen moest. Men at een boterham in de bus met consumptie, en over de boulvard te Scheveningen ging het op de pier aan, en werd de be kende vissershaven in ogenschouw genomen. In het dierenpark „Wassenaar", dat hierna aan de beurt kwam voor een bezoek, was het wei beter toe ven, omdat er overdekte hallen wa ren waar veel exotische vogelsoorten te bewonderen vielen. Om twee uur vertrok men en omdat de regen nog steeds een stok in het wiel bleef ste ken besloot men om van het bezoek aan de vermaarde speeltuin „Drie- vliet" te Rijswijk af te zien en het roer te wenden naar Rotterdam, om per Spido-boot een tocht door de ha vens te maken. Dit viel bij de jeug- ONDERWIJS Professor Zeeman-lyceum te Zierikzee Bevorderd naar de tweede klasse: F. C. Boogerd, I. M. van der Bijl, F. L. E. Carelsen, A. M. van Damme, N. Francke, C. A. Hack, J. E. Holm, J. Huneman, A. de Jonge, S. Klaasse, D. S. Kooman, J. M. van der Linde, M. J. Lodewijk, C. M. Moelkcr, J. M. Roos, M. J. de Ruiter, L. T. Steen- poorte, J. A. Stouten, H. Vis, E. W Vogelaar, J. de Waard, J. Bergmans, P. J. Bliek, C. P. W. Blokpoel, E. B. Enzlin, D. R. Feijen, H. H. Fluijt, L. A. T. van Geesbergen, A. H. F. van Hoofstadt, I. T. Huisman, A. W. Kristalijn, C. N. de Kuyper, M. J. Langenberg, J. M. van der Lelie, P. H. Ornce, A. P. Postma, M. A. C. I. Sinck, C. J. Tennekes, Y. M. van der Veen, P. J. Verkaart. Niet bevorderd 14 leerlingen. Bevorderd naar de derde klasse h.b.s.: J. J. Becu, P. C. Dalebout, A. M. Geelhoed, H. Goedbloed, R. M. Hage, G. Hillebrand, C. M. de Jonge, K. W. A. de Jonge, E. A. Kik, M. G. van Klinken, T. A. Kraak, J. A. van 't Leven, J. M. van der Maas, B. I. M. Schuiling, A. C. Stekelee, K. C. Steur, C. Stoutjesdijk, J. Uitdewilli- gen, P. Verhulst, J. A. Verspoor, M. Vis, E. C. van Bakel, M. C. Dalebout, J. A. Fluijt, P. B. Fluijt, A. J. Geluk, M. A. van der Hulle, J. G. Krips, C. L .Lems, A. C. A. Ochtman, J. E. Poldcrmans, C. R. de Raat, P. Rens- hof, I. M. Rosink, D. Rotte, A. van der Schee, W. J. V. Sweere, A. P. Verheijen, T. J. Volkeri, P. C. Vor- werk, C. L. de Vos, A. van der Wek ken. Niet bevorderd 13 leerlingen. Bevorderd naar de vierde klasse h.b.s.: K. J. van Ast, T. G. Boender, H. H. Bos, N. A. Deist, P. J. Flik- weert. M. J. Giljam, J. van Gilst, C. Huurling, C. Jansen, P. Kappetein, K. S. Laurense, M. F. van der Mark, M. J. Mons, J. H. Mouthaan, D. J. de Rijke, J. B. de Vrieze, G. P. van Weelden, M. C. Berman, M. J. de Boer, C. J. Dogger, H. Douw, J. C. Geluk, J. M. Geluk, B. C. Hendrikse, A. O. F. van Hoofstadt, E. K. Keu- ning, J. Koopman, P. J. M. Krips, M. Legemaate, B. Linders, G. J. W. van der Salm, E. de Vos, H. M. J. Steen- dijk, L. C. Braber. Niet bevorderd 12 leerlingen. Bevorderd naar klasse A5: G. F. C. van den Ende, H. L. van Geesber- gen, K. J. Hogerland, R. M. C. van der Hulle, J. C. van Klinken, C. M. Lodewijk, W. J. van der Meer, M. G. van der Stel, A. W. Visser, C. P. Vo gelaar, E. Biezeveld. Bevorderd naar klasse B5: C. L. Boot, E. J. Burck, P. van den Doel, J. T. L. Papeveld, A. M. de Rijke, J. W. van Sluis, S. J. Bij de Vaate, M. R. Verkaart, J. A. Wessels Boer. Niet bevorderd 9 leerlingen. Bevorderd naar klasse III gymna sium: J. Leeflang, E. J. de Muynck, J. J. Nieskens, B. J. W. Wiebols. Bevorderd naar klasse IV: J. H. Becker, J. den Boer, J. S. Dieleman, C. F. Postma, F. J. van Sloten, M. Swenne. Bevorderd naar klasse V: J. J. As sendorp. J. H. ter. Hove, J. W. Vorst- heuvel Labrand, L. A. van der Lelie, M. M. Louwerse, B. C. van Sloten. Bevorderd naar klasse A VI: T. C. Francke, J. L. Jonker, M. A. R. Sweere. Niet bevorderd I leerling. Bevorderd naar klasse B VI: S. Flikweert, G. G. van der Salm. Niet bevorderd 1 leerling. Ingezonden mededeling dige reizigers wel in de smaak, voor- ai ook omdat er per bandrecorder toelichting werd gegeven. Na afloop hiervan werden de dorstige kelen nog gelaafd met limonade en om streeks vijf uur vertrok men uit de Maasstad, er. ging het huiswaarts over de Brienenoordbrug. Om onge veer half zeven was de jeugd weer op het Marktplein terug. Ondanks het slechte weer was de stemming goed gebleven zodat het toch een prettig reisje werd Flitsen uit het buitenland LONDEN. Premier Wilson heeft de Britse communistische partij er van beschuldigt dat zij de zeelie denstaking heeft willen gebruiken om een welslagen van een loon- en prijsbeleid van de regering te be lemmeren. WOLGOGRAD. Frankrijk en de Sowjet-Unie zullen een directe te lexverbinding tussen het Kremlin en het Elysée laten aanleggen. Dit heb ben Franse functionarissen in Wol- gograd meegedeeld. MADRID. In Madrid is 20 jaar ge vangenisstraf geëist teegn de 29- jarige F. Garcia-Villalba, die tussen 1962 en 1964 toen hij secretaris was van de Spaanse ambassadeur in Sy rië. Diplomatieke geheimen aan de Russen heeft verkocht, o.m. de sleu tel van de diplomatieke code. LOS ANGELES. Het kunsthart van de Amerikaanse arts dr. Michael Debakey, zal in serie worden gefa briceerd. Het nationale instituut voor hartziekten heeft een firma in Los Angelos opgedragen binnen een jaar 62 hartpompen te leveren zoals on langs met succes zijn gebruikt. SAN DOMINGO. Een eerste afde ling Amerikaanse parachutisten die deel uitmaken van de inter-Ameri- kaanso strijdmacht in de Domini caanse republiek, is dinsdag terug gekeerd naar haar basis Ford Bragg in Noord-Carolina. WASHINGTON. Diplomaten in Washington geloven dat premier Wilson mogelijk Amerikaanse lucht aanvallen op Hanoi en Haiphong heeft weten te voorkomen. PARIJS. Volgens doorgaans welin gelichte kringen in Parijs zal presi dent De Gaulle na zijn terugkeer uit de Sowjet-Unie wellicht een nieuw vredesoffensief openen om te komen tot een oplossing van het Vietname- zo geschil. NEW YORK. Geleerden aan de Amerikaanse instellingen voor a- toomonderzoek zijn na een lange se rie proeven aan het twijfelen ge raakt aan de geldigheid van een der fundamentele natuurwetten. Zij me nen vastgesteld te hebben dat be paalde elementaire deeltjes, die vol gens deze wet eikaars spiegelbeeld zouden moeten zijn, tegen de ver wachting in zich- verschillend ge dragen. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de diplo matieke betrekkingen met Argen tinië worden geschorst. De Ameri kaanse diplomaten in Buenos zul len tot nader order geen officiële contacten meer hebben met de nieu we regering. MOSKOU. De zestienjarige Rus sische pianist Grigory Sokolov heeft in het internationale Tsjaikowski- concours in Moskou in de afdeling piano de eerste prijs behaald. Hij ontvangt 2500 roebel. ZIERIKZEE „De Vriendenschaar" op reis De reisvereniging „De Vrienden schaar" te Zierikzee heeft het jaar lijkse reisje weer achter de rug. De ze keer leidde de driedaagse reis naar Altenahr in Duitsland, Via de Oosterscheldebrug ging men bij Putte de grens over. In Maas tricht werd op het fort Sint Pieter koffie gedronken. In de middag be reikte men Aken en reisde men ver der naar Koningswinter. Daar stapte men even uit voor een ritje met de bergtrein. In Mayslosser bezocht het gezelschap een wijnkelder. De reis vereniging logeerde in hotel „Weisse Kraus" te Altenahr. Vrijdags ging het naar de racebaan in Adenau waar men met de touringcar een rit over de baan maakte. De middag heeft men bij het Lagermeer doorge bracht. Zaterdag vertrok men weer uit Altenahr Binzenbach, Munster- eiffel naar Blankcnheim waar de lunch werd gebruikt. Via Monschau en Aken kwam het gezelschap in Maastricht. In hotel „Moderne" werd het afscheidsdiner gebruikt. Bij de grensplaats Putte stopte de bus nog maals om het afscheid te vieren. Daarna ging men weer via de Oos terscheldebrug terug naar Zierikzee, wat het einde van de reis betekende. De reis werd verzorgd door de fa. Van Oeveren en uitgevoerd door de chauffeur, de heer J. Willemse, die er toe bijgedragen heeft van deze reis een gezellige te maken. Hervormd verenigingsgebouw krijgt opknapper Naar wij vernemen is een begin gemaakt met modernisering van het Hervormd verenigingsgebouw. In tussen is de bovenzaal onder handen genomen cn weer veranderd in een prettige vergaderruimte. Op het pro gramma staan verder het zaaltje in dc rechterbenedenhoek en ook do toiletten vragen dringend om ver nieuwing. Derde orgelavond Dirk iansz. Zwart In Grote kerk A on de derde orgelavond welke door Dirk Jansz. Zwart op dinsdag 5 juli a.s. gegeven zal worden in de Grote Kerk alhier, zal medewerking worden verleend door de sopraan mevrouw M. N. Coumou-Groenendijk te Zierikzee. Zij zingt bekende aria's van HÜn- del (o.a. het Largo en het Arioso) en César Franck (Pahis Angelicus). Dirk Jansz. Zwart vertolkt op het orgel werken van Bach, Handel, Boëllmann en koraal-bewerkingen van zijn vader, Jan Zwart. Derde oriënteringsrit M.C. Sparta Zondag 3 juli a.s. organiseert de motorclub Sparta" te Zierikzee haar derde oriënteringsrit op Schou- wen-Duiveland. Deelname staat open voor auto's, motoven en scooters. Er zal worden gereden met een gemid delde snelheid van 30 km per uur onder de geldende bepalingen van het K.N.M.V.-reglement 1963. De rit telt mee voor het officiële kampioen schap van Schouwen-Duiveland. NOORDGOUYVE Bijzondere revanche-wedstrijd Binnenkort is de aankondiging te verwachten van een revanche-wed strijd tussen een elftal samengesteld uit leden van de muziekvereniging „Con Amore" en een elftal, samen gesteld uit de inwoners van Noord- gouwe. Kort geleden traden deze elf tallen ook tegen elkaar in het veld, met als resultaat dat de mannen van „Con Amore" met 5-0 werden ver slagen. In de boezem van het korps wordt gehoopt dat de (toen beschik baar gestelde) beker in bezit kan worden gekregen. DREISCIIOR Dreischor tegen Strijen Zaterdagavond 2 juli speelt Drei schor I op het gemeentelijk sport terrein te Dreischor een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tegen Strijen uit de gelijknamige plaats Strijen in de Hoekse Waard. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De raad van de gemeente Duive- land hoopt op donderdagavond 30 juni 1966 in een openbare vergade ring bijeen te komen in het gemeen tehuis te Nieuwerkerk, onder leiding van burgemeester A. A. van Eeten. De ager.da omvat de volgende be langrijkste punten: vaststelling wij ziging gemeentebegroting 1965, ver zoek uitgifte grond in erfpacht te Nieuwerkerk, verlening crediet ver harding paden te Oosterland, benoe ming tweede leerkracht aan de open bare lagere school te Sirjansland, verkoop gi'ond te Nieuwerkerk aan J. Tanis. De vergadering begint om acht uur. OUWERKERK V.V.V.-programma Ouwerkerk De V.V.V. Ouwerkerk heeft voor het seizoen 1966 een programma sa mengesteld. De evenementenlijst ziet er als volgt uit. Van donderdag 7 ju li tot en met vrijdag 29 juli de ten toonstelling „Hoe 't was" van afbeel dingen, foto's e.d. over het leven op Schouwen-Duiveland van vóór 1940. Zaterdag 16 juli: oriënteringsrit voor auto's, motoren en scooters. Woens dag 20 en 27 juli en 3 en 10 augus tus worden er zg. wandelconcerten gegeven op het kerkorgel van de Ned. Herv. Kerk te Ouwerkerk. Het' plaatselijk muziekgezelschap „Nieuw Leven" concerteert op vrijdag 22 ju li op de camping „De Vier Bannen". Tenslotte geeft op donderdag 28 juli het „Northampton Men's Own" man nenkoor een 'concert in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwerkerk. OOSTERLAND Verbetering benzinestation Het benzinestation van de „Gulf Nederland" bij het café „De Blauwe Keet", beheerder de heer A. Heu- zen, heeft dezer dagen een flinke verbetering ondergaan. In plaats van de oude pompen voor superbenzine, gewone benzine en dieselolie zijn er nieuwe geplaatst van de modernste soort. Het zal tot gevolg hebben dat er hier nog een sneller service kan plaats vinden, ten gerieve van de ve le weggebruikers, die hier dagelijks passeren. Ingezonden' mededeling Hier is een groot nationaal plan.het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar Iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouwnadat u dat bedrag vier volle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal 100,verdienen. Per deelnemer maximaal f 250,— Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van 25, een levensverzekering of spaarkas- inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extra! Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan-' toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT JAARVERSLAG 1905 Gewestelijke Raad voor Zeeland van Landbouwschap MIDDELBURG, 28-6. Verschenen is het jaarverslag over 1965 van de Gewestelyke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap. Dit verslag maakt o.a. melding van de uitbrei ding waterwinplaatsen op Schou wen-Duiveland. In verband met de aanvrage van de N.V. Waterleiding maatschappij „Schouwen-Duiveland" tot uitbreiding van het aantal put ten werd Ged. Staten geadviseerd de gevraagde vergunning te verlenen, onder voorwaarde dat een voldoend aantal waterstandsbuizen zal worden geplaatst en de controlegegevens me de Ier beschikking van de Geweste lijke Raad zullen worden gesteld. Dit laatste met het oog op de mo gelijke verdroging van de omliggen de boomgaarden en landbouwgron- ingezonden mededeling den. De basisuurlonen voor de ver schillende categorieën volwaardige arbeiders werden met f 0,33 f 0.35 verhoogd. Hierbij zij opgemerkt dat de huurcompensatietceslagen 1960, 1962 en 1964 in de uurlonen werden verdisconteerd. Voor de 'laagst be taalde categorieën tot en met de vas te vakarbeiders werd voor het eerst het loon voor 16-jarigen in de c.a.o. opgenomen. Het minimum weekloon voor volwaardige arbeiders van 23 tot 65 jaar werd van f 100,- op f 110,- gebracht. Verder werden de diplo matoeslagen, voorzover nodig, aange past aan het van de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouw schap terzake ontvangen advies. Een en ander hield voor slechts enkele diploma's een verhoging in. Wel werd de lijst van diploma's waarvoor een toeslag kan worden verstrekt aan zienlijk uitgebreid. De toeslag op het tijdloon voor oogstwerkz.aamheden werd verhoogd van f 0,35 op f 0,40 per uur, die voor met name te noe men bijzondere werkzaamheden van f 0,30 op f 0,35. In een nieuw artikel werd de bepaling opgenomen, dat nan do vaste werknemers werkkle ding dient te worden verstrekt in de vorm van twee overalls per jaar. De arbeidstijd van arbeiders, belast met de verzorging van vee en/of paarden of met de arbeid met zware land bouwmachines werd met 32% uur teruggebracht op 2497% uur per jaar. De goedkeuring van de c.a.o. door de Stichting van de Arbeid vond do plaats op 30 september 1965. De lonen van tuinbouwarbeiders Evenals bij de c.a.o.-landbouw werden de basis-uurlonen voor de volwaardige arbeiders verhoogd met f 0,33 f 0,35, terwijl ook hier de huurcompensatietoeslagen in de uur lonen werden verdisconteerd. Het minimumweekloon voor volwaardige arbeiders van 23 tot 65 jaar werd op f 110,- gebracht. Ook voor deze c.a.o. werden de diplomatoeslagen voorzo ver nodig, aangepast aan het advies van de Hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap. De toeslag voor de voorman, welke resp. f 6,- en f 8,- bedroeg, werd gebracht op resp. f 7,50 en f 9,- per week. Het ar tikel inzake de verstrekking van be drijfskleding werd ook in deze c.a.o. opgenomen. Het jaar 1965 heeft opnieuw ge toond in welk een wisselvallig kli maat de land- en tuinbouwer moet werken, met alle daaraan verbonden risico's. Wat de werkzaamheden be treft heeft het prachtige najaar veel goed gemaakt. Helaas hebben diver se akkerbouwprodukten het niet tot redelijke prijzen kunnen brengen, waarbij in het bijzonder het vlas en de erwten moeten worden genoemd. Het blijkt steeds moeilijker voor de z.g, vrije produkten een goede markt tc vinden. De fruitteelt gaf in het algemeen geen topopbrengst te zien, maar wel een belangrijk gunstiger eindresultaat dan over 1964, door dat de prijzen op een heel wat beter niveau lagen. De zaaiperiode is thans weer aangebroken cn de verwachtin gen zijn zoals altijd hoog gespannen Met. de wens dat deze verwachtingen niet zullen worden beschaamd be sluit de Raad dit verslag. Mevrouw C. Kleine, Binnenkant 43 in Amsterdam, wilde nooit geloven dat haar was nog witter kon. Tot dat een Sunil team bij haar thuis kwam. Nu weet :ij beter, en zij zegt: „U mag hel best weten, ik stond er gewoon van te kijken. Wat uit het Sunil sop kwam, was witter! Duidelijk witter dan mijn wasgoed vroeger was." Na zo'n overtuigend bewijs kan ik nog maar één ding doen: voortaan Sunil kopen." UTRECHT, 29-6. In West-Europa werken op het ogenblik ongeveer zes miljoen buitenlandse arbeiders: 2,5 miljoen in Frankrijk, 1,3 miljoen in Wcst-Duitsland, 800.000 in Enge land, 700.000 in Zwitserland, 140.000 in België en Zweden cn ongeveer 60.000 in Nederland. Dit deelde de heer B. Ch. Sjolle- ma, secretaris van de commissie voor buitenlandse werknemers in Wesl- Europa die is ingesteld door de We. reldraad van Kerken, dinsdagmiddag mee in Utrecht op een bijeenkomst van dc landelijke Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers. In sommige cmlgratielnnden neemt do massale uittocht van arbeids krachten schrikbarende vormen aan. In Griekenland bijvoorbeeld maakt dc regering zich ernstige zorgen over deze exodus. Naar het oordeel van dc heer SjoIIema emigreert een groot deel van deze arbeiders uit. protest iepen de te lage lonen, tegen het grootgrondbezit, legen het gebrek aan toekomst. Zij voelen zich vaak in - do steek gelalen. Vroeger aan vaardde men deze situatie als iets dat onontkoombaar was, nu trekt men naar elders. Honderden Spaanse politieman nen hebben dinsdagavond in Madrid voorkomen dot arbeiders demon streerden voor hoger loon. De wervelstorm „Kit", die Japan bedreigde, is woensdag naar zee uit geweken hetgeen het land de op een na ergste storm sedert de oorlog be spaarde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4