ontbijtspek* blijft ook 's zomers langer vers DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaanse vliegtuigen bombardeerden dicht bij stad Hanoi Britse zeelieden gaan niet vóór vrijdag aan het werk Engeland stap dichter naar de ET.G. Ons land begint in den vreemde een slechte naam te krijgen De wereldbevolking bilt RMËfl1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 juni 1966 122ste» jaargang Nr. 19614 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1 88 REDAKTIE EN AOMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Bekend Zierikzees bedrijf verkocht Strijd schuift op HANOI, 29-6. Voor de eerste maal hebben Amerikaanse vliegtuigen woensdag bommen geworpen op doe len die slechts v\jf km verwijderd liggen van het centrum van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. De aanval, op Gia_Lam, duurde ongeveer 50 minuten. De toestellen, waarvan er vier omlaag zouden zijn gehaald, deden aanvallen op lucht verdedigingsbatterijen en zetten olie opslagplaatsen in brand. Vlak bij Gia Lam bevindt zich het vliegveld van Hanoi. Het is niet bekend oï dit is getroffen. Volgens radio Hanoi heb ben Amerikaanse vliegtuigen voorts de havenstad Haiphon aangevallen. Hierbij zijn drie toestellen neerge schoten. Verwoeste installaties Volgens een Amerikaanse woord voerder is tachtig procent van de Brillant- schitterend bezit voor altijd 1 ffM V van Andel rfVz Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 170 Rotterdam haveninstallaties in Haiphong ver woest. De eerste aanval op olie-op- slagplaatsen ten noordwesten van Haiphong, werd uitgevoerd door bommenwerpers van vliegdeksche pen in de Zuidchinese Zee. Later de den andere toestellen een aanval op benzineopslagplaatsen bij Hanoi, zij ontmoetten daarbij zwaar luchtaf- weervuur. Tot nog toe was de Amerikaanse luchtmacht met bombardementen tot op een afstand van 24 km van Ha noi en veertien kilometer van Hai phong gebleven. De aanvallen zijn na cverleg met de Zuidvietnamese rege ring uitgevoerd. De Amerikaanse woordvoerder zei dat de aanval op olieopslagplaatsen in overeenstemming is met de Ame. rikaanse politiek uitsluitend militai re doelen te bombarderen. Volgens hem heeft de bevolking bij de aan vallen geen verliezen van betekenis geleden. De opslagplaatsen in Hai phong en Hanoi lagen niet in dicht bevolkte stadswijken. De Ameri kaanse toestellen hadden geen vijan delijke straaljagers of raketten waar genomen. Bij besprekingen tussen president de Gaulle en de Sowjetrussische lei ders zou het besluit zijn genomen om een permanente telefoonlijn tussen het Kremlin en het Elysee in te stel len. Twee jongens verongelukt niet auto ZWOLLERKARSPEL, 29-6. Nabij Kraggenburg in de Noord-Oostpolder is woensdagavond om half elf een auto tegen een boom gebotst. De twee inzittenden Jakob Aalbers, 17 jaar en Geerlig Esselink, 19 jaar, bei den uit Zwollerkerspel, werden daarbij gedood. Hoe het ongeval ont staan is, is niet bekend. De twee jongens hadden een zangconcours in Kraggenburg bijgewoond. Nederlands echtpaar vermist SAINT TROPEZ. 29-6. Een Neder- lands echtpaar dat dinsdag niet van een boottochtje bij Saint Tropez is teruggekeerd, blijkt te wo/ien in de Westduitse plaats Kerkenheim, het zijn de heer en mevrouw Van der Bij-de Haas, 24 en 22 jaar oud. De man is afkomstig uit Harkema Op- einde. Het echtpaar heeft twee kin deren, 4 en 2 jaar oud - die in Ker kenheim zijn. Pakistan krijgt lening van V.S. - 70 miljoen dollar KARATSJI, 29-6. De Verenigde Staten hebben een Pakistaans ver zoek voor een lening van 70 miljoen dollar ingewilligd, zo heeft het Ame rikaanse bureau voor de internatio nale ontwikkeling meegedeeld. Het geld zal worden aangewend voor de bevordering van de industriële ont wikkeling en voor liberalisering van de invoer. Ingezonden mededeling LONDEN, 29-6. De vakbond heeft meegedeeld, dat de Britse zeelieden het werk niet vóór vrijdag te mid dernacht mogen hervatten. De Queen Elisabeth en de Caronia van de Cu- nard Line, die aanvankelijk vrijdag naar New Vork zouden vertrekken, gaan nu pas zaterdag. Het besluit tot werkhervatting niet overal met instemming ontvan is gen. In Liverpool hebben de stakers woensdagavond eenstemmig besloten niet naar hun schepen te gaan voor dat hun is meegedeeld waarom de vakbond de staking heeft afgelast. Een woordvoerder van de stakers in Manchester zei dat de zeelieden zeer teleurgesteld zijn. Zij hadden een betere regeling verwacht en zul len zich donderdag over het besluit van de bond uitspreken. Ingezonden mededeling Lekker op de boterham; al of niet gebakken onder een spiegelei. neem ook eens doorregen varkenslapjes BRUSSEL. 29-6. „De mogelijkheid van een Brits toetreden tot de Euro pese gemeenschappen is concreet een slap naderbij gekomen". Dit heeft de Nederlandse minister van buiten- lnadse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, in Brussel verklaard na afloop van de ministerraad van de Westeurope- se Unie. Tijdens deze vergadering betoogde de Britse minister voor Europese za ken, G. Thomson, dat het „thans geen kwestie meer is of Engeland al dan niet tot de Europese gemeen schappen zal toetreden, doch dat het nog gaat om het tijdstip en de wijze waarop". Alle zes lid-staten van de E.E.G., die samen met Groot-Brittannië de Vernietigend oordeel over Nederland UTRECHT, 29-6. De voorzitter van de Contactgroep Exportdeskun digen, de heer Willy le Comte, heeft in de in Utrecht gehouden al gemene ledenvergadering van deze groep felle kritiek geleverd op de gang van zaken in Nederland. In zijn openingsrede verklaarde nij, dat het afgelopen sociëteitsjaar werd gekenmerkt door een harde konfrontatie met de werkelijke gang van zaken in Nederland op commer cieel, sociaal, financieel en politiek gebied. Vele jaren lang, aldus de heer Le Comte, hebben velen geleefd en gewerkt in een schijnwereld van al gehele welvaart en vooruitgang die sinds kort deels blijkt te zijn geba seerd op aanvechtbare gegevens, ge brekkige voorlichting, veronachtza ming van het landsbelang ten fa- voure van partijpolitieke doelstellin gen, onder leiding van een regering die in talrijke opzichten heeft ge faald en herhaalde malen blijk gege ven heeft haar beloften niet te kun nen of willen waar maken, en gecu- mineerd in een gezagskrisis die voor een land als het onze voor velen ondenkbaar werd geacht. Nederland begint in den vreemde een slechte naam te krijgen, zo ver volgde de voorzitter, alle Holland- promotion ten spijt. Met wantrouwen beschouwen buitenlandse deskundi gen onze handels- en betalingsba lans, onze kredietpolitiek en de on miskenbare achteruitgang en onzeke re houding in bepaalde Nederlandse fcedry fssektoren. NAGISO (Japan). De tyfoon „Kit" heeft in Japan een spoor van ver woesting achtergelaten zoals deze opname van de spoorlijn bij Nagiso toont. Zevenenveertig mensen kwa men om het leven en tientallen wer den gewond, terwijl 120.000 huizen werden verwoest waardoor 94.000 mensen dakloos werden. Gewichtigdoenerij en misplaatst zelfbewustzijn kenmerkten tot voor kort niet weinig politici en vertegen woordigers van ons bedrijfsleven. Waarschuwende woorden - geba seerd op harde feiten en cijfers - werden over het algemeen in de wind geslagen. Hoge schulden Onze nationale binnen- en bui tenlandse en netto vlottende schul den zijn aangegroeid tot het gigan tische bedrag van ruim 21 miljard gulden, die van provincies en andere overheden tot een totaal van bijna 26 miljard; onze goud- en deviezenposi- lie verslechtert van kwartaal tol kwartaal terwijl de totale binnen landse geldhoeveelheid sinds 1963 met 3 miljard gulden is toegenomen. (Tot ruim 17 miljard gulden). Afbrokkelend vertrouwen Het vertrouwen in de overheid brokkelt af. Het is zaak dat deze ge vaarlijke ontwikkeling op de kortst mogelijke termijn in gunstige rich ting wordt omgebogen. Gebeurt dit niet dan ziet de toekomst van ons vaderland er donker uit. Gelukkig beschikken wij over vele goedwil lende en vooral deskundige landge noten die - wanneer een beroep op hen gedaan zou worden - bereid zul len zijn een reeks gefaald hebbende gezagsdragers en andere geestelijk, politiek en wetenschappelijk boven hun stand levende prominenten af te lossen. Onze geschiedenis heeft geleerd dat Nederland in tijden van nood kan bogen op mannen en vrou wen van werkelijk formaat. Ook in de zich thans ontwikkelende Icrisis- periode zullen zij naar voren komen, daaraan twijfelt geen enkel goed Ne derlander. aldus de voorzitter van de contactgroep. Westeuropese Unie vormen, reageer den positief op deze verklaring. Frankrijk, dat in januari 1963 het Britse lidmaatschap van de „zes" door een veto onmogelijk maakte, waarschuwde dinsdag wel bij monde van staatssecretaris van buitenland se zaken, J. de Broglie, dat „zeer moeilijke onderhandelingen" nodig zijn. die „veel tijd zouden vergen". Maar ook hij sprak zijn vertrouwen uit in het uiteindelijke resultaat daarvan. NEW YORK, 28-6. Als niets wordt gedaan om de geboortegolf tegen te gaan, zal de wereldbevolking - thans ongeveer 3.300 miljoen personen - tegen het eind van deze eeuw zeven miljard 400 miljoen zielen bedragen. Dit heeft de Amerikaanse socioloog Philip Hauser van de universiteit van Chicago dinsdag gezegd op een conferentie over „Bevolking en ex pansie" welke in New York wordt gehouden. De Amerikaanse socioloog zei dat in 1960 in zeven landen (China, India, de Sowjet-Unie. de Verenigde Staten- Indonesië, Pakistan en Japan) 60 procent van de wereldbevolking leefde of één miljard 750 miljoen mensen. „Slechts iets dat even on waarschijnlijk is als een wonder zou kunnen voorkomen dat deze landen tegen het jaar 2000 een totale bevol king van 3 of 4 miljard mensen tel len". aldus Hauser. ARNHEM. Bij een felle zolder- brand in het pand Rijnkade 60 le Arnhem is de 82-jarige kamerbewo ner W. Aalders om het leven geko men. Ingezonden mededeling meubelen en woningtextiel Thans hebben wij een grote toonruimte voor het exposeren van bankstellen, bergmeubels, eetkamers, slaapkamers, bed den en tapijten. U bent altijd welkom bij Autobus stort in ravijn Tuinman Zoon TEHERAN. 28-6. Tweeënveertig mensen zijn gedood en twintig ern- tig gewond toen maandagavond een autobus van de weg af raakte en in een ravijn stortte n^bij de noordoost- Perzische stad Sjahroed. DEN HAAG. Door prins Bernhard is in aanwezigheid van H.M. de Ko ningin, prinses Beatrix en prins Claus, de „Erasmusprijs" uitgereikt. Hier een beeld na de uitreiking met v.l.n.r. Prins Bernhard, H.M. de Ko ningin, sir Herbert Read, Prinses Beatrix, Prins Claus en René Louis Huyghe. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De mens u-ordl propt door X Ij! te pogen hoger te reiken dan hij kan. WAT TtGT VI Westelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Nu en dan wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tol matige wind uit weste lijke richtingen; iels koudere nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 1 juli. Zon op 4.24. onder 21.03. Maan op 20.30. onder 2.46. Volle maan: 2 juli te 20.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 juli 2.02 v.m. 14.28 n.m. BROUWERSHAVEN 1 juli 1.45 v.m. 14.14 n.m. Springtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 30-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die ons dagen lang somber weer heeft bezorgd, trekt verder naar oost-Europa weg. Niettemin wist de bewolking zich in de afgelopen nacht nog steeds te handhaven. Vanmorgen bereikten echter opklaringen, die samenhangen met een over Engeland naderbijko- mende rug van hoge druk, onze westkust. De rug van hoge druk zal in de komende nacht ons land met opklaringen passeren, waardoor de minimumtemperaturen wat lager zullen zijn dan de afgelopen nacht. Een oud front, behorende bij een de pressie bij IJsland trok vanmorgen over Ierland naar Schotland. Het werd vergezeld door een zóne met bewolking, waaruit echter maar weinig regen viel. Het is te verwach ten dat de wolkenvelden, die bij dit front behoren, morgen over ons land zullen drijven, maar er zal daaruit bijna nergens regen vallen. Mol 19 Zierikzee J Dé zaak voor kwaliteitsmeubelen! UTRECHT. De totale gemiddelde loonstijging per werknemer over dc jaren 1963-1965 is uitgekomen op ruim 40 procent. Het gemiddelde prijspeil in die jaren is met ongeveer 16 procent gestegen. GROENLO. Woensdagavond heefl een felle brand voor enige honderd duizenden guldens schade aangericht in de steenfabriek F.O.W. N.V. tc G roenlo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1