DE ZIERIKZEESCHE COURANT Nederland bereid de Indonesische schuld te verminderen Franse kernproeven Arrestaties na gewelddaden in Belfast China en Buiten-Mongolië VIJF-GEMEENTENPLAN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ruim 226.000 voor slachtoffers van de Zuidafrikaanse apartheidspolitek Leger in Argentinië aan de macht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diusriag 28 juni 1966 122ste jaargang Nr. 19613 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel.. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Sportdag voor lagere scholen te Zierikzee Schuld tot een vierde terugbrengen en gespreide betaling BRUSSEL, 27-6. Nederland is be reid de Indonesische schuld tot een vierde terug te brengen. Dit heeft volgens welingelichte kringen in Brussel de minister van buitenland se zaken. mr. J. M. A. II. Luns, maandag tydens de driemaandelijkse vergadering van de ministerraad van de Westeuropese Unie verklaard. De schuld zou niet alleen worden teruggebracht van 1.400 miljoen dol lar tot 350 miljoen dollar, maar de terugbetaling zou over een periode van 20 jaar kunnen worden verdeeld. Leger van Argentinië breekt met regering BUENOS AIRES, 28-6. Het Ie- ger in Argentinië heeft maandag avond meegedeeld het gezag van de minister van oorlog, generaal Eduar- do Castro Sanchez, niet langer te er kennen en in de Argcntynse hoofd stad Buenos Aires meent men dat de dagen van de regering van president Arturo lllia zyn geteld. Bekend orgel door kerkbrand verwoest MASEVAUX (Frankrijk), 27-6. De Rooms-Katholieke Kerk te Mase- vaux in Frankrijk, waar één van de bekendste orgels van Europa stond, is maandagavond door een felle brand in de as gelegd. Het orgel was gebouwd door Gal- liat-Rouffach en in 1842 in de kerk geplaatst. De schade wordt op meer dan 350.000 gulden geschat. AMERSFOORT, 27-6. De vermoe delijke daders van de bankoverval op het bykantoor van de Nutsspaarbank in Amersfoort hebben vrydagmiddag een tas en een koffer achtergelaten op het terras van café „Suisse" in Deventer. Hierin heeft men kleding, drie pasfoto's en een schoolschrift aangetroffen. De bevolking van Venezuela schenkt de Curacaose bevolking tien duizend jonge boompjes. De eerste boompjes zullen op zondag 3 juli in Curacaose bodem worden geplant door vijftig leerlingen van Venezo laanse lagere en middelbare scholen. Oe Thaut naar Moskou NEW YORK, 28-6. Secretaris-ge neraal Oe Thant zal op uitnodiging van de Russische regering van 25 tot 28 juli een bezoek aan de Sowjet- Unie brengen, zo is door het secreta riaat van de Verenigde Naties mee gedeeld. De secretaris-generaal heeft tot nog toe geen plannen om op de heen- of terugreis andere hoofdsteden te bezoeken. Minister Luns verklaarde in de W.E.U.-ministerraad( waarin - be halve de zes landen van de Europese gemeenschappen - ook Groot-Brit tan nië is vertegenwoordigd, dat ge streefd wordt naar een uit drie delen bestaand programma voor economi sche samenwerking met Indonesië. Na een projekt op korte termijn zou een multilaterale regeling dienen te worden getroffen, gevolgd door een programma op lange termijn. Aan het multilaterale programma, waar aan zou moeten worden deelgenomen door crediteurlanden zoals Japan, de Ver. Staten en de Duitse Bondsrepu bliek, zou echter een regeling van de schulden van Indonesië aan deze landen vooraf dienen te gaan. Minister Luns deed deze mede delingen in een overzicht van de jongste ontwikkelingen in Indonesië, dat hij op verzoek van de andere WE.U.-landen gaf. De W.E.U.-minis- terraad, die door slechts twee van de zeven ministers van buitenlandse zaken werd bijgewoond (Frankrijk, Duitsland, Italië en Luxemburg wa ren door staatssecretarissen en En geland door de minister van Euro pese zaken, G. Thomson, vertegen woordigd), was maandag verder ge wijd aan de Oost-West verhoudingen en de Franse houding ten opzichte van de verplichtingen van de West europese Unie. De Franse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, J. de Broglie, ant woordde ontwijkend op vragen daar over door er op te wijzen, dat over de militaire verplichtingen van Frankrijk thans wordt gesproken in het raamwerk van de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. Minister Luns had er daarvoor aan herinnerd dat de Westeuropese Unie een mili tair defensieverdrag is met voorzie ningen tot wederzijdse bijstand in geval van een aanval op één van de leden. Nieuw beraad over de mili taire samenwerking is noodzakelijk geworden na het Franse besluit niet alleen zich uit de geïntegreerde mi litaire organisatie van de NAVO te rug te trekken, maar ook om de NAVO-installaties van Frans grond gebied te verbannen. PARIJS, 27-6. Frankrijk zal waarschijnlijk begin juli twee kern bommen van minder dan 100 kiloton tot ontploffing brengen. In augustus volgen twee soortgelijke proeven onder andere omstandigheden, aldus verluidt in welingelichte kringen. De laatste reeks proeven zou in de eer ste helft van september genomen worden. Helikopters verongelukt SAIGON, 27-6. Twee Amerikaan se hefschroefvliegtuigen zijn gisteren op 400 km ten noordoosten van Sai gon met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De acht inzittenden zijn om het leven gekomen. De Gaulle in Leningrad Drfe helikopters LENINGRAD, 27-6. President de Gaulle heeft maandagochtend met premier Kosygin in Leningrad een grote turbinefabriek bezichtigd. Zo als gewoonlijk praatte hij met talrij ke arbeiders. De Franse president legde later een krans bij het monument van de be graafplaats Piskarevka waar 470.000 burgers van Leningrad begraven liggen, die stierven tijdens het beleg van 900 dagen waaraan de stad sinds juli 1941 bloot stond. Prins Bernharil reikt Erasmusprijs uit DEN HAAG, 27-6. Prins Bem- hard heeft maandagochtend in Den Haag in aanwezigheid van H.M. de Koningin, prinses Beatrix en prins Claus de Erasmusprijs 1966 uitgereikt aan de Britse kunstcriticus en kunst- filosoof sir Herbert Read en de Fran se estheticus en kunsthistoricus Re_ né Huyghe, lid van de academie Francaise. De prins verrichtte de uitreiking in de Ridderzaal als regent van de Stichting Praemium Erasmianum, die jaarlijks de Erasmusprijs toekent aan mensen of instellingen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de Europese cultuur. Bij Gulfport in de Amerikaanse staat Mississippi is maandag een tweemotorig vliegtuig verongelukt. De beide vliegers kwam om en de tien passagiers werden gewond. BELFAST, 28-6. Dc politie van Belfast heeft negen mannen gearres teerd na een golf van gewelddaden als gevolg van spanningen tussen Rooms.Katholieke en Protestantse groepen. Vyf van de gearresteerden worden beschuldigd van moord, al dus een officiële mededeling. De spanning in Belfast was het af gelopen weekeinde gestegen nadat een 18-jarige Rooms-Katholieke bar keeper was gedood. Een 70-jarige weduwe kwam eerder om het leven Kort geding Koekoek contra uitgeverij AMSTERDAM, 27-6. Het al eerder aangekondigde kort geding van de leider van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek, tegen de N.V. Drukkerij en Uitgeverij „De Standaard" te Am sterdam en de heer P. R. van Amel- rooy uit Houden, over de stopzetting van de verkoop en uitgave van het boekje „Boer Koekoek" zal vrijdag ochtend 1 juli voor de president van de Amsterdamse rechtbank dienen. De advocaat van de heer Koekoek, mr. H. F. Heierman, zal de president vragen de verkoop en de verdere verspreiding te verbieden alsmede het geven van een last aan de ge daagden, om de bij de boekhandel nog aanwezige exemplaren terug te nemen. Voorts zal worden gevraagd vernietiging van het zetsel en de cli- ché's van het boekje. Een en ander op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden per overtreding van elk der gedaagden. bij een bomaanslag op haar woning en een 28-jarige fabrieksarbeider werd een maand geleden doodgesto ken. Premier O'Neil had maandag zijn bezoek aan Parijs afgebroken omdat men vreesde dat het tot een treffen op grote schaal zou komen. De negen gearresteerden worden allen beschuldigd van het in bezit hebben van explosieven en het los sen van schoten op een huis. in Vietnam verongelukt SAIGON, 28-6. Maandagmiddag zijn in Zuid-Vietnam drie Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen veron gelukt. Daarbij kwamen negen van de inzittenden om het leven .Een van de ongelukken was te wijten aan een botsing tusen twee helikopters, hetgeen acht mensenlevens eiste. Het derde toestel raakte bij het landen een boom. LONDEN, 27-6. Volgens het En gelse blad „Guardian" heeft Peking vorige week een protestnota gezon den aan Buiten-Mongolië i.v.m. her haalde grensincidenten. Peking ge waagde van „opzettelijke grens- schendingen", die ernstige schade berokkenden aan de betrekkingen tussen China en Buiten-Mongolië. China eiste onmiddelijke maatrege len om herhaling van dergelijke in cidenten te voorkomen. MASTODONT SOFIA, 27-6. In het Bulgaarse dis trict Plovdos is nabij het dorp Ezer- ovo het in uitstekende staat verke rend skelet van een mastodont ge vonden. De resten trof men op 15 meter diepte aan in een zandbank van de rivier de Kayaliyka. Vorig jaar was in dit gebied een dergelijke vondst gedaan. DEN HAAG. In Den Haag is gis teren op 78-jarige leeftyd overleden mevrouw kolonel J. G. Kerkhoven- Baank. Zy heeft ruim zestig jaar Le ger des Heils-arbeid verricht, vooral op maatschappelijk gebied, o.m. op dat van de reclassering. Nabij de Indiase stad Agra is een autobus in brand gevlogen als ge volg waarvan veertig inzittenden het leven verloren. Dertig passagiers zijn met ernstige brandwonden in zieken huizen opgenomen. AMSTERDAM, 27-6. De Neder landse bevolking heeft sinds augus tus vorig jaar op de cent nauwkeu rig f 226.606,91 bijeengebracht voor de slachtoffers van de Zuid-Afri kaanse apartheidspolitiek. Dit bedrag bestaat voor het groot ste deel uit de opbrengst van de ac tie „Ton d'r op", n.l. circa 160.000 gulden. De overige 66.000 gulden zijn schenkingen aan het „Defence and Aid Fund". Behalve dit bedrag aan contanten is bovendien een be drag van f 7.500,- door de verkoop van grammofoonplaten bijeengeza meld. Dit werd maandag op een in Amsterdam gehouden persconferen tie meegedeeld door de secretaris van het Defence and Aid Fund Ne derland. Op de, persconferentie werd het woord gevoerd door de voorzitter van het „Defence and Aid Fund In ternational", de kanunnik van de Sint Paul's Cathedraal in Londen, John Collins. Koningin Juliana onthuld standbeeld BOLSWARD, 27-6. H.M. Koningin Juliana heeft maandag in Bolsward het standbeeld onthuld van de 300 jaar geleden gestorven Friese dichter Gysbert Japicx. Koningin Juliana maakte de reis per vliegtuig naar de vliegbasis van Leeuwarden en van daar per hofauto naar Bolsward. Het oorspronkelijke plan om per heli kopter naar Bolsward te vliegen moest worden gewijzigd omdat de weersomstandigheden dat niet toe lieten. Wetsontwerp voorziet in opheffing van 30 gemeenten DEN HAAG, 27-6. By dc Tweede Kamer is maandag een ontwerp van wet ingediend, inhoudende een voor stel tot gemeentelyke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het in het wetsontwerp opgenomen plan strekt tot opheffing van alle dertig gemeenten in Zceuwsch-Vlaanderen en tot de vorming van vyf gemeen ten, te weten: Tcrneuzen met rond 43.500 inwo ners en gevormd uit Axel, Biervliet, Hoek, Overslag, Philippine, Sas van Gent, Terneuzen, Westdorpe, Zaam- slag en Zuiddorpc; Oostburg, met ruim 19.000 inwo ners en bestaande uit de huidige ge meenten Breskens, Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, Schoondijke, Water landkerkje, IJzendijke en Zuidzande; Aardenburg, met ongeveer 6.400 in woners, gevormd door de samenvoe ging van Aardenburg en Sluis; Hulst met ruim 17.000 inwoners en in hoofdzaak samengesteld uit Clin- ge, Grauw en Langendam, Hulst, Koewacht en St. Janssteen en Ifontenisse met ongeveer 8.350 in woners, zijnde een combinatie van Hontenisse en Vogelwaarde. Staatssecretaris Th. J. Westerhout (binnenlandse zaken) zegt in de me morie van toelichting afwijzend te staan tegenover een nog verdergaan de gemeentelijke herindeling op Zeeuwsch-Vlaanderen. Een dergelij ke ingreep noemt hij niet alleen overbodig, maar zelfs verwerpelijk, omdat daardoor een te uitgestrekte gemeente zou ontstaan, die „wel groot, maar niet sterk genoemd zou kunnen worden". Het nu aan de Ka mer aangeboden plan ziet hij als een door een groeiproces in denken en handelen gerijpt produkt. In de toelichting wordt „met vol doening" vastgesteld, dat het nu voorliggende plan over het algemeen in de betrokken gemeenten meer be grip heeft gevonden dan de onder scheidene vorige plannen. „In bre de kring wordt ingezien, dat alleen een radikale gemeentelijke herinde ling zal leiden tot de vorming van die grotere gemeentelijke eenheden, welke Zceuwsch-Vlaanderen nodig heeft". Verschillende raden zelfs zijn van oordeel, dat dc voorgestelde her indeling niet ver genoeg gaat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's i Een dwaze vriend is vaak „j. X een grotere plaag dan een wij- ze vijand. X Minder buiïg Verwachting tot woensdagavond: Wisselende bewolking en in het al gemeen minder buiïg; matige tot krachtige noordwestelijke wind, aan de kust aanvankelijk nog krachtig tot hard; koel weer. 29 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. Maan op 18.00, onder 1.51. 30 juni. Zon op 4.23, onder 21.04. Maan op 19.19, onder 2.15. Volle maan: 2 juli te 20.37. HOOG W ATE R STA N DEN ZIERIKZEE: 29 juni 12.34 n.m. n.m. 30 juni 0.57 v.m. 13.35 n.m. BROUWERSHAVEN 29 juni 12.22 n.m. n.m. 13.20 n.m. SOESTDIJK. Dit is de jongste opname van Z.K.H. Prins Bernhard, genomen ter gelegenheid van zijn 55ste verjaardag op 29 juni a.s. (Foto: Max Koot). De kanunnik wees erop dat het verbieden van de Zuid-Afrikaanse comité's van het „Defence and Aid Fund" geen invloed zal hebben op het werk van de organisatie, dat thans alleen, noodgedwongen, langs andere wegen zal moeten geschieden. Sinds dit verbod heeft het Fund in dezelfde mate geld in Zuid-Afrika verdeeld als tevoren. Jeugdige inbrekers door politie ingerekend ETTEN EN LEUR, 27-6, De rijks- politie te Etten en Leur heeft maan dag een jeudig inbrekerstrio in gerekend, dat bijna een half jaar lang West-Brabant onveilig heeft gemaakt. Drie jongens van respectievelijk 12, 13 en 15 jaar, bleken verantwoorde lijk voor een serie geraffineerde in braken en diefstallen, vooral in scho len, directieketen, en in aanbouw zijnde woningen. Een zaterdag jongstleden in een school te Etten en Leur gepleegde inbraak werd het jeugdige drietal uiteindelijk noodlot tig. De oudste van het drietal is maan dag na verhoor in verzekerde bewa ring gesteld. Nederlandse reisgids in Russisch uitgegeven LENINGRAD, 27-6. De in 1962 in Amsterdam verschenen reisgids „Noord- en Oost-Tartarije" van Ni- colaas Witsen is dezer dagen voor het eerst in het Russisch uitgegeven. Volgens het persbureau Tass heeft men aan de hand van dit boekwerk de eerste boottochten van Russische onderzoekers van de Lena naar Nova Zembla kunnen reconstrueren. Het boek, dat gedetailleerde beschrijvin gen geeft van 37 tochten die Nicolaas Witsen in Siberië maakte, is in het Russisch vertaald door Wilhelmina Triesman, een etnologe uit Lenin grad. De Erasmusprijs 1966 DEN HAAG, 27-6. De directeur van de Stichting Praemium Erasmainum, dc heer G. Sluizer, heeft maandag ochtend in de Ridderzaal in Den Haag meegedeeld dat het bestuur van de stichting heeft besloten de Erasmusprijs 1966 te verlenen aan de Britse kunstcriticus en kunstfilosoof sir Herbert Read en aan de Franse estheticus en kunsthistoricus prof. René Huyghe. BENSCHOP. De 37-jarige win kelier J. A. van Niekerk uit Schoon hoven is met zijn auto in een sloot langs dc Emma Reinaldaweg in Ben schop beland. De winkelier is daar bij door verdrinking om het leven gekomen. 30 juni 0.50 v.m. Springtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-6i Het K.N.M.I. deelt mede: Een aktieve depressie is over de Noordzee naar Denemarken ge trokken. De wind wakkerde daar door aan tot windkracht 8 a 9. Er vielen belangrijke hoeveelheden re gen, niet alleen in ons land, maar ook in België, Duitsland, Denemar ken en zuid-Zweden. De depressie trekt nu naar het oos ten weg. In verband hiermee zal het weer een verbetering ondergaan. Wind en buiigheid zuil enafnemen, terwijl de kans op opklaringen gro ter wordt. Wel blijft de wind uit het noordwesten waaien, zodat er nog v.el tamelijk koele lucht zal worden aangevoerd. KERKRADE. In het ziekenhuis van Kerkrade is overleden de 20- jarige Johannes Golob te Kerkrade- Chevremont, die levensgevaarlijk gewond raakte bij een verkeerson geluk. Indonesische studenten en mid delbare scholieren hebben op rege ringsgebouwen, winkels en woonhui zen in Djakarta leuzen geschilderd, waarin gevraagd wordt het commu nisme bij de wet te verbieden. GRONINGEN. De Groningse po litie heeft de 39-jarige grondwerker H. J. E. uit Groningen gearresteerd, die tijdens een ruzie bij een vis- kraam aan de Westerhavenmarkt de heeft gestoken. Het slachtoffer moest viskoper Ch. B. met een dolkmes voor behandeling naar het Acade misch ziekenhuis. ROTTERDAM. Bij een botsing tussen een tram en een vrachtauto zijn maandagmorgen in Rotterdam zeven trampassagiers gewond ge raakt. Vijf van hen moesten ter be handeling worden overgebracht naar het Dijkzigt-ziekenhuis. HEERENVEEN. Op rijksweg 43 nabij Heerenveen is de 50-jarige groentehandelaar Tj. Ras uit Gorre- dijk met zijn motor gevallen, waarbij hij op het wegdek bleef liggen. Daar na is het slachtoffer door twee hem achteropkomende auto's overreden en op slag gedood. „De kleine Johannes" HAARLEM, 28-6. Zaterdagmiddag zal de heer H .van Eeden, kleinzoon van de schrijver Frederik van Eeden in het Frederikspark te Haarlem het beeld „De kleine Johannes" onthul len, dat Mari Andriessen in opdracht van de gemeente Haarlem heeft ver vaardigd. In dit kunstwerk wil men de schrijver eren in zijn geboorte stad. LAATSTE NIEUWS BUENOS AIRES. 28-6. In Argen tinië hebben dc oppei'bevelhebbers van het leger, de marine en de lucht macht de macht in handen genomen. Dit heeft de staatssecretaris van luchtvaart, generaal Mario Roma- neili» bekend gemaakt. Pres. Arturo lllia zou zijn afgetreden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1