Goed idee: neem nu malse doorregen varkenslapjes* weekend-systeem Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie vergadert te Canberra Uitlening van schilderijen De Amerikaanse begroting aan Suriname DE ZIERIKZEESCHE COURANT De toekomst van de Noord-West-Veluwe Het bezoek van het prinselijk paar Nederland en de N.A.V.O.-organen „Meer Rijkstaken naar de gemeenten" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. Om de veiligheid in Azië CANBERRA, 27-6. In Canberra is maandag de jaarlijkse ministers- vergadering van de zuidoost-Aziati sche Verdragsorganisatie geopend door secretaris-generaal Jeus Var gas. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, zei in een toespraak dat de communistische* DEN HAAG, 25-6. Nederland mag zich niet cnttrekken aan het onder zoek, dat moet leiden tot verplaat sing van de N.A.V.O.-hoofdkwartic- ren naar de meest geschikte gebie den en in beginsel evenmin aan het leveren van een bijdrage tot deze oplGssing, zo op Nederland een be roep mocht worden gedaan. BONN, 24-6. Te München zijn vrij dag 590 schilderijen, die aan het der de rijk hebben toebehoord, officieel uitgeleend aan 97 Duitse musea door de minister van financiën, Dollinger. Dc schilderijen worden op 12.7 mil joen mark geschat. Er zijn werken van Rubens, Rembrandt, van Dijck, Tintoretto, Leibei, Feuerbach en Ien- bach onder. Aan het einde van de tweede we reldoorlog werden ongeveer 4.500 schilderijen die door Hitier en Goe- ring „op twijfelachtige manier" in bezit waren genomen, onder Duits beheer bewaakt. Het merendeel daarvan is aan de rechtmatige eige naars teruggegeven. In München be vinden zich nog 1900 schilderijen, aquarellen en gravures. Machinist vergat halte UTRECHT, 25-6. Dertig treinrei zigers hebben vrijdagavond een gra tis maar ongewild ritje Voorburg- Den Haag vice-versa gemaakt. De machinist van de trein Enschede- Den Haag vergat namelijk om in Voorburg te stoppen. Dertig reizigers met bestemming Voorburg, die daar tot hun verbazing het perron langs zich heen zagen vliegen zijn met de kerende trein uit Den Haag terug gebracht. Met dit onverwachte re tourtje waren twintig minutenge- moeid WASHINGTON, 25-6. De begro tingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft aan bevolen dat het departement van de fensie voor het op 1 juli beginnende belastingjaar 58.610 miljoen dollar (210 miljard gulden) ter beschikking krijgt. Er is bij de vaststelling van het bedrag op gerekend, dat de oorlog in Vietnam nog het gehele jaar zal voortduren. Er is voor het leger ge rekend op 1.233.700 man onder de wapenen, voor de marine op 727.900 man plus 278.200 mariniers en voor de luchtmacht op 853.400 man. De Italiaanse filmster Gina Lol- lobrigida en haar echtgenoot de arts Milko Skofic, zijn na een huwelijk van vijftien jaar uit elkaar gegaan, zo heeft de advocaat van de filmster vrijdag bekendgemaakt. UTRECHT, 24-6. In een rede voor de sectie gemeentefinanciën van het instituut voor bestuurswe tenschappen heeft prof. dr. J. H. Christiaanse, hoogleraar aan de Ne derlandse economische hogeschool in Rotterdam, gepleit voor een ver schuiving van overheidstaken van het rijk naar de gemeenten en voo uitbreiding van de bevoegdheid van» gemeenten om belastingen te heffen. Hiermee zou worden bereikt dat de burger zich direkter betrokken kan voelen bij een aantal gemeen schapsvoorzieningen en dat achtte de spreker in onze tijd buitengewoon hard nodig. Prof. Christiaanse zag een aantal huidige of toekomstige taken van de centrale overheid die zonder al te grote bezwaren kunnen worden over genomen door de gemeenten. Hij dacht hierbij onder meer aan terrei nen als sociale zaken, en cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Vooral op het gebied van de voor strijdkrachten in Vietnam reeds ver scheidene maanden geen belangrijke successen meer hebben behaald en zelfs een aantal ernstige nederlagen hebben geleden. Zo is hun aantal slachtoffers tot boven dat van de geallieerde troepen gestegen. Rusk zei reden te hebben om aan te ne men dat de regering in Hanoi rekent op de kritiek in de Verènigde Staten Aldus een brief van minister Luns aan de Tweede Kamer, waarin hij zegt, dat de regering gaarne bereid is de Kamer, voorzover dit in dit stadium mogelijk is in te lichten om trent de huidige situatie betreffende de huisvesting van te verplaatsen N A. V.O.-organen DEN HAAG, 25-6. Op maandag 11 juli begint het tweede deel van het bezoek aan Suriname van prinses Beatrix en prins Claus met een vliegtocht naar Stoelmanseiland, waar o.m. het Johannes King-hos- pitaal zal worden bezichtigd. In het plaatselijk logeergebouw zal worden overnacht. zieningen in het recreatieve vlak - de sport - kunnen er zijns inziens meer beslissingsbevoegdheden wor den overgeheveld naar de gemeente instanties. Gemeentelijk belastingbeleid Hiertegenover moet dan een defini tieve uitbreiding van het gemeente lijk belastinggebied staan door een belastingheffende bevoegdheid, die ertoe leidt dat zoveel mogelijk ge meentenaren naar hun draagkracht bijdragen in de voorzieningen. Bij voorkeur zag prof. Christiaanse de gemeentelijke heffingen dan ook in de inkomenssfeer. Gezien de huidige ontwikkelingen op administratief ge bied kan een en ander zonder al te veel extra kosten worden ingevoerd. Overigens wegen deze kosten op te gen het grote belang van een direk- tere betrokkenheid van de burgers bij hun collectieve voorzieningen. „Er is meer in het geding dan economi sche of financiële doelmatigheid". en elders tegen de oorlog, maar „zij zal zich moeten realiseren dat Zuid- Vietnam en zijn bondgenoten uit dc vrije wereld de middelen en de wil hebben om te verhinderen dat de communisten Zuidvietnam met ge weld grijpen". Anti-Amerikaans Bij de aankomst van de Ameri kaanse minister werd gedemon streerd met een bord waarop stond. „Ga naar huis jij moordende Yank" en bij het vertrek van Rusk rende een meisje naar zijn auto. Zij werd door een lid van de veiligheidsdienst tegengehouden. Aan de conferentie, die tot woens dag duurt, wordt deelgenomen door afgevaardigden uit Brittannië, de Verenigde Staten, Thailand, de Phi- lippijnen, Pakistan, Frankrijk, Nieuw Zeeland en Australië. Per korjaal zal de volgende dag van Stoelmanseiland naar Drie Tab- betje worden gevaren, waar 't prin selijk paar zal worden ontvangen door het grootopperhoofd der Auca- ners, Granman Gazon. Later op de dag wordt teruggevaren naar Stoel manseiland, waar weer de nacht zal worden doorgebracht. Woensdag wordt teruggevlogen naar Suriname's hoofdstad. Voor de rest van de dag zijn er geen officiële programmapunten. Voor donderdag staat een bezoek aan Afobakka met de Suralcostuw- dam op het program. Ook zal het transmigratiedorp aan de Klaas kreek worden bezocht. Vrijdag zullen bezoeken worden gebracht aan Bruijnzeel en de mij nen van Billiton. De dag wordt af gesloten met een galadiner op het gouverneurshuis. Zaterdagmiddag zal de jeugd ge legenheid krijgen een bloemenhulde te brengen aan het prinselijk paar, dat zich op het bordes van het gou vernementshuis zal bevinden. Zater dagavond zullen prinses Beatrix en prins Claus per K.L.M.-lijntoestel uit Suriname naar de Nederlandse Antillen vertrekken. „Radio City", de piratenzender in de Theems, die deze week werd overmeesterd door een enterploeg en waarvan de directeur werd doodge schoten, was zondagavond weer in de lucht met een proefuitzending. DEN HAAG, 26-6. Het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid heeft hedennacht een communi qué uitgegeven dat werd opgesteld naar aanleiding van een aantal sterf gevallen in een Eindhovens zieken huis. De inhoud van het communiqué is als volgt: Het staatstoezicht in de volksge zondheid, t.w. de geneeskundige- en farmaceutische inspecties zijn vrij dag 17 juni door het dionecessen- huis te Eindhoven in kennis gesteld van enkele overlij densgevallen in het genoemde ziekenhuis. Enig vermoe den bestond, dat het overlijden van dezei patiënten te wijten zou kunnen zijn aan het toedienen van een on deugdelijke infusie-vloeistof. Nadat zaterdag 18 juni tussen de staf van het ziekenhuis en de beide regionale inspecteurs van de volks gezondheid een bespreking had plaats gevonden, zijn direct maatre- gelen getroffen om verder gebruik van de betreffende partij infusie vloeistof te voorkomen. Gebleken is, dat deze partij- sinds woensdag 15 juni nergens meer was gebruikt. De farmaceutische inspectie heeft bovendien een onderzoek in de fa briek waar de infusie-vloeistof was Ingezonden mededeling 0m helemaal voor uw plezier te schilderen! gemaakt, ingesteld. Ondanks het feit dat in de produktie-afdeling geen ernstige tekortkomingen werden ge constateerd, besloot de, directie na overleg met de farmaceutische hoofdinspecteur als veiligheidsmaat regel en hangende het verder onder zoek de produktie van de infusie vloeistoffen direct geheel te staken. Chinees-Roemeense besprekingen mislukt BOEKAREST, 25-6. Vrijdagavond is in de Roemeense hoofdstad een officiële Roemeense verklaring uit gegeven over hel bezoek van de Chi nese Tsjoe en-Lai aan Roemenië. Waarnemers maken uit het feit dat er geen sprake is van een gemeen schappelijk Chinees-Roemeense ver klaring. zoals verwacht had kunnen worden, op, dat de Chinees-Roe meense besprekingen, die dezer da gen in Roemenië zijn gehouden, mis lukt zijn. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die vanmor gen bij Schotland was gelegen, koerst in de richting van de Duitse Bocht. Aan de voorkant van de storing komt een uitgebreid regengebied voor, dat langzaam in oostelijke richting opschuift. Morgen dringt achter de depressie om polaire lucht tot ons land door met enkele opkla ringen maar ook buien. Randstorin- gen zullen tijdelijk een krachtige tot harde, langs de kust mogelijk af en toe stormachtige westelijke wind veroorzaken. Het onbestendige weer type breidt zich geleidelijk verder over het vasteland uit, maar ten zui den van de Alpen en Pyreneeën wordt het weer echter niet door de- oceaanstoringen beïnvloed. Zaterdagmiddag werd de gerestau reerde kerk van Noordwelle weer iv gebruik genomen. Hel gebouw be staat uit een zomer- en een winter- kerlc. Laatstgenoemd gedeelte werd vroeger gebruiktals school. Toen eenmaal een nieuwe o.l.-school ge bouwd was, kon de totale restaura tie van hel kerkgebouw een aanvang nemen. De eerste plannen voor hel herstel vaii de kerk dateren uit 7.955. Hel exterieur werd ontdaan van een pleisterlaag, waardoor de fraaie na tuursteen tevoorschijn kwam. Ook hei interieur, inclusief het dak, werd aan grondige restauratie onderwor pen. De banken kregen een behan deling, waardoor de oorspronkelijke kleur tevoorschijn kwam. Het orgel werd verplaatst naar de achtergevel van de kerk, boven de ingang. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer beslaat uit 8 pagina's Onthoudt U van liefdadig- heid zolang gij nog schulden hebt te vereffenen! Het Witte Huis heeft geen com mentaar willen leveren op vermoe dens dat president Johnson over weegt de Amerikaanse luchtoorlog tegen Noord-Vietnam te verhevigen. WAT ÏEdT PE bilt Veel wind Verwachting tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met enkele buien en enkele verspreid voorkomende op klaringen: weinig verandering in temperatuur; krachtige tot harde en langs de kust mogelijk af en toe stormachtige wind tussen zuidwest en west. 28 juni. Zon op 4.22, onder 21.04. r* Maan op 16.38, onder 1.33. Volle maan: 2 juli te 20.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 juli 11.30 v.m. 23.50 n.m. BROUWERSHAVEN 28 juli 11.21 v.m. 23.49 n.m. Doodtij: 27 juni. Maumlug 27 juni 1966 122ste jaargang Nr. 19612 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 188 In dit nummer: Noordwelle's kerk in gebruik genomen De mogelijkheden voor ons land zullen moeten worden bezien in het licht van de vraagstukken, waarvoor- ons dichtbevolkte land met zijn sterk groeiende bevolking wordt geplaatst. De aanspraken op de bodem zijn zo talrijk en veelal onderling tegenstrij dig. Het woningtekort is niet opge heven. De infrastructuur vraagt drastische uitbreiding en aanpassing. Deze factoren stellen derhalve gren zen aan onze opnamecapaciteiten. De regering is terzake diligent. Kersenplukker doodgevallen RHENEN, 24-6. De 74-jarige heer W. van de Hatert uit Rhenen is van_ morgen tijdens het kersenplukken in de Rhenense Nude uit een boom gevallen. Hij was op slag dood. Vo rig jaar werd hij bij een val uit een kersenboom ernstig gewond. Rentabiliteitsonderzock in de meik-detailhandel UTRECHT, 25-6. Het bedrijf schap detailhandel in melk en melk en zuivelprcdukten heeft gevolg ge geven aan een suggestie van de mi nister van economische zaken een rendabiliteitsonderzoek in de melk- detailhandel te laten instellen. Het econcmische instituut voor het mid den- en kleinbedrijf is met het on derzoek belast. De minister acht het rentabiliteits- onderzoek over 1965 en een inzicht in het verloop van de kosten in 1966 noodzakelijk om een hogere detail margeverbetering te kunnen toetsen aan de prijsgedragsregels. De minis ter ging er in het voorjaar mee ak koord een detailmargeverbetering van 50 cent per 100 liter melk en melkprodukten op jaarbasis in de verbruiksprijzen te verdisconteren De steekproef zal circa 150 bedrijven omvatten. In de vandaag in Utrecht gehouden bestuursvergadering van het bedrijf schap werd teleurstelling uitgespro ken over de talmende houding van economische zaken. „Het mmisterie kweekt aldus een onrust, die niet is te rechtvaardigen", klaagde een van de bestuursleden, die opsomde welke toezeggingen het ministerie niet zou zijn nagekomen. Ingezonden mededeling Wat denkt u hiervan? Varkenslapjes met gebakken aardappelen en sla met tomaten? Of varkenslapjes bij nieuwe aardappelen met jonge spercieboontjes, tuinboontjes, snijbonen. neem ook eens ontbijtspek op de boterham HARDERWIJK 25-6. In de ko mende 15 jaar zullen er 20.000 tot 30.000 mensen meer werkgelegenheid en woonruimte in het Noordwest - Veluwegebied moeten vinden dan op het ogenblik. Het maximum dat voor 1970 was beraamd is thans al overschreden. Dit deelde de voorzitter van de Stichting tot Ontwikkeling van de Noord-West Veluwe. de heer A. D. W. Tilanus, vanmiddag mee op een persconferentie te Harderwijk. Ook voor de recreatie echter, al dus de voorzitter, heeft de stichting in de toekomst nog veel op het pro gramma staan. Voor de landbouw en de agrarisch-sociale toekomst en huishoudelijke voorlichting zijn eveneens initiatieven ontwikkeld. Het werk van de stichting „Ontwik keling Noord-West Veluwe" wordt door negen gemeenten, de provincie en het rijk gesubsidiëerd Deze steun komt omgerekend neer op 35 cent per inwoner. Ondeugdelijke infusievloeistof gebruikt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1