„DE JACHT IS ALTIJD OPEN" DUET NASSER WEKT VREES Besprekingen met de Russische leiders „Vrouwen veiliger verkeersdeelneemsters" FINANCIËLE BAGAGE Eis de originele cetalaiür buitenbijts NYLONS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 juni 1966 Nr. 19611 111 IK DIM>11 lll-.'l WFRF.l li IvENSTF.I: De Gaulles bezoek aan Moskou kan dan meer de aandacht krijgen, dat van koning Feisal aan Washington deze week is wellicht voor de naaste toekomst van groter belang. De vorst van Saoedie-Arable heeft reden om zich niet op zijn gemak te voelen door wat de laatste tijd in Egypte gebeurt. De taal die radio en kran ten daar op dit ogenblik uitslaan is heftig en fel anti-Feisal, maar dat is met onderbrekingen zo gewoon, dat Feisal zich daar niet in de eerste plaats druk om zal maken. Het bijzondere dit keer is echter wel dat de campagne bijzonder is toegespitst op Saoedie-Arabië. Zo worden verhalen gepubliceerd van ontsnapte gevangenen die op ver schrikkelijke manieren gefolterd zijn door Saoedie's. Verontrustender is dat in Egypte opeens een hevige zuiveringsgolf aan de gang is, gericht tegen het „feoda lisme". Dat houdt in dat plotseling de bezittingen van kleine landeige naren en exploitanten van kleine be drijfjes het zelfde lot ondergaan als eerst hun grotere collega's: hun be zit wordt in beslag genomen en zij zelj worden verbannen naar de ste den. Ruk naar links De organisatie van deze zuivering is in handen van Nassers zeer naar links verschuivende Arabische Unie. De communistische partij is en blijft weliswaar geboden, maar de leden er van dringen meer en meer in die unie binnen en vooral aan de top. Dat gaat gepaard met een plotse linge nieuwe opbloei van de Egyp- tisch-Russische vriendschap, onlangs hechter gemaakt door een bezoek van premier Kosygin. Bovendien is Rusland weer zeer actief in het nieu we regiem in Syrië, terwijl het ook zijn best doet zo veel mogelijk in- vloed te winnen in Irak. Dat zijn de drie bolwerken van het uiterst link se pan-Arabisme, fel gebeten op de meer westers ingestelde landen, waarvan Feisal de ivoordvoerder is. Daar komt bij dat het Palestijnse bevrijdingsleger opeens bijzonder ac tief is geworden. Nadat Israels oud- generaal Mosje Dayan als „journa list" naar Vietnam toog om de gue- rilla-methoden te bestuderen, kon digde (in de door Egypte bezette Ga- za-strook) de leider van de Pales tijnse bevrijdingssoldaten aan dat ze om dezelfde reden manschappen naar de Vietkong zouden sturen. Büstandspakt Beangstigend is voor Feisal dat zijn land weliswaar enorm groot is, Ingezonden mededeling Een platenbon is altijd raak! D. VAN DEN BERGE naar bijzonder dun bevolkt. Egypte 's 'naast volkrijker dan alle traditio nalistische staten bij elkaar. Waarschijnlijk zal Feisal de V.S. proberen te interesseren in een soort bijstandspakt, in het bijzonder voor de luchtmacht. De zijne is i>rijwel niet bestaand. Nasser heeft een zeer behoorlijke luchtvloot, zij het dat die niet opgewassen is tegen wal de Amerikanen bezitten op de van Fei sal gepachte bases. Aan de andere kant heeft Washington er geen be hoefte aan zich met een gebied can spanning te bemoeien nu het in Viet nam al moeite genoeg heeft. En ze ker verlangt Johnson er niet naar in een conflictsituatie ie geraken met de Sowjei-Unie als grote vriend en helper van de tegenpartij. Alleen: graag of niet, er is zich een gesjrannen situatie aan het ont wikkelen die de V.S. wel eens kon den dwingen tot ingrijpen. Ingezonden mededeling l)E KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Ilerv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 uur ds. Assendcrp. Gesthuiskerk: 10 en 7 uur ds. Lam (Viering H. A. en Dankzeg ging). Kerkwerve: 9.30 uur ds. Zon neveld. Serocskerke: 11 uur ds. Zon neveld. Burgh: 9.30 uur as. Flink (Bed. H. D.). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 en 7 uur (H. A.), ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere (H. Doop). Scha- rendijke: 10 uur ds. H. G. Beneder, Middelburg. Brouwershaven: 10 uur ds. Gort. Zcnnemaire: 10 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: U uur ds. Flink. Dreischor: 11 uur ds. Assen dorp. Ouwerkerk: 10 uur de heer Den Boer, Nieuwerkerk. Nieuwerkerk: 10 uur (Bed. H. A.) en 6.30 uur voortz. H. A. en dankzegging), ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Groenewegen. 6 uur ds. J. E. L. v. d. Geest. Voor schoten. Sirjansland: 10 uur lees- dienst, 7 uur ds. Groenewegen. Brui- nisse: 10 uur (Doopdienst) en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 8.30 uur ds. K. J. Arwerth, Balk. Haamstede: 9 uur (viering H. A.), 10.30 uur en 5 uur (H. A. en Dankz.), ds. Q. Huyser, Ba- rendrecht. Scharendgke: 10 uur lees- dienst, 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Scho ling. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. J. Maaskant, em. pred. te Lei den. Zonnemaire: 10 uur de heer Jansma, 2.30 uur ds. Q. Huyser, Ba- rendrecht. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 3 uur ds. N. J. Goris, Geldermalsen. Brui- nisse: 10 en 7 uur ds. G. den Hee- ten (afscheid). Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. J. v. d. Stoel, Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 11 en 6 uur dienst des woords. Haamstede; 10 uur gods dienstoef., 3 uur dienst des woords. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Op den-.Veld®. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur ds. H. van Gilst, Tricht. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds, Ka rens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. J. van Prooien, Grafhorst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Rem. Geref. Gemeenten Sommelsdijk: 10 uur prof. dr. H. J. Heering, Leiden. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 8.30 en 10 uur. DEN HAAG. Vandaag nog gaan aan het College van Rijksbemidde laars adviezen uit van de Stichting van de Arbeid over een groot aantal collectieve arbeidsovereenkomsten. Het college kan dan zeer binnen kort zijn oordeel over deze C.A.O.'s aan partijen kenbaar maken. De Gaulle in Moskou MOSKOU, 2-6. In het kader van de besprekingen tussen president De Gaulle en de Russische leiders is dc kwestie Vietnam behandeld. De besprekingen verliepen in een hartelijke sfeer van wederzijds be- AMSTERDAM. 22-6. „Vrou wen komen vrijwel steeds als veiliger verkeersdeelnemers nit de statistieken tevoorschijn, ook als men rekening houdt met hun geringer aandeel in het gemotoriseerd wegverkeer. Dit laatste is juist een uiting van hun behoefte om gevaren te mijden". Dit zei in Amster dam drs. A. van der Burgh, di recteur van de stichting Psy chologisch Verkeerslaboratori- um te Utrecht, in een lezing die hij hield tijdens de jaar vergadering van de K.N.A.C Door haar aard is een vrouw zorgzamer met levensbelangen en evenwichtger aangepast aan de situatie dan de man, al dus drs. van der Burgh. Zij kan, als zij wil, het autorijden zelfs goed leren. Daartoe zal zij eerst haar geringer ambitie, haar vrees voor gevaar, alsme de de haar overigens bewuste neiging tot zelf onder schatting in nieuwe situaties, moeten J overwinnen en zich mogelijk f zelfs enigszins moeten force- f ren. De man is, als hij jong is, f de grootste veroorzaker van f verkeersongevallen. Dit is ge- f volg van zijn ondernemender, f energieker, weerstandzoeken- f de aard, die hij eerst met de f jaren door ervaring leert be- f teugelen. Hij is zorgelozer, ziet minder tegen gevaar op en overschat zijn mogelijkheden met betrekking tot het de baas worden van de situaties (voor al als hij ongehuwd is), zal zich dus eerder moeten zien te redden (uit gevaren, waarin hij zichzelf brengt). De man moet de gevaren van zijn na tuur aan banden leggen, de vrouw moet daarentegen meer i leren doorzetten, om aan de i eisen van het autorijden in het moderne verkeer voldoende tegemoet te komen. i grip, zo meldt het Russische pers bureau „Tass", er was gesproken over uitbreiding op alle terreinen van de Frans-Russische betrekkin gen en over een meer volledige ver standhouding. Het eerste deel van de Frans-Rus sische besprekingen kan na de bij eenkomst van woensdagochtend als geëindigd werden beschouwd. Vol gende week woensdag, na de terug keer van De Gaulle in Moskou, volgt nog een reeks gesprekken. Naar verluidt, heeft de Franse pre sident partijsecretaris Brezjnev ge zegd dat Frankrijk de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten even belang rijk acht voor de beveiliging van de Franse belangen. Benoeming lid gemeenteraad De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Zie rikzee brengt ter openbare kennis dat zijn besluit van 23 juni 1966 tot benoeming van W. F. Sprengelmeij- er te Zierikzee tot lid van genoemde raad, ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd. Zierikzee, 23 juni 1966 De voorzitter voornoemd, D. W. KASTELEIN Ingezonden mededeling Dat u een overhemd vergeet - nou ja! Maar de onmis bare kern van uw bagage zult u nooit mogen thuis laten: uw reisdeviezen. Welke valuta? Bankpapier of cheques? Reisverzekering? Overleg deze prettige vacantiezorgjes met de N.M.B. U voelt zich dan op slag thuis tussen ponden, pesetas, kronen en drachmen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 25 JUNI. NED. I: Tussen het middagpro gramma van de NCRV door verzorgt de NTS een directe reportage van de internationale roeiwedstrijden op de Bosbaan in Amsterdam. In t avond programma gaat George Noordhoff in zijn rubriek Kijk nou 's het ge zichtsbedrog behandelen. Daarna tot acht uur Station Petticoat. Na het journaal 25 minuten volksmuziek uil Canada met Let's sing out. De hoofd schotel van de zaterdag is een ouder wets lachertje en wel Een koekoek op het nest. Na Attentie volgt nog een korte reportage van de opening van een nieuw kindertehuis in Genk. De Tour sluit de avond af. NED. II: De VARA opent de zater- dagavond met het nieuwe spelletje Hoe langer hoe beter. Hoofdschotel van de avond is de Belgische televi- sieproduktie van Stop the world I want to get off, een musical'cabaret van Anthony Newley, waarin de hoofdrol wordt vertolkt door Jef Cassiers, bij vele Nederlandse kij kers nog wel bekend als Het Man neke. ZONDAG 26 JUNI. NED. I: In de ochtenduren een hoogmis uit de St. Jozef Opifix-kerk in Leidschendam en ïn de middag een protestantse kerkdienst uit de Thomaskerk in Amsterdam. Dan nog een directe reportage van de drave rijen om de Prijs der Lage Landen in Duindigt. In hel avondprogramma. Woord voor Woord, Huckleberry Hound en de kerkelijke rubriek over „de kerkgang". Na Sport in Beeld de gemoedelijke VPRO rubriek Mensen Kijken. De hoofdschotel van de avond wordt gevormd door de docu mentaire Operatie Barbarossa, die Dick Verkijk maakte. Tot slot van de avond flitsen van de Tour de France. NED. II: Waarschijnlijk deze zon dagmiddag wel beelden van de Tom- de France. In het filmprogramma van de NTS eerst Sport in Beeld, vervolgens de herhaling van de En gelse lessen en de Bosbrigadiers. Dr. van Egeraat is voor het nieuws van acht uur present met zijn vakantie- praatje en na het journaal De Zweedse gouvernante. Voor de Krijgsraad is de titel van hel Engel se televisiespel, dat de grootste hap uit het avondprogramma neemt. Voor Sport in Beeld nog een filmim pressie over de Engelse luchthaven London Airport. ZATERDAG 25 JUNI. NED. I: 11.30 Teleac; 15.00 Onder de loep; 15.20 Achter het stuur; 15.45 Roeien17.00 Stalen zenuwen; Wie het laatst blaft; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Kijk nou es!; 19.28 Station Petticoat; 19.52 Morgen is het zondag; 20.00 journaal; 20.20 Let 's sing out; 20.45 Een koekoek op het nest; 22.00 journaal; 20.20 Kinderte huis in Genk; 22.40 journaal; 22.45 Tour de France. NED. 11: ca. 16.00 Tour de France; 20.00 Nieuws; 20.01 Hoe langer hoe beter; 20.30 Stop de wereld, ik wil er af: 22.15 journaal. ZONDAG 26 JUNI. NED. I: 11.00 Viering van de H. Eucharistie; 16.00 Paardesport; 17.00 Dienst in de Thomaskerk te Amster dam; 19.00 Woord voor woord; 19.06 Huckleberry Hound; 19.30 Vragen staat vrij; 20.00 journaal; 20.05 Sport in beeld; 20.30 Mensen kijken; 21.00 Operatie Barbarossa; 22.30 journaal. NED. II: 16.00 Tour de France; 19.00 Sport ïn beeld; 19.05 Walter and Connie; 19.30 De bosbrigadiers; 19.55 Op reis met dr. L. van Egeraat; 20.00 journaal; 20.05 De Zweedse gouvernante; 20.30 Voor de krijgs raad; 21.25 London Airport; 22.05 Sport in beeld; 22.20 journaal. Ingezonden mededeling FEUILLETON Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). „Jawel, maar ik ben uitgeleend, om het zo maar eens te noemen. Elk mens heeft een zekere reputatie, dus ik ook. Ik kan het ook niet helpen, maar bepaalde mensen in ons vak vinden dat ik nogal aardig wat ge luk heb met de jacht. En waar ze in Laren en omgeving met een paar schijnbaar onoplosbare puzzels za ten, hebben ze mij gevraagd een handje te helpen. M'n baas vond het goed, dus ik kon niet weigeren. Nou, Gijs, je bent geen vreemdeling in het Gooi en je zult natuurlijk wel gehoord hebben van die eigenaar dige inbraken bij enkele vooraan staande ingezetenen. Een k'uisje netjes geopend en weer gesloten, en tussentijds al het geld er uitgehaald. Geen vingerafdrukken, geen vernie lingen, geforceerde sloten of iets dergelijks. Allemaal heel geraffi neerd werk. Het enige, wat we had den, was iedere keer afdrukken van damesschoenen. Zodat de politie in Laren zocht naar een vrouwelijke inbreker. Of heet dat inbroekr.ter? Ik ben er niet zo goed mee op de hoogte. Enfin, je zult dat allemaal wel in de kranten gelezen hebben." Gijs knikte en dacht onderhand: Ik ben er bij. Hij is me op het r-poor gekomen. Maar hoe? Welke fout heb ik gemaakt? Hollema trok nadenkend aan zijn sigaar en vervolgde: „Zoals ik al zei: geen enkele verdere aanwijzing. Ze vroegen mij mee te helpen, dus ik kwam. Ik begon met alle slachtoffers te bezoeken en daar vroeg ik in de eerste plaats een lijst van de gasten, die er de laatste maanden op visite geweest waren tijdens feestjes en dergelijke. Ik heb de namen van die lijsten vergeleken en kwam om te beginnen tot één merkwaardige con clusie op alle lijsten kwamen de heer en mevrouw Bol voor." Gijs knikte opnieuw. „Dat kan wel kloppen. We hebben namelijk veel kennissen." „Dat zit er in. Maar terzake. Een rechercheur is een raar mens, Gijs. Neem mij nu. Ik kende meneer Bol, alias voorheen Gladde Gijs. Hij had eens een klein akkevietje gehad, wat hem enkele maanden vrijheid kost te. Daarna hadden we nog wel eens een paar keer verdenking tegen hem maar Gladde Gijs deed zijn naam alle eer aan en wij konden geen en kel bijwijs tegen hem voeren. Later vernamen wij, dat hij getrouwd was en een ordentelijk leven leidde er gens aan de rand van het nieuwe Osdorp en nog later hoorden wij, hat hij na het overlijden van zijn schoonvader hier de teugels in han den had genomen. Toen heb ik tot mezelf gezegd: Gijs Bol is er. Van hem zullen we wel nooit meer last hebben. „Hollema zuchtte. „Jammer, Gijs.... verrekt jammer...." Ik zou wel eens willen weten, Hollema, begon Gijs maar de recher cheur wuifde met zijn hand en ver volgde: „Wacht even, jongen, tot ik uitgepraat ben, dan mag jij je schoon babbelen. Zoals ik dus al zei, viel het me op, dat m'n oude vriend Bol op alle gastenlijsten voorkwam. Kijk Gijs.- de man haalde een opge vouwen vel papier voor de dag en legde dat open op het bux-eau - „ik heb toen alle punten waar de slacht offers wonen, aangetekend. Van daaruit trok ik lijnen en kreeg zo doende een snijpunt. Misschien een idioot idee, maar soms zijn de gekste veronderstellingen in staat je op het juiste spoor te brengen. Goed, we kregen dus een snijpunt.... kijk, daar heb je het. Niet eens zo gek ver van jouw huis af. Blaricum, op ongeveer een kilometer afstand van de Rijksweg. Ik ben op een dag eens naar dat snijpunt gegaan om wat in de omgeving ei'van te dalven. Daar vond ik, vrijwel onzichtbaar vanaf de weg, een oude schaapskooi, die men wat opgekalefatei'd had. Stevig op slot natuurlijk. Ik keek eens dooi de ruiten en zag een auto staan. Een oude Foi-d. Iets in me vertelde me, dat ik op het goede spoor was en rva veel vijven en zessen kreeg ik naam en adres van de eigenaar, en weel je nu, wat het eigenaai'dige was, Gijs? Die laan bestond wel, maar het nummer en de naam was in Laren helemaal onbekend. Kwam zelfs niet in de registers van de burgerlijke stand voor. Ook dat gaf me te den ken. We hebben er een paar dagen door GERRIE BOS en nachten op wacht gestaan, maar toen niemand kwam opdagen, heb ik vergunning gevraagd om de zaak van binnen te bekijken en dat kreeg ik. Er was immers geen eigenaar te vinden, die dat kon geven?" Hollema stak zijn sigaar, die in middels uitgegaan was, weer aan en vervolgde: „Wat we daar vonden, was wel de moeite waard. Moet ik het nog vertellen, Gijs? Een stel in- brekers werktuigen, een bos sleutels, wat oude kleren, een pet, een bril, een knevel, een metalen uitschuif- laddertje, een paar handschoenen en een paar stevige herenschoenen met dames zolen en hakken. Dit laatste vond ik een geniale vondst. Want daai'door was de politie inder daad op een dwaalspoor gebracht. Enfin, om een lang verhaal koi't te maken: van daaruit opereei'de de geraffineei'de inbreker natuurlijk. Dat lag voor de hand." (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling spaar plezierigmet met gratis waardezegels van. 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5