Zierikzeese Avondvierdaagse een groots en groeiend succes STREEKNIEUWS Bankoverval te Amersfoort STREEKNIEUWS Lang gesprek van De Gaulle met Podgorny Afd. Bruinisse Vreemdelingenverkeer voelt voor Streek-V.V.V. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 juni 1966 Nr. 19611 In 1967 meer ilan 1.000? ZIERIKZEE, 23-6. Zo was het don derdagavond weer de laatste van de vier avonden dat de wandelsport- lielheb(st)bers van Schouwen-Duive- land, plus één van „overwater" (een dappere Vlaardinger) zich verzamel den om de laatste étappe van het viermaal 8 of viermaal 15 km par cours te gaan afleggen. Om kwart voor zeven vertrokken de deelnemers aan de 15 km van het Havenplein, voorafgegaan door de drumband van „Rust Roest", via het Vrijpoortje, het Vrije over de dam en de Grachtweg de Oudeweg in, van waar ze over de Heuvelsweg, Kak kersweel weg en Schouwse dijk op Schuddebeurs belandden, waar de Vivo weer present was met een natje en een droogje in de vorm van een beker sinaasappellimonade en een pennywafel, die gretig aftrek von den. De 8 km-lopertjes vertrokken om kwart over zeven, waarbij de „Rust Rcest"-trommelaars en -blazers ook weer voorop gingen, door het Vrij poortje en een gedeelte van Malta, over de Ziile en de Leverdijk naar Schuddebeurs. Zij kregen onderweg een extra-tractatie in de vorm van een ijsje, aangeboden door de Kon. Zeelandia. Op Schuddebeurs werden hun de onderscheidingstekens uitge reikt, waarna zij ook naar de Vivo- stand wandelden om limonade en een wafel in ontvangst te nemen. Het verzamelpunt van oud en jong was weer de Lange Blokweg, waar „Kunst en Eer" inmiddels was ge arriveerd en vele belangstellenden zich hadden verzameld. Hier werd de stoet geformeerd, wat door de grote deelname tamelijk veel tijd kostte, ook al omdat de wandelaars nogal verspreid aankwamen. Ver schillende groepen tooiden zich met clubvlaggen en werden aangevuld met trommels en/of blazers. Voor zover dit nog niet eerder was ge daan, kregen velen bloemen en zo trok de fleurige stoet door de Nobel- poort de stad in, waar langs de stra ten waar zij doorging, zich ook velen hadden opgesteld. De kleintjes zwaaiden in het Vrije aangekomen af en de groten verza melden zich in de twee zalen van het Hervormd Vereniningsgebouw, die mooi met bloemen waren ver sierd. Hier werden zij, namens het organisatiecomité, welkom geheten door de heer P. Verhage, die tot zijn vreugde mocht constateren dat de '2iste Zierikzeese Avondvierdaagse, mede dank zij het mooie weer, uit stekend geslaagd is. Spreker herin nerde er verder aan dat het aantal deelnemers ruim honderd meer was dan vorig jaar en dat het aantal uit vallers maar heel klein is geweest. Hij zag verder een stijgende belang stelling voor de wandelsport op Schouwen-Duiveland, wat het co mité in de toekomst misschien wel eens voor problemen zal stellen. Hij hoopte echter dat deze op bevredi gende wijze zullen kunnen worden opgelost. Dankwoorden Dank bracht hij verder aan de vele medewerk(st)ers, van wie hij in de eerste plaats noemde de Rijkspolitie, die, ondanks de kleine bezetting, op uitstekende wijze voor afzetting en verkeersregeling op gevaarlijke over steekplaatsen had gezorgd (applaus). Verder bracht hij dank aan Vivo en Kon. Zeelandia voor de tractaties, de Rode Kruisploeg voor de voetverzor ging en de begeleidsters van de 8- km individuele deelnemertjes (die onderweg al een blijk van waarde ring hadden ontvangen), voor hun goede zorgen. Speciaal richtte spreker zich ver volgens tot twee aanwezige jubila rissen. Allereerst tot dr. J. C. Röh- ner, die dit jaar voor de twintigste maal had deelgenomen, wat hij een grote prestatie noemde. Onder het uitspreken van de hoop dat dr. Röh- ncr de vijfentwintigste maal zal mo gen bereiken, bood hij deze een spe ciaal vervaardigde zilveren Vierdaag se penning aan. Als tweede jubilaris was aanwezig de heer Joh. G. L. de Bie, oud-voor zitter van het organisatiecomité en organisator van de Zierikzeese Avondvierdaagse, die twintig jaren als leider en verzorger ervan is op getreden, doch helaas de laatste twee jaar niet meer actief kon medewer ken. De voorzitter hrinnerde eraan hoe de heer De Bie in 1941 met 80 deelnemers de Avondvierdaagse was begonnen, waarna gedurende de ver dere oorlogsjaren niet meer werd ge lopen, doch in 1945 opnieuw werd begonnen. Spreker dankte de heer De Bie voor het vele werk dat hij voor wandelend Schouwen-Duive land zovele jaren heeft gedaan en bood hem namens het comité en de wandelaars als blijk van grote waar dering een fraai door de heer Ad Braat te Zierikzee speciaal vervaar digd beeldje van een wandelaar aan, waarbij hij de hoop uitsprak dat de heer De Bie met grote tevredenheid en voldoening nog lange tijd op zijn wandelsportjaren zal mogen terug zien. (Langdurig applaus). R >v V ...het legioen trekt door Zierikzee ZIERIKZEE „Kunst en Eer" geeft populair concert Morgen (zaterdag)avond hoopt de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" een populair muzikaal program ma uit te voeren in de muziektent op het Hnvenplein. Het concert zal ui Geroerd dankte de heer De Bie voor de tot hem gerichte woorden en het geschenk zo ook voor de zovele jaren ondervonden medewerking, waarby hij de hoop uitsprak dat ve len de wandelsport en ook andere sporten op sportieve wijze zullen voortzetten. De heer Verhage dankte hierop al le aanwezigen voor hun deelname en riep hen allen een „tot volgend jaar" toe. De onderscheidingstekens Tenslote ging hij over tot de uit reiking der onderscheidingstekenen, eerst aan de groepen en vervolgens aan de individuelen. Tot slot vermelden wij nog dat van de deelnemers 209 individuelen deel namen en de overigen in groepsver band. Groepsgewijze werd deelgeno men door: O.L.school te Noordgou- we (8 km), S.V. „Duiveland" te Oos- terland (8 en 15 km), Chr. Nijver heidsschool te Bruinisse (15 km), Delta Sport, Zierikzee (8 en 15 km), Chr. Nationale school te Zierikzee (8 km), „Vlijtige Handen", Zierikzee (8 km), G.V. „Rust Roest", Zierikzee (8 km: 238 deelnemers! en 15 km), C.J.V. „Samen Verder", Zierikzee (8 en 15 km), G.V. „Jong Dreischor" te Dreischor (8 en 15 km), W.S.V. „De Vier Bannen" te Nieuwerkerk (8 km), S.V. „Veloeitas" te Serooskerke (8 en 15 km), Padvindsters, Zierik zee (8 en 15 km(, Kabouters Hézojé- ka groep, Zierikzee (8 km) en „De Lichtboei", Zierikzee (8 km). OUWERKERK Eeuwfeest Ver. tot instandhouding „bewaarschool' teraard alleen doorgang kunnen vin den als de weersomstandigheden goed zijn. Aanvang 8 uur. WESTERSCHOUWEN Eucharistievieringen Rooms Katholieke Kerk Op de zondagen tot en met augus tus worden in de R.K.-tocristenkerlc te Haamstede Eucharistievieringen gehouden op de volgende uren: 7.30. 9.00, 10.30 en 20.00 uur. ....laaiend enthousiasme in het verenigingsgebouw Met ingang van zondag a.s. zullen eveneens tot en met augustus ook Katholieke diensten plaats vinden te Renesse, in de hiertoe op het par keerterrein aan de Oude Molenweg geplaatste tent. De Eucharistievie ringen te Renesse worden gehouden om 8, 9.30, 10.30 en 19.00 uur. (Met deze nieuwe regeling ver vallen dus de tijden zoals die voor Haamstede staan vermeld in de pre- aikbeurtenlijst). ZIERIKZEE Vergadering „Philatelica" Heden (vrijdag)avond wordt in „Mondragon" weer een vergadering gehouden van de afdeling Schou wen-Duiveland van „Philatelica". SCHARENDIJKE Succes voor „Sursum Corda" Op het zangconcours te Huizen van de Chr. Bond van Zang- en Orato riumverenigingen, Kring Rotterdam, behaalde de Chr. Zangvereniging „Sursum Cerda" uit Scharendijke in de afd. „Uitmuntendheid" een fraai resultaat, n.l. een 2e prijs met 298 punten; dit was slechts 2 punten te weinig voor een le prijs. Dit resul taat spreekt des te meer doordat de zangvereniging voor de eerste maal in deze afdeling meedeed. Het be tekent ook een bijzondere voldoening voor de dirigent, de heer J. A. C. Schouls uit Zierikzee. Wellicht een aansporing voor personen met goed stemmenmateriaal zich aan te slui ten bij de vereniging. BROUWERSHAVEN Collecte bejaardenreis Op dinsdag 28 juni a.s. zal de jaar lijkse collecte voor de reis ouden van dagen te Brouwershaven weer wor den gehouden. Het ligt in de bedoe ling om de tocht dit jaar in juli te maken naar Zeeuws Vlaanderen, waar het gezelschap zal worden ont vangen door oud-burgemeester J. L. van Leeuwen te Oostburg, waar het stadhuis bezichtigd zal worden. De tocht gaat verder door Zeeuws Vlaanderen naar Terneuzen om via het veer Perkpolder naar Bergen op Zoom te rijden. Via Zijpe wordt de terugtocht ondernomen. Het comité verwacht evenals andere jaren weer vele milde gevers en geefsters te ontmoeten, opdat de bejaardenreis weer een groot succes kan worden. OOSTERLAND Laatste seizoenvergadering „Martha" Donderdagavond 23 juni vergader de de Chr. Vrouwenvereniging „Mar tha" weer voor de laatste maal in dit seizoen onder presidium van mevr. Groenewegen-Krans. De pre sidente hoopte wanneer in september e.k. de werkzaamheden der vereni ging weer zullen worden hervat en het ledental der vereniging zal toe nemen, omdat er vooral van de jon gere vrouwen nog verschillende geen lid zijn. De vereniging moet toch ook als een stuk kerkewerk wor den gezien. Het ledental der ver eniging bedraagt momenteel 39, wat niet gering te noemen is. Gaarne zal echter het bestuur nog wat jongere leden inschrijven. Drukte bij veilingloods Aan de veilingloods „Blauwe Keet" werden de eerste vroege aardappelen aangevoerd, die mooi van stuk wa ren, terwijl ook de opbrengst bevre digend genoemd lean worden. De aanvoer van aardbeien, die omvang rijk was, begint een dalende tendens te vertonen. Op 22 juni werden de eerste rode bessen aangevoerd, ter wijl ook spoedig de zwarte zullen volgen. Al met al steeds een grote bedrijvigheid aan de loods, waar de produkten worden aangevoerd om per auto naar de veiling le Rotter dam te worden vervoerd. BRUINISSE Kleuteruitstapje naar het strand Met 19 daarvoor welwillend be schikbaar gestelde particuliere au to's maakten 66 leerlingen van de kleuterschool te Bruinisse hun jaar- lijk tochtje over het eiland. Gevolgd werd de A.N.W.B.-route, die van Bruinisse, langs Sirjansland door het Dijkwaler loopt om via Zonnemaire, Brouwershaven, Drei schor, Den Osse en Scharendijke, Re nesse te bereiken. Op het strand te Renesse wisten de kinderen zich uitstekend te ver maken en in de speeltuin was het voor de kinderen een prettige bezig heid om naar hartelust alle toestel len te proberen. Vooral wanneer men dan nog ge- tracteerd wordt cp koeken en limo nade is het toppunt voor de van 4-6 jarigen wel bereikt. Via Westenschouwen ging' men langs de zuidkant van het eila>^ weer naar huis, maar niet nadat men bij „De Val" nog van een ijsje had genoten. Luid claxonnerend kwam men ongeveer zeven uur het dorp weer binnen, waaruit men om half twee was vertrokken. OUWERKERK. 23-6. Maandag 27 juni a.s. zal het feit herdacht wor den, dat een eeuw geleden de Vere niging tot Instandhouding van de „Bewaarschool" werd opgericht. Dit geschiedde toentertijd door de plaat, selijke predikant ds. Corstius. In deze honderd jaar is veel ver anderd. Aanvankelijk was het nog echt „Bewaarschool". De kinderen werden gebracht, wanneer ze 2 jaar waren van 9-12 en van 2-5.30 uui*, in de zomer. De oude school stond onder de to ren en had twee afdelingen: een speelgelegenheid en een gedeelte, waar aanvankelijk lees-, schrijf-, re ken- en tekenonderricht werd gege ven. Bovendien bevond zich buiten nog een binnenplaats voor allerlei kinderspel. De kinderen konden niet naar buiten kijken, omdat de onder ste ramen uit zink bestonden. Wat dat betreft is het een grote verbete ring, dat de huidige nieuwe school, een geschenk van de „Ronde Tafel", veel licht en lucht heeft met veel les- en speelmateriaal. De eerste „juffrouw" was mej. A. Loenhout 1866-1877, daarna mej. M. C. Kreft 1877-1907. Deze werd opge volgd door mej. A. Verjaal 1908-1923 en mej. Joh. van Oost 1923-1937. De tegenwoordige leidster is van 1937 tot op heden mej. E. M. Slager. In verband met een te gering leer lingenaantal is de school nooit in aanmerking gekomen voor rijksbij drage. Zij bestaat door gemeentelijke subsidie en donateursgeld. Voortdu- LAATSTE NIEUWS AMERSFOORT, 24-6. Drie ge maskerde en gewapende mannen hebben omstreeks kwart over elf vanmorgen een overval gepleegd op een bijkantoor van de Nutsspaarbank aan de Leusderweg in Amersfoort. Zü verdwenen met medeneming van alle geld in een blauwe auto. Een bejaarde vrouw is bij de overval ge wond geraakt. Fernand Liore, een der pioniers van de Franse burgerluchtvaart, is op 91-jarige leeftijd in Parijs over leden. rend is er te kampen geweest met, soms grote, financiële moeilijkheden. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit twee leden: voorzitter van de Ou dercommissie is thans de heer Joh. Stoutjesdijk. Maandag, de jubileumdag, wordt de leerlingen een feestprogramma aangeboden. Ingezonden mededeling Geen liener zonder beal, geen beat zonder platen, geen beal-plalen-tiener zonder de Philitina Jeugdgrammofoon 49,95 BRUINISSE Nieuw weggedeelte Crevelingendam Dezer dagen werd het weggedeel te, dat na sloping van de in de weg staande pylon, over de Grevelingen- dma werd aangelegd, voor het ver keer geopend. Hel snelverkeer heeft ter plaatse nu ook een dubbele rij baan, wat uiteraard de veiligheid verhoogt. De Jonge Kerk De Jonge Kerkgroepen op Schou wen-Duiveland hadden dinsdag een goede avond, omdat een gezamen lijke wandeling door de Domeinen werd gemaakt. Bovendien werden onder deskundige leiding de meeu wenbroedplaatsen bezocht. Mobilofoon op sportvissersboot Onder de personen die in de sport- visserij op de Grevelingen wat ver pozing komen zoeken zijn natuurlijk ook zakenlieden, die de telefoon op die dag wel willen vergeten, maar dat eigenlijk toch niet kunnen. Voor de heer G. Oomens te Bruinisse was dit aanleiding zijn boot waarmee hij met sportvissers vaart, uit te rus ten met een mobilofoon. Men kan dus te allen tijde opbellen of opge beld worden, een service die waar schijnlijk wel gewaadeerd zal wor den. Uitbundig welkom Franse president in Novosibirsk NOVOSIBIRSK, 23-6. President de Gaulle van Frankrijk heeft don derdag een gesprek van vier uur ge had met zijn Russische ambtgenoot Podgorny in het vliegtuig, dat beide staatshoofden van Moskou naar No- Vossibirsk bracht. Dit is het eerste gesprek onder vier ogen van de Gaulle met Podgorny sinds de Gaulles aankomst in de Sowjet-Unie. De Franse president zal in de gelegenheid zijn dergelijke ge sprekken ook te hebben met premier Kosygin en partijleider Brezjnov tij dens komende vluchten naar Lenin grad, Kiev en Volgograd. President Charles de Gaulle is don derdag in Novosibirsk aangekomen, een stad van een miljoen inwoners in Siberia. Langs de route van het vliegveld naar de stad, een afstand van 30 km, werd de Franse president uitbundig toegejuicht. Volgens ver slaggevers was de ontvangst nog geestdriftiger dan maandag in Mos kou. De Gaulle wordt vergezeld door Sowjet-president Podgorny. Ingezonden mededeling Vergadering in „Centrum" BRUINISSE, 23-6. Allerlei om standigheden hadden er toe meege werkt dat de jaarvergadering van de afdeling Bruinisse van de Alg. Ned. vereniging voor Vreemdelin genverkeer eerst woensdag j.l. kon worden gehouden, maar de belang stelling vcor deze in het „Centrum" gehouden vergadering was dan ook bevredigend. Het uitgebreide schrif telijke verslag van de secretaris, de heer J. Pleune, gaf geen aanleiding tot opmerkingen. Diverse aktivitelten zijn weer ter hand genomen. Ook het verslag van de penning meester de heer Jac. W. Klèppe ging zonder opmerkingen onder de hamer door. Wel werd over enkele cijfers nog gesproken, omdat er sprake was van extra uitgaven die moesten worden gemaakt, daar in 1965 de datum van het mosselfeest werd veranderd, toen al verschillende vouwbladen waren gedrukt. De kosten waren door V.V. V. betaald, maar men rekende toch nog op een vergoeding van de in stantie, die het initiatief tot veran dering van de datum had genomen. De voorzitter de heer C. Jumelet deed uitvoerig mondeling verslag over de vergadering te Zierikzee, waar de heer Sliepen uit Breda sprak over een op te richten Streek V.V.V. Dit heeft geleid tot het zoeken van contact onderling (er was al een con tactcommissie) om wat men gehoord had in de praktijk te brengen, zodat de concept statuten nu zo goed als gereed zijn. Na de uiteenzetting van de voorzit ter voelde de vergadering wel veel voor samenwerking in strcckvcrband al wilde men alleen nog maar een principebesluit nemen, zonder nade re verplichtingen dienaangaande op zich te nemen. De heer B, de Groot zou in de op te richten streek-V.V.V. die zal be staan uit twee afgevaardigden van elke afdeling, een afgevaardigde van het gemeentebestuur van elk der zes gemeenten en ten hoogste drie ver. tepenwoordigs van het bedrijfsleven ook de kerken vertegenwoordigd wil len zien. De kerken leveren met. hun strandpastorunt toch wel een posi tieve bijdrage in het Vreemdelingen verkeer en de recreatie. Cok de heer J. de Regt, directeur van de provin ciale V.V.V. - eveneens ter vergade ring aanwezig - gaf nog zijn visie op de streek-V.V.V. als overkoepelend orgaan, terwijl de afdelingen hun zelfstandigheid behouden. De sug gestie van de heer De Groot zal op een gezamenlijke vergadering een punt van bespreking uitmaken. Ombouw noodwoningen Uitvoerig werd gesproken over het plan van de gemeente Bruinisse om de noodwoningen om te bouwen tot zomerwoningen. Reeds nu worden sommige noodwoningen als zodanig verhuurd. Vele huurders knappen zelf de huisjes al op. De huur vormt een bron van inkomsten voor V.V.V., zonder welke moeilijk een sluitende exploitatie zou worden verkregen. Met voldoenning is kennis geno men van het feit, dat Rijkswater staat toestemming heeft gegeven een gedeelte van de werkhaven te Brui nisse mag worden ingerichtals jacht haven. De sluis op zondagen Er zijn hier zeker mogelijkheden, maar aldus verschillende stemmen uit de vergadering, zal er toch moe ten worden aangedrongen op het 's zondags schutten door de Greve- lingensluis. Op het laatste „Schutte- vaer"-congres in Zierikzee is daar over nog gesproken, maar directie beneden rivieren van Rijkswaterstaat achtte het niet nodig daarvoor zon- dagarbeid door het sluispersoneel te laten verrichten. Het aantal jachten dat hier vaart is daarvoor nog te ge ring. De suggestie werd gedaan om in de werkhaven een goede gelegenheid te scheppen om meegebrachte boot jes of jachtjes te water te laten. Dat gebeurt nu ook al, maar zeer pri mitief. Gesteld werd dat in de werkhaven de zeilvereniging Bruinisse voorrang zal moeten hebben bij de toewijzing van ligplaatsen in die werkhaven. Op 16 juli komen de Majorettcn uit Breda. De heer Becu vond dit wel heel dicht bij het mosselfeest (23 juli) maar de voorzitter zou wel graag ie dere week in de topmaanden van het vreemdelingenseizoen iets georgani seerd willen zien. Ook verschillende andere attracties zullen aan het pu bliek worden geboden. De gang van zaken bij de scelter- wedsfcrijden toen velen wel wilden kijken maar niet wilden betalen, werd uitvoerig besproken, evenals een controverse V.V.V.-hengelsporl- vereniging „Het Zijpe" die bij nadere beschouwing eigenlijk helemaal niet bleek te bestaan. De aftredende bestuursleden de heren C. Jumelet (voorzitter) en Ph. van der Est werden bij akklamatie herkozen. Naclitlogics Het bestuur zou gaarne zien dat meerderen bereid werden gevonden overnachtingsgelegenheid c.q. logies met ontbijt voor hier toevende zo mergasten te willen beschikbaar stel len. Is er behoefte aan een platte grond van Bruinisse, waarop vreem delingen zich kunnen oriënteren? „Wel nuttig, maar duur" oordeelde de vergadering en de animo was niet erg groot. De te stichten V.V.V-kiosk blijft een heet hangijzer. De provinciale V.V.V. en de Flakkcese gemeenten vinden de plek die Bruinisse heeft uitgekozen (Oude Tongc), ideaal. De heer De Regt is niet enthousiast en wie op Bruinisse spreekt over een kiosk bij de Blauwe Keet gooit olie op het vuur; dat bleek wel uit de discussie hierover. Ia de vouwbladen over Bruinisse zal een inlegvel in de moderne talen worden gevouwen. Bij de rondvraag wees de heer De Groot er op. dat vorig jaar op het mosselfeest een tekort aan consump tie mosselen moest worden gecon stateerd. Er moeten op die dag vol doende mosselen aanwezig zijn ge kookt. maar ook rauw. De moeilijkheid om in een half uur. duizenden porties mosselen klaar te sternen en uit. te reiken, werd nog eens benadrukt. De heer Jumelet zou gaarne zien. dat sommige reisbureaus hun passa giers te Bruinisse zouden laten uit stappen, maar men achtte dit een materie die door de Horecabedrijven zelf moest worden geregeld. een surrealistischeimpressie van de Vierdaagse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3