Gerben kaas uit het vuistje Geslaagden huishoudschool „Prinses Juliana" kregen diploma STREEKNIEUWS blijf jong... blijf fit... fietsi Uit het archief van de Onderwijzersvereniging West-Schouwen Sinn Plechtigheid ill Hervormd Verenigingsgebouw ZIERIKZEE, 23-6. In de traditio nele feestelijke entourage vond woensdagmiddag weer de uitreiking plaats van de diplcma's aan de ge slaagde leerlingen van de verschil lende cursussen van de landbouw- huw»hcudschcol „Prinses Juliana" Alles bü elkaar werd aan niet min der dan 100 leerlingen het diploma uitgereikt, tijdens de bijeenkomst belegd in de grote zaal van het Ned. Hervormd verenigingsgebouw. De bijeenkomst stcnd onder leiding van de directrice mej. C. N. van Liere, die een welkem toeriep aan de voor zitter van de Commissie van Bijstand de heer J. van Wijk, burgemeester van Zaamslag, mej. A. v. d. Leeden van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande en bur gemeester D. VV. Kastelein van Zie- rikzee. In haar welkomstwoord be trok zij ook de vertegenwoordigsters van de Commissie van Toezicht, de vertegenwoordigers van het Kring- bestuur, het personeel, de ouders en uiteraard de leerlingen van de school Er bleken bij de examens weer uit blinkers te zijn geweest, die apart werden genoemd en die als eerste het toneel mochten beklimmen, om het begeerde papier in ontvangst te nemen. De rij van „cummetjes" werd geopend door Lia Goudzwaard. Na dat de „toppen" er zo waren afge haald, kwamen de klassen stuk voor stuk op het podium en kregen de meisjes de diploma's in bezit. Toch in een feestelijke sfeer reikte mej. Van Liere presentjes uit aan mej. Van der Leeden en de beide burge meesters, die met haar de tafel deel den. Gelukwensen Een gelukwens sprak zij tot de leerlingen en uiteraard ook tot de ouders, hierna onderstrepend dat de twee-jarige primaire opleiding een goede basis vormt voor een verdere opleiding, o.m. voor de assistenten opleiding, die weer gesplitst kan worden in een opleiding, waarbij het accent valt op de huishoudelijke- en één waarbij det accent valt op de naaldhakken. Na de assistenopleiding heeft men toegang tot de Inasoplei- ding. Gebleken is dat in het nieuwe cursusjaar talrijke meisjes weer te rugkomen voor verdere studie. Inascursus en vcrmingsklas Ten onrechte wordt wat betreft de Inasopleiding wel eens gedacht dat deze alleen maar voert naar het ver pleegstersschap. Dit is echter niet juist; de praktijk heeft bewezen dat er voor Inas-meisjes talrijke moge lijkheden liggen, zij het dat een deel de verpleegsterskant uitgaat. Heel goed te spreken was mej. Van Liere over de vcrmingsklas, waarin meisjes zaten met H.B.S.. en U.L.O.- diplcma. Zy wees op de belangrijke waarde van deze vormingsklas, die (1-jarige opleiding) dus aansluit op andersoortige cpleidingen. Mej. Van Liere sprak hierna de scheidende lerares mej. I. van Es toe, die de school in verband met huwelijk gaat verlaten. Onder aan bieding van een geschenk wenste zij de scheidende lerares verder alle goeds toe. „Bijblijven De heer Van Wijk richtte zich in vaderlijke bewoordingen tot de ge slaagde leerlingen, hen aanradend „de vinger te houden op de polsslag van de tijd" en goed te letten op de veranderingen, die wat betreft het voeren van de huishouding, in de toe komst zich nog zullen voordoen. Hij achtte het behaalde diploma een goede geldbelegging voor de toe- kemst en achtte vooral het feit hoog, dat men geleerd heeft met eenvoudi ge middelen te werken en tot een re sultaat te komen. Burgemeester Kastelein richtte zich feliciterend tot de geslaagde meisjes en dankte voor het welkom en het ontvangen presentje. Hij vond het vertoeven in het milieu van de schooi deze middag een bijzonder ge noegen. Namens de leerlingen sprak de geslaagde vormingsklasleerlinge Heieen Moermond, die een fraaie re. produktie aanbood. Geëncadreerd zal deze een plaatsje vinden in de school Ontspanningsprogramma Na de pauze brachten de leerlin gen een gezellig ontspanningpro gramma. De meisjes brachten een tweetal Engelse sketches, „On the telephone" en „A good dinner" ten tonele o.l.v. de Engelse leraar de heer O. Haits- ma. De leuk gespeelde stukjes lever den het bewijs dat er aan het onder wijs in Engels veel aandacht wordt besteed. Een leerlingenkoor o.l.v. de heer J. Ruisen bracht hierna „De .het eerste cummetje Bijzonder (kerkelijk) huwelijk Op 9 juli a.s. zal in de Ned. Her vormde kerk te Ouwerkerk een hu welijk worden ingezegend tussen twee jonge mensen door de Her vormde predikant ds. E. P. Kuin en de R.K. pater dr. S. Schotten. Het paar dat op deze bijzondere oecume nische wijze in het (kerkelijke) hu welijksbootje hoopt te stappen wordt gevormd door Peter J. W. Bosse en Ella W. Zoeter. ZIERIKZEE Benoeming lid gemeenteraad Naar wij vernemen is tot lid van de gemeenteraad van Zierikzee be noemd de heer W. F. Sprengelmeijer alhier. De heer Sprengelmeijer komt als lid van de Prot. Chr. Federatie, in de plaats van de heer J. Dankers in verband met het a.s. vertrek van laatstgenoemde naar Gouda. Excursie bijentelers De Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland, afde ling Schouwen-Duiveland, hield op woensdag jl. een excursie op Schou wen-Duiveland. De leiding berustte bij de Rijksbijenteeltconsulent ir. J. Mommers. Vertrokken werd vanaf het Havenplein te Zierikzee. Bezocht werd het domaniale duingebied, waar de opzichter de heer N. H. Ly- Ingezonden mededeling wereld rond in vogelvlucht", een uitgebreid liedjesprogramma waar onder Zuidafrikaanse. Engelse en Duitse volksliedjes. Mej. Van Lie re dankte hierna de leerlingen voor de gezellige middag die deze voor de aanwezigen bezorgd hebben en in het bijzonder het personeel dat er aan mee gewerkt heeft deze middag te organiseren. Onderstaande leerlingen ontvingen het getuigschriftassistente huishou ding: Zierikzee: Nel Hanse, Nelleke Schot, Sjaan Schuls, Corrie Struijk, Marianne van Urk, Ans Verkerk. Brouwershaven: Nannie van Dij- ke, Ria Slager. Kerkwerve: Nella v. d. Hoek, Ans Ooms. Scharendijke: Jannie van Kuijk. Noordgouwe: Corrie de Blonde. Nieuwerkerk: Cora Goedegebure. Renesse: Jodie Bienefelt. Drie leerlingen kwam niet in aan merking voor een getuigschrift. Onderstaande leerlingen ontvingen het getuigschrift primaire opleiding: Zierikzee: Ellie v. d. Berg, Geertje Beije, Nanda Bil, Cathy Bliek, Betsy Bolijn, Mattie Flikweert, Hen.nie Ha- ge, Adrie den Hartog, Marleen Hoo- genboom. Carla Koster, Martha Kos ter, Nellie Kostermans, Olga Krista- lijn, Joke van Leeuwen, Jacqueline Lokker, Wilma Meerman, Nel Pad mos, Roosmarie Preat, Francoise Renshof, Tineke Snijders, Ellie Ver- loo, Joke Wandel, Roosmarie War rens, Willy Wijsman. Oosterland: Marijke Meerman, Coby Zwager. Ouwerkerk: Els de Rijke. Dreischor: Jannie Vermaas. Schuddebeurs: Ria Pannekoek. Brouwershaven: Celia v. d. Berg, Riet Duinhouwer, Jopie Hanse, Leo- noor de Munck, Joke Oosse, Rieneke v. d. Weele. Zonnemaire: Ada v. d. Berge, Nia v. d. Bijl, Lia Goudswaard, Anja van Rhee. Scharendijke: Cora Louwerse, Ella van Oeveren, Jannie van Zuidland. Noordgouwe: Willy Korstanje, Cor rie Kort. Kerkwerve: Ina v. d. Hoek, Ellen Theunisse. Serooskerke: Joke Bodbijl. Duivendijke: Trijnie van Wouwe. Ellemeet: Lineke Horst. Vier leerlingen kwamen niet in aanmerking voor een getuigschrift. Onderstaande leerlingen ontvingen het getuigschrift Vormingsklas: Zierikzee: Greta Bil, Tanneke Douw, Cox*a Papeveld, Wijnanda Schoonen. Dreischor: Heieen Moermond. Burgh: Truus Verton. Scharendijke: Ria van Wijck. Eikerzee: Annelies de Vrieze. Miadelharnis: Loes van Eek, Elze Zaaijer. Dirksland: Anneke Zoon. Sommelsdijk: Cock van Zijp. Onderstaande leerlingen ontvingen het getuigschrift assistente naald vakken: Zierikzee: Riet Bolijn, Tineke v. d. Boogaart, Ina Boot, Ineke Constand- se, Jopie Dool, Connie van Dijke, Jannie v. d. Hulle, Willy Koster, Jettie Schoonen, Annie Smalheer, Sjaan Stoutjesdijk, Jannie bij de Vaate, Gerrie v. d. Welle. Kerkwerve: Cora Fierens, Adrie Jonker, Riet Rotte. Zonnemaire: Sietje v. d. Houten, Nella Plaating', Els Smits. Noordgouwe: Tiny Fierens, Addie v. d. Klooster. Renesse: Son ja Kouman, Marian Vis. Haamstede: Suze Kosten. Nieuwerkerk: Adrie Padmos. Eén leerlinge kwam niet in aan merking voor een getuigschrift. Nieuw zegel voor Herv. Generale Synode DRIEBERGEN, 23-0. Op voorstel van het brced-moderamen is een nieuwe zegel voor de generale sy node van de Herv. Kerk vastgesteld. Dit zegel wordt gebruikt om offici ële stukken te zegeion en bovendien wordt een afzonderlijke zilveren pen ning geslagen, die aan bijzondere buitenlanders kan worden gegeven. Het bestaande zegel dateert van het begin van dc 19c eeuw. Ingezonden mededeling BESCHERMT LAND- EN TUINBOUW Méér komkommers - miiider tomaten DEN HAAG. 23-6. Met ingang van februari 1966 worden door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, bij wijze van proef, maandelijks gege vens verzameld over de ontwikke ling van de oppervlakte, die wordt gebruikt voor het telen van een aan tal tuinbouwgewassen onder glas. Hoewel het niet mogelijk is een exacte vergelijking te maken met de uitkomsten van de landbouwtelling in mei 1965, kan uit de per 1 mei en 1 juni 1966 verzamelde gegevens af geleid worden dat de oppervlakte komkommers in ons land bij bena dering 20 a 22 pet. groter is dan vorig jaar. Het areaal tomaten geeft een ver mindering te zien met fi a 8 pet. Weekeimle ARTSENDIENSTEN Zaterdag 25 en zondag 26 juni Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dckter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115) 280, neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinlsse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L. J. v. d. Zande, Nieuwer kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts Scheuer- man. De weekenddienst vangt aan zater dagsmorgens om 10 uur. LEEUWARDEN. De tarieven van het water in Friesland zullen met in gang van 1 januari a.s. met twintig procent worden verhoogd. Schoinven-Diiivelaiulsp sport'spiegel Koploper Brouwershaven verloor by bezoek aan DFS II kostbaar puntje Met WIK wil het nog niet erg best vlotten SKN- WK neemt het te Nieuwerkerk op tegen DFS Velocitas zal op haar tellen moeten passen tegen Delta NOAD II ontvangt i|i eigen omgeving ADO '64 KORFBAL. Allereerst moeten wij een foutje welke in de sportspiegel van j.l. dinsdag is geslopen herstel len. Vorige week zaterdag had n.l niet ZSC maar DFS 11 tegen Delta met 2-2 gelijkgespeeld in de le klas van de SDKB. Woensdagavond ver loor koploper Brouwershaven bij het bezoek aan DFS II een kostbaar puntje (3-3). Ook DFS zag zich een winstpuntje ontfutseld bij het be zoek aan ZSC. Met WIK wil het nog steeds niet erg best vlotten, nu ver loren de groen-witten in eigen om geving met 6-4 van Delta waardoor zij momenteel als hekkesluiter fun geren. Brouwershaven 7 4 2 1 27-16 10 SKNWK 6 4 1 1 24-22 9 DFS 7 3 3 1 38-25 9 Delta 7 3 2 2 24-28 8 ZSC 7 14 2 19-19 6 DFS II 8 0 4 4 25-35 4 WIK 6 0 2 4 20-32 2 Morgen(zaterdag)avond gaat SKNWK het te Nieuwerkerk opne men tegen DFS waarvan in de uit wedstrijd met 5-4 werd gewonnen. Momenteel heeft DFS twee verlies- punten minder dan DFS dat er ze ker op gebrand zal zijn revanche te nemen voor de eerder geleden ne derlaag en om op gelijke hoogte te komen met de Nieuw er kerkers. Brouwershaven geven wij te Kerk werve een goede kans opp de zege te gen WIK. ZSC gaat het te Scharen dijke met de beste papieren in han den opnemen tegen Delta. In de 2e klas geven wij Noad in eigen omge ving een goede kans de puntjes te bemachtigen op SKNWK II. De re serves van WIK gaan het te Oude Tonge als favoriet opnemen tegen DBGC, terwijl DFS III en Thor in de Westhoek na aan elkaar gewaagd zullen zijn. In de 3e klas zal Veloci tas zich terdege moeten inspannen Ingezonden mededeling Vakantieplannen klaar? Uw fiets gaat toch zeker óók mee? Lia Goudzwaard. (Foto: Zierikzeesohe Nieuwsbode). Bevelschriften uit 1842 en 1855 sen de excursisten begeleidde en van een toelichting voorzag. In de avonduren werd een bijeen komst gehouden in de tuinbouw school te Haamstede. Ir. Mommers sprak over een door hem gemaakte reis naar Boekarest. Het gesproken woord werd toegelicht met dia's. ZONNEMAIRE Wedstrijd met tractoren Bij voldoende deelname zal op za terdag 25 juni a.s. een behendig heidswedstrijd voor traktoren wor den gehouden op het terrein van de heer J. v .d. Hoek (2 uur n.m.). NIEUWERKERK Verkeersongeluk Op de kruising rijksweg 18 en de Ooststraat te Nieuwerkerk vond een aanrijding plaats tussen een vracht auto,, bestuurd door J. W. H. te Brui- nisse en een bromfiets, bestuurd door S. v. d. B., eveneens te Brui- nisse. De naar rechts afslaande auto verleende geen voorrang aan de rechtdoor rijdende bromfietser. De bromfiets werd ernstig beschadigd; de bestuurder liep onbetekenend let sel op. In het bovengenoemde archief van een van de oudste schoolonderwij zersgezelschappen (gesticht 1815) be vinden zich enige bevelschriften, die zeker het bekijken waard zijn. Het eerste is van het jaar 1842 „een ordonnantie tot betaling eener som ma van Een honderd gulden" aan Leendert Hoogerland „wegens des- zelfs jaarwedde als onderwijzer der jeugd". Het tweede geeft bevel tot uitbetaling van f 25,- voor het lui den van de klok. Het derde - het kan niet op - tot het betalen van f 19,- voor „het lesgeven aan kinderen van onvermogenden, doch niet bedeelde, ouders". Bij het zien van deze sala rissen - f 100,- voor de hoofdbe trekking - denkt de lezer van 1966 wellicht: toch wel erg aan de lage kant voor een maandsalaris. Schrik echter niet, het is zoals het duidelijk in de „ordonnantie" staat, de jaar wedde. Honderd gulden voor een heel jaar schoolhouden, f 25,- voor het luiden - waarschijnlijk driemaal daags - van de klok en f 19,- voor het onderwijzen van arme, niet de armste, kinderen! We kunnen ons moeilijk voorstel len, hoe het huishouden van de meester werd gefinancieerd en we hopen maar dat de opbrengst van de tuin en een minimale huishuur mee hielpen om de uitgaven wat te druk ken. Elders niet beter We kunnen het „dc Burgemeester en Assessor van Noordwelle" niet euvel duiden dat zij „den ontvan ger dier gemeente" gelastten deze zo kleine salarissen aan de meesters toe te kennen. Andere gemeenten betaal den niet meer. Toen we twijfelden of het genoemde traclement voor een maand, een kwartaal of een jaar be rekend was en verder in het archief snuffelden, zagen we dat in het jaar 1855 aan J. A. Manus van der Jagt te Burgh „wegens traktement als schoolonderwijzer over het eerste kwartaal" f 25,- werd uitbetaald. We wisten toen dat f 100,- per jaar het gebruikelijke loon was, waarmee de toenmalige onderwijzer genoegen moest nemen. Tussen haakjes: Noordwelle beloonde de klokluider rijkelijk; Burgh school maar f 15, of voor dit ambt. Wat men ook op deze tractementen aan te merken mocht hebben, er zat wel enige progressie in, want toen tien jaar later de genoemde meester Hoogerland eervol ontslag „met be houd" van pensioen kreeg, bedroeg dat pensioen f 175,- per jaar cn vrije woning. Dat „met behoud" zal er wel op duiden, dat zijn salaris gedurende zijn laatste dienstjaar ook f 175,- is geweest. Hij was dus in 10 jaar f 75,- vooruit gegaan. Al weten we wel dat de prijzen in die tijd ook een fractie van de onze waren, toch moet schraalhans wel keukenmeester bij de schoolmeesters zijn geweest. Het was echter niet die soberheid die zo'n, we zouden haast zeggen hartstochtelijk verlangen naar een bredere ontwikkeling ver oorzaakte, geloven we. Misschien was het meer de geest- der eeuw, die in de kennis het voorportaal der deugd zag. Hoe het zij, het verlan gen naar een betere ontwikkeling was er en dit had niet alleen de bloei van de onderwijzersgezelschap- pen tengevolge, maar ook het ont staan van de normaal- en kweek scholen. De oefenscholen In het jaar 1848 werd op 23 juni het „Reglement op dc oefenscholen van het Onderwijzcrsgezelschap Wes telijk- Schouwen" vastgesteld. Weke lijks, gedurende minstens twee uren, werd lesgegeven door hoofdonderwij zers uit Zierikzee cn naastliggende Ingezonden mededeling ■wmmommmmmnmmm •^8 a. Mn AA lp wfwStlS om in de uitwedstrijd tegen Delta geen misstap te begaan. ZSC II gaat met beste papieren op bezoek bij Brouwershaven II, terwijl DBGC II in staat moet worden geacht de buit binnen te halen bij Thor 11. In de 4e klas gaan SVOWK en WIK 111 te Ouwerkerk onder elkaar uitmaken wie voorlopig de leiding in handen gaat nemen. De uilslag zal hier wel niet ver van een gelijkspel liggen. Noad II gaat in eigen omgeving pro beren om ADO'64 de puntjes te ont futselen, terwijl Good Luck het ter rein voordeel wellicht kan uitbuiten tegen Niko. ADSPIRANTEN. In de afdeling A gaat DFS A op bezoek bij ZSC, terwijl DFS B het thuis gaat opne men tegen Velocitas. Brouwershaven A en WIK A ontmoeten elkaar op het terrein van eerst genoemdeIn de afdeling B gaat SKNWK op bezoek bij SDO. Brouwershaven B komt in eigen omgeving binnen de lijnen te gen WIK B, terwijl SVOWK te gast is bij Noad. PUPILLEN. Koploper ZSC A moet de uitwedstrijd tegen WIK B hier tot een goed eindweten te brengen. ZSC B, nog steeds zonder winst, gaat het thuis opnemen tegen Ouwerkerk. Noad en Velocitas spelen hier verder voor eigen publiek tegen WIK A en Brouwershaven. VOETBAL. De sportvereniging Duiveland opent morgenavond haar nederlagentoernooi met de wedstrijd tegen een combinatie van Wemeldin- ge. Gezien de kracht van de bezoe kers mag een aantrekkelijke wed strijd worden verwacht waarbij het publiek zeker aan zijn trekken zal komen. Bruse Boijs, dat de laatste tijd uitstekend voor de dag komt gaat morgen op bezoek bij Herkin- gen. gemeenten. De kwekelingen betaal den 28 cent per week contributie en men zal dus wel zeer verheugd ge weest zijn, toen in 1860 door 'tRijk f 300,- voor het onderwijzend perso neel der oefenscholen en f 200,- voor de kwekelingen werd beschikbaar gesteld. Er bezochten in 1862 17 leer lingen deze schooi te Zierikzee. Ook te Tholen was een opleiding, die ech ter minder floreerde. In 1870 is de kwaliteit van de opleiding kenne lijk opgevoerd, Want dan geven, be halve de schoolopziener Andreae Wijnand Top. drie leraren van de h.b.s. te Zierikzee hun beste krach ten aan dc opleiding tot onderwij zer. Nieuwe snufjes. Omstreeks die tijd maakt men op de jaarlijkse vergaderingen kennis met de nieuwste snufjes op technisch wetenschappelijk gebied. Het hoofd der school Bastmeijer „exposeert" in 1873 een brandspuit (hopelijk een model) en een camera obscura en „brengt ze in Werking, tot blijkbaar genoegen der aanwezigen". Genoem de collega laat twee jaar later de Hercnsfontein werken, terwijl hij reeds eerder dc „wijzer-, naald- en druktelegraaf" in bedrijf stelde. Een vraagstuk tot slot Tot besluit een sommetje dat dc heren onderwijzers elkaar anno 1870 opgaven, waar ze elkaar mee lastig vielen, is men beneigd te zeg gen: „Hoeveel tijd moet er na 3 uur. 36 minuten verloopen, eer de uur-, minuut- en secondewijzer gelijke hoeken maken?" Vraag ons echter niet het ant woord. Ellemeet A. C. de Jonge. (Overgenomen uit „De Vacature" van 2 juni 1966). ONDERWIJS Stichting Zeeuwse muziekschool Afdeling Zierikzee Voor het examen A.V.M.O. (alg. vormend muz.onderwijs), slaagden de volgende leerlingen: Arian Bakker, Peter Blokpoel, Al- bert Bolijn, Johan de Rijke, Rita Flik weert, Corrie Flikweert, Mathilde Jansen, Annemarie de Jonge, Rita Kosters, Veefje Meier, Vira Meier, Anneke Mom, Trudie Rotte, Hetty Rotte, Marian de Vlieger, Cora Schol Anneke van der Hoven, Ria van dei- Wekken, Sipke Dekker, Ardie Dok man, Resi Enzlin, Marjo Gilden, Willeke den Hartog, Mienekc Kik, Nelleke Kik, Lea Kooman, Japke van Malde, Lianne v. d. Oude, Cor de Pee, Henk Pomper, Maddy Roel- se, Herman Scheuerman, Gera Sleu tel, Jan van Leeuwen, Leen de Waal, Francien Braber, Bea van Dongen, Babs Roskam, Wim Lievense, Johan Holm, Tineke van Ommeren, Johan de Rijke, Anke van de Hoeve, Anne ke van Beveren. GEN. SYNODE NED. HERV. KERK Volledige openstelling kerkelijke ambten voor de vrouw DRIEBERGEN, 23-6. De Hervorm de synode heeft zich met 34 stemmen voor, zeven tegen en één blanco uit gesproken voor een volledige open stelling van de kerkelijke ambten voor de vrouw. Dit besluit is mede gedeeld op een persconferentie in Driebergen, na afloop van de vier daagse synodevergadering. Binnen een deel van de Hervormde Kerk, met name bij de Gereformeerde Bond, bestaan ernstige bezwaren te gen openstelling van de ambten voor de vrouw. Een speciale commissie zal de kerkordelijke wijzigingen die voor de openstelling van het ambt noodzakelijk zijn. formuleren. Deze commissie zal zich tevens bezinnen op de vraag hoe men tegemoet kan komen aan de bezwaren. BAANTJE Feitelijk is Daantje een wat schut terige jongen, die nogal met zichzelf en vaak ook met thuis overhoop ligt. Om nu te zeggen: „gut, wat een stuk zonneschijn in huis", nee dat zit er zo niet in. Daantje is ook geen Ado nis, maar hij troost zich met de ge dachte, dat een man slechts iets mooier dan een aap behoeft te zijn. Toch zit hij er wel een beetje mee want zijn wapenarsenaal om het schone geslacht te veroveren is maar dun bezet. Daantje gaat - want vele van zijn vrienden doen dat ook - zich een brommer aanschaffen. Het wordt een opgepept gedrocht met giergeluiden uit de uitlaai en een stuur, dat wanstaltig hoog zit, maar het behoort bij de image van het ge heel. Daantje gaat zijn snelheid opvoe ren en gaat roekeloze dingen doen.. Hij neemt risico's, die hem meer dan een bloedneus kunnen kosten, maar tot nu toe is het goed gegaan. Hij heeft trouwens geen weet van ver keersregels en kent op dit punt geen frustraties. Daantje laat zijn ijzeren paard vaak steigeren. Dal is een ma teriaal verslindend spelletje, maar een simpele overlegging zijnerzijds leert, dat er nog meer brommers zijn, als de onderhavige versleten is. Daantje oefent al een maandje of wal en dan komt de Avondvierdaag se. Hij heeft zijn plannen klaar. Hij zal, gesteund door een schare v>an knettercollega's, die wandelende idi oten eens laten zien een mens van deze tijd te zijn. Hij weet trouwens dat ergens in de rijen Mia meeloopt. Dat kind loopt dan welmaar is verder normaal. Zijn oordeel is mild, want Mia doet hem iets en l)ij wil haar per brom fiets veroveren. Hij scheert langs de bermen; hij laat zijn voertuig rochel geluiden en janktonen produceren; hij negeert, de verwensingen, die hem achterop worden geroepen. Hij heeft trouwens ook maling aan klei ne kinderen, die wel eens even uit de rij lopen en gezeten op zijn kakzadel zou hij liefst de menigte verdoven met knallen en omver rijden, behal ve natuurlijk zijn Mia, xvant die stapt wel mee, maar is toch niet gek. Jammer voor Daantje, maar zijn succes is gering. Hij heeft zijn liters voor niets verreden cn dc slijtage slag kost hem een dubbel afschrij vingsjaar. Maar Mia heeft haar me daille tc pakken; haar vriendinnen sloten haar aan. als Daantje in dc buurt verschijnt. „Ach die engerd", zo zei zc het woordelijk. Daantje.. zou je het niet eens op een andere manier gaan proberen? SCHIEREILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2