DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER LUNS WEERSTAAT DRUK KAMERCOMMISSIE De Gaulle naar Cambodj a Drie Kruisverenigingen klagen hun nood Noodmaatregel van Britse regering TAUNUS 20M Fordgarage GLERUM Verboden demonstratie in Amsterdam geeft ongeregelheden en arrestaties Amerikaanse satelliet voor aardmeting WAT UQT Dl BILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 juni IV66 122ste jaargang Nr. 19611 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 188 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bruinisse roeit wel voor Streek-V.V.V. Uitreiking zilveren anjers Verontrusting door de enorme financiële consequenties van liet Europese landbouwbeleid DEN 1IAAR. 23-6. De Tweede Ka- mercommissie voor buitenlandse za ken heeft donderdag tevergeefs zware druk uitgeoefend op minister Luns, om het akkoord van de E.E.G.- ministers inzake de financiering van de gemeenschappelijke landbouwpo litiek ter nadere goedkeuring aan het Nederlandse parlement voor te leggen. Verontrust door de enorme finan ciële consequenties van het Euro pese landbouwbeleid - het gaat om enkele miljarden guldens per jaar - waarop geen wezenlijke parlemen taire controle mogelijk is, vroegen de Europese specialisten van de grote politieke partijen aan minister Luns of het Landbouwakkoord van Brus sel eigenlijk niet beschouwd moest worden als een nadere uitwerking van het E.E.G.-verdrag, dat aan na tionale parlementaire goedkeuring moest worden onderworpen. De bewindsman stelde echter dat dit niet het geval was. Hij verklaarde groot begrip te hebben voor het ge voel van onbehagen over het uitblij ven van een wezenlijke democrati sering' van de E.E.G., doch men staat nu eenmaal voor de consequenties van het verdrag. Dat is indertijd door het Nederlandse parlement goedgekeurd en daarbij is beslis singsbevoegdheid toegekend aan de Europese ministerraad. Het ministe riële besluit van mei, inzake de landbouwfinanciering (met een af dracht of verrekening van 90 pro cent van de heffingen op de invoer van landbouwprodukten door de zes lidstaten) is een besluit van de E.E. G.-ministeraad waar niets aan te doen valt. Het enige, dat het Neder landse parlement kan doen, aldus minister Lur.s, is het beleid van de Nederlandse ministers in Brussel be oordelen of veroordelen. Doch gezien het belang van de zaak, die nu aan de orde was, zou afkeuring van het regeringsbeleid consequenties heb ben, die de Kamer zich wel kon voorstellen( d.w.z. een regeringscri sis). Geen democratische controle Mr. P. A. Blaisse (K.V.P.) had als eerste aan het begin van de discus sie de vraag opgeworpen, die het verdere debat zou beheersen: is het Akkoord van Brussel eigenlijk geen nadere uitwerking van het E.E.G.- verdrag? Het akkoord vertoont ern stige tekortkomingen, zo zei hij, met name door het uitblijven van demo cratische controle. Er worden vér gaande bevoegdheden van het natio nale vlak naar de Europese instel lingen overgebracht, zonder dat daarvoor Europese medezeggenschap over het beleid of verantwoordings plicht aan het Europese parlement in de plaats is gekomen. Ir. H. Vredeling (P.v.d.A.) meende dat de ministers in Brussel in feite langs indirecte weg toch tot de af dracht van nationale middelen aan de gemeenschap hadden besloten. Als we dit nu laten passeren zonder Europese parlementaire controle of natioale goedkeuring, hebben we straks geen been meer om op te staan, zo zei hij, en kan bijvoorbeeld afdracht van omzetbelasting en der gelijke aan de orde komen en de ge hele financiële opzet van ons land Functionaris Wereldraad van Kerken doodgeschoten BUENOS AIRES. 24-6. Het hoofd van de vluchtelingendienst in Ar gentinië van de Wereldraad van Kerken, José Carlos Vittone, is don derdag op zijn kantoor met een re volver doodgeschoten door een van Formosa afkomstige onderwijzer, Hwang Hilol, die vier jaar geleden in Argentinië arriveerde. Hilol nam het Vittone kwalijk dat deze hem geen werk had kunnen bezorgen. De 57-jarige Vittone was in het begin van de jaren vijftig Argentijnse on derminister van buitenlandse zaken. ETTEN-LEUR. Een felle brand heeft in nauwelijks een uur tijd de kapel vernield van de psychiatrische inrichting „St. Antonius" in Etten- Leur. UDEN. Op het kruispunt van de Veghelsedijk - Moleneindstraat te Uden is donderdagmiddag de 69-ja- rige heer G .Wijdeveen uit Uden ten gevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. op zwakke benen worden gezet, zon der dat er parlementaire inspraak aan te pas komt. Mr. C. Berkhouwer (V.V.D.) was eigenlijk de enige die zich, in theorie althans, bij de opvatting van minis ter Luns kon aansluiten. Het pro bleem waarvoor wij staan, zo zei hij, is in feite een „zieke relatie" met de Europese ministeraad en Europese parlement. Hij wees overigens op de reserves die de Nederlandse en Duit se regering hadden gemaakt ten aan zien van de verdere uitwerking van het ministeriële landbouwakkoord; een uitwerking die afhankelijk was gesteld van Franse medewerking ten aanzien van de Kennedyronde en de gemeenschappelijke handelspolitiek ten aanzien van Oost-Europa. Feest in Monnikendam MONNIKENDAM, 23-6. Van .9 tot en met 11 juli aanstaande is het feest in Monnikendam omdat er dan de jaarlijkse reünie van de vereniging Stamboek van ronde- en platbodem jachten'' zal worden gehouden. Het oude stadje dat al aardig op weg is een belangrijke trekpleister voor toeristen te worden is erg blij met dit feest omdat het de aandacht zal vestigen op Monnikendam als watersportcentrum. Wat het ook wil zijn. In de Amerikaanse stad Canton, in Mississippi, heeft de politie don derdagavond enkele duizenden deel nemers (zowel negers als blanken) aan de vrijheidsmars voor gelijke burgerrechten, met traangas uiteen gedreven. Huidig subsidiebeleid wordt onaanvaardbaar geacht UTRECHT, 23-6. De drie natio nale kruisverenigingen - het Groe ne Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis - hebben te genover de vaste commissie voor de volksgezondheid van de Tweede Ka mer hun ernstige bezorgdheid geuit over het door de minister gevoerde subsidiebeleid ten aanzien van de maatschappelijke gezondheidszorg. Naar de mening van de kruisorga nisaties dient er gelijkwaardigheid in de financiering te zijn tussen de maatschappelijke gezondheidszorg en de zorg die uit sociale verzekeringen wordt gefinancierd. In dit opzicht be staan er thans duidelijk ongelijke posities, zo menen de kruisorganisa ties. Ook de volksgezondheidsnota is op dit punt bijzonder vaag en de bestaande onzekerheid die door het onderhavige subsidiestelsel wordt op geroepen, lijkt derhalve voor de kruisverenigingen gehandhaafd te blijven. Uitspraak geweest De kruisverenigingen achten het noodzakelijk, dat de centrale over heid thans op korte termijn een dui delijke uitspraak doet over de wijze, waarop naar haar mening het recht op financiering voor de maatschap pelijke gezondheidszorg en in casu de kruisverenigingen, moet worden gerealiseerd. Bij handhaving van het subsidiestelsel zal de overheid de ga rantie moeten geven, dat de huidige onhoudbare toestand wordt beëin digd. Het is onaanvaardbaar dat van LONDEN, 22-6. De Britse regering heeft woensdag voor het eerst sedert het uitbreken van de zeeliedensta king gebruik gemaakt van haar be voegdheid tot het nemen van nood maatregelen. In twaalf grote havens zijn noodcomité's ingesteld om te verzekeren dat de havens open blij ven voor de aanvoer van noodzake lijke behoeften. jaar tot jaar in onzekerheid moet worden geleefd. Kan de gevraagde garantie via de subsidiëring niet worden gegeven, dan zal een andere oplossing moe ten worden gezocht. Daarbij kan worden gedacht aan ziekenfondsfi nanciering van de totaliteit van het werk der kruisverenigingen, waarbij door overheidssubsidies tezamen met de inbreng van de ziekenfondsen en eigen middelen, een volledige finan ciering wordt bereikt. Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Raad van overleg voor land- en tuinbouw opgericht DEN HAAG, 23-6. In een in Den Haag gehouden vergadering werd door vertegenwoordigers van de drie Centrale Landbouw Organisaties, van de Nationale Coöperatieve Raad en van centrale coöperatieve organi saties op het gebied van land- en tuinbouw besloten tot oprichting van de Stichting Nederlandse Raad van Overleg voor Land- en Tuinbouw. Het doel van deze Raad is mede werking te verlenen aan de beleids vorming op het terrein van algemene land- en tuinbouwaangelegenheden en een verwezenlijking van dit be leid te bevorderen, in het bijzonder voorzover dit gericht is op de ver sterking van de marktpositie van de land- en tuinbouw. Een en ander met inachtneming van de specifieke taken van standsorganisaties en co- operaties, De raad zal optreden als orgaan van overleg en coördinatie tussen de drie centrale landbouwor ganisaties en centrale coöperaties, die op tal van gebieden gemeen schappelijke belangen en een ge meenschappelijke verantwoordelijk heid hebben. Als leden zijn toegetreden de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijk Neder landse Christelijke Boeren- en Tuin dersbond, de Nationale Coöperatieve Raad en de daarvoor in aanmerking komende centrale coöperatieve orga nisaties op het gebied van de agra rische handel en industrie en van het landbouwkrediet. Tot voorzitter werd benoemd de heer C. G. A. Mertens te Hout-Ble- rick en tot sekretaris de heer C. R. Tybout te Den Haag. MOSKOU. 22-6. President de Gaulle heeft woensdag in Moskou tegen de Cambodjaanse ambassadeur in het Kremlin gezegd, dat hij begin september een officieel bezoek aan Cambodja zal brengen, waar hij naar de hoofdstad Pnom Penh zal gaan. Daarna reist hij naar de Stille Oce aan, waar hij de laatste fase van de Franse kemproeven wil bijwonen. A.N.W.B. gaat nieuwe bijkantoren openen DEN HAAG, 2316. De Kon. Toeris tenbond A.N.W.B. gaat nog dit jaar en in het komende jaar verscheidene nieuwe bijkantoren openen. Nieuwe kantoren zullen komen in Alkmaar, Dordrecht, in „Het Dorp" bij Arn hem en in Den Bosch. Verplaatst en uitgebreid zullen worden de kanto ren in Eindhoven en Heerlen. Met ingang van vandaag heeft de bond ook twee nieuwe rijdende bijkanto ren in gebruik genomen, namelijk een omgebouwde autobus en een ge heel nieuwe truck met oplegger. De laatste zal dienst gaan doen in Alk maar, Bergen op Zoom, Gorinchem, Gouda, Den Helder, Leiden, Oss, Roosendaal, Terneuzen, Venlo en Zierikzee. Dit is meegedeeld tijdens de jaarlijkse persconferente van de bond in Den Haag. AMSTERDAM, 23-6. Ondanks het feit dat de burgemeester geen toe stemming heeft gegeven voor een an- ti-politiedemonstratie van een aantal jongerenorganisaties in Amsterdam, heeft men toch getracht te demon streren. De versterkte Amsterdamse politie heeft snel ingegrepen en had rond half negen donderdagavond, blijkens een mededeling van de in specteur van dienst van het hoofdbu reau reeds 25 arrestaties verricht. Ingezonden mededeling Briljant een kostbaar bezit! Maak keus uit onze fraaie kollektie Het centrum van deze ongeregeld heden was donderdagavond weer de postzegelmarkt tegenover het gebouw van de „Telegraaf". Ook op de dam was het even onrustig. De indruk bestaat, dat de politie, die met veel mensen uitgerukt was, de situatie vrij snel in de hand had. In totaal heeft de Amsterdamse politie 55 personen gearresteerd, van wie 8 vrouwen en 47 mannen. Dit betekent dat de helft van het aantal deelnemers aan de verboden protest demonstratie tegen de politie, zijn opgepikt. Het aantal deelnemers aan de mars werd namelijk rond 100 ge schat. De arrestaties zijn verricht op de Nieuwe Zijdsvoorburgwal - tussen de Paleisstraat en de postzegelbeurs - en in de Utrechtsestraat. Het sys teem dat de politie gebruikte, was: de demonstranten insluiten en op pakken. Er is hierbij geen gebruik gemaakt van wapens. De hele optocht duurde van rond acht uur tot kwart over negen, toen de demonstranten waren verspreid, en voor zover gearresteerd, overge bracht naar het hoofdbureau van po litie. Het staat nog niet vast wat met hen zal gebeuren, zij zullen allen een proces verbaal krijgen, wegens het deelnemen aan een verboden optocht maar zouden waarschijnlijk niet vast worden gehouden. LUCHTMACHTBASIS VANDEN- BERG, 24-6. De Amerikanen heb ben donderdag met behulp van een Thor-Agena-rakel een satelliet ge lanceerd die tot een sterk verbeterde vorm van aardmeting moet leiden. Films in het Holland-Festival AMSTERDAM. 23-6. De leiding van het Holland Festival streeft er naar manifestaties van filmkunst in tegrerend deel van de festivalpro gramma's te doen worden. Dit in sa menwerking met vooral de Neder landse Bioscoopbond en vooreerst in het bijzonder in de jaren, waarin niet de, tweejaarlijkse, filmweek in Arn hem wordt gehouden. Voor dit jaar is men er in geslaagd vier Japanse films in het programma op te nemen en in vijf steden op het doek te bren gen. Oud-minister Teulings overleden 's-HERTOGENBOSCH, 23-6. Don- derdagmorgen is in Vught op 74-ja- rige leeftijd overleden de oud-mi nister van binnenlandse zaken en oud-vice-minister-president mr. F. G. C. J. M. Teulings. Mr. Teulings heeft in het openbare leven tal van functies bekleed. Hij was onder meer van 1929 tot 1948 lid van de Tweede Kamer, daarna van de Eerste Kamer, tot hij in 1949 minister van binnenlandse zaken werd. Na de regeringscrisis van 1951 werd hij vice-minister-president, hetgeen hij bleef tot september 1952. waarna hij weer zitting kreeg in de Eerste Kamer. De bedoeling is dat het toestel, eenmaal in een cirkelbaan over de polen op een hoogte van ongeveer 4.200 km gekomen, zich ontplooit tot een reusachtige ballon van dertig meter doorsnee met een dunne alu_ miniummantel en zo een der hel derste objecten aan het firmament wordt, 's Nachts zal de satelliet even duidelijk te zien zijn als de pool ster. De Pageos-1. zoals de kunstmaan is gedoopt, bevat geen instrumenten. Hij dient uitsluitend als baken voor de eenenveertig posten over de gehe le wereld, waarvan er steeds enke le gelijktijdig foto's van de satelliet zullen nemen die geschikt vergelij kingsmateriaal vormen ter vaststel ling van afmetingen en vorm van de aarde. De Pageos-1 heeft een levens duur van vijf jaar. De politiekorpsen in fle vier grote steden DEN HAAG. 23-6. Het Eerste Ka- merlid Thomassen (P.v.d.A.) heeft aan de minister van binnenlandse zaken gevraagd, of deze het aantal onvervulde vacatures bij de politie korpsen der vier grootste steden kan opgeven. Hoe groot was dat aantal vacatures bij het begin van elk dei- laatste vier jaren? zo informeert het Kamerlid verder, dat tenslotte vraagt of er nieuwe maatregelen in over weging zijn om de achterstand weg te werken. Op 27 juni komt in Canberra de ministerraad van de Zuidoostaziati- sche verdragsorganisatie, de Z.O.A. V.O., bijeen, op de conferentie, die drie dagen duurt za londer meer ge sproken worden over de betrekkin gen tussen Indonesië en Maleisië. AMSTERDAM. Z.K.H. Prins Bern- hard heeft een zilveren anjer uitge reikt aan mr. Romke de Waard (links), mevr. I. M. Fennema-Zboray en broeder Erich (J. A. de Rijk) (ge heel rechts). De uitreiking van de onderscheidingen vond plaats in het gebouw van de Algemene Bank Ne derland in de Vijzelstraat in Amster dam. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veel smartelijker is het de roem te verliezen dan hem nimmer verworven te hebben. Westelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien; overwegend ma tige westelijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 25 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 12.31, onder 0.49. 26 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 13.53, onder 1.04. 27 juni. Zon op 4.21, onder 21.04. Maan op 15.16, onder 1.18. Eerste kwartier: 25 juni te 14.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 juni 8.18 v.m. 26 juni 9.18 v.m. 27 juni 1020 v.m. BROUWERSHAVEN 8.06 v.m. 9.08 v.m. 10.13 v.m. 27 juni. 20.31 n.m. 21.33 n.m. 22.41 n.m. 20.34 n.m. 21.38 n.m. 22.46 n.m. 25 juni 26 juni 27 juni Doodtij HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 24-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Rond een depressie bij de oost kust van Schotland stroomt met zuid westelijke winden koele en onsta biele lucht naar ons land. De depres sie trekt over de Noordzee naar zuid- Noorwegen. Tijdelijk zal de buien activiteit door een randstoring ver hoogd worden, maar op de nadering van een rug van hoge luchtdruk zul len later opklaringen de overhand krijgen. De temperaturen blijven normaal voor de tijd van het jaar. LONDEN, 23-6. De onderhandelin gen tussen de bond van stakende Blitse zeelieden en de reders zouden heden(vrijdag)morgen morgen voort gezet. Dit is donderdagmiddag be kendgemaakt; nadat de partijen ge durende ruim drie uur in het mini sterie van arbeid te Londen van ge dachten hadden gewisseld. AMSTERDAM. De Amsterdamse wethouder drs R. J. de Wit heeft in de hoofdstad dc Commcniusschool officieel geopend. Deze school is de tweede dagschool voor kinderen met een beperkt ge zichtsvermogen in Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1