Eindexamen opleiding inlichtingsassistente huishoudschool Recherche rolt dievenbende op Lachen en huilen Kordate chauffeur Een Renoir voor een miljoen NOORDWELLE'S KLEINOOD Het prinselijk bezoek aan Suriname Natuurramp in de Sowjet-Unie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 juni 1966 Nr. 19610 Uitreik ing van <lt* getuigschriften Middelburg krijgt Jeugdland Emigranten uit Nieuw-Zeeland op bezoek SCHIPHOL, 22-6. Steeds meer Ne derlandse emigranten in Nieuw-Zee land brengen voor kortere of langere tijd een bezoek aan hun vaderland. Tot voor kort waren het slechts en kelingen, die hun familieleden kwa men opzoeken. Thans komen ze in grote groepen tegelijk per vliegtuig hier naar toe. Deze groepsreizen worden georga niseerd door de in Auckland geves tigde Nederlandse vereniging „Oran je". Enkele weken geleden arriveer de de grootste groep die ooit van Nieuw-Zeeland naar Nederland is gevlogen. Het waren er 139. Woens dagmorgen zette opnieuw een groep emigranten voet op vaderlandse bo dem, die ze sinds lange tijd niet meer betreden hebben. Onder hen bevond zich dit keer de organisator van deze reizen en lid van bestuur van de ver eniging „Oranje", de heer L. C. Kuys, die samen met zijn vrouw en drie dochtertjes ongeveer 2% maand in Nederland zal blijven. AMSTERDAM, 22-6. De recherche groep B. van de Amsterdamse po litie is er in geslaagd een uitgebreid complot van dieven en helers te ar resteren. Een groep jongeren, die zich bezig hield met het stelen uit automaten en niet-afgcslcten auto's is gearresteerd. Onder de 13 aange houdenen bevinden zich enkele in Amsterdam bekende provo's. Het onderzoek begon ongeveer 14 dagen geleden. De afdeling diefstal en heling van de centrale recherche werd toen geconfronteerd met de diefstal van een camera. Gearres teerd werden do 18-jarige scholier W. A. S. en de 20-jarige classificeer der P. P. O. Al spoedig bleek, dat er veel meer achter deze affaire zat. Na een uit voerig onderzoek, dal bijna 14 dagen in beslag nam, werd het duidelijk dat er diefstallen uit automaten en auto's waren gepleegd, die zich niet alleen tot Amsterdam hadden be perkt maar zich ook naar alle waar schijnlijkheid hadden voorgedaan in Haarlem, Amstelveen, Leiden, Al phen aan de Rijn en Bentveld. Het ging om bedragen die ver scheidene duizenden guldens belo pen. Militair trapte op mijn DEN HAAG, 22-6. Bij een oefening van 11 tankbataljons op de Oirschot- seheide, waarbij gebruik werd ge maakt van oefenmijnen, is de 21-ja- rige dpi. huzaar C. A. J. Andreis uit Oosterhout ernstig aan een voet ge wond, toen hij op een scherpe Z.G. A.P. (anti personeel)-mijn trapte. Hij is opgenomen in een ziekenhuis te Eindhoven. Nagegaan wordt hoe de scherpe mijn tussen de oefenmijnen is geraakt. Tweede Kamer keurt fusieyerdrag goed DEN HAAG, 22-6. De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming, maar ook zonder enig en thousiasme het verdrag van de zes landen der Europese Gemeenschap pen voor samenvoeging van de E.E. G.-commissie, Euratom Commissie en Hoge Autoriteit der E.G.K.S. en de ministerraden van de drie ge meenschappen goedgekeurd. DAR ES SALAAM, 22-6. Dertig leerlingen van een lagere school in een afgelegen gebied van Tanzania zijn aangetast door een vreemde ziekte, aldus meldt de regering van Tanzania: zij lachen en huilen zon der enige aanwijsbare grond. De be trokken school is nu reeds twee we ken gesloten. Het is overigens de vierde school waarvan de leerlingen door de merkwaardige ziekte zijn ge troffen. In hel gebied Kigoma zullen hon den tegen hondsdolheid worden in geënt. 38 besmette honden zijn vo rige maand afgemaakt. STUTTGART, 22-6. Een 59-jari- ge chauffeur heeft woensdag 30 in zittenden van een bus voor een ramp behoed, door onmiddellijk naar vo ren te hollen en de bus van tachtig kilometer snelheid tot stilstand te brengen toen de chauffeur dood ach ter het stuur bleef. Het gebeurde op de autoweg lussen Freiburg en Bazel. PARIJS, 22-6. Een schilderij van Renoir, „La Songeuse", vervaardigd in 1875, heeft op een veiling in Pa rijs ongeveer 1.070.000 gulden opge bracht. Het doek werd gekocht door een Amerikaan die onbekend wenst te blijven. DIVERSE BERICHTEN h Twee gewapende bandieten heb ben in Stockholm bij een overval op een auto van de posterijen 338.500 Zweedse kronen (ongeveer 227.500 gulden) buitgemaakt. Zij gingen er met de wagen vandoor toen de be steller een brievenbus leeg maakte. De 24 leden tellende V.N.-com- missie inzake kolonialisme heeft aan het slot van haar zitting van een maand in Algiers een beroep op alle staten en internationale instellingen gedaan geen enkele steun aan Portu gal en Zuid-Afrika te verlenen, zo lang deze landen hun rassenpolitiek niet hebben gewijzigd. Volgens het jongste galluponder- zoek in de V.S. is er een wending ge komen in de geleidelijke daling van de populariteit van president John son. Nu keurde 50 procent van de ondervraagden zijn beleid goed, ter wijl dit percentage begin juni 46 was Cyprus schijnt een nieuwe crisis tegemoet te gaan. De spanning is vcoral tastbaar in de hoofdstad Ni cosia, waar de regering dinsdag voor de tweede maal deze maand de Turkse cypricten een strikt verbod oplegde tot overschrijding van de grens van hun wjjk, waar ongeveer veertigduizend mensen wonen. DEN HAAG. De beeldhouwer Ca- rel Visser heeft de opdracht aan_ vaard om voor de gemeente Den Haag een abstract plastiek van ge last plaatijzer te maken. AMSTERDAM. De „overgrote meerderheid" van het ministerie van predikanten van de Hervormde ge meente in Amsterdam heeft een ver klaring uitgegeven waarin er bij het hoofdstedelijk gemeentebestuur op wordt aangedrongen een ruimhartig beleid ten aanzien van demonstraties te voeren. WILLEMSTAD. Woensdagochtend is premier dr. E. Jonckheer van de Ncd. Antillen naar Nederland ver trokken voor het voeren van dienst- besprekingen. Men verwacht dat de Antilliaanse premier reeds in de loop van do volgende week terugkeert. Sclieepvaartbericliteii Aaglekerk. 21-6 te Rotterdam. Caltex Utrecht, 22-6 te Pembroke. Esso Den Haag. 21-6 te Rotterdam. Geeststar, 22-6 van Preston naar Castries. ZIERIKZEE. 22-6. In de land- buuwhuishuudschool „Prinses Juli ana" heeït het mondeling eindexa men van de opleiding Inrichtingsas sistente plaats gehad op 21 en 22 juni jl. Het schriftelijke gedeelte, waarvoor landelijk opgaven waren verstrekt, is reeds 26 mei geweest. Bij deze belangrijke gebeurtenis waren drie gecomitteerden aanwe zig, waaronder de directrice van het Bergzicht ziekenhuis to Goes, een le rares van het Nijverheidsonderwijs te Barendrecht en een directeur van een nijverheidsschool uit Limburg. 24 leerlingen namen aan het exa men deel, 22 leerlingen slaagden hiervoor, terwijl 2 leerlingen wel voor de stage zijn geslaagd, doch de theoretische opleiding nog een jaar moeten overdoen. Een unicum (volgens de gecommi- teerden) is wel dat bij de geslaagden er 6 waren met een zeer goede stage. In, een prettig samenzijn reikte de directrice van de school, mejuffrouw van Liere, de getuigschriften uit. Zij feliciteerde de meisjes mede namens de leerkrachten met het behaalde resultaat en sprak de hoop uit dat de meisjes met hun getuigschrift niet alleen een goede baan maar ook zorg en toewijding aan de medemen sen mochten geven. Een der leerlin gen sprak een woord van dank tot directrice en leerkrachten voor het genoten onderwijs, onder aanbieding van een bloemstukje. Eén van de gecommitteerden feli citeerde directrice, leerkrachten en leerlingen met de behaalde resulta ten en dankte voor de prettige ont vangst. Verschillende meisjes hebben reeds een beroep gekozen n.l. be jaardenverzorgster, verpleegster, doktersassistente, kinderverzorgster, kleuterleidster en marva. Enkele leerlingen hadden nog geen keuze gemaakt, vermoedelijk wordt dit bij verschillende kinder bescherming en assistenten in zie kenhuizen en verpleegster. Voor de nieuwe Inas opleiding die 16 augustus begint, hebben zich reeds 44 leerlingen opgegeven, ter wijl er nog 19 in stage zïjö. Legt Oe Thant bijltje er bij neer? NEW YORK. 22-6. Bü de V.N. neemt de vrees toe, dat Oe Thant wellicht zal weigeren voor een twee de termijn van vijf jaar secretaris generaal van de Volkerenorganisatie te blijven. Redenen voor een dergelijk besluit zouden zijn, de geringe vooruitzich ten op een regeling van het conflict in Vietnam en de voortdurende fi nanciële moeilijkheden van de V.N. De 57-jarige uit Birma afkomstige politicus zou aanvankelijk eind juni zijn beslissing bekendmaken. In New York gelooft men dat Oe Thant zal wachten tot na zijn bezoek aan Mos kou deze zomer en wellicht zelfs tot kort voor de opening van de zitting van algemene vergadering op 20 sep tember. Zijn ambtstermijn loopt op 3 november af. Hond voorkwam ramp NEUQUEN, 21-6. Dankzij de gul zigheid van een hond zijn 300 men sen in de Argentijnse provincie Pa- tagonië aan een wisse vergiftigings- dood ontsnapt. Ter viering van de 50ste verjaardag van de school te Pomona was een openluchtfeest ge organiseerd, waaraan de 300 mensen, plaatselijke notabelen en leden van het provinciaal bestuur deelnamen. Alles werd gereedgebracht voor een feestmaaltijd, ook de traditionele „asado", een geweldig braadstuk. Daarbij zagen enige aanwezigen een hond steels van de jus snoepen en daarna als door de bliksem getroffen ineenzakken. Het vlees werd in een laboratorium onderzocht. Er bleek strychnine in te zitten. Twee ver dachten zijn al gearresteerd. Ingezonden mededeling Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT MIDDELBURG, 22-6. Van 11 juli tot en met 6 augustus zal in het kamp Modderoord te Middelburg een jeugdcentrum, enigszins geïn spireerd op Jeugdland Rotterdam, aan kinderen van 6 tot en met 14 jaar de mogelijkheid worden geboden zich in'hun vakantie goed te verma ken. Men rekent op de mogelijke belangstelling van ongeveer 30.000 kinderen. „Jeugdland-Zeeland" zal ongeveer dertig attracties bieden, waarvan de meeste zijn ondergebracht in een overdekte ruimte. Vaste programma punten zijn o.m.: bezoek aan de kin derboerderij, jeugdbrandweer, ver keersschool .fonobar, kindercaféta- ria cn bezoek aan poppendokter. Ook aan de ouders is gedacht: zij zullen worden ontvangen in een speciaal voor hen ingericht hoekje. Al enige tijd kijkt Noordwelle aan tegen de fraai gerestaureerde kerk, de officiële heringebruikneming - gelijk gemeld - zaterdag 25 juni a.s. zal plaats vinden. Het historisch kerkgebouw domineert de kom van het dorp. Van kerk en omgeving valt dan ook een goed plaatje te schieten. Ook het bedaagde grijs van de mu ren valt te „schieten" door de spijlen van het hek, hetgeen een bijzonder effekt geeft. Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 22-6 Onderstaande leerlingen ontvingen het getuigschrft Inrichtin g sas sis ten te: Zierikzee: Paula Dek; Ellie Huur ling; Meta Mast; Ellie Schot. Kerkwerve: Jopie Bevelander; Els Bolier; Cathy Goedegebure; Joke v. d. Hoek. Renesse: Nelleke Braber; Hanna Dalebout; Annie v. d. Velde. Oosterland: TannieBolle. Zonnemaire: Evelien Flikweert. Brouwershaven: Jannie van Beve- ren; Nelly Keizer. Burgh: Nella Boot; Maddie Boo- gert; Willy v. d. Have; Margriet Steur. Bruinisse: Willy de Waal. Nieuwerkerk: Lia van Nieuwen- huijzen. Haamstede: Janneke van Ooster- om. Twee leerlingen zijn wel voor de stage geslaagd doch moeten nog l jaar de theoretische opleiding over doen. Nog een herinneringsplaalje aan de burgemeestersinstallatie te Zierikzee. Behalve de kleuterscholen, bevonden zich ook de lagere klassen van de scholen op het Havenplein, toen burgemeester Kastelein zijn tocht naar het stadhuis hier onderbrak. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Donderdagavond worden prinses Beatrix en prins Claus in Paramari bo terugverwacht. Vrijdagochtend zullen de hoge be zoekers een tocht maken door het district Suriname. In de middaguren zal de prins een bezoek brengen aan de marine- en legereenheden. Prinses Beatrix zal dan enkele so ciale instellingen bezoeken. Zaterdag zal een autotocht naar het oosten van Suriname worden ge maakt. In het bauxietstadje Moengo zal het prinselijk paar overnachten. De daarop volgende dag zal een tocht met het gouverneursjacht naar Paramaribo worden gemaakt. MOSKOU, 22-6. De Izwestia schrijft dat onlangs een geweldige vloedgolf in de vruchtbare Fergana- vallei in Oezbekistan verwoestingen heeft aangericht. Door de zonnehitte waren de ijsmuren van het 3.000 me ter hoog gelegen meer Yashin-Kul gesmolten, waardoor het water zich in een acht meter hoge golf in het dal van de Isfairamsai-rivier stortte. Het meer ligt in de Kichikalai-ber- gen. Er zijn volgens de Izwestia men sen omgekomen, het blad schrijft echter niet hoeveel. De vloedgolf heeft bruggen, spoorlijnen, huizen en de katoenoogst over een groot gebied vernield. Van een betonnen brug over de rivier Koevasai werden grote brokken beton honderden meters meegesleurd. Veel spionage in West-Duitsland KEULEN, 22-6. Buitenlandse ge heime diensten zenden steeds meer doorgewinterde agenten naar de bondsrepubliek en het wordt voort durend moeilijker om hen te ontmas keren. Dit heeft het Westduitse mi nisterie van binnenlandse zaken woensdag in zijn officiële blad mee gedeeld. Vorig jaar waren er minder spionnen gepakt, maar die wilde niet zeggen, dat de spionage-activi- teit afnam. De Britse zeeliedenstaking LONDEN, 23-6. „De premier heeft mij vanavond het bewijs gele verd dat een andere vakbond waar achter een politieke partij staat, een rol speelt bij de voortduring van de staking van het koopvaardijperso- neel", zo verklaarde de secretaris generaal van het Britse vakverbond T.U.C., George Woodcock, woensdag avond na afloop van een, onderhoud met Wilson. Hij wilde geen nadere bijzonderheden geven maar zei, dat hij zou proberen donderdag een be spreking te hebben met het bestuur van de vakbond van zeelieden. Premier Wilson heeft inmiddels meegedeeld dat hij volgende week dinsdag in het Lagerhuis een toelich ting zal geven op de eerder door hem geuite beschuldiging dat communis tische elementen de hand hebben in de crisis. Afrikaanse bisschop mag niet naar conferentie GENEVE, 22-6. De Zuidafrikaanse regering heeft de Afrikaanse bis schop Alphaeus H. Zoeloe geen toe stemming verleend een conferentie over kerk en maatschappij bij te wo nen welke komende maand onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken in Genève wordt gehouden. Een woordvoerder van de Wereld raad zei woensdag dat de Anglicaan se bisschop bankgaranties had moe ten terugzenden, die voor Afrikanen welke Zuid-Afrika verlaten, zijn ver eist. De conferentie wordt van 12 tot 26 juli gehouden. PARAMARIBO. 22-6. In Suriname is thans het programma gepubliceerd van het bezoek dat prinses Beatrix en prins Claus aan Suriname zullen brengen. In grote lijnen komt dit overeen met de programma's die wa ren samengesteld voor het bezoek van prinses Beatrix in 1965 en van het koninklijk paar eveneens vorig jaar. De prinses en prins zullen op za terdagavond 2 juli in Suriname aan komen. Zondag zullen zij kunnen uitrusten van de vermoeienissen van de reis. Op het programma staat slechts 'n rondrit door de hoofdstad met een kort bezoek aan het Suri naams museum. De dag daarop zal het prinselijk paar een krans leggen bij het monu ment voor de gevallenen. Het zal worden ontvangen door de raad van ministers en door de Staten van Su riname. Voorts zullen enkele nieuwe projecten, zoals de markt en de ha ven in Paramaribo, worden bezocht. De dag zal worden afgesloten met een galareceptie op het gouverneurs huis. Voor dinsdag staat er een bezoek aan het district Commewijne op het programma. De nacht zal worden doorgebracht aan boord van het K.N. S.M. m.s. „Cores", dat het prinselijk paar naar het westen van het land zal brengen voor een bezoek aan de districten Nickerie, Coronie en Sara- macca. Ingezonden mededeling Prins Bemhard opent gegraven reparatiedok SCHIEDAM, 22-6. Op de werf van Wilton Feijenoord in Schiedam heeft prins Bernhard dinsdagmor gen Nederlands grootste gegraven droogdok in gebruik gesteld. Door een druk op de knop opende de prins de waterinlaatschuiven van het dok, waardoor tonnen water met donde rend geweld de enorme kuip bin nenstroomden. De ingebruikstelling van Wilton Feijenoord's nieuwe aan winst werd bijgewoond door o.m. de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, een aantal ambassa deurs en de directeur-generaal voor industrie en handel. Voorts waren aanwezig de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland en de burge meester van Schiedam. Prins Bern hard was met een helicopter op het werfterrein aangekomen. Directeur van radiostation vermoord LONDEN, 22-6. De Britse politie heeft woensdag in verband met de moord op de directeur van de En gelse piratenzender „Radio City" de financier Oliver Smexdley gearres teerd. Smedley, oud-voorzitter van de liberale partij, is eigenaar van een onderneming die verscheidene pira tenzenders buiten de Britse territo riale wateren exploiteert, waaronder „Radio Caroline". De leider van „Radio City", Reg Calvert, werd dinsdagavond doodge schoten in het buitenverblijf van Smedley, nadat een groep personen een overval had gepleegd op het oude fort in de monding van de Theems, vanwaar „Radio City" on afgebroken pop-muziek uitzond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7