DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester Van Hall gewaagt van conflict tussen topmensen Koningin krijgt nieuwe haring ZWARE OVERSTROMINGEN IN INDIA Zuid-Vietnamezen bezetten pagode De kwestie Kasjmier Vóór 25 jaar: Rassenrelletjes in de Verenigde Staten Zeer „matte" toespraak door Soekarno Prins Bernhard reikte zilveren anjers uit Verklaring van Amsterdamse burgemeester in de gemeenteraad O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 juni 1966 122ste jaargang Nr. 19610 WAARIN OPGENOMEN 1 797 - 1 88 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Avondvierdaagse-legioen houdt zich goed De relletjes te Amsterdam AMSTERDAM, 22-6. Burgemees ter Van Hall heeft in de zitting van de gemeenteraad geantwoord op de vele vragen die hem eerder naar aanleiding van de gebeurtenissen van de afgelopen week waren ge steld. Ten aanzien van de besprekin gen die h(j vijf jaar geleden in ver band met moeilijkheden in het po. litiekorps had gevoerd deelde hij mede, dat destijds een ernstig con flict was uitgebroken tussen enige hoge politiefunctionarissen. Hij had de2e zaak ondermeer besproken met de commissaris van de koningin en de toenmalige procureur-generaal, waarbij de gehele leiding van de po litie aan de orde was gekomen. Men was toen tot de conclusie gekomen, dat het conflict moest worden bijge legd omdat er geen andere oplossing was. De heer Van Hall gaf toe, dat hij wel eens gemakkelijk was heen ge wandeld over kritiek op optreden van politiemensen. Hij wees er ech ter op, dat hij als hoofd van de po litie toch niet zodanig bij haar acti viteiten was betrokken dat hij alles wist wat er gebeurde. Een van zijn NIEUW DELHI, 22-6. Bijna een miljoen mensen in de Indische deel staat Assam zijn door overstromin gen getroffen. Moordproces te Keulen KEULEN, 22-6. Twee zeventien jarige meisjes staan in Keulen te recht op beschuldiging van moord op de 54_jarige mevrouw Helene Lan ger. Volgens de tenlastelegging hebben de verdachten, Monika Schmitz en Margarete Schere, mevrouw Langer meer dan twee maanden gemarteld en haar tenslotte op 13 augustus ge wurgd. De martelingen hadden ten doel de gemartelde geld af te persen. Zij be stonden uit het overgieten van het slachtoffer met heet water, het be werken van haar ogen en het por ren van het slachtoffer met de meta len puntige steel van een kam. Me vrouw Langer werd bovendien afge ranseld. De wurging zou geschied zijn door middel van een tafellaken. De verdachten verschenen woensdag in de rechtszaal met rokken tot ver boven de knieën. SAIGON, 23-6. Zuidvietnamese regeringtroepen en politiemannen zijn donderdag bij het aanbreken van de dag de pagode in Saigon bin nengedrongen, waarin het boeddhis- tische instituut - het hoofdkwartier /an de verenigde boeddhistische kerk is gevestigd. Zij arresteerden daar een jongeman, die verleden week za terdag een inspecteur van politie vermoordde. De moordenaar was na zijn daad de pagode binnengevlucht, die daarop door de politie was om singeld. Enkele honderden zich daar bevindende boeddhisten weigerden de jongen uit te leveren en hielden zich enkele dagen in het gebouw ver schanst. SRINAGAR, 22-6. India heeft de defensie aan de grens tussen Kasj mier en Pakistan versterkt en Paki stan krijgt een „bloedneus" wanneer het een aanval probeert, heeft de In dische minister van binnenlandse za ken, Gulzarilal Nanda, woensdag in Srinagar verklaard. Over Kasjmier valt niet te onderhandelen en er zal met Pakistan niet over de Indische souvereiniteit van Kasjmier worden gesproken, zei hij. De geruchten dat de voormalige premier van Kasj mier, sjeik Abdoellah, zou worden vrijgelaten uit zijn gevangenschap in zuid-India, sprak hij tegen. Het ergst is de toestand in het ge bied van Catsjar. Tot dusver is mel ding gemaakt van vijf doden. De re gering van Assam heeft de centrale regering verzocht om bevoorrading van de geteisterde gebieden met be hulp van vliegtuigen. Aan de andere kant heeft de natte moesson in an dere delen van India verlichting ge bracht doordat op minder drastische wijze een eind gemaakt is aan een droogteperiode van negen maanden. In de gebieden Orissa en Madhya Pradesj, waar volgens de berichten de hongersnood het ergst Was, kun nen de boeren nu beginnen met de uitzaai voor de oogst van zomerge wassen. Hitler's legers vielen Rusland binnen MOSKOU, 22-6. „De belangrijk ste conclusie welke is getrokken dooi de volkeren die de tweede wereld oorlog tegen het fascisme hebben ge streden, is de noodzaak van het ver mijden dat een nieuwe oorlog op Duits grondgebied uitbreekt". Dit schrijft de „Prawda" woensdag in een hoofdartikel ter gelegenheid van de herdenking van het feit dat de Duitse legers 25 jaar geleden de Sow- jet-Unie binnenvielen. Volgens het artikel is de bondsre publiek een staat die een steeds agressiever karakter krijgt en be staat er nagenoeg geen verschil meer tussen de politiek van de regering in Bonn en de politiek van Hitier. MIDWOLDA. Op de hoofdweg in Midwolda heeft zich een verkeerson geluk voorgedaan dat het leven heeft gekost aan het zesjarige meisje Be- rendina C. Olgers uit Midwolda. grootste zorgen van de laatste ja ren was de instandhouding van het moreel bij het politiekorps geweest. „Wanneer er echter kritiek was op mensen van de politie moet u niet^ denken, dat er niets gebeurde", zo zei de heer Van Hall. Ernstige klach ten gingen naar de officier van justi tie, minder ernstige werden admini stratief afgehandeld. Wat de demonstratiekwestie betrof verklaarde h(j een suggestie van de. P.v.d.A.-fractie om de algemene poli- tie-verordening aan een herwaarde ring te onderwerpen te zullen over nemen. ..De verordening wordt geheel on der de loep genomen, ook de artike len over demonstraties en optoch ten". Op de vraag wie er verant woordelijk was voor de vernielingen in het patronaatsgebouw en bij „De Telegraaf" antwoordde hij, dat hier naar een justitieel onderzoek aan de gang is. De justitie had de hand kun nen leggen op foto's en films die van de ongeregeldheden waren gemaakt en men hoopte op deze wijze de da ders te achterhalen. Het politiekorps Over het Amsterdamse politie korps zeide burgemeester Van Hall verder: Het korps zoals het thans is, schiet weliswaar op verschillende punten, en zijns ondanks, tekort, maar is overigens een heel goed korps, dat met grote toewijding en offers aan vrije tijd zijn uiterst moeilijke werk heeft gedaan, doet en zal blijven doen. Wij mogen ons vertrouwen aan dit korps niet ont houden. Het verdient de grootst mo gelijke hulp van onze kant om zijn vele taken goed te kunnen verrich ten. De mannen, die juist tijdens de on- rusten van de 13e en 14e juni met een zo grote zelfbeheersing, onder zeer zware omstandigheden en veel te lange diensttijden, hebben ge werkt, verdienen - ik herhaal het - onze volle steun. De provo's Hij wilde niet beweren, dat de pro vo's de aanstokers van de vernielin gen waren geweest, maar wel hadden zij een niet onaanzienlijke rol ge speeld om een sfeer te scheppen waarin dit kon gebeuren. Hij rea geerde voorts op een opmerking van mevrouw Wijsmul'Ter-Meijer, dat Amsterdam de vijfhonderd man die het politiekorps tekort kwam wel zou kunnen vinden als gezorgd werd voor woningen. De heer Van Hall zei dat dit niet zijn ervaring was. Wo ningen waren volgens hem wel be langrijk maar niet het enige. Ook al waren er huizen dan nog zou niet in het tekort voorzien kunnen worden. POMPANOBEACH (Florida), 22-6. Een groep van ongeveer 600 negers is woensdag tierend door de straten van Pompanobeach getrokken. Er onstonden gevechten tussen ne gers en blanken en politieauto's wer den met stenen bekogeld, aldus een mededeling van de plaatselijke poli tie. De ongeregeldheden waren dins dagavond ontstaan toen negers in woede ontstaken nadat een winkelier een negerjongen zou hebben gesla gen. Zij wierpen stenen en flessen door de winkelruiten en staken au to's in brand. De winkelier, de 42-jarige Arthur Marks, is in staat van beschuldiging gesteld. De politie heeft vierentwin tig arrestaties verricht. Ook in Philadelphia in de staat Mississippi is het dinsdagavond tot een treffen tussen negers en blanken gekomen waarbij geschoten is. AMSTERDAM, 23-6. Prins Bern hard heeft vanmorgen in het gebouw van de Algemene Bank Nederland N.V. aan de Vijzelstraat in Amster dam aan drie Nederlanders een zil veren anjer uitgereikt voor him bij zondere verdiensten op cultureel ge bied. De prins reikte de onderscheidin gen achtereenvolgens uit aan me vrouw I. M. Hennema-Zboray voor „haar vele jaren met grote volhar ding en enthousiamse gevoerde strijd voor een verantwoorde kin derlectuur van eigen bodem", aan broeder Erich (J. A. F. de Rijk) o.m. voor zijn oprichting van de volks sterrenwacht „Simon Stevin" in Ou denbosch, en aan mr. Romke de Waard voor „zijn indrukwekkende arbeid voor het behoud van het klokkenspel, het draaiorgel en de speeldoos". In zijn rede, voorafgaande aan de uitreiking van de zilveren anjers, sprak de prins over „de macht van het kleine in het grote wereldgebeu ren". Hij zei, dat velen doordrongen zijn van een besef van nutteloos heid. „Bij de geweldige activiteiten die overal in de wereld worden ont plooid zien zij zichzelf, als in prak tische inactiviteit, uitgeschakeld". Prins Bernhard wees erop, dat de drie nieuwe zilveren anjerdragers juist hebben geloofd in het kleine als waardevol voor het grote. Bij hen is dienstbaarheid tot een tweede natuur geworden. (Van de A.N.P.-correspondent) DJAKARTA, 22-6. President Soe karno van Indonesië heeft woensdag zijn eerste belangrijke rede gehou den sedert de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober. Politieke waarnemers in Djakarta waren het er echter over eens, dat het een van de matste redevoeringen was, die de 65-jarige staatsman ooit gehouden heeft. Het viel op, dat Soe karno met geen woord repte van de communistische staatsgreep en de daarop gevolgde gebeurtenissen. Zij zagen Soekarno's rede tot- het raad gevende volkscongres als een beves tiging van de politieke lijn, die op 11 maart een begin nam met de over dracht van Soekarno's bevoegdheden aan de nieuwe „sterke man" van Indonesië, legeraanvoerder generaal Soeharto. Gekleed in hagelwit uniform voer de Soekarno gedurende drie kwartier het woord. Geen applaus dat, zoals vroeger, zijn toespraak onderbrak. Ingezonden mededeling van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam „De provo's speelden belangrijke rol" CHARLEVILLE. Mevr. Anquetil vraag! hier haar echtgenoot de Franse rijder Jacques Anquetil naar zijn indrukken van de eerste etappe van de Tour. Mevr. Anquetil gaat als verslaggeefster van een Frans radio-station de hele Tour volgen, en uiteraard ivas het eerste interview met haar man die geheel bereid was haar alles te vertellen AMSTERDAM, 21-6. Burgemees ter mr. G. van Hall heeft woensdag middag aan het begin van de ge meenteraadszitting een lange twaalf pagina's tellende verklaring doorge lezen over de gebeurtenissen van de afgelopen weken. Van de raadsleden waren er vier niet aanwezig, publike tribune en perstribune waren overvol. Zelden in de geschiedenis van onze stad, zo zei mr. van Hall, is het voor gekomen dat uw raad zich moest be zig houden met een zo beschamende treurige zaak als vandaag aan de orde is. De verschrikkelijke gebeur tenissen van maandagavond 13 en dinsdag 14 juni vervullen ons allen - daar ben ik van overtuigd - met diepe afkeer, verontwaardiging, spijt en grote bezorgdheid. In een ieder van ons leeft de vurige wens dal nooit weer zulke ernstige onlusten onze stad zullen teisteren als de vo rige week het geval is geweest. Voor mij zelf sprekende, aldus de burge meester, voeg ik daar aan toe dat ik tot de overtuiging gekomen ben dat met alle kracht en alle middelen voorkomen moet worden dat zich wederom in onze stad een atmosfeer zal kunnen ontwikkelen welke tot zulke treurige uitbarstingen kan lei den. Geen inspanning hoe uitputtend ook mag ons te veel zijn om het ge vaar van een herhaling af te wenden. Na deze inleiding gaf de burgemees ter een overzicht van de gebeurtenis sen zoals die zich op maandagavond en op dinsdag hebben voorgedaan. Ook vertelt de burgemeester hoe hij met drie vertegenwoordigers van de bouwvakkers een bespreking heeft gehad waarvan het resultaat op dins dagmiddag om 3 uur aan de op het Jonas Daniël Meijerplein verzamelde bouwvakkers is medegedeeld. Dc provo's Hij zeide in de loop van zijn rede dat bekende provofiguren waren ge signaleerd en dat zij z.i. in hoge mate SOESTD1JK. H.M. Koningin Juli ana heeft woensdag het traditionele ionnelje nieuwe haring ontvangen. Hier de Katwijker schipper D. Plug, die de haring ving en ze ook mocht overhandigen. Dit nummer bestaat uil 10 pagina's Het is vaak gemakkelijker geld te verdienen dan het goed uit te geven. Zijn gehoor, ongeveer vijfhonderd congresleden, luisterde zwijgend toe. terwijl de 65-jarige leider een lan ge opsomming gaf van eigen opoffe ringen in de Indonesische onafhan kelijkheidsstrijd tegen Nederland. Westerse diplomaten, die de bij eenkomst bijwoonden, zeiden na af loop dat Soekarno's pleidooi voor nationale zelfstandigheid klonk als de echo van een soortgelijke oproep, die hij vorig jaar tot het volkscon gres richtte. Dr. M. B. Sarwate. secretaris generaal van de internationale unie voor telecommunicaties, heeft woens dag gewaarschuwd, dat de weten schappelijke en technologische kloof tussen ontwikkelde en minder ont wikkelde landen zich aan het ver breden is. Eerste kamer noodwet arbeids voorziening verworpen DEN HAAG, 22—6. De Eerste Ka mer der Staten-Generaal heeft met 27 tegen 21 stemmen de noodwet-ar beidsvoorziening verworpen. Voor stemden de fractie van de P. v. d. A. en de meerderheid van de K.V.P.- fractie. Tegen stemden een deel van de K.V.P.-fractie en de fracties van de V.V.D., de A.R.P., de C.H.U., de P.S.P. en de C.P.N. WAT UQT DE bilt verantwoordelijk zijn voor een at mosfeer van gespannenheid in de stad waarin onlusten als die van dinsdag 14 juni tot ontwikkeling konden komen .Stelselmatig en met methoden die even schijnbaar on schuldig als onafwendbaar fataal zijn hebben zij een voortdurend toe spitsende conflictsituate tusen poli tie en burgerij gekweekt die tenslotte tot ontlading is gekomen. Sinds de provo's en aanverwante groeperin gen hun demonstraties in Amster dam zijn begonnen, zijn relletjes schering en inslag. De burgemeester zei o.a. dat hij de verklaring van on schuld, van de kant van de leiders der provobeweging onwaarachtig moet noemen. Daarom zeide hij ook dat de ge beurtenissen van 13 en 14 juni niet als op zich zelf staand kunnen ivor- den gezien. ,maar in het verband non een lange voorgeschiedenis waarin o.a. de provo's een bedenkelijke rol hebben gespeeld. wisselvallig Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen en op enkele plaatsen een bui. Vrij krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Ge matigde temperaturen. 24 juni. Zon op 4.20. onder 21.04. Maan op 11.06, onder 0.34. Eerste kwartier: 25 juni te 14.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 juni 7.36 v.m. 19.41 n.m. BROUWERSHAVEN 24 juni 7.11 v.m. 19.41 n.m. Doodtij: 27 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Luchtdrukdalingen in zuid- Frankrijk hebben ertoe geleid dal een onweersstoring tot ontwikkeling kwam, die zich vannacht snel in noordelijke richting langs het Ka naal van Dover naar Engeland ver plaatste, in het spoor 30 tot 50 mm. regen achterlatend. Het erbij beho rende koufront bereikte donderdag ochtend vroeg het zuiden van het land met enkele regen- en onweers buien. De storing verenigt zich bo ven midden Engeland met een daar al enkele dagen aanwezig lagedruk gebied zodat morgen het weer onder invloed komt van deze met onstabie le lucht gevulde depressie. Te ver wachten is dat morgen naast opkla ringen plaatselijk ook enkele buien zullen vallen. Bij een zuidwestelijke wind zullen de temperaturen niet ver boven de 20 graden uitkomen. De „Nederlandse Rondvlucht" DEN HAAG, 23.6. Vandaag (don- derdag) begint de „Nederlandse Rondvlucht", een jaarlijks terugke rende wedstrijd voor sportvliegers, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart. Er zijn dertig deelnemende sportvliegtuigen, die in drie etappes het wedstrijdtraject: zullen afleggen. De bemanning varieert van twee tot vier man per vliegtuig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1