anders dan andere Dove kinderen leren spreken maar er komt heel wat bij kijken! constante kwaliteit Visserijproblemen belicht op jaarvergadering van „Zevibel" Uit het archief van Onderwijzersvereniging Westelijk-Schouwen Wat biedt de BEELDBUIS? Verlichting Ingezonden mededeling Wanneer een zuigeling op geen en kel geluid reageert, xoanneer een dicht bij zijn oor aflopende wekker hem niet aan het schrikken maakt en deze voor de bloedverwanten eerst onbegrijpelijke onverschilligheid doofheid blijkt te zijn welke door een diagnose van een arts wordt beves tigd, staan de ouders voor opvoe dingsproblemen, die zonder hulp van gespecialiseerde pedagogen nauwe lijks zijn op te lossen. Dit kind is van de buitenwereld geïsoleerd, het wordt door de moeder geleid en daardoor bestaat het ge vaar, dat zich een schuw, ontoegan kelijk karakter ontwikkelt, al voor het met zeven jaar - te laat zoals de specialisten zeggen - naar school gaat. Ook een apart onderricht kan het niet volgen, omdat het niet in staat is te spreken. Met het leren spreken moet daarom zo vroeg mo gelijk worden begonnen, des te ge makkelijker is dan de elementaire ontwikkeling op een school voor do ve kinderen. Slechts bij een goed ontwikkeld spraakvermogen en een goede beheersing van de taal staat na de school ooor gehoorgestoorden en een vakschool de weg naar een zelfstandig leven - meestal in het handwerk - open. De opvoeding begint bij de ouders, die systematisch tot hun pedagogi sche taak worden opgeleid en daar toe regelmatig opnieuw moeten wor den aangespoord. Daarvoor en als voorscholing van de kleine kinderen zijn speciale kindertuinen ingericht Op de samenwerking van leraren voor doofstommen met het ouderlijk huis komt het in hoofdzaak aan, waarbij ook wekelijkse discussies, jaarlijkse werkcongressen en voort durende controle van specialisten behoren. Een werkweek De landbouwbond „Rijnland" or ganiseerde onlangs voor de eerste keer in west-Duitsland een werk week voor vroeg onderwijs van ge hoorgestoorde kinderen. 60 ouders werden in Dabringhausen in het Bergse land door leerkrachten van de Rijnlandse school voor dove kin deren onderricht in de methodes om zich verstaanbaar te maken. In de toekomst zullen dergelijke werkwe ken regelmatig plaatsvinden. In deze cursus waren de jongste kinderen drie, de oudste zeven jaar oud. Het hoogtepunt van de drang tot spreken ligt tussen het tweede en het derde levensjaar; op deze leeftijd moet het onderricht beginnen. In te genstelling tot Amerikaanse metho des schakelt het moderne onderwijs voor doven in Duitsland gebaar- en vlngertaal uit, omdat dit hulpmiddel te weinig produktief is. Het is onmo gelijk op deze wijze een samenge stelde zin te vormen en een toerei kend contact tussen dove en normale mensen tot stand te brengen. De in vier hogeschoolsemesters en - een praktisch jaar voor hulpleraren speciaal opgeleide onderwijzers steu nen hun onderricht veeleer met pla ten met voorbeelden, leesplankjes, spraakbewegings- en ademdrukge- voel. Dat betekent, dat het kind al lereerst wordt getest op een mis schien nog resterende mogelijkheid om te horen, waarmee het weliswaar geen menselijke stem, maar roei een paukenslag en een trompetstoot door middel van een versterker kan waarnemen. Resultaten Een drie jaar oud meisje heeft in enkele roeken geleerd dat de klank die via de koptelefoon van de zoge naamde individuele trainer haar oor bereikt, een uitnodiging is om iets bepaalds te doen, bijvoorbeeld iets wat ze bezig was te bouwen af te breken. Dove kinderen moeten leren spelen. Twee iets oudere jongens kunnen met gesloten ogen een mu ziekinstrument stemmen, wanneer de vibratie hun oor door middel van een audiometrisch apparaat beroert. Vier- en vijfjarige kinderen leren begrippen en begripsgroepen dank zij klevende plaatjes op het flanel bord, lezen de begrippen af uit de mond van de leerkracht die het voor spreekt en controleren hun weergave door bijvoorbeeld hun neusvleugels te betasten die bij het spreken van een „M" licht vibreren. Direct spreken op het oor van het kind of in zijn hand voltooien het spreekbeioegingsgevoet door de ademdruk. Vijf en zes jaar oitdejongens en meisjes leren beter schrijven dan menig even oud normaal horend kind. Het leesplankje zou volgens de leraren een van de beste steunen zijn in het onderricht van de dove kin deren. Ook abstracte begrippen Eenvoudige woorden als hoed, auto, aap en vereenvoudigde begrip pen als hop voor paard en waf voor hond worden in grote drukletters getoond en door de kinderen nage schreven. Zonder enige moeite tonen ze dan het daarbijbehorend plaatje. Wanneer hun wordt verzocht om te spreken, zeggen ze dat woord zó, dat etn buitenstaander nauroelyks nog aan doofheid zou denken. In deze opleiding blijken vele ouders geduldig en inventief te zijn. Een zesjarige bijvoorbeeld heeft met behulp van grote, door haar vader zelf gemaakte borden boven het leesplankje de afbeelding en het na spreken van vele begrippen van het dagelijks leven, betekenissen van woorden die aan elkaar verwant zijn, namen van huishoudelijke voorwer pen en gebruikmiddelen in haar spraak opgenomen. Ze beheerst met behulp van duidelijke platen ook en kele abstracte begrippen van het kinderleven: lief, boos, dom. Wan neer de ouders hun schuwheid over winnen en contact met de door het zelfde lot getroffen families opne men, kunnen zij hun dove kinderen de nodige levenshulp geven. Dr. M. K. caballero Toneelspeler en TV-acteur Erik Plooyer Vraag uw winkelier naar het handige Caballero-etui f 0.45 Ir. Tienstra verwacht geen wijzigingen in Deltaplan BRUINISSE, 20-6. In de jaarre de door de heer A. L. S. Lockefeer, voorzitter van „Zevibel", op de jaar vergadering van deze vereniging te Philippine behandelde deze ook de bevoorrechting van de sportvisserij tegenover de beroepsvisser^. Voor beroepsvissers die brodeloos zijn ge worden of die het binnenkort drei gen te worden is er nog steeds geen compensatieregeling of schade ver goeding. Een onderzoek naar de oor zaken van de somstijds optredende grote mosselsterfte op de percelen is dringend noodzakelijk. Speelt gebrek aan zuurstof een rol of vervuiling door industrie afvalwater? Het veldlaboratorium in Züricher- oord zal in 1966 gereed zijn, dan zal De arrondissementsvergadermgeii in noord-Zeeland Het in ons vorig artikeltje beschre ven onderwijzersgezelschap in Schou wen bleef niet alleen; ook in de an dere delen van Schouwen en Duive- land en de omliggende eilanden wer den dergelijke clubs opgericht. Zo kon het gebeuren dat in 1843 beslo ten werd tot een jaarlijkse bijeen komst van de vijf in het tweede schooldistrict bestaande „Schoolon. denvij zersgezelschappen". Het tweede district werd sedert 1806 gevormd door de eilanden Schouwen en Duiveland, Sint-Phi- lipsland en Tholen. In 1843 was mr. Schuurbecque Boeye geeen onbeken de naam in deze gewesten, schoolop ziener in dat district en promotor van de gedachte om tot een gezamen lijk optreden te komen ter verstevi ging van de onderlinge band van de aan zijn hoede toevertrouwde onder wijzers der jeugd en niet minder ter ontwikkeling van hun vakbekwaam heid en algemene ontwikkeling. Het gevolg van die samenkomst was de vorming, in 1845, van „De Onderwijzers Vereniging in het tweede district van Zeeland" op za terdag 17 januari die tot op heden, met een kleine onderbreking, is blij ven bestaan. Nu heet ze „Ver. van onderwijzers en onderwijzeressen op Schouwen en Duiveland" en kan zich dit jaar dus opmaken tot viering van haar 120-jarig bestaan. Het gebied waarover zij zich uitstrekt is beperk ter geworden en we willen in het volgende, onder meer, laten zien, hoe dit zo gekomen is. De eerste jaarlijkse samenkom sten van deze federatieve vereniging werden achtereenvolgens gehouden te Oosterland (1834 en '44), Stavenis- se (1845) en toen weer in Oosterland. Er stond n.l. in de statuten, dat men tweemaal ten westen en éénmaal ten oosten van het Keeten zou vergade ren. De schoolwet van 1857 splitste het distri kt in tweeën, maar de vereni ging bleef zoals ze was; alleen ver tegenwoordigde ze nu het tweede en derde district. In 1878 kwam echter de scheiding, want toen werd Tholen bij Noord- Brabant gevoegd, tenminste wat het onderwijs betrof. De vriendschapsbanden waren toen echter zo hecht gesmeed, dat in 1886 de Thoolse vereniging nog een be zoek bracht aan de vereniging op Schouwen en Duiveland. Er namen 49 leden aan dit uitstapje deel. Zelfs in 1894 blijkt de band met Tholen nog hecht, want dan wordt de vijftigste algemene vergadering in Breda gehouden, opdat de Thool se vrienden deze ook zullen kunnen bijwonen. Het was inderdaad de 50- ste vergadering, al was men in 1843 begonnen, want een enkele keer is de bijeenkomst niet gehouden. Nieuwe naam In 1881 werd de naam veranderd in „Onderwijzersvereniging in het arrondissement Zierikzee" maar dit bracht geen verandering, Want het omvatte als te voren enkel het grondgebied van Schouwen en Dui veland. Tot 1920 zijn de jaarlijkse vergade ringen geregeld gehouden, maar dan is de animo klaarblijkelijk zodanig getaand, dat het 1932 van' bijeenko men geen sprake is. We gaan er nu maar aan voorbij dat men aanvanke lijk meerdere malen per jaar verga derde, maar dat al gauw alleen de feestelijke zomervergadering nog voldoende belangstelling trok, tot ook die, zoals gezegd, niet meer mo gelijk bleek. Na enige mislukte pogingen geluk te het aan de heren Kosten, Kwaak, Van der Linde, De Nooyer, Pauwe en Van Tooren in 1932 de vereniging te doen herleven en kwam men jaar lijks weer geregeld bijeen. In 1966 kan men dus de 108ste vergadering tegemoet zien en de agenda vergelijken met die van vrij dag 18 augustus 1843, toen men el kaar te Oosterland ontmoette. Met het kiezen van de datum had men terdege rekening gehouden met de stand van de maan; het liefst koos men een tijdvak, waarin het eerste of laatste kwartier viel, want voor de verlichting van openbare wegen was men alleen op dit hemellichaam aangewezen. Men begon „te tien ure" met een toespraak van mr. M. J. Schuurbec que Boeye, de inspirator van dit ge beuren, die zich zeer verheugd toon de dat deze bijeenkomst tot stand was gekomen. Om te laten horen dat men in die vreugde deelde, werden vervolgens enkele nummertjes uit „De Zangwekker" gezamenlijk ten beste gegeven „op de wijze der psal men en gezangen". „Ordentelijk" De volgende spreker behandelde het verschil tussen een „ordentelij- ken en een onordentelijken onderwij zer", wat ons wel een heel interes sant onderwerp lijkt, 'tls jammei; dat de tekst van deze speech niet is bewaard gebleven, want we hadden graag iets meer vernomen van voor al die onordentelijken meester! Het vaststellen van het reglement voor de volgende vergadering was voor de middag het laatste agenda punt. Met paard en koets Na het eten, waarbij de wijn van de schoolopziener mr. Boeye kwam, werd een wandeling in de schone omgeving van Oosterland gehouden, waarna men zich om half zeven op maakte om de thuisreis te aanvaar den. Dat naar huis ging wat min der vlot dan tegenwoordig; voor de verst wonenden kwamen er paard en koets aan te pas en dan was men nog niet voor het t.v.-journaal thuis! Van moeilijkheden met het ver voer was ook sprake bij de feest viering ter gelegenheid van de 50ste vergadering, eerder genoemd, te Bre da, Vroeg vertrek Op vrijdag 6 juli 1894 vertrok men 's morgens 5 uur met de stoomboot „Koophandel" van Zierikzee, on danks het protest van de afdeling West-Schouwen dat het een veel te vroeg uur was. Toch hadden de be stuursleden gelijk zo vroeg op reis te gaan, want ondanks dat ongezel lige uur arriveerde men pas om 1 uur na de middag in het Liesbos. Men moest n.l. van Zierikzee naar Bergen op Zoom varen, maar de haven van laatstgenoemde plaats was enkel bij hoog water te bereiken. Zodoende. Men was van plan geweest de trein van 8.10 naar Breda te nemen, maar die uittocht had nu een uur of vier later plaats. Eindelijk in het Lies- bos aangekomen, hield de heer Bast- meyer van Zierikzee de feestrede. „In 's Lands vertegenwoordiging beschimpt men ons als heren van den kou wen grond, zonder dat ie mand daar zijn stem verheft. Zolang deze geringschatting voortduurt, zo lang een onderwijzer met volledige bevoegdheid op 25 30 jarige leeftijd geen huwelijk kan aangaan, zonder gevaar van broodsgebrek, zolang on ze weduwen en weezen niet in een rijkspensioen zijn opgenomen, zolang zal onze vereniging recht van be staan hebben. Moge dan de neiging tot afzondering, die zich hier en ginds openbaart,- onze vereniging het jonge bloed niet onttrekken". Hierna vertrok men per stoomtram naar Ginneken, waar „tenslotte allen zich verenigden in 't hotel Flora aan den gemeenschappelijken disch". Terugreis Per trein van 6.40 werd de terug reis naar Bergen op Zoom onderno men, waar nog enigen tijd vertoefd werd. Na een tamelijk lange bootreis kwam' men te Zierikzee aan". We eindigen met te vermelden dal aan deze zware excursie deelgeno men werd door 57 leden van de „On derwijzersvereniging in het arrondis sement Zierikzee". Ellemeet A. C. de Jonge (Met toestemming van de redactie overgenomen uit „Dc Vacature" van 17 mei 1966). het mosselonderzoek met kracht ter hand worden genomen in het bijzon der naar de factoren welke de weer stand van mosselen beïnvloeden. Dat in Zeeland de mosselparasiet nog wel voorkomt, maar geen in vloed meer heeft op de kwaliteit van de mosselen is zeker een gelukkige omstandigheid. Dit jaar was er gro te schade door andere oorzaken als mosselzaadval tussen de consumptie mosselen en stormschade. Voor de garnalenvisserij vreesde spreker moeilijkheden, als geen vol doende maatregelen worden geno men tegen mogelijke verontreiniging van het Westerscheldewater nu na de vestiging van grote chemische be drijven te Terneuzen de chemische industrie beslag gaat leggen op het Sloe bekken. De garnalen Het garnalenbedrijf maakt ook in Zeeland een tijdperk van bloei door, al is er onderling wel een groot ver schil in marktprijs wanneer men de gemiddelde afslagprijzen te Bres- kens, Colijnsplaat en Stellendam bekijkt. In Stellendam is deze prijs gemiddeld 30 pet. hoger. Dat de gemeente Breskens op ver zoek van Zevibel en anderen een koelcel gaat bouwen is verheugend, daar er zeker een verandering zal moeten komen in de methodes van de visafslag. Een goed functioneren de garnalenpelmachine en koelen van visruimen, zijn hopelijk over en kele jaren wel gerealiseerd. Ondanks tegenslagen en teleurstel lingen zal Zevibel doorgaan de be langen van alle Zeeuwse vissers te behartigen aldus spreker die hoop te dat ondanks alle recreatieve plan nen Zeeland een oase van schoonheid en rust zou blijven in een woestijn van een jachtige wereld. Na deze jaarrede werden achter eenvolgens goedgekeurd het jaarver slag 1965, de jaarrekening 1965 en de begroting 1967. (Batig saldo over 1965 f 8338,39, onvoorzien 1967 f 1100,-). De jaarrekening 1965 was ook het laatste werk van de heer A. C. Wil- lemse, oud burgemeester van Yer- seke, thans niet meer in de provincie Zeeland woonachtig, die door voor zitter Lockefeer hartelijk dank werd gezegd voor alle werkzaamheden van de oprichting af, als penningmeester van Zevibel verricht. „U bent be gonnen met „niets", U eindigt met een mooie reserve (f 77490,-)." De heer Willemse dankte voor de goede woorden tot hem gesproken DINSDAG 21 JUNI. NED. I: Vandaag begint de Tour de France. Wie de eerste man in de gele trui zal worden kan men recht streeks zien dank zij de Franse tele visie. Om zeven uur Klaas Vaak, het journaal voor gehoorgestoorden en de Engelse lessen van Walter en Connie. Na het journaal begint het avondvullende toneelstuk De drie Zusters. Het is een Russische versie van het bekende toneelstuk van An ton Tsjechof. Hierna Attentie. NED. II: De VARA opent het twee de net programma met een aflvering van de BBC serie Adventures. Ach ter het Nieuws scheidt deze Engelse produktie van een andere film uit de Londense studio's, nl. Z-cars. Een klein half uurtje ernstige muziek vervolgens. De Russische cellist Rsotropoujotsj en zijn landgenoot pianist Swjatoslaw Richter spelen een cellosonate van Ludwig von Beethoven. Tot slot van de avond de derde en laatste uitzending in de reeks Waar zo de liefde viel over het kerkelijk gemengde huwelijk. WOENSDAG 22 JUNI. NED. I: In de middag de finish van de tweede etappe van de Tour de France en om half zeven de veer tiende les van de Teleac-cursus De Attische Tragedie. Het avondpro gramma begint met Klaas Vaak, de Franse les en Shindig, met o.m. the Walker Brothers, the New Beats en Bobby Sherman. Na het journaal Sportpanorama. Hoofdschotel van het avondprogramma is Nieuwe Oogsthet programma waarmee ini tiatiefnemers en samensteller Karei Prior verleden jaar veel succes oogstte. Vervolgens een documentai re Werk aan de Weg. Na het jour naal nog een samenvatting van de tweede etappe van de Tour de Fran ce. NED. II: De KRO opent het pro gramma met de buitenlandse corres pondentie: Onze man in Washington. Een korte filmimpressie en wel Een Werkdag. De belangrijkste uitzen ding van deze woensdag is een mu zikaal televisiespel van de Duitse te levisie. Het is Leider Lauter Liigen dat in het Nederlands Allemaal Leu gens heet. DINSDAG 21 JUNI. NED. I: ca. 16.00 Tour de France; 10.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Gehoorgestoorden - journaal; 19.32 Walter and Connie; 20.00 journaal; 20.20 De drie zusters; 22.10 Attentie; 22.30 journaal; 22.35 Tour de France. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Avon tuur; 20.30 Achter het Nieuws; 22.55 Z-cars; 21.45 Beethoven-concert; 22.10 Waar zó de liefde viel22.40 journaal. WOENSDAG 22 JUNI. NED. I: ca. 16.00 Tour de France; 17.00 Koning Vollebol; 17.05 Finale van de Veilig Verkeersquiz; 18.30 Te- leac; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 39.05 Franse les; 39.35 Shindig; 20.00 journaal; 20.20 Sportpanorama; 20.50 Nieuwe oogst; 21.50 Werk aan de weg; 22.25 journaal; 22.30 Tour de France. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Onze man in Washington; 20.25 'n Werk dag; 20.35 Allemaal leugens; 22.05 journaal. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 's-Gravenhage (vak. C. M. Krijger): W. Radstake, Kralin gen; te Schoonhoven (vak. H. Jon- gerden): L. Blok, Ridderkerk; te Strijen (vak. C. Boogard): A. Boertje, Moerkapelle; te Maarssen (vak. J. Vermaas): W. Dorresteyn, vikaris aldaar. Bedankt voor Medemblik (toez.) en voor Oldemarkt-Paaslo: P. Land weer, Nigtevecht. Ger. Kerken Beroepen te Hellevoetsluis: M. Kievit, Westerlee (Gr.). Aangenomen naar Antwerpen (Belgische Christ. Zendingskerk)mr. C. B. Carp, evangelisatiepredikant te Brussel. Bedankt voor Schiedam (vak. J. Couvée): J. C. van Veen, Maarssen. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Hamilton (Ontario, Canada): M. C. Tanis, Barendrecht. Ger. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk: G. A .Zijderveld, Middelburg. Bedankt voor Oud-Beijerland: C. Wisse, Elspeet. Evang. Luth. Kerk Beroepbaar: de heer H. Mudde, kand. te Utrecht. Drietal te Nijmegen: kand. H. Mudde, Utrecht; J. A. Roskam, Am sterdam en D. Solinger, Amsterdam. Beroepen te Den Helder: kand. H. Mudde, Utrecht. en memoreerde dat het niet altijd eenvoudig was geweest, bestuurder van Zevibel te zijn en gemeentebe stuurder van Yerseke, waar men in meerderheid niet sympathiek stond tegenover Zevibel. De heren C. Kosten, Breskens, D. de Koning, Bruinisse en P. Boogert, Yerseke, werden bij enkele kandi daatstelling als bestuurslid herko zen. Het voorstel tot wijziging van ar tikel 14 der statuten, waarbij in het vervolg afdelingen met 25 of meer leden, 2 bestuursleden konden be noemen in het bestuur van Zevibel werd met grote meerderheid aange nomen. Ir. Tienstra Naast de jaarrede van de voorzit ter was vervolgens de rede van ir. Tienstra, twee jaar geleden benoemd als directeór van de visserijen van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Deze bleek zich in betrek kelijk korte tijd zeer goed te hebben ingewerkt in de diverse visserij pro blemen, al was het dan natuurlijk zo, dat zijn standpunt het standpunt van de regering was, wat niet altijd over eenkwam met de mening van Zevi bel over een bepaalde zaak. Hij wees op de geweldige techni sche ontwikkeling, die de visserij de laatste 25 jaar te zien had gegeven waarmee eigenlijk de marktorde ning geen gelijke tred had gehouden, want grote aanvoer betekent lage prijzen en kleine aanvoer ook min der goede prijzen. Op dit gebied zal er b.v. ook in het belang van de gar nalenvisserij een betere opvangre- geling moeten komen. Dit kan het leveren van een kwaliteitsprodukt, naast bouw van koelcellen om bij grote aanvoer, marktordenend te kunnen optreden al kan een partij vis van slechte kwaliteit door diep vriezen nooit van kwaliteit verbete ren. Naast een raadgeving aan de vissers het garnalennet van dr. Bod- decke, dat in veel gevallen een be tere vangst, ook aan zijn doel beant woordde maar, niet voor 100 pet. vol doening gaf, toch te blijven gebrui ken en te verbeteren, maande hij er toe aan, de ondermaatse vis, over boord te zetten en niet klandestien te verkopen. Spreker sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat in Delta.werken zoals die z\jn gepland, geen verande ring zal komen. Men moet zich niet vleien met de mogelijkheid van een open Oosterschelde. Door de Ooster- scheldemond, zal een dam worden gelegd en of in die dam een kunst werk zou komen in de vorm van een getij dencentrale meende spreker ernstig te moeten betwijfelen. De oester- en mosselcultuur worden op geofferd aan de veiligheid van de bewoners van ons land. Voor het maken van een getijden- centrale in de Oosterscheldedam zul len niet alleen grote bedragen moe ten worden geïnvesteerd, ook de kostprijs van de elektriciteit die wordt opgewekt zal betrekkelijk hoog zijn. Daarnaast moet men zich afvragen of een getijdencentrale past in de economische aanpak van de Deltawerken en ten derde of wanneer deze getijden centrale nu eens wel zou worden verwezenlijkt of dan nog de aanvoer van zout vers water in de Oosterschelde zo groot zou zijn, dat oester- en mosselcul tuur mogelijk zou zijn. De mossel- en oesterkwekers zul len hun blik moeten richten op de toekomst, met veranderde structuur maatregelen. Ten aanzien van oestercultuur buiten de Deltawerken is Ir. Kor- vinga zeer pessimistisch. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4