Het plan voor bungalowpark aan Flaauwers zal niet doorgaan ^r^ns Bernhard o\ er het behoud an groot wild in Afrika STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS STAPPEN Wandelkaravaan van 940 deelnemers(sters) ging weer op mars „Bestem deel Zierikzee tot loopgebied" Gemeenteraad Middengebouwen Rede te Müncken SCHAKENDIJKE, 20-6. De raad van Middenschouwen kwam maan dagmiddag in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke. De heer J. N. Viergever was met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stuk ken bevend zich een brief van Ged. Staten waarin bezwaren naar voren werden gebracht tegen het plan van de handelsonderneming „DeQu" te Zierikzee tot het stichten van een bungalowpark rond het oude stoom gemaal te Flaauwers, vooral omdat in de onmiddellijke nabijheid een natuurreservaat Ls gelegen. De raad besloot de thans geldende agrarische bestemming niet te wijzigen ttb.v. een te stichten bungalowpark. De raad kon zich verenigen met het schetsontwerp van een bestem mingsplan voor De Weel te Scharen- dijke. Het waterschap Schouwen- Duiveland heeft de suggestie gedaan om de ontsluiting van het plan op de Dijkstraat te doen plaats vinden en niet op het Baken. De raad is van mening, dat de op zet van het plan dient te worden ge handhaafd. Ontsluiting via de Dijk straat zal het plan onbetaalbaar ma ken. Bovendien moet de in De Weel aanwezige blusvijver ten volle ge handhaafd blijven. Het ontwerp van het plan zal thans aan do Provinciale Planologische Commissie worden voorgelegd. Grotere vrijheid in bouwwereld Burgemeester en wethouders stel den de raad voor akkoord te gaan met de door de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening beoogde grotere vrijheid op het ge bied van de contingentering voor do bouwnijverheid; lossere vormen van huurprijsbeheersing en huurbescher- ming en geleidelijke intrekking van de woonruimtewet 1947. De voorzitter wees op de bedenkin gen, die het college naar voren ge bracht heeft in zjjn voorstel m.b.t. bestemming van permanente wonin gen tot zomerwoningen en mogelij ke ontruiming van aangekochte wo ningen door huurders, ten einde hieraan de bestemming zomerwoning te kunnen geven. De raad ging akkoord met de door de minister voorgestelde grotere vrij heid van het bouw-, huur- en woon- ruimtebeleid. De bedenkingen van burgemeester en wethouders zullen aan de minister worden medegedeeld. Mogelijk kunnen waarborgen gescha pen worden om ongewilde konse- kwenties te voorkomen. Tegemoetkoming herverkavelingskosten Op verzoek van de Herverkave lingscommissie Zeeland zal aan de heer J. Kunst te Scharendijke een te gemoetkoming van f 1593,- aan her verkavelingskosten worden gegeven wegens een meerwaarde welke op zijn perceel i9 blijven drukken na ruiling van grond met de gemeente. De tegemoetkoming zal tot stand ko men door overboeking op de lijst der Ingezonden mededeling ZIERIKZEE, 20-6. Het begin en het einde van de eerste avond van de Zierikzeese Avondvierdaagse, maan dagavond, waren nat maar op het overige gedeelte van die avond heb ben de tippelaars kunnen genieten van een mooie tocht met ideaal wan delweer en door een mooi, afwisse lend landschap over goede wegen. Waren er maandagmiddag ruim 800 deelnemers ingeschreven voor de start gaf zich nog een dermate veel personen op dat hun aantal by het vertrek van het Havenplein tot ruim 940 was gestegen wat wel een record mag worden genoemd. Opvallend was ook het grote aan tal groepen. Voorafgegaan door de signaalafde ling van de G.V. „Rust Roest" trok de stoet langs Havenpark en Oude Haven door de Zuidhavenpoort, waarna de 15 km. deelnemers het 's Heer Lauwendorp ingingen en de 8 km. lopertjes via de Julianastraat en de Platteweg hun route vervolg den. De tocht had een vlot verloop en het tempo was over het algemeen rustig, hoewel er als steeds enkele „hardlopers" waren. Een prettige af wisseling vormde ook nu weer de tractatie, die verzorgd werd door „Vivo" en waarbij allen een pakje kauwgom en een rolletje snoep ont vingen. De eerste terugkomers van de 8 km. meldden zich om 10 over acht in het Ned .Herv. Verenigingsgebouw en de eerste 15 km. loper leverde om 9 uur 5 zijn kaart in. Voor 10 uur waren allen binnen, waarbij bleek dat er geen uitvallers waren. (Enkele ingeschrevenen waren niet opgeko men). De Rode Kruisploeg, die voor de voeten- en eventuele andere ver zorging aanwezig was had het ook niet druk, want er waren slechts en kele blaren te behandelen. Vandaag, de 2e avond, voert de tocht geheel door Schouwen. Van het Havenplein gaat het over de Mol, door de Nobelstraten, over de Grachtweg. de Rotonde, de Rijksweg richting Haamstede op, door de Zandweg, Gasthuisdreef, Rijksweg, Klerksweg, Boereweg, Laan van St. Hilairc, waar de 15 km. lopers nog een ronde maken door de Miereweg, geldelijke regelingen van de herver kaveling Schouwen-Duiveland. Daartoe geadviseerd door de post- commandant der rijkspolitie, besloot de raad de Putmeetweg te Scharen dijke gesloten te verklaren voor mo torrijtuigen op meer dan twee wie len vanaf de Ingridstraat. De borden zullen worden geplaatst na de inrit tot het erf van de heer J. Rijn. Voor beide zijden van de Putmeetweg zal tevens een wachtverbod gelden. Nu de Ingridstraat is verlengd tot de El- kerzeeseweg kan het verkeer van de ze nieuwe aansluiting gebruik maken Besloten werd aan Volksonder wijs Federatie Zeeland een éénmali ge bijdrage van i 50,. toe te kennen voor het buitencentrum te Noordgou- we. Voor 1966 zal geen hogere subsidie meer worden toegekend aan de geza menlijke stichtingen voor de Geeste lijke Volksgezondheid in Zeeland. Bij het samenstellen van de gemeentebe groting voor 1957 zal het verzoek om hogere subsidie opnieuw in overwe ging worden genomen. De vergoeding voor vakonderwijs over 1965 wordt voor de bijzondere lagere school te Kerkwerve bepaald op f 2.075,43. Overeenkomstig de aanbevelingen van het centraal bureau inzake ge meenschappelijke behandeling van gemeentelijke personeelsaangelegen heden besloot de raad tot herziening van de gemeentelijke rechtspositie regelingen, nodig geworden door de inwerkingtreding per 1 januari 1966 van de Algemene burgerlijke pen sioenwet. Aan de heer J. van Bijlevelt, hoofd der o.l.s. te Kerkwerve wordt per 1 september a.s. eervol ontslag ver leend i.v.m. zijn benoeming tot han- c'enarbeidleraar aan de Godelinde scholengemeenschap te Naarden. Benoemd werd tot hoofd der school de heer R. Soesman, thans onderwij zer aan de o.l.s. te Kerkwerve. De heer D. van der Wekken vroeg of de heer Soesman buiten het dorp zal blijven wonen. De voorzitter deelde mede, dat de heer Soesman een woning in het dorp heeft ge vraagd. De huurwoning van de heer Van Bijlevelt is verkocht. Voor de vakature van onderwijzer of onderwijzeres aan de o.l.s. te Kerkwerve hebben zich 28 sollicitan ten aangemeld, waarvan één voor de betrekking van onderwijzeres. Deze laatste sollicitante heeft zich echter teruggetrokken wegens benoeming elders. Door de raad werd benoemd tot onderwijzer de heer T. Coppejans te Middelburg. Tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool te Kerkwerve wordt benoemd mej. L. L. E. Berrevoets te Zierikzee. thans leidster aan de Nutskleuterschool aldaar. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Bruse Boys versloeg ook Flakkee (5-3) De voor zaterdagavond in het ne- derlaagtournooi van „Bruse Boys" vastgestelde wedstrijd tegen de der de klasser Flakkee uit Middelharnis ging op verzoek van Flakkee toch door. In de voordurend neervallen de regen wisten de groen-witten uit eindelijk een verdiende 5-3 overwin ning te behalen. Zaterdag speelt Bruse Boys te Herkingen tegen Her- kingen I. Weldamse weg, Eerste Weegje, Laan van St. Hilaire via Hoofdpoortstraat, Nieuwe Haven, Nieuwe Boogerd- straat, Visstraat en Oude Haven naar het Vrije terugkeren. De 8 km. lopers wandelen van de Laan van St. Hilai re, door de Zuidwellestraat, Varre- markt, Poststraat, Appelmarkt en het Havenplein terug. Morgen (woensdag)avond gaat het weer de Zuidhavenpoort uit, richting Oude Polderdijk, vanwaar langs ver- via Bergen op Zoom RENESSE, 20-6. In de afgelopen week maakten de bejaarden van Re- nesse hun traditionele jaarlijkse reisje. In tegenstelling met voor gaande jaren ging de tocht deze maal voor het grootste gedeelte langs Zeelands dreven. Nadat om 8 uur bij het Dorpshuis was gestart, ging het op de Ooster- scheldebrug aan, wat voor velen de eerste kennismaking was. In Kam perland werd de koffie genuttigd. De reis vervolgde langs de duin streek van Walcheren, waar via Domburg, Koudekerke op de boule vard te Vlissingen werd gestopt. Van hier had men een prachtig uitzicht over de Westerschelde. Het passeren van de zeeschepen werd met grote interesse gadegeslagen. Van Vlissin gen ging het naar Middelburg waar in de schouwburg een uitstekend verzorgde broodmaaltijd werd ge bruikt. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Miniatuur Walcheren vanwaar het naar het gebied rond de Sloehavcn ging. De reis ging ver der door Zuid-Beveland, waar bij het restaurant de „Caisson" weer de grote verkeersweg werd bereikt. Na dat in het restaurant een consump tie was aangeboden werden allen op een zak kersen getracteerd. Via Ber gen op Zoom, Huibergen en Wouw ging het op Steenbergen aan waar in het restaurant van de heer Vroon van de warme maaltijd werd geno- Vervolgens werd vastgesteld de 4e wijziging der gemeentebegroting voor 1966. Besloten werd een krediet van f 547,- toe te staan voor een nieu we aardrijkskundemethode aan de openbare lagere school te Kerkwerve In de rondvraag informeerde de heer L. W. van Kooten of al bekend is wanneer het bevolkingsonderzoek op longtuberculose zal plaats vinden. De voorzitter antwoordde dat het in de bedoeling ligt het onderzoek in 1967 te houden. De heer J. H. de Jonge wees op de vernielingen, die door de jeugd aan de muziektent te Ellemeet worden aangebracht. De voorzitter zegde toe, dat b. en w. zullen bezien of de muziektent ge handhaafd moet blijven, nu zij geen dienst meer doet. ZIERIKZEE Excusie C.A.V. van afdeling C.B.T.B. Op vrijdag l juli a.s. organiseert de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging van de afdeling Schou wen-Duiveland van de Zeeuwse C.B. T.B. G.A. een excursie naar het proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. BRUINISSE Reisvereniging trok naar België De reisvereniging „Ons Genoegen" maakte vorige week het jaarlijkse reisje, dit keer naar België. Reeds om half zes werd gestart, waarna Putte de eerste stopplaats was. In St. Nicolaas werd het astronomisch uurwerk bezichtigd en koffie ge bruikt. Vervolgens kwamen de be kende steden Brugge, Ostende en Knolcke aan de beurt waarna ten slotte in Sluis het diner werd ge bruikt. Via Vlissingen-Breskens keerde men naar Bruinisse terug. ONDERWIJS Professor Zeeman-lyceum Geslaagd voor het toelatingsexa men: D. L. de Bakker, J. C. Boogert, J. E. Dekker, P. J. van Donge, L. P. de Feiter, L. J. van Gastel, C. J. D. Geluk, A. J. Giljam, A. Huneman. J. Kappetein, S. Keizer, J. J. Kik, J. J. M. de Koeyer, M. M. Krijger, J. Langenberg, L. M. Leeuwe, M. J. Lievense, L. van der Marei, A. J. Merle, B. J. Mouthaan, C. Nelisse, B. J. van Nieuwenhuijzen, A. Papeveld, A. Ranft, G. W. den Reijer, K. D. Saman, L. C. van Schelven, M. G. Schiettekatte, B. W. Schot, J. A. Schot, H. W. Smit, L. J, Smits, C. Steketee, A. E. M. van der Stel, J. J. Stols, P. Stout jesdijk, H. W. Tenne- kes, J. H. Tieleman, F. Verhage, W. S. Vis. Scheepvaartberichten Alchiba, 17-6 van Djeddah naar Aden. Ameland, 20-6 van Kaapstad naar Curagao. Caltex Utrecht (t.), 17-6 van Gefle naar Pembroke. Esso Den Haag, 21-6 te Rotterdam verwacht. Korenia (t.), 20-6 te Pauillac. Marnelloyd, 21-6 te Cristobal. schillende dijken en wegen via de Van Veenlaan, Tunnel, Schuurbeque Boeijestraat, Dam, het Vrije het eindpunt weer wordt bereikt. Hopenlijk werkt ook op deze avon den het weer mee (de barometer gaat langzaam vooruit!), zodat de para- plue's en regenkleding thuis gelaten kunnen worden en het weer geslaag de tochten worden met de wens dat er nog meer fietsers en bromfietsers thuis blijven dan de eerste avond. ten. Nadat de inwendige mens was versterkt ging het op huis aan waar men precies om 8 uur weer arri veerde. Zoals gebruikelijk was het fanfarekorps „Luctor et Emergo" present om de bejaarden op muzi kale wijze te verwelkomen. Na een rondgang door de kern van Renesse verbleef men ten afscheid nog even in hotel „Het wapen van Renesse". Dankwoorden De voorzitter van het organise rende comité de heer J. A. Kouman sprak hier een bijzonder woord van dank tot de inwoners van Renesse, die door hun spontane steun het weer mogelijk hebben gemaakt dat deze reis kon worden georganiseerd. Burgemeester H. P. Everwijn, die zowel bij het vertrek als bij de thuis komst aanwezig was, werd dank ge bracht voor de belangstelling door hem betoond. De heer Kouman richtte verder nog woorden van dank tot zuster Van Beveren, mevr. Prie- mis en de chauffeur de heer Quist en het fanfarekorps „Luctor et Emergo". Namens de bejaarden sprak de heer A. J. Verboom harte lijke woorden van dank. Burgemees ter H. P. Everwijn zei blij te zijn dat de inwoners van Renesse dit weer mogelijk hebben gemaakt. Hij sprak de wens uit dat dit nog jaren lang zal geschieden. Ten slotte werd het woord nog gevoerd door de heer L. de Ruiter, die o.m. zei trots te zijn op dc Westhoek van Schouwen na het geen hij op deze dag van Zeeland had gezien. MUNCHEN, 20-6. Prins Bernhard heeft maandag als Prins der Neder landen, als Afrika-kenner en als president van het World Wildlife Fund in het kader van de Afrika- week 1966 in Miinchen een rede uit gesproken over het behoud van het groot weid in Afrika. Als hoofdoorzaken van de achter uitgang van het wildbestand in Afri ka. midden- en zuid-Amerika, zuid- oost-Azië en enige oceanische eilan dengroepen, die als noodgebieden gelden, zag de prins de explosieve bevolkingsaanwas en de fouten die in het begin van de blanke kolonisatie zijn gemaakt. Eens zal het probleem van de overbevolking op wereldvlak moeten worden aangepakt, zei de prins. De mens moet 2ich weer op de na tuur bezinnen, de toestand is nu zo dat er slechts 2 alternatieven zijn: natuurbescherming of vernietiging van de grondslagen van het leven der mensheid. Het grootwildbestand in Afrika is de laatste honderd jaar door de mens gedecimeerd, sommige soorten zijn geheel uitgeroeid, zoals de berber- leeuw en de atlasbeer, de quagga, de kaapse leeuw, de blauwe bok, de burchill-zebra, de rode gazelle en de ncord.Afrikaanse koe-antiloop. Een dodelijk gevaar voor het wild vormt het sluipende verlies aan ter rein door verstoring van biotoop en habitat, veroorzaakt door kappen ZIERIKZEE Pech voor Deltasport De met zoveel spanning tegemoet geziene gymnastiekdag van de Kring Zeeland-W. Brabant van het K.N.G. ,V„ georganiseerd door Deltasport, is letterlijk in het water gevallen. Zeer ontijdig moesten de oefeningen we gens de sterke regenval worden af gebroken- De VISTO '66 De VISTO '66 is weer achter de rug en opvallend op deze nationale tentoonstelling was dat er geen re cord aantal bezoekers werd geno teerd, hoewel in dit opzicht toch wel verwachtingen bestonden. Rond 16000 mensen brachten een bezoek aan deze vakexpositie. Het is intussen de vraag in hoever het bezoekersaantal mag gebruikt als maatstaf voor het succes van de ten toonstelling. Een kleine groep des kundigen betekent op een gegeven moment meer dan een grote schare van kijkers. De handel heeft goede zaken gedaan op deze (derde) natio nale tentoonstelling en dat is ten slotte het belangrijkste. In het res- ZIERIKZEE, 20-6. „Ontzie de ou de stad Zierikzee, geef echter vol doende mogelijkheid tot de noodza- zakcljjke vernieuwingen daar waar dit het oude sladspatroon verstrekt Vermpd verstikking door vol doende ontsluiting en parkeerterrei nen, zodat de bereikbaarheid tot in het hart mogelijk blijft. Bestem een deel tot loopgebied en leg allerlei daarvoor geschikte voorzieningen hierin (musea, raad huis, kantoren, markt enz."). Dit zijn enkele op de toekomst ge richte aanwijzingen van de heer N. H. Los, s.h.o., neergelegd in een ste debouwkundig studieplan voor Schouwen-Duiveland, dezer dagen gepubliceerd in het centraal week blad voor het. Bouwwezen in Neder land en België, kortweg „Bouw" ge naamd. In hetzelfde blad zijn stu dieplannen voor hetzelfde gebied op genomen van A. J. v. d. Berghe s.h.o. en B. Eerhart s.h.o. Deze drie heren van bossen en dergelijke. De mens heeft dikwijls gehandeld uit egoïsme, winstbejag en niet zelden uit schiet en moordlust. Ook gerechtvaardigde jacht Daarmee wordt de gerechtvaar digde jacht niet te na gesproken, de ze is nodig om het natuurlijke even wicht te bewaren, dat werd verbro ken door tekort aan roofdieren. Er is en wordt echter uit winstbejag soms gejaagd door hele benden, uit gerust met terreinvoertuigen en zelfs met vliegtuigen, die met repe- teerwapens en de modernste gereed schappen onverantwoordelijk optre den. Ook nu nog worden, b.v. in Oegan da en Rhodesië, kudden wilde die ren neergeschoten onder het mom van bestrijding van de Tsetsevlieg, natuurlijk zonder succes omdat niet alleen het groot wild overbrenger van deze ziekte is. Het is echter nog niet te laat om het vernielingsproces met alle ener gie te bestrijden. De prins herinner de hier aan wat reeds op dit gebied gedaan en bereikt is. Gebleken is dat de zelfstandig geworden Afrikaanse landen uit nationaal bewustzijn veel meer voor het behoud van het wild hebben, gedaan dan verwacht werd. Als te nemen maatregelen bepleit te de prins bescherming van bepaal de wildsoorten, onderzoek, opleiding en vorming en het instellen van nieuwe reservaten. taurant was iedere avond „wat te doen" en op sommige dagen was het er tjokvol. In de eerste week had de Visto '66 overigens het weer wat tegen, om dat het in de tentoonstellingsruimten toen bijzonder warm was. Dat heeft ook nog wel wat mensen afgeschrikt. Bij elkaar echter een bijzondere ten toonstelling, die voor Zierikzee een unieke gebeurtenis betekende. Schoolsportdag lagere scholen Op woensdag 22 juni a.s. zal er op het sportpark Bannink te Zierikzee een schoolsportdag worden gehouden voor de leerlingen van de 5e en 6e klassen van verschillende lagere scholen. Bij slecht weer zal de sport dag geen doorgang vinden. Opening zomertentoonstelling Burgerweeshuis In de aankondiging voor de zomer tentoonstelling in het Burgerwees huis is in het nummer van gisteren helaas een storende fout geslopen. Er is nl. gemeld dat deze expositie in de morgenuren zal worden geopend door de voorzitter van het college van regenten, mr. C. J. B. du Croo, doch de tijd van opening is 's mid dags om vijf uur. zijn eindcursisten stedebouwkundig hoger onderricht '63-'64 van de aca demie voor bouwkunst te Amster dam. In een inleiding op deze studie plannen schrijft ir. J. Petri, b.n.s.: „de toekomst van Schouwen-Duive land zal er ongetwijfeld anders uit zien dan de eindcursisten zich dat voorstellen. Het maken van een prognose voor een gebied dat zo dicht bij de explosieve randstad ligt heeft weinig zin. Het wordt wat men er van maakt!" Dit neemt niet weg dat de heer v. d. Berghe in zijn studieplan consta teert dat Zierikzee het centrum gaat worden van circa 100.000 inwoners en in de zomermaanden van wellicht het dubbele aantal. De heer Eerhart noemt inzake de sanering binnenstad van Zierikzee als belangrijkste punt, dat er voor doorgaand verkeer geen plaats moet zü". De 2omer-tentoonstellnig van de heer en mevr. Bruat-Voorhuis is dit maal samengesteld uit de Chinese collectie van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden- HAAMSTEDE Zomerdienst Ceref. Kerk Met ingang van 26 juni a.s. begin nen de morgendiensten van de Ger. kerk van Haamstede weer om 9 en 10.30 uur. Er zal dan tevens weer dienst in Renesse worden gehouden in het Ned. Herv. kerkgebouw, des avonds om 7 uur. BROUWERSHAVEN Gunning bouw woonhuizen Namens P. Hanse te Dreischor werd het bouwen van een woonhuis te Brouwershaven gegund aan aan nemer C. v. d. Velde te Brouwersha ven. Archtect is L. Beije te Veere. Het bouwen voor rekening van J. van Weizen te Rotterdam van een woonhuis te Dreischor, werd gegund aan J. v. d. Velde te Dreschor. ZONNEMAIRE Het schoolverkeersexamen Voor het schoolverkeersexamen 1966, dat te Brouwershaven werd af genomen op 15 juni jl. slaagden de volgende leerlingen van de o.l.- school alhier: Bert Goudzwaard, Hans van 't Veer, Ineke de Wit, Frans Verhulst, Stoffel Duinhouwer, Truus de Munnik, Piel Stouten. Af gewezen werden 2 leerlingen. Van de Chr. Nationale School slaagden: Heieen Ringelberg en Nelleke de Graaf. Afgewezen werden 3 leerlin gen. De Rode Kruis-collecte De Rode Kruis-collecte bracht te Zonnemaire het mooie bedrag op van f 263,36. Een dankwoord aan de mil de gevers(sters) is zeker op zijn plaats. SIRJANSLAND De schooljeugd heeft voor het Rode Kruis f 93,16 bijeen gecollec teerd. Geslaagd schoolreisje Vrijdag vond het lang verwachte schoolreisje plaats voor de kinderen van de o.l.-school te Sirjansland. Na gewuifd door vele belangstellenden verlieten de kinderen in opgewekte stemming het dorp, op weg naar de eerste pleisterplaats, Oudenbosch, waar de R.K. kerk bezichtigd werd. Deze kerk is een copie van de St. Pieters kathedraal te Rome. Vervol gens reed de bus naar het Mastbos waar de jeugd even. kon uitdraven. en eten. Spoedig was het verzame len voor het hoofddoel van de tocht, „De Efteling" te Kaatsheuvel. Een fikse onweersbui onderbrak het be zoek aan dit prachtige park maar toen de zon weer doorgebroken was trok de jeugd welgemoed langs de talrijke opgestelde sprookjes. Gedu rende de terugtocht stopte de bus voor de laatste maal bij de gemeen telijke speeltuin te Bergen op Zoom, waar de laatste energie van de kin deren „verspeeld" werd. Moe, slape rig en met lege portemonnaies arri veerde men weer tussen de wach tende dorpsgenoten te Sirjansland, waar het hoofd der school, de heer Heule, tot besluit een korte beschrij ving van de reis gaf en een dank woord tot chauffeur v. d. Schelde van firma Van Oeveren voor zijn kundige leiding. Stappen dus maar weer vier dagen lang. Een mens kan duizend excu ses verzinnen om het dit jaar maar eens een keer niet te doen. Maar één keer niet doen en men doet het (waarschijnlijk) nooit weer. Dat is ongeveer net als met pap eten en naar de kerk gaan. Stappen dus en beginnen op het moment dat de eerste klaroenstoten weerklinken en vrijwel gelijktijdig de eerste bui begint te vallen. De eerste van hoeveel? Gelopen met rechts in het oog de brug, die als een vreemd slangvor mig monster zijn sprong over het blauwige water van de Schelde neemt en dan fluks langs ons (een maal aller) „Stelletje". Daar ha.ngt de lucht vol herinne ringen, want in de dertiger jaren en vroeger nog wel, rijgden zich hier de badhokjes aaneen. Er was een tent met snoep; er ivas een drijvend vlot, waarop de jeugd - ondanks crisis en oorlogsdreiging - evenveel genoot dan nu de duikenden in het zwem bad. Een smal, onbeduidend maca- damweggetje voerde toen naar deze oase van stilte en ontspanning, maar er is nu al een heirbaan met flitsen de auto's en jankende brommers. Aan de zeekant echter is veel uiter lijks nog bijna als toen; wie al triest zou worden over veel dat verdween kan zich troosten met eigentijdse schoonheid rond en bij Ouwerkerk voortgevloeid uit de ellende van een ramp. Hoe groen zijn de bomen rond de boerderijen in het Duivelandse, hoe intiem de aanplant bi? de kreken, die als blanke spiegels in het landschap liggen. B\j hét Diepe Gat zoeft een zwanenechtpaar voorbij. Er is een gonzen in de lucht onder een krach tige ideugelslag. De scholeksters zijn aan de zeekant in de weer. Bij eb hup de dijk over en klein grut op scharrelen langs de waterlijn; bij vloed hup de dijk over naar de an dere kant en breed uitzwermen over de weilanden en wachten op de vol gende maaltijd. „Die van Ouwer kerk" vinden het lopen van de hon derden eens een keer niet dom en raar .maar ze groeten de voorbijtrek- kenden met een soort Vlaamse har lelijkheid en versterken het geloof in de dichterlijke zin over: „de eeuivige goedheid van het landvolk". Gaat de (zakkende) zon intussen zorgen voor een hemel vol rood en geel, die een majestueuze achter grond vormt voor de peppels langs de wegen; de hoge bladeren zwatelen zacht in de avondwind. Komt de kartellijn van Zierikzee in zicht even op het leven passen bij het oversteken van de weg. In het zuid westen hangt een boze bui en op de Oude Haven blinken de kasseien al van hel nat. Maar dan zit het begin van de „vierdaagse" er al op; een overschone start door een schoonge wassen overschoon land. SCHIEREILANDMAN. De Zierikzeese Avondvierdaagse Beiaarden van Renesse naar Walcheren met terugr eis „Ontzie de oude stad en vermijd verslikking"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2