DE ZIERIKZEESCHE COURANT Parijs wil nieuwe betrekkingen met de Oosteuropese landen Vastende Boeddhistische monnik (reeds 12 dagen) naar Saigon overgebracht V.S. kennen China's atoomcentrum China en India Tsjoe En-Lai naar Pakistan De Britse zeeliedenstaking H.M. de Koningin opent de Coentunnel De benzineprijzen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 juni 1966 122ste jaargang Sr. 1960S WAARIN OPGENOMEN 1797-188 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Ziertkzee, postbus I, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: CrPOIl bungalowpark bij Flaauwers De Catille in Rusland De nieuwe Coentunnel MOSKOU, 20-6. „Frankrijk zou graag zien dat nieuwe betrekkingen met de Oosteuropese landen worden aangeknoopt die gericht zjjn op ont spanning, overeenstemming en sa menwerking", heeft generaal de Gaulle tijdens een diner in het Kremlin gezegd. Frankrijk wil aller eerst met de Sowjet-Unie tot nieu we betrekkingen komen. Het ziet de Sew jet-Unie als een gesprekspartner met begrip en bereid tot samenwer king. Eerste voorwaarde voor een ont wikkeling van de internationale toe stand in de goede richting is het vormen van een diepgaande Europe se gemeenschap, in plaats van de steriele verdeling waardoor het wordt verlamd. „Ook is overeenstemming tussen de landen die tot nu toe tegenover elkaar stonden volgens Frankrijk een Europees vraagstuk. Dat is het geval voor de regeling die eens het lot van geheel Duitsland en de veiligheid van ons werelddeel zal bepalen", al dus de Franse president. President de Gaulle was maandag middag in Moskou aangekomen voor zijn bezoek van twaalf dagen aan de Sowjet-Unie. De Caravelle van de Franse president werd door Russi sche straaljagers begeleid. Het is het tweede bezoek van de Gaulle aan de Russische hoofdstad. Hij was daar ook in december 1944 toen hij lei der van de vrije Franse regering in Londen was. Het was precies twee uur in de middag toen de Gaulle, gekleed in uniform, de Caravelle verliet, ge volgd door zijn echtgenote. Aan de Assurantie-maatschappij in moeilijkheden door Teixeira-affaire AMSTERDAM. 20-6. De Kenne- mer Internationale Assurantie-Maat schappij is het slachtoffer geworden van de deconfiture van het Amster damse bankierskantoor gebr. Teix- eira de Mattos. Volgens de directie is het een klein en op zichzelf ge zond verzekeringsbedrijf, dat het on geluk had ongeveer tachtig procent van de beschikbare middelen bij Teixeira te hebben belegd. Hoewel de maatschappij na blokkering van de tegoeden door de voorlopige sur seance van Teixeira, niet geheel zon der middelen is komen te zitten, wil de de directie bevoordeling van schuldeisers voorkomen. Daarom is surseance van betaling aangevraagd en voorlopig verkregen. Het onderzoek naar de relletjes te Amsterdam AMSTERDAM, 20-6. Hoofdinspec teur T. C. J. Sanders der Amster damse centrale recherche verwacht dat het grootste deel van het rap port over het politieonderzoek naar de ongeregeldheden in de hoofdstad nog deze week gereed zal zijn. Kort na het begin van de ongeregeldheden gaf de officier van justitie en hoofd van het Amsterdamse arrondisse mentsparket, mr. J. F. Hartsuiker, opdracht tot het instellen van dit ondei-zoek. Eerst als de officier het gehele rapport heeft bestudeerd zal hij beslissen of tot strafvervolging zal worden overgegaan. HISTORISCHE BRIEF ZIERIKZEE. 20-6. Ons gewerd het origineel van een histori sche - uit 1808 daterende - brief, geschreven door de Drost van het Tweede Kwar tier in hel Departement Zee land, F. Ermerins, die zich richt tot de burgemeester van Zierikzee. De brief is een merkwaardig stuk uit de Fran se tijd en gunt een kijkje op de houding van een deel der Schouwen-Duivelandse bevol king in die periode. De tekst luidt als volgt: „De blijken van verbodene correspondentie en communicatie tusschen som mige ingezetenen van Schou wen en die van Groot-Brittan- niën, maken een dubbele waakzaamheid noodzakelijk. Hierom vinde ik mij door den Heer Landdrost bij deszelfs dispositie van den 26e April gelast, om U en alle overige gemeentebesturen van Schou- wen-Duiveland aan te schrij ven. zoals geschied bij dezen, om met den Heer Grimm, Commies van Toezicht te Brou wershaven te concurreren, ten einde allen verboden handel met den vijant ie beletten. W. g. De Drost voornoemd: F. Er- trap werd hij begroet door president Podgorny en premier Kosygin. Het vliegveld was met vlaggen versierd en de zon scheen. Twee kinderen boden de Franse gasten bloemen aan. Hoge autoriteiten Onder de veie hoge autoriteiten, die ter begroeting aanwezig waren, bevonden zich verder minister van buitenlandse zaken Gromiko en mi nister van defensie Malinowski, Op het vliegveld stonden afdelingen van de drie onderdelen der Russische strijdkrachten opgesteld, die door de Franse president werden geïnspec teerd, terwijl een kapel een militaire mars speelde. Nadat generaal de Gaulle de erehaag een saluut had gebracht klonk daaruit een eenstem mig „Zdravie Jelaiem" (Wij wensen u een goede gezondheid). Nadat achtereenvolgens de Franse* en de Russische volksliederen waren gespeeld vuurden twee batterijen van de artillerie eenentwintig sa luutschoten af. De Gaulle drukte vervolgens de handen van de leden van het corps diplomatique. Onder hen bevonden zich de ambassadeurs van de Verenigde Staten en van Noord-Vietnam. De toestand in Vietnam merins. HWEE, 20-6. Premier Ngocycn Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft zyn greep op de opstandige stad Hwee verstrekt door zjjn hardnekkigste boeddhistische tegenstander in een ziekenhuis te Saigon te isoleren, dat bewaakt wordt door zwaar bewapen de troepen. De betrokken boeddhist, de 44-jarige boeddhistische leider Thirtsj Tri Kwang, vast reeds 12 da gen. Hü is inmiddels 11 kilo afgeval len. De 2500 man regeringstroepen en -politie, die vorige week Hwee zijn binnengetrokken op bevel van Ky schijnen thans voor het eerst in drie maanden het gezag van de Zuidviet- namese regering stevig gevestigd te hebben. Naarmate de tegen de rege ring gekante kopstukken van het verzet in Hwee de stad uitvluchten, wordt de toestand normaler. Voor de aanhouding van deze leiders van het verzet tegen de regering zijn bedra gen van 100.000 piaster (ongeveer 5000 gulden) uitgeloofd. Een van de meest vooraanstaande Zuidvietname- se militaire leiders, generaal Ton That Dinh, die nauwe betrekkingen onderhield met de opstandigen, is met zijn gezin naar Saigon gevlogen. Hij zou dit op eigen initiatief gedaan hebben en zich niet in arrest bevin den. MEXICO-CITY, 21-6. De Verenig de Staten zijn de plaats te weten ge komen van het atoomcentrum waar de Chinezen hun kernwapens ver vaardigen en zouden, als zij dat wil den, dit onmiddellijk kunnen vernie tigen .Dit heeft generaal Maxwell Taylor, een van Johnsons speciale adviseurs, verklaard tegenover het Mexicaanse blad „Excelsior". NIEUW DELHI, 20-6. Volgens di plomaten in Cairo tracht president Nasser een ontmoeting tot stand te brengen tussen premier Gandhi van India en haar ambtgenoot Tsjoe En Lai van China, wanneer mevrouw Gandhi op weg naar of van Moskou volgende maand Cairo aandoet. Wanneer een dergelijke ontmoe ting doorgaat zou dit het eerste con tact op hoog niveau tussen India en China zijn sinds 1960. Verrassend bezoek KARATSJI, 20-6. Premier Tsjoe en Lal van China zat cp 28 juni a.s. in Rawalpindi belangrijke politieke besprekingen beginnen met de pre sident van Pakistan, Ajoeb Chan. Dit is uit gocdingelichte kring te Karat- sji vernomen. De Chinese leider zal, in gezelschap van verscheidene raadslieden, drie dagen in Pakistan vertoeven. De aankondiging van dit bezoek wordt door buitenlandse waarne mers verrassend genoemd. Zij ver- moeden dat de Chinese leider zich op de hoogte wil stellen van president Ajoeb Chans politieke bedoelingen, nu de Verenigde Staten hebben be sloten de economische hulpverlening aan Pakistan te hervatten. Voorts zal ook het vertrek van minister van buitenlandse zaken Bhoetto, die als Peking-gezind bekend staat, aanlei ding tot de komst van Tsjoe zijn ge weest. Bhoetto gaat om gezondheids redenen met verlof, aldus de offici ële lezing. Luitenant-kolonel Phan van Choa de militaire burgemeester van Hwee, heeft in een radiotoespraak de win keliers van Hwee gelast hun zaken te heropenen, zo niet, dan verspelen zij hun vergunning. In Saigon heeft de gezagsgetrouwe politie de omsingeling van de Vien- Ho-Dao-pagode, de boeddhistische zetel in de Zuidvietnamese hoofdstad voortgezet. LONDEN, 21-6. Het bestuur van de Britse vakbond van zeelieden schijnt nog op zeer grote steun van de plaatselijke afdelingen te kunnen rekenen. De verwerping door het be stuur van het compromisvoorstel van de regeringscommissie, o.a. inhou dend invoering van de veertigurige werkweek binnen een jaar en niet onmiddellijk zoals de stakende zee lieden eisen, werd maandag door de afdelingen Glasgow en Liverpool met algemene stemmen goedgekeurd. Te South Shields, aan de noordoostkust, gebeurde dat met 600 tegen 43 stem men. Prinses Margriet verpleegster op de „J. Henri Dunant" VLAARDINGEN, 20-6. Vanuit de Koningin Wilhelminahaven in Vlaar. dingen vertrok maandagmorgen het Rode Kruis hospitaalschip „J. Henri Dunant" voor een reis van enige da gen met 72 langdurig bedlegerige chronische patiënten en invaliden uit Vlaardingen en het Westland. Tot de staf van helpers en ver pleegsters die de zieken tijdens deze reis zal verzorgen, behoort ook H.K. H. prinses Margriet, die als zuster Margriet aan boord dienst zal doen. De prinses maakt deze reis in gezel schap van haar vriendin C. C. V. Ba ronesse Bentinck, als afsluiting van haar verpleegstersopleiding. Zondag avond reeds arriveerde ze even na de andere verpleegsters in gezelschap van haar verloofde, mr. P. van Vol lenhoven. Bij het vertrek stond ze onopvallend tussen het overige ver plegend personeel. President de Gaulle is maandag ochtend per vliegtuig naar Moskou vertrokken voor een officieel bezoek van twaalf dagen aan de Sowjet- Unie. Het merendeel van de landen van het Britse gemenebest is voor stander van het houden van de con ferentie van premiers der aangeslo ten landen in de eerste helft van sep tember. Er is echter nog geen beslis sing genomen, zo heeft men maandag van Welingelichte Britse zijde ver klaard. Het huis van Churchill LONDEN, 20-6. Huize Chartwell in Kent, waar Winston Churchill meer dan veertig jaar heeft gewoond wordt voor het publiek opengesteld. Het landhuis werd in 1922 door Churchill gekocht. Hij schreef er zijn memoires. Het is nu gerestaureerd en in de staat teruggebracht waarin het tussen 1920 en 1930 verkeerde. Bezoekers kunnen er het ontwerp van het atlantische verdrag zien, met aantekeningen in rode inkt door Churchill geschreven, en een aantal onderscheidingen die hem zijn ver leend. Ook bevindt zich in het huis de eerste geallieerde vlag die in be vrijd Europa werd gehesen, op 5 juni 1944 in Rome. de eerste plaats, en dit geldt vooral tot het tijdstip waarop de IJ-tunnél gereed zal zijn, is de Coentunnel een belangrijke schakel tussen de stads delen van Amsterdam benoorden en ten zuiden van IJ en Noordzeekanaal, een plaatselijk belang dus, dal voor de tuinsteden en de industrie- en ha vengebieden in het westen in de toe komst ongetwijfeld ook belangrijk zal blijven. In de tweede plaats is de Coentun nel daarbij, en eigenlijk is dit de pri maire reden waarom men tot de bouw van de tunnel is overgegaan, een zeer belangrijke schakel in de ringweg rondom Amsterdam en daarmee voor het verkeer dat welis waar de hoofdstad moet passeren, maar er niet hoeft te zijn. AMSTERDAM, 21-6. Nu vandaag (dinsdag) de Coentunnel door H.M. de koningin officieel in gebruik ge nomen wordt is opnieuw een goede verbinding tot stand gekomen door de natuurlijke barrière tussen noord en zuid, die gevormd wordt door het IJ en het Noordzeekanaal. Het belang van de Coentunnel voor het verkeer is tweeledig. Zo zegt het Bureau Voorlichting en Representa tie van de gemeente Amsterdam. In Nachtelijke overval op taxibedrijf AMSTERDAM, 20-6. Bij het taxi- bedrijf A. A. A. C. aan de Cruquius- weg in Amsterdam hebben drie ge wapende mannen de vorige nacht een roofoverval gepleegd. De rovers drongen om ongeveer half vier met nylonkousen over het hoofd de garage binnen, waar zich alleen de 68-jarige garagebediende D. W. Griffioen bevond. Zij hielden hem met twee pistolen in bedwang en eisten van hem de sleutels van het kantoor en de daarin staande sta len kast, waarin zich ca. f 12.000 be vond. Toen de heer Griffioen deze sleutels niet bleek te bezitten for ceerden de mannen de kantoordeur en de kast met een koevoet, waarna zij met het geld in een buiten gereed staande auto verdwenen. Tot dusver ontbreekt elk spoor van de daders. DEN HAAG. 20-6. Op een liter benzine drukken ruim 33 cent ac cijns, omzetbelasting en invoerrech ten. De benzine kost de distributie maatschappijen ongeveer 11.5 cent (gewone) tot bijna 13 cent (super) per liter. Deze laatste prijzen zijn de afgelopen 10 jaar ongeveer gelijk gebleven. De marges, zowel voor de benzinemaatschappijen als de pomp houders zijn in die tien jaren met 1.2 cent per'liter gestegen. Deze cijfers produceert minister Den Uyl in ant woord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Van Beek (KVP) die wil weten of uit de re cente verlaging van de benzineprij zen moet worden afgeleid, dat het mededingings- en prijsbeleid van de minister van economische zaken niet actiever had kunnen zijn. Bommenwerper stortte neer in badplaats HAMPTON, 21-6. Twee straalbom- menwerpers van het Amerikaanse korps mariniers kwamen maandag avond tijdens een oefenvlucht op zeshonderd meter hoogte met elkaar in botsing, waarna een der toestel len brandend neerstortte op een rij huizen in de badplaats Buckroe Beach, dicht bij Hampton in Virginia Acht mensen, die zich in de getrof fen huizen bevonden, kwamen om het leven. Vijf cn veertig mensen werden gewond. Het andere vlieg tuig is neergestort in de nabijgele gen Chesapeake-baai. De in totaal vier bemanningsleden van beide toe stellen konden er tijdig uitspringen en zijn uit de baai opgepikt. De kabaka (koning) van Boegan- da, sir Edward Frederick Moetesa, die sinds 24 mei vermist werd toen zijn paleis door Oegandese regerings troepen werd bezet, heeft in Boc- roendi politiek asiel gevraagd. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 3 De deugd behoeft geen lof- trompet. Y AMSTERDAM. Nog ligt de nieuwe Coentunnel verlaten, maar met in gang van vandaag zullen er honder den auto's doorheensnorren. De nieu we doorgang onder hel Noordzeeka naal zal door H.M. Koningin Juliana officieel worden geopend. f Broedende merels J in schoollokaal J ZIERIKZEE. 20-6. De leerlin- i gen van de vijfde klas van de f christelijke lagere school te Zierikzee weten van een be paald onderdeel van het vak dierkunde heel wat af, name lijk het broeden van merels. In deze klas is nl. dit jaar voor de tweede maal een merel echtpaar neergestreken om er te broeden. Van hun kant doen de merels blijkbaar hun best om maar niets ie missen van al de wetenswaardigheden, die de onderwijzer zijn pupillen probeert bij te brengen want de merels hebben hun nest ge bouwd boven één der school borden, dat hierdoor tijdelijk btnten bedrijf is gesteld. Hoe wel het, zoals in elke klas wel eens rumoerig kan zijn, laten de merels zich hierdoor niet verontrusten en voorzien hun vier jongen ook tijdens de les sen van voedsel. Veel Canadese tarwe naar Sowjet-Unie MOSKOU, 20-6. De Canadese mi nister van handel, Robert Winters, heeft maandag op een persconferen tie meegedeeld, dat zondag in Mos kou een contract is gesloten, waar onder Canada in de komende drie jaar ongeveer 9.15 miljoen ton tarwe en meel ter waarde van circa 3 mil jard gulden zal leveren aan de Sow jet-Unie. Dit contract zou het grootste tar- wecontract zijn dat ooit is gesloten. Met deze in de komende drie jaar in te voeren 9.15 miljoen ton tarwe komt de totale Russische graanin- voer uit Canada vanaf 1963 op ca. 21 miljoen ton ter waarde van ongeveer 6 miljard gulden. Volgens waarnemers wijst het sluiten van dit contract er op, dat de Sowjet-Unie voor de komende jaren een graantekort verwacht, ondanks de vrij goede oogst van vorig jaai en de tot dusverre gunstige vooruit zichten voor de oogst van dit jaar. Fris weer Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan enkele buien afgewisseld door opklaringen; matige zuidweste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. 22 juni. Zon op 4.20, onder 21.04. Maan op 8.10, onder 23 juni. Zon op 4,20. onder 21.04. Maan op 9.39. onder 0.14. Eerste kwartier: 25 juni te 14.23. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 juni 5.47 v.m. 13.01 n.m. 23 juni 6.34 v.m. 18.51 n.m. BROUWER SHA VEN 22 juni 5.26 v.m. 17.52 n.m. 23 juni 6.17 v.m. 18.48 n.m. Springtij: 21 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Een vlak lagedrukgebied, ge vuld met onstabiele lucht, beheerst het weer in west-Europa. Randde- pressies, die van het zeegebied tus sen Engeland en Portugal naar het noordoosten trekken, verhogen van tijd tot tijd de buienactiviteit. Te verwachten is, dat deze weerstoe- stand de komende 30 uur niet veel zal veranderen. Het weer houdt een onstandvastig karakter met nu en dan regen en onweersbuien en en kele opklaringen. De temperaturen blijven overdag onder de 20 graden. Met ingang van vandaag krijgen buitenlandse automobilisten die in Italië moeilijkheden met hun wagen hebben gratis hulp. n De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft maandag in Rome be sprekingen gevoerd met zijn Itali aanse ambtgenoot. Fanfani. Prinses Irene en echt genoot terug naar Madrid SCHIPHOL. 20-6. Na een verblijf van ruim een week in Nederland is prinses Irene in gezelschap van haar echtgenoot prins Hugo per vliegtuig van Schiphol naar Madrid terugge keerd. 11 juni jl. arriveerde de prinses onverwachts op de luchthaven, waar zij werd afgehaald door haar moeder koningin Juliana. Prinses Irene ver bleef bij haar moeder. Naderhand heeft prins Hugo zich bij hen ge voegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1