DE ZIERIKZEESCHE COURANT Debat in Tweede Kamer TWEEDE KAMER VERWIERP MOTIE TOXOPEUS (V.V.D.) Acht satelieten Staking bouwvakkers in 's Gravnhage De berechting van de oproerkraaiers gelanceerd Op Oosterburen vandaag in grote getale naar Nederland Scheepsramp in de haven van New York nieuw was het onrustig in Amsterdam Weggelaar stierf natuurlijke dood Vaccinatie tegn mazelen AMERIKANEN VERLOREN DIT JAAR AL 2000 MAN IN VIETNAM „Tartuffe" in Holland Festival Schade door onweer in Brabant ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 juni 1066 122ste jaargang Nr. 20008 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, (el. 0(110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: I erikzeesgemeentesecretaris gehudigd Dehat over Amsterdam DEN KAAG. 1G-6. Bij zitten en opstaan heeft de Tweede Kamer don derdag de motie van de V.V.D. ver worpen. In deze motie Toxopeus werd de regering gevraagd voor het gebied van Amsterdam een toestand van „verhoogde waakzaamheid" in te stellen. Dit is voorzien in de wet regelende de buitengewone bevoegd heden van het burgerlijk gezag. Vóór aanvaarding van de motie stemden de fracties van de V.V.D., de Boe renpartij en van het S.G.P. Overigens gaf minister Smallen- broek de Kamer de verzekering, dat de regering niet 2al schromen ver dergaande maatregelen te nemen als dat nodig mocht zijn. Door de anti revolutionaire en de socialistische regeringsfracties werd sterk aange drongen op een onderzoek naar de politietoestanden in de hoofdstad. Minister Samkalden gaf de Kamer de verzekering dat zijn departement op het gebied van de verbetering van het functioneren van het appa raat dat de rechtsstaat in ons land moet verzekeren actief zal blijven. Hij zei bereid te zijn in te gaan op de suggestie om een proef te nemen met het inschakelen van een advi seur bij onderzoekingen naar klach ten over politieoptreden. Deze sug gestie is misschien de overweging waard, aldus minister Samkalden. Telegrammen Tijdens de gehouden buitengewone vergadering van de Tweede Kamer werd een groot aantal telegrammen ontvangen. In een aantal van deze telegrammen, waarvan de meeste af komstig waren van bouwvakarbei ders, wordt ondermeer het aftreden geëist van de hoofdcommissaris van poiitie te Amsterdam. In het Kamergebouw werden tele grammen ontvangen van de CH.- Jongerengroep, van oud-militairen, oud-verzetsstrijders en het Vetera- nenlegioen Nederland, van het on afhankelijk verbond van taxichauf feurs te Amsterdam, en van een aan tal auteurs, onder wie Ed. Hoornik en li. Lammers en J. H. Donner. De telegrammen, verzonden door de bouwvakarbeiders, waren afkom stig uit de plaatsen Alkmaar, Rot terdam, Hoorn, Amsterdam, Leid- sendam en Den Haag. Ook van en kele particulieren werden telegram men ontvangen. In een daarvan wordt aangedrongen de huidige bur gemeester van Gorinchem, de heer mr. J. L. Ridder van Rappad, te be noemen tot regeringscommissaris voor Amsterdam. In een ander tele gram wordt mr. W. J. Geertsema, lid van de liberale fractie uit de Tweede Kamer, verzocht een collecte te doen houden onder de in zijn gemeente Wassenaar) wonende miljonairs tot leniging van de materiële nood der nabestaanden van het slachtoffer van de ongeregeldheden in Amster dam. CAPE. KENNEDY. 16-6. De Ame rikaanse luchtmacht heeft door mid del van een Titan-3c raket acht sa tellieten gelanceerd, t.w. zeven mili taire verbindingssatellieten en een kunstmaan waarmee men een ma nier wil beproeven om ruimtevoer tuigen te stabiliseren door middel van de zwaartekracht van de aarde. Als alle satellieten goed terecht ko men, zal het mogelijk zijn dat het Amerikaanse hoofdkwartier in Zuid- Vietnam 24 uur per dag rechtstreeks met het Pentagon in Washington spreekt. DEN HAAG, 16-6. Donderdag heeft naar schatting meer dan de helft van het aantal bouwvakarbei ders van de meeste bouwwerken in Den Haag gevolg gegeven aan de op roep het werk neer te leggen. Btf het bijkantoor van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid werd 's middags een demonstratie gehouden als pro test tegen het inhouden van de twee procent van de vakantiegelden. De aanmaning om te staken ging uit van de bouwvakkers op een pro ject in het uitbreidingsplan „Wal deck". Deze groep van ongeveer twintig bouwvakarbeiders trok in auto's naar diverse werken, waar ze gehoor vonden voor hun bewering, dat loondiefstal wordt gepleegd door de grote vakbonden. Bezwaren van werkwilligen en niet van harte stakenden waren on- Brand eist een dode ROTTERDAM, 16-6. De 44-jarige havenarbeider J. van Aken, die in de vorige nacht tijdens een brand van de vierde etage naar beneden moest springen, is in het ziekenhuis Berg weg overleden. Bux'en hebben ge tracht hem op te vangen met een de ken maar dit is slechts gedeeltelijk gelukt. Hij kwam eerst op de deken en direct daarna op de straat te val len. AMSTERDAM, 16-6. Liet het zich aanvankelijk aanzien, dat Amster dam weer een normale, rustige avond zou hebben, weldra zag het er naar uit, dat het weer een avond van onrust zou worden. Er werden weer vernielingen aangericht en er was weer een hele politiemacht op de been. De politie had tegen tien uur de Amsterdamse binnenstad afgesloten voor het verkeer, nadat omstreeks negen uur het beeld van de stad weer helemaal veranderd was. Dat was dus ongeveer samenvallend met het einde van de uitzending van het kamerdebat over de Amsterdamse situatie. Van alle kanten verschenen er plotseling nozems op de straat. De politie had blijkbaar haar taktiek der meer dat de C.P.N. voorop loopt, terwijl protest tegen inhouding van twee procent van het vakantiegeld weinig zin meer heeft. Aan de an dere kant was iedereen het er wel over eens, dat het vakantiegeld een wezenlijk deel van het loon is en dat geen enkele instelling hiervan eigen machtig iets mag inhouden. AMSTERDAM, 16-6. „Ook ie mand die alleen maar stenen uit de straat haalt of een parkeermeter uit de grond rukt pleegt openlijke ge weldpleging tegen goederen en daar voor is ook preventieve hechtenis mogelijk. Dit zei donderdagochtend de offi cier van justitie, mr. J. J. Abspoel, aan wie donderdag 15 meerderjarige arrestanten worden voorgeleid, die DEN IIAAG, 17-6. Heden (vrij dagochtend kwamen bij de post Bergh bij Zevenaar per minuut vijf. tig Duitse auto's over de grens. Tn West-Duitsland wordt vandaag het feit herdacht dat dertien jaar,ge leden Oostdiritse -arbeiders in verzet kwamen tegen het bewind in hun land. In West-Duitsland heeft men daardoor een vrije dag en bijgevolg een lang weekeinde. De auto's passeren ongehinderd de grens daar de douane wegens de drukte heeft afgezien van passencon- tröle. (In geheel West-Duitsland worden vandaag massabijeenkomsten gehou den ter herdenking van de opstand. Ten minste 25 mensen kwamen op 17 juni 1953 bij straatgevechten om - het leven, vierhonderd werden ge wond. De opstand begon met een staking van ongeveer tachtig bouw vakarbeiders in Oost-Berlijn, breidde zich tot heel Oost-Duitsland uit en werd met wapengeweld onderdrukt). Drie en twintig zeelieden omgekomen Politiemacht op de heen veranderd. Er werden nu op zo groot mogelijke schaal arrestaties verricht. De politie keek ook uit naar een Peugeot met een man met een baardje erin. De auto zou afkomstig zijn uit Den Haag en gemeld werd, dat er gasbommetjes in zouden wor den vervoerd die bestemd zouden zijn om tegen de politie gebruikt te worden. Om elf uur was de rust in Am sterdam weergekeerd. Er hebben tussen kwart voor tien en elf uur dertig tot vijftig jonge herrieschop pers geopereerd op het Damrak en het Beursplein. Vier van hen zijn gearresteerd, waarvan drie wegens overtreding van de wapenwet. De binnenstad was afgesloten voor het verkeer om nieuwsgierigen op een afstand te houden. PASADENA. De maansonde „Surveyor" zond deze foto van haar eigen scha duw op hel maanoppervlak terug naar de aarde, minder dan 24 uur voor de maannacht verder fotograferen onmogelijk maakte. De sonde's camera werd daarna voor 14 dagen automatisch buiten werking gesteld. In totaal heeft Surveyorreeds 10.335 foto's van het maanoppervlak genomen. NEW YORK, 16-6. Tenminste 23 zeelieden zijn donderdag om het le ven gekomen toen een Britse tanker met 143.000 liter zeer brandbare naf- taline in de haven van New York in aanvaring kwam met een Ameri kaans vaartuig en in brand vloog. De aanvaring gebeurde in een nauw ka naal. Volgens de havenpolitie heeft men drie-entwintig lijken gevonden. De burgemeester van New York zei, dat zich aan boord van het Britse vaar tuig, de 11.252 ton metende „Alva Cape", nog zeker vijf slachtoffers bevinden. De brandweer kon door het verzengende vuur nog niet be- nedendeks komen. Het Amerikaanse schip is de „Texaco Massachusetts", dat 16.515 ton meet. Ongeveer zeventig zeelieden zijn naar ziekenhuizen op Staten Island en New Yersey gebracht. Vijf van Moby Dick in zee HOEK VAN HOLLAND, 16-6. Om tien over half zeven donderdagavond was Moby Dick weer terug waar hij hoort; in zee. Na gisteren bij Lobith ons land te zijn binnengezwommen en donderdagochtend Dordrecht te zijn gepasseerd, heeft hij 's middags zijn weg verder gevonden via de Oude Maas, de Westgeul en de Nieu we Waterweg. Op het laatste deel van zijn tocht is hij geëscorteerd ge weest door een vaartuigje van de Rijkshavendienst, dat averij, zowel voor de scheepvaart als voor de witte walvis, wilde voorkomen. Het vaar tuigje heeft hem begeleid tot buiten de pieren van Hoek van Holland. AMSTERDAM, 16-6. In de voor lopige conclusie die de tweede sectie ditmaal namens de familie uitge voerd door professor Wagenvoort heeft opgeleverd, wordt gezegd dat er geen aanwijzingen zijn dat de heer Jan Weggelaar die maandagavond overleed bij het begin van de demon straties van de bouwvakarbeiders in Amsterdam, op gewelddadige wijze stierf. Bij de sectie zijn sterke hart afwijkingen geconstateerd, zo meldde prof. Wagenvoort de officier van jus titie in Amsterdam, mr. Hartsuiker. Er is een zeer sterke vernauwing van de kransslagader van ,het hart ge vonden. Deze gevonden afwijkingen van het hart kunnen zeer wel de dood verklaren, zo luidt dit tweede sectierapport. hen bevinden zich in kritieke toe stand. Volgens de kustwacht had de „Al- va Cape" vierentwintig en de „Tex aco Massachusetts" negenendertig opvarenden aan boord. Er zijn ook opvarenden van te hulp gesnelde sleepboten zoek. Een grotere ramp werd voorkomen doordat de brandweerlieden er in slaagden het vuur op de „Alva Cape" te bedwingen voordat de brandbare lading ontplofte. de afgelopen dagen tijdens de ern stige ongeregeldheden in de hoofd stad zijn gearresteerd onder verden king van openlijke geweldpleging (artikel 141 wetboek van strafrecht) tegen politiemannen, marechaussee en goederen. Er staat een maximum straf op van 4 jaar en zes maanden. Voorlopige hechtenis is mogelijk als er gevaar voor herhaling bestaat. Aan de officier van justitie, mr. J. E. Vriesema, werden donderdag eq vandaag veertien minderjarige ar restanten voorgeleid. Twee van hen werden aangehouden onder verden king van belediging van het open baar gezag; daarvoor is geen preven tieve hechtenis mogelijk. Een van de twee jongelui is reeds doorgestuurd naar de rechter-commissaris, de twaalf overige arrestanten zijn opge pakt onder verdenking van openlijke geweldpleging tegen politiemannen. In een geval wordt daarbij de jon.' geman bovendien ook nog verdacht van diefstal van kwartjes uit een vernielde parkeermeter. BILTHOVEN, 17-6. Vaccinatie te gen mazelen is technisch reeds mo gelijk en het voorkomen van afwij kingen van het menselijk embryo, veroorzaakt door. infectie met liet Rode Hond Virus door middel van vaccinatie, zal waarschijnlijk in de komende jaren worden gerealiseerd. Dit verheugende nieuws over de voortgaande ontwikkeling van de vaccins heeft dr H. H. Cohen, een van de direkteuren van het rijksin stituut voor de volksgezondheid in Bilthoven, bekend gemaakt bij de officiële ingebruikneming van het verbouwde laboratorium voor vac- cinbereiding en de eerste afdeling voor het meten van luchtverontrei niging van het rijksinstituut voor de volksgezondehied in Bilthoven. WASHINGTON, 16-6. President Jhonson heeft donderdag verklaard dat de Verenigde Staten de commu nisten in Vietnam zo krachtig moge lijk zullen blijven bestrijden, terwijl de deur voor vredesonderhandelin gen open blijft. De president sprak tijdens een ont vangst op het Witte Huis van leden van de wetgevende macht uit vijftig Amerikaanse staten, die hem een re solutie overhandigden waarin zij hun steun betuigen aan de Vietnampoli- tiek van de president en aan diens pogingen om tot een eervolle oplos sing van het geschil te komen. Johnson zei dat de Verenigde Sta ten dit jaar meer dan 2.000 man in Vietnam hebben verloren en hij liet de waarschuwing horen dat er nog meer slachtoffers zullen vallen. „Wij vechten voor de vrijheid van zo'n honderd landen en wij zullen DEN HAAG, 16-6, Het Franse gezelschap van Roger Planchon „Theatre de la Cite de Villeurban. ne" heeft donderdagavond in de ko ninklijke schouwburg in Den Haag in het kader van het Holland festi val het 17e-eeuwse blijspel „Tartuf fe" opgevoerd van de Franse toneel schrijver Jean-Bapliste Poquelin, heel wat beter bekend onder zijn schrijversnaam Moliere. Onder de sterk vertegenwoordigde Franse ko lonie in ons land bevond zich de Franse ambassadeur in Nederland, de heer Pierre Siraud. „Tartuffe" werd gebracht in de regie van de leider van het gezel schap, Roger Planchon. dat blijven doen totdat de vijand er zich rekenschap van geeft dat met praten meer valt te bereiken dan met voortzetting van de vijandelijk heden". De bewindsman betreurde de hou ding van president de Gaulle ten op zichte van de NAVO. Hij zei te ho pen dat de tijd de juistheid zal aan tonen van de door Amerika en zijn dertien bondgenoten genomen beslui ten. ROOSENDAAL, 16-6. Een korte hevige onweersbui heeft donderdag avond schade aangericht in een klein deel van West-Brabant en het noord westen van Roosendaal. Rond het dorp Kruisland ging honderd van de 170 hectare hard- fruit, vooral appels, verloren. Er vie len hagelstenen als duive-eieren. In hel dorp kwamen de straten blank te staan en liep het water de huizen binnen. Het heeft enkele uren ge duurd vpor het water verdwenen was. De zware onweers- en hagelbuien trok een baan van Kruisland aan de Roosendaelse vliet tot Stampersgat aan de Mark. Ook elders in West- Brabant vielen zware regen- en ha gelbuien. In Tanta, beneden-Egypte, zijn veertig mensen naar een ziekenhuis overgebracht nadat zij chloorgas hadden ingeademd dat vrij kwam na de ontploffing van elf cilinders. Hel ongeval deed zich voor op een plein waar een vrachtauto stond die de cilinders? vervoerde. Het debat in de Tweede Kamer naar aanleiding van de gebeurtenissen in Amsterdam: De Amsterdamse bur gemeester van Hall bij aankomst op het Binnenhof teneinde het debat bij te iconen (links). Na de verklaringen van de ministers Smallenbroek en Samkalden de beide bewindslieden in gesprek met Tweede Kamer-voor zitter mr. van Thiel en minister president Cals (foto midden). Foto rechts minister van justite mr. Sam kalden tijdens zijn verklaring aan he; begin van het debat. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veel wijsheid ligt in korte woorden besloten •X* v -x-x-:1 -i-x-x weeromslag Verwachting tot zaterdagavond: Koeler weer met veranderlijke be wolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend mati ge wind tussen west' en zuid. 18 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 3.36. onder 21.17. 19 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 4.22, onder 22.22. 20 juni. Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 5.24, onder 23.12. Nieuwe maan: 18 juni te 21.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 juni 19 juni 20 juni BROUWERSHAVEN 18 juni 2.27 v,m 19 juni 20 juni 2.44 v.m. 3.29 v.m. 4.15 v.m. 3.09 v.m. 3.54 v.m. 15.12 n.m. 15.55 n.m. 16.39 n.m. 14.54 n.m. 15.38 n.m. 16.22 n.m. Springtij: 21 juni. HET WEERO VERZICHT DE BILT. 16-6. Na de onweers buien die donderdagmiddag en avond op vex-scheidene plaatsen in ons land voorkwamen, heeft het weer zich hersteld en vrijdagmorgen liepen de temperaturen weer snel op. De kern van het hogedrakgebied dat nu al geruime tijd boven Scandina vië ligt, vex'plaatst zich naar noord Noorwegen. Tegelijkertijd werd de luchtdruk in zuid-Fx-ankiijk echter ook hoger. Een onweei'sfx-ont, dat vanmorgen bij de oostkust van En geland en boven noord-Frankrijk lag, kan daardoor tot ons land door- dringen. Als het front met onweer ons land gepasseexxl is, zal minder wanne lucht uit Frankxijk worden aangevoerd, zodat de temperatui'en niet meer zo hoog zullen worden als vandaag. Er zal over het algemeen meer bewolking zijn en de kans op enkele buien blijft bestaan. WASHINGTON. Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zei desgevraagd dat de Verenigde Staten de door Barzel naar voren gebrachte denkbeelden nauwgezet zou bestuderen en overwegen wan neer zij van de Westduitse regering afkomstig zouden zijn. LEIDEN. De Leidse studenten raad heeft donderdag zijn veront waardiging uitgesproken over het vriendschapsbezoek dat de ambassa deur van Zuid-Afrika onlangs aan de Leidse universiteit heeft gebracht DEN HAAG. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de 42ste pantser-infanteriebrigade. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1