'ï2ivwide Stageï VOOR U ■DIE EEN UITSTEKEND TV-T0ESTEL WILT- IS HIER DE KANS! Deze schitterende philips universele ontvanger is bij ons nu 200 gulden in prijs gedaald; van 1280r naar1080- electronische orgels ORGELLIEFHEBBERS RADIO BECKER biedt U een unieke gelegenheid Hammond Ri-Ha Lowrey Solina Philicorda Telecommunicatie Industrie RADIO BECKER N.V. SLAViNKEN BIEFSTUK-TARTAAR VERSE LEVER 118 Vers Gehakt 228 LEVERWORST Geurige HAM NASI GORENG Varkenslrikandeau 25 „DE KEURSLAGERS" Het is overjarig verklaard; maar denkt u maar niet dat dit toestel verouderd is. Het voldoet voor 100% aan de modernste eisen: 59 cm beeldbuis, 2è pro gramma, automatische fijnafstemming en syn chronisatie, Direct-Vision beeldbuis, PhilipsGradatie- filter en rapidovision druk- toets voor direkt beeld. De kwaliteit spreekt voor zich: het is een van de populairste toestellen uit het Philips assortiment! Bent u geïnteresseerd? Haast u dan, want onze voorraad is helaas beperkt! L I. van den Serge Uw familie- drukwerk VERGIFTIGING en dergelijke door nieuwsgierigheid van kinderen DE ZOON VAN ARAM een uitgezochte collectie te beluisteren en te bespelen. Wereldberoemde merken zoals worden in onze stand no. 66 getoond. Onze show op de „Visto 66" is geopend van woensdag 15 juni tot en met zaterdag 18 juni. Wij houden doorlopende demonstraties met deskundig advies. Een rustige sfeer vindt U op woensdag, donderdag en vrijdag. - ZEIST AFD. ORGELS Binnen het kwartier 3 stuks 98 per stuk 03 2 stuks 128 250 gram WOENSDAG GEHAKTDAG 500 gram HIERBIJ: 1 pakje Margarine. Voor lekkere Boterhammen boordevol lever, 250 gram 88 1 00 gram 68 Neem vast mee voor uw vakantie per blik vanaf Tip voor uw Voorjaarsmenu 115 mooi mager. 500 gram 428 Melkmarkt 6-8 Telefoon 2962 ZIERIKZEE is bij ons in goede handen! DRUKKERIJ L O Jannewekken 11 - Zierikzcc Vooral tweejarigen worden bedreigd Kleine kinderen hebben de ge woonte alles in hun mond te steken, of het nu eetbaar is of niet. De „mo tieven" zijn veelzijdig. Al gaat het om spel, nieuwsgierigheid, snoe p- zucht of eenvoudig om naciperij, de gevolgen zijn vaak gevaarlijk ge noeg, want ondanks alle waarschu wingen worden in vele gezinnen nog steeds medicamenten, giftige stoffen, zuren e.d. gevonden, die niet achter slot en grendel liggen. Uit statistische onderzoekingen is gebleken, dat kinderen in het twee de en derde levensjaar het meest be dreigd worden door vergiftiging van deze aard. Zo wijzen Amerikaanse statistieken over de leeftijdsverde ling van vergiftigingen uit, dat van kinderen van de leeftijdsgroep van twee tot drie jaar er 35,3 pet. bij on gevallen betrokken is; bij de leef tijdsgroep van 3 tot 4 jaar bedraagt het aantal kinderen 21,7 pet., bij de leeftijdsgroep van 4 tot 5 jaar 11,5 procent. De bijzondere bedreiging van 2- en 3-jarigen hangt samen met het feit, dat op deze leeftijd de nieuws gierigheid ontwaakt. De kleintjes krijgen belangstelling voor kasten en schuifladen en gaan erin snuffelen en de inhoud onderzoeken. Open en bloot De directeur van het pharmacolo- gisch instituut van de universiteit in Göttingen, professor dokter Ludwig Lendle, wiens werkzaamheden door de Deutsche Forschungsgemeinschaft worden bevorderd, heeft er in een zeer instructief bericht op gewezen, dat meer dan de helft van de vergif tigingen op kinderleeftijd wordt ver oorzaakt door medicijnen die open en bloot op planken en in kasten staan. Vooral voor het kleine kind bestaat gevaar, o.a. omdat bij hem het ver mogen van de lever om een tegengif te produceren nog betrekkelijk ge ring is en de stofwisseling zeer ge voelig reageert op een dergelijke be lasting. Dit veroorzaakt daarom ta melijk vlug hachelijke situaties. Naast medicijnen spelen de volgende substanties een bijzonder gevaarlij ke rol als oorzaken van vergiftigin gen bij kinderen: reinigings- en bleekmiddelen, middelen ter bestrij ding van schadelijke insecten, lak, kleur- en oplosmiddelen, middelen ter bescherming van planten, cosme tica en desinfecterende middelen. De grote gevoeligheid voor gif, juist voor het kleine kind, heeft nog andere gevolgen. Zo reageert het sterk op krampgiffen, zoals bijvoor beeld cardisol of kamfer. Verder worden celbeschadigende stoffen zeer slecht verdragen, omdat op de ze leeftijd de snelle groei ertoe bij draagt, dat de celverdeling en de stofwisseling zeer intensief verlopen. Heftige reactie Dat moet automatisch een heftige reaklie op celbeschadigende substan- lies van velerlei aard tengevolge hebben. Verder is de zogenaamde extra-bedreiging van het kleine kind bij vergiftiging ook een gevaar. In zulke gevallen reageert het namelijk veel vlugger dan grotere kinderen of volwassenen met storing van de ademhaling. Tenslotte is zijn bloedvatlabiliteit* een bedreigende factor en zo komt het, dat kleinere kinderen maar al te gemakkelijk aan een vergiftiging bezwijken, die volwassenen zouden hebben doorstaan. Daarom behoorden ouders en voor al huisvrouwen er onvoorwaardelijk aan te denken en ervoor te zorgen, dat gevaarlijke substanties voor de kinderen in geen geval bereikbaar mogen zijn. Een zeer vaak onderschat vergif tigingsgevaar doet zich voor, wan neer in de woning sigaretten of si garen voor kleine kinderen „voor het grijpen" liggen. Men moet er name lijk rekening mee houden, dat vol wassenen bij het roken door het kind worden gadegeslagen en de kleine dan probeert de hem onbegrijpelijke handeling na te doen. Maar al te ge makkelijk wordt daarbij tabak ge geten, en dat kan de zwaarste gevol gen hebben. Nicotine is zoals bekend een zwaar vergif, waarvoor kinderen bijzonder gevoelig zijn. Betrekkelijk geringe nicotinehoeveelheden kunnen daarom in zulke gevallen al zware schade aanrichten (krampen, verlammings verschijnselen, eventueel dood door ademstilstand). Melk als hulpmiddel Ook petroleum moest voor kinde ren onbereikbaar zijn, want men moet beslist met de mogelijkheid, re kening houden, dat ze er ondanks de hoogst onaangename smaak en reuk van drinken. Dat is gevaarlijk, het kan soms zelfs dodelijke vergiftigin gen ten gevolge hebben. Op een schrijftafel die voor de kleinen toe gankelijk is, behoren geen copieer- stiften te liggen. Weliswaar zijn de gebruikte kleurstoffen niet erg gif tig, maar het is al meermalen voor gekomen, dat kinderen zich bij het spelen met de punten van zulke stif ten in hun huid prikten. Dat kan tot ernstige beschadigingen van het ge raakte weefsel leiden en operatief ingrijpen noodzakelijk maken. Als eerste hulp bij vergiftigingen xvordt altijd het gebruik van melk aanbevolen. Lendle en Steyffart heb ben er onlangs op gewezen ,dat het bij deze mening om een „herinne ring" aan het oude medicijn gaat. Vroeger werden de verschillende soorten melk (vrouwenmelk, merrie melk, kameelmelk enz.) voor het be handelen van talloze ziekten zoals vergiftiging, gebruikt. Geringe inwerking Inderdaad wordt het effect van de melk tegen giffen heel erg overschat. De mening dat de melk zou strem men in de maag en het opgenomen vergif door de stolsels zou absorbe ren is volstrekt twijfelachtig. Feitelijk kan zo'n rewiming van de gifopname door melk slechts in ge ringe mate plaats hebben omdat de eiwitdeeltjes ten gevolge van de werking van gisten zeer snel opge lost worden, zodat daardoor het gif weer vrijkomt. Bovendien hebben ongeveer dezelfde onderzoekingen aangetoond, dat de melk de maag zeer snel iveer verlaat. Haar inwer king op gifstoffen kan dus slechts gering zijn. Ongetwijfeld daarente gen, is ze nuttig om dadelijk te ge bruiken tegen de plaatselijk begrens de slijmhuidbeschadigingen door bij tende stoffen, omdat zij door melk wit worden afgezwakt. Ook de toepassing van lauw-war- me melk kan doelmatig zijn om het kind snel te laten braken wanneer het een gif heeft ingenomen. Maar dat is niet meer dan een tijdelijke hulpmaatregel in bepaalde vergifti- gingsgevallen. Veel effectiever is het gebruik van kool, die tenminste een deel van de schadelijke stoffen kan opzuigen. Dr. Ernst Olten. 25-6. Nadat zij uit de sneeuwsporen had den opgemaakt, dat de ontvoering van Ro nald te paard verder was gegaan snelden Aram en Bazijn naar het kasteel terug om enkele minuten later, te paard gezeten, weer naar buiten te stormen. Zij dreven hun dieren naar de plek, waar zij de spo ren ontdekt hadden en begonnen in wilde ren de achtervolgers op te sporen. „Deze weg zijn wij al eens eerder ge gaan," merkle Bazijn na enige tijd op, „die dag, dat wij de oude zigeunerin van de wolven redden." Aram knikte: „De sporen schijnen regel recht naar haar hut te leiden." Enige tijd reden zij zwijgend voort. „Bij Bachus!" riep Bazijn eindelijk uit, „het is toch een vreemde geschiedenis met die zigeunerin haar voorspellingen, dat Ro nald bedreigd werd, is uitgekomen. Ik vraag mij af, of het hokus-pokus is, of dat zij meer van deze zaak wist, dan zij los wilde laten!" „Dat vraag ik mij ook steeds af," ant woordde Aram, "En ook moet ik denken aan de woorden, die zij nog aan haar waar schuwing toevoegde. „Mocht het noodlot U echter toch treffen, kom dan tot mij, Kara de Zigeunerin." Nu is deze ramp over mijn huis gekomen en ziet, onze weg voert naar haar hut." Hij boog zich voorover en zette zijn paard tot nog grotere spoed aan. „Als wij nog maar op lijd komen," mom pelde hij, „het zoeken naar de geheime uit gang heeft zoveel tijd gevergd," "Wij zijn er bijna," zei Bazijn, „haar hut is vlak ach ter die bosrand. Doch toen zij eindelijk de bewuste bosrand bereikten, ontsnapte hen een verschrikte uitroep! „De hut!" hijgde Aram, „zij staat in brand!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 6