DE ZIERIKZEESCHE COURANT ROTTERDAM HAD LAST VAN ONWEER- EN REGENBUIEN Jacht op intellectuelen in Rood-China Talrijke moeilijkheden met waterleiding Door verdrinking 14 mensen omgekomen „We zijn 'n zeevarende natie" - holle frase Fransman Niepce maakte een foto in 1824 „Nieuwe politiek" in de V.S. Hittegolf in India Aanvaring Kansas rampgebied op de Noordzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE .Maandag IS juni 1966 122ste jaargang Nr. 2U0Ü5 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1 88 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In Uit nummer: Zeeuwse P.J.G. had sportdag te Nieuiverkerk Reactie op grote hitte Dasje wordt ook anders ROTTERDAM, 12-6. Rotterdam heeft het weekeinde ook zijn deel gehad van de abnormaal hevige on- vveers- en regenbuien. Zaterdag avond sloeg de bliksem in de bo venleiding van een elektrische tram op de Maasbruggen. Twee uur lang was deze vitale verbinding tussen noord en zuid voor het tramverkeer uitgeschakeld. 20 a 25 straten kwamen onder wa ter te staan en in enkele gevallen kwam rioolwater de moeilijkheden vergroten. De 65-jarige heer Van Effenen, die op zijn fiets door het onweer trok. werd even aan zijn hoofd geraakt toen de bliksem vlakbij in een boom sloeg. Hij kwam met de schrik vrij. Het overvloedige water taste (zon dag) in de Rijnhaven vaten chloor aan, waarin broei ontstond. Er kwa men witte dampen uit, die op zich zelf niet gevaarlijk waren. Op enkele andere plaatsen in de stad sloeg zaterdagavond ook de bliksem in. Onder meer in een re mise van de tram bij de Maastunnel, waar een schakelmast werd bescha digd. De materiële schade in Rot terdam was in dit onweersweekein- de overigens niet groot. Ongemak in Twente HENGELO, 12-6. Ook in Henge lo veroorzaakte de ernstige regenval, waarmee Twente urenlang te kam pen had, veel ongemak. De rijkswe gen naar het westen en naar En schedé waren een tijd lang afgeslo ten doordat de tunnels waren volge lopen. De wegen naar Almelo en Ol- denzaal waren moeilijk berijdbaar, omdat het water van trottoir tot trottoir stond. Ook het verkeersplein in het centrum van Hengelo, waar vier rijkswegen samenkomen, stond blank. Er ontstonden lange files wachtende auto's. Zij, die te snel re den kwamen al spoedig tot de ont dekking, dat de motor het begaf. Ook in de buitenwijken van Hengelo had men wateroverlast. Tientallen stra ten stonden volkomen blank. De brandweer had uren werk om de volgelopen kelders leeg te pompen. De komende vierentwintig uur ver wacht men in Hengelo opnieuw wa teroverlast als het water dat in En schedé is gevallen via de beken naar Hengelo zal zijn gelopen. De welvaart in Europa maakt het Australië moeilijk om dit jaar het quotum van 145.000 niet-Britsc im migranten vol te maken. Dit heeft de Australische minister voor de emigratie vrijdag in Brisbane ver klaard. Kind viel van derde etage AMSTERDAM, 12-6. Een baby van anderhalf jaar is zondag tijdens het spelen aan de achterzijde op de der de etage van een huis aan de Hoofd weg van Amsterdam naar beneden gevallen en heeft de tuimeling over leefd. De val van de baby, een jon getje, werd gebroken door waslijnen en het kind kwam in de tuin van de benedenwoning terecht. Met onbe kend letsel is het in het ziekenhuis opgenomen. HONGKONG, 12-6. Het Chinese Iheoretiscbe partyblad „Rode Vlag" betitelt in z(jn jongste nummer de culturele zbivering die op het ogen blik in China gaande is, als een soort stryd die ongekend is in de geschie denis. Onder de rechtstreekse leiding van Mao Tse-Toeng en het centrale par tijcomité ontplooit deze revolutie zich snel en hevig en met de onweer staanbare kracht van een lawine, al dus het blad. Het was van het aller grootste belang dat deze strijd niet licht werd opgevat, daar deze het lot en de toekomst van de partij, het land en de wereldrevolutie bepaalde. Er was sprake van een strijd op le ven en dood tussen de bourgeoisie, die het kapitalisme wilde herstellen, en het proletariaat, dat dit wenste te verhinderen. Het blad noemde de Russische oud-premier Chroesjtsjov ais voorbeeld van „een vertegen woordiger van de bourgeoisie". Het persbureau Nieuw-China ont kende zaterdag dat de .grote prole tarische cultui-ele revolutie" is ge richt tegen alle intellectuelen, „zo als sommige reactionairen beweren". Jongen viel uit trein UTRECHT, 11-6. De elfjarige Anne de Jong uit Leeuwarden is vrijdag middag te Dronrijp en Deinum uit een rijdende trein gevallen en zwaar gewond overgebracht naar een zie kenhuis in Leeuwarden. De jonger was onderweg van Harlingen naar Leeuwarden. De sluiting van het portier was in orde. De Nederlandse Spoorwegen vermoeden, dat het is geopend ter wijl de jongen met zijn broertje aan het spelen was. Dit was klinkklare onzin. De actie ging slechts tegen „een handjevol anti-communistische schurken, die zich als communisten voordeden en een handjevol antipartij-, antisocia listische en contra-revolutionaire bourgeois-intellectuelen". Weer heel flruk op verkeersplein Oudenrijn UTRECHT, 12-6. Files auto's van twee tot negen kilometer vormden zich zondagavond vanaf zeven uur op de toevoerswegen naar het ver keersplein Ouderijn in Utrecht. De grootste karavaan keerde terug uit de richting Arnhem. Een rij van ne gen kilometer auto's stond tot acht uur tot voorbij Bunnik te wachten. Er deden zich enkele kettingbotsin gen voor, waarbij niet alleen lichte schade werd geregistreerd maar ook enig lichamelijk letsel. Filevorming was er ook uit de richting Amster dam (twee a drie kilometer) en uit Den Haag (drie a vier kilometer), voornamelijk Duitsers. Het was voor de eerste maal in het zomerse week einde dat het Utrechtse verkeers plein de stroom auto's niet meer kon verwerken. Koe krijgt drieling RUINERWOLD, 11-6. Een 8-jarige koe van veehouder J. Wever te Rui- nerwold, heeft drie levende vaars kalveren ter wereld gebracht. Dit is een grote zeldzaamheid. Moeder en kroost maken het uitstekend. Spoorwegen hadden last het van onweer Door grote warmte UTRECHT, 10-6. Door het warme en droge weer van de laatste dagen is het waterverbruik zodanig toe genomen, dat op talrijke plaatsen in midden-Nederland de druk van het water aanmerkelijk minder wordt. Dit leidt tot grote moeilijkheden vooral voor degenen die in flats wo nen. In het bijzonder het overmatig en langdurig besproeien van tuinen ver oorzaakt een zo hoog gelijktijdig wa. terverbriuk dat hieraan zelfs niet zou kunnen worden voldaan als het leveringsvermogen van de installa ties nog veel groter zou zijn dan de huidige. Een gevolg van dit hoge waterver bruik is, dat de snelheid van het wa ter in de leidingen zo hoog oploopt, dat deeltjes van de inwendige aan slag in de buizen worden meege voerd en aanleiding geven tot „bruin" water. „Wasvoorschriften" Het waterleidingbedrijf midden- Nederland, de Utrechtse Waterlei ding Maatschappij en de Soester Waterleiding doen in verband met dringend beroep om bij even huis deze situatie op alle verbruikers een nummers op maandag te wassen en bij oneven huisnummers op woens dag. Voorts vragen de maatschappijen alleen op dinsdag, donderdag en za terdag de tuin te besproeien, en dan nog voor zeven uur 's morgens en na 8 uur 's avonds. UTRECHT, 12-6. Ook zondag hadden de spoorwegen enige tijd last gehad van de gevolgen van bliksem inslagen. Tussen Den Helder en An na Paulowna ontstonden daardoor zondagochtend storingen in de bevei- ligingsapparatuulr. De vertragingen bedroegen een kwartier. Tussen Maarn en Maarsbergen werd de bo venleiding door bliksem getroffen. Er waren vertragingen van rond tien minuten. Om half elf vanochtend Waren de storingen verholpen. Voorts hebben de treinen zondagoch tend enige tijd met matige snelheid moeten rijden over het nieuwe sta- tenviadukt tussen Tilburg en Gilze en Rijen. De zware regen van zater dagavond had een geringe verzak king in de spoorbaan veroorzaakt. Triest weekeinde DEN HAAAG, 12-6. Bij het ba den en zwemmen zijn dit weekeinde in ons land, voorzover thans bekend, veertien personen door verdrinking om het leven gekomen. Zes personen verdronken bij het baden in het Ve- luwemeer, dat naar de rijkspolitie te water te Kampen mededeelde ge vaarlijk voor baders is. DEN HAAG, 13-6. De vraag: „Welke is de plaats die onze zeevaart thans in Nederland inneemt", kan niet worden beantwoord met een sentimentele frase als: „We zyn toch een zeevarende natie". Het ver schijnsel dat veten de vloot verlaten om zelfs minder goed betaalde banen aan de wal te accepteren, is een bedenkelijk symptoom en het is e enschrale troost dat de oudere maritieme landen allemaal min of meer kampen met dit vraagstuk. Dit zei drs. IT. J. H. Jans sen, directeur-generaal vait de scheepvaart, tijdens een symposion in de ridderzaal, gehouden in het kader van de manifestatie „1666 Ne derland ter zee 1966". We moeten nuchter constateren, aldus drs. Janssen, dat de leuze van de durf en het avontuur op zee belangrijk heeft ingeboet. Dc belangstelling gaat er niet meer naar uit. Iedereen heeft met behulp van dc moderne communicatiemiddelen de wereld bij zich In huis en het aparte van dc zeevaart is er niet meer bij; lucht- en ruimtevaart hebben het overvleugeld. Dat het allemaal niet meer zo aanspreekt komt cok doordat het bedrijfsleven zich veel te lang van het publieke element verwijderd heeft gehouden, aldus drs. Janssen. Herdenking; fotopioniei CHALONS SUR SAONE, 12-6. In de Franse plaats Chalons sur Saone werd dit weekeinde de geboorte in 1765 herdacht van de Fransman Nice- phcre Niepce, die de eerste duur zame foto zcu hebben gemaakt en de eerste voorloper van de moderne rolfilm-camera. NEW YORK, 11-6. Julien Bond, een negerafgevaardigde uit Georgiea in het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden, heeft vrijdag de oprich ting van een organisatie bekendge maakt, die steun wil verlenen aan kandidaten voor officiële posten, die beloven te ijveren voor beëindiging van de strijd in Vietnam, voor ont wapening, tegen de armoede en voor het program inzake de burgerrech ten. Deze organisatie - de „Nationale conferentie voor een nieuwe poli tiek" - telt nu vijfhonderd leden uit het enderwijs, de politiek, de vakbe weging, de zakenwereld, en zij is niet verbonden met een bepaalde partij. Boeddhisten in Vietnam blij Het ondiepe water bij het strand gaat namelijk zeer plotseling over in een vaargeul en deze omstandigheid is een man en een vrouw, twee meis jes, een jongen van zeventien jaar en een jongen van negen jaar nood lottig geworden. Van de slachtoffers kon do politie ons slechts de namen noemen van de 9-jarige P. Anten, uit Harderwijk die vrijdagavond bij Harderwijk verdronk. De jongen was met zijn ouders aan het baden in het Veluwemeer. De rijkspolitie te water van Kampen dregde tot dus verre het lijk van de genoemde man en vrouw. Naar het lichaam van de 17-jarige jongen wordt het zoeken maandag voortgezet. Over de andere drenkelingen ontbreken op het ogen blik alle bijzonderheden, afgezien van het feit, dat de genoemde meis jes volgens de politie van Lelystad vriendinnetjes waren, die samen waren gaan baden. Elders in ons land kwamen in na tuurbaden, plassen en rivieren in to taal acht mensen door verdrinking om het leven. Het verkeer eiste dit weekeinde, voor zover thans bekend, zeven le vens. Voorts werd een man dodelijk getroffen door de bliksem. Bij een brand kwam een vierjarig kind om, een baby stikte bij het eten van pap en bij een ontploffing op een scheepswerf in Rotterdam ver loor een werknemer van de R.D.M. hot leven. ven ageren SAIGON, 11-6. De Boeddhistische beweging, die tegen de militaire re gering van Zuid-Vietnam is gekant, heeft zaterdag bekendgemaakt dat zij verkiezingen, georganiseerd dooi de generaals van de junta, zal boy cotten. Het „comité voor de verdediging van het Boeddhisme" gaf na een se rie bijeenkomsten in een pagode te Saigon een communiqué uit, waarin de Boeddhisten, die de meerderheid vormen van Zuid-Vietnam's 15 mil joen inwoners, opgeroepen worden de verkiezingen te boycotten. Nazi-slachtoffers openen een documentatiecentrum Niepce is in 1S33 als een arm man gestorven. Na hem hebben tallozen fortuin geslagen uit hetgeen hij op het gebied van de foto-techniek had uitgedacht. Wel staal er nu in het Franse dorp Chalons sur Saone, in de buurt waarvan Niepce zijn mees- Ie proeven nam, één van de grootste fabrieken van foto-materiaal in Europa. Het staat niet geheel vast in welk jaar precies Niepce er voor het eerst in slaagde een duurzaam recht streeks positief te vervaardigen op een tinnen plaat bedekt met een as falt oplossing, maar aangenomen wordt dat het 1S24 was. Dat was dan elf jaar voordat de Engelsman Wil liam Henry Talbot zijn eerste papie ren negatief prodxiceerde (1835) en dertien jaar voordat een andere FransmanJacqxies Daguerre, zijn eerste duurzame foto wist te ver vaardigen. Niepce ging nog verder door een houten rol Ie maken waarop meer dere foto's genomen konden worden, in feite dus de eerste rolfilm, en ook een camera het objectief. Niepce begon met zijn fotografi sche experimenten nadat hij zich in 1812 in een huis in Saint-de-Varenne enkele kilometers van Chalons gele gen, had teruggetrokken. Zijn histo rische werkstukken zijn onderge bracht in het Denon museum in Cha lons. Voordat hij zich met de fotografie ging bezighouden had Niepce in het Napoleontische Frankrijk zowel als in Engeland vergeefs geprobeerd be langstellenden te vinden voor een door hem geconstrueerde motor waarop hij in 1807 patent verkreeg en die beschouwd kan worden als een voorloper van de inwendige-ver- brandingsmotor. CALCUTTA. 11-6. Een hittegolf heeft India tot dusver aan drie-en- dertig mensen het leven gekost. Vooral in de oostelijke staten Bihar en Bengalen is het buitengewoon warm. In Bengalen worden tempe raturen van 49 graden gemeten. FRANKFORT. 11-6. pese parlement voor Het „Euro slachtoffers 'van het nazisme", dat op het ogen blik zijn tweede congres in Frank fort houdt, heeft besloten een „do cumentatiecentrum" te stichten, dat alle mogelijke gegevens zal verza melen over oorlogsmisdaden. WASHINGTON, 10-6. - President Johnson heeft vrijdag Kansas tol rampgebied verklaard. Zoals bekend werd deze Amerikaanse staat door tornados getroffen, waarbij - voor zover bekend - minstens 15 mensen zijn omgekomen en grote schade werd aangericht. Er zouden nog 20 30 mensen vermist worden. Johnson heeft voor de zwaarst ge troffen gebieden, waaronder de stad Topeka, alvast een miljoen dollar beschikbaar gesteld. Naar nieuwe modieuze impulsen voor de stropdas zocht het Dassen- instituut in Düsseldorf en riep jonge mensen, die zich met het ontwerpen van mode bezighouden op, om deel te nemen aan een vorm- en dessin wedstrijd. In totaal namen 165 stu denten en leerlingen van verschil lende Duitse modevak- en textiel scholen met in totaal 1.200 meer of minder geslaagde ontwerpen aan deze ideeën-wedstrijd deel. Een uil 10 personen bestaande vakjxiry kon prijzen van elk 1.000 mark voor de eerste prijswinnaars en elk 500 mark voor de tweede prijswinnaars van de vorm- respectievelijk dessingroep uilloven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een ploeger houdt geen streek, tenzij hij gebukt ga. WAT 2EQT DE BI n DEN HAAG, 13-6. Twee Liberi aanse vrachtschepen, de 6.172 ton metende Kyrios Stelios en de 3.000 ton metende Azadeh, zijn in de nacht van zondag op maandag op de Noordzee met elkaar in aanvaring gekomen, op ongeveer zestig mijl ton noorden van Den Helder. De Kyrios Stelios maakte zware slagzij. De bemanning is deels dooi de Azadeh aan boord genomen. De Nederlandse treiler Neetlje uit IJ- muiden pikte negen man op uit een reddingboot. De sleepboot Holland begaf zich naar de plaats van het ongeluk. Een deel van de bemanning van dc Kyrios Stelios heeft medische hulp nodig. Do kapitein is zwaar gewond. Het schip was op weg naar Amster dam. Opklaringen Verwachting tot dinsdagavond: Opklaringen en slechts enkele ver spreid voorkomende buien; overwe gend zwakke wind; iets koudere nacht met plaatselijk mist; morgen overdag warmer dan vandaag. 14 juni. Zon op 4.19, onder 21.01. Maan op 2.11, onder 16.02. Nieuwe maan: 18 juni te 21.09. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 juni 11.57 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN 14 juni 11.48 v.m. n.m. Doodtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende hel weekeinde is minder warme lucht, welke rond een depressie boven de Golf van Biseaye over Frankrijk cn België naar het noorden stroomde geleidelijk ook tol over het noordoosten van ons land doorgedrongen. Zondag werd het daar nog omstreeks 27 graden maar daarna ontstonden opnieuw zware onweersbuien waarbij plaat selijk in een paar uur tijds evenveel regen viel als normaal in de hele maand juni. In de rest van het land kwam echter bij voel bewolking en plaatselijk ook enkele buien de tem peratuur niet hoger dan 20 a 22 gra den. Do depressie boven de Golf van Biscaje is inmiddels al opvullende naar de Ierse zee getrokken, maar boven Scandinavië bleef de lucht druk hoog. Van de oceaan is een zwak storings systeem op weg naar west Europa voorafgegaan door een vlakke rug van hoge luchtdruk. On der invloed hiervan zullen boven west Europa de temperaturen mor gen weer enkele graden hoger wor den,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1