Algemene aanwijzing aan het College van Rijksbemiddelaars Nederlaag van V.S. in Vietnam mogelijk? Voedsel voor onderontwikkelde landen TUC-leiders waarschuwen zeelieden CORSAIR V4 Jaarlijkse werktuigendag fruitteelt Toerisme is „big business" geworden Die overheid toch... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE rijdag JO juni J066 122sle jaargang Nr. 20UU3 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797 - 1 88 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na J 8.00 uur: tel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Zierikseese ereburgeres eau Amerikaanse stad „Roiut Star" wordt herbouwd DEN HAAG, 9-6. De minister van sociale zaken en volksgezondheid ad interim, mr B. VV. Biesheuvel, heeft donderdag aan het college van rüks- bemlddelaars de algemene aamvjj- zing gezonden op basis van het ka binetsbeleid, zoals uiteengezet in de nota van 21 mei jl. aan de Tweede Kamer betreffende de loon- en prijs politiek. Uit deze algemene aanwijzing blijkt dat, behoudens in geval van aantoonbare meerjarige aanzienlijke achterstanden, de stijging van het rechtens geldende niveau van de loonkosten ten gevolge van wijzigin. gen van C.A.O.'s of loonregelingen in het in 1966 aanvangende contractjaar gemiddeld 6 a 7 procent, inclusief de per 1 januari 1966 verleende huur- compensatie, niet mag overschrijden. Indien in eon nog goed te keuren C.A.O. een aantoonbare meerjarige aanzienlijke achterstand aanwezig is, kan deze in 1966 gedeeltelijk worden ingelopen. Daarbij mag in geen geval verder worden gegaan dan thans in de desbetreffende C.A.O. is overeen gekomen, terwijl in 1966 slechts de helft van hetgeen in de C.A.O voor dat jaar is overeengekomen tot di recte uitkering mag komen. De an dere helft van hetgeen in de C.A.O. is overeengekomen dient zoveel mo gelijk eerst in 1967 te worden gefi nancierd. Meerjarige contracten Met betrekking tot meerjarige con tracten dient als criterium te worden gehanteerd, dat de stijging van het rechtens geldende niveau van loon kosten nauw dient aan te sluiten bij de trendmatige ontwikkeling van de produktiviteit, met een beperkte cor rectiemogelijkheid voor de stijging van de kosten van levensonderhoud, zodat voor tweede en volgende con tractjaren geen hogere loonkosten stijging toelaatbaar is, dan tussen de partijen bij de Philips- en metaal- C.A.O overeengekomen loonkosten stijging van 5 procent, met een be perkte correctiemogelijkheid van ten hoogste 2 procent. Voor tweede en volgende contractjaren dient in de 5 procent maximaal toelaatbare loonkostenstijging te zijn begrepen de stijging van kosten ten gevolge van eventuele nieuwe sociale verze keringen en van structurele wijzi gingen in de bestaande sociale ver zekeringen. NASHVILLE, 9-6. Generaal-ma- joor Ben Sternberg, die bevelhebber is van een Amerikaanse luchtlan dingsdivisie en pas uit Zuid-Vietnam naar de V.S. is teruggekeerd, heeft donderdag in een rede te Nashville - in de Amerikaanse staat Tennessee - verklaard, dat een Amerikaanse ne derlaag in Vietnam mogelijk is. WASHINGTON, 9-6. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdagavond met grote meerderheid van stemmen president Johnsons program goedgekeurd, dat voorziet in de levering van levens middelen ter waarde van 3,3 miljard dollar aan de in ontwikkeling z|jndc landen. In het betrokken wetsontwero werd echter een bepaling opgenomen Eiwit uit aardgas ROTTERDAM, 9-6. Geleerden van een Shell-laboratorium in Kent (Engeland) zijn er in ge slaagd eiwit te fabriceren uit aardgas, aldus een mededeling van Shell Nederland te Rot terdam. Het is nog te vroeg om een antwoord te kunnen geven op de vraag: „hoeveel eiwit kan er worden ge maakt?" of „hoeveel aardgas zal er gebruikt worden?" Men hoopt echter een ton eiwit te kunnen maken uit ongeveer 6.000 kubieke meter aardgas. Aardgas zou wel eens een be langrijke eiwitbron kunnen worden, aldus Shell, maar zo als gewoonlijk hangt veel af van de vraag of het bereidings- procedé economisch zal blij ken te zijn. waardoor de verkoop van levens middelen aan bepaalde landen, waar order India, verboden is. Het gaat hier om landen die materialen leve ren aan Vietnam of Cuba. India ver koopt jute aan Cuba en zou dus van de levering van levensmiddelen uit gesloten worden. De Amerikaanse regering hoopt echter dat de Senaat, die het program nog moet goedkeu ren, dit verbod ongedaan zal maken. Krachtens het wetsontwerp in zijn huidige vorm kunnen de V.S. jaar lijks voedingsmiddelen ter waarde van 2,5 miljard dollar verkopen aan de onderontwikkelde landen en bo vendien elk jaar nog levensmidde len ter waarde van 800 miljoen dol lar aan deze landen schenken. Het oude program voorzag slechts in de verkoop van voedsel uit overschot ten. Volgens hem zijn er nog 500.000 man Amerikaanse troepen nodig om infiltratie en bevoorrading vanuit Noord-Vietnam te voorkomen. Eind april hadden de Amerikanen 260.000 man in Zuid-Vietnam. De generaal zei, dat de VS.. sinds de Amerikaan se burgeroorlog nog nooit in zo'n gevaarlijke positie hadden verkeerd als nu. De Vietcongstrijders waren bijzonder taai en de Zuidvietnamese regering bleef instabiel. Het militai re bewind van premier Ngoejen Cao Ky zou tenslotte moeten verdwijnen. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van defensie is intussen meegedeeld, dat er nog steeds ge middeld 4.500 man per maand uit Noord-Vietnam het zuiden binnen komen en dat er maandelijks 3.500 Zuidvietnamezen door de Vietcong voor militaire dienst worden aange worven. MIDDELBURG. Uit het dezer da gen verschenen jaarverslag 1965 van de Stichting Zeeland blijkt dat de Zeeuwse culturele raad in het ver slagjaar zijn 12% jarig bestaan her dacht. Dit jubileum is voor het prov. bestuur aanleiding geweest om uit drukking te geven aan zijn waarde ring voor het werk van de culturele dienst. LONDEN, 9-6. - Leiders van het Britse vakverbond TUC hebben don derdagavond de stakende zeelieden gewaarschuwd, dat z|j geen steun kunnen verwachten van andere bon den, als zjj hun actie voortzetten. Deze waarschuwing kwam nadat TUC-leiders tevergeefs hadden ge tracht de zeelieden af te brengen van hun besluit om hun 25 dagen gele den begonnen staking voort te zet ten, totdat zij een veertigurige werk week hebben bereikt. Het bestuur van de Bond van zee varenden had eerder afwijzend be schikt op een door de regering-Wil- son gesteund voorstel van een onaf hankelijke commissie van onderzoek om de 48 uur, die de zeelieden nu per week werken, in verloop van één jaar tot veertig te verminderen. De TUC-leiders verklaarden na af loop van hun besprekingen met de zeelieden, dat deze nu „alleen staan". Ingezonden mededeling Bijzondere zitting raad Ooltgensplaat OOLTGENSPLAAT, 9-6. In ver- band met het 350-jarig bestaan van het gemeenteziekenhuis in Ooltgens plaat wordt zaterdagmorgen 11 juni in het gemeentehuis een bijzondere raadszitting gehouden, waarvoor ook de historische vereniging voor Zuid- Holland „Vigilate Deo Confidentes" is uitgenodigd. Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee Fordgarage GLERUM ELST. Op de met knipperlichten beveiligde overweg onder de buurt schap Reeth te Eist (Gelderland) is de 17-jarige J. P. A. M. v. d. Sandt door de sneltrein Nijmegen-Arnhem aangereden en op slag gedood. BUNNIK, 9-6. In Bunnik is donder dag weer de jaarlijkse werktuigen dag voor de fruitteelt gehouden, ge organiseerd door de Nederlandse Fruittelers Organisatie, in samen werking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en het Landbouwschap. In een boomgaard nabij Bunnik konden de vele belangtsellende fruit telers zien wat er het laatste jaar weer verbeterd is aan trekkers, maaiers, spuiters en andere werk tuigen en hulpmiddelen. In de veiling in het dorp was een beurs voor fruittelersbenodigdheden ondergebracht en was een groot mo dern pakstation ingericht. Men kon er onder meer een installatie zien die appelkisten lost door ze onder water te dompelen. De appels komen naar boven drijven en worden door het stromende water verder geleid om vervolgens een proces Van was sen, netjes oppoetsen, sorteren op grootte (machinaal) en sorteren op kwaliteit (door mensenhanden) te endergaan. Deze apparatuur van Ne derlands fabrikaat is naar tien plaat sen in Europa verkocht. De nieuwe veiling in Terneuzen krijgt er één en in Rotterdam is er al één in wer king. Het exemplaar dat in Bunnik te zien is dat 175.000 gulden kost, is bestemd voor Tsjecho-Slowakije. Bij de Nederlandse Fruittelers Or- Rookgranaat in woning van Belgische minister BRUSSEL, 9-6. De vorige nacht is in de woning van de Belgische minister van binnenlandse zaken, H. Vanderpoorten, in de plaats Lier een rookgranaat geworpen. De granaat kwam via een raam in de hal terecht. Enkele meubelen wer den beschadigd en een dichte rook verspreidde zich door het huis. Het ministeriële gezin bleef ongedeerd. De Belgische premier, P. Vanden- Boeynants, noemt het voorval een „intimidatiemethode, eigen aan men sen voor wie de democratie geen zin heeft en voor wie geweld het enige uitdrukkingsmiddel és". „De regering zal zich door derge lijke methodes niet laten afschrik ken". Stilaan gaat het publiek het strand veroveren. Wat kan de vermoeide mens meer rust schenken dan duinen strand en zee, vooral als de zon er bij komt, misschien soms wel met een verbrande rug als gevolg, maar ook met veel vitaminen, onontbeerlijk in de Hollandse winter, die eenmaal toch weer komt, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). UTRECHT, 10-6. Volgens rappor ten van de „International Union of Official Travel Organisations" is in de periode 1950 t/m 1965 het aantal internationale toeristen met 365 pro cent gestegen van 25,3 miljoen tot 117,7 miljoen. De ontvangsten uit dit vreemde lingenverkeer namen in die periode toe van 2.100 miljoen tot 11.460 mil joen dollar. Bijna driekwart van alle internationale toeristen kwam naar Europa hetgeen dit werelddeel 7.300 miljoen dollar opleverde. Prof. dr ir H. C. J. H. Gelissen, voorzitter van de Algemene Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer vergeleek deze cijfers vanochtend, tijdens de in Utrecht gehouden alge mene vergadering van de A.N.V.V.. met die van de groei van de industri ële produktie en de wereldhandel. Uit die vergelijking blijkt dat in de genoemde periode de ontvangsten uit het wereldtoerisme met 75 pro cent zijn gestegen, terwijl de indu striële wereldproduktle met 44 pro cent toenam en de wereldhandel in eindfabrikaten met 45 procent. Uit die cijfers blijkt, aldus prof. Gelissen, dat toerisme „big business" is geworden. Ook voor ons land, waar de deviezenin komst en vorig jaar overeen kwamen met ongeveer 1,7 procent van ons nationaal inko men en 3,3 procent van de totale uit voer van goederen en diensten. Prof. Gelissen voorspelde dat we aan het begin van nog grotere ont wikkelingen op dit gebied staan. De welvaart stijgt, de lust tot reizen neemt daarmee toe, het particuliere autopark breidt zich uit, maar wat vooral van groot belang is voor de ontwikkeling van het toerisme, de luchtvaarttarieven vertonen een voortdurende daling. ganisatie voorziet men dat het sorte ren van fruit noodgedwongen op een centraal punt in plaats van in de boomgaard zal moeten toenemen. Vandaar dat mert deze en nog een andere installatie, volgens een an der principe werkend, maar even eens van Nederlandse makelij, heeft willen tonen. UTRECHT, 9-6. Op dezelfde dag dat de minister van sociale zaken op advies van het college van Rijksbe middelaars bezwaar maakte tegen de loonkostenstijging van 10,5 procent in de C.A.O.'s voor het glazenwas- sersbedrijf en voor de schoonmaak bedrijven, kregen de betrokken bon den advertenties van de overheid onder ogen waarin schoonmaaksters werden gevraagd voor een veel ho ger loon. Dit heeft „Industria", orgaan van de katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven St. Willi- brordus onthuld. Voor een kleine groep gespecialiseerde mannelijke arbeidskrachten kwamen partijen een uurloon van f 2,71 overeen, maar rijksbemiddelaars meenden dat deze loonkostenstijging te ver zou door dringen in de gevarenzone. Het be zwaar zou vervallen als het uurloon met vier cent zou worden verlaagd. In de door „Industria" gesigna leerde advertenties vroeg het minis terie van defensie werksters voor f 2,84 per uur en de gemeente Den Haag schoolschoonmaaksters voor f 552 per maand oftewel f 2,83 per uur. Wat voor mannen in hel particu liere bedrijfsleven teveel is, mag wel door de overheid aan vrouwen wor den betaald, zo concludeert St. Willi- brordus, die van deze gang van za ken niets begrijpt. Conclusie van de N.K.V.-bond: „Zo snel mogelijk moet deze betuttelende en discrimineren de loonpolitiek verdwijnen". Geleerden uit 57 landen hebben donderdag hun overleg in het raam van het tweede internationale oce- anografische congres in Moskou be ëindigd. Cheque van 5,000 dollar voor K.W.F. AMSTERDAM, 9-6. Tjjdens een gala-avond, die op 3 juni aan boord van het S.S. „Rotterdam" even bui ten de Newyorkse haven ten bate van de American Council Society werd werd gehouden en waar prins Bernhard als eregast aanwezig was, is aan de prins een cheque van 5000 dollar overhandigd, zo wordt van de z|jde van het koningin Wilhelmina- fonds meegedeeld. Dit geld was een deel van hetgeen door de gasten die avond voor het goede doel was bijeengebracht. De cheque ging vergezeld van een of ficiële onderscheiding voor de goe de samenwerking tussen het Ameri kaanse en het Nederlandse kanker fonds. Prins Bernhard nam de onder scheiding in ontvangst maar merkte daarbij op niet hij doch zijn schoon moeder, koningin Wilhelmina. het kankeronderzoek in Nederland krachtig heeft gestimuleerd door in 1948 het ter gelegenheid van haar vijftigjarig regeringsjubileum door het Nederlandse volk bijeengebrach te nationaal geschenk voor dit doel te bestemmen. SCHIEDAM. De „Rona Star" wordt herbouwd. De tanker werd indertijd door een ontploffing in de haven van Rotterdam in tweeën gereten. Het boegstuk waarop de naam „Rona Star" inmiddels is veranderd in „Congo" ligt in dok te wachten op de samenvoeging met het in Ant werpen vervaardigde middenstuk dal op de achtergrond nadert. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's •j Wanneer de wiannen klagen over de ijdelheid der vrouwen X dan klagen zij over een vuur, dat zij zelf hebben aangesto- X ken. X j Plaatselijk onweer Verwachting tot zaterdagavond: Warm en vrij zonnig met plaatse lijk onweer; overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. 11 juni. Zon op 4.20, onder 20.59. Maan op 1.36, onder 12.28. 12 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 1.48. onder 13.38. 13 juni. Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 1.59, onder 14.49. Laatste kwartier: 11 juni te 5.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 juni 12 juni 13 juni 10.50 v.m 8.53 v.m. 21.07 n.m. 9.52 v.m. 22.05 n.m. 23.11 n.m. BROUWERSHAVEN 8.41 v.m. 9.42 v.m. 10.43 v.m. 11 juni 8.41 v.m. 21.10 n.m. 12 juni 9.42 v.m. 22.10 n.m. 13 juni 10.43 v.m. 23.16 n.m. Doodtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 10-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in Europa blijft be paald door een hogedrukgebied bo ven noordoost Europa en een lage drukgebied boven west-Frankrijk. In een brede zone van Schotland over Ierland en west-Frankrijk naar noord-Span je viel overvloedig regen, op verscheidene plaatsen 30 tot 50 mm. in 24 uur tijds. In het overige deel van Europa daarentegen is zon nig en zomers warm met slechts en kele lokale onweerbuien. Onweers haarden, samenhangend met de sto ring boven Frankrijk breiden zich echter elke dag iets verder naar het noorden uit. Gisteravond bereikten enkele zeer plaatselijke buien het uiterste zuidwesten van Nederland. De kans op onweer in ons land neemt van het zuiden uit langzaam verder toe maar ze zullen het warme zomerweer nog niet verstoren. Ook morgen houdt het warme tot zeer warme weer aan. PEKING. Radio en pers in China spreken nu, als zij het over het Chi nese volk hebben, van 700 miljoen mensen. De afgenopen vijf jaar had men het steeds over 650 miljoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1