RAIFFEISENBANK „DE JACHT IS ALTIJD OPEN,! IVOROL RUIMTEBLUNDER VISTO '66 OOK IN NOORD-HOLLAND KENT MEN DE PERSOONLIJKE BEHANDELING VAN DE RAIFFEISENBANK. Gevel-„affaire" Conferentie over ontwikkeling van Azië Staatssecretarissen bezoeken Zeeland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juni 1966 Nr. 20002 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Meedoen aan het Europese ruimte vaart programma gaat de Britse re gering te zwaar vallen: ze wil af van de deelneming in de Europese raket organisatie E.L.D.O., waaraan ze nu 40 pet. bijdraagt. Dit bericht uit Lon den komt juist op een moment dat de V S. kans zien zomaar bij de eerste poging op elf meter nauwkeurig een mechanische spion op de maan te plaatsen en vervolgens in het Gemi- niprogramma een bemande ruimte vaart te laten maken door twee man, die dan wel niet helemaal hun voor geschreven programma konden ver wezenlijken, maar niettemin weer een knappe stunt leverden van bij een komen in de onmetelijke ruimte. Die Amerikaanse successen maken het Britse besluit des te zuurder. Want als de 40 pet. van het Blue Streak-programma Londen al te zwaar valt, dan zal een helemaal eigen ruimtevaart helemaal uitgeslo ten zijn. Wat Londen doet is dus op geven om ook maar het kleinste aandeel te hebben in de exploratie van het heelal. Voor de Britten moet dit des te bitterder zijn omdat juist de Japanners op het punt staan hun eerste satellietje te lanceren, als vierde natie na Rusland, de V.S., en Frankrijk - al was dat laatste voor namelijk nog een mislukking. De onaangenaamheid voor het Brits gemoed is overigens niet het belangrijkste aspect. In 1960 hadden de Engelsen bijna zevenhonderd mil joen gulden besteed aan hun Blue Streak en het zag er naar uit dat er nog enige honderden miljoenen bij zouden moeten komen voor deze Britse intercontinentale raket gereed zou zijn. Dan ging men voor de Brit se kernbom liever over op de inmid dels al moderner Amerikaanse Pola- ris-raketten aan boord van duikbo ten. Waarom? Om het geld van de Blue Streak niet helemaal weggegooid te hebben, gingen de Britten op het continent Ingezonden mededeling de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee DEN HAAG, 6-6. Ruim tachtig deskundigen uit verschillende landen, onder wie verscheidenen van internationale bekendheid op het gebied van de ontwikkelingshulp, zullen zich deze week in Den Haag drie dagen lang buigen over het vraagstuk van de ontwikke ling van het Aziatische continent. Het initiatief hiertoe is genomen dcor het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam, dat met steun van de Ford Stichting en van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken deze conferentie heeft kunnen organiseren en op deze wyze de publieke opinie in West-Europa wil wakkerschud- den voor de enorme problemen, waarvoor de verschillende Aziati sche landen zich zien gesteld. Behalve de mogelijkheid van rechtstreekse financiële hulpverle ning zullen cok andere aspecten van de ontwikkeling van Azië, die naar het inzicht van het Nederlandsch Economisch Instituut een zaak van de grootste urgentie Is, aan de orde komen. Daartoe beho ren investeringen de opheffing van handelsbelemmeringen, die aan de export van de Aziatische landen in de weg worden gelegd, tech nische bijstand, opleiding, geboortebeperking e.a. Naar prof. J. Tinbergen, directeur van het instituut, maandag tij dens een persconferentie mededeelde, zijn India en Indonesië op het ogenblik wel de landen die het dringendst behoefte aan internatio nale bijstand hebben. Doch ook andere landen, met name Turkije en Pakistan kunnen deze voor alsnog niet ontberen. ZIERIKZEE, 7-6. De staatssecre tarissen van sociale zaken en volks gezondheid, dr. A. J. H. Bartels en dr. J. F. G. M. de Meijer, zullen van maandag 13 tot en met woensdag 15 juni a.s. een werkbezoek brengen aan de provincie Zeeland. Aanlei ding tot dit bezoek is een feit, dat Zeeland thans open ligt voor com plementaire funkties ten aanzien van de randstad, met name als vesti- gingsgebied voor industrieën, als re creatiegebied en - in de toekomst - als verbindingsgebied tussen de randstad Holland en Noord-België. Het bezoek begint maandagavond 13 juni met een bespreking op het Pro vinciehuis in Middelburg. Zoals eer der gemeld', bezoeken de staatssecre tarissen woensdagmiddag 15 juni de centrale werkplaats Schouwen-Dui- velana te Zierikzee. Ingezonden mededeling GEMEENTE DUIVELEND Burgerlijke Stand en loop <ler bevolking over mei 1966 Geboren: 4. Willem Andries Cor nells, z. van M. de Reus en N. W. Bil (Nieuwerkerk)7. Krijn, z. van B. Goudzwaard en J. M. Wandel (Nieu- werkerk); 8. Maria Adriana, d. van H. Roks en J. E. Capelle (Oosterland) 17. Anna, d. van P. J. v. Klinken en L. G. Brduwer (Nieuwerkerk); 20. Adriana, d. van C. v. d. Maas en J. H. Goudzwaard (Oosterland); 31. Leendert Arie, z. van W. J. Padmos en J. Roggeband (Nieuwerkerk); 6. Jurgen Jacob Joseph, z. van J. Hei nis en J. A. M. Onderdonck (Ooster land). Overleden: 17. Jacoba Legemate, 74 jr., echtg. van J. Flikweert (Nieu- werkerk); 18. Fokke de Haan, 86 jr., echtg. van E. v. d. Maas (Oosterland) 13. Johannes v. d. Ouden, 81 jr., wedn. van P. K. Sijrier (Nieuwer- kerk). Gehuwd: 26. Adriaan Marinus Bo- lijn, 30 jr. (Zierikzee) en Adriana Jannie Dalebout, 25 jr. (Ouwerkerk); 27. Marinus Cornelis Doeleman, 26 jr. ('s-Gravenhage) en Lourina Bastiana Lievense, 25 jr. (Nieuwerkerk); 27. Gerrit Jan Kristelijn, 25 jr. (Zierik zee) en Lena van der Zande, 21 jr. (Oosterland). Vertrokken: 2. G. Hoogerhuis (Nieuwerkerk) naar Middelburg; 2. R. de Vries (Nieuwerkerk) naar Zwartsluis; 3. J. Hoogstrate (Ouwer kerk) naar Kapelle; 23. J. de Wit (Nieuwerkerk) naar Poortvliet; 24. M. R. v. Stappen (Oosterland) naar Oostflakkee; 24. L. Tieleman en ge zin (Nieuwerkerk) naar Westerschou- wen; 26. A. J. Dalebout (Ouwerkerk) naar Zierikzee; 31. N. C. Bakker (Oosterland) naar Goes. Een van de hoogste leiders in China, Pekings burgemeester Peng Tsjen (67) is uit zijn partijfuncties ontzet. Hij was eerste secretaris van de afdeling Peking van de partij. KERKNIEUWS Ger. Kerk te Bruinisse. Het afscheid van ds. G. den Hcctcn van Bruinisse Wegens vertrek naar Rotlerdam- IJsselmonde zal ds. G. den Heeten te Truinisse op zondag 26 juni 1966, des avonds 7 uur officieel afscheid ne men van zijn gemeente te Bruinisse. Ds. den Heeten is predikant bij de Ger. Kerk te Bruinisse. leuren met hun raket die de grond slag zou kunnen zijn voor een Euro pees ruimtevaart programma. Zo ge schiedde en in feite nam Europa het Britse programma over met een wat uitgebreider en zonder de militaire aspecten. Ook de Fransen deden mee, zij het dat ze daarnaast vooral juist om de militaire kant van de raketten ook een eigen onderneming op de been hielden. Waarom deed Europa mee? Het kon degsewenst - en het is ook ge beurd - een eigen kunstmaan lance ren op een Amerikaanse raket. Een belangrijke reden toch zelf wat te doen was om de Europese industrie de kans te geven er aan mee te wer ken. Zeer belangrijk uit overwegin gen van bijblijven met de Amerika nen, die hun voor de ruimtevaart ontwikkelde praktijken van minia turisatie bijvoorbeeld uitstekend ook op ander gebied konden gebruiken. Daar willen de Britten dus niet meer aan mee doen. Of dat verstandig is, staat te bezien. Maar politiek - en dat is een andere zaak - is het een enorme blunder. Juist op een moment dat Wilson gaat inzien dat het samengaan van zijn eiland en het vasteland van Europa en vooral de sterke zes der E.E.G. zo nodig is, verbreekt hij van z\jn kant een der weinige bestaande banden. En geeft hij nieuw voedsel aan de vooral Franse argwaan dat de Britten toch eigenlijk niet te ver trouwen zijn en dus maar liever bui ten de club moeten blijven. Natuur lijk: E.L.D.O. kost Londen wel heel veel geld. Maar vermoedelijk is het weglopen uit de op eigen verzoek ge stichte raketclub op lange termijn toch nog kostbaarder. RHEDEN. Officieus is het tweede permanente vakantiehuis van het Nederlandsche Roode Kruis huize „De Valkenberg" te Rheden, in ge bruik genomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Diever (toez.): R. Oort te Brouwershaven; door de Generale Synode tot predikant voor buitenge wone werkzaamheden (vlootpredi- kant): J. A. van Heerde, Hantum. Bedankt voor Reeuwijk: I. Boot, Wijngaarden; voor Kerkdriel: M. Ruster, Anjum;voor St. Johannesga: kand. B. Martèl, Zaandam; voor Wierden: A. van Brummelen, Gies- sendam-Nederhardinxveld; voor H.I. Ambacht: J. B. Cats, Twello; voor Harskamp (toez.): G. van Estrik, Ge- nemuiden; voor Uddel: C. Treure, Hasselt. Ger. Kerken Beroepen te Haastrecht en te West maas: kand. D. Bakker, Eindhoven; te Rotterdam-Zuid (vak. H. Hogen- huis): P. C. L. de Jager, Deventer; te Kamper\ (vak. dr. D. van Swighem): H. Tien, Ede. Aangenomen naar Lexmond- Ameide: kand. Tj. Ausma, Maarn, die bedankte voof Asperen, Augusti- nusga-Surhuizum, Elburg, Kruinin- gen, Koudum, Lopik, Lioessens, Min- nertsga, Molenaarsgraaf-Brandwijk, Munnekezijl, Oldenzaal, Suameer, Tholen en voor Wirdum. Bedankt voor Zuidland (vak. A. G. Baayen): G. J. Terlaak, Krimpen aan den IJssel. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Bergentheim (2de pred.pl.): M. Brandes, Meppel. Chr. Ger. Kerken Beroepen te 's-Gravenzande: P. van Zonneveld, Bennekom. Aangenomen naar Hoogeveen (2de pred.pl.): T. Harder, Kornhorn. Ger. Gemeenten Tweetal te Oudemirdum: A. Els- hout, Scheveningen en C. Wisse, El- speet. Bedankt voor Scherpenisse: W. C. Lamain, Grand Rapids (U.S.A.). Ingezonden mededeling Noord-Holland is een provincie met een rijk ver leden. De oude vloten zeilden om de kop de Zuider zee op en midden in het hart van de provincie vindt U nog kaken van walvissen. Noord-Holland is ook een moderne, dynamische provincie. Er is daar, bijvoorbeeld, een geheel nieuwe culture ontstaan: de bollenteelt. Als U in het voorjaar de oude Drom- medaris in Enkhuizen bestijgt, ziet U de kleuren pracht van één van Nederlands grootste bollen- gebieden. Over Enkhuizen gesproken, vorig jaar bestond de Raiffeisenbank er 60 jaar! De Raiffeisen- bank is een begrip geworden. Want op de 11.000 inwoners heeft de Raiffeisenbank er 6000 spaar rekeningen. En in de toekomst zal de Raiffeisen bank ook daar klaarstaan om oude en nieuwe cliënten voor al hun bankzaken van dienst te zijn in een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet. 2.000.000 spaarders. 4,8 Miljard gulden spaargeld. Meer dan 1000 vestiginqen. spaarbank en alle bankzaken FEUILLETON Terwijl Dorien met de thee bezig was, kreeg hij een idee. „Heb je zin in een bioscoopje?" Ze keek verrast op bij de theeta fel. „Nu nog? Hoe laat is het?" „Half negen", loog hij een kwartier „Tijd genoeg voor de tweede voor stelling. En daarna ergens wat eten?" Haar ogen glinsterden. „Zeg. jc brengt me in verleiding. En Ge rard?" „Als je moeder op de hoogte stelt Ze knikte. „Dat kan". „We zijn een hele poos niet samen uit geweest, Dorien, ik verlang er naar". Ze bracht de thee en streek hem over het hoofd. „Je bent lief. Goed, ik trek even een andere jurk aan. Met tien minuten ben ik klaar". Het werd een prettige avond. Als twee verliefden zaten ze dicht naast elkaar naar de film te kijken en na afloop gingen ze nog naar een gele genheid, waar een orkestje speelde en danste hij een paar keer met Do rien. Tegen één uur reden ze naar huis. Hij had een kalme gang, legde zijn arm om haar heen en trok haar naar zich toe. „Ben je een beetje tevre den met je man, schatje?" Ze slaakte een blijde zucht. „Ik ben een gelukkige vrouw, Gijs. En jij? Houd je nog even veel van me als toen we trouwden?" Even was het stil, toen reed hij de Twee partijen, die ijveren voor afscheiding van de Franstalige pro vincie Quebec van de rest van Ca nada, blijken bij de zondag in dit ge bied gehouden verkiezingen geen voet aan de grond te hebben gekre gen. wagen plotseling naar de uitwijk- strook en stopte. Daarna nam hij de verbaasde Dorien in zijn armen en kuste haar hartstochtelijk. „Dorien .je bent mijn levenik aan bid jemoeder van mijn prach tige zoon Hoofdstuk 15 Raadselachtige inbraken. Het avondblad bevatte de volgende dag geen nieuws en Gijs dacht: mis schien heeft hij het nog niet eens ge merkt. Voor alle zekerheid had hij de volgende morgen de tas en de ou de schoenen meegenomen naar zijn kantoor. Het geld borg hij in de brandkast en de schoenen sneed hij in zo klein mogelijke stukken, waar na hij in schafttijd alles in de w.c. wegspoelde. Zo er al voetafdrukken gevonden zouden worden, dan be stonden de originelen tenminste niet meer. Maar 's avonds thuis vertelde Do rien aan de maaltijd het laatste dorpsnieuws in geuren en kleuren. „Moet je horen, Gijs, bij Noornan is op raadselachtige wijze een groot be drag aan geld verdwenen. Meneer Noorman kwam gisteravond uit de stad met tamelijk veel geld. Dat borg hij in zijn brandkast, deed die op slot en is later met zijn vrouw en wat kennissen, die er logeerden, wegge reden. Tegen middernacht kwamen ze thuis en Noorman had die avond het een en ander betaald en moest dus voor de volgende morgen wat geld hebben. Voor hij naar bed ging, wilde hij dat geld uit de brandkast halen en laat nu alles verdwenen zijn! Alles, geen cent achtergelaten. En niets beschadigd of zo. Geen en kel spoor van inbraak, niets. En het personeel heeft niets gehoord. Snap je dat. nou?" door GERRIE BOS „Hoe weet jij het?", vroeg hij, na min of meer ademloos geluisterd te hebben. „O, Connie is vriendin met Bep. Bep is het meisje, dat bij Noorman werkt en die heeft het vanmiddag verteld". Zo, dacht Gijs, dus het is al bekend geworden. „En wat nu?" „Noorman heeft meteen de politie gewaarschuwd. Ze zijn zowat de he le nacht bezig geweest. En ze heb ben met een speurhond gewerkt, maar die liep maar heen en weer achter het huis en jankte. Vandaag zijn ze hier en daar aan het graven geweest. Maar voorzover ik gehoord heb, zonder resultaat". Gijs dacht na. „Wie heeft er een sleutel van de brandkast?" „Dat weet ik niet. Dat zal Noor man alleen wel hebben. Vind je het niet gek?" Gijs haalde zijn schouders op en begon te eten. „Misschien een recla mestunt. Met zulke grote pieten als Noorman moet je alles maar met een korreltje zout nemen". „Volgens Bep was hij woedend. Het moet een smak geld zijn. dat hij mist". „Hoeveel?" Ze haalde haar schouders op. „Er is geen bedrag genoemd". „Dat kan ons niet overkomen", antwoordde hij op kalme toon. „Wij hebben zulke bedragen niet in huis". „Gelukkig niet", antwoordde Do rien lachend. „Ik zou geen oog dicht kunnen doen 's nachts". Hij keek haar aan en begon te la chen. „Ook niet als je man en be schermer naast je ligt, schatje?" Ze begon te kleuren. „Jijje zou nog niet wakker worden, al was het hele huis vol inbrekers (Wordt vervolgd). Zeelands commissaris mr. J. van .vartsen opende woensdag Yisto '66, de grote nationale visserijten toonstelling, georganiseerd door de Vereniging van Exposanten ten be hoeve van de Zeevisserij (V.E.Z.). Een tentoonstelling als de onder havige is er noch qua soort, noch qua omvang tevoren op Schouwen- Duiveland geweest. Het is zonder meer duidelijk dat de nieuwe ver bindingen de mogelijkheid hebben geschapen een expositie v an een dergelijke allure hier te Zierikzee - of liever op Schouwen-Duiveland - te organiseren. Ziende op het aangev oerde ma teriaal en materieel, ligt de over weging voor de hand, dat ook in de wereld van de visserij er niet veel eenvoudige zaken meer zijn ov ergebleven. De ongecompliceer de romantiek van de vroegere vis ser is wel voorgoed verdwenen. Visserij - met name zeevisserij - is een hoogst gecompliceerde activi teit geworden, waarbij ultra mo derne apparatuur te pas komt. Op Yisto *66 is daar veel van te zien. Men dient te bedenken dat deze expositie - met uitzondering van de World Fishing Exibition, die (jaar lijks?) te Londen wordt gehouden, op eenzame hoogte van omvang en perfektie staat. Hier kan zowel de binnen- als de buitenlandse visser vinden, wat hij v oor de uitoefening van zijn beroep nodig heelt. Het is een prettige zaak dat ook de leek hier van alles te zien krijgt, dat leerzaam en interessant mag genoemd. Vanzelfsprekend zal de ze tentoonstelling heel veel bezoe kers trekken, zowel uit binnen- als buitenland. In breder verband pikt Zierikzee dus van Visto '66 ook verder nog een graantje mee. De Zierikzeesche raad heeft nog niet de knoop door kunnen hakken wat betreft de gevel-„affaire", zo als die langzamerhand wel mag worden genoemd. Men weet dat het hier gaat om de weigering van het college van b. en w. vergun ning te verlenen voor het verbou wen van de gevel van pand Nieu we Haven 7, naar een door de ar chitect van de eigenaar ingediend plan. De eigenaar diende een be roepschrift in; een vorig maal kwam de raad er niet uit en op de jongste vergadering staakten de stemmen, zodat de gevel op een volgende vergadering weer aan de orde komt. Men kan zonder meer vaststellen dat deze gang van zaken spijtig is. Spijtig aan alle kanten. De be trokken middenstander kan niet vooruit met zijn plannen, maar - en dat ligt op een heel ander vlak - de gemeenteraad is bezig dyna miet te leggen onder bestaan en werk van de Welstandscommissie, die voor een oude stad als Zie rikzee toch werkelijk geen overbo dige luxe is. Dat is nogal vreemd voor een raad, die vele tonnen heeft gev oteerd om Zierikzee zijn karakteristiek als monumenten- stad voor lange tijd te laten behou den.' Aangetekend dient te worden dat concessies van de zijde van de middenstand bij verbouwingen in het verleden wel eens zwaar zijn gevallen, maar er doorgaans toch kwamen. Er was altijd wel een compromis mogelijk - ook al wer den er fouten gemaakt - Zierikzee heeft daar toch veel aan te dan ken. Daarom is het ons niet dui delijk waarom deze zaak zo'n star verloop heeft. Een grote tegemoet komendheid van de gemeente mag verwacht, maar daar mag toch wel enige souplesse van de eigenaar tegenover staan, temeer daar het hier maar niet om een incidenteel geval gaat, maar om een essentiële zaak, die - bij welke uitslag ook - je vol gen zal hebben voor later. We hopen dat een compromis er toch nog in zal zitten. Dat zou de spreekwoordelijke goede verstand houding tussen middenstand en gemeentebestuur verder ten goede komen. Ingezonden mededeling Tandan blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Fiat van Tweede Kamer op kosten „huwelijk" DEN HAAG. 8-6. Do Tweede Ka- mer aanvaardde de wijziging van de bcgrting van het departement van algémene zaken, waarbij de kosten van het huwelijk van prinses Beatrix ad f 1,5 miljoen worden gevoteerd. Alleen de fracties van de C.P.N. en de P.S.P. vroegen de aantekening dat zij tegen aanvaarding van het wets ontwerp zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5