i Zeeland's commissaris opent visserijexpositie te Zerikzee Recreatiemogelijkheid recht van de mens K.L.M. bestelt 10 nieuwe toestellen STREEKNIEUWS Conferentie over pelagische visserij Een défilé voor de nieuwe burgemeester Minister-president over Kon. Huis en de ministeriële verantwoordelijkheid VISTO '66 van start ZIERIKZEE, 8-6. De VISTO '66 is epen. Het publiek - hetzij vakman cf leck-gcïntercsseerde - kan deze grootste expositie in de C.T.V.-hallen op het industrieterrein komen zien. De officiële opening werd woensdagmiddag 4.00 uur verricht door Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen. Ditmaal bestend de officiële handeling uit het indrukken van een knop, dat een fee riek effect tot gevolg had. Eeii fontein ih het midden van het bassin, dat tic entree van de expositie domineert, begon te spuiten. Het was voor de tweede maal dat mr. Van Aartsen een visserytentoon- stelling opende. De „Schcvchingse" in 1964 werd eveneens door hem ge opend, zy het uiteraard in een andere hoedanigheid. Zeeland's eerste burger had een rytje positieve opmerkingen aan het adres van de V.E.Z., die - de ópeningsddg in zyn geheel getuigde daarvan - bijzonder veel eer inlegt met (leze uitgebreide en veelzijdige tentoonstelling. STRAATSBURG, 8-6. De gemeenschap heeft de plicht de meest J gunstige omstandigheden te scheppen voor een goede besteding van a de vrije tyd, waarover steeds meer mensen dankzij de economische en technische vooruitgang steeds ruimer de beschikking krijgen. De- f ze verklaring - een nieuw recht van de mens als het ware - is neer gelegd In een resolutie die woensdag in Straatsburg is voorgelegd aan de conferentie van Europese gemeenten, waaraan wordt deelge nomen door burgemeester en andere plaatselijke en regionale au toriteiten uit de achttien landen van de raad van Europa. De resolutie is gebaseerd op een verslag dat de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tcmbe, voor de conferentie heeft samen, gesteld over de verantwoordelijkheid van gemeenten voor het schep pen van recreatiemogelijkheden. De Westeuropese gemeenten staan voor de enorme en dringende taak zo gunstig mogelijke omstandigheden te scheppen voor de snel groeiende recreatiebehoeften van hun burgers, zo verklaarde hij woensdagmiddag by de indiening van dat verslag. Tyd en geld waarvoor de individuele burger geen bevredigende besteding kan vinden, dreigen aldus te worden besteed aan activiteit die voor de gemeenschap als geheel minder gewenst kan zyn. „Het is juist gezien om de vroe gere verspreide tentoonstellingen te coördineren, want zo kon een ten toonstelling. van forrtiaat ontstaan. Een expositie van niveau zal ten slotte altijd meer belangstellenden trekken", zo concludeerde de com missaris, die niet geloofde dat de ontwikkeling in de visserij op dit moment nu aan het eind van alles zou zijn. De praktijk leert dat dé technische ontwikkeling altijd door gaat. Bijzonder verheugd toonde mr. Van Aartsen zich over het feit, dat de VISTO '66 in Zeeland, in Zierik- zee wordt gehouden. De motieven daarvoor zijn duidelijk. Zierikzee is een vissery plaats, de geografische ligging heeft er - door de nieuwe verbindingen - toe bydragen en tenslotte ligt Zierikzee „in het hart van de Benelux". Voor Zeeland in het algemeen geldt trouwens, dat het niet-excen- trisch is gelegen, als men het maar Europees wil bekijken. Vele vraagstukken Tenslotte was het zinnig Zierikzee te kiezen, gelet op het feit dat er vele visserijvraagstukken liggen in Zeeland, zulks als gevolg van de Deltawerken. Mr. Van Aartsen ried de Zeeuwse vissers - ondanks die moeilijkheden - het Deltaplan posi tief te blijven benaderen, omdat één ZIERIKZEE, 8-6. In heft kader van de tentoonstelling Visto '66 zal onder auspiciën van de Vereniging van Exposanten ten behoeve van de Zccvisscry (V.E.Z.) op vrijdag 17 ju ni a.s. in restaurant „Mondragon" te Zierikzee een conferentie worden ge houden over het onderwerp: „De pe- lagischc visscrö" met als inleider: dr. Hans Tietz uit Bremen. De conferentie staat onder voor zitterschap van de heer J. G. de Wit, ing., hoofd van de afdeling Technisch der hoofdredenen tenslotte is ge weest de veiligheidsoverweging. Aan de andere kant evenwel zal getracht moeten worden de problemen zo goed mogelijk tot een oplossing te brengen. Dit alles bij elkaar geno men voert tot waardering voor de V.E.Z.dat deze expositie hier wordt gehouden. „Ik hoop dat de Zeeuwse vissers veel belangstelling zullen tonen" - zo vervolgde hij - daarna ook wij zend op de gunstige ligging van de tentocnstellingsstad ten opzichte van het buitenland. Tenslotte sprak Zeeland's commis saris zijn hartelijke gelukwensen uit aan het adres van de organise rende vereniging, samen met de hoop op een groot succes van de VISTO '66. Zierikzee als keuzeplaats De commissaris werd ingeleid door de voorzitter van de V.E.Z., de heer L. de Jong, die een opsom ming gaf van de verschillende over wegingen, ten grondslag liggend aan Zierikzee als keuzeplaats voor Vis to '66. Belangrijk daarbij was zijn opmerking over de grote problemen, waarmede de Zeeuwse visserij heeft te kampen. Hij schetste de grote technische ontwikkeling van de vis serij van drijfnetvisserij tot trawlen en wees er op dat het diepvriezen op zee belangrijk aan terrein gaat win nen. Onderzoek van het Rijks Instituut voor Visserijonderzoek. Het programma van deze dag voor ziet in een officiële ontvangst van de deelnemers aan de conferentie door het gemeentebestuur ten stadhuize. De conferentie wordt hierna geopend door de voorzitter van de V.E.Z., de heer L. de Jong, waarna dr. Hans Tietz zijn inleiding zal houden. Na de lunchpauze, is er een diskussie, waar na rond vier uur een bezoek wordt gebracht aan de Visto '66. Een rondwanleling over de expositie. Mr. J. van Aartsen in gezelschap van het college van b. en van Zierik zee en de voorzitter van de organi serende vereniging, de heer L. de Jong. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Kostenstijging Mede samenhangend met de tech nische ontwikkeling is de kostenstij ging, met name van de vaartuigen. Vroeger kostte een vissersschuit f 50.000,maar voor moderne hek trawlers meet f 1 a 2 miljoen worden neergeteld. Belangrijk is ook de ont wikkeling van de kottei*visserij. De schepen worden bovendien uit gerust fet een steeds effektiver wordende apparatuur en men vraagt zich wel eens af, of er langzamer hand niet een einde komen moet aan deze technische revolutie. De heer De Jong merkte op dat uit Visto '66 blijkt hoe bijdragen gele verd worden voor een effektieve vis serij en de Nederlandse visserij dierxt door medeverantwoordelijkheid te tonen, dat zij die investeringen waard is. Dankwoorden In een dankwoord plaatste hij de organisator de heer J. W. Tamboer in het zonnetje, die heel veel voor bereidend werk heeft verricht. Ook de gemeente Zierikzee en de C.T.V. ontvingen dankwoorden. „Ik hoop dat vele vissers de gelegenheid zul len benutten, die de Visto '66 biedt en ik hoop tevens, dat het zal leiden tot een individuele standpuntsver ruiming, zich uitend in een door gaande samenwerking", zo besloot de heer De Jong. Na de opening maakten de com missaris en de genodigden een rond gang over de expositie, waarbij zij het aangeboden zeebanket zich goed lieten smaken. Met een druk op de knop, waardoor een fontein in het bassin begon te spuiten, opende Zeeland's commis saris mr. J. van Aartsen Visto '66. DEN HAAG, fl-6. De K.L.M. heeft bij de Douglas fabrieken in Califor nia (V.S.) een bestelling geplaatst voor 10 DC9-30 straalvliegtuigen voor de korte en middellange af stand. Deze vliegtuigen, waarvan er vijf in de tweede helft van 1967 en vijf in de eerste helft van 1968 zul len worden afgeleverd, komen in de plaats van de elf Lockheed Electra 2's en de vier DC7F vrachtvliegtui gen, welke de K.L.M. op het ogen blik in Europa gebruikt. ZIERIKZEE Uitreiking diploma's landbouwhuishoudschool De uitreiking van de getuigschrif ten aan de leerlingen van de land bouwhuishoudschool alhier vindt plaats op donderdag 23 juni a.s. De uitreiking zal geschieden tijdens een bijeenkomst welke gehouden wordt in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw „Ons kind tekent" De tentoonstelling „Ons kind te kent" in het Gravensteen is tot 14 juni a.s. iedere dag geopend van 10 tot 12, 2 tot 5 en 7 tot 9 uur. Stoffelijk overschot mejuffrouw M. J. A. Fermin ter aarde besteld Onder zeer grote belangstelling werd dinsdagmiddag het stoffelijk overschot van de vorige week plotse ling overleden mej. M. J. A. Fermin, in leven lerares aan het Prof. Zee- mna-lyceum, ter aarde besteld op de algemene begraafplaats. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich het college van curatoren van het ly ceum, de rector dr. J. J. Westendorp Boerma, het lerarenkorps, terwijl ook alle leerlingen van de school de geliefde lerares op haar laatste tocht begeleidden. De rouwdiehsl in de aula werd ge leid door ds. J. B. Assendorp, Neder lands Hervormd predikant te Zierik zee, die als inleiding las gedeelten uit Matth. 26 en Rom. 8. Tekst voor de rouwmeditatie was uit Matth. 26: „Mijn tijd is nabij". Ds. Assendorp wilde niet te diep ingaan op het uit zonderlijk veelzijdige en arbeidzame leven van mej. Fermin, omdat het mysterie van de dood maant tot stil te. Belangrijk op dit moment is de vraag: „Zijn wij bereid?"; kunnen wij zeggen: „Ik ga die weg". Die vraag gold ook in het leven van de gestorvene, die devschamelheid van het bestaan heeft gekend, maar on danks het Egypte - in de Schrift ge bruikt als beeld van de dood - wordt het voor haar geen nacht, door de overwinning van Christus. Zij wist van Zijn lijden en opstanding, als enig houvast in leven en sterven. Aan de geopende groeve las ds. Assendorp een gedeelte uit Openba ringen 21. Daar mej. Fermin lid was van de Waalse kerk, bad hij het On ze Vader, in het Frans. Namens familie en vrienden sprak dr. J. C. Rhöner een kort dankwoord voor de laatste eer aan mej. Fermin bewezen. Diep onder de indruk en in volmaakte orde, verlieten hierna de aanwezigen het kerkhof. Verschil lende kransen, waaronder één van de leraren en leerlingen van de school, dekten de groeve. Installatie burgemeester D. D. W. J. Kastelein De installatie van de nieuw be- ncemde burgemeester van Zierikzee, de heer D. D. W. J. Kastelein zal plaats hebben tydens een openbare raadsvergadering in de Schutters- zaal ten stadhuize, op vrydag 17 ju ni a.s. De plechtigheid begint om 15 uur. Mededeling Wij delen hierdoor onze abonnees en relaties mede, dat in onze dienst is getreden als leerling-journaliste mej. N. M. de Jonge te Zierikzee. DE REDAKTIE Drentse jongeren naar Schouwen-Dulveland Op zaterdag 11 juni komt een ge zelschap Drentse boerenjongeren op uitnodiging van de P.J.G. voor een tweedaags bezoek aan Schouwen- Duiveland. De leden van het gezel schap worden ondergebracht bij de leden van de uitnodigende organisa tie. Zaterdagavond hopen de jonge lui aanwezig te zijn bij het sporthal. HAAMSTEDE Huis verkocht Het woonhuis met grond en schuur gelegen aan de Kloosterweg en ei gendom van de heer A. v. d. Hulle werd dinsdag in hotel Bom door no taris Heering uit Zierikzee verkocht. Koper werd de heer H. Berrevoets' uit Zierikzee voor f 61.500,-. BROUWERSHAVEN Klantenkring naar Zuid-Limburg De klanten van de VéGé-winkelier de heer J. de Nooijer te Brouwers haven hebben weer een fantastische busreis gemaakt naar Zuid Limburg. De tocht werd gemaakt via de nieu we Oosterscheldebrug naar Bergen op Zoom om vandaar via Breda naar Baavle Nassau te rijden. Op het prachtige landgoed „Schal- linen" werd koffie geserveerd welke zich bijzonder liet smaken. De tocht werd voortgezet langs Tuinhout en door Maastricht naar Valkenburg, waar werd gewinkeld en de middag- lunch werd gebruikt. De tocht ging verder door Zuid Limburg, genaamd Klein Zwitserland, waar in de om geving van Epen-Slenaken van prachtige panorama's werd genoten. De bussen gingen bij Vaals naar bo ven om het hoogste punt van Neder land te bereiken, nl. 320 m. boven N.A.P. het zg. drielandenpunt van waar een mooi uitzicht werd ver kregen op de stad Aken en het Eifel- gebergte. De terugreis ging via de machtige Koning Boüdewijn auto strade door België om 's avonds weer in Bergen op Zoom te belanden waar de warme maaltijd alle eer werd aangedaan. Voldaan over deze unieke reis kwam het gezelschap weer in de Smalstad aan waar de heer de Nooijer zijn gasten dankte voor de aangename dag, welke onderling op een sfeervolle wijze werd doorge bracht. DREISCHOR Schoolreisje naar Axel Zaterdagmorgen a.s. vertrekken met een vijftal particuliere auto's een 23-tal leerlingen van de 5e en 6e klas van de openbare lagere school uit Dreischor voor een driedaags verblijf naar Axel in Zeeuws Vlaan deren. De leerlingen zullen daar tot maandagavond verblijven in de jeugdherberg „De Bleije Haghe". Za terdag wordt echter rechtstreeks naar Antwerpen gereden, welke stad zal worden bezichtigd. Voor zondag staat o.a. een bezoek aan de Braak man op het programma. Maandag avond worden de kinderen weer in Dreischor terugverwacht. Vorig jaar werd eveneens een bezoek aan de jeugdherberg in Axel gebracht. ZIERIKZEE, 8-6. Het gemeente- stuur heeft aan de Z.O.V. de uitno diging deen uitgaan, de organisatie van de festiviteiten rond de instal latie van burgemeester D. D. W. J. Kastelein cp zich te willen nemen. Het Z.O.V.-bestuur heeft inmiddels toegezegd op dit verzoek te willen ingaan. Wij vernemen dat op 17 juni a.s. - de installatiedatum - 's avonds om half negen voor de nieuwe burge meester en de genodigden zal wor den gedefileerd. Het ligt in de bedoeling dat aan dit défilé alle verenigingen uit Zie rikzee deelnemen. De defilerende groepen worden 's avonds om acht DEN HAAG, 8-6. De privé-sfeer van het koninkiykhuis zou veel gro ter zyn wanneer uit dit huis zelf niet de wens naar voren zou zijn geko men temidden van het volk te leven OOSTERLAND Concert „Nieuw Leven" Zaterdag 11 juni verzorgt de har monie „Nieuw Leven" uit Ouwer- kerk een concert. Aanvang half acht. De volgende nummers zullen worden uitgevoerd. 1. Sonora, mars, P. B. Bisselink; 2. Isidora, fantasie lyri- que, E. Bédouin; 3. Lente-ouverture, ouverture de printemps, J. Cerfon- taine; 4. Gooilandia, mars, C. J. N. Cari; 5. Zaanlandia, ouverture, W. H. Scholtens; 6. Colonel-Bogey on Parade, mars-fantasie, Kenneth J. Alford; 7. Amphion, ouverture, M. J. Cerfontaine; 8. Divane, mars, Joh. C. de Wit; 9. Freischutz, fantasie sur l'opera de Weber, M. J. H. Kes- sels; 10. Camping, mars, P .B. Bis selink. BRUINISSE- Bruse Boys I-Dreischor I Zaterdagavond kwart voor zeven speelt Bruse Boys I in het kader van haar nederlaag-tournooi haar eerste wedstrijd tegen Dreischor I. Waar schijnlijk zal het eèn Dreischor-com- binate worden, daar diezelfde dag in Dreischor ook een korfbalwedsctrijd wordt gespeeld. Goedereedes „Apollo" komt De koninklijke muziekvereniging „Apollo" uit Goedereede heeft op het onlangs te Vichy gehouden interna tionale muziekfestival een 2e prijs behaald. Voor een amateurgezel schap zeker een prijs om trots op te zijn, waar het toch hier ging om ge zelschappen uit tal van landen, die in hun eigen land aan de top staan. Apollo heeft niet zelf zich voor de Vichy aangemeld maar is tot deelne ming uitgenodigd. Schouwen-Duiveland zal zaterdag 18 juni van het goede spel van deze vereniging kunnen genieten, wan neer het gezelschap zal spelen in de muziektent te Bruinisse. Het korps bestaat uit ongeveer 40 leden. uur opgesteld op de Nieuwe Haven. De Z.O.V. zou gaarne zien - zo ver nemen wij - dat ook handel en indu strie en de middenstand zich tijdens dit défilé presenteren. Opgaven tot deelneming worden gaarne ingewacht door het Z.O.V.- secretariaat (Poststraat 11, telefoon 2351 of 3381). Gaarne wekken wij op tot een massale deelneming aan deze mani festatie. De tornado die gisteravond de stad Topeka in Kansas trof, heeft aan tien mensen het leven gekost. Het aantal gewonden is zeker 400. Gehele wijker. van deze stad van 120 duizend inwoners zijn met de grond gelijk gemaakt. in plaats van ver daarboven, aldus premier Cals in de Tweede Kamer by de behandeling van de nota over de ministeriële verantwoordelykheid Hij zei verder dat het zijns inziens onjuist zou zijn geweest wanneer bij de parlementaire enquête over de oorlogstijd ook koningin Wilhelmina zou zijn gehoord, temeer daar ook de beraadslagingen in de ministerraad geheim bleven. Wat de verantwoordelijkheid be treft zal de minister-president zich niet met alle particuliere zaken van de koning moeten inlaten. Het inter- pellatierecht van de kamer vormt echter zijns inziens voldoende waar borg voor een goede gang van za ken. De minister-president onderstreep te nog eens een door de heer Aalber- se (K.V.P.) uitgesproken wens dat de nodige menselijkheid en terughou dendheid door de publiciteitsmedia jegens het koninklijk huis wordt be tracht. Voor een vertrouwensman zoals door de heer Patijn (P.v.d.A.) be pleit zag hij geen taak. Sclieepvaartberieliten Goeree, 8-6 te Port Elizabeth verw. Esso Rotterdam. 8-6 te Rastanura. Skadi, 8-6 thv. Almeria naar Tripoli. KERKNIEUWS Oud Ger. Gemeente BRUINISSE. Dinsdag 14 juni a.s., 's avonds 7.30 uur ds. E. du Marchie van Voorthuizen, Leersum. r- r.y V r j-Jh r v In kader VISTO '66 SPORT KORFBAL Burgli moest Brouwershaven één punt toestaan (2—2) Deze zo belangrijke wedstrijd om de bovenste plaats werd zaterdag avond op het sportpark „Van Zuij- en" sportief gespeeld. Al direct na de aanvang bleek wél dat Brouwers haven over een goede, homogene ploeg beschikt. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub, doch de bezoekers namen weldra de aanval over maar schoten van v. d. Velde en v. d. Weele hadden nog niet de juiste richting. In de 10e minuut een mooie Burgh-aanval doch te zwaar hinderen kwam Brouwershaven op een strafworp te staan, die door Joop Hanse werd benut (1-0). De wit- zwarten begonnen toen iets feller op de bal te zitten, de Burgh-verdedi- ging kreeg het hard te verduren. Het verwonderde dan ook niemand dat Tonny van Be veren de gelijkmaker in de korf deponeerde (1-1). Na de vakverwisseling waren de Brouw- aanvallen aanvankelijk gevaarlijker, vooral de schoten van Huib v. d. Weele misten de mand half, enige ballen draaiden de korf weer uit. In de Burgh-ploeg waren Rinus Kloet cn Jaap v. Sluijs ook niet gelukkig met hun schoten. In de 35e minuut kreeg Burgh een strafschop te ne men en Lievense wist deze in de doelpunt om te zetten (1-2). In de aanval der thuisclub vlotte het niet erg. De bal bleef nauwelijks in het aanvalsvak en zo kon Brouw gere geld de aanval overnemen. Toen vlak voor de rust de bezoekers weer een strafworp kregen zag het er voor Burgh donker uit, doch nu miste Lievense. Uit het aantal gegeven strafworpen zou men geneigd zijn te denken aan ruw spel, doch niets is minder waar. De wedstrijd werd fel doch sportief gespeeld en was een goed stuk propaganda voor de korf balsport. Na de rust hetzelfde spelbeeld. De verdedigingen beheersten de wed strijd en kansen kwamen er voor beide partijen zeer weinig. Totdat Burgh uit een goede doorgeefbal aan Jaap van Sluijs doorbrak doch hij werd te zwaar gehinderd van ach teren hetgeen weer een strafworp betekende. Rinus Kloet benutte deze feilloos (2-2). De Brouwershaven- aanval kon zich geen kansen schép pen en was de minste ploeg. Kort voor tijd kroeg de thuisclub de kans om een voorsprong te nemen doch A. v. d. Weel schoot de strafworp te zacht in en de kans op een overwin ning was verkeken. Z.O.V. lieeft plan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4