aan U, die sigaret zonder filter kiest Stemmen in Zierikzeese raad staakten in de gevel-„affaire" STREEKNIEUWS OP REIS? 1 WITTE KRUIS k Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juni 1966 Nr. Brugklas Prol'. Zeeinanlyceuin verdwijnt Ingezonden mededeling RoUunm of Pall Mail eatabliahad 16*0 In 1936 bracht Rothmans of Pall Mall Ltd., als eerste ter wereld, de 'King Size' sigaret uit. De kwaliteit eisende roker van vandaag verwerpt de „ouderwetse korte sigaret" en kiest meer en meer de echte wereldmerken in King Size. Ook in Nederland is de 'King Size' Pall Mall Export het snelst stijgende merk. De reden ligt voor de hand: Pall Mall Export is 'King Size' èn boordevol met de allerbeste, zongerijpte amerikaanse tabak. Geniet ook U van het wereldbekende aroma van Pall Mali Export, en- rook met Plezier! 20 King Size sigaretten i 1.50 Zij, die het wereld bekende aroma in een filtersigaret prefereren - dit zijn er óók velen - kennen reeds lang Pall Mali Export Filter als de amerikaanse 'King Size Filter' van excellente klasse. Pall Mali Export - Wereldbekend aroma NOORDGOUWE Leden van Plattelandsvrouwenbond bezochten kasteel „De Haar" te Haarzuylen ZIERIKZEE. 7-6. Op de verga- (tering van de gemeenteraad, heeft de voorzitter - loco-burgemeester 11. Koevoet* - formeel mededeling ge daan van de benoeming van burge. meester D. W. Kastelein tot burge meester van Zierikzee per 16 juni a.s. Op 17 juni d.a. vindt de installatie- plechtigheid plaats van de nieuwe burgemeester. De agenda van deze raadsvergadering telde een zevental punten. In verband met het feit dat di? gemeenten slechts spaarzamen- Hjk vaste geldleningen kunnen krij gen voor de financiering van nieuwe kapitaalsuitgaven, waren b. en w. genoodzaakt de aankopen voor het saneringsplan voorshands op te schorten, met de toezegging aan de raad dat opnieuw de eigendomsver werving in het saneringsplan zal worden geëntameerd, zodra de ver krijging van financieringsmiddelen weer ruimer wordt. De heer Simmers betreurde deze gang van zaken zeer en wilde toch nog de mogelijkheid openhouden, al thans kleinere aankopen te realise ren. De voorzitter wees er op dat aankopen van werkelijk enige im portantie achterwege moeten blijven. Voor wat heel bescheiden bedragen betreft, kan het college de zaak nog aanzien. In ieder geval is de grootste voorzichtigheid wat betreft het aan koopbeleid geboden. Ook de heer Doeieman vond de opschorting van het saneringsplan pijnlijk, temeer gelet op het aantal nog te Zierikzee aanwezige slechte huizen (700). „Worden dat na afbraak weer 700 schuttingen?". Hij vond het maar triest dat Zierikzee aan de toeristen straks alleen de kern kan laten zien en drong er bij het college op aan al les in het werk te stellen de binnen stand opnieuw to bevolken. Nog geen grote panden De voorzitter wees er op dat tot nu itoe de gemeente zich feitelijk heeft moeten beperken tot aankoop van kleinere panden en terreinen. De feitelijke grote aankopen - o.m. van bedrijven in het te saneren ge bied - moeten nog komen. De heer Doeieman was zeer verontrust over de manier, waarop sommige stadsde len er bij liggen. De voorzitter zeg de toe dat in de toekomst in ieder ge val stappen zullen worden onderno men, om te komen tot realisering van het saneringsplan. Liberalisering bouwbeleid Ter sprake kwam hierna de beken de ministeriële circulaire waarin ge- informeerd wordt naar het standpunt van de gemeenteraad t.z.t. liberalisa tie op het gebied van het bouw-, het huur- en het woonruimtebeleid. De heer Verheijen ging in eerste aanleg met de tot een voorstel ver vatte inhoud van de circulaire, die b. en w. de raad voorlegden, accoord. Hij had ook wel bedenkingen, maar realiseerde zich dat reeds veel ge meenten in de provincie accoord zijn gegaan op dit punt. Met klem wilde hij er echter op aandringen, dat het college vraagt om een groter contingent woningen voor Zierikzee, vooral met het oog op het saneringsplan. Grote gezinnen De heer bij de Vaate zag bij gro tere vrijheid op woninggebied geva ren voor de grote gezinnen en de minder-draagkrachtigen. In de prak tijk komt het er op neer dat grote gezinnen worden geweerd. De voorzitter wees er op dat de minister de betreffende zaak provin ciaal heeft willen aansnijden. Het leek hem zeer moeilijk aannemelijk te maken, dat Zierikzee feitelijk een uitzonderingspositie zou moeten in nemen. „Het is niet mogelijk een exclusief standpunt in te nemen". Wel zegde hij toe aandacht te schenken aan een groter contingent woningen, maar wees tevens op de belangrijke verplichting, die er ontstaan zal door de ratio-bouw (140 huizen). Knelpunten voorkomen Hij hoopte dat hiervoor knelpun ten kunnen worden voorkomen, als de liberalisatie al te fors zou ver lopen. Wat het partikulier (bouw)- initiatief betreft biedt de liberalisatie kansen en ook ontstaan er grotere mogelijkheden voor de z.g.n. door stroming. De raad ging hierna ak koord met het desbetreffende voor stel. De gevel-„affaire" Vrij kort behandelde hierna de raad de gevel-„affaire", betrekking hebbend op de aanvraag tot verbou wing van de gevel van het pand Nieuwe Haven 7. Een nieuw plan, ontworpen door de Welstandscom missie bleek niet aanvaardbaar voor de eigenaar van het pand, de heer J. C. Uiji, zodat b. en w. voorstelden het destijds door de heer Uijl inge diende beroepsschrift op de afwij zing van b. en w„ ook in tweede in stantie te verwerpen. De heer Simmers vond het tweede schetsplan van de Welstandscommis sie te weinig tegemoet komen aan de wensen van de heer Uijl. Hij meen de dat betrokkene dan even goed zijn oude gevel zou kunnen houden. Hij bleef bij zijn destijds ingenomen standpunt tegen het standpunt van b. en w. Ook de heer De Boer - hij zag geen aanleiding meer nog dieper op de kwestie in te gaan - persisteer de bij zijn afwijzend standpunt. De heer Dankers merkte op dat het hier een beleidszaak betreft en schaarde zich achter het college-standpunt. Mevrouw v. d. Werve-Schouls was het eens met de vorige spreker. Zij zag niet goed hoe men in de toe komst andere, vergelijkbare geval len, zou moeten weigeren, als in dit geval toestemming wordt gegeven. De heer Verheijen meende van bei de zijde enige halsstarrigheid te be speuren, waarop de voorzitter ont kende dat hiervan voor wat de ge meente betreft, sprake zou zijn. De heerVerheijen ondersteunde overi gens het beleidsstandpunt. De voorzitter wees er nog eens op dat het hier niet gaat om een ge vel op zichzelf, maar om de gevel- wand. Bovendien wees hg op de hoe danigheid van de Welstandscommis sie, die de grootste bouwwaarborg biedt. Hij achtte - mede gezien het stand punt - van „Stad en Lande" - deze zaak belangrijk en ontriedt de raad het standpunt van b. en w. te ver werpen. Het monumentaal karakter van Zierikzee is nu eenmael dé at tractie van Zierikzee en in het ver leden heeft de middenstand daar al tijd veel begrip voor opgebracht. In stemming gebracht bleken de stem men te staken (6-6). Tegen bleken de V.V.D.- en K.V.P.-fraktie en de he ren De Boer en bij de Vaate (de heer Jonker was niet aanwezig). Opheffing brugklas lyceum Tot slot kwam het voorstel aan de orde tot opheffing van de Brugklas van het Prof. Zeeman-lyceum, per 1 september a.s., zulks i.v.m. de pen sionering van de onderwijzer, de heer A. Brand. Verder is veel on zeker m.b.t. het z.g.n. brugjaar, het geen verband houdt met de invoe ring van de Mammoetwet in 1968. Men zit met het risiko van een tijde lijke aanstelling en de vraag is of een eventuele opvolger van de heer Brand voldoet aan de straks te stel len nieuwe eisen van bevoegdheid wat betreft het geven van onder wijs aan een brugklas. Mr. Keuning lichtte dc kern van het b. en w.-voorstcl nog nader toe. verwijzend naar de vele onzekerhe den rond een eventueel aan te stel len opvolger i.v.m. later zich wijzi gende eisen. De heer Verheijen zei het verdwij nen van de brugklas zeer te betreu ren. De heer Dankers wilde duidelijk onderlijnen dat hij het wex-k als zo danig, dat op de brugklas is verricht in het verleden heeft kunnen waar deren, ook al was hij met het insti tuut niet ingenomen. Hij stelde er prijs op zijn waardering voor die werkzaamheden uit te spreken en de betrokken funktionaris - in casu de heer Brand - een compliment te ma ken voor zijn werk. Mr. Keuning toonde zich over deze uitspraak bij zonder verheugd. Hij merkte zijner zijds op dat de brugklas op voortref felijke wijze is beheerd. De voorzitter sloot zich hierbij aan, opmerkend dat er nog gelegen heid zal zijn in de toekomst hieraan uitdrukking te geven. De rondvraag In de rondvraag verzocht de heer De Moor om verbodsbordjes voor het lopen over het gras van het Ha venpark. De heer Doeieman wilde het 50 km-bord aan de Blokweg meer naar de stad verplaatst zien. Mr. Keuning lichtte toe dat de pro vincie deze zaak regelt. De heer Ley- dekker wilde een urinoir geplaatst zien aan de Balie. De voorzitter zei dat plaatsing van een centraal uri noir een zaak is voor latere overwe ging; momenteel is hiervoor geen geld beschikbaar. Tenslotte vestigde de heer De Boer de aandacht op de moeilijkheden met fietsenparkeren aan het zwembad. Deze zaak krijgt de aandacht. Ingezonden mededeling Oerdegelijke, gemakkelijk monteerbare kast - 2-deurs. half leg- en half hangkast in de uitvoering teak en mahonie Zcif-montage prys Mahonie 125, Teak135,— Fa. JOII. DEN BOER St. Domusstraat 58 - Zierikzee Telefoon 2345 DODELIJKE ONGELUKKEN ZAANDAM. De 86-jarige Zaan dammer L. Battem is in de Braak- sloot in zijn woonplaats verdronken. De bejaarde man, die vroeger mole naar van beroep was, is waarschijn lijk tijdens een wandeling te water geraakt. GROENLO. Op de weg van Lich te voorde naar Groenlo zijn twee wielrijders door een achteropkomen de personenauto geschept. Een van hen, de 29-jarige timmerman A. H. W. Wolterink, kwam daardoor om het leven. De andere werd licht ge wond. BERGH. Een verkeersongeluk op het kruispunt van de Van Beek naar Terborg met de weg 's-Heerenberg- Zeddam heeft het leven gekost aan de twee inzittenden van een perso nenauto, terwijl twee andere perso nen verwondingen opliepen. ZAANDAM. De 4-jarige W. de P. uit Rotterdam, zoon van een schipper die met zijn schuit ligplaats had ge kozen aan de wal bij een Zaans be drijf, is in het water van de Zaan gevallen en verdronken. Het stoffe lijk overschot van de jongen is na drie uur dreggen door de politie op de wal gebx'acht. VINKE VEEN. Op rijksweg 2, de autosnelweg van Amsterdam naar Utrecht, is op de gx-ens van de ge meenten Abcoude en Vinkeveen, een omstx'eeks 50-jarige vrouw om het leven gekomen. ALMELO. In het R.K. ziekenhuis te Almbelo ovexieed de 88-jarige J. H. Gi'othues. De man werd op 24 mei aangereden door een brommer, waarvan de berijder de macht over het stuur vei'loor en het trottoir op schoot. NUENEN. In Nuenen is de 46-ja rige heer P. A. A. Vliegenberg, eco noom in Eindhoven, bij een botsing met een tegenligende vrachtauto ge dood. LEEUWARDEN. Bij een inhaalma noeuvre op de rijksweg van Leeu warden naar Gx-oningen is de 28-ja- rige D. Slager uit Britsum enkele ki lometer's buiten Leeuwax-den dode lijk verongelukt. NIJVERDAL. In een ziekenhuis te Almelo is overleden de 65-jax'ige heer J. W. uit Nijverdal. De man was en kele uren eerder ernstig gewond ge raakt, toen hij met zijn bromfiets in Hellendoorn door een auto was aan gereden. DEN HAAG. Het 3-jax'ig jongetje Gerardje Demkis is verdronken in het water langs de Haagweg dicht bij zijn huis. Het jongetje was sinds dinsdagmiddag zoek en werd des avonds Iaat door een voorbijganger gevonden. OMMEN. Op dc Balkerweg onder Witharen (gem. Ommeren) is de 8- jarige A. Dijk door een achteruitrij dende vrachtauto gedood. De be stuurder had de jongen niet opge merkt. DEN HAAG. Op rijksweg 7 in de gemeente Berkhout zijn bij een ver keersongeluk twee personen om het leven gekomen: de 26-jarige J. van der Steeg uit Huizen en de 15-jax'ige E. J. M .Vos uit Blaricum. Het onge luk gebeurde doordat de bestuurder van een personenauto zonder aan wijsbare oorzaak naar links zwenkte. ALKMAAR. In een Alkmaars zie kenhuis is dc 3-jarige Peter IJdel uit Otcrleek overleden die eerder in zijn woonplaats onder een achteruit rijdende groentewagen was geraakt. Alg. Veigadeiing Z.L.M. De algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij zal gehouden worden op maandag 4 juli a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes. Na afwerking der huishoude lijke agenda zal mr. H. E. R. E. A. Frank, landbouxvattaché in Frank- x'ijk, een causerie houden over het onderwerp: „De Franse landbouw politiek en de concurrentiepositie van de Franse land- en tuinbouw". DREISCHOR Korfbalwedstrijd Zaterdagmiddag om 3 uur speelt NOAD I op het sportterein te Drei- schor tegen DBGC I uit Oude Tonge. Wanneer de blauw-witten volledig kunnen aantreden mag zeker op een spannende wedstrijd worden gere kend. In tegenstelling tot het gepu bliceerde in de SDKB'er begint deze wedstrijd reeds om 3 uur. Begin van brand Dinsdagmiddag omstx'eeks half vier moest de brandweer van Dreischor plotseling uitrukken voor een klein brandje bij Th. Verburg aan de Stoofweg. De eigenaar was bezig met het afbxanden van een oude verflaag, die vlam vatte waarna ook het ko zijn in brand geraakte. Met een schuimblusser was de brandweer die spoedig ter plaatse aanwezig was, het vuur meester. OOSTERLAND Sollicitanten (23) voor onderwijzer Voor de betrekking van onderwij zer aan de openbare lagere school alhier (aantrekking derde leerkracht) hebben zich 23 sollicitanten aange meld. „Kerk-aan-de-weg" Met ingang van zondag 19 juni e.k. zal er hier ter plaatse worden be gonnen met de halfuurs kerkdien sten voor voorbijtrekkende toeristen in een houten barak van het werk kamp „Oostex-land", de zg. „kex'k aan dc weg". De aanvang is gesteld op half tien in de mox'gen. Predikanten van verschiUende richtingen zullen hierin voorgaan. Zoals bekend is het werkkamp gelegen in de onmiddel lijke nabijheid van de rijksweg, ter hoogte van de bushalte OostexTand. Op maandag 6 juni jl .slaagde te Goes voor het MULO-diploma A inclusief middenstandsdiploma, onze dox-psgenoot Piet Rotte A.Jz., leer ling van de Chr. ULO-schooI te Zie rikzee. MEMPHIS. Negerleider-s treffen voox'bereidingen een massale mars door Mississippi naar aanleiding van de aanslag opj James Mex-edith. On der hen is dr. Martin Luther King. Het analfabetisme NEW YORK, 8-6. Het aantal volwassen analfabeten in de wereld is in de eerste helft van de jaren zestig toegeno men, hoewel er percentsgewij ze een daling was. Dit staat in een rapport van de Unesco, de organisatie van de V.N. voor onderwijs, wetenschap en cul tuur. Hierin wordt ook opge merkt dat in landen met het meeste analfabetisme het wel vaartspeil van de bevolking het minste stijgt. Er zijn pro jecten ter bestrijding van het analfabetisme in Algerië, Per- zië en Mali goedgekeurd. Het bestuur van de Unesco zal op zijn bijeenkomst die deze week in Milaan begint, dergelijke programma's voorstellen voor Tanzania en Ecuador. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zomeravondcompetitie Rayon Zierikzee. Selectiewedstrijd: Zomeravondelf tal S.D.-Zeeuws PZEM-elftal 1-4. Afgelast de voor heden (donder dag) vastgestelde wedstrijd: Veloci- tas-Rijkswaterstaat. Wel worden gespeeld: Smit en Bolnes-PZEM en Stella Boys-PTT (kwart over 7). Voor 50 jaar.... NOORDGOUWE. Bij de campagne van de chichorei-drogerij alhier, zijn ruim 59000 kg. gedroogde bonen ver kregen, die voor 20 de 100 kg. zijn verkocht. KERKWERVE. Met hel oog op het gerequireerde hooi, in verband met de vastgestelde prijs, zijn uit deze gemeente door de landbouwers een viertal adressen aan de minister van oorlog gezonden. NOORDGOUWE. Aan de aandeel houders van dc weegbrug Ons Be lang" alhier is over 1915 een divi dend van 25 pet., uitgekeerd. Enkele aandelen, oorspronkelijk groot f 10, werden op de algemene vergadering verhandeld voor ruim 40. OUWERKERK. De veulenziekle eist hoe langer hoe meer slachtoffers. De dierenarts raadt inenting ten sterkste aan. ZIERIKZEE. Door het Roller- damsch Toneelgezelschap, onder di rectie van Eduard Verkade, werd in de Concertzaal alhier „De Zweven de Maagd" opgevoerd. HAAMSTEDE. Aan de stranden om ons eiland zijn ongeveer 2000 pa len, waaronder vele gelapte uit zee aangedreven en opgeborgen. Nog enige blikken vlees, een partij wrak hout, een gedeelte van een kajuit, benevens een „gang" zijn opgevist. NOORDGOUWE, 7-6. Een flink aantal leden van de bond van platte- landsvrouwen afdeling Noox-dgouwc en omstx'eken maakte het jaarlijkse x-eisje. Doel van de reis was Haar zuylen en Harmeien. In Meerkerk werd de koffie ge bruikt. Van daar uit reed men naar Haarzuylen, waar het prachtige kas teel „De Haar" werd bezocht. Rond zestig jaar geleden wex'd op de uit 1162 daterende ruïnes dit glo rieuze kasteel gebouwd, onder lei ding van ax'chitect P. Cuypers. Het slot wox-dt omringd door een px-ach- tig aangelegd park, waarvoor tijdens de twintig jaren die de restaui'atie vergde, o.a. een geheel dorp werd af- gebroken. De kasteelmux-cn herber gen een schat aan kostbaarheden, waaronder gobelins (14e en 15e eeuw), meubels Lodewijk XIV, XV en XVI, Perzische tapijten, Chinese vazen en schilderijen, waarvan voox-- al de Spaanse primitieven opvallen door hun zeldzaamheid in Nedex'land. Tot de curiosa behoort een kleine ka ros, waarin de zonnekoning Lode wijk XIV als kind gereden heeft. Te Utrecht werd gelegenheid ge geven tot winkelen. De Juliana hoeve" In de middag werd de „Johanna- Hoevc" van publicist Piet Max'eé te Harmeien bezocht. Uit een vervallen, haveloze en sombex'e boerderij, is hier een prach tig in stijl gerestauieex-de boerderij gekomen. Piet Max'ec wist daarvan een vorstelijk „centrum voor vrije tijdsbesteding" te maken. Dc heer Mareé is oa.. medewerker voor vrije tijdsbesteding aan het damesblad „Max'gx'iet", die vele knutselaars al jaren een plezier doet met zijn ax'ti- kelen en werktekeningen. Hij is bin nenhuis- en tuinarchitect, knutse laar, schrijver en kunstverzamelaar, maar vooi-al iemand die van niets iets weet te maken. Waardeloze voorwerpen, door Mai'eé voor een habbekras gekocht of zo maar ex-gens gevonden, veranderen onder zijn handen in leuke decoraties of han dige gebruiksvoorwerpen. Op de tentoonstelling van dc „Jo- hanna-Hoeve" zag men hoeveel en hoe leuk vormen van vrijetijdsbeste ding mogelijk zijn. In Rotterdam gebruikte men hel diner-. De chauffeur van Garage Van Oeveren, de heer J. Willemse, werd door de vice-presidente, mevrouw Japenga, hartelijk dank gezegd voor de px-ettige verzorging van deze x-eis. Ingezonden mededeling f Geen centje pijn /-—x als u n poeders meeneemt!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3