DE ZIERIKZEESCHE COURANT NAVO-conferentie in Brussel voorkomt een openlijke crisis De Boeddhisten in Vietnam 'n ster matras Het probleem van gezag en orde Tornado treft stad Optimisme over toekomst van de E.E.G. Gekleurd enthousiasme voor de senator PWI m M H.M. koningin Juliana onthult gedenk raam in Hervormde kerk te Londen Johnson verstuurt maanfoto's Twee Russische popen geschorst Bloedige onlusten in Oost-Pakistan Rumoer in Eerste Kamer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juni 1966 122ste jaargang Nr. 20002 WAARIN OPGENOMEN 1797-188 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: Ie). 011)0-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, lel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent, - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeeland'commissaris opent VISTO 66 Toch nog een lichtpunt Schaapscheerdersfeest te Ede BRUSSEL, 8-6. De vijftien lan den van de Noordatlantische Ver. dragsorganisatie hebben het woens dag op hun voorjaarsconferentie in Brussel niet laten komen tot een openlijke crisis in het bondgenoot schap. Nadat woensdag aan het ein de van de ochtendvergadering van de ministeriële NAVO-raad een breuk tussen Frankrijk en zijn veer tien NAVO-partners een ogenblik onvermijdelijk leek, slaagden de vijf tien ministers er in de loop van de middag in dit te voorkomen. Een formule werd gevonden voor een te volgen werkwijze bij de be spreking van de gevolgen van de Franse NAVO_politiek, die door de „veertien" werd aanvaard en door Frankrijk niet werd verworpen. Achter dit „procedure-debat" gaan uiteraard de grote geschillen schuil tussen Frankrijk en zijn 14 bondge noten over de vraag in hoeverre en in welke omstandigheden de Franse strijdkrachten moeten samenwerken met de NAVO-macht. Volgens de „veertien" staat het vast - en dit De 53-jarige don Juan van Bour bon, derde zoon van wijlen koning Alfonso en een der pretendenten naar de Spaanse troon, heeft een tien man sterk secretariaat opgericht dat door waarnemers als een „schaduw kabinet" wordt aangeduid. HUE, 8-6. Boeddhistische jongeren hebben woensdag een Amerikaanse marinierscolonne in Hué twee uur lang opgehouden door middel van een menselijke muur over de hoofd weg uit Hué. Dit was de jongste uiting van lijdzaam verzet, waartoe drie dagen geleden door de boed dhistische kerk in Hué opgeroepen is, uit protest tegen de Zuidvietna- mese militaire bestuursraad en de voortgezette Amerikaanse steun hieraan. De noordelijke leider van de mili tante boeddhisten, Titsj Tri Kwang, is voor onbepaalde tijd in hongersta king gegaan. Ingezonden mededeling Opslagterrein van 35 ha voor Volkswagens AMERSFOORT, 8-6. Langs de spoorlijn Amersfoort-Kesteren zijn de Nederlandse Heidemaatschappij en het aannemersbedrijf Bruil op het ogenblik bezig een 35 hectare groot terrein in gereedheid te brengen. Op dit terrein zal zich in de nabije toe komst, waarschijnlijk in het najaar, de import in Nederland van volks wagens gaan concentreren. Tien hec taren van het terrein worden op het ogenblik verhard. Daar zullen de 2.5 tot 3.000 volkswagens die Pon, de importeur van dit merk, in de regel in voorraad heeft, worden opgesla gen. kwam tot uiting bij de bespreking van de status van de Franse troepen in de Duitse bondsrepubliek - dat dit al in volle vredestijd moet geschie den. Minister Couve de Murville ver wees slechts naar verdere verklarin gen van de Franse regering en bleek niet gemachtigd na het Franse be sluit zich uit de geïntegreerde NA- VO-organen terug te trekken een dergelijke toezegging te doen. In het woensdagavond uitgegeven slotcommuniqué van de conferentie staat, dat de ministers het er over eens zijn, dat de vraagstukken, die gemeenschappelijk geregeld moeten worden als gevolg van de verklarin gen van de zijde van Frankrijk, in eerste instantie zullen worden be sproken in de permanente NAVO- raad. Belangrijk daarbij zijn volgens het communiqué onder meer de taken en opdrachten van de Franse strijd krachten in West-Duitsland, alsme de hun samenwerking met de NA- VO-strijdkrachten en de regelingen met betrekking tot het commando. Andere vraagstukken, zoals Frank- rijks deelneming aan het NAVO- luchtverdedigingssysteem (Nadge) en projecten van de infrastructuur van de NAVO zullen op dezelfde wijze worden besproken. SPAKENBURG, 8-6. De Bond van Chr. Oranjeverenigingen in Neder land heeft op de in Spakenburg ge houden jaarvergadering besloten aandacht te besteden aan de proble men van gezag en orde en gezags crisis. Luitenant-kolonel ds. C. M. Graafstal wekte in zijn functie van voorzitter van de bond de afgevaar digden op zich in samenwerking met alle betrokken instanties op het vraagstuk te bezinnen, zodat begon nen kan worden met de bandeloos heid een halt toe te roepen. Overi gens was spr. van oordeel, dat de straatprovocatie door jongeren zijn oorzaak vindt in het niet goed func tioneren van de gezinnen. TOPEKA, 9-6. De stad Topeka in de Amerikaanse staat Kansas is woensdag verrast door een tornado. Minstens 6 mensen zouden om het- leven zijn gekomen en rond 300 men sen zouden verwondingen hebben opgelopen. Daken werden afgerukt en auto's van de weg geslagen. In verschillen de wijken van de stad is de stroom uitgevallen. BRUSSEL, 9-6. „Ondanks de moei- vrije wereld", aldus de commissie, lijkheden, die zich het afgelopen jaar die wijst op de onvoorwaardelijke hebben voorgedaan, ziet de Europese steun, cüe de gemeenschap in de af- x gelopen moeilijke periode heeft ge- commissie de toekomst van de Euro- kregen van alIe sectoren van het jje. pese Economische Gemeenschap met drijfsleven. vertrouwen tegemoet". Dit schrijft de uitvoerende com missie van de E.E.G. in de inleiding tot het donderdag in Brussel gepu bliceerde negende jaarverslag over de werkzaamheden van de gemeen schap van 1 april 1965 tot 31 maart 1966. Hoewel de betekenis van de me ningsverschillen tussen de lidstaten over de institutionele inhoud van het E.E.G.-verdrag en de meningsver schillen over de verdere ontwikke ling van de E.E.G. „de commissie niet kan ontgaan", pleiten te veel omstandigheden voor de verwezen lijking van de gemeenschap om aan haar toekomst te kunnen, twijfelen, aldus het jaarverslag. „Geen enkel Europees land heeft er belang bij de sterkste binding, die in west-Europa bestaat, te verbre ken. De handhaving van de gemeen schap is een belang voor de gehele Vrouwenraad bij bedrijf VEENENDAAL, 8-6. De Veenen- daalse industrie Hollantor N.V. is als eerste bedrijf in Nederland overge gaan tot instelling van een vrouwen raad, die gevormd wordt door de echtgenotes van de personeelsleden. De directeur van het bedrijf, de heer J. D. van der Velde deelde mee, dat de nieuwe raad een algemeen advi serende stem zal hebben en een eigen fonds zal beheren, waaruit regelma tig evenementen gefinancierd zullen worden. Ingezonden mededeling Brïllant - schitterend bezit w&ii voor altijd 1 Jj~rrL JWEU'ÜI Jz v van Andel Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Robert Kennedy in Zuid-Afrika JOHANNESBURG. 8-6. De Ame rikaanse senator Robert Kennedy, die een bezoek aan Zuid-Afrika brengt, is woensdagavond storm achtig toegejuicht toen hij in een re de aan de universiteit van Witwa- tersrand te Johannesburg ervoor waarschuwde, dat daar waar mensen van hun rechten beroofd kunnen worden omdat hun huid donker is, anderen op de jongste dag beroofd zullen worden omdat hun huid blank is. Kennedy drong aan op verzoening tussen de Engels spekende studenten en hun collega's die Afrikaans spre ken en op samenwerking tussen bei de groepen met de bedoeling na te gaan hoe er rassengelijkheid in Zuid Afrika kan komen. Hij pleitte voorts voor een open dialoog tussen Zuid- Afrika en de rest van de wereld. Toen de senator zijn hartstochtelijk pleidooi voor rassengelijkheid beëin digd had, gingen de aanwezigen staan en juichten hem ruim drie mi nuten toe. Mail viel van bouwsteiger LEEUWARDEN, 8-6, De 56-jarige opperman T. Stegenga uit Milium, is dinsdagmiddag tijdens bouwwerk zaamheden aan een silo te Franeker van een bouwsteiger gevallen toen hij zijn evenwicht verloor. Hij kwam met zijn hoofd op de grond terecht en was vrijwel op slag dood. EDE. Ook dit jaar is weer het folk loristische schaapscheerdersfeest ge houden in Ede. Met ouderwetse handscharen wordt de schaapskudde op de Ginkelse heide van zijn broei erige last ontdaan. Als altijd was er ook dit keer veel belangstelling voor dit oude handberoep Een duurzame herinnering aan koningin Wilhelmina du nummer bestaat uit 12 pagina's Nier van chimpansee ROME, 8-6. Antonio Farina, een .19-jarige Sardiniër in wiens lichaam een maand geleden een nier was in geplant, afkomstig van een chimpan see, is woensdag in een Romeins zie kenhuis overleden. Volgens de artsen is de dood veroorzaakt door storing in de bloedsomloop. De nigr van de aap had echter tot het laatste ogen blik goed gefunctioneerd. Overwinning voor negers FAYETTE, 9-6. Aan de economi sche boycot, zes maanden lang toe gepast door de negers van Fayette in de Amerikaanse staat Mississippi uit protest tegen de rassenscheiding in deze stad, is woensdag een einde gekomen. Het gemeentebestuur heeft namelijk de lijst met eisen, door de negers ingediend, aanvaard. De ne gers kunnen nu vrijelijk winkels, parken en andere openbare gelegen heden betreden. WASHINGTON, 8-6. Pres. Johson heeft maanfoto's, afkomstig van de Surveyor die een zachte landing op de maan maakte, aan de leiders van meer dan honderd landen gezonden, zo deelde het Witte Huis woensdag mee. Een aantal foto's werd naar Moskou gestuurd, maar Peking werd overgeslagen. De president verklaar de in een begeleidende boodschap dat hij de foto's verspreidde opdat de door Amerika bij het vreedzaam onderzoek van de ruimte verworven kennis door allen gedeeld zou wor den. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis waren Russische foto's van de maan op weg naar Washington. MOSKOU, 6-8. Twee popen van de Russich-Orthodoxe Kerk, werkzaam in Moskou, die in december van het vorig jaar in een brief aan president Podgorny van de Sowjet-Unie had den gezonden waarin zij protest aan tekenden tegen de kerkvervolging, zijn de vorige maand in hun functie geschorst. Dit is woensdag in Moskou meegedeeld door aartsbisschop Alexis, die belast is met het bestuur van het patriarchaat van Moskou. Hij zei, dat de beide popen hun werk kunnen hervatten als zij de hoge kerkelijke autoriteiten niet meer verdacht maken. In hun brief, die in mei in de V.S. werd gepubliceerd, beschuldigden de popen het rege ringsbureau, belast met het toezicht op de Russisch-Orthodoxe Kerk, van schending van de Sowjetwetten die de vrijheid van godsdienst waarbor gen. Van 1961 tot 1964, aldus de po pen, waren er in de Sowjet-Unie 10.0000 kerken en tientallen kloosters gesloten. LONDEN, 7-6. Tijdens een kor te indrukwekkende plechtigheid heeft H.M. koningin Juliana dins dagmorgen in de Nederlandse kerk in Londen een gedenkraam onthuld, gewijd aan haar moeder, koningin Wilhelmina. H.M. was vergezeld van prinses Alice, gravin van Athlone, bij wie zij gedurende haar verblijf in Lon den logeert en van prinses Marina, die koningin Elizabeth bij de plech tigheid vertegenwoordigde. Onder de vele aanwezigen bevond zich ook lady Spencer Churchill, die behoorde tot de goede vriendinnen van konin gin Wilhelmina tijdens haar verblijf irt Londen in de oorlogsjaren en daarna. Oud-minister Nevile Butler gaf ook blijk van zijn belangstelling. De plechtige dienst werd geleid door de Nederlandse predikant in Londen ds. J. E. Tuininga. De Ne derlandse kerk in Londen ligt aan Austin Friars, in het hartje van de city, vlak bij de effectenbeurs. Er bestond voor de plechtigheid zeer grote belangstelling, zowel uit de kringen der Nederlandse kolonie in Londen als van Britse zijde. Ook de lord mayor van Londen woonde de plechtigheid bij. Nieuwe kerk De Nederlandse Hervormde Kerk aan Austin Friars is een nieuwe kerk, die in de plaats is gekomen van het oude gothische kerkje uit de zestiende eeuw, dat voordien de ver- Senator Kennedy verwacht crises in Zuid-Afrika DURBAN. 8-6. Senator Robert Kennedy, die een bezoek aan Zuid- Afrika brengt, heeft in Durban ver klaard, dat er grote crisis zullen uit breken als de toestand in Zuid-Afri ka niet verandert. Senator Kennedy, die een korte rede had gehouden in een zaal van de universiteit van Natal, zei dit in antwoord op een hem gestelde vraag. Volgens hem was het nodig dat de Zuid-Afrikaanse regering een stap deed om te komen tot erkenning en aanvaarding van alle niet-blanke Afrikanen als eersterangs burgers. Een ondergrondse „atoom-afvalput" LEER, 8-6. In augustus of septem ber zullen in de zoutader van het Westduitse Bunde, dicht bij de Gro nings grensplaats Nieuwe Schans, de proefboringen beginnen voor de eer ste ondergrondse „atoom-afvalput". De aanleg van de grot zou volgend voorjaar voltooid kunnen zijn. Dit deelde dinsdag een vertegenwoordi ger van de staatsonderneming voor stralingsonderzoek uit München mee tijdens een gesprek met de autoritei ten van het district Leer. Of er nog meer van dergelijke ondergrondse stortplaatsen voor radioactieve af valstoffen komen hangt af van de ervaring die men met de grot bij Bunde opdoet. Afgewacht dient te worden of deze methode zinvol, eco nomisch en praktisch is. zamelplaats van de Nederlandse ge lovigen in Londen was. In de oor logsjaren hebben Duitse bommen het oude kerkje vernield en toen H.M. koningin Wilhelmina de dag na hel bombardement bij de ruïnes stond bepaalde zij dat zodra er vrede zou zijn op dezelfde plaats een nieuw godshuis zou worden gebouwd. In die nieuwe kerk nu is dinsdag door koningin Juliana een gedenk raam onthuld als blijvend gedenkte ken en een duurzame herinnering aan koningin Wilhelmina en aan haar inspirerend voorbeeld in Lon den gedurende de jaren van oorlog en bezetting toen zij in de Britse hoofdstad en met haar vele andere Nederlanders de zo noodzakelijke gastvrijheid ontvingen. DACCA, 8-6. Tien mensen kwamen om het leven toen in de Oostpakis- taanse hoofdstad Dacca en de nabij gelegen industriestad Narayanganj de politie het vuur opende op beto- gers tijdens hevige onlusten. Het op roer, waarbij men twee treinen liet ontsporen, deed zich voor tijdens een algemene staking ter ondersteuning van eisen inzake provinciale autono mie. Wrak van Engels oorlogs vliegtuig gevonden ZE VEN A AR, 8-6. Een groep werk lieden die bezig is de aardgasleiding naar Duitsland te leggen, is in Ze venaar op een diepte van zes meter op een wrak van een vliegtuig gesto ten. Bij nader onderzoek bleek het een tweemotorig Engels vliegtuig te zijn dat op tweede Paasdag 1940 door een Duitser was neergeschoten. Het vliegtuig is toen geëxplodeerd en in brand gevlogen en daar in de dras sige bodem gezonken. De drie inzit tenden werden op de begraafplaats Moskwa te Arnhem begraven. Het vliegtuig zit zo diep dat men het waarschijnlijk niet zal kunnen uit graven. DEN HAAG, 8-6. Toen de Eerste Kamer gestemd had over de motie van der Spek, handelend over de strijd in Vietnam en met 62 tegen en twee stemmen voor (van de P.S.P.) verworpen, ontstond er deining op de publieke tribune. Zes a zeven jongelui, op twee na Leidse studenten zonder politieke richting zoals zijzelf later verklaar den, ontrolden een spandoek met de woorden „Nu bent u mede schuldig aan moord". Tegelijkertijd riep een hunner: „Schandelijk, u heeft bloed aan uw vingers". Voorzitter Jonkman schorste met een de zitting voor enkele ogenblik ken en de jongelui, onder wie een meisje, werden met de sterke arm verwijderd. Een hunner. Herman Amptmeijer, die kandidaat heeft ge staan voor de Leidse gemeenteraad maar niet werd gekozen, wérd mee genomen door de politie. Zij, die het slechts gebruik X maken van hun tijd klagen het v meest over de kortheid ervan. Aanhoudend warm Verwachting tot vrijdagavond: Aanhoudend wairn weer met zon nige perioden maar ook kans op on weer, voornamelijk in het zuiden en westen van het land; overwegend matige wind uit oostelijke richtin gen. 10 juni. Zon op 4.21, onder 20.58. Maan op 1.22. onder 11.18. Laatste kwartier: 11 juni te 5.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 juni 8.03 v.m. 20.14 n.m. BROUWERSHAVEN 10 juni 7.48 v.m. 20.14 n.m. Doodtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-6. Het K.N.B.I. deelt mede: Een storing, die gisteren bo ven zuid-Frankrijk was gelegen, trok de afgelopen nacht al uitdie pend naar Bretagne. Onder invloed van deze storing kwamen in Spanje, zuid- en west-Frankrijk op vele plaatsen regen- en onweersbuien voor. De onweei'sactiviteit breidt zich echter slechts langzaam uit in de richting van onze streken. Aangezien de aanvoer van lucht van het vaste land voortduurt, zal het ook morgen warm weer blijven. Mede door ae aanwezigheid van een hogedrukgebied boven Scandinavië volgen de oceaandepressies een vrij noordelijke koers, waarbij tijdelijk een verbinding tot stand komt tus sen het hogedrukgebied bij de Azo- ren en dat boven noord-Europa. Vrouw met kinderwagen aangereden WERVERSHOOF. 9-6. Dc 46-jari- ge mevrouw G. Brandsen-Stam uit Wervershoof (N.H.) is woensdagmid dag in het plaatsje Onderdijk (gem. Wervershoof) door een bestelauto aangereden en ter plaatse overleden. Mevr. Brandsen liep aan de rechter zijde van de weg met een kinderwa gen, waarin haar drie maanden oude baby. De baby mankeerde niets.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1