DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEMINI -9 - BEMANNING VEILIG GELAND IN DE OCEAAN Robert Kennedy getuigt te Kaapstad tegen de apartheid Geallieerd hoofdkwartier (SHAPE) verhuist naar België Noodweer vaagt stad weg „Ontevredenheid onder de middenstand" Beduchtheid bij de Nederlandse telers over de E.E.G.-suikerregeling Vietnamese Boeddhisten tegen Junta ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 juni 1966 122ste juiirtfuiiK Nr. 20001 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 188 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenm*n Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max, 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Vis to 66, nationale manifestatie BERGEN OP ZOOM, 6-6. In krin gen van de Nederlandse suikerindu strie en de Nederlandse suikerbie tentelers bestaan ernstige bezwaren tegen de aanvullende voorstellen, die de Europese Commissie heeft gedaan voor de gemeenschappelijke suiker regeling. Het ministerie van land bouw is van de bezwaren op de hoogte gesteld. Merel paar met zwa 1 uwena 11 ures BRU1NISSE, 6-6. Zwaluwen nestelen bij voorkeur onder het zq. raterbord of overstek aan vjdonhuizen, die vroeger vaak van dit bij de architec tuur behorend onderdeel wer den gebouwd. Dat merels on der dit waterbord hun nest bouwen is evenwel een zeld zaamheid, die evenwel thans valt te zien aan de schuur van de heer W. Aalbregtse te Brui- nisse. Vorig jaar broedde het zelfde merelpaar binnen in dezelfde schuur, onder de ha- nebalken van de hooitas. Duits-Nederlandse jongeren-uitwisseling BONN, 6-6. Maandag is in Bonn bekend gemaakt, dat de Westduitse regering 200.000 mark heeft uitge trokken om de uitwisseling van jon geren tussen de Bondsrepubliek en Nederland in de komende jaren te bevorderen. Van Nederlandse kant wordt een bedrag van gelijke grootte verwacht. (NASA) reeds de volgende Gemini- vlucht voor: de Gemini-10 op 18 ju li, de Gemini-11 in september en de Gemini-12 in november. Hiermee is het Geminiprogram afgesloten, dat voorafgaat aan de eindfase van het Apolloproject, dat men met een lan ding van een mens op de maan hoopt te bekronen. Uitwisseling „Bonifatiusstedeii"' DOKKUM, 6-6. Tussen de steden Dokkum en Fulda, die zich nauw verwant voelen door de omstandig heid dat Bonifatius in 754 in Dok kum werd vermoord en later in Ful da werd begraven, zal van 9 tot 13 juni a.s. voor de vierde maal een „uitwisseling" van inwoners plaats hebben. Ditmaal zullen 200 burgers van Fulda in west-Duitsland onder aanvoering van burgemeester Gel- lings de gasten zijn van de burgerij van Dokkum, die een uitvoerig pro gramma voor de bezoekers heeft op gesteld. KAAPSTAD, 6-6. De Amerikaan se senator Robert Kennedy heeft maandag in een rede voor studenten van de universiteit van Kaapstad apartheid een kwaad genoemd en drong erby zyn gehoor op aan zich te ontdoen van de „illusie" van ver schillen op grond van huidskleur. De Amerikaanse senator pleitte krachtig vcor gelijkheid en recht voor de ne ger. Kennedy wekte z|jn toehoorders op tot het tonen van morele moed. In zijn toespraak tot leden van de Nationale Unie van Zuid-Afrikaanse studenten (NUSAS), rangschikte Kennedy apartheid onder de huidige euvelen in de wereld, waaronder dis criminatie in New York, de hoger in India en gevangenzetting van intel lectuelen in Rusland. De Amerikaan se senator zei nog, dat landen ten noorden van Zuid-Afrika hulp be hoefden om hun armoede te over winnen, in een wereld, gezuiverd van haat en vrees en kunstmatige slag bomen, zou Zuid-Afrika een belang rijke rol in dit opzicht kunnen ver vullen. Want Zuid-Afrika bezat op het Afrikaanse continenten het me rendeel van de op de praktijk inge stelde geleerden en ook het grootste deel van de staalproduktie en die van steenkool en elektrische energie. Maar die hulp zou niet aanvaard kunnen worden als de onschend baarheid van het individu en de mensheid als een gemeenschappelijk heid niet erkend werden. In de wes terse democratie bestaat naar de mening van senator Kennedy de staat ten behoeve van het individu. Het belangrijkste element van de individuele vrijheid is volgens hem de vrijheid van meningsuiting. Robert Kennedy merkte tot besluit nog op. dat bestrijding van het com munisme niet bestaat uit het na bootsen van de communistische dic tatuur maar uit vergroting van do individuele menselijkheid vrijheid. Er zijn er. aldus Kennedy, die elke bedreiging van hun voorrechten als „communistisch" brandmerken. „Maar zoals ik op mijn reizen heb gezien, betekent hervorming niet communisme. De loochening van vrijheid uil naam van wie of wat ook, verstrekt slechts het communis me dat men zegt te bestrijden, aldus Kennedy. Besluit vuil de NAVO De ontsporing bij Hedel BRUSSEL, 6-6. Naar in Brussel van welingelichte z|jde wordt verno men z|jn de veertien NAVO-partners van Frankrijk het er maandagoch tend ever eens geworden dat het geallieerde hcol'dkwartier - Shape - van Frankrijk wordt overgebracht naar de Benelux. Hoewel men in kringen van de „veertien" uitsluitend spreekt over een overplaatsing van Shape naar het Beneluxgebied wordt daarmede in feite België bedoeld. De overplaatsing van het gealli eerde hoofdkwartier, noodzakeliik door het Franse besluit de militaire NAVO-instellingen van het Franse grondgebied te verbannen was maan dagochtend het belangrijkste punt van de bijeenkomst, die de veertien partners van Frankrijk onder voor zitterschap van minister Luns in Brussel houden. Volgens conferentiekringen wordt het overigens niet uitgesloten geacht, dat nu Shape in België komt, bepaal de onderdelen in Nederland of Lux emburg zouden komen. Defensie-college naar Rome? De ministers van buitenlandse za ken van de „veertien" zouden voorts overwegen het defensie-college van de NAVO - een studie-instituut van de verdragsorganisatie - uit Parijs naar Rome te laten verhuizen. Do ministers bespraken voorts de noodzaak tot vermindering van het personeel en andere maatregelen om tot een zekere vereenvoudiging van de NAVO-instellingen te komen. In een zeer beperkte vergadering, waaraan alleen de delegatieleiders deelnamen, is maandag aan het be gin van de middag het vraagstuk be sproken van de zetel van het politie ke hoofdkwartier van de NAVO, de NAVO-raad. MIAMI, 6-6. De stad San Rafel in west-Honduras is zondagavond tij dens een hevig noodweer vrijwel weggevaagd, zo meldde het Ameri kaans weerkundig bureau maandag. Het, had een bericht ontvangen van de Hondurese weerkundige dienst, waarin van drie-en-zeventig doden werd gesproken. Er was zondag avond ruim 75 cm. regen gevallen. „San Rafael is praktisch verdwenen" aldus een boodschap uit Tegucigalpa, de Hondurese hoofdstad. De meeste slachtoffers zouden zijn gevallen door het buiten haar oevers treden van de rivier de Namasigue. Er wordt meer regen voorspeld. ZIERIKZEE, 8-6. Morgen opent VISTO 66, de grote nationale vakbeurs op visserij gebied, welke is ingericht in de Zierikzeese C.T.V.-hallen. Zie voor verdere bijzonderheden pagina 2. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KAAP KENNEDY, 6-6. De be manning van de Gemini-9, Stafford en Ceraan, is maandag na een ruim- tevlucht van drie dagen veilig ge land in het westelijk deel van de At lantische Oceaan op nog geen 3 km van het „bergingsschip", het vlieg- dekschip Wasp. Zij landden op de oceaan om 15 uur Ned. tijd en be vonden zich 54 minuten later op het dek van de Wasp. Z|j gaven niet de indruk een vermoeide taak achter de rug te hebben. Zij liepen energiek naar de ziekenboeg van het schip om zich daar te laten onderzoeken en relaas te deen van hun bevindingen. Met een en ander zullen dagen ge moeid zyn. Tijdens hun 45 omlopen om de aar de in 72 uur en 21 minuten hebben Stafford en Ccrnan drie „ontmoetin gen" met de op 31 mei gelanceerde doelraket gehad. Doordat het be schermende omhulsel van deze ra ket niet werd afgestoten kon het vastkoppelen aan de doelraket niet verricht worden. Ook het experiment met de „vliegende stoel" bleek de krachten van de betrokken astronaut Cernan, te boven te gaan. Al met al heeft Cernan zich twee uur en vier minuten buiten de Gemini in de ruimte bevonden. (De eerste „ruim tewandeling" - van 10 min. - werd veertien maanden geleden door de Russische astronaut Leonov ge maakt). Het eerste commentaar van Cer nan, aan boord van de Wasp, was, dat Itii tot de ontdekking is geko men, dat het werken in de ruimte iets meer inspanning vergt dan liij had gedacht. Niettemin had hij heel veel geleerd. Intussen bereidt het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart ningen. De hele papierwinkel, die nodig is voor uitbreidingsplannen, verbouwingsplannen, verplaatsings plannen etc. stuit, volgens spreker, de ondernemers met de dag meer tegen de borst. Hij drong aan op meer efficiency bij de overheid. De middenstanders wekte hij op om niet af te wachten, niet te mopperen, maar zelf aan te pakken. „Laat de image van de middenstand meer aandacht krijgen", aldus de heer Boere. ARNHEM, 6-6. „Er heerst ernstige ontevredenheid onder de midden standers. Deze ontevredenheid en een gevoel van onbehagen hebben zich onder meer gemanifesteerd tijdens de laatste verkiezingen". Dit zei de voorzitter van de aarts diocesane katholieke middenstands bond, de heer G. F. Boere, tijdens de centrale raadsvergadering van de bond in Arnhem. Als enkele facto ren, waaruit het onbehagen voort komt noemde hij: de belastingmaat regelen, zoals die in het regerings programma zijn vervat, de prijspoli tiek van de overheid en de grote verplichtingen voor de ondernemers in verband met de sociale voorzie- Bij een aardbeving zijn maandag in de Pakistaanse stad Pesjawar een dode en zeven gewonden gevallen. Dit nummer bestaat uit. 10 pagina's Al onze kennis heeft zijn oorsprong in de gewaarwor- v ding. Zoals bekend heeft Frankrijk dit instituut niet op de lijst geplaatst van. NAVO-organen, die naar elders moeten worden overgebracht. Onder de veertien partners van Frankrijk bestaat nog geen instemmigheid over de vraag of de raad al dan niet in Parijs zal kunnen blijven. Verplaatsing Afcent Verder zijn de „veertien" het er over eens, dat het hoofdkwartier voor de sector Midden-Europa (Af cent) - thans te Fontainebleau - naar de Benelux of de Duitse bondsrepu bliek moet worden overgeplaatst. Hoofdkwartier en staven zullen ver eenvoudigd moeten worden. Voor Afcent menen de „veertien" dat on dermeer te kunnen bereiken door het commando van de landstrijd krachten en dat van de luchtstrijd krachten te combineren. Een militair orgaan dat geheel zou moeten verdwijnen, is de „perma nente groep" te Washington. Deze groep is het uitvoerend orgaan van het militaire comité (de chefs van staven van de NAVO-landen) en be staat uit vertegenwoordigers van de chefs van staven van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië' en Frank rijk. Rustig weer Verwachting tot woensdagavond: Nu en dan opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 8 juni. Zon op 4.22, onder 20.57. Maan op 0.45, onder 8.55. 9 juni. Zon op 4.21. onder 20.58. Maan op 1.06, onder 10.07. Laatste kwartier: 11 juni te 5.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 juni 6.40 v.m. 18.54 n.m. 9 juni 7.20 v.m. 19.31 n.m. BROUWERSHAVEN 8 juni 6.20 v.m. 18.47 n.m. 9 juni 7.03 v.m. 19.28 n.m. Doodtij: 13 juni. HET WEEKOVERZICHT DEN BILT, 7-6. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdruk stijgt in. een groot gebied van West-Europa, voor al in Scandinavië. Boven Frankrijk bevindt zich het centrum van een bogedrukgebied. dat zich in noorde lijke richting uitbreidt. Verder is hefc van belang dat bij de Portugese kust een storing is aangekomen die af komstig is van de Canarische eilan den. Verwacht wordt dat deze sto ring een noordelijke koers aanhoudt en morgen in de kanaalzone aankomt In verband hiermee zal in ons land de wind naar richtingen tussen oost en zuid draaien. De storing bij de Portugese kust zal het komende et maal waarschijnlijk nog geen on weersbuien in ons land veroorzaken maar wel in Engeland. Bij overwe gend zonnig weer zal de temperatuur verder stijgen. In het binnenland zullen de temperaturen tot boven de 25 graden kunnen oplopen. Na vlucht van rlrie (lagen De aanvullende voorstellen beogen, gedurende een overgangsperiode van tien jaar een zekere limiet te stel len aart de hoeveelheid suiker waar voor de gemeenschappelijke prijs zal gelden en aldus een te sterke pro- duktie-uitbreiding te voorkomen. De Europese Commissie vermijdt het woord „contingentering" en spreekt van „verdeling van de garantie" in de Nederlandse suikerkringen komt men echter menigeen tegen die het gemakshalve toch maar over „con tingentering" heeft. Nu is men in de ze kringen helemaal niet tegen een centingentering' op zichzelf. Integen deel, men vindt dat de mogelijkheid van een, eventueel tijdelijke, contin gentering ook na de door de com missie voorgestelde overgangsperio de moet blijven bestaan. Groot be zwaar heeft men echter tegen de ma nier waarop de commissie de pr'o- duktiequota wil berekenen en de verliezen op overproduktie wil ver delen. Men beschouwt de voorstellen zoals ze er nu liggen als een domper op de technische ontwikkeling van de suikerproduktie in Nederland en in E.E.G. en vreest dat andere E.E. G.-landen gedurende de overgangs periode van tien jaar wel eens een voorsprong zouden kunnen krijgen, die funest is voor de Nederlandse producenten. Baby gestikt in bedje AMSTERDAM, 6-6. In de ouderlij ke woning in de 2e Jacob van Cam- penstraat in Amsterdam is de 15 maanden oude Simon Schoolderman in zijn bedje gestikt. Niet lang tevo ren had de moeder het kindje nog in zijn bedje zien spelen. HEDEL. In de nacht van zondag op maandag hebben twee grote kranen van de N.S. een begin gemaakt met het optakelen van de ontspoorde en gekan telde wagons. In 3 a 4 weekeinden hoopt men het karwei te klaren. - Een van de wagons, welke by het spoorwegongeluk is ontspoord, wordt hier weer op de rails getild. SAIGON, 6-6. Enkele uren nadat in Saigon de samenstelling van de nieuwe Junta was bekend gemaakt - waarin naast tien generaals nu ook tien burgers zijn opgenomen - hiel den ongeveer achtduizend boeddhis ten maandag een grote anti-rege ringsbijeenkomst in een pagode, waarop een boodschap werd voorge lezen van Tri Kwang, de ziel van het boeddhistische verzet tegen de rege ring. Tri Kwang riep daarin op tot een boycot van de Junta, welke naar monniken uitlegden een staking van het overheidspersoneel en het weg blijven van kinderen van de scholen zou inhouden. Een datum voor het ingaan van de boycot werd overigens niet genoemd. Tri Kwang, die zijn hoofdkwartier in de noordelijke stad Hwee heeft, verklaarde dat de boed dhisten nadere orders moesten af wachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1