„DE JACHT IS ALTIJD OPEN" IK SPAAR HIJ SPAART ZIJ SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE RAIFFEISENBANKEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND OPLAPPEN IN VIETNAM alles $5$ kan met CEtelbüD^iirvmghandleid:ngindewinkel Stammenoorlog in Nigeria VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN KERKDIENSTEN IN HET WEEKEND STREEKNIEUWS 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 juni 1966 Nr. 19999 KADCENA, 2-6. Bij een stam- menoorlog in de noordelijke provin cies van Nigeria zijn tijdens het weekeinde 92 mensen gedood, 506 gewond en 300 gearresteerd, zo is woensdagavond officieel bekendge maakt. De toestand is er nu rustig. Leiders uit het noorden bespreken met de militaire gouverneur kolonel Katsina hoe een eind aan de twisten kan worden gemaakt. Men meent dat de regeringsmaatregelen inzake af schaffing van het federale systeem en het ambtenarenkorps direct tot politieke onlust hebben geleid. Nicu w type onderwijs te Rotterdam ROTTERDAM, 1-6. In september van dit jaar zal in Rotterdam een nieuw type onderwijs beginnen, nl. een school voor hoger economisch en administratief onderwijs. Deze school met een cursusduur van twee jaar, wil jongelui met een einddiploma middelbare school een op de prak tijk ingestelde opleiding geven, ge licht op het vervullen van kader- functies in het bedrijfsleven. Na de cursus van twee jaar volgt een ver plichte stage van tenminste zes maanden bij een bedrijf. De school voor hoger economisch en administratief onderwijs past in het kader van de mammoetwet, en Zei volgens het schema van deze wet aansluiten op het HAVO «ongeveer te vergelijken met de huidige H.B.S.- A. Het initiatief voor deze nieuwe op leiding is gekomen uit het bedrijfs leven. Naar verluidt worden ook elders plannen gemaakt om scholen voor hoger economisch onderwijs op te richten. OVERDENKING En na dit gezegd te hebben, blies Hij op hen. Joh. 20 22. Er bestaat onder de mensen nog altijd het idee, dat het leven door de Heilige Geest iets heel hoogdravends is. Dat de ware gelovige niet meer om de aarde geeft, dat hij met zijn hart in de hemel is en al die dingen meer. Jezus was met Zijn hart en met Zijn hele lichaam op de aarde, tus sen de dingen, die wij menen te moe ten vergeten. Hij streefde niet naar hogere dingen, maar Hij was op weg naar iets anders. Wat? Hij wilde ons mensen terug bren gen overal vandaan tot echt mens zijn met God. Hij wilde Zijn mense lijkheid, Zijn leven geven in ons. En dat is Hem gelukt. Hij heeft Zichzelf uitgestort in ons leven, als een bron, die door de aardkorst héén gebroken zijn weg zoekt naar bene den. Vooral naar beneden. De Heilige Geest maakt ons nederig, echt men selijk. Niet overdreven, maar echt.. Christus maakt ons vervuld van Zijn leven telkens wéér. Ook als we het tot nu toe met begrepen hebben, ook als wij onszelf ongeschikt voor gees telijke dingen vinden. Hij maakt ons pas echt tot mens door Zichzelf Ingezonden mededeling spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: BruinUie Brouwershaven - Oreiachor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Oosteriand - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijhe - Schuddebeura Serooskerke - Sirjan»land en Zierlkiee. Zonnemeire - Noordgouwe BLIK DOOR HET WEREI D Een aantal boeddhistische voor mannen is uiteindelijk met de rege ring van premier Ky gaan praten. Weliswaar was de woordvoerder der monniken - thich (dat is zoveel als eerwaarde) Tien Minh - zo fier om te zeggen dal ze Ky en president Thieu de raad hadden gegeven af te treden, maar het is duidelijk dat er meer is besproken. Een der andere bonzen, thieh Tam Chau, die leider is van de gematig der vleugel, voegde er aan toe dat hun actie meer een diplomatieke was en dat men minder aan geweld dacht. Hij deed ook een beroep op zijn aanhang geen zelfverbrandingen meer te plegen, zoals er nu een stuk of vijf zijn geweest In Hué heeft trouwens thich Tri Quang zich in deze zelfde geest uit gelaten. Vreemd blijft overigens dat de pers ruimschoots tevoren tijdstip en plek van de gelaakte zelfverbran dingen krijgt opgegeven van de boeddhistische voorlichtingsdienst Praten Er z\jn verscheidene redenen waar om de boeddhisten het nu liever met praten willen zien te bereiken. Ky heeft door de bezetting van Danang en vervolgens door overneming van het radiostation van Hué er voor ge zorgd dat in die streek de macht niet meer praktisch in handen is van Tri Quang. Dat is Ky niet vlot afgegaan; zo moest hij in elf Weken vijf keer een nieuwe commandant van het leger korps daar benoemen, wat wel aan geeft dat de generaals niet bijzonder veel animo hadden of kansen kregen de orders uit Saigon uit te voeren. Voorts geeft Ky in Saigon de boed dhistische betogers aanzienlijk min der kansen dan ze vroeger hadden. Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM voor zondag 5 juni Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Lam. Gasthuiskerk: 10 uur ds. As sendorp, 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 11 uur ds. Zonneveld. Serooskerke: 9.30 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Huizing. Haamstede: 10 en 7 uur dr. Bakker, Middelburg. Renesse: 11 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 9.30 uur ds. Van Liere. Scharcndijke: 10 uur ds. Roodenburg (Bed. H. D., gezinsdienst). Brouwershaven: 10 uur ds. Oort. Zonnemaire: 10 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Jagersma. Dreischor: 11 uur ds. Ja- gersma. Ouwerkerk: II uur ds. Wes terhof. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosteriand: 10 en 6 uur ds. Groenewegen. Sirjansland: 10 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Jagersma. Bruinisse: 10 uur 5 uur ds. Ja gersma. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. C. H. Lindijer. Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. J. Dijk, Amsterdam. Haamstede: 10 en 5 uur uur ds. Scholing. Scharendyke: 10 uur 2.30 uur ds. Scholing. Brou wershaven: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. J. Dijk. Tuindorp-Oostzaan. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosteriand: 10 en 3 uur ds. Nawijn. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Zeilstra, Middelhamis. Gereformeerde Kerken (VrU&emaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer (Bed. H. A.). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur dienst des woords. Kerkwerve: 9.30 uur dienst des woords, 6 uur ds. Brandsma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. H. P. Brandsma, Hilversum. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dienst des woords. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur ds. F. Harinck, Benthuizen. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosteriand: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. C. Wisse, Els- peet. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosteriand: 9.30. 2 en 6 uur lees dienst. Brainisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur prof. dr. G. J. Hoenderdaal', Oegstgeest (Doopdienst) Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: Eu charistievieringen om 8.30 en 10 uur. Bovendien blijkt de menigte thans door de zelfverbrandingen niet al te zeer geraakt. Indertijd toen hiermee de val van Diem werd ingeluid, was dat anders. Het kan zijn dat men aan het spektakel al wat meer ge wend raakt, maar waarschijnlijker is dat de bevolking ziet dat het dit keer niet gaat om het verzet van een ge- maltaiteerde groep maar om politie ke strijd, die voor religieuzen eigen lijk geen pas geeft. Argumenten Het zijn voornamelijk nederlagen voor Tri Quang en Tien Minh, de feilen onder de bonzen. Dat heeft automatisch het prestige versterkt van de gematigder Tam Chau. Deze komt daarenboven van een interna tionaal boeddhistencongres, waar men hem onder het oog gebracht heeft dal de politieke gedragingen der Zuidvietnamese monniken alles behalve in overeenstemming is met de middenweg-filosofie die het boed dhisme aanhangt. Als klap op de vuurpijl rekende men hem voor dat in het noorden het boeddhisme door de cofnmunisten met meer elan en resultaat is terug gedrongen dan indertijd ooit door Diem gebeurde. Ook uit dien hoofde is het gevaarlijk voor boeddhisten om een weliswaar niet-communisti- sche actie te beginnen die echter wel parallel loopt met wat de Vietkong xoenst. Een en ander heeft dus wel kalme rend gewerkt. Barst Dat neemt niet weg dat de boed dhisten intussen zeer verbeten zijn geraakt op de V.S. Hun appèl aan president Johnson Ky er uit te trap pen, hun pressie op ambassadeur Cabot Lodge en de militairen om Ky te verwijderen hebben amper ant woord gekregen. En al konden de boeddhistische activisten dan dit keer door Ky onder de duim worden gehouden, feit blijft dat ze een aan zienlijke .portie van de natie blijken te vertegenwoordigen. Er kan wel het een en ander opge lapt worden, wellicht zelfs een for mele verzoening tussen Ky en Tri Quang, maar zelfs als dat onwaar schijnlijke zou gebeuren, blijft een diepe barst in wat de Amerikanen aanvoeren als het morele fundament van hun acties, namelijk dat ze er zijii om hulp te verlenen op verzoek van een volk. Flitsen uit het buitenland ATHENE. Leiders van tweedui zend Griekse spoorwegmannen heb ben besloten hun staking van tien dagen af te gelasten. DJAKARTA. De plaatsvervan gende Indonesische stafchef van het leger, brigade-generaal Soetjipto, heeft op een bijeenkomst van advo caten te Soerabaja communistisch China een „verraderlijke wapenbroer der" genoemd. LEOPOLDSTAD. Op een plein in het centrum van Leopoldstad zijn de vier Kongolese oud-ministers op gehangen, die schuldig waren be vonden aan een samenzwering om het bewind van president Moboetoe omver te werpen. JOHANNESBURG. De Zuidafri- kaanse autoriteiten hebben vier bui tenlandse verslaggevers de toegang tot het land geweigerd. Enkele da gen voor het begin van een contro versieel bezoek aan Zuid-Afrika van de Amerikaanse senator Robert Ken nedy. BONN. West-Duitsland heeft Frankrijk verzocht direct onderhan delingen te beginnen over de status van de Franse troepen in West- Duitsland na 1 juli als zij uit het geïntegreerde NAVO-opperbevel zul len worden teruggetrokken. DJAKARTA. Het Indonesische legerblad Berita Joedha heeft don derdag gemeld dat nabij Tandjung Piang, op de Riouw-eilanden, een veerboot is omgeslagen als gevolg waarvan 160 passagiers verdronken. DJAKARTA. De Indonesische autoriteiten zijn nog steeds bezig de luchtmacht te zuiveren van elemen ten die betrokken zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1 oktober. Tot dusver zijn maatregelen geno men tegen 306 leden van de lucht macht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Piershil: J. v. d. Graaf te Hellouw; te Strijen: B. Baks, Ca- pelle aan den IJssel; te Utrecht (wijkgemeente Abstede): J. A. Vaan drager, Sneek; te Rockanje (toez.): J. van Leeuwen, Krabbendijke; te Wezep (toez.): A. van Brummelen, Giessendam; te St. Johannesga-Delf- strahuizen: leand. H. F. Venema, He]- levoetsluis. Aangenomen naar Ouderkerk aan den Amstel: H. M. Stam, Oude- en Nieuwe-Niedorp; naar Heemstede (vak. A. Oskamp) (toez.): R. Hengst- mangers, Zoeterwoude. Bedankt voor Markelo: F. H. Scheffer, Erichem-Asch; voor Ha ren (toez.): W. I. Doude van Troost wijk, Doorwerth-Heelsum. Gei*. Kerken Beroepen te Abcoude, Andel (N. B.), Ottoland-Noordeloos en te Rot- tevalle: kand. J. v. d. Linden, Hui zen (N.H.), die geen verdere beroe pen in overweging kan nemen; te Denderleeuw (België): P. S. Veld huizen, 't Harde (Gld.); te Bolnes: A. J. L. Hoogkamer, Wemeldinge; te Waarder (Z.H.): H. J. Diekema, Mon nikendam; te Oldenzaal; Tj. Ausma, kand. te Maarn; te Sliedrecht: G. Haaksma, Nieuw-Amsterdam; te Hoogesmilde: kand. J. v. d. Linde, Huizen. Aangenomen naar Groningen (als 2e studentenpredikand): C. Klapwijk te Apeldoorn; naar Leiden (als zie kenhuispredikant) J. H. Brederveld, Helmond; naar H.I. Ambacht (vak. R. van Reenen): C. Brilman, Tree beek; naar Barendrecht (vak. H. J. Riphagen): N. Wijngaarden, Idsken- huizen, die bedankte voor Lands meer. Bedankt voor Enschedé: K. H. Schuring, Alphen aan den Rijn; voor H.I. Ambacht (vak. S. Hoekstra): H. K. Poelman, Berlikum. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Doesburg-Doe- tinehem: C. v. d. Jagt, Zoutespin. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Hengelo (O.): W. van Heest, Broek op Langendijk en J. Westerink, Haamstede-Kerkwerve; te Zwijndrecht: H. W. Eerland, Amersfoort en J. H. Velema, Apel- doorn-C. Beroepen te Ridderkerk: H. P. Brandsma, Hilversum-O.; te Pa- pendrecht: P. van Zonneveld, Ben- nekom. Bedankt voor Groningen (vak. A. C. Noort): J. H. Velema, Apeldoorn- C. Ger. Gemeenten Tweetal te Vlissingen: A. Hofman, Zeist en J. Karens, Nieuwerkerk, van wie eerstgenoemde beroepen is. ROTTERDAM. Vrijdag zal het zevende Schnellboot-geschwader van de Duitse Bundesmarine in Rotter dam binnenlopen voor een informeel bezoek van vijf dagen. HAAMSTEDE Contactdag Zeeuwse C.P.J. Op zaterdag 11 juni zal te Haam stede een contactdag worden gehou den van de Zeeuwse C.P.J. in de re creatiezaal van de Gereformeerde Kerk. De opening wordt verricht door de presidente, mej. J. de Ja ger. Door Westerschouwen wordt een oriëntatierit gehouden. In de mid daguren wordt cabaret gebracht en wordt de uitslag bekend gemaakt van de toneelspelwedstrijd 1965-1966. NOORDGOUWE Bezichtiging Buitencentrum „Volksonderwijs" Na de officiële opening van het buitencentrum van „Volksonderwijs" te Noordgouwe op zaterdag 4 juni a.s. bestaat er voor belangstellenden gelegenheid tot bezichtiging van het gebouw en wel in de middaguren van 4.30 tot 6 uur en 's avonds van 7.30 tot 9 uur. Op zaterdag 4 juni dus. Iedereen zal dan met eigen ogen kunnen zien hoe het oude ziekenhuis te Noordgouwe is omgetoverd in een voor Schouwen-Duiveland uniek kinder-vakantiehuis. Dames wordt vriendelijk doch dringend verzocht tijdens de bezichtiging geen schoe nen met naaldhakken te dragen, daar anaers de vloeren worden bescha digd. Ingezonden mededeling FEUILLETON Eind april brak het voorjaar door en steeg in enkele dagen tijds de temperatuur tot een eind boven de twintig graden. Meteen werd de vraag naar limonade groter en on der persoonlijk toezicht van Gijs werd de nieuwe machine op topca paciteit gebracht. Waar nodig, hielp hij de eerste dagen zelf mee en na een week kon hij tot zijn volle te vredenheid vaststellen, dat ditmaal aan alle vraag binnen één of twee dagen voldaan kon worden. Het weer bleef goed en de orders stroomden toe. Hij vroeg een overwerkvergun- ning aan en kreeg die voor korte tijd toegewezen. Zelf werkte hij van des morgens vroeg tot 's avonds laat mee en stapte soms tegen middernacht doodmoe in de Mercedes om de 23 kilometer naar huis te rijden, waar hij dan als een blok in bed viel en onmiddellijk sliep. Dorien zag dit alles met bezorgd heid aan .Hoewel ze nooit veel ver stand van de fabriek had gehad, be greep ze nu vrij goed, dat haar man alles deed om het verouderde bedrijf weer omhoog te brengen en ze had hem er des te liever om. Daarom waren de weekeinden oases, want dan zette hij alles van zich af en leefde uitsluitend voor zijn vrouw en kind. Het mooie weer hield aan en niets scheen de goede gang van zaken te verstoren. Er werden flinke winsten gemaakt en Gijs zag met voldoening, hoe het hoge bedrag aan crediet begon te zakken. De toekomst zag er wat rooskleuriger uit voor Laarhof Limonades in het algemeen en voor het gezin Bol in het bijzon der. Elet zakkenrollen in de trams had hij verleerd, dacht hij, maar hij had er ook niet meer de minste be- hoefle aan. Was er niet voldoende geld ter beschikking? Nou? Wat wil de hij nog meer? Hoofdstuk 14. Het gebeterde in juli. Het wonen in Blaricum bracht so ciale verplichtingen met zich mee. Toen ze behoorlijk geïnstaleerd wa ren, had Dorien hem op discrete wij ze aan het verstand gebracht, dat ze nu verplicht waren de in de nabij heid wonende buren een avondje uit te nodigen. Dit gescheidde en Gijs Bol toonde zich een uitstekende gast heer. Weliswaar bekleedden de huur lieden hogere functies dan hij, maar tenslotte was toch meneer Bol, de directeur van Laarhof Limonades in Amsterdam. En al had hij dan maar een man of 15 personeel en zijn naaste buurman, de eigenaar van een der grootste garages in Amsterdam een kleine 100, zijn beminnelijk op treden die eerste avond verschafte hem in één klap vrienden, al moet toegegeven worden, dat het aandeel van Dorien ook belangrijk was. Het kleine vrouwtje van directeur Bol, zoals ze al spoedig werd genoemd, won aller harten met haar ongekun stelde charme en lieve glimlach en het duurde dan ook niet lang, of het echtpaar kreeg uitnodigingen om ook een avondje te komen „buurten". Een zijner buren, Van Melse de Waard, die een grote scheepswerf had in Amsterdam-Noord, gaf een feestje ter ere van zijn tienduizend ste order, en vrijwel de gehele om geving was uitgenodigd. Aanvanke lijk voelde Gijs zich niet erg op zijn gemak bij deze groot-industrieel, maar de gastheer schudde hem harte lijk de hand en zei, dat hij het ont zettend leuk vond, dat Gijs zijn uit nodiging had aanvaard. „Ik heb uw schoonvader ontzettend goed gekend en in het zakenleven is er niet veel, wat me ontgaat, zowel in als buiten mijn branche. Ik heb gehoord, dat u druk doende bent om uw bedrijf te moderniseren en met suces. Kijk, meneer Bol, voor zulke mensen heb ik altijd veel respect. U hebt durf en pakt de zaken groots aan. Ons land heeft mensen als u nodig". Zodoende verloor Gijs al spoedig zijn gereserveerdheid en onderhield zich met de andere gasten. Het was een warme avond en een deel van het gezelschap zat op het brede terras. Dorien, die al spoedig een kring dames om zich heen had, zocht haar man en riep hem. „Kun je even een zakdoek uit mijn Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 4 en zondag 5 juni Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter G. A. M. Stengcr, Haamstede, tel. (01115) £80. neemt waar voor de artsen Simons en Terpstra. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E, E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780. neemt waar voor dokter L. J. v. d. Zande. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts Scheuer- man. door GERRIE BOS mantel halen?" Hij knikte. „Vanzelf. Waar heb je hem gelaten?" „O, boven, op een der logeerka mers. Gewoon op bed, daar liggen onze kleren". Gijs ging naar boven en betrad het vei'trek, dat inderdaad vol lag met mantels. Al spoedig had hij die van zijn vrouw gevonden en nam er de zakdoek uit. Terwijl hij even uit rustte, keek hij rond en zag een col bertjasje over een stoel hangen, schijnbaar achteloos neergegooid. Een dikke portefeuille stak er half uit en Gijs zag de briefjes van hon derd en duizend er uit puilen. Een gevoel van afgunst beving hem. Zelf moest hij alle zeilen bijzet- t enom het bedrijf 0)3 poten te krij gen en hier ging men achteloos om met een kapitaal. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5