NVB Grote ravage na zware ontploffing in trotylhuis te Muiden Zonnebrillen C. BERGMANS STREEKNIEUWS Rockanje sluit strand voor autoverkeer Zeeuws conflict in de bakkerswereld HET PRIJSBELEID Voorzitter van metaalbond wil wettelijke schermende maatregelen Geen (loden of ernstig gewonden MUIDEN. 2-0. Muiden heeft op het ogenblik geen ruit meer heel. Toen donderdagmiddag om tien over vier in een trotylhuis van de kruit fabriek Krijgsman te Muiden zich een ontploffing voordeed, was de schade zo zwaar dat letterlijk heel Muiden werd getroffen. Als door een wonder zijn hierbij geen doden ge vallen. In de opslagruimte waar de ont ploffing zich voordeed, werkten vijf man. Eén van hen schijnt heel kort' voor de ontploffing gemerkt te heb ben dat er. iets mis ging. Hij v/ist zijn collega's te waarschuwen. Zij slaagden er in dekking te zoeken. Er zijn geen ernstig gewonden voor wie levensgevaar bestaat. Wel is er een zeer groot aantal lichtge wonden, voornamelijk ten gevolge van de glasschade. Het woonhuisje dat bij de ingang van de kruitfabriek stond is wegge vaagd. Een serie bejaardentehuizen die langs de naar de kruitfabriek lei dende weg staan, heeft zeer zware schade gekregen. Burgemeester W. Jongeneel heeft persoonlijk de leiding op zich geno men van do opruimingswerkzaam heden. Rijkspolitie werd van alle zijden gemobiliseerd, evenals de B.B., brandweer en het Rode Kruis. De gewonden zijn naar ziekenhuizen in Bussum en Naarden overgebracht. Goed afgelopen In Muiden, dat om kwart over vier in een volslagen chaotische situatie was gekomen, zijn bezems en rollen plastic om de glasscherven op te ve- Ingezonden mededeling gen en de ramen te dichten op het ogenblik de meest gevraagde artike len. Het ongeluk dat gemakkelijk een ramp had kunnen, worden, is bij zonder goed afgelopen. De gewonden die naar ziekenhuizen in Naarden en Bussum zijn gebracht bleken er allen zo goed af gekomen te zijn dat zij tegen zes uur weer in Muiden terug waren. Wel zijn er vele tientallen lichtgewonden, allen ten gevolge van glasscherven, maar er is niets ern stigs gebeurd. De klap van de ont ploffing is heel erg geweest. Tot zelfs in Weesp zijn de gevolgen zichtbaar in de vorm van glasschade. Steekvlam Ooggetuigen vertelden dat er een felle steekvlam omhoog schoot, ge volgd door een paddestoelachtige rookpluim. Direct nadat de rijkspoli tie zekerheid had dat er geen doden waren te betreuren, is zij met een luidsprekerwagen rond gegaan om de bevolking van Muiden gerust te stellen. De schrik zit de Muidena- ren echter stevig in de benen. Het is sinds het einde van de oorlog de der de maal dat er zich een heftige ont ploffing bij de kruitfabriek heeft voorgedaan. Een maai in 1947, toen er meer dan tien doden waren, en eenmaal in 1963 midden in de nacht. De persoonlijke schade die de inwo ners van Muiden hebben opgelopen is zeer groot. Er zijn mensen die kortgeleden hun huisje lieten inrich ten en nu vrijwel alles kwijt zijn. Er is niemand in Muiden te vinden die kan zeggen dat hij schadevrij is. Ook tal van jachten die in de jacht haven liggen, kregen averij. Alleen het Muiderslot schijnt geen schade le hebben opgelopen. De vraag wie deze schade zal vergoeden, houdt de gemoederen in Muiden druk bezig. De kruitfabriek is een rijksinrichting Bijzonder goed kwam de familie Bui- zer er af, de bewoners van het huis je bij de ingang van de fabriek. Van dit huis is niets meer over maar ge lukkig was noch de heer Buïzer, noch zijn vrouw of verdere familie leden thuis. Wel was de schrik na tuurlijk groot toen de familie thuis kwam en er van hun huis niets meer terug te vinden was. Communiqué MUIDEN, 2-6. „Het onderzoek naar de oorzaak van het ongeval dat zo wel van de zijde van de directie als door de bevoegde overheidsinstanties ter hand is genomen, naar de oor zaak van de ontploffing in de tro- tylfabriek te Muiden, heeft, tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Vast staat dat de voorgeschreven veilig heidsmaatregelen Ion volle zijn na geleefd aldus een door de directie van de fabriek uitgegeven communi qué. Omtrent de oorzaak van een en ander tast men dan ook vooralsnog in het duister. De materiële schade op het fabrieksterrein is aanzienlijk. Ook de schade in de omgeving, met name in Muiden zelf, laat zich ern stig aanzien. De directie van de N.V. beraadt zich momenteel over de con sequenties van een en ander. Ten einde zich een beeld van de omvang van de schade te vormen heeft de di rectie in overleg met het gemeente bestuur van Muiden een expertise bureau ingeschakeld, aldus het com muniqué. Ingezonden mededeling van eerste kwaliteit Zeiss Rodenstock Buchmann Polaroid Prima verrekijkers! Vakopticiën Havenpark 1 - Zierikzee Telefoon 2029 Oók: Kerkstraat 2 - Burgh ZIERIKZEF Staatssecretarissen bezichtigen Centrale Werkplaats De staatssecretarissen van sociale zaken en volksgezondheid, de heren Bartels en De Meyer zullen in de middag van 15 juni a.s. de Centrale Werkplaats Schouwen-Duiveland ko men bezichtigen. Belangrijke werkopdracht voor Centrale Werkplaats De Centrale Werkplaats Schouwen -Duiveland te Zierikzee heeft een belangrijke werkopdracht ontvangen van een Amerikaanse firma. De fir ma Lennox produceert heteluchtka- chels en bestrijkt hiermee 30 procent van de markt. De onderneming heeft overal in Amerika fabrieken en ook één in Basing Stoke (Hampshire), Engeland, waar de directeur van de centrale werkplaats, de heer J. Pom- per en een werkmeester de heer Dool een bezoek aan hebben gebracht in verband met de te verwachten op dracht. De order bestaat uit het ver vaardigen van losse onderdelen, zo als pijpleidingen, trechters, roosters enz. Reeds is een begin gemaakt met het plaatsen van machines hiervoor De opdracht is van een dergelijke omvang, dat hierin tien tot vijftien personen constant hun werk zullen Kunnen vinden. OUWERKERK Voorjaarskeuring rundvee Provinciale Voorjaarskeuring te Ouwerkerk op 25 mei 1966: 1. 2-jarige stier van A. J. A. Bo- lijn. le prijs. le kalfskoeien: la Geertje 9 van S. L. en W. Vijverberg; lb Geertje 8 idem. 2e kalfskoeien: la Dientje 4 van L. J. van Oeveren; lb Jelsemer Wimpie 185 van A. J. Dalebout; lc Leeuwar der 35, idem; ld Jantje 2 van A. J. Bolijn. 3e kalfskoeien: la Sneeker 156 van A. J. Dalebout; lb Nette 66, idem; lc Fijkjc 3 van A. J. A. Boli.in; 2a Geer tje 6 van S. L. en W. Vijverberg; 2b Magde van A. J. A. Bolijn. 4e kalfskoeien: la Leeuwarder 2 van A. J. Dalebout; lb Leeuwarder 33, idem; lc Janny van P. H. Kuy- per; 2a Geertje 5 van S. L. en W. Vijverberg; 2b Tietje van P. H. Kuy- per. Oudere koeien: la Leeuwarder 31 van A. J. Dalebout; lb Nelly van P. H. Kuyper; lc Plonie, idem; ld Nel ly van S. L.- en W. Vijverberg; le Mina. idem. Kalfvaarzen: la Plonie J. van P. H. Kuyper. Kampioen van deze keuring werd de mooie koe Leeuwarder 2 van A. J. Dalebout. Deze kreeg weer de be ker. HAAMSTEDE Het diploma, verbonden aan het eindexamen van de Hogere Hotel vakschool te Den Haag werd o.a. be haald door de heer A. Felius, alhier. AMSTERDAM. Naar schatting 400 ongeorganiseerde Amsterdamse bouwvakkers, hebben in de namid dag voor het hoofdkantoor der Stich ting Fonds Bouwnijverheid in de Jo- denbreestraat geprotesteerd tegen een aftrek van twee procent van het totaal bedrag der ingeleverde vakan tiebonnen. Ingezonden mededeling OOSTVOORNE, 2-6. Het gemeen tebestuur van Rockanje heeft don derdagavond besloten de afsluiting van het strand voor auto's spoedei send te verklaren. Dit zal tot resultaat hebben dat het strand van de grens van Oostvoome- af over drie dagen voor alle rijver- keer zal zijn afgesloten. De raad nam ROTTERDAM, 2-6. Wij kunnen niet begi-ijpen dat «als op het Neder landse loonfront op niet al te hard handige wijze en bovendien nogal Iaat wordt ingegrepen meteen ook maatregelen worden genomen op prijzenbeleid. Het prijsbeleid werkt namelijk zeer discriminerend ten aanzien van bedrijfstakken waar juist de kosten van levensonderhoud belangrijk zijn. Er was niet de min ste reden om op dit moment bij het prijsbeleid in te grijpen. Aldus de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers op een persconferentie te Rotterdam. MIDDELBURG, 2-6. Met vijfhon derd balansen van bakkersbedrijven uit heel Nederland wil de Gorkumse bedrijfseconoom J. den Bleker, de Nederlandse Bakkerijstichting, de N. B.S., voor 1 juli dwingen een duide lijk standpunt in te nemen met be trekking tct de situatie in bet klein bedrijf. Weigert de N.B.S., dan zullen wij in de tweede week van juli een lan delijke protestmeeting in Rotterdam of Utrecht houden om de verlangde verhoging van 10 procent op de broodprijs erdoor te krijgen, aldus de heer Den Bleker, die sprak op een bijeenkomst van Zeeuwse bakkers te Middelburg. Na de protestbijeen komst van 12 mei heeft de Middel burgse Bakkerijcommissie, die op treedt namens de Zeeuwse bakkers, een bespreking gehad met de N.B.S. De heer Den Bleker is van mening dat de N.B.S., gezien het feit dat in het afgelopen jaar 600 bakkers hun zaak moesten liquideren, jammerlijk in haar taak tekort schiet. Volgens de heer Den Bleker heeft hij na de protestbijeenkomst ruim 2000 adhe siebetuigingen ontvangen, vooral uit de provincies Utrecht, Zuid-Holland, Amsterdam en de Zaanstreek. BERGUM. Een felle brand, ont staan door een wegeworpen sigaret, dat in het riet terecht kwam waar mee een bijschuur werd gedekt, heeft donderdagmiddag in Tietjerk (bij Leeuwarden) de boederij met bij- schuur van de heer J. Groothof in nog geen uur tijds volledig in de as gelegd. GEZINSKREDIET Dc nieuwe vorm van lening. Ons „Gezinskrediet past in de moderne koopstijl. Zo krijgt u contant geld voor b.v. woninginrichting, auto, kleding, vakantie enz. Direct be schikbaar voor ambtenaren en werknemers in vaste dienst. Vanaf 300,- tot 4.800,- naar draagkracht. Geen be- handelingskosten vooraf. Zonder borg! Onder wettelijke voorwaarden en grote discretie. Alles kan schriftelijk worden afgehandeld. Kwijtschelding restant bij t overlijden.Yraagt vrijblijvend inlichtingen, i NATIONALE VOLKSBANK Rotterdam, Maurltsweg 45, tel. 135743 Tevena In Amsterdam en Den Haag GEZINSCREDIET 1926, Na het DAVO-drama dit besluit reeds in de vergadering van 16 maart, doch Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland onthielden zich tot op heden van goedkeuring van dit besluit, waardoor het niet tot uitvoering kon worden gebracht. Door het thans spoedeisend te ver klaren is goedkeuring van Ged. Sta ten niet nodig en kan drie dagen na afkondiging de gewijzigde politiever ordening in werking treden. Voor de» gemeente Oostvoome betekent dit besluit een ramp, omdat het betref fende strandgedeelte vrijwel het enige strand is waarover de gemeen te Oostvoome nog kan beschikken. Het vorige gedeelte van het Oost- voornse strand is namelijk vrijwel geheel in beslag genomen door uit breiding van de werken van Euro poort op de Maasvlakte. Bommen voor Vietnam WASHINGTON, 2-6. De Verenigde Staten zullen in het laatste kwartaal van dit jaar een miljoen bommen met een totaal gewicht van 300.000 ton fabriceren voor bombardementen op Vietnam, zo is in ingelichte krin gen in Washington gezegd. Volgens minister van defensie Mc- Namara zullen de Verenigde Staten dit jaar 600.000 ton bommen op Viet nam werpen tegen 480.000 ton in 1965. UTRECHT, 2-G. De voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in het Metaal- en Elektrotechnisch bedrijf »St. EJoy", de heer P. Brus sel, heeft in Utrecht op de jaarlijkse tweedaagse vergadering van hel al gemeen bestuur van „St. Eloy" ge pleit voor wettelijke maatregelen, die enerzijds een gelijke rechtsbedeling tussen werkgever en werknemer vei lig stellen en anderzijds de voor al les gaande prioriteit van reeds ver diende gelden en van het loon over de wettelijke opzegtermijn vaststel len. Daarnaast acht hij uiteraard een herziening van de ondernemings- struktuur noodzakelijk. De heer Brussel merkte een en an der op naar aanleiding van de slui ting van de DAVO-haardenfabriek. Dc directie, zo zei hij, gaat vrijuit, ook al heeft ze het loon over de op zegtermijn vergokt en ook al heeft ze zich aan de al door de werkne mers verdiende vakantietoeslag en het vakantieloon vergrepen. Als ie mand het geld dat hij voor een an der in bewaring heeft, opmaakt of verduistert, is dat een misdrijf. Als een werknemer geld van de zaak verduistert of ten eigen bate ge bruikt is dat een misdrijf waarop in de meeste gevallen een zwaar vonnis volgt omdat daarbij bovendien spra- Kinderen speelden met gevonden granaten ROME, 3-6. In Villafranca op Si cilië zon donderdag drie kinderen om het leven gekomen en zes ge wond door exploderende granaten waarmee zij speelden. Naar verluidt zouden de kinderen de granaten ge vonden hebben in een opslagplaats van de mafia. ke is van misbruik maken van ver trouwen, aldus de heer Brussel. Hij vroeg zich af, of de werkgever die over een veel groter, aan zijn werk nemers behorend bedrag, beschikt cn daarmee feitelijk een onrechtmatige daad pleegt, dan wel vrijuit kan gaan. De inachtneming van de op zegtermijn is een op de onderne- mingrustende wetelijke verplichting, maar volgens de heer Brussel lijkt het erop, of men deze verplichting door een eenzijdige beslissing straf feloos naast zich neer kan leggen en de werknemer daarmee kan beroven van de hem in de wet gegarandeerde zekerheid. LAND- EN TUINBOUW „Cebeco in vogelvlucht" Verschenen is de brochure „CEBE- CO in vogelvlucht". Het boekje geeft een goed overzicht van deze veelzij dige onderneming die met haar jaar lijkse géldomzet van tussen de ze venhonderd en achthonderd miljoen gulden tot de grootste van Nederland behoort. Het leert ons op welke tal rijke manieren deze aan- en ver koopvereniging de belangen van de Nederlandse boer en tuinder behar tigt. Van deze brochure is een En gelse, een Franse en een Duitse ver sie gemaakt. De Zuidvietnamese regering heeft donderdag aan de Verenigde Naties verzocht waarnemers te zenden naai de verkiezingen voor een constitue rende vergadering, die in september moet worden gehouden, zo heeft een V.N.-woordvoerder meegedeeld. 'De V.S. hebben Groot-Brittan- nië eens te meer de verzekering ge geven dat zij niet voornemens zijn hun militaire verplichtingen in Eu ropa te verminderen. Zeeuwse Verkenners in de Schouwse Westhoek HAAMSTEDE, 3-6. Vanaf zaterdag voor Pinksteren tot en met dinsdag zag men overal verkenners in de Westhoek. Hun basiskamp lag dit maal op het terrein Winterrust van het S.V.V. aan de I-Iogeweg te Burgh. Het programma bevatte voor deze jongelui diverse tochten waarin op drachten verwerkt waren, zowel voor de jongere als voor de oudere verkenners. Verder waren sport, maaltijden en een kampvuur hoogtepunten. Ds. Flink uit Burgh leidde een speciale kerkdienst voor de jongelui in de N. H. kerk te Burgh, waar allen de Pinksterboodschap hoorden. Het motto van dit Pinksterkamp was „stijl" (smartness). De manier waarop de jongens hun opdrachten uitvoerden en de resultaten daarvan werden steeds gecontroleerd. Een puntenlijst wees uit dat de groep uit Heinkenszand het meest stijlvol was. Hun zwaarste concurrent was de groep uit Westerschouwen, die twee de werd. Een van de tochten, de zg. „Trap- pershike" die gelopen werd in de sfeer van het jaar 1600, toen zeero ver Ginbelly (jeneverbuik) in de Westhoek aanspoelde, werd door 11 van de 17 dandidaten met goed ge volg afgelegd, waaronder 2 uit Haamstede. De plm. 38 opdrachten waren niet gemakkelijk te noemen. Stelt u zich eens voor dat een ei aan het spit gebakken moet worden; een vis gaar krijgen zonder pan, brood bakken in een espenblad, muren be klimmen, langs kabelbanen glijden, over touwen kruipen, op kompas lo pen in woest terrein enz. Het was zwaar voor de jongens, maar als je dan aan het eind van de tocht een goudschat opgraaft en je mag delen in de buit, dan maakt dat alles weer goed. Toen de vlag dinsdagmiddag was neergehaald gingen zowel leiding als jongens in een voldane stemming huiswaax-ts. De leiding der padvinders in de Westhoek wil gaarne alle personen van Scharendijke tot Westenschou- wen langs deze weg haar dank be tuigen voor de spontane medewer king aan één of meerdere punten van dit geslaagde kamp 1966. Cursus bloemschikken voor Zierikzeese invaliden De laatste weken heeft een aantal invaliden uit Zierikzee genoten van een cursus bloemschikken welke werd georganiseerd door enkele wijkverpleeg sters op Schouwen-Duiveland. De cursus werd gegeven door mej. Roest van de stichting Huishoudelijke voorlichting ten Plattelande uit Goes. De deel nemers hebben heel wdt kostelijke uurtjes gehad tijdens de middagen die plaats vonden in het Wijkgebouw. De cursus werd gisteren (donderdag) be sloten. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2