DE ZIERIKZEESCHE COURANT Burgemeester D. W. Kastelein (Weesperkarspel) werd benoemd Schade luchtverontreiniging in Sluiskil Bankoverval te Amsterdam Brand in Nijldelta Johnson over het succes met „Surveyor" Weer foto's van „Surveyor" Grondverschuiving in Oostenrijk TAUNUS 17 M Fordgarage GLERUM ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 juni 1966 122ste jaargans Nr. 19999 WAARIN OPGENOMEN 1797 -188 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Bloemschikcursus voor invaliden te Zierikzee Zierikzee heeft nieuwe burgemeester een gezonde, pittige vijftiger (Van onze redakteur) WEESP, 2-6. Met ingang van 16 juni is benoemd tot burgemeester van Zierikzee als opvolger van inr. F. Th. Dijckmeester de heer D. W. Kastelein, burge meester van Weesperkarspel, een gemeente die zijn zelfstandigheid verloor als gevolg van de toevoeging van de Bijlmermeer bij Amsterdam. Bestuurlijk werd als gevolg daarvan Weesperkarspel opgesplitst in delen die toevielen o.m. aan Amsterdam en 's-Grave- land. Burgemeester Kastelein werd geboren op 7 september 1916 en is dus byna vijftig jaar, is gehuwd en heeft vier kinderen, twee meisjes en twee jongens, in leeftijd variërend van 11 t/m 16 jaar. Hij is Ned. Hervormd en aangesloten bij de C.H.U. Zijn vader was 27 jaar - van 1914-1941 - burgemeester van Aalsmeer. Voor Schouwen-Duivcland merkwaardige bijzonderheid is dat burgemeester Kastelein Sr. voorheen (in 1905) secretaris-ontvanger is geweest van de gemeente Bruinisse. Er loopt dus wat betreft burgemeester Kastelein nog een - zij het bedaagd - familie-historisch lijntje naar deze streek. Zijn oudste broer werd te Bruinisse geboren. De heer Kastelein doorliep de H.B. S., te Aalsmeer en behaalde na het eindexamen de diploma's Gemeente administratie I, Gemeentefinanciën en Gemeente-administratie II (eerste deel). Hij begon zijn loopbaan op de gemeente-secretarie te Aalsmeer en was hierna ontvanger en eerste amb tenaar in Sloten (Friesland), daarna werkzaam te Wierden en van 1946 tot 1951 chef van de afdeling Finan ciën, registratuur en personeelszaken te Achtkarspelen (Frieslandl). Van 1951-1956 was de heer Kastelein ge meentesecretaris van Steenwijker- Bijlmermeer slagwoord Bijlmermeer is jarenlang het slag woord geweest in het gemeentehuis van Weesperkarspel en in de woning van burgemeester Kastelein aan de Rembrandt van Rijnstraat 113 te Weesp. Het was hard en zakelijk praten met de Amsterdamse heren, waar het ging over aankoop van gronden in de Bijlmermeer en het bouwrijp maken van die gronden, zaken die de gemeente Weesperkar spel direct aanbelangden en door die gemeente administratief ook werden geregeld. Feitelijk had Weesperkarspel een beter lot verdiend dan te worden op geslokt door de „boze wolf", want van een vroeger typisch agrarisch gestempelde plaats, is het uitgegroeid tot een gemeente, die onder het bewind van burgemeester Kastelein cp het punt van industrialisatie een figuur heeft geslagen dat wel even een „spotje" verdiend. Philips kwam er met een vita- minefabriek, de N.V. Sluis (opfok - voer); verder twee veevoederfabrie ken, een schuimrubberfabriek, een koolzuurfabriek, een bonbonfabriek en diverse wasserijen. Witte raaf Dat kwam de gemeente uiteraard mede ten goede, maar in 1956 zat men ginds merkwaardig genoeg niet op zwart zaad. want de gemeentebe groting van dat jaar toonde een voor delig saldo van f 100.000,een soort financiële witte raaf dus, die latei- een ietsje naar het grijs is bijge kleurd, maar toch altijd nog fraai afsteekt tegen het zwart van de Zie- rikzeese tekorten. De Weesperkarspelse verworven heden sinds 1956 liegen er dan ook niet om; een modern dorpshuis, een nieuwe o.l.-school, een Witte-Kruis- gebouw, een speeltuin en sportvel den. Bovendien konden belangrijke subsidies worden verleend aan kerk bouw. Een aantal van 250 woningen kon worden gebouwd. De samenstelling van de raad ginds was: 4 katholieken, 3 protestanten, 2 P.v.d.A. en 1 gemeentebelang. „Tien jaar van opbouw enerzijds en anderzijds de reeds uit 1958 da terende eisen van Amsterdam met betrekking tot de Bijlmermeer en de afwikkeling daarvan, zijn zaken die een sterke binding hebben gegeven", aldus burgemeester Kastelein, die de Weesperskarspelers karakteriseert als heel aardige en prettige mensen. De burgemeester zal nu heel spoe dig afscheid van hen moeten nemen en snel Zierikzees gaan denken en handelen. Verschillende malen heeft de nieuwe burgemeester Zierikzee reeds bezocht en onder de indruk van het „heel andere" de stad weer verlaten. Interessante mogelijkheden Zeer in het algemeen heeft de bur gemeester gelezen over Zierikzee, maar overziet uiteraard thans nog niet alle konsekwenties van de Del taproblemen en kansen, zoals die zich voor Zierikzee voordoen. Wel zegt de burgemeester blij te zijn, dat de monumentenrestauratie goeddeels achter de ri\g is, want de eigentijdse voorzieningen zullen nu eenmaal volop de aandacht moeten krijgen. Burgemeester Kastelein is een ge zonde, pittige vijftiger, die voor zich zelf concludeert dat Zierikzee hem interessante mogelijkheden schen ken zal de in een flink aantal ge meenten - ieder met een eigen ka rakteristiek - opgedane ervaring hier tot gelding te brengen. Ook het gezin van burgemeester Kastelein verheugt zich op de diep- insnijdende verandering, die op lil is. Mevrouw heeft de ambtswoning aan de Oude Haven gezien en is van de grootte wel wat geschrokken We hebben haar echter verzekerd dat het een even degelijk als romantisch huis is en op dat laatste zijn met na me de kinderen gebrand, want (ook ginds liggen de huizen niet voor het opscheppen) het is de laatste jaren met de behuizing wel behelpen ge weest. Zierikzee intussen kan dankbaar zijn dat aan de 'lange burgemees- tersvakature een einde is gekomen en dat een man met kennis van za ken, gewend op te tornen tegen las tige situaties en vol energie gereed staat een nieuwe - zonder twijfel fascinerende - taak hier aan te vat ten. wold, in welk laatste jaar hij werd benoemd tot burgemeester van Wees perkarspel. Hij heeft deze gemeente precies tien jaar gediend en dat is niet eenvoudig geweest, omdat de Bijlmermeerkwestie - de snel ge groeide en zich economisch gunstig ontplooiende gemeente - heeft over rompeld, hetgeen burgemeester Kas telein, zij het met begrip voor de noodwendigheid van bepaalde ont wikkelingen, niet helemaal zonder een ondertoon van spijt in zijn stem opmerkt. SLUISKIL, 2-6. De totale scha de, die als gevolg van lucht- en wa terverontreiniging door een storing bü de Nederlandse Stikstof Maat schappij in Sluiskil is aangericht, wordt voorlopig geraamd op 200.000 gulden. Het zwaarts getroffen is de land bouwer Tieleman, voor wie het ge beurde een schadepost van tussen de zestig en zeventigduizend gulden heeft opgeleverd. Van zijn 30 hecta ren suikerbietenland zijn negen hec taren totaal waardeloos geworden. Reeds eerder verloor hij bovendien een kostbare hengst en een stam boekkoe, doch donderdagmiddag moest een tweede stamboekkoe met vergiftigingsverschijnselen naar het abattoir worden gebracht om te wor den afgedankt. Ook bij andere dieren dien zich nog vergiftigingsverschijn selen voor. Zakkenroller sneed broekzak open ROTTERDAM, 2-6. Een zakken roller heeft tijdens het spitsuur een inwoner van Rotterdam in een stads bus beroofd van zijn portemonnee met f 300,-. De achterzak van zijn pantalon bleek met een zeer scherp voorwerp, vermoedelijk een scheer mesje open gesneden te zijn. De Rot terdamse politie, die zoals overal in grotere steden veel met zakkenrollen te maken krijgt, vond dit geval toch wel opvallend brutaal. De identiteit van de zakken roller is onbekend. Dader gearresteerd AMSTERDAM, 2-6. Donderdag morgen is een overval gepleegd op een bijkantoor van de Amrobank in1 de Scheldestraat in Amsterdam. De dader, een 30-jarige Duitser, werd na zijn vlucht gevolgd door een em ployé van de bank en kon korte tijd na de overval worden ingerekend. De Duitser, van beroep perser, is afkomstig uit München-Gladbach. De snel achterhaalde buit blijkt na telling op het politiebureau Pieter Aertzstraat meer dan de aanvanke lijke schatting, n.l. ruim 96.000 gul den. De dader was, zo blijkt uit het eerste verhoor, noch hier werkzaam, noch op vakantie. Hij zal waarschijn lijk maandag aan de officier van jus titie worden voorgeleid. Bende De villawijk, die dicht bij de fa briek van de N.S.M. is gelegen, en waar directie- en stafleden wonen, is in de loop van de middag natge spoten om zoveel mogelijk vergifti ging onder de bewoners te voorko men. CAI HO, 3-G. Twintig gewonden, honderd afgebrande woningen en een aantal verwoeste graanpakhui- zen. Dat was de balans die kon wor den opgemaakt nadat een brand drie Egyptische dorpen in de Nijldelta had getroffen. De brand was ont staan door vonken uit een open haardvuur. Hondenleli zwart-kijkerg en luisteraars DEN HAAG. 2-6. Do opsporings ambtenaren van de P.T.T. hebben honderden processen-verbaal tegen clandestiene t.v.-kijkers en radio luisteraars opgemaakt. Bij een ge richt onderzoek in Wierden en Bor ger troffen zij resp. 155 en 141 zwart kijkers en resp. 159 en 146 dito luis teraars aan. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Geef meer dan van je ver- laiigd wordt en je zult meer krijgen dan je verlangde. leverde bruidies ZIERIKZEE: Nu en dan opklaringen Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met nu en dan opkla ringen; matige, aan de kust later af en toe krachtige zuidwestelijke wind; dezelfde of iets hogere temperaturen. 4 juni. Zon op 4.24, onder 20.53. Maan op 22.43, onder 4.49. 5 juni. Zon op 4.23, onder 20.54. Maan op 23.37, onder 5.36. 6 juni. Zon op 4.23, onder 20.55. Maan op onder 6.35. Volle maan: 3 juni te 8.41. HOOGWATERSTANDEN het echtpaar Kastelein even neuzendin onze krant de vier kinderen Hans (16), Bertie (15). Annelies (14) en Frans (11)... (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). WASHINGTON, 2-6. President Johnson heeft donderdag in een ver klaring over het succes van de „Sur veyor" volledige en openlijke uitwis seling van inlichtingen en gegevens over de maan bepleit. De V.S. hebben hun ruimtevaart programma steeds openlijk uitge voerd. „Nu de dag nadert waarop een mens op de maan kan landen i9 het van het grootste belang dat wij het eens worden over openlijke uitwisse ling van gegevens die van belang zijn voor hun veiligheid en welzijn". Johnson zei opdracht gegeven te PASADENA, 3-6. Do donderdag op de maan gelande Amerikaanse „Surveyor-1" is vrijdag begonnen een nieuwe serie foto's uit te zenden. Zij zijn van dezelfde kwaliteit als de 144 foto's die gisteren werden ont vangen. Station van ontvangst was Goldstone in Californië. hebben de beste van de foto's die de „Surveyor" heeft genomen zo spoe dig mogelijk aan de wetenschappelij ke gemeenschap over de gehele we reld ter beschikking te stellen. De toevloed van genees- en tandheelkundige studenten DEN HAAG, 2-6. Bij de voorlopige anameldingscijfers voor de studie in de geneeskunde en tandheelkunde kan worden aangemerkt dat in het studiejaar 1965-1966, toen er nog geen sprake was van een numerus clausus, uiteindelijk maar 1448 eer stejaars daadwerkelijk medicijnen zijn gaan studeren, terwijl er zich aanvankelijk ruim 1800 hadden aan gemeld. Ook in het jaar daarvoor bleek het aantal uiteindelijk inge schrevenen belangrijk lager te liggen dan het aantal aanmeldingen. Op grond van deze cijfers is het thans nog vrijwel ondoenlijk een prognose tc maken omtrent het aan tal verwachte inschrijvingen dat uit de 1829 huidige aanmeldingen voor de medische studie zal resulteren. PALERMO, 3-6. Op Sicilië is een bende opgerold die tegen betaling jonge meisjes ontvoerde voor trouw lustige Sicilian en. De uit ongeveer tien man bestaande groep ontvoerde tegen betaling van ruim 1100 gulden de meisjes voor vrijgezellen in dor pen rondom Palermo. De prijs was wel eens icat hoger of lager, dat hing van de financiële omstandigheden af. De traditionele erecode wil dat een familie waarvan een dochter is ont voerd en verleid slechts aan de schande kan ontkomen door haar toestemming te verlenen tot een hu welijk met haar ontvoerder. Ver scheidene ontvoeringen werden dan ook niet aan de politie gemeld, om dat zij op een huwelijk uitliepen. LINZ, 2-6. Een reusachtige grond verschuiving in Oost-Tyrool heeft het Defreggen-dal van de buitenwe- i-eld afgesneden, waar ongeveer 200 buitenlandse toeristen verblijven. De politie onderhoudt radio-con tact met dorpen in het dal, waarvan de telefoonverbindingen zijn verbro ken. Men hoopt overigens de enige weg naar het dal spoedig vrij te kunnen maken. 4 juni 5 juni 6 juni 3.56 v.m. 4.38 v.m. 5.18 v.m. BROUWERSHAVEN 16.19 n.m. 17.09 n.m. 17.34 n.m. 4 juni 336 v.m. 16.02 n.m. 5 juni 4.17 v.m. 16.42 n.m. 6 juni 4.56 v.m. 17.21 n.m. Springtij: 5 juni. MET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Zuid-Engeland bevindt zich een hogedrukgebied, dat naar de Alpen trekt. Het beheerst het weer in onze omgeving. Tijdens opklarin gen daalde in de afgelopen nacht de temperatuur even boven het aardop pervlak plaatselijk tot dicht bij het vriespunt Op het westelijk deel van de oce aan bevond zich vanochtend een de pressie die regelmatig dieper werd. Bovendien bewoog deze storing ta melijk snel naar het oosten. Op de nadering van deze storing neemt morgen later op de dag de zuidwes telijke wind in ons land in kracht toe. Het regengebied kan ons ech ter niet bereiken. Het droge weer met nu en dan opklaringen houdt daarom aan. Vannacht wordt het minder koud dan in de afgelopen nacht, terwijl de temperatuur morgen overdag tot ongeveer dezelfde waarde zal stijgen als vandaag. Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1