Boerenpartij weer overwinnaar Ronnie wil ie een sink kaas nithet vuistje DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Britse zeeliedenstaking EEN VREDESPLAN VOOR VIETNAM De maansonde Surveyor maakte zachte landing op de maan Gewonden en materiële schade door treinontsporing bij Hedel Tyfoon teistert Formosa Johnson is optimistisch ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 juni 1966 122ste jaargang Nr. 19998 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, postbus 1, tel. 01II0-2255, na 18.00 uur: tel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman OcMman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De verkiezingen op Schoniven-Duiveland Tendens Statenverkiezingen zette door DEN HAAG, 1-6. De duidelijke - maar wel wat schok kende - tendens van de Statenverkiezingen, heeft zich doorgezet in de gemeenteraadsverkiezingen van don derdag, die andermaal een duidelijke winst te zien gaven van de Boerenpartij. Niet in alle gemeenten had de Boerenpartij kandidaten gesteld, maar waar zulks het geval was kan een winstpercentage - over al deze gemeenten gerekend - van twee en een half procent worden becijferd. Enige winst werd gehoekt door de C.P.N., maar de P.S.P. - die hij de Statenverkiezingen duidelijke winst boekte - verloor deze weer bij deze verkiezingen. Zo wel de A.R.P. als de C.H.U. schommelden op de snede van het mes; men kan niet spreken van vóór- of ach teruitgang. De „grote drie" - K.V.P., P.v.tl.A. en V.V.D. - gingen in lichte mate achteruit. Geen spec taculaire verliezen, noch van de regeringspartijen, noch van de oppositie, maar toch ook geen vooruit gang- In de vier grote steden, Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is andermaal het verlies van de P.v.d.A. opvallend. In de Maasstad - men zie het staatje el ders in dit nummer - verloor de P. v.d.A. de meerderheid in de raad. De BoereApartij heeft zich werkelijk niet alleen ten plattelande (trouwens ook niet overal) laten gelden, maar. ook in de steden. In Utrecht bijvoorbeeld komt de B.P. met vier zetels in de raad. In deze gemeente - zo goed als in an dere - klom de Boerenpartij voor het eerst in de raad, want in 1962 waren er nog maar weinig gemeenten waar in de B.P. kandidaten had gesteld. De Cyprische regering heeft de Turks-Cyprioten woensdagavond verboden de Turkse wijk van Nico sia binnen te gaan of te verlaten. Deze maatregel houdt verband met twee bomaanslagen in het Griekse gedeelte van de stad. Ingezonden mededeling Ook in de steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag gaat de B.P. zetels in de gemeenteraad bezetten. De andere partijen Neemt men de Statenverkiezingen van twee maanden geleden als ver gelijkingsmateriaal, dan blijkt dat van de regeringspartijen de A.R. er het beste is afgekomen, zulks in te genstelling met voorgaande verkie zingen, waarbij de A.R. nog al eens LONDEN, 1-6. Een door de rege ring ingestelde, vier man sterke com missie van onderzoek, die de diepere oorzaken van het conflict tussen zee lieden en scheepvaartdirecties in En geland moet nagaan, is met haar werkzaamheden begonnen. Bijna ze venhonderd schepen liggen op het ogenblik verlaten in Britse havens. Negentienduizend zeelieden zijn in staking. Grote havens als die van Londen en Liverpool raken al ver stopt. Aan de kaden liggen export goederen opgestapeld ter waarde van meer dan 750 miljoen gulden. De sta king is haar derde week ingegaan en een oplossing van het conflict is nog niet in zicht. aan het kortste eind wilde trekken. Het merkwaardige van deze verkie zingen is verder dat niet alleen de drie grootste regeringspartijen, maar ook de oppositionele V.V.D. verlie zen leden. De C.H.U. - anders nog al eens bij de winnaars - bleef „nipt" overeind. Intussen heeft minister-president Cals zich gewaagd aan een prognose van de komende Statenverkiezingen. Hij kon weinig optimistisch zijn over hetgeen in 1967 gaat plaatsvinden, gezien de drang naar ultra-rechts van het elektoraat. Van P.v.d.A.-zij- de was men wat optimistischer. Men meent dat men in deze partij de za ken - ondanks een gering verlies - heeft weten te consolideren. Na een goedgericht en doelbewust beleid in de nog resterende tijd, denkt men het in 1967 te kunnen klaren. Potten verf door school gesmeten UTRECHT, 1-6. Waarschijnlijk gedurende Pinksteren - eerst later werd aangifte gedaan - heeft zich in Utrecht een ergerlijk geval van van- dalisme voorgedaan. In de in aan bouw zijnde Jan van Nassau kweek school aan de Vogelzanglaan, hebben onbekenden tientallen potten verf van de bovenste verdieping gegooid. Het trappenhuis, muren en deuren werden in geel, blauw, bruin en groen besmeurd. Talrijke voorwer pen werden beklad. Er is voor een waarde van ongeveer f 600 aan verf door het gebouw gesmeten, maar de werkelijke schade is veel groter. Om het schoolgebouw te reinigen is al leen ai aan arbeidsloon een bedro van ongeveer f 10.000 nodig. De eersten en de laatsten DEN HAAG, 1-6. De A.N.P.- verkiezingsdienst, gisteravond ondergebracht in de grafelijke zalen op het Binnenhof in Den Haag heeft een vlot verloop gehadNog eerder dan was verwacht waren de verkie- zingscijfers „binnen", althans van het merendeel der deelne mende gemeenten. Voor de primeursop deze avond zorgden de gemeenten Over slag in Zeeuws-Vlaanderen, Katwoude en Rijn sater woude. De „hekkesluiters" waren de gemeenten Gronsveld. Heerlen en Maastricht. Opvallend was het, dat, evenals bij de vorige verkiezingen op 23 maart voor de Provinciale - Staten thans ook weer Overslag als eerste gemeente te voorschijn kwam. NEW YORK, 1-6. Lord Avon, die als Anthony Eden een van de grond leggers was van de in 1954 gesloten Geneefse akkoorden, heeft in een in terview met de Amerikaanse televi sie de vorming voorgesteld van een gordel van neutrale staten op het Indochinese schiereiland, om tc ko men tot een oplossing van de Vietna mese kwestie. De vroegere Britse eerste-minister zette uiteen dat in deze gordel van neutralen allereerst de „natuurlijke neutralen" Cambodja en Laos moe ten worden opgenomen De twee an dere staten van het voormalige Frans Indo-China, Noord- en Zuid-Viet- nam, moeten in staat worden gesteld zich hierbij aan te sluiten. Het Ame rikaanse plan tot economische ont wikkeling van de Mekongdelta dient naar de mening van Lord Avon te worden uitgebreid tot dit hele gebied LITTLE ROCK. 1-6. Senator Wil liam Fulbright, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor Koninklijk paar naar filmpremière DEN HAAG, 31-5, H.M. de Ko- ningin en Z.K.H. de Prins der Neder landen hebben het voornemen op woensdag 13 juli a.s. in het- City theater te Amsterdam de feestelijke première bij te wonen van de film „Elsa, dochter der natuur" („Bom Free"). De opbrengst van deze voorstel ling komt ten goede aan het Wereld Natuur Fonds, de Nederlandse afde ling van het World Wildlife Fund. Ook Amerikaanse poging gelukt De landing van de Surveyor werd bekend gemaakt door geleerden van het „Laboratorium voor straalaan drijving" te Pasadena in Californië. Onmiddellijk daarna begonnen de ingenieurs die met de vlucht van de Surveyor te maken hebben voorbe reidingen te treffen voor de ont vangst van een televisie-uitzending vanaf de maan. De uitzending van iadiosignalen door de Surveyor naar de aarde geschiedt normaal en het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart leidt hieruit af, dat de maanonderzoeker in goede staat schijnt te verkeren. Dit is overigens de tweede zachte HEDEL, 31-5. Zeven gewonden en een omvangrijke materiële schade zyn het resultaat van een trcin-onl- sporing bü Hedel. Omstreeks half zes ontspoorde in de avond door tot nu toe onbekende oorzaak dc snel trein Utrecht-Eindhoven. De trein was om twee minuten voor vijf uit de domstad vertrokken. Enkele honderden meters over de Maasbrug liep de trein, die vrijwel op volle snelheid reed. op een wissel uit de rails. De gevolgen waren bij na rampzalig. Het mag een wonder genoemd worden dat het tot nu toe bij een beperkt aantal gewonden is gebleven. De trein vervoerde enige honder den passagiers. De lokomotief en ze ven rijtuigen werden uit de rails ge drukt en boorden zich in de spoor lijn. Twee portalen die de bovenlei ding schragen, werden volledig ver nield. Een knapte af als een lucifers houtje. De rails werden over een af stand van bijna tweehonderd meter totaal vernield. Zij veranderden in een hoop verwrongen staal, terwijl de bielzen versplinterd werden. Ook de bovenleiding werd over grote af stand vernield. Spoedig na de ont sporing waren ambulances uit Den Bosch, Vught, Rosmalen en Boxtel ter plaatse. De passagiers, die snij- en schaafwonden hadden opgelopen werden ter plaatse behandeld. De ernstiger gewonden werden naar een ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. maanlanding. Op 3 februari werd de eerste verricht door de Russische Loena-9, die een reeks beelden van het maanoppervlak uitzond. Daar voor waren evenwel minstens vijf Russische pogingen tot een zachte landing mislukt. De Nasa heeft nader bekend ge maakt dat de Surveyor binnen een straal van 16 km. van de uitgestip pelde landingsplaats in „Zee der stormen" is terechtgekomen. Televisiebeelden Van deze eerste Amerikaanse po ging tot een zachte landing op de maan was slechts 25 pet. kaïjs op slagen verwacht. Verwacht wordt dat de Surveyor ongeveer twee weken zodanig zal kunnen functioneren, dat hij gege vens kan leveren die van onschat bare waarde zijn voor de voorberei ding en uitvoering van de plannen Directeur van liet Verolnie-eoiicerii ROTTERDAM, 1-6. Scheepsbou- wer Verolme, president-directeur van het Verolme concern, heeft ge annonceerd dat de heer A. de Rijke is benoemd tot algemeen directeur van het concern. Men neemt aan dat de heer De Rijke hiermee als toe komstige opvolger van de grondleg ger van de Verolme bedrijven is aan gewezen. Hierop duiden ook de woorden van de heer Verolme: „U hoort nog niet van mij dat ik het presidentschap zal neerleggen" en „ik zal als toeziend voogd op uw werk voor ons concern toe zien". buitenlandse zaken, heeft de rege- ring-Johnson verweten dat zij in Vietnam een militaire overwinning wil boeken. Naar de mening van de democratische senator dienen daar toe 400.000, 600.000, 8001000 of mis schien zelfs een miljoen soldaten naar het land te worden gestuurd. Tijdens een gesprek met journa listen in Little Rock zei Fulbright dat de Amerikaanse regering op een mi litaire zege uit is en net op een com- proms of een door onderhandelingen behaalde vrede. om een mens op de maan te brengen. Een half uur na de landing van de Surveyor begon de maansonde tele visiebeelden van de maan uit te zen den, die door de controle-kamer in Pasadena werden doorgezonden voor ontvangst door de kijkers in de V.S. en daarbuiten. De beelden waren duidelijk en van goede kwaliteit, hetgeen groot enthousiasme ontlokte aan het labo ratorium voor straalaandrijving in Pasadena, het „brein" van de opera- tie-Surveyor. DE NHAAG. H.K.H. Prinses Bea trix heeft op kasteel Drakensteyn een aantal vertegenwoordigsters ont vangen van de Rotterdamse vrou wen, die aan het prinselijk paar het tapijt hebben aangeboden dat ter ge legenheid van het huwelijk door hen werd geknoopt. TAIPEH, 1-6. De tyfoon Judy heeft maandag op Zuid-Formosa zes men senlevens geëist. Veertien personen werden gewond en tien worden ver mist. De wervelstorm vernielde 300 hui zen en aan de bananenoogst werd een schade van naar schatting 30 miljoen dollar aangericht. Provo-meisje AMSTERDAM, 1-6. De 23-jarige Amsterdamse studente Jacoba (Roos je) A. J. K. is door de rechter-com- missaris voor vijf dagen in verzeke ring gesteld. Dit is geschiedt omdat zij zich niet heeft gehouden aan de voorwaarden waaronder zij op 24 april, nadat zij de zaterdagavond tevoren bij een happening was opgepakt., werd vrij gelaten. Deze beelden o.a. in het niet deel nemen 'aan gebeurtenissen die de openbare orde konden verstoren of zich niet in te laten met dingen die veel publiek konden aantrekken. De studente werd eerste Pinkster dagmiddag gearresteerd toen zij met. andere provo's deelnam aan een hap pening, doch later weer vrij gelaten. Vanochtend vroeg werd zij opnieuw gearresteerd toen zij op de Mara- thonweg in Amsterdam-zuid, tesa- men met een 17-jarige meisje verkie zingspamfletten voor de provolijst aan het plakken was. Vliegtuig voor tweehonderd passagiers SCHIPHOL, 1-6. Canadian Paci fic Airlines hebben thans een vierde DC-8 van het type 63 besteld. Dat is de met 11 meter verlengde machine, waarin ruim 200 passagiers kunnen worden vervoerd. Het toestel kost 36 miljoen gulden. De eerste drie zul len in de herfst van het volgend jaar worden afgeleverd, deze vierde be gin 1968. C.P.A. telt tot nu toe in haar vloot 7 gewone DC-8 machines. WASHINGTON, 1-6. Na een ka- binetsbij eenkomst heeft president Johnson woensdag een geïmprovi seerde persconferentie belegd waar op hij sprak over Vietnam, de NA VO en dc economische positie van dc Verenigde Staten. De president zei tevreden te zijn over de toestand zowel in het bin nen- als in het buitenland. De V.S. werken met de Zuidvietnamezen aan het vestigen van een waarlijk grond wettige regering, die er zo snel mo gelijk moet komen. Wat de NAVO betreft zei de Amerikaanse president dat het programma van de V.S. „zeer goed" verloopt, volgens schema. Johnson zei „trots" te zijn op de vooruitgang die op ieder gebied is bereikt, waaronder dat van de NA VO, Zuidoost-Azië, Latijns Amerika en Afrika. HEDEL. Door nog onbekende oor zaak ontspoorde de sneltrein Utrecht -Eindhoven na het passeren van een wissel. De locomotief en zeven rij tuigen boorden zich in de spoordijk. Er waren zeven gewonden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's A V/ie eens een kalf leerde op- lillen kan nu een stier op- beuren. Ingezonden mededeling Brillant - A schitterend bezit W&Jl voor altijd! Jr van An del Hoogstraat 164-152 N#' Beyerlandselaan 170 Rotterdam WAT ÏEQT PE bilt Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met enkele opklaringen; zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en west; iets ho gere temperatui*en, voornamelijk in het binnenland. 3 juni. Zon op 4.25, onder 20.52. Maan op 21.36, onder 4.13. Volle maan: 3 juni te 8.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 juni 3.07 v.m. 15.35 n.m. BROUWERSHAVEN 3 juni 2.50 v.m. 15.17 n.m. Springtij: 5 juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-6. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front van een depressie boven Scandinavië bereikte Neder land in de vroege ochtend. Dit ging gepaard met een toeneming van de bewolking, maar er viel geen regen. Het droge weer zal het komende et maal voortdui'en, omdat een volgen de depressie bij IJsland onze omge ving niet zal kunnen bereiken. Bij zwakke tot matige westelijke winden zal de tompratuur morgen in het binnenland tot iets hogere waar den kunnen oplopen dan vandaag. DE VERKIEZINGEN IN ZEELAND De Boerenpartij in Zeeland heeft bij de raadsverkiezingen succes ge had in Olinge, waar twee zetels wer den verworven, evenals in Vlissingen en in Middelburg (1 zetel). De P.v.d. A. leed verlies met name in Vlis singen, waar deze partij duikelde van elf naar negen zetels. Voor wat Zeeland betreft veroorzaakten de verkiezingen in Vlissingen de groot ste verschuiving. In die raad won ook de P.S.P. een zetel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1