eet ANKER i K.V.P. SIMMERS. LIJST 4 I fuist nü varkensvlees! 6 Lijst 3 een echte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! DE ZIERIKZEESCHE COURANT Helft van buitenlanders (450.000) bestond uit kampeerders Toch wat gekriezel rond Mao's leer Geen plaats voor Jimmy Williams DE KOERDEN De wet zware geneeskundige risico's Drijven met de golfstroom Géén Machtsconcentratie! Renault in Sowjet-Unie Rusk over Oost en West BRITSE ZEELIEDENSTAKING KAN NOG WEKEN DEREN j „GEEN KOEIEN MET GOUDEN HORENS", j MAAR: „WIJ DOEN ONS BEST"! j I bevordering van openbaar- onderwijs en scholenbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 llH'i 1966 122sle jaargang Nr. 19997 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. 01110-2255, na 18.00 uur: te). 01110-2)18. Girorekening 137677. Redakteur; M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. in au nummer: O ver stelpende Pinksterdrnkte op Schomven-Duivelnnd De Pinksterdmkte DEN HAAG, 30-5. Ongeveer de helft van de buitenlanders die Ne derland met de Pinksterdagen heb ben bezocht, bestond uit kampeer ders. Via de grote doorlaatposten zijn, naar schatting van de A.N.V.V. in de afgelopen dagen 450.000 bui tenlandse toeristen ons land binnen gekomen tegen 500.000 met Pasen en 000.000 tüdens de Pinksterdagen van het vorig jaar. Omstandigheden die - bij een ver gelijking met de Paasdagen - wat remmend voor het buitenlandse be zoek zijn geweest, noemt de A.N. V.V.: geen bloeiende bollen, geen Keukenhof, geen bloeiende boom gaarden en, zoals altijd, een dag min der vrij. Bovendien is Pasen, als eer ste korte reeks van vrije dagen na de winter, doorgaans meer in trek voor het maken van een vakantiereisje dan Pinksteren, dat al zo dicht te gen de, steeds vroeger beginnende zomervakantie aan ligt zodat velen hun geld liever nog even willen be waren tot de grote vakantie. Voor wat het bezoek uit het zuiden aan gaat, was er bovendien de remmende tal douaneambtenaren in België, invloed van de staking van een aan- Kampeerrepetitie Maar Pinksteren heeft ook voor delen; het weer leent zich beter om te kamperen. Zeer talrijk waren dan ook de toeristen uit binnen- en bui tenland die de afgelopen dagen ge bruikten voor het houden van een soort generale kampeerrepetitie voor de zomermaanden. De A.N.W.B. tax eert dit aantal op plm. 400.000, een even groot aantal dus als met Pink steren 1965. Van de kampeerders aan de kust was rond 50 pet. buitenlan der, van wie 40 pet. Duitser. Uit het feit dat de cijfers van het buitenlandse bezoek dit jaar, zowel met Pasen als met Pinksteren, bene den die van 1965 lagen, wil de A.N. V.V. zeer zeker niet concluderen, dat dit bezoek „ondermaats" bleef. Wfl kunnen nu eenmaal niet ieder jaar een recordaantal verlangen en een totaal van 950.000 toeristen in ze ven dagen (Pasen en Pinksteren bij elkaar gerekend) is toch nog altyd indrukwekkend. Waarschijnlijk zijn er in Europa heel weinig landen - als ze er al zijn - die daarbovenuit komen, zo meent de A.N.V.V.. Meer Duitsers De A.N.V.V. heeft in het bezoek van buitenlanders ten opzichte van Pasen enige kenmerkende verschil len waargenomen: relatief meer Duitsers en minder Fransen en Brit ten; voorts een aanzienlijk grotere trek naar de badplaatsen. Het waren nu niet de grote steden in het westen dit het eerst door hun voorraad ho- PEKING, 28-5. De Chinese pers heeft weer aanvallen gedaan op ho ge functionarissen, die eraan twijfe len of Mao Tse Toengs leer wel het simpele antwoord is op alle proble men van het volk, de manier waar op men tafeltennis moet spelen of watermeloenen moet verkopen inbe grepen. Veel verkeersongevallen in West-Dili Island BONN, 28-5 In maart zijn in W. Duitsland 1.158 personen bij ver keersongelukken omgekomen en werden 34.237 gewond. Dit alles bij 25.264 ongevallen. Voorts deden zich nog 70.000 verkeersongelukken voor met slechts materiële schade. Sinds maart 1965 is het aantal auto's met 8 procent gestegen, het aantal verkeersslachtoffers met 25 procent en dat van de gewonden met 28 procent. VVETUMPKA, ALABAMA, 28-5. Voor negersoldaat Jimmy Williams is de oorlog voorbij, maar zijn fami lie vecht nog steeds om hem een be hoorlijke begrafenis te geven op het, kerkhof in zijn geboorteplaats We- tumpka in de Amerikaanse staat Alabama. Soldaat eerste klas Williams werd in Vietnam gedood en toen zijn stof felijk overschot in de Verenigde Sta ten aankwam, kreeg zijn familie te horen, dat er nog enkele graven open waren aan de buitenkant van het kerkhof te Wetumpka, waar gewoon lijk paupers worden begraven. Jimmy's moeder zei de gemeente lijke autoriteiten: „Ik wil niet dat mijn zoon begraven wordt op een af gelegen plaats voor onbekende men sen. Hij was niet onbekend. Hij stierf voor jullie en vele anderen". Volgens de gemeenteautoriteiten was het geen kwestie van ras. Er was eenvoudig geen plaats op het hon derd jaar oude kerkhof. De fami lie Williams probeerde toen een an der kerkhof, maar dat was alleen voor blanken. Het nationale verbond voor dè vooruitgang van gekleurden heeft bij het ministerie van justitie een klacht ingediend. Twee bladen, het Pekingse volks dagblad en Ta Koeng Pao. die al ruim zes maanden de nadruk leggen op de betekenis van Mao Tse Toengs ideologie voor het gewone dagelijk se werk van het volk, drongen don derdag aan op de ontmaskering van die gezagsdragers die het niet eens zijn met Mao's leer. Het volksdagblad publiceerde on der een vette kop een klacht van een fruithandelaar uit Sjanghai. Een - niet met name genoemde - autori teit, aldus de fruithandelaar, had een stukje dat hij had geschreven over de betekenis van Hao's leer voor het opvoeren van de verkoop van zijn meloenen, zonder meer vulgair ge noemd. In een ander artikel in het volks dagblad wijst een bekend tafelten nisser op de waarde van Mao's ideo logie voor het tafeltennissen. Het blad„Ta Koeng Pao" weet te melden dat de arbeiders, boeren en soldaten zeer verontiuaardigd zijn over de re actie van de „zogenaamde autoritei ten" op de beide artikelen in het volksdagblad. Waarnemers in Peking menen dat de aanvallen in beide kranten mo gelijk de ontmaskering inluiden van de een of andere hoge en tot nu toe nog ontziene communistische func tionaris. Een ander Pekings blad onthulde donderdag, dat de cijfer Teng Toe-O, die van legen de partij gerichte ac tiviteit is beschtildigd. en zijn vol gelingen in 1960 een staatsgreep hadden willen plegen. tel- en pensionbedden heenraakten. maar de grote badplaatsen. Gezien het teruglopen van het Duitse bezoek met Pasen, acht de A. N.V.V. het verheugend te hebben kunnen constateren, dat onze ooster buren nu weer in groten getale ver tegenwoordigd waren. Prins Bernhard vertrok naar Amerika SCHIPHOL, 30-5. Prins Bernhard is maandagmiddag van Schiphol naar New York vertrokken om daar woensdag tijdens een gala-ontvangst aan boord van de „Rotterdam" van de H.A.L. de aan Nederland voor het aandeel in de kankerbestrijding toe gekende ereprijs van de Amei'ican Cancer Society in ontvangst te ne men. De melkprijs in de E.E.G. BRUSSEL, 28-5. Ter afsluiting van de driedaagse bijeenkomst heeft de Europese ministerraad in Brus sel het voorstel van de Europese commissie besproken om voor de ge hele gemeenschap geldende richt prijs voor melk op 38 Pfennig vast te stellen. Alleen Nederland verklaarde zich bij monde van minister van land bouw B. Biesheuvel in beginsel ak koord met dit voorstel, waarbij als bijzondere maatregel subsidies wor den toegestaan voor boter en voor veevoeder bestemde afgeroomde melk. Bij Frankrijk, Duitsland, Ita lië, België en Luxemburg bleken nog aanvullende wensen voor steun maatregelen te bestaan, zodat een akkoord over het uitstel uitbleef. STOCKHOLM. 28-5. Een woord voerder van de Koerden die ijveren voor autonomie, heeft te Stockholm de regering van Irak er van beschul digd, dat zij Koerdische kinderen met gifgas heeft laten doden en dat 200 duizend mensen dakloos zijn gewor den door de Iraakse aanvallen. Ismet Scherif Vanly, de vertegen woordiger van de Koerdische ver zetsleider Moellah Moestafa Barzani, verklaarde dat in de afgelopen vijf jaar 18.000 burgers en 1.300 militai ren van de Koerden zijn gesneuveld. Nieuw luxe schip LONDEN, 28-5. De scheepvaart maatschappij Cunard heeft bekend gemaakt dat haar in aanbouw zijnde oceaanstomer, tot nu toe slechts be kend als de „Q 44", een half jaar la ter dan voorzien was opgeleverd zal worden. Dit zal nu in november 1968 gebeuren. De vertraging is het ge volg van het tekort aan werkkrach ten. Het schip, dat 58.000 ton zal me ten, is de opvolger van de „Queen Mary" en de „Queen Elizabeth". Per 1 januari 1967 DEN HAAG, 28-5. „De streefda tum voor inwerkingtreden van de wet zware geneeskundige risico's is voor mij nog steeds 1 januari 1967", aldus de minister van sociale zaken en volksgezondheid dr. G M. J. Veld kamp tijdens een persconferentie over enkele sociale wetten waarvan wortd verwacht, dat zü binnenkort bij de Tweede Kamer zullen worden ingediend. Hij staat op het standpunt, dat de wet samenhangt met andere ver nieuwingen van sociale wetgeving en zo spoedig mogelijk tot stand moet komen, maar dat een zorgvuldige voorbereiding nu eenmaal tijd eist. Bij het bepalen van de datum van inwerking treden moet hiermee re kening worden gehouden evenals met de rechten van de erbij betrok ken personen en de financiële kant van de zaak. Voor de overheid ver wacht hij overigens van het geheel van sociale maatregelen geen bud gettaire consequenties. De voor- en nadelen van een eventuele vertra ging bij de invoering zouden wat dit betreft ongeveer tegen elkaar opwe gen. j V.' Ij, v :--v ^«3$# i'V .:x -V? w S V 'Al •t -v.':, -■ iMé.' m i' 1 ir- gg Visser vindt parachute met stoffelijke resten DEN HAAG, 28-5. Schipper W. de Boer van het Urker vissersvaar tuig UK 37 heeft te Urk naast een lading vis een parachute binnenge bracht. De parachute werd met delen van een stoffelijk overschot opgevist op ongeveer tien mijl noord noordoost van het lichtschip Terschelling. Met het oog op mogelijk gevaar van besmetting en ziekte heeft de schipper de stoffelijke resten niet aan boord genomen. Uit een onderzoek is gebleken dat ''het hier het stoffelijk overschot be trof van één der twee vliegers die onlangs met hun twee „Starfighters" van de marine van de Bondsrepu bliek Duitsland boven Terschelling in botsing zijn gekomen en in zee zijn verdwenen. NEW YORK, 28-5 De bekende oceanograaf Jacques Piccard gaat in de zomer van 1967 met een „meso- scaaf" proberen op 100 tot 400 me ter onder water met de golfstroom mee te drijven van Miami naar Ha lifax Hij hoopt deze afstand van 1.500 mijl in zes weken af te leggen. Het vaartuig, de PX-15, die door de Amerikaanse maatschappij Gruman in samenwerking met Jaques Pic card zal worden gebouwd, krijgt vier kleine schroeven om zo nodig bij te sturen. Ingezonden mededeling Stemt de Vrije Lijst Gelijk gemeld is een aannemersfir ma uit Sleeuwijk druk bezig met het versterken van het dijkstuk, gelegen tussen de Westbout en het zg. kleine inlaagje te Burghsluis. De foto geeft een beeld van dit noodzakelijke x>er- sterkingswerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MOSKOU, 28-5. Uit goed inge lichte kringen wordt vernomen dat de regering van de Sowjet Unie aan het Franse automobielbedrijf Regie Renault een belangrijke rol heeft voorgesteld voor het leveren van materialen en technieken voor een snelle ontwikkeling van de automo biel-industrie in de Sowjet-Unie. Er zou een overeenkomst gesloten zijn Het gaat in het bijzonder om de we deropbouw van de „Moskwitsj "-fa briek in overeenstemming met de doelstellingen van het vijfjarenplan. De fabriek heeft op het ogenblik een capaciteit van 300 wagens per werk dag en produceert in hoofdzaak de Moskwitsj -limosine. WASHINGTON, 28-5. De-Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft op een perscon- fei'entie gezegd, dat op de minister raad van de N.A.V.O., die volgende maand in Brussel wordt gehouden, de V.S. en hun bondgenoten zullen overwegen of enig initiatiéf geno men kan worden aangaande belang rijke vraagstukken tussen oost en west. Rusk meende, dat het van belang is, dat de V.S. en de andere N.A.V.O. -bondgenoten voortgaan met het zoeken naar mogelijkheden voor vermindering van spanning, in weerwil van de wolk der Vietna mese oorlog. Volgens Rusk blijft de hereniging van Duitsland het grote nog opge loste punt tussen oost en west. Bij Mahad op 150 km. van de In dische stad Bombay zijn 20 arbeiders om het leven gekomen en 15 ernstig gewond, doordat de aanhangwagen waarmee zij op weg waren naar hun werk, van de tractor losraakte en in een ravijn van meer dan 100 meter diep terechtkwam. Ingezonden mededeling LONDEN, 28-5 Met betrekking lot de zeeliedcnstaking in Engeland, heeft de vakbondsleider William Ho garth gewaarschuwd, dat de staking nog wel weken kan duren, wanneer de veertigurige werkweek cr niet komt Gp een massabijeenkomst van zee lieden in Southampton verklaarde hij dat vakbonden in Amerika, Ja pan en de Scandinavische landen hadden aangeboden, Britse schepen in hun havens vast te houden, maar dat wilde hij niet vragen Wanneer dat nodig was zou echter op elk Brits schip, waar ook ter wereld, het werk worden neergelegd Gebleken was dat veel schepen naar buiten landse havens werden gedirigeerd om ze aan de staking te laten ont komen, aldus Hogarth. Volgens de Britse bepalingen kunnen de zeelie den zich niet bij de staking aanslui ten zolang hun schepen zich niet in Britse havens bevinden Britse vakantiegangers die de pinksterdagen in het buitenland wil den doorbrengen, ondervonden veel hinder van de staking Honderden auto's strandden in de havens aan Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het is niet voldoende dot men bereid is zijn plicht te doen: men moet hem ook ken- nen. V/AT 1EQT DE &ILT Verwachting tot woensdagavond: Droog weer Droog weer met veel bewolking, maar ook enkele verspreide opkla ringen; zwakke tot matige wind tus sen noord en noordwest; ongeveer dezelfde temperaturen. 1 juni. Zon op 4.26, onder 20.50. Maan op 18.54, onder 3.27. 2 juni. Zon op 4.25. onder 20.51. Maan op 20.17. onder 3.47. Volle maan: 3 juni te 8.41. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 juni 2 juni 1.25 v.m. 2.18 v.m. 13.58 n.m. 14.48 n.m. de zuidkust, daar de Belgische, Franse en Noorse veerdiensten de stroom toeristen niet konden ver werken BROUWERSHAVEN 1 juni 1,18 v.m. 13.43 n.m. 2 juni 2.06 v.m. 14.31 n.m. Springtij: 5. juni. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de Pinksterdagen heeft het weer onder invloed gestaan van een hogedrukgebied bij Schot land. Noordelijke winden voerden droge lucht aan, waarin veel opkla ringen voorkwamen. Aan de flank van het hogedrukgebied bewoog op tweede Pinksterdag een kleine sto ring via het oostelijk deel van de Noordzee naar het zuiden. Deze ging vergezeld van veel bewolking, die zich geleidelijk over het gehele land uitbreidde. De bewolking is nogal hardnekkig. Er wordt daarom voor het komende etmaal vrij veel bewolking verwacht, maar de kans op regen is niet groot. De temperaturen blijven aan de lage kant voor de tijd van het jaar. DEN HAAG. Op uitnodiging van de directeur van de economische voorlichtingsdienst zal dr. Rafaël Noschese, president van de federa tie van industrieën in de staat Sao Paulo (F.I.E.S.P.). de komende week een bezoek aan Nederland brengen. Handelsdelegatie terug uit de Sowjet-Unie SCHIPHOL. 29-5. Met do slotcon- clusie, dat de handelsbetrekkingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie zich in de komende 5 jaren zeer be langrijk zullen uitbreiden, is zondag avond de heer Sidney J. van den Bergh, voorzitter van de centrale ka mer van handelsbevordering, samen met de grootste Nederlandse han delsdelegatie die ooit Rusland heeft bezocht, uit Moskou op Schiphol te ruggekeerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1