SKÜÜff 1000MB t.jo en, datU- gettv 4d4uM-&iïjrn.' „DE JACHT IS ALTIJD OPEN" Ko wil je een stok kaas uit het vuistje LEXINGTON SUSSEN IN CAIRO Nieuwe verkeersregels en -tekens met ingang van 1 jan. 1967 Verder overleg over liet landbouwbeleid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vr«das 27 mei lsli6 Nr IWM Ingezonden mededeling (Slot) Wat opvalt in het nieuwe regle ment is dat aan de meest kwetsbare groepen weggebruikers meer be scherming wordt geboden. Blinden, voorzien van een blindenstok en verder allen die zich moeilijk voort bewegen moeten ongehinderd door gang krijgen. Wat de voorrang be treft is er ook nog al het een en an der veranderd. Politie-, brandweer- en ziekenauto's hebben nog steeds voorrang, maar militaire kolonnes en uitvaartstoeten niet meer. Wel is het zo dat die laatste weer door ander verkeer doorsneden mogen worden, evenals processies, door voetgangers gevormde optochten en marscolon nes. De tram moet voorrang verle nen aan het verkeer op een voor- rangsweg. Een automobilist die zijn wagen ergens parkéert, is verplicht z'n sleu teltje mee te nemen. Een uitzonde ring is gemaakt voor wagens die hun motor draaiend moeten houden voor het laden of lossen. Rechts pas seren in files is voortaan toegestaan; bij inhaal- of uitwijkmanoeuvres moet met de clignoteur of met een armbeweging richting aangegeven worden, en auto's mogen voortaan op vijf meter afstand van een straat hoek geparkeerd worden. Men mag zijn voertuig niet meer zo neerzetten dat het uitzicht op verkeerslichten of -borden wordt benomen. In Ne derland krijgen we, net als in het buitenland, geel gekleurde strepen op plaatsen waar, binnen de bebouw- „Flitsen" uit het buitenland BUENOS AIRES. Het spoorweg verkeer in geheel Argentinië is tot stilstand gekomen als gevolg van een 24-uursstaking van de 160.000 spoor wegmensen die protesteren tegen een achterstand in de uitbetaling van de ouderdomspensioenen van 25.000 ge pensioneerde collega's. LONDEN. Tijdens de besprekingen tussen premier Wilson en Bondskan selier Erhard in Londen is geen over eenstemming bereikt over de finan ciering van het verblijf van Britse troepen in west-Duitsland. PARIJS. Honderden militaire in stallaties die deel uitmaken van de Maginot-linie zullen worden ver kocht. De Maginot-linie werd voor de tweede wereldoorlog langs de Franse oostgrens aangelegd en werd als ondoordringbaar voor een west- Duitse aanval beschouwd. ANTWERPEN. Een 300 Vlaamse studenten hebben een dienst in de kathedraal van Antwerpen verstoord. Als protest tegen het standpunt van het episcopaat ten aanzien van de universiteit van Leuven zongen de studenten Vlaamse strijdliederen, totdat zij door de politie uit de kerk werden gezet. MADRID. De Spaanse justitie heeft een vervolging ingesteld tegen een aantal Spaanse intellectuelen, die vrijdag hebben deelgenomen aan een „vrije vergadering" in het gebouw van de faculteit van letteren en wijs begeerte van de universiteit van Madrid. PORTSMOUTH. Van een groep Britse gevangenen die op weg was naar de gevangenis van Pankhurst op het eiland Wight, zijn er negen ontsnapt. NAIROBI. In de verwarring die veroorzaakt werd door de gevechten rond zijn paleis is de kabaka van Boeganda er in geslaagd uit Kampala te ontsnappen. AOSTA. In het autonome gebied Aosta in noord-west Italië, waar de bevolking in hoofdzaak Frans spreekt, hebben communistische en andere afgevaardigden de pas ge kozen voorzitter van het regionale parlement verhinderd zijn functie uit te oefenen. DJAKARTA. De voormalige Indo nesische minister van defensie, gene raal Nasoetion, heeft op een massa bijeenkomst in Medan gezegd dat het Indonesische volk geen voornemens koestert om de „grote leider van de revolutie, Boeng Karno" als staats hoofd te verwijderen. de kom, niet geparkeerd mag wor den. Een doorgetrokken streep op de rijbaan mag niet overschreden wor den. Op invoeg- en uitrijstroken van snelwegen mag niet meer worden ge stopt. Wel mag men voortaan bij een bushalte stoppen om snel passagiers in- of uit te laten stappen. Links verkeer bij kruising Met ingang van 1 januari zal het ook verboden zijn een kruising zo danig op te rijden dat het van links komend verkeer geblokkeerd wordt. Een kruising mag pas opgereden worden als ze onmiddellijk weer vrij gemaakt kan worden of als men zich kan opstellen zodanig dat men tus sen de van links en rechts komende verkeersstromen bestaat. Wat snelheid betreft: op autowe gen mogen slechts diegenen komen die harder dan veertig kilometer per uur rijden. Verder moet men z'n snelheid aanpassen aan het overige verkeer, dus „sukkelen" langs auto wegen is er niet meer bij. Zoals ge zegd worden heel wat verkeersbor den gewijzigd en er worden ook eni ge nieuwe verkeersborden ingevoerd. Daarmee is veelal aansluiting ge zocht bij de in de ons omringende landen in gebruik zijnde borden. BLIK DOOR HET WERELD Egypte maakte grote ophef voor Sowjet-premier Kosygin op bezoek kwam, alsof het een herhaling zou zijn van Chroesjtsjefs visite inder tijd waarbij Nasser enorme kredie ten kreeg om zijn Aswandam te bou wen en andere projecten uit te voe ren. Het resultaat ivas anders. Ko sygin bracht niet alleen geen nieuwe zak met geld meer, hij beloofde zelfs niet dat de afbetaling van hun zeven miljard gulden schuld de Egyptena- ren vergemakkelijkt zou worden. Vriendschap is naar Moskous begrip kennelijk iets heel moois, maar er zijn grenzen aan, zeker financiële. Niettemin had de Rus wel enige mooie uitspraken, waarin hij onder meer aandrong op meer eenheid on der de vooruitstrevende Arabische naties om de „versterking van het imperialistische front" te compense ren. Dat was niet meer dan applaus van Kosygin voor een ontwikkeling die al gaande is: Syrië zoekt meer toenadering tot Cairo. Voor Nasser is hierin alleen bedenkelijk dat zijn aanhang in Syrië dit wel eens meer kon doen om thuis sterker te staan in een door staatsgrepen befaamd land dan omdat de nieuwe macht hebbers in Syrië hem de leiding zo van harte gunnen. Waarschuwing Het voornaamste doel van Kosy gin lijkt wel geweest te zijn de heer Nasser te waarschuwen geen grote ellende te veroorzaken in de Arabi sche wereld. Zijn voornaamste te genstander in eigen kring is nu kor ning Feisal van Saoedie-Arabië, een aanzienlijk bekwamer staatshoofd dan indertijd Saoed was. Nu de strijd in Jemen als maar niet tot een eind schijnt te kunnen komen, heeft Nasser al enige drei gende taal geuit. Maar juist dat han gen en wurgen van zijn troepen in Jemen zou hem moeten leren dat hij er beter niet aan kan beginnen met Saoedie-Arabië in de clinch te gaan. Bovendien kon Kosygin Nasser ma- ven dat hij ook niet te veel oren moest hebben naar de vooral Syri sche eisen dat nu eindelijk eens Is raël moest worden vernietigd. Juist op dit moment werd bekend dat de V.S. Skyhawk-vliegtuigen ge leverd hebben aan Tel Aviv, de eer ste echte aanvalswapens die Israël ooit in Amerika kon kopen. De V.S. hadden voor die leverantie een ivat merkwaardig argument: ze deden het om te voorkomen dat in de Ara bische wereld de balans van krach ten al te veel uit het evenwicht zou komen hangen. Maar het is ivellicht toch wel een goede redenering: hoe meer vooral de Syriërs denken dat hun overwicht groot genoeg is, hoe meer kans er is dat ze daar militair prijft van willen maken. Ook on danks Kosygins waarschuwingen. BONN. Al diverse malen hebben wij de vraag van Frankrijk, of wij de Franse troepen in west-Duitsland willen houden nadat deze aan het NAVO-opperbevel onttrokken zijn, bevestigend beantwoord en ik wil hier nogmaals een „heel duidelijk en ondubbelzinnig ja" laten horen, zo verklaarde de Westduitse Bondskan selier in de Bondsdag na zijn terug keer uit Londen. Ingezonden mededeling Verschuiving Er is nog meer op handen in de Arabische wereld. In Zuid-Arabië ontstaat onrust over het Britse be sluit hier als protectorsweg te trekken. Londen heeft ook al laten doorschemeren dat het een eind wil maken aan zijn bescherming van de vele kleine oliesjeikdommen langs de Perzische Golf. De -vraag is nu of hierdoor de Feisalse machtsgroep of die van Nasser zal worden versterkt. Dan hebben de vroeger in Palesti na wonende Arabieren, die nu in Egypte hun haat tegen de Joodse staat blijven koesteren, bekend ge maakt dat ze van China wapens heb ben kunnen kopen. Dat is dus nog een grote macht er bij die zich be moeit met de Arabische wereld. Een' complex van redenen om te verwachten dat de nabije toekomst hier wel eens minder rustig kon zijn. Al is dat kennelijk niet iets waar naar Kosygin erg verlangt. 'u felle (0-80 km/u in 14 sec.) snelle (125 km/u) sterke (kooiconstructie) zuinige (1 op 14) mooie ruime 4-deurs auto voor een schappelijke prijs *)v.a. 5935,.ine', verwarming, rolhoes, ruitjesproeiers, stuurslot, passeerlicht, parkeeriichten, 2 zonnekleppen. 3 asbakjes, 2 kleerhaakjes, kindersloten, slaapbanken, laadvloer, rubber bumperrozetten, gebittacte carrosserie. Voor nadere inlichtingen of gratis proefrit: Gar. IJ. T. Wandel, Deltastraat 10, Nieuwerkerk, tel. 482 Europese ministerraad FROM AMERICA'S k BEST TOBACCOS Bij Em. Querido's Uitgeverij N.V. is het boek: „Kamertjeszonde" van Herman Heijermans in herdruk ver schenen. „Kamertjeszonde" was het „schandelijke' boek" uit 1S96. Het blijkt nu een boeiende zedenschilde ring van een tijdperk. De foto geeft een door Jan Toorop getekend portret van Herman Heij- er mans. Om de verpakking van melk DEN HAAG, 26-5. Een Nederlands consumptiemelkbedrijf zal nog onge veer drie maanden moeten wachten voordat het weet of het melk in een papieren verpakking van 1% liter wel of niet op de Nederlandse markt mag brengen. Het bedrijf, dat melk in deze verpakkingen (Vz gallon) aan het Amerikaanse leger verkoopt en er de machines voor heeft staan, heeft eind december vorig jaar zijn verzoek bij het Produktschap voor Zuivel ingediend. Het Produktschap staat tot nu toe alleen verpakkingen van een achtste, een kwart, een hal ve en een hele liter toe. Het zal nu eerst aan de in zijn bestuur verte genwoordigde organisaties vragen, hoe die over een verpakking van 1% liter denken en verwacht van hen een welgeargumenteerd betoog. Ook zal hun gevraagd worden, hoe zij denken over een verpakking van twee liter. In de jongste bestuurs vergadering werd hiertoe besloten. De naam van het bedrijf werd niet genoemd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Voorthuizen: L. Blok, Ridderkerk; te Waddinxveen (vak. J. H. Couperus, toez.): C. Treure, Has selt; te Minnertsga; L. J. Prins, Hoogkerk. Ger. Kerken Beroepen te Lopik: kand. Tj. Aus- ma, Maarn. Aangenomen naar Barneveld (vak. J. W. Vlaanderen): H. R. Groenevelt, Urk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Assen (3e pred.pl.): O. J. Douma, Overschie; te Assen (voor de missionaire arbeid in Brazilië): kand. K. Verlind, Spakenburg; te Hattem( vak. C. van Ommen): J. Strating, Alkmaar c.a. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Papendrecht: M. Dray- er, Amsterdam-Zuid en P. van Zon neveld, Bennekom. Vrij Evang. Gemeenten Bedankt voor Zaandam: H. R. Timmerman, Amsterdam-W. BRUSSEL, 26-5. Landbouwvraag stukken zijn opnieuw aan de orde in de Europese ministerraad, die in Brussel is bijeengekomen en die tot vandaag (vrijdag) zijn beraadslagin gen zal voortzetten. Twee van de drie nieuwe markt organisaties, die door de Europese commissie zijn voorgesteld, komen in de eerste plaats ter sprake, die voor groenten en fruit en die voor vetten. De gemeenschappelijke markt voor suiker staat deze keer niet cp de agenda. Wel zullen de ministers van CALCUTTA. Van welingelichte zijde is vernomen, dat op grond van een geheime overeenkomst, die ge sloten zo uzijn tijdens het bezoek van president Lioe-Sjao-Sji van Chi na aan Pakistan, een Chinese mili taire missie op het ogenblik in Dac ca verblijft. RAWALPINDI. Nabij Dargai, in het Pakistaanse district Rawalpindi, is een vrachtauto met- passagiers uit een haarspeldbocht gevlogen en in een ravijn gestort. Tweenentwintig mensen kwamen hierbij om het le ven.' terwijl een dertigtal verwondin gen opliep. ROME. In het centrum van Rome zijn tien mensen gewond geraakt bij ootsingen tussen betogende oorlogs invaliden, die hogere uitkeringen ei sen, en de politie. landbouw van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap opnieuw van gedachten wisselen over het memorandum van de Euro pese Commissie over de instelling van een gemeenschappelijk prijsni veau in Frankrijk, Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden voor een aantal agrarische produkten. Tot het „landbouwpakket", dat op de agenda van de driedaagse bijeen komst staal, behoort verder de be paling van een gemeenschappelijk standpunt van de „zes" voor een voorstel voor een internationale overeenkomst voor de graanhandel. Dit voorstel zou door de E.E.G. moeten werden voorgelegd aan de partnerlanden in de G.A.T.T. (Alge mene Overeenkomst vcor Handel en Tarieven) in Geneve als onderdeel van de „Kennedy-rcnde" waarmede wordt gestreefd naar een afbraak van de internationale douanerechten en andere belemmeringen in de we reldhandel. De vergadering behoort tot de se rie, waartoe de „zes" na de „Luxem burgse akkoorden" hebben besloten om te trachten vóór de zomervakan tie het eens te worden over de be langrijkste nog openstaande proble men van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Tot de vraagstuk ken, die althans in beginsel konden worden opgelost, behoort de regeling voor de gemeenschappelijke financie ring van het landbouwbeleid. De Eu ropese ministerraad bereikte dat re sultaat in de nacht van de 11e mei. C.N.V.-vakantie-oord op Walcheren UTRECHT. 26-5. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond, de heer J. van Eibergen, zal vandaag (vrijdag) het vakantie-oord „Bos en Duin" op Walcheren in ge bruik stellen. Dit vakantie-oord is gefinancierd door de christelijke vakbeweging en bestemd voor leden van de bij het C.N.V. aangesloten bonden en hun huisgenoten.- PARIJS. Drie consortia van grote internationale industrieën hebben op verzoek van de NAVO een offerte opgemaakt voor de levering van in stallaties die gebruikt zullen worden om een geheel nieuw beveiligings systeem aan de grenzen met de com munistische landen op te bouwen. LAGOS. De militaire bewindheb bers in Nigeria hebben alle politieke partijen opgeheven en verklaard, dat het leger drie jaar aan de macht zal blijven. Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 28 MEI. NED. I: 10.30 Telcac; 10.00 Onder de loep; 16.20 Achter het stuur; 16.45 Stalen zenuwen; 17.05 Wie het laatst blaft 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Waarom? Daarom! 19.28 Station Petticoat; 19.52 Morgen is het zondag; 20.00 journaal; 20.20 lk hou van Hollands; 21.05 Dit is Rudolf Noerejew; 21.50 Da sind ioir wieder; 22.10 Attentie: 22.30 Aan de voor avond van Pinksteren; 22.40 jour naal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.21 Cox aangenaam20.30 Souvenir uit Hol land21.30 Mies en scène; 22.15 jour naal. ZONDAG 29 MEI. NED. 1: 11.00 Eucharistieviering van Pinksteren; 15.30 Concert Yehu- di Menuhin; 16.30 Circus overal; 17.00 Pinksterdienst in Naaldwijk; 19.00 Woord voor woord: 19.06 Huckele- berry Hound; 19.30 Met gesloten deu ren; 20.00 journaal; 20.05 Mario del Monaca zingt; 20.35 Kunstgrepen; 21.00 Madame de...; 21.55 Close up ill swing; 22.25 journaal. NED. 11: 16.00 De Pasja en de beer; 16.55 Sound of mototown: 19.00 Do minique; 19.05 Waller and Connie; 19.30 De bosbrigadiers; 19.55 Op reis met dr. L. v. Egeraat; 20.00 journaal; 20.05 De Zweedse gouvernante; 20.30 Music on command; 21.00 Iels bij zonders; 21.50 Festival rubriek; 22.30 journaal. MAANDAG 30 MEI. NED. I: 14.30 Honkbal; 15.20 Ren- dez-vous Newport; 16.00 Honkbal; 16.35 Flipper; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak19.05 Comedy Capers; 19.20 Openbaar Kunstbezit; 19.35 Sport in beeld; 20.00 journaal; 20.20 Der lie be Aügusüh; 23.10 journaal. NED. II: 16.00 Medicin Bow be dreigt; 17.15 Een muisje; 20.00 Nieuws 20.01 's Is zó bij de luchtmacht; 20.25 Uitbreiding Ouder Amstel; 20.50 Josh White zingt muziek uil de nieu we wereld; 21.05 Attentie voor sport; 21.30 Composities voor vioolvirtu ozen; 22.05 Zij dan, die Zijn woord aanvaardden, lieten zich dopen 22.10 Sport in beeld; 22.25 journaal. FEUILLETON „Dank u". Hij keek op en zag, dat de sekretaresse even een blik op de foto wierp. „Kent u deze dame?" vroeg hij. Het meisje kreeg een kleur en keek hem verward aan. „Ze heeft hier vroeger gewerkt, meneer", ant woordde ze op afgemeten toon. „Bent u welicht haar opvolgster? Hoe lang werkt u hier al?" „Ruim twee jaar, meneer". „En zij was zeker vóór u hier de steno-typiste?" Het meisje knikte. „Nou, zeg verder maar niets. Ik weet er alles van. Ik ben volkomen op de hoogte. Kwam ze hier wel eens?" „Een enkele keer, meneer. Meneer Laarhof had het niet graag". „Dat kan ik me voorstellen. Ik neem aan, dat ze het voortaan niet meer in haar hoofd zal halen hier te komen, doch mocht ze het onver hoopt wagen, dan ben ik voor haar niet te spreken. Is dat duidelijk?" Het meisje glimlachte even en knikte. „Ik begrijp het, meneer". Ze wilde weer vertrekken, maar Gijs riep haar bij de deur terug en vroeg: „Ik wil een indiscrete vraag stellen, juffrouw. „Van Loon, meneer". „Juffrouw van Loon. Neemt u het me niet kwalijk, maar ik wil graag weten, hoe de verhoudingen hier wa ren. Hoe stond u tegenover mijn schoonvader?" Opnieuw kreeg het meisje een kleur. Ze stak haar hand uit en Gijs zag een brede gouden ring. „Wat denkt u wel van me? Ik ben al bijna een jaar verloofd!" „Dat doet me genoegen, juffrouw van Loon. Daardoor stijgt u in mijn achting. Wilt u me alstublieft deze vraag niet kwalijk nemen? Als ik u beledigd heb, dan bied ik u daarvoor mijn excuses aan". Ze begon te glimlachen. „Zo erg is het ook niet, meneer. Meneer Laar hof was altijd heel behoorlijk tegen mij". „Van mij kunt u onder alle om standigheden hetzelfde verwachten, juffrouw van Loon. Dank u wel". Hoofdstuk 13. Zorgen om het bedrijf. Na veertien dagen had Gijs een be slissing genomen. Hij reisde naar Valkenswaard en zette daar de situ atie uiteen. Hoewel spijtig .kon men begrip opbrengen voor de moeilijke situatie .waarvoor de jongeman zich geplaatst zag. En als meneer Bol nogeens van gedachten veranderde, dan kon hij altijd weer terugkomen. En wilde meneer Bol een getuig schrift? Je kon nooit weten, waar het goed voor was. En gaat u alstu blieft niet weg zonder een kistje eer ste klas Flavors? Gijs werkte in die tijd van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. Hij had een conferentie gehad met het be stuur van de vakorganisatie en het resultaat was, dat hij op de mede werking van de heren kon rekenen, 's Morgens zetelde Gijs in zijn kan toor, werkte de post af, besprak eventuele moeilijkheden met zijn boekhouder en dicteerde enkele brie ven aan zijn sekretaresse, waarmee hij sinds die eerste ochtend uitste kend overweg kon. Maar des mid dags ver toefde hij in de fabriek, liet zich van de grond af aan op de hoog te brengen van de verschillende fa bricagemethodes, ging met hem de verschillende machines langs, luis terde nauwlettend naar de uiteen zettingen van Valkema en kwam zo doende geleidelijk aan op de hoogte van de meeste mogelijkheden en moeilijkheden, die er verbonden wa ren aan de vervaardiging van de ver schillende soorten limonades, met en zonder koolzuur, met en zonder kleurstof,met en zonder vruchten- essences, met en zonder suiker, met en zonder zoetstof. Aanvankelijk duizelde het hem en dacht hij de ma terie nooit onder de knie te zullen krijgen. Doch de ijzeren wil om op de hoogte te komen van alles, wat met hel vak en het bedrijf te maken had, bleek tot gevolg te hebben dat hij na enkele maanden wat zelfstandiger kon optreden en soms eigen beslis singen nam, die in de meeste geval len het beoogde resultaat opleverden. In de avonduren thuis verdiepte hij zich in allerlei vakliteratuur, ook uit net buitenland, ging de verschil lende methodes vergelijken en be sprak die dan de volgende dag met zijn bedrijfsleider. En na enige tijd kwam hij iet dc min of meer ontstel lende conclusie, dat de machines al lang niet meer de modernste waren en dat verschillende collega's een door GERRIE BOS vee) grotere omzet konden bereiken, omdat ze moderne fabricagemetho des toepasten, die in het bedrijf in de Spuistraat niet mogelijk waren, omdat de machines daarvoor niet deugden. Hij bezocht een paar vakbeurzen en bekeek de moderne machines. Liet zich inlichten over de prijs, maar die was om van te schrikken, al liet hij dat nooit merken. Veertigduizend gulden voor een snellere vul machi ne was heel gewoon. De Bank zou hem z'.en aankomen. Ellendig, dat hij niet over voldoende kapitaal be schikte om het bedrijf te moderni seren Toch zou het binnen afzien bare tijd die kant uit moeten, wilde hij aan de steeds grotere concurren tie het hoofd kunnen bieden. (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7