Nieuwe elektronische bietendunmaeliine is te Haamstede te zien ONZE PUZZEL-RUBRIEK STREEKNIEUWS KERKDIENSTEN IN HET WEEKEND DOKUMENTAIRE DE ZOON VAN ARAM LAND- EN TUINBOUW HAAMSTEDE» 2G-5. Een gloed nieuw systeem van bietendunmachi- ne heeft haar intrede in Nederland gedaan en van de 5 die er momen teel in Nederland draaien, is er één in Haamstede in bedrijf te zien. Het loonbedrijf Gebr. Boot uit Haamste de kocht tesamen met loonbedrijf Joh. v. d. Wekken uit Brouwersha ven dit apparaat dat we woensdag middag in bedrijf zagen. De Fahse Monomat, zo is de naam wordt door de trekker op de hef in richting genomen en naast de aan sluiting op de aftakas is ook een con tact nodig met de stroombron van de trekker, de accu want de machine heelt stroom nodig. De machine neemt 6 rijen mede die echter wel met de precisie-machine gezaaid moeten zijn. De apparatuur is af te stellen op 20 cm zodat de bieten op een goede afstand van elkaar ko men te staan. Boven elke rij draait een door de aftakas aangedreven propellor met 8 kleine mesjes die zeer snel in het rond door de grond worden bewogen zodat alles wat op die rij staat weggeslagen wordt. Vlak over de grond beweegt zich een tas ter, die, wanneer het een bieten plantje raakt via een elektronisch „brein" een impuls geeft met de op dracht om na 5 cm de mesjes in te trekken, hetgeen dan promt gebeurt zodat het bietenplantje blijft staan. Vlak erachter draaien de mesjes weer in de grond en woelen de grond om totdat ze bij de volgende plant weer omhoog gaan. Staat er geen plant dan blijven ze in de grond. Voordeel Het grote voordeel van deze ma chine is dat ze ook bij een minder goed opgekomen gewas elk plantje aftasten en laten staan hetgeen de huidige z.g. „blinddenkers" niet doen Aan deze stelling zit natuurlijk vast dat het bietenland vrij schoon moet zijn want ook bij een flink onkruid plantje geeft de taster zijn impuls door zodat de mesjes ook hem laten staan. Ook het nog niet 100-procen- tige ééncellige zaad speelt de machi ne parten want wanneer er twee of drie naast elkaar staan wiJpt het messensysteem er overheen. Een aardleiding zorgt voor de nodige con tacten. Achterop is een zit gemon teerd waarop een persoon de zaak kan bijsturen hetgeen in bergland noodzakelijk is. Hier is het een volle éénmans-bediening; de man die op de trekker zit doet alles. De machine kost f 15.000.- en draait deze week ook nog in Noord-Beveland, Tholen en op Flakkee. De machine voldeed in de Westhoek vrij goed op het per ceel bieten van de heer J. Lekker- kerk aan de Serooskerkseweg te Haamstede. (Foto: Nieuwsbode). De puzzel van vorige week is er uit. Het aantal inzendingen was dit maal minder groot dan anders. We houden het maar op de schoonmaak, die de dames in de slotfase nog wat zal bezig houden. De eerste prijs is bestemd voor: De heer P. Francois, Huize „Duinoord", Haamstede De tweede prijs gaat naar: De heer B. Delfgauw, Zweedse Rode Kruis ziekenhuis Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. eg; 2. kardoes; 7. riet; 10. pok; 11. aal; 12. bon; 13. harpoen; 16. beetje; 19. ora; 20. let- DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. soort kwast; 6. email v. d. tanden; 11, noodsein; 12. krantenjongen; 14. dierenliefkozing; 15. het Romeinse rijk (afk.); 17. ver warming; 19. maanstand (afk.); 20. klap; 22. keukengerei; 23. voorzetsel; 25. lofdicht; 26. plaats in Gelderland; 29. paarden sturen; 31. elektrisch ge laden deeltje; 32. bedeksel; 34. enzo voort (afk.); 35. gesloten; 37. verdriet hebben; 40. Duits telwoord; 42. dun; 43. water in Friesland; 44. Duitse badplaats; 46. ontvangdraad; 49. graafwerktuig; 51. vrouwelijk zoog dier; 53. artikel (afk.); 54. visgerei; 56. grote-vloot; 59. plaats in Spanje; 61. niet vast; 62. Oosterse titel; 64. vaartuig; 65. kledingstuk; 66. Engels voorzetsel; 68. herkauwer; 71. met dank (afk.); 72. klein plantje; 74. Eu ropeaan; 75. vreemde munt; 77. na righeid; 78. onwaardig. ZIERIKZEE Geruchten Verhalen als zou een ongeveer vijf weken geleden op de Grevelingen- dam gevonden militair, een geweld dadige dood zijn gestorven, zijn - zo wordt ons van hoogst bevoegde zijde bevestigd - van elke grond ont bloot. Er zijn althans op dit moment geen aanwijzingen, die op het tegen deel kunnen wijzen. Wel is van poli tiële zijde een onderzoek ingesteld, maar dat heeft niets opgeleverd, dat voedsel zou geven aan de geruchten, die hardnekkig hier en elders circu leren Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 7 juni zal de (18e) al gemene vergadering worden gehou den van het bestuur van het water schap Schouwen-Duiveland. De ver gadering wordt gehouden in 's Lands- kamer. De agenda telt een zestien tal punten. De „Dunant" gaat varen met streekpatiënten Het Rode "Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant" gaat weer een boot tocht maken met patiënten, waaron der ook een aantal van Schouwen- Duiveland. De inscheping van de pa tiënten uit deze streek vindt plaats te Zijpe op 6 juni a.s. Gevaren wordt naai- Werkendam, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Vlaardingen. De paardenmarkt A.s. woensdag 1 juni zal op de Varremarkt, Lammermarkt en rond de toren weer de jaarlijkse „Paar denmarkt" worden gehouden. Hoe wel er wel geen paarden te koop zullen worden aangeboden is er van alles te koop, want de belangstelling van de zijde der kooplieden is groot, wat blijkt uit het feit dat er plm. 120 kramen een plaats op het markt terrein zullen innemen. Ook zullen enkele standwerkers aanwezig zijn. MADRAS. Twintig personen zijn omgekomen bij een. spoorwegongeluk dat zich donderdag voordeed in het zuidoosten van India. Het aantal ge wonden bedraagt ongeveer twintig. De trein reed van Bangalore naar Poona. Haamstede kreeg er „De Zeemeermin" bij, dat werd geopend door de direc teur van gemeentewerken te Westerschouwen de heer Z. Roseboom. Eige naars van deze moderne eetgelegenheid zijn de heer en mevr. A. v. d. Zande-Wessels, die hun sporen in het horeca-bedrijf reeds ruimschoots hebben verdiend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) seis; 22. Urk; 24. kloenen; 26. sto ren; 29. Eli; 30. e.k.; 32. ali; 33. pari; 35. sela; 37. niets; 39. o.a.; 40. ferm; 42. rede; 44. et; 45. tiran; 47. rhand; 49. bate; 51. ent; 52. ar; 53. vol; 54. ekster; 57. treiler; 61. nat; 62. res sort; 64. tee; 66. talent; 68. naasten; 71. non; 72. end; 74. Lea; 75. rots; 76. belonen; 77. ik. Verticaal: 1. echo; 2. kop; 3. ako- lei; 4. dante; 5. o.a.; 6. Elbe; 7. rot; 8. injurie; 9. tij; 10. praler; 12. be stand; 14. ark; 15. een; 17. Els; 18. ere; 21. snel; 23. knotten; 25. olifant; 27. oliebol; 28. spotten; 31. karn; 34. aai; 35. sr.; 36. Emma; 38. set; 41. enteren; 43. e.d.; 46. restant; 48. arts; 50. aletta; 53. vitale; 55. kat; 56. ren; 58. rondo; 59. era; 60. ree; 63. stee; 65. enak; 67. los; 69. Sen; 70. jr.; 73. nl. voor zendag 29 mei (le Pinksterdag) en maandag 30 mei (2e Pinksterdag) Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gi*ote kerk: 10 uur ds. Lam (Bed. H. Doop). Gasthuislcerk: 9.30 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. J. van Woerden uit Middelburg. Kerk- werve: 9.30 uur ds. Zonneveld. Se- rooskerke: 11 uur ds. Zonneveld. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere, 11 uur J. Al- lewijn uit Middelburg. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendtfke: 9.30 uur ds. Roodenburg. Brouwers haven: 10 uur ds. Oort (Bed. H. Poop) Zonnemaire: 10 uur eerw. heer Jans- ma en ds. Feunekes. Noordgouwe: 11 uur ds. F. C. M. Roodenburg (Ge zinsdienst). Breischor 11 uur ds. M. G. Westerhof. Ouwerkerk: 11 uur ds. J. B. Assendorp. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur ds. Groehewegen, 6 uur ds. H. J. Groenewegen uit Papendrecht (Bed. H. Doop). Sirjansland: 10 en 6.30 uur eerw. heer Kesting uit Dirksland. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. J. Noordhof uit Den Bommel, 5 uur ds. Leden van de Chr. Plattelandsorganisaties op Schouwen-Duiveland maakten een trip naar de vogelbroedgebieden in het dominiale duingebied. De be langstelling bij de uitleg was onverdeeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) H. Scholing uit Scharendijke. Renes se: geen dienst. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Scholing. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zon nemaire: 10 uur eerw. heer Jansma en ds. Feunekes (in de Herv. kerk), 2.30 uur eerw. heer Jansma. Nieu werkerk: 10.30 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur dr. J. H. Becker uit Nieuwerkerk, 3 uur ds. J. C. Slin- genberg uit Goes. Bruinissc: 10 en 5 uur ds. Den Heeten. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer (voorber. H. A.). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. 2e Pinksfcei'dag 9 uur ds. J. Westerink. Kerkwerve: 11 en 6 uur ds. Westerink. 2e Pinksterdag 9 uur ds. Op den Velde. Haamstede: 10 uur Dienst des Woords, 3 uur ds. Weste rink. Nieuwerkerk: 10 uur Dienst des Woords, 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. J. Karens uit Nieuwer kerk. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsd\jk: 10 uur ds. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur ver lossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: le en 2e Pinksterdag Eu charistievieringen om 7.30, 10 en 19 uur. Haamstede: le en 2e Pinkster dag Eucharistievieringen om 8.30, 10 en 19 uur. Of Renesse nu zelf wel zo blij geweest is met Jan Schapers film op de beeldbuis donderdagavond, is een vraag apart, maar ook al er kent men snel dat in zo'n dokn- mentaire een stuk subjectiviteit steekt, dan is het wel indrukwek kend duidelijk geworden dat veel van betgeen vroeger vrij zuiver en gaaf was, dreigt te worden over stemd door de motoriek, van wat wel met het ellendige woord „tou- risten-industrie" wordt aangeduid. De Westhoek - Renesse incluis - was vroeger een naam. Het was indentiek met werkelijke ontspan ning, met rust, met schoonheid, maar in de na-damse en na-brugse periode dreigt dit snel voltooid verleden tijd te worden. Sex en geld zijn ook ginds mach tige slagwoorden geworden. Men bogrijpe ons wel, we willen niet terug naar de hypocrisie van een voorbije tijd. Nog minder zouden wij allen betrokken bij het vreem delingenverkeer, een goed belegde boterham misgunnen. Er moet hard genoeg voor worden gewerkt, maar naar een soort modus moet het wel toe, een soort evenwicht, zodat de kern, het essentiële niet helemaal te grabbel wordt gegooid voor een handvol zilverlingen. Natuurlijk is het allemaal een mentaliteitskwestie. Sexualiteit is ook - of liever juist - in de vakan- tietijd een faktor, maar die moet wel ingepast in een bredere formu le van levens- en ontspannings kunst. Het meisje dat louter zwij melt van jongens en de jongen, die alle golven, luchten, bomen, bloe men en planten ruilt voor de bor sten en heupen van de camping meisjes, schieten hun ontspan- ningsdoel natuurlijk voorbij, maar men zit met de gegevenheid. We geloven dat het kader van het patroon der ontspanningsmo gelijkheden best wat nauwer kan worden en dat de leidingsgeven- den best wat selectiever tewerk kunnen gaan. Te snel anders komt Renesse, komt de Westhoek te recht in een kuil van bedenkelijk heden, waartegen tevoren al ge noeg is gewaarschuwd. Of,men een strand nu ziet als een paradijs of een „zandbak van de duivel", de camping, het hotel behoeft er geen verlengstuk van te worden. Er valt best wat te maatregelen, wat in evenwicht te brengen, want (we ci teren), anders „blijft er van de oorspronkelijke ongereptheid niet anders over dan een asbak in plaats van een strand, een jukebox in plaats van een stil dorpscafé, een nozem in plaats van een boer". De ze-kunnen-er-nog-wel-bij men taliteit en het-brengt-tocli-geld-op excuus moeten dan echter wel averboord. Iets daarvan heeft Scha- per's dokumentaire toch wel aan getoond. En misschien voert dat tot het besef dat deze streek nog al wat te verliezen heeft of al ver loren heeft, ook al rinkelt de kas sa-bel harder en frekwenter dan vroeger. Overigens zou het ook onjuist zijn uit deze dokumentaire een eenzijdige conclusie te trekken. Op het subjectieve hebben wij reeds gewezen. Laten we niet ver geten dat het hier en ginds en daar ook opvallend correct gaat, on danks de langzamerhand wel over stelpende drukte. En tot slot nog dit: we leven snel en het Victo riaanse tijdperk is ook in Neder land echt voorbij. Verticaal: l. persoonsafbeelding; 2. vervoerbedrijf (afk.); 3. zangnoot; 4. verlaagde toon; 5. Weg met bomen; 6. gepelde gerst; 7. reeds; 8. animo; 9. klein persoon; 10. cijferen; 13. vo gel; 16. meisjesnaam; 17. vlees; 18. onverstandig; 19. plaats in Gelder land; 21. gewricht; 22. stip; 24. deel v. d. voet; 25. bez. voornaamw.; 27. jongensnaam; 28. stootstok; 30. de onbekende (afk.); 32. veelarmige ri viermond; 33. zuidvrucht; 36. boom; 38. rivier in Nederland; 39. lidwoord; 41. boom; 44. uitstalkast; 45. nu en dan; 46. bekende opera; 47. grond bij een huis; 48. reus; 49. schrede; 50. steenvrucht; 52. onder andere (afk.); 55. stofmaat; 57. bedorven; 58, leef tijd (Eng.); 59. gek (Eng.); 60. plak middel; 63. geen uitgezonderd; 64. te gen; 67. watering; 69. als eerder (afk.); 70. voor; 72. inhoudsmaat (afk.); 73. voorzetsel; 75. Frans pers. voornaamw.; 76. getij. 17. De avond viel reeds toen Aram en zijn zoon de burcht bereikten. Bij de poort wer den zij opgewacht door Perguye. „Wij heb ben een troep wolven verslagen!" riep Ro nald, zodra hij zijn pleegmoeder zag. „Ba- zijn deed ook mee, hij kan heel goed vech ten. Hij gebruikt geen zwaard, maar een „goedendag", ge weet wel, zo'n staaf met een ijzeren bal. En de zigeunerin, die wij gered hebben, zei dat ik op moest passen, omdat mij een onheil dreigde!" Perguye had glimlachend toegeluisterd, maar bij die laatste woorden betrok haar gezicht. „Een onheil?" herhaalde zij, Aram vragend aanziend. Deze haalde de schouders op „Wij heb ben een zigeunerin van de wolven gered", verklaarde hij „De vrouw was natuurlijk erg overspannen. Men kan niet veel waarde hechten wat iemand in zo'n toestand zegt". „Het kan zijn", antwoordde Perguye, „maar haar woorden ondersteunen mijn vrees. Sinds wij door die Engelsen be trokken zijn geworden in die Norfolkschat, ben ik niet gerust meer". „Met de Norfolkschat hebben wij ge lukkig afgedaan", zei Aram, „ik heb de kaart meegegeven aan Bazijn, die Gloster achterna reist, dus hebben wij verder niets meer met die onheilbrengende schat uit te staan. Als Bazijn zich haast, haalt hij Glos- ter vanavond nog in". Maar Bazijn was niet iemand die zich haastte. Rustig reed hij door het woud, ge nietend van de zuivere boslucht, die - vol gens hem - slechts door de geur van wijn geëvenaard kon worden. Zonder de ge stalte te bemerken, die hem achter een boom bespiedde, reed hij naar een herberg, die zich dicht in de nabijheid bevond. Na zijn paard aan een stalknecht te hebben gegeven, stapte hij naar binnen en vroeg een kroes van de beste wijn. „Een ogenblik vriend", zei hij tegen de waard, toen deze hem het gevraagde ge bracht had, „zijn hier misschien twee En gelse edelen met hun gevolg voorbij ge komen?" Bij het horen van deze vraag bleef de juist binnenkomende luisterend staan. Het was dezelfde die zo-even Bazijn bespied had

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4