0 vogels in öe BRoeötijö Lijst 3 ANKER méér durf en visie bij toerisme en recreatie van nü De Britse zeeliedenstaking Van de boekenplank Veel praten zette geen zoden aan de dijk van Verkeersplan Heel de stad ronkt vanwege lijst Het is weer mei. Boinen en struiken zijn in liet lilail geschoten en tussen dat groen laten de vogels hun bruiloftslied weerklinken. Wij zfjn al gauw geneigd om romantiek te zoeken achter het lieflijke, geïnspireerde zingen van de vogels in het voorjaar. Maar al hebben tal van zangvogels kennelijk plezier in hun vocale prestaties, het is bjj hen toch geen „kunst om de kunst". Door middel van zingen bakenen de mannetjes in de lente hun territorium af en wee de indringer die probeert over de grensstreep te komen! Een tweede functie van de zang is, dat de vrouwtjes erdoor worden aangetrokken. Om zich een partner te winnen doen de mannetjes trouwens nog een heleboel méér moeite. Kieviten ma ken dolle buitelingen in de lucht. Pauwen pronken met hun schitteren de staart - waarbij ze er wel voor zorgen dat de grauwe achterkant ervan wordt afgewend van de ge liefde! Kemphaantjes voeren spiegel gevechten uit. Baltsen noemt men deze hofmakerij. Groot aantal variaties En daarmee hebben we nog maar enkele vormen van het baltsen ge schetst. Want tussen de opvallende wijze van bruidswerven van de kor- hanen en het simpele getrippel van de mannetjesmussen ligt een ontel baar aantal variaties, verschillend van vogelsoort tot vogelsoort. Raven bijvoorbeeld trachten de wijfjes te imponeren door een spectaculaire bruidsvlucht. De Australische liervo gel heeft het de hele dag druk met het aanleggen en schoonhouden van dansvloerties in zijn territorium. Op die toneeltjes verschijnt hij dan als een vaardig solodanser, die, al zin gend, met zijn sprongen en danspas sen probeert indruk te maken op het zwakke geslacht en bovendien nog kan pronken met een prachtige ve rentooi. Het wervingsspel van de in ons land broedende meeuwen lijkt heel wat minder idyllisch! Toch vertoont ook dat de grondtrekken van alle vo gel,, verlovingen": imponeerhoudin gen, dreighoudingen en - als de aan gebedene daar op de gewenste ma nier reageert, namelijk door een on derdanig gedrag - het geven van ge schenken. Dat bestaat dan in het aanbieden van voedsel aan de part ner, die bij wijze van jawoord een „kinderlijke" bedelhouding aanneemt Ook strootjes en takjes worden be schouwd als attenties die de vrouw tjes aanspreken. Er zijn zelfs vo gels die vóór ze op vrijersvoeten gaan al een paar slordig in elkaar gegooide nesten klaarhebben. De aanstaande echtgenote maakt daar een keuze uit en het gekozen nest wordt vervolgens afgebouwd. Het maken van deze „speelnesten" betekent overigens niet, dat alleen de mannetjesvogels het bouwvak verstaan. Soms bouwt alleen het vrouwtje, en dikwijls bouwen man netje en vrouwtje samen het nest. Verschillende vogelnesten In vogelnesten is een grote ver scheidenheid. Sommige vogelsoor ten volstaan met een kuiltje in de grond, dat een zachte voering krijgt (of niet!). Voor ander vogels word! het een nest in heggen of struiken, of in .de vork van een boomtak. Er zijn kleine vogels die het levenslicht KESSEL. In zijn woonplaats te Kessel (Limburg) is de 13-jarige J. Slots, die daar donderdagavond op zijn fiets reed, door een auto gegre pen. De jonger werd op slag gedood. DOORNENBURG. De algehele restauratie van kasteel „De Doornen burg" in de Betuwe - een van Ne derlands fraaiste middeleeuwse burchten - is nagenoeg voltooid. Ingezonden mededeling ZIER IKZEE LONDEN, 26-5. Het Britse Lager huis heeft donderdagavond zonder hoofdelijke stemming zijn goedkeu ring gehecht aan de maatregelen van de regering-Wilson in verband met de zeeliedenstaking. Deze maatregelen geven de rege ring bevoegdheden om de gang van zaken in de havens in de hand te houden en zo nodig maximum-prij zen voor voedingsmiddelen vast te stellen. Eerder had de regering een com missie van vier leden aangewezen om de oorzaken van de zeelieden staking te onderzoeken. aanschouwen in een korfvormig nestje, dat zachtjes wiegelend hangt aan een boomtak. Andere vogelkin deren, zoals de jonger» van de arend, maken zodra ze het ei hebben verla ten kennis met de ijzige koude van het hooggebergte. Véél beschutting kunnen ze van het grote roofvogel nest van hun ouders niet verwachten Maar gelukkig zijn ze, in tegenstel ling tot het gros van de vogelbaby's, daarop goed gekleed: ze dragen een dikke, beschermende donslaag. Vele vogeleieren vertonen een prachtige tekening. Deze tekening verschijnt cp de eieren vrij kort voor het verlaten van het vogellichaam, en zit alleen „buitenop". Dat de vorm van vogeleieren kan afwijken van wat wij als „de" ei- vorm beschouwen, bewijzen de tol- vormige, ronde, ovale en cilindervor mige eieren, die kenmerkend zijn voor bepaalde vogelsoorten. Die verscheidenheid aan vogeleie ren in een even grote verscheiden heid aan nesten belooft heel wat voor de toekomst: het handhaven van de verscheidenheid in vogelsoorten. Want op het leggen van de eieren volgt de drang tot broeden, die vrij wel elke vogel is ingeschapen - be halve dan de koekoek. Zijn de eie ren eenmaal uitgekomen, dan heeft een jonge vogelvader het dikwijls te druk om te zingen. Onafgebroken vliegt hij heen en weer om de jonge vogeltjes in het nest van voedsel te voorzien, tot hij het tijd vindt om zijn echtgenote op het nest af te los sen. Hebben de jongen niet langer de beschutting nodig van de moederlijke vleugels, dan gaan de beide oudervo gels op voedsel uit. Geen menselijke interpretatie Maar al is het volstoppen van de gapende, felgele of oranje bekjes van de jongen doorgaans een taak die de ouders samen met een roerende ij ver volbrengen, dat betekent toch niet dat wij de verhouding ouders- kinderen in de vogelwereld al te „menselijk" moeten gaan interprete ren. Hoe intelligent vogels soms ook lijken te handelen, hun gedrag is meestal instinctief bepaald. Dekking bjj gevaar Instinctief zoekt een vogel dekking bij gevaar, volgens zijn instinct kiest hij zijn broedgebied, werft hij een partner en bouwt hij een nest. In stinctief gapen en bedelen de jongen en instinctief antwoorden de ouder vogels op die „sleutelprikkel" met het enige dat daarop wordt verwacht voedsel. Raakt een vogel echter in omstan digheden waarop hij geen aangebo ren reactie kan geven, dan handelt hij dikwijls bijzonder „onverstandig" Heeft een koekoeksjong bijvoorbeeld een ei of een jong van zijn stiefou ders over de rand van het nest ge werkt, dan bekommeren de ouders zich daar niet om. Al zou zo'n eigen telg op de nestrand blijven liggen, dan zou hij toch geen levenskans meer hebben. Want vogelhouders die een of meer jongen hebben te ver zorgen, vervullen die taak slechts op twee voorwaarden. Ten eerste moe ten de jongen zich ïh het nest be vinden, en ten tweede moeten ze met wijd opengesperde bekjes om voed sel vragen. Een jong dat op de nest- rand ligt telt niet meer mee en komt om. Triest misschien - maar van „har teloze" of „domme" ouders kunnen we toch niet spreken. Zelfs dat „on sympathieke" koekoeksjong - dat ge middeld vijf jonge zangvogeltjes het leven beneemt - mogen wij eigenlijk niet onsympathiek vinden: het han delt volgens zijn natuur, evenals zijn onbekende moeder dat deed toen ze haar ei legde in andermans nest. Straks zullen ze vcor het eerst uil- vliegen naar zuidelijke landen, de jónge vinken en de nachtegalen, de kieviten en de spreeuwen. In een compleet verenpak, met stevige slag pennen, ontwikkelde spieren en ster ke snavels. Jonge meesters in de zangkunst en bedreven in het vlie gen. Ze zullen niet allemaal terugko men, het volgend voorjaar. Het vo gelleven is gevaarlijk. Maar toch zul len vele van de jonge vogels die bin nenkort hun zangoefeningen houden in bossen en velden, als het wéér len te is hofmaken, nestelen en broeden in dezelfde omgeving als waar ze eens uit het ei zijn gekropen. Trekkers en strandvogels, ze ken nen de seizoenen en ze kennen hun broedgebied. Verbaat u dus niet als u de merelman die nu rondscharrelt in uw tuin op zoek naar voedsel, vol gend jaar opnieuw af en aan ziet vliegen met proviand voor een stel onverzadigbare merelkinderen. het schelpennest van een scholekster „Lopend en kijkend door Zierikiee" ZIERIKZEE, 2615. Donderdag- avond is aan het college van b. w. een eerste exemplaar aangeboden van het toeristische boekje: „Lopend en kijkend door Zierikzee", een werkje dat uiteraard be-oogt de vreemdelingen nog wat meer weg wijs te maken in Zierikzee. Het boekje werd samengesteld door de heer Ad Braat. De heer Ad Smal- legange maakte de foto's, terwijl boekhandel Volkeri het boekje pous seert. Het is niet in Zierikzee ge drukt, maar het zou een beetje zure- druiverig zijn daarover te kniesoren. Het geheel maakt een interessante indruk en de aanpak is wat licht voetiger en origineler dan men nor maal van dit soort boekjes gewend is, waarmede overgens niets ten na dele gezegd wil zijn van vroegere werkjes. Twee jongens gedood door granaatontploffing BRUSSEL, 27-5. Bij een ontplof fing van een granaat uit de tweede wereldoorlog zijn donderdagavond twee jongens in een tehuis in de Bel gische plaats Weelde bij Turnhout om het leven gekomen. Twee andere jongens werden zwaar gewond. De knapen hadden de granaat vermoe delijk gevonden in de omgeving van het tehuis, waar een honderdtal we zen en verlaten kinderen verblijven, en mee naar hun kamer genomen om er mee te spelen. De slachtoffers zijn tussen de 14 en 16 jaar oud. Tijdens de oorlog is bij Weelde heftig ge vochten en nog steeds worden er wa pens en munitie gevonden. DEN HAAG. Amerikanen en Ne derlanders zullen op de tweede Pink sterdag op de Amerikaanse militaire begraafplaats te Margraten de mili tairen uit de tweede wereldoorlog herdenken, die daar hun laatste rustplaats hebben gevonden. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft vanmiddag een twintig tal jongeren verhinderd voor het Portugese consulaat in de hoofdstad een sitdowndemonstratie te houden tegen het op politieke gronden ge- vangenhouden van Portugese bur gers. n Vandaag vrijdag wordt de auto weg Dusseldorp/Neuss-Dormagen voor het verkeer geopend. De weg is 14 km lang en maakt deel uit van de op de linker-rijnoever aan te leg gen autoroute Ludwigshafen-Goch. De aanlegkosten belopen 42 miljoen mark (bijna 38 miljoen gulden). ONDERWIJS Examens Chr. U.L.O.-school te Zierikzee Voor het U.L.O. 3 certificaat, af gegeven door de 3 M.U.L.O. vereni gingen in Nederland slaagden: De dames: L. A. Hanse te Midden- schouwen; G. S. N. Jonker te Wes- terschouwen; I. M. Kik en H. J. de Vlieger te Duivelend; J. van Kooten en M. E. Okkerse te Bruinisse; J. P. N. Sanderse. J. L. M. Moermond en M. Th. C. Warrens te Zierikzee, en de heren: J. S. Dekker en P. K. S. de Oude te Zierikzee; C. L. van Dongen te Westerschouwen; J. de Jager te St. Philipsland; J. Jumelet te Brui nisse; A. J. Rotte te Duiveland en M. C. v. d. Wcele te Middenschou- wen. Afgewezen: 1 candidaat. Gemeenteraad Zierikzee [ZEE, 26-5. Om de titel van een oude flim te gebruiken: „Viel Geen optimale oplossing e raadsvergadering vQn ak ZIERIKZEE, 26-5. Om de titel van een oude flim te gebruiken: „Viel Larm um Nixi", hij zou kunnen slaan op de spoedeisende raadsvergadering van de raad, die - op verzoek van K.V.P.- en V.V.D.-fraktie - donderdag middag werd gehouden, onder voorzitterschap van loco-burgemeester H. Kcevoets. De bedoeling van genoemde raadsfrakties was - dat was al dadelijk duide lijk - de „Nieuwe Haven-gevelkwestie" andermaal te bespreken en tevens het verkeersplan voor Zierikzee aan de orde te stellen. Het eerste is niet gelukt; het tweede wel. De voorzitter lichtte toe dat de besprekingen m.b.t. de aanvraag voor gevelwijziging van het pand Nieuwe Haven 7 nog niet rond zijn en daarom is het college niet toegekomen aan de toezegging nog deze week de onder havige zaak voor de raad té brengen. Het college echter wilde toch de frak- ties gelegenheid geven te zeggen wat zij op het hart hadden. De heer Doeleman had (uiteraard) gedacht dat de kwestie wel onder werp van gesprek zou uitmaken op deze vergadering, maar hij zag in dat hij het betreffende punt moest laten vallen. Wel repte hij van een onjuiste voorlichting ,die over deze zaak gegeven zou zijn, waarbij hij zich beriep op een brief van 18 mei. Welke brief werd niet duidelijk. De voorzitter antwoordde dat het colle ge geen brief voorhanden heeft. In het algemeen bleek wel dat deze zaak nog niet besprekingsrijp was in tweede instantie en mitsdien dankte de heer Doeleman het college dat althans deze vergadering was be legd. „Het is mij wel in de schoenen geschoven, maar het verzoek om te vergaderen is geen verkiezingsstunt" aldus de heer Doeleman, die direct daarop het verkeersplan aansneed. Vraag om opschorting Hij zeide dat zijn fraktie - evenals die van de K.V.P. m.b.t. dit plan de belangen van de middenstand gepro tegeerd wilde zien en verzocht om opschorting van het plan, dat op 23 mei van kracht is geworden. Hij ver zocht eerst de besprekingen op deze vergadering af te wachten en al thans onderdelen van het plan - bv. door maskerade van reeds geplaatste borden - nog even door te spreken en te testen op de mogelijkheid van wijziging. De voorzitter gaf het woord aan wethouder mr. Keuning, die de wor dingsgeschiedenis van het (b. en w.)- plan nog eens releveerde. Met name herinnerde hij aan een door hemzelf op het plan gegeven toelichting, na of tijdens de vergadering van 10 maart. Dit „na of tijdens" werd disputabel gesteld door de heer Doeleman, die meende dat zulks op de bewuste ver gaderdatum niet duidelijk is gewor den. De voorzitter lichtte toe, dat het tijdens de vergadering was geweest. Mr. Keuning herinnerde er aan dat er destijds twee plannen waren, nl. het plan van Publieke Werken en het door het college - in samenwerking met de A.N.W.B. opgestelde. Kritiek op onderdelen Hoe ook, de heer Doeleman viel althans op onderdelen het thans vi gerende plan aan, in dier voege dat hij met name de situatie bij het Jan- newekken ongelukkig vond. Inko mend verkeer kan het Jannewekken wel in, maar heeft dan geen andere routekeus dan de Driekoningenlaan. Hij pleitte voor openstelling van de St. Anthoniesdam, Watermolen, Ver- renieuwstraat. Hij vond invalswegen belangrijker dan uitvalswegen; al thans de laatste mogen niet prevale ren boven de eerste. Hij wees ook op de belangen van de eigen stadgeno ten-weggebruikers. De heer Simmers wilde openstelling van de Visstraat in één richting voor fietsers en wilde ook de afsluiting van de Korte St. Jansstraat ongedaan gemaakt zien. Ingezonden me iedeling Wel bedankt mijnheer de Bruijne. Ga zo voort. Uw partij is ook zo begonnen Met behulp van een kaart besprak mr. Keuning hierop andermaal de merites van het plan. Hij zei sterk de indruk te hebben dat het plan Doe leman indruist tegen de essentie van het b. en w.-plan. Een optimale oplossing is niet te vinden en het zal altijd mogelijk zijn het plan op onderdelen aan te val len. Bovendien is het college bereid (ook destijds is dit gezegd), de prak tijk even aan te zien en de reacties van middenstanders en andere groe pen af te ivachten". Hij geloofde dat de heer Doeleman de moeilijkheden zou vergroten en verwees met name op de (nu ook al gevaarlijke) kruising bij de Water molen. Om der wille van tijd en (krante)- ruimte moet het ons intussen van het hart, dat veel wat op deze vergade ring te berde werd gebracht herkau wen betekende, want - niet zonder moeite (het plan is uiteindelijk vrij ingewikkeld), hebben we in eerste en tweede instantie, hier al het nodige over gepubliceerd. Het ontslaat van de plicht hier alles nog eens te rele veren. Andere meningen Belangrijke nieuwe gezichtspunten kwamen niet naar voren. De heer De Boer was het eens met de hoofdlijnen van het plan. De heer Dankers was verbijsterd, dat men de hele zaak nu opnieuw weer in beschouwing neemt De heer bij de Vaate onderschreef vrijwel de standpunten van de heren Doeleman en Dankers. De heer De Moor waarschuwde er tegen futili teitszaken tot bruikbare argumenten te bombarderen. De heer Jonker was tegen afsluiting van alle straten. Mr. Keuning wees er nog eens op dat het plan gewikt is en gewogen. Hij wil de zich op onderdelen nog wel bera den, maar vondt dat bepaalde sug gesties van de heer Doeleman toch wel inkruisten tegen de hoofdrich ting, tegen de hoofdlijnen van het b. en w.-plan. De heer Doeleman stelde daarna (voorzichtig overigens) de delegatiekwestie aan de orde. Hij wilde deze harde maatregel thans nog niet hanteren, maar zegde toe op de zaak terug te zullen komen. Samengevat bleek dat het college bepaalde aspecten van het plan pri mair ziet. die de heer Doeleman c.s. secundair beschouwt. Overigens zegde het college loe dat bepaalde suggesties alsnog welwil lende overweging zullen worden ge nomen en daarmede kwam het ein de aan een debat, dat noch uitmunt te door duidelijkheid, noch overtuig de van de noodzakelijkheid het te houden. Na een - niet lichte - werk dag vonden wij de koffie het magi strale hoogtepunt van deze raadsver gadering, die men - wat ons betreft - snel mag vergeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 2