deurloo K.V.P. J. SIMMERS Lijst 3 ANKER DE ZIERIKZEESCHE COURANT Veel V.S.-senatoren voor terugtrekking van belangrijk deel troepen uit Europa lintermeubel i Lijst 4 Rumoer in E.E.G.-vergadering over de handel in granen Nog betogingen m België denk leef en stem zelfstandig Minister Diepenhorst wil niet smalen op de provo's Zonnebrillen I C. BERGMANS Eén en dertig en een half miljoen dollar voor Afrika-hulp „Der Spiegel" glijdt weer uit verlaagd TAUNUS 12 M Fordgarage GLERUM R.T.M. breidt de vloot uit met nieuw schip De landbouw in de Sowjet-Unie TUINMAN ZN De aardbeving in Tasj kent ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19996 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. "01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Deel Zierikzees verkeersplan zaterdag in werking Ingezonden mededeling WASHINGTON, 26-5. - Vier-en- veertig van de honderd Amerikaanse senatoren zijn voor terugtrekking in de toekomst van een aanzienlek dee) van de zes Amerikaanse divisies in Europa, zo is uit een enquête geble ken. Slechts vijftien van hen steu nen echter de suggestie van de de mocratische fractieleider in de Se naat, Mike Mansfield, de Ameri kaanse troepenmacht in Europa te rug te brengen tot één symbolische divisie. Anderzijds wijst niets erop dat president Johnson van zins is het advies van Mansfield op te volgen. Integendeel, een officiële Ameri kaanse woordvoerder verklaarde woensdag nog dat de regering elke vermindering van de Amerikaanse troepensterkte in Europa op dit tijd stip zou beschouwen als „het luiden LC Het buitengeivone van Intermeubel laat zich niet met woorden zeggen. Met kijken ontdekt u alles. meubel toonzalen Appelmarkt 10 Zierikzee Tel: 01110-2946 Ring terug nu 55 jaar VENLO, 26-5. Tijdens werk- zaamheden op het land heeft de tuinder M. van den Broek te Venlo de gouden trouwring van zijn vader, die deze kort na zijn huwelijk in 1911 ver loor, teruggevonden. De ring ivas nog in uitstekende staat en cle initialen waren nog dui delijk leesbaar, niettegen staande dat de ring ruim een halve eeuw in de grond heeft gezeten. van de doodsklok over de NAVO". Het aantal Amerikaanse militairen in West-Duitsland is kortgeleden teruggebracht van 225.000 tot 210.000 man wegens behoefte aan specialis ten voor de strijd in Vietnam. Het schijnt echter de bedoeling deze troepen tegen het einde van dit jaar weer op volle sterkte te brengen. De lasten van de oorlog in Viet nam en de plannen van president De Gaulle met betrekking tot de NAVO hebben in Washington de ge dachte aan herziening van de Ame rikaanse troepensterkte in Europa gestimuleerd. Daarnaast heeft men er sterk de indruk dat West-Duits land niet genoeg bijdraagt en dat ook andere bondgenoten meer zou den kunnen helpen dan ze tot dus ver deden. Argentijnse leraren in staking BUENOS AIRES, 27-5. Een 40.000 leraren aan middelbare scholen in Argentinië zijn donderdag in staking gegaan omdat hun salaris over de maand april nog niet uitbetaald zou zijn. Argentinië wordt reeds getroffen door stakingen bij de spoorwegen, de P.T.T. en ziekenhuizen. Haarlem weert verkeer uit de binnenstad HAARLEM, 26-5. De plannen van het gemeentebestuur van Haarlem om het doorgaande verkeer uit de binnenstad te weren, zijn zo ver ge vorderd, dat de maatregelen op maandag 20 juni ingaan. Ten behoe ve van het verkeer ,dat niet in Haar lem moet zijn, zijn borden geplaatst om buiten het centrum om te rijden. De autobussen van de Noord-Zuid- Hollandse vervoersmaatschappij, fietsen en bromfietsen kunnen wel rechtstreeks het centrum bereiken. De reorganisatie van de Grote Markt, waar geen verkeer meer zal worden toegelaten (behalve vracht auto's die moeten laden of lossen en taxi's) zal pas in november gereed zijn. Goede haringvangsten DEN HAAG, 26-5. De schepen van de rederij N.V. v/h Frank Vrolijk te Scheveningen hebben goede ha ringvangsten gemeld. De Sch 63 „Adriana Johanna", ving in één trek 130 kantjes Hollandse nieuwe: de Sch 46 „Frank" had na één morgen 85 kantjes haring aan boord. Volgens mededelingen van de schippers is de haring van uitsteken de kwaliteit. '000000000000000000000000000000000000! 'n Rasechte Zierikzeeënaar: "000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000 BRUSSEL, 26-5. De vergadering van de zes landbouwministers van de E.E.G. werd donderdagavond onder broken na een scherpe discussie tus sen de Franse minister Faure en z(jn Nederlandse collega Biesheuvel. Het onderwerp was de onderhan delingsinstructie die de Europese Commissie had gevraagd voor de Kennedy-ronde in Geneve, in het bijzonder voor een wereldakkoord betreffende de handel in granen. De Europese Commissie had een ge meenschappelijke financiering van de overschotten van granen voorge steld teneinde de ontwikkelingslan den, die wel behoefte aan granen hebben, maar geen financiële midde len om deze te betalen tegen de gel dende wereldmarktprijs, tegemoet te komen. De kosten van het opslaan van granen in geval van overschot ten, moeten gemeenschappelijk door import- en exportlanden worden ge dragen. In beginsel moeten de geïn dustrialiseerde landen echter he' produceren van overschotten voor komen. Minister Faure wilde dit systeem van gemeenschappelijke financiering pas in werking stellen als de ge meenschap voor honderd procent in zijn eigen behoefte van granen zou kunnen voorzien. De vijf andere E. E.G.-ministers waren van oordeel dat men op deze manier de toegang tot de E.E.G.-markt voor grote ex portlanden, zoals de Verenigde Sta ten en Canada, zou afsluiten. Op de ze basis kan nooit een akkoord in de Kennedy-ronde ontstaan. Ingezonden mededeling BRUSSEL, 26-5. Sinds 15 mei, toen de zeven Belgische bisschoppen een beslissing namen ten aanzien van de Rooms Katholieke universi teit van Leuven, z(jn betogingen ge houden tegen het bisschoppelijk be sluit in Vlaanderen. Dit was ook donderdag het geval in verscheidene Vlaamse steden. In Dendermonde trokken 300 scho lieren door de straten met vaandels waarop de leeuw van Vlaanderen was afgebeeld. In Mechelen, de zetel van de Rooms Katholieke primaat in België, betoogden de leerlingen van verscheidene Rooms Katholieke in stellingen tegen de tweetaligheid van de universiteit van Leuven. Het kin derkoor van het Sint Rombaut-colle ge in Mechelen heeft besloten in de gezangen en gebeden elke toespeling op kardinaal Suenens, de primaat van België, achterwege te laten. Ingezonden mededeling van eerste kwaliteit y Zeiss Rodenstock Buchmann Polaroid De politie op Jamaica heeft meer dan anderhalf miljoen marihuana planten in beslag genomen en ver nietigd. De planten vertegenwoordig den een waarde van ongeveer 3 mil joen gulden. 5 Koopt bij uw vakopticiën: 5 Havenpark 1 - Zierikzee Telefoon 2029 Oók: Kerkstraat 2 - Burgh SOEST, 26-5. De Anti-Revolutio naire minister prof. mr. I. A. Die penhorst heeft zich donderdagavond tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Soest uitgesproken voor een sa mengaan van de Anti-Revolutionaire Party met de Christelijk Historische Unie, al achtte hy de tijd daar nog niet helemaal rijp voor. De tweede spreker van deze avond, de theoloog prof .dr. G. C. van Nif- trik, was een soortgelijke mening toegedaan, al moet zijns inziens wel rekening worden gehouden met de verschillende mentaliteiten van beide partijen. De A.R. is naar zijn oordeel meer professief en links, de C.H.U. feodaler. Prof. Van Niftrik vond het wel tijd worden, dat de C.H.U. het merkteken van de negentiende eeuw eens kwijt raakt Prof. Diepenhorst verwierp het - wat hij noemde - gedoopt liberalis me van de Christen Democratische Besluit E.E.G.-commissie DEN HAAG, 27-5. De E.E.G.-com- missie in Brussel heeft besloten 31 miljoen 522 duizend dollar uit te trekken voor de financiering van ne gen nieuwe ontwikkelingsprojecten in de Afrikaanse landen die met de Europese Gemeenschap zijn geassoci eerd. WASHINGTON, 26-5. De Ameri kaanse minister 'van defensie, Robert McNamara, heeft donderdag het Westduitse weekblad „Der Spiegel" tactloosheid en laster verweten. Hij ontkende met klem zijn West duitse collega Von Hassel „een man met een middelmatige intelligentie en een beperkt bevattingsvermogen" te hebben genoemd, zoals Der Spie gel in zijn jongste nummer heeft ge schreven. De Amerikaanse minister sprak tegenover een correspondent van D.P.A. over Von Hassel als „een van de vooraanstaande leiders van dc westelijke wereld". McNamara stuurde zijn ambtgenoot in Bonn een telegram waarin hij hem van zijn hoogachting verzekerde. „Normaal zou dit niet nodig zijn ge weest, doch de bewering in Der Spie gel is zo onbeschaamd gelogen, dat ik deze niet zonder meer kan laten passeren", aldus de Amerikaanse mi nister. Ingezonden mededeling Benzineprijs bij Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee De „Stad Zierikzee' De R.T.M. brengt - gelijk gemeld - op woensdag 1 juni a.s. een nieuw schip in dc vaart, dat de naam gaat dragen van „Stad Zierikzee" en de route Zierikzee-Veere v.v. gaat va ren. Het schip, dat in opdracht van de R.T.M. gebouwd is door Peters' Scheepsbouw N.V. te Dedemsvaart, heeft een lengte van 36 meter, een breedte van 6.50 meter en een diep gang van 1.60 meter. Het biedt ak- komodatie voor 300 passagiers en het wordt voortbewogen door twee mo toren, die een gezamenlijke sterkte hebben van 410 p.k. De dienst Zierikzee-Veere en om gekeerd wordt éénmaal per dag ge varen. De reis duurt twee uren, ge durende welke men een prachtig uit zicht heeft op de Ooslerschelde en het Veerse Meer. Het vertrek uit de haven van Zierikzee is gesteld op 11.00 uur 's morgens, dat uit Veere op. 2.00 uur 's middags. Op zondag wordt niet gevaren. Een aparte at- traktie is, dat dc reizigers kort na het vertrek uit Zierikzee (respektie- velijk kort voor de aankomst in Zie rikzee) onder de machtige Ooster- scheldebrug door varen. Een enkele reis kost f 3,75, een retour f 7, Vervoer van auto's, scooters, motor fietsen, brommers en fietsen zal niet mogelijk zijn. Opvouwbare kinder wagens worden gratis toegelaten. Het schip bevat royale en geriefe lijke passagiersruimten, die goed ventileerbaar zijn en een onbelem merd uitzicht naar alle kanten ge ven. Een gezellige bar verhoogt de sfeer. Ook is er een onoverdekte passagiersruimte. Uiteraard zijn er voldoende toiletvoorzieningen aan boord. Een modern geoutilleerde keuken maakt het mogelijk de pas sagiers te voeden en te laven. Het schip heeft een fraaie lijn en is geschilderd in lichte kleuren. Op dinsdag 31 mei a.s. maakt het met een groot aantal, genodigden de eer ste vaart heen en terug. Voor het vertrek uit Zierikzee zal de naam van het schip worden onthuld door de heer H. Koevoets, waarnemend burgemeester van de gemeente Zie rikzee. De volgende dag wordt de normale dienst geopend. Met deze dienst hoopt de R.T.M. do toeristische mogelijkheden in het Deltagebied te hebben verrijkt. De grootste som, bijna 13 miljoen dollar, is bestemd voor het bouwen en inrichten van scholen in Kongo- Leopoldstad. Meer dan 8 miljoen dol lar is uitgetrokken voor wegenbouw in Dahomey en Senegal. Landbouw- irrigatiewerken zullen voor meer dan vier miljoen dollar worden uitge voerd op het Franse reunion en voor i*uim twee miljoen dollar op Madagaskar. Opslagvoorzieningen voor aardno- ten in Senegal vergen nog eens bij na twee-en-een-half miljoen dollar, en bovendien zijn er belangrijke sommen uitgetrokken voor produk- tiehulp aan Dahomey, voor het aan leggen van een model-cacaoplantage DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft het voornemen op dinsdag 21 juni de „Coentunnel" te Amsterdam officieel in gebruik te stellen. MOSKOU, 26-5. De machtheb bers in Rusland hebben donderdag de laatste hand gelegd aan een plan om bijna 50 miljoen ha „onder de maat gebleven" land intensief in cul tuur te brengen. Het plan is besproken op een vol tallige zitting van het centrale co mité van de Sowjetrussische com munistische partij te Moskou, die ge heel gewijd is aan de vraagstukken van de landaanwinning. Men ver wacht dat het plan vandaag (vrij dag) gepubliceerd zal' worden. Het gaat hier om het in cultuur brengen van grote, periodiek door droogte getroffen gebieden in centraal-Azië. Trans-Kausie, Zuid-Oekraïne, Ka- zachstan en Moldavië en de „natte" streken bij de kust van de Oostzee, in wit-Rusland en andere delen van Rusland. De hele campagne zal naar schatting 8 miljard gulden gaan kosten. De Russische regering hoopt deze gebieden tot ontwikkeling te kunn enbrengen om zo de bevolking beter te besehermen tegen het risico van slechte oogsten. In 1963 wa*_de oogst in de Sowjet-Unie bijzonder slecht. De Russen werden toen ge dwongen miljoenen dollars te beste don voor aankoop van graan in het westen. UW KAMER BELEGD NAADLOOS TAPIJT (zoals Desso, Bergoss) NYLON TAPIJT (Hatéma, Glawo) HEUfcAFELT TEGELTAFI.TT HEUGA BOüCLETAPIJT Laat U zich óók eens voor lichten door ons over het spij kerloos leggen van uw tapijt (zgn. Smoothedges - methode). Uw tapijtenspecialist Mol 19 - Zierikzee - Tel. 2887 Unie De C.D.U. is zijns inziens te materialistisch en te zeer economisch gericht. Evenals de Anti-Revolutionaire fractieleider in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, heeft minister Diepenhorst zich ook het lot van de provo's aangetrokken. De minister was van oordeel, dat het van een zijdigheid getuigt om op de provo's in het algemeen te smalen. „De pro vo's. die nu eenmaal een geestelijk thuis missen, zijn in bepaald opzicht de onbetaalde rekening van onze sa menleving. We mogen hen niet in de koude laten staan", aldus prof. Die penhorst. Dit nummer bestaat uit 16 paginas. *i. Het tegenwoordige is de weer- ♦j, schijn van het verleden en de toekomst is de weerklank van X het heden. in Kongo-Brazzavillen en voor het bouwen van slachthuizen in Senegal. Het is bijna twee jaar geleden dat het huidige, achthonderd miljoen dollar grote Europese ontwikkelings fonds zijn werk begon. In die twee jaar zijn honderdeenendertig finan cieringsbesluiten genomen tot een to taal van tweehonderd eenenzeventig miljoen 598 duizend dollar. MOSKOU. 26-5. De Russische re gering heeft een bedrag van 85 min roebel (ongeveer 340 min gulden) be schikbaar gesteld voor de wederop bouw van de centraal-Aziatische stad Tasjkent, die in één maand tijds door drie zware aardbevingen is ge troffen. Ingezonden mededeling Zonnige perioden .Verwachting tot zaterdagavond: Koude nacht met een kleine kans op nachtvorst; morgen overdag zonnige perioden; droog weer en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; matige tot vrij krachtige noordelijke wind. 28 mei. Zon op 4.30, onder 20.45. Maan op 13.17, onder 2.27. 29 mei. Zon op 4.29, onder 20.46. Maan op 14.42, onder 2.42. 30 mei. Zon op 4.28, onder 20.47. Maan op 16.05, onder 2.56. 31 mei. Zon op 4.27, onder 20.49. Maan op 17.29, onder 3.10. Eerste kwartier: 27 mei te 9.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 28 mei 29 mei 30 mei 31 mei 9.39 v.m. 10.52 v.m. 11.41 v.m. 0.25 v.m. 22.03 n.m. 23.12 n.m. n.m. 13.03 n.m. BROUWERSHAVEN 28 mei 9.30 v.m. 22.08 n.m. 29 mei 10.44 v.m. 23.18 n.m. 30 mei 11.52 v.m. n.m. 31 mei 0.24 v.m. 12.51 n.m. Doodtij: 29 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die gisteren over de Duitse Bocht trok, was vanmor gen al boven west-Rusland aangeko men enheeft zich daar verenigd met een ander lagedrukgebied. Intussen heeft zich bij noord- Schotland een krachtig gebied van hogedruk ontwikkeld, waardoor de wind bij ons noordelijk werd en dro gere lucht ging aanvoeren. De bewol king nam tengevolge hiervan af. He hogedrukgebied verplaatst, zich naar de Noordzee en komt. derhalve nog langzaam dichterbij ons land.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1