't is weer tijd voor ',n: X V STREEKNÏEÜWS Driekwart eeuw ziektebestrijding Spaar geld: bestel uw kolen nu! n nieuwe fiets voorniets! KIESPIJN? WITTE KRUIS Wat biedt de BEELDBUIS? Waar staat men nu DE ZOON VAN ARAM Nu verlaagde prijzen, dus straks stoken voor minder geld. En... veel gezelliger bovendien. steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Ingezonden mededeling Wèg pijn Als u v poeders kiest! DONDERDAG 26 MEI. NED. I: 14.30 Vrouwelijkheden; 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 De verrekijker 19.35 De Lucy-show; 20.00 journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 Tel uit je winst; 21.20 De grote woede van Philipp Hotz; 22.10 Mimi Boes- nach vertelt; 22.40 journaal. ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad Op donderdag 26 mei a.s. (17 uur) wordt een vergadering van de ge meenteraad gehouden. Men herin nert zich dat met name de frakties van de K.V.P. en V.V.D. om deze raadsvergadering hebben verzocht. „Stad Zierikzee" In de vaart Op dinsdag 31 mei -zal de eerste vaart worden gemaakt dcor het mo torpassagiersschip „Stad Zierikzee", dat - veer rekening van de N.V. Itot- terdamsche Tramweg Maatschappij - is gebcuwd dcor Peters' Scheeps- bcuw N.V. te Dedemsvaart. Zcals reeds eerder gemeld gaat het schip de tcerlstendienst Zierik- zee-Vecre v.v. onderheuden. In de morgenuren vindt de naam geving van het schip plaats door lo- üo-burgemeester H. Koevoets, waar na een vaartocht wordt gemaakt naar Veere. Hiercp sluit een rondrit per autobus over Walcheren aan. De dag werdt besloten met een diner in hotel Haamstede-„Vliegveld". Noord welle Ingebruikneming kerkgebouw Op zaterdag 25 juni a.s. zal hel ge restaureerde kerkgebouw van de Ncd. Hervormde Gemeente te Noord - wclle in gebruik worden genomen. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Atten tie voor sport; 20.20 Dieren kijken; 20.40 Men neme; 21.10 Renesse; 21.40 Flamencos de Santa Maria; 22.00 ds. J. Langstraat; 22.05 journaal. VRIJDAG 27 MEI. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 Hngels uit; 19.30 Wereld op wielen; 20.20 Wim lbo's cabaretkroniek; 21.00 Jan Blok. gitaar; 21.20 De oude draaidoos; 21.55 Chantage; 22.40 Toe ristische tips van de ANVV; 22.45 journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 De Danny Kaye show; 20.50 Kijk 21.20 Dr. Ben Casey; 22.10 journaal. DONDERDAG. NED. I. Tussen zeven en acht: Klaas Vaak, de Verrekijker, het ge westelijk journaal en de Lucy show. Na het journaal Achter het nieuws en de quiz van Theo Eerdmans, Tel uit je winst. Verder draait deze VA- RA-avond om de klucht van Max Frisch, De grote woede van Philipp Hotz. De titelrol wordt gespeeld door Ko van Dijk. NED. II. Twee eigen serietjes van de NCRV als inleiding van het twee de net programma: eerst Attentie voor sport en vervolgens Dieren kij ken. Vervolgens toont Albert Mol dat hij een voortreffelijke amateur kok is. En dan een documentaire: Jan Schaper richt de zoeker op Re- nesse. Hoe Renesse zich opmaakt om de verwachte toeristenstroom te ont vangen, laten deze filmbeelden zien. De avond wordt besloten met opna men van het Spaanse ballet Mariem- ma en de dagsluiting. VRIJDAG. NED. I. Na een filmpje ter gele genheid van de opening van het uis- seizoen brengt de VPRO de nieuwe autorubriek Wereld op wielen. Na het journaal brengt Wim lbo zijn laatste Cabaretkroniek. Vervolgens haalt Simon van Collem Lily Bouw meester uit de Oude Draaidoos en laat fragmenten zien van o.a. Va dertje Langbeen en Morgen gaat het beter. Tot slot van de avond een nieuwe aflevering in de reeks Chan tage. NED. II. Zoals iédere vrijdagavond met de AVRO op Ned. II zit Ageeth Scherphuis ingeklemd tussen Ben Casy en Danny Kaye. Ageeth brengt voor de laatste maal dit seizoen Kijk. Tot slot Ben Casey, de stoere held uit het ziekenhuis. DREISCIIOR Dorcas op reis Naar wij vernemen zal de her vormde vrouwenvereniging „Dörcas" te Dreischor op dinsdag 31 mei aan staande haar jaarlijkse uitstapje ma ken. Er staan o.a. bezoeken op het programma aan de N.C.R.V.-studio te Hilversum en aan de Loosdrechtse plassen. Ongetwijfeld zullen de da mes zich die dag wel amuseren. Het bestuur van de 36.000 leden tellende Britse communistische par tij heeft er in een verklaring bij het Kremlin op aangedrongen stappen te nemen om af te rekenen met het zg. antisemitisme in de Sowjet-Unie. Luisier naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45a LAND- EN TUINBOUW Dit voorjaar bestond de Neder landse Plantenziektekundige Vereni ging 75 jaar en dat jubileum is ge vierd met bijeenkomsten en een ten toonstelling in Wageningen. Natuur lijk is de bestrijding van ziekten en plagen van planten veel cuder, maar deze vereniging is de oudste ter we reld op dit gebied. Z\] bestaat uit deskundigen, die allerlei onderzoe kingen verrichten en ervaringen uit wisselen. Zy heeft cok de stcot gege ven tot de oprichting van allerlei diensten en instellingen op het ge bied van de plantcnbescherming, waarvan de plantenziektenkundige dienst wel de bekendste is. In 75 jaar kan heel wat gebeuren en ondekt en ontwikkeld worden. Men kan het als volgt samenvatten. Wij hebben in driekwart eeuw een veel beter inzicht gekregen in het wezen van de veroorzakers van tal van aantastingen. Bij de bestrijding en voorkoming daarvan hebben wij vele duizenden middelen en werkwijzen leren ont wikkelen. Natuurlijk kan men de toestand van nu niet zonder meer vergelijken met die van 1891. De rassen van toen waren minder produktief en soms wat resistenter, soms echter ook niet. Wat zou er gebeurd zijn, zon der de ver gaande ontwikkeling van Ingezonden mededeling de bestrijding van plantenziekten? Oök die vraag is academisch. De kwestie is, dat men bij het kweken van nieuwe rassen en het toepassen van nieuwe werkwijzen te weinig aandacht heeft geschonken aan de weerstand tegen ziekten. Men kweekte vooreerst om de opbrengst en de kwaliteit te verbeteren. Pas later is de resistentieteelt gekomen. Dat wij nu op grote schaal bestrij dingsmiddelen moeten toepassen is wel ten dele het gevolg van de eer tijds gevolgde teeltrichting. Niettemin staat wel vast, dat zon der al die bestrijdingsmiddelen de wereld door verschrikkelijke hon gersnoden geteisterd zou zijn. Deze zouden zó groot zijn, dat ze ons voor stellingsvermogen te boven gaan. Dit wordt ons duidelijk, als wij nagaan hoeveel procent van de opbrengst van landrassen in ontwikkelings landen verloren gaat door ziekten en plagen: tarwe 35 pet., aardappelen 40 pet., tabak 62 pet. enz. Men mag gerust aannemen dat produktievere rassen wat gevoeliger zijn. Daaruit volgt dan, dat van hun opbrengst af en toe praktisch alles verloren zou gaan. Het eeuwige misverstand De buitenstaander stelt zich de na tuur veelal voor als een soort para dijs, waar niemand kwaad doet en van nature alles goed gaat. In wer kelijkheid worden planten in hun meest natuurlijke omstandigheden vaak ziek. Dit wordt duidelijk als wij bedenken, dat er geen enkele reden is waarom de organismen die de planten aantasten, niet in dat na tuurlijke milieu zouden gedijen. Stel dat een graangewas door weglating van kunstmest, bestrijdingsmiddelen enz. gezonder zou worden, dan zou den de belagers van het graangewas dat ook worden!. Twee dingen moeten hierbij echter opgemerkt worden .Het eerste is, dat in de natuur de plant zelden als overheersend gewas voorkomt, be halve in kommervormen, zoals brem, dopheide, struikheide, bepaalde grassen enz. Maar de mens legt een zg. cultuursteppe aan: hij teelt 10 of meer ha. van één enkele planten soort. Het is deze omstandigheid, die de belagers van die plant maximale kansen geven. Wanneer iemand in de huiskamer een aardappelplant in een pot kweekt, dan kan hij, uitgaande van een gezonde poter, gemakkelijk elke aantasting voorkomen. Hij zou de bladluizen, de coloradokevers enz. er zelfs met de loep af kunnen halen nog vóór ze enige schade hadden aangericht. Maar wie enige hectaren aardappelen teelt is op andere mid delen aangewezen. Dit alles baat echter weinig, als onverwachts ergens 10 koeien ster reen door het eten van doorgedraai de groenteii die per abuis met para- thion zijn bespoten kort vóór het snijden. Dit gewas had nl. óók in mensenmagen terecht kunnen ko men. Biologische bestrijding Men kan ziekten en plagen met natuurlijke middelen bestrijden. Sluipwespen doden rupsen en insek- tenetende vogels vernietigen vele duizenden belagers van onze cul tuurgewassen. Het is een vorm van bestrijding, die nooit uit het oog mag worden verloren. Men mag ech ter nooit vergeten, dat deze soort be strijding in 99 van de 100 gevallen volstrekt tekort schiet. Men zou, om een voorbeeld te noemen, kunnen trachten vliegen en muggen te be strijden door het beschermen van zwaluwen en vleermuizen. Maar of schoon sinds tientallen jaren nie mand deze laatste dieren iets in de weg legt, kunnen zij die taak niet aan, misschien omdat de levensom standigheden voor de insekten door allerlei oorzaken veel gunstiger zijn geworden. De voorbeelden zijn trouwens bij tientallen te geven. Ze komen ge woonlijk alle ojj het zelfde neer: de mens heeft behoefte aan een groot aantal planten van één soort. Dat schept ongekende mogelijkheden voor de belagers. De natuurlijke vij anden kunnen het niet af en de mens grijpt, om zijns levens wil, naar che mische middelen. Dat deed de mens in alle oude culturen op aarde, nadat hij er achter was gekomen dat zinne beeldige handelingen, het brengen van offers of het aanroepen van na tuurgoden weinig uitrichtten. Ralte- kruid, kalk e.d. stoffen zijn dan ook vanouds gebruikt. In het begin van deze eeuw kwamen daar kwik- en koperverbindingen bij en na de oor log is het gebruik van geheel nieu we stoffen opgekomen. Hun aantal loopt in de duizenden. Ze ontstaan gewoonlijk als bijprodulct van een of ander organisch produktieproces en vóór men het afval wegwerkt onder zoekt men eerst of het giftig is voor insekten, schimmels, bacteriën enz. De vraag is natuurlijk, of dat steeds zo zal doorgaan. Gen einde Vóór de oorlog kon men, met wat goede wil ,alle bestrijdingsmiddelen die in land- en tuinbouw in gebruik waren, wel uit het hoofd leren. Vruchtboomcarbolineum, bordeause en californische pap, wat zwavel-, kwik- en koperverbindingen plus de arseenpreparaten en men was er. Thans zijn er enige duizenden stof fen in gebruik. Uiteraard zal men het aantal voor gebruik vrijgegeven stoffen moeten beperken, omdat anders niemand weet waar hij zich aan moet houden. Men kan op de verpakking nog zo veel nuttige aanwijzingen geven, men leest ze niet of slecht en zo komt het geregeld voor dat resten van giften (of de verpakking) slacht offers eisen. Bij een beperkt aantal middelen kan men aanwijzingen ge ven die algemeen geldig zijn. Hoezeer het aantal stoffen niet meer te overzien is bleek kort gele den in een dorp waar een honden- hater honden doodde met vergiftigde worst. Deze bleek strichnine te be vatten. De politie meende nu spoedig de dader ie pakken te hebben, want dit spul is niet gemakkelijk te krij gen. Men zou nóg naar de dader zoeken, toen een eenvoudige tuinder de politie er op wees, dat er tal van preparaten vrijelijk te koop zijn waarin voldoende strichnine zit om honden te doden, bijvoorbeeld mol- lendood! Zo heeft het ook geruime tijd geduurd eer de parathionmoor- den (op mensen) werden opgehel derd Misbruik van bestrijdingsmiddelen is nooit geheel te voorkomen, maar beperking van het aantal vrijgege ven middelen, goede voorlichting daarover en enige controle daarop zijn onmisbaar. Cultuurmaatregelen Belangrijker dan de biologische bestrijding zijn de cultuurmaatrege len. Dit lijkt tegenstrijdig, omdat de moderne mechanisatie met zich mee gebracht heeft dat men de onkrui den liever chemisch bestrijdt dan door wieden of grondbewerking. De onkruidbestrijdingsmiddelen worden echter aangewend op een tijdstip dat nog ver van de oogst ligt en zij on dervinden weinig verzet. Zoals de muizenplaag voor het ko ren geen betekenis meer heeft bij gebruik van de maaidorser (trouwens al sinds de dorsmachine niet meer), zo kan men bij de pootaardappelen- teelt door vroeg rooien enz. ziekten voorkomen of men past de zomer- teelt toe. Vermoedelijk bestaan er bij de meeste cultuurgewassen omstan digheden waardoor zij gevoeliger of resistenter worden t.o.v. ziekten en plagen. Het is van het hoogste be lang na te gaan welke dit zijn. Al leen op deze wijze kan men voorko men dat het gebruik van bestrij dingsmiddelen zo duur en veelvuldig gaat worden dat men net zo goed de kwaal waartegen men vecht af kan wachten. Eigenlijk geldt dit niet alleen voor de gewassen, maar even goed voor de huisdieren. Er is nog niet alles bekend van resten van bestrijdings middelen in plant en dier en hun werking. Maar onnodig gebruik van chemische middelen dient te worden voorkomen. Ingezonden mededeling U weet het: 31 mei is de laatste dag dat u nog de kans hebt op Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. 16-6. „Verklaar U nader!" riep Aram, „welk onheil bedreigt mijn zoon?" De oude antwoordde niet doch staarde met een uitdrukking van hevige angst voor zich uit. Eindelijk scheen zij haar onver klaarbare vrees te overwinnen en zij nam Ronalds hand in de hare. „Ja", mompelde zij, in de handpalm blikkend, „reeds vroeg wordt de levenslijn doorkruist. Wees voorzichtig, heer Aram, laat uw zoon niet alleen uitgaan. Eerst als de maan twee keer vol geweest is. zal het gevaar geweken zijn". „Hoe weet ge mijn naami?" riep Aram verbaasd, „en hoe....". De oude strekte afwerend de handen en weer lag een hevige angst in haar ogen. „Vraag mij niets heer, maar volg mijn raad. Mocht het noodlot u echter treffen, kom dan tot mij, Kara de Zigeunerin!" „Het klinkt zeer profetisch", mompelde Bazijn, die glimlachend had toegeluisterd, „maar ilc denk, dat zij nog wat overspan nen is door die wolven. Een flinke slok wijn zal haar goed doen". En hij begaf zich naar buiten óm zijn zadeltas te halen, waarin altijd een flinke hoeveelheid van die drank aanwezig was. Toen hij de tas echter opende, kwam tot zijn verbazing een houten zwaard je tevoor schijn. „Drommels", riep hij. „mijn verstrooid heid wordt steeds erger! Nu heb ik Ronalds tas meegenomen!" Hij legde de tas in de sneeuw en gespte zijn eigen zadeltas los, die een heel andere inhoud bleek te bevatten. Haastig begaf hij zich weer in do hut en schonk een kruik tot de rand vol met. rode wijn. „Hier oude", zei hij, „hiervan zult ge wel weer op verhaal komen.... Wat? Ge wilt geen enkele slok? Hoe is dat mogelijk!" Hoofdschuddend zette hü de kruik aan zijn eigen mond en ledigde haar in enkele teugen. „Ziezo", zei hü, met de lippen smakkend, „en thans moet ik opstappen, indien ik Gloster nog wil inhalen!" Hij nam afscheid van Aram en Ronald en begaf zich haastig op weg. Een geen van drieën bemerkte, dat hü per abuis Ronalds tas aan zün zadel gegespt had. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 6