GRATIS MAR/ ROPPINS BOEKJE BIJ CAMERA INRUIL ACTIE Elk jaar legt het Rijk f 100,- voor u klaar „DE JACHT IS ALTIJD OPEN" Haal heerlijke bierworst in huis! ZWANENBERG PRATEN OVER DE ROTS PREMIE SPAARPLAN emene uitkering uit Gemeentefonds Alg voor kleinere gemeenten 1010 MM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 mei 1966 Nr. 19995 BUK DOOR HET WERELD Engeland en Spanje voeren een ietwat vreemd gesprek over Gibral tar. Madrid heeft er nooit twijfel aan laten bestaan dat het de befaamde rots beschouwt als een stuk Spanje, wat hel aardrijkskundig ook zeker is. Londen daarentegen verwijst naar de - in Utrecht gesloten - verdragen waarbij de soevereiniteit van Gi braltar voor eeuwig aan de Britten is afgestaan. Ingezonden mededeling CHOCOLADE HAGEL Tweeduizend werknemers bij de Griekse spoorwegen zijn een staking van 48 uur begonnen ter ondersteu ning van hun looneisen. Zakkenroller geopereerd BENIN CITY, 25-5. Een zak- kenroller, die na op heterdaad te zijn betrapt zijn buit, be staande uit zes bankbiljetten, doorslikte, is in een ziekenhuis in het Nigeriaanse Benin City geopereerd. Voorbijgangers, die zagen dat de man geld uit iemands jaszak wegnam, over meesterden hem. De zakken roller stopte de bankbiljetten toen in ~Vn mond en slikte ze door. De politie bracht hem naar hel ziekenhuis waar het geld met het operatiemes te voorschijn werd gebracht. Hoewel juridisch onaaanvechtbaar is een dergelijk eeuwenoud verdrag in 1966 moreel niet meer houdbaar als rechtvaardiging van een laatste Europese kolonie. Londen moet er meer van uit gaan wat de bevolking zelf wil en dat is zeker niet Spaans worden. Daar zijn verscheidene re denen voor. De voornaamste is dat de Spanjaarden, vooral de regerin gen van Franco, steeds hebben te kennen gegeven dat het mengsel van vele rassen dat in de Britse basis woont eigenlijk een allegaartje is dat niet op één lijn kan staan met de trotse Spanjaarden. Begrijpelijk hebben de inwoners van Gibraltar weinig lust als tweede rangsburgers te worden ingelijfd in Franco's staat. En dan zijn er voor de Gibraltarians economische voor delen verbonden aan het deel heb ben in het Britse gemenebest. Ook dat is iets wat ze ongaarne opgeven. Vrijhaven? Aan de andere kant is ook duide lijk dat de militaire functie van Gi braltar snel aan het aflopen is. En daardoor wordt des te klemmender dat dit kleine gebiedje niet los van zijn achterland kan bestaan. Dat is het voornaamste argument om Gi braltar meer te verenigen met de rest van het Iberisch schiereiland. Op die basis zou ook een overeen komst kunnen worden gesloten, waarbij Gibraltar bijvoorbeeld een vrijhaven zou worden en het bestuur Spaans zou worden met een Londen- se stem in het kapittel, óf andersom. Iels dergelijks zou geen definitieve oplossing behoeven te betekenen. Die kan worden gevonden wanneer men de resultaten kan overzien van een beter contact tussen de rots en zijn achterland. Zo zouden de zaken waarschijnlijk al lang geregeld zijn, wanneer er met van beide zijden een prestige- zuak bijkwam. Vooral van Spaanse kant steekt dit erg. Overwinnaar Franco schijnt de historie in te willen gaan als de Spaanse heerser die Gibraltar teruggaf aan zijn land. En hij is het voor de Gibraltarians zo moeilijk mogelijk gaan maken door allerlei maatregelen aan de grens. Een harde aanpak die uiter aard ook het minst geschikt was om de inwoners van Gibraltar te over tuigen dat ze onder Spaans bestuur er beter aan toe zijn. Een aanpak die de Britten ook niet verleidde om erg soepel ie zijn. Zoals de zaken nu staan wil Ma drid slechts beloven dat er een spe ciaal statuut komt om de belangen van de Gibraltarse bevolking te be veiligen onder Spaans bestuur. Dat is bepaald niet genoeg naar de zin van Lie Britten - en van Gibraltars bevolking. Misschien geen bemoedi gend begin van besprekingen. Maar op zichzelf is het feit dat er nu ein delijk gesproken wordt over deze ongenoegelijke zaak al weer een ver heugend teken. Tot dusver is het steeds met belegeringen en dergelij ke geprobeerd, zonder succes en ook zonder dat de sfeer er beter op werd. Ingezonden mededeling DEN HAAG, 25-5. In het Staats blad is een koninklijk besluit gepu- blceerd, op grend waarvan voor ste delijke gemeenten met minder dan 50.000 inwoners de algemene uitke ring uit het gemeentefonds wordt verfijnd. Deze verfijning is bedoeld als een tegemoetkoming voor het verschil in uitgavenpeil tussen stedelijke- en plattelandsgemeenten, waarbij er te vens rekening mee is gehouden, dat het kostenpeil per inwoner hoger is naarmate de gemeente kleiner is. Door het schaalbedrag voor stede lijke gemeenten te verhogen met f 5 per inwoner, vermeerderd met een vast bedrag van f 30.000,- per ge meenten, levert deze verfijning per inwoner meer op Joor de kleinste dan voor de minder kleine gemeen ten. Dit effect is nog versterkt door het maximum van de verhoging te KERKNIEUWS Ned .Herv. Kerk Beroepen te Eenum c.a.: H. Lof vers. Riet en Boer c.a. Bedankt voor 's Heer Abtskerke: kand. B. Martèl, Zaandam; voor Rijnsaterswoude: L. Emmerzaal te Pernis; voor Steggerda (toez.): M. Ruster, Anjum; voor Strijen: J .Wie man, Nunspeet. Ger. Kerken Beroepen te Landsmeer: N. Wijn gaarden .Idskenhuizen; te Voorthui zen (vak. P. Melse): D. W. Dondorp, Antwerpen (België); te Papendrecht (2e pred.pl.): P. v. d. Spek, Rotter dam-I Jsselmonde. Aangenomen naar Buitenpost (2e pred.pl.): A. H. Leij, Ureterp; naar Drachten (6e pred.pl.): D .Kloppen burg, Nijverdal, die bedankte voor Bergum; naar Berkum: kand. J. Radstaak, Epe, die bedankte voor De Krim (O.), Engwierum, Hantum, Sexbierum, Tvvijzel, Wommels en voor IJlst. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Tweetal te Groningen-Zuid: D. Deddens, Leeuwarden en C. J. Sme- lik, Bunschoten. Beroepen te Groningen-Noord (vak. L. L. v. d. Vliet): C. J. Smelik, Bunschoten, die bedankte voor Leer dam (vak. O. Mooiweer). Chr. Ger. Kerkgn Beroepen te Drachten: D. Biesma Jr., Aalsmeer. Bedankt voor Meppel-St. Jans klooster: T. Harder, Kornhorn. Ger. Gemeenten Bedankt voor Slikkerveer: G. Schipaanboord, Apeldoorn. Ger. Gem. in Nederland Beroepen te Rotterdam-West: M. van Beek, Alblasserdam. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Amstelveen: S. E. Hof, Enkhuizen. stellen op f 150.000,- per gemeente. Voor de gemeenten, die gedurende de werkingsduur van de maatregel door toeneming van het inwonertal de 50.000-inwonergrens overschrijden, is een overgangsregeling getroffen. Ook voor gemeenten, die door grenswij ziging hun stedelijk karakter hebben verloren. De nieuwe regeling leidt tot verhoging van het schaalbedrag voor 94 gemeenten. In totaal is met de verhoging in het jaar 1965 rond f 14 miljoen gemoeid, waarvan rond f 6 miljoen in mindering komt op garantie-uitkeringen. Geref. Kerken Ds. U. Elgersma met pensioen (Van 1928-1932 te Haamstede) Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is door de classis Grootegast van de Gerefor meerde Kerken in Nederland met ingang van 1 juni 1966 emeritaat ver-" leend aan ds. U. Elgersma, predikant van de Gereformeerde Kerk van Leek in de provincie Groningen. Ulbe Elgersma werd op 14 oktober 1900 uit een veehoudersgezin te Wor- kum in Friesland geboren. Hij be zocht eerst het stedelijk, thans Ma gister Alvinus-gymnasium te Sneek, daarna het Willem Lodewijk-gymna- sium te Groningen en studeerde vervolgens nog theologie aan de theologische hogeschool van de Ge reformeerde Kerken in Nederland te Kampen, waar hij in februari 1928 zijn kandidaatsexamen aflegde. Na dat de heer Elgersma kort daarna na praeparatoir examen door de clas sis Hallum was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Ne derland werd hij op 7 oktober van datzelfde jaar (1928) door nu wijlen ds. J. J. Miedema, toen nog predikant te Groningen, bevestigd als predi kant van de Gereformeerde Kerk van Haamstede. Op 18 december 1932 verwisselde ds. Elgersma deze Kerk met die van Ulrum, vanwaar hij op 1 november 1942 naar die van De venter vertrok. In het voorjaar van 1944 werd ds. Elgersma, die tijdens de mobilisatie 1939-1940 ongeveer een jaar als veldprediker in militai re dienst was geweest, uitgezonden als geestelijk verzorger naar een ge vangenkamp voor beroepspersoneel van de Koninklijke Marine beneden de rang van onder-officier te Stutt gart in Duitsland. Op 15 maart 1946 ging ds. Elgersma nogmaals in mili taire dienst en is daarna ongeveer drie en een half jaar als legerpredi- kant werkzaam geweest in Engeland, in het voormalige Nederlands Oost Indië en ook nog enige tijd in Ne derland. Na zijn demobilisering werd ds. Elgersma op 23 oktober 1949 be vestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk van Klazienaveen in de classis Zuid-Oost Drente. Op 19 april 1953 verwisselde ds. Elger sma deze Kerk met die van Nunspeet en sinds 9 november 1958 dient hij de Gereformeerde Kerk van Leek in de classis Grootegast, waar hij toen is bevestigd door dr. H. Mulder uit Delft. Hier is een'groot nationaal plan... het Premie Spaarplan, dat u aanmoedigt om eigen, persoonlijk bezit op te bouwen. Bezit maakt u sterker, onafhankelijker. Met bezit hebt u een reserve achter de hand, die u altijd van pas kan komen. U hoeft daarvoor eigenlijk maar zo weinig te doen.u hoeft alleen maar iets van uw inkomsten opzij te leggen. Hoeveel? Over een gespaard bedrag per jaar van maximaal f 500,ontvan gen u en uw vrouwnadat u dat bedrag vier yolle kalenderjaren hebt laten staan een extra uitkering, een spaarpremie van 20 dus maximaal f 100,J), belastingvrij! Een voorbeeld Als u samen in de loop van dit jaar het maximum van f 500,spaart, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100,Spaart u vol gend jaar weer, dan krijgt u begin 1972 de spaarpremie over dat be drag. Zo kunt u vanaf 1971 ieder jaar een spaarpremie van maxi maal f 100,verdienen. Per deelnemer maximaal f 250,— 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Hoe? Dit zijn de mogelijkheden: spaarbewijzen ter waarde van f 25, een levensverzekering of spaarkas inschrijving; obligaties of aandelen; een hypotheek of garantiekrediet. Al deze mogelijkheden leveren u na vier jaar de spaarpremie op, extra! Er is er vast wel één die juist u past. Wie? U kunt aan het Premie Spaar plan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voor gaande jaar ten hoogste f 15.000, was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet deelneemt aan de Zil vervloot). Waar? U kunt ook voor inlichtingen terecht bij de Spaarbanken, Boeren leenbanken, Raiffeisenbanken, Postkan-' toren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverze keringmaatschappijen, de Soci ale Verzekeringsbank, Leden van de Verenigingen, aangesloten bij de Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf. Vraag ook de gratis brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT FEUILLETON Gijs werd rood tot zijn haarwor tels. „Wilt u daarmee zeggen, dat dit bedrijf zo'n bedrag aan schuld heeft aan de Bank? Ongeveer tach tigduizend gulden?" De boekhouder knikte. „U kunt slechts tot op zekere hoogte van schuld spréken, meneer. Wij noemen dit bankcrediet. Uw schoonvader heeft, een bankcrediet van honderd twintig duizend. Maar zo hoog zijn we nog nooit geweest". De jongeman begreep het nog maai- half. „Maar man, staat dit be drijf er dan zo slecht voor, dat we tot over de oren in deschuld ste. ken?" De boekhouder ging weer zitten. „Integendeel, meneer. Er wordt zelfs een behoorlijke winst gemaakt. Het afgelopen jaar bedroeg de zuivere winst, na aftrek van alle kosten en een bedrag voor reservering, ruim zestienduizend gulden. Bovendien zijn er voldoende tegenwaarden. Om te beginnen de fabriek in de Spui straat. Er staat geen hypotheek op. Het is onbelast eigendom. Dan de wagens: de Mercedes van de baas ?elf en vier bestelauto's. Verder de flat, waar uw schoonmoeder woont, en dan uw eigen woning aan de Troelstralaan. Tenslotte is er nog een woning in Blaricum, die het eigen dom is van uw schoonmoeder. Mo menteel verhuurd. Als u alle baten en vorderingen optelt en daartegen- Ingezonden mededeling 'n Lekker pilsje in de koelkast? over alle lasten en schulden, zoals u die wenst te noemen, dan blijft er een vrij redelijk bedrag als kapitaal over. Wat dacht u, meneer Bol, dat de Bank ons crediet zou verlenen tot 120.000 gulden, als er niet vol doende waarbox-gen aanwezig zou den zijn? In de vorm van onroeren de goederen bijvoox-beeld? Dan was er geen Bank, die ook maar één cent zou lenen". Gijs begreep, dat dit weer iets ge heel nieuws voor hem was. Van deze wijze van zakendoen had hij nooit geweten. Over bankcredieten had hij wel eens vluchtig wat in de kranten gelezen, maar omdat hij er toch niets mee te maken had, waren de juiste proporties daarvan nimmer goed tot hem dooi-gedrongen. Tot hij er nu, vandaag, met zijn neus op gcdi-ukt werd. Hij knikte. „Het zal wel in oi-de zijn. Als ik het dus goed begrijp, doen we zaken met andermans geld?" „Dat doet praktisch ieder groot bedrijf, meneer. Dat is toch heel ge woon". „Dat moet wel, ja. Bedankt voor de inlichtingen. Apropos, daar liggen een aantal bestellingen. Hoe geven we die gewoonlijk door?" „Straks komt er iemand van de fa briek, meneer, die neemt ze wel mee. Zal ik ze maar onder mijn hoede ne men?" „Oké. En bedankt. Ik zal maar eens verder neuzen". Nadat de man vertrokken was, keek hij nog eens in het rond en trok één voor één de laden open. Op de bodem van een der Iaden ont dekte hij een gi-ote envelop. Nieuws gierig maakte hij die open en nam de inhoud er uit. Onwillekeurig schrok hij en kreeg een kleur. Het waren de foto's, die hij zelf gemaakt had van Laarhof's uitstapje naar het Gooi. Daar had je dat meisje. vedraaid.... wacht eens.... Nou wist hij het! Dit was het meisje, dat in de aula zat te huilen. En waar over Dorien op het kerkhof had ge vraagd, of hij haar niet kon laten verwijderen. Het liefje van pa Laar hof dus. Zo zo, wie weet hoeveel dal dwaze schepseltje van de oude heer had gehouden. Maar waarom had zijn schoonvader dit toch gedaan? Hij had toch vrouw en kind? De negatieven, die hij op de dag van zijn huwelijk aan zijn schoon vader had gegeven, lagen erbij. Pa Laarhof had het allemaal bewaard in zijn bureau. Waar toch geen ander in snuffelde. Niet kunnende vermoe den, dat hij toen al zo dicht bij zijn door GERRIE BOS dooü was. En zeker niet beseffende, dat zijn schoonzoon dit alles nog eens zou vinden. Behalve de foto's, die hij die avond gemaakt had, was er nog een klei- nere foto van het meisje. Nou, de smaak van zijn schoonvader was niet slecht. Een knap ding was het in ieder geval. Gijs boi-g op die éne foto na alles weer op en stak zijn uitgegane si gaar aan. Wat doe je nu, Gijs? Als schoonzoon ben je min of meer ver plicht hel bedrijf gaande te houden. Op de twee vrouwen kon je niet rc- kenen. Die hadden misschien nog minder vei-stand van zakendoen dan hij. Maar zou hij het aan kunnen? Misschien met hulp van de boekhou der en de bedrijfsleider? Als hij zich eens in verbinding stelde met de or ganisatie? Met diens voorzitter, die zo gevoelvol in de aula gesproken had? Gijs maakte een aantekening op dc bureaukalender, die voor hem lag. Het was in ieder geval een idee. Om half elf bracht de sekrelares.se hem een kop koffie. „Alstublieft, meneer". (Wordt vervolgd). Ingezonden mededeling Maak mooiere opnamen met een nieuwe camera. Pak uw kans en ruil de oude in. Dat kan van 30 april t/m 4 juni a.s. bij uw fotohandel. Uw gebruikte camera is f 7,50, f 10,-, f 15,- of f 20,- waard. Da's alvast verdiend!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 5