ANKER Lijst 3 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Den Uyl: „Geen tekenen te zien van een teruggang" Straalvliegtuig neergestort op Texel N.Y.V. niet content over loon- en prijsmaatregelen Voorraden voor Vietcong via Cambodja Onlusten in Oeganda Pleidooi voor een dynamisch gemeente beleid Vrije Lijst Overval op geldauto in Londen Verplaatsing S.H.A.P.E. naar Brussel? De gemeenschap gaat boven groepsbelang „Nederlandse dag" in Moskou Guyana werd onafhankelijk TRES-zaak in behandeling Gevechten in Buenos Aires ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19995 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDAK.I1E EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 0111C-2118. Girorekening 137677. Redakieur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cenl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Bruinisse en Zierikzee krijgen jachthavens Lonen en prijzen in de Tweede Kamer Thunderstreak stortte neer DEN HAAG, 25-5. In de Tweede Kamer is woensdag een uitgebreid debat gehouden over de lonen- en prijzenpolitiek van de regering. Een groot aantal afgevaardigden voerden het woord, waarop nadien de be windslieden van repliek hebben ge diend. In zijn antwoord zei minis ter Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid), dat het criterium van de produktiviteit niet als alleen zaligmakend mag worden beschouwd bij het bepalen van de norm voor loonstijging. Wel past z.i. behoedzaamheid om overschrijding van de aanvaardbaar geachte norm te voorkomen. Van dis criminatie als gevolg van de huidige loonmaatregel is nauwelijks sprake, zo zei hij. Bovendien is juist voor de minimum-inkomens een regeling ge troffen die algemeen redelijk werd geacht. Hij vond het dan ook vol strekt onjuist te stellen dat de lo nen een sluitpost vormen in het be leid van de regering. De bewindsman hoopt dat het voortgezet overleg over de loonpoli tiek dit jaar en ook volgend jaar nuttig zal blijken te zijn. Indien no dig zal hij echter niet aarzelen de bevoegdheid tot het goedkeuren van C.A.O.'s weer in handen van het Col lege van Rijksbemiddelaars te leg gen. De termijn van de 15de juli waarbinnen geen contracten zullen worden goedgekeurd achtte hij de korst mogelijke. Inlopen achterstanden Bij het inlopen van achterstanden zal de helft die pas na 1 januari 1967 mag worden gefinancierd op ieder tijdstip na die datum worden uitbe taald. Wordt dit deel van de loons verhoging in een andere vorm, zoals oij voorbeeld pensioenaanspraken toe gekend. dat mag de financiering ook pas na die datum plaatsvinden. Ten slotte zei hij nog dat er niets in min dering wordt gebracht op de ruim te voor 1967 onder ..in aanmerking nemen" verstaat hij iets anders. Minister Den Uyl (econ. zaken) zei evenals enkele maanden geleden geen aanwijzingen te zien voor een conjuncturele teruggang. Er is in tegendeel een te grote vraag, zo zei hij, zodat aan een beheersen van de spanningen niet kan worden voorbij gegaan. Het regeringsbeleid is uitdrukke lijk gericht op een vergroting van de nationale produktie die in het belang is zowel van de consument als van de overheid die de collectieve voor zieningen wil uitbreiden. Groei investeringen Bij de gemiddelde jaarlijkse groei van de investeringen wordt gemikt op een getal dat juist iets groter is dan de groei van de produktie ten einde de voortgezette groei hiervan te verzekeren. Een tijdelijke terug gang vond hij dan ook niet ernstig, temeer daar de investeringen voor dit jaar nog acht procent hoger wor den geraamd dan in 1965. Een even wichtsherstel in de economie zal van deze teruggang in de investeringen het gevolg zijn. Rem op prijsstijgingen Sprekend over de verslechtering van de betalingsbalans en over het prijzen verloop, wees minister Den Uyl er op, dat zelfs een punt prijs verhoging terdege belangrijk is. Er moet alles op alles worden gezet om de prijsstijgingen zo gering mogelijk te houden, waarbij zeker het be drijfsleven een matiging heeft in acht te nemen. Het kabinet kan daarbij niet lijdelijk toezien, zo ver volgde de bewindsman. Hij bena drukte, dat de nu getroffen maatre gelen zorgvuldig werden afgewogen, waarbij omzichtig werd te werk ge gaan. „Het is ons een volstrekte ernst om te komen tot een stabilisatie en beheersing van de prijzen", zo zei Ingezonden mededeling van Anclel Hoogstraat 164-152 Beyerlandsolaan 176 Rotterdam minister Den Uyl. Over het overleg met het bedrijfsleven sprekende, zei hij dat dit misschien uitvoeriger had kunnen zijn, maar toch noemde hij het geheel toereikend. De minister liet zich positief uit over de toereikendheid van de ge troffen maatregelen. TEXEL, 24-5. Een Thunderstreak van de Koninklijke Luchtmacht, thuishorend op de vliegbasis Eindho ven, is neergestort op Texel. Het neergestorte toestel maakte deel uit van een formatie van vier die schietoefeningen had gedaan bo ven de Vliehors. Tijdens de laatste pass voor de vlucht naar Eindhoven meldde de piloot van de Veronge lukte machine, dat hij een motorex plosie had. Hij zou trachten boven Texel zijn toestel te verlaten. Daar na trok hij zijn machine scherp om hoog, waarna de machine inderdaad op Texel terecht kwam. Dicht bij de boerderij „De Wanberg" in de Eier- landse polder. Het lijk van de verongelukte vlie ger is op Texel gevonden. Het lag bij de resten van het uitgebrande toestel. Het smeulende ivrak van de NIJMEGEN, 25-5. Het N.V.V. past er voor medeverantwoordelijkheid te aanvaarden voor de gisteren door de regering afgekondigde maatregelen op het gebied van de Ionen en de prijzen. De vakbeweging twijfelt sterk aan de effectiviteit van die maatregelen en ziet hierin slechts een schjjnbeheersing, waarvan velen de dupe zullen worden. Ingezonden mededeling De oorlog in Vietnam VIENTIANE, 26-5. De Laotiaan- se luchtmachtbevelhebber generaal Thao Ma heeft beweerd dat maan delijks honderd vrachtwagens met voorraad voor de Vietcong in Zuid- Vietnam langs de „Sihanoek-weg" in Cambodja rijden, een nieuwe verbin ding die genoemd is naar het staats hoofd van Cambodja, prins Noro dom Sihanoek. De zogenaamde Ho Tsji Minh- route door zuidelijk Laos wordt KAMPALA, 25-5. President Milton Obote van Oeganda heeft woensdag de kabaka (koning) van Boeganda beschuldigd van rebellie en meege deeld dat bij de onlusten van de laatste dagen een aantal Oegandane- zen en vier blanken de dood hebben gevonden. De president, die een toe spraak van anderhalf uur hield in het parlement, zei echter niets om trent het lot van de koning, de 41- jarige sir Edward Frederick Moetesa, wiens paleis dinsdag door federale troepen werd bezet (Boeganda is een deelstaat van de fedei'atie Oeganda). voortdurend aangevallen, zodat het verkeer over de Sihanoek-weg nog wel zal toenemen, meent. hij. Het- neutrale Cambodja heeft de bewe ring dat Noord-Vietnam via Cambod- jaans gebied agressie tegen het zui den zou plegen tegengesproken. Het heeft de Sowj et-Unie en Engeland, de voorzitters van de conferentie van Geneve van 1954 inzake Indo-China, laten weten dat het zijn grenzen te gen elke schending zal verdedigen. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft zes maand bij Cam bodja geprotesteerd tegen het ge bruik van Cambodjaans gebied door Vietcong-strijders, die van daaruit Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam aanvallen. De Sihanoek-weg loopt ongeveer 95 km langs de rivier Se Kong, over deze rivier worden per boot ook voorraden vervoerd, aldus de gene raal. ZIERIKZEE Ingezonden mededeling vrij loonsysteem 6 UTRECHT, 26-5. De Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid „St. Joseph" meent dat voor 1967 moet worden gekozen voor een loonsysteem, waar bij partijen vrij zijn een loonsverho ging overeen te komen, doch de overheid na advies van de S.E.R. de bevoegdheid heeft aan te geven welk gedeelte daarvan consumptieloon kan zijn. „Op deze wijze wordt veel betogers het argument uit de hand geslagen, dat loonsverhogingen moeten leiden tot een onverantwoorde vergroting van de particuliere bestedingen, ter wijl anderzijds het rechtmatige aan deel van de werknemers in het na tionale inkomen niet opnieuw wordt aangetast", zo schrijft de voorzitter van „St. Joseph", de heer L. Brou wer in „Op de steiger", het orgaan van zijn bond. LONDEN, 25-5. Vijf gewapende en gemaskerde mannen hebben woensdag bij een overval op een pantserauto, die in West-Londen voor een bank stond, 98.000 pond aan bankbiljetten (bijna één miljoen gul den) buitgemaakt. De overvallers sloegen twee bank- beambten neer en staken een dubbel loopsgeweer door het raampje van de bestelauto en dwongen zo de be stuurder de deur te openen. De ro vers stapten in en lieten de chauf feur wegrijden. Een half uur later werd de auto teruggevonden. De be stuurder zat opgesloten in zijn voer tuig en de zakken met bankpapier waren verdwenen. De bank heeft een bedrag van 9.800 pond - tien procent - uitgeloofd voor het terugvinden van het geld. De 70-jarige Russische ballingen leider Nikolaus Nakaschidse is woensdagmorgen door een concierge dood in zijn woning te München aan getroffen. In de Zuidrussische stad Rostov is een negentienjarige jongen ter dood veroordeeld omdat hij twee mensen met een mes had verwond. LONDEN, 25-5. Frankrijks NA- VO-bondgenoten naderen overeen stemming over dc verplaatsing van het geallieerde hoofdkwartier in Eu ropa (Shape) van buiten Parijs naar het gebied van Brussel, zo zeiden welingelichte kringen in Londen, waar de VVestduitsc bondskanselier Ludwig Erhard z(jn tweedaagse be sprekingen met Britse kabinetsleden afsloot. Bij dit overleg nam de Navo-crisis, veroorzaakt door het besluit van president de Gaulle Frankrijk uit de militaire integratie van de verdrags organisatie terug te trekken, een be langrijke plaats in. Volgens genoem de kringen is het best mogelijk dat ook de zetels van de permanente Navo-raad - het politieke hoofd kwartier - en van het vaste militaire comité - de strategiebepalende in stantie - naar Brussel worden over geplaatst. Zij bevinden zich op het ogenblik respectievelijk in Parijs en Washington. De definitieve besluiten zullen echter niet worden genomen voor de bijeenkomst van de Navo- ministerraad in Brussel op 7 en 8 juni. Andere mogelijke maatregelen zijn nog de overbrenging van het Navo-defesiecollege van Parijs naar Rome of een der Benelux-landen. Het hoofdkwartier van de opperbe velhebber van de Navo-lroepen in midden-Europa zal wellicht van Fontainebleau naar wcst-Duitsland worden verplaatst. MOSKOU, 25-5. Op de internatio nale tentoonstelling van landbouw machines in Moskou is woensdag de „Nederlandse dag" gevierd. De Ne derlandse ambassadeur in de Sow- jet-Unie, jhr. mr. G. Beelaerts van Blockland, woonde een receptie bij die t.g.v. deze viering werd gegeven. GEORGETOWN, 26-5. Na 385 jaar koloniaal bestuur door Spanje, Ne derland, Frankrijk en Engeland is Guyana vannacht te middernacht onafhankelijk geworden. Het land, dat 650.000 inwoners van verscheide ne rassen telt en 200.000 vierkante kilometer groot is, wordt het 23ste lid van het gemenebest. In het Elizabeth II-park, dat nog geen vier maanden geleden door de Engelse koningin werd geopend, werd een plechtigheid gehouden waarbij 80.000 personen aanwezig waren. In diepe stilte werd de Britse vlag neergehaald, waarna onder groot gejuich de vlag van Guyana, rood, wit, groen en zwart, omhoog ging. Ongeveer drieduizend buiten landers waaronder vertegenwoordi gers van meer dan 50 landen, waren eveneens aanwezig. Bedelaars kwamen om van de koude SAO PAULO, 25-5. In de Brazili- aanse stad Sao Paulo zijn vier bede laars door koude om het leven ge komen. Voor het eerst dit jaar is het kwik in sommige delen van Brazilië onder het vriespunt gedaald. Zelfs in Rio de Janeiro, dat bekend is omzijn mild klimaat, is het nog maar amper 14 graden Celsius (boven nul). Deze verklaring deed de N.V.V.- voorzitter Kloos in een rede, die hij hield voor de in Nijmegen in con gres bijeen zijnde leden van de Ne derlandse Politiebond. De heer Kloos betoogde, dat dc overbesteding niet zodanig is, dat ze aanleiding zou moeten zijn voor een loonpauze die discriminerend moet werken. Meer dan een miljoen werk nemers zagen hun C.A.O. al goedge keurd onder spelregels, die nu op eens worden gewijzigd, dit moet wrevel opwekken bij hen die nog aan bod moeten komen. Ook de po litie dreigt de dupe te worden van het plotseling opgetrokken plafond, aldus de heer Kloos. Er is geen prijzenstop afgekondigd, aldus de N.V.V.-voorzitter, doch slechts een meldingsplicht. Hij vroeg zich af, hoe de regering controle kan uitoefenen op honderdduizenden ar tikelen, die naar inhoud en verpak king gewijzigd kunnen worden. Daar is een leger ambtenaren voor nodig. UTRECHT, 25-5. De officier van justitie heeft in de Tres-zaak, die op 2 en 3 juni door de rechtbank in Utrecht wordt behandeld, drie ge- tuige-deskundigen en 12 getuigen ge dagvaard. Getuige-deskundige zijn de patholoog-anatoom prof. dr. T. Vossenaar, de arts patholoog-ana toom M. Voortman en de apotheker toxicoloog D. D. Boer. Tot getui gen behoren een kachelsmid en een student van adel, die het ritueel met de roetkap overleefde. Straalliegtuig verliest brandstoftank WITTLICH (Eifel), 25-5. Een spoor van verwoesting heeft dinsdagmid dag een brandstoftank aangericht, die een Franse straaljager van het type „Mirage 3" verloor toen hij laag over het dorp Landscheid bij Witt- lich in het Eifelgebergte vloog. Een 68-jarige vrouw werd dodelijk ge troffen door afgerukte takken van een fruitboom. Schuttingen en strui ken over een lengte van 150 meter werden beschadigd voordat de tank tegen een schuur botste en deze in lichter laaie zette .De brandweer had enkele uren nodig om de vlammen te doven. De plaatselijke politie weet het nog niet of de tank losgeraakt dan wel afgeworpen is. Ingezonden mededeling nog smeuienue uvui Thunderstreak van de Koninklijke Luchtmacht, die op het eiland Texel is neergestort. Het stoffelijk over schot van de piloot werd op korte af stand van hel uitgebrande toestel ge vonden. Het staartstuk van de Thunderstreak Het toestel behoorde thuis op de vliegbasis Eindhoven (reehls). DU nummer beslaat uif 16 paginas. Ontevredenheid kan de eer- ste slap op de weg der voor- uitgang zijn. Pleidooi voor jachtexamen DEN HAAG, 25-5. Naar het oordeel van het socialistische lid van de Tweede Kamer, de heer Schuitema ker; moeten jagers een nodige ele- mentaire kennis bezitten over dc uit oefening van de jacht, over wild- en vogelsoorten, over het gebruik van vuurwapens en bv. betreffende de inhoud van de jachtwet. Het Kamer lid stelt dit in vragen aan de minis ters van justitie en landbouw en vis serij, waarin hij ei*op aandringt dat overeenkomstig een ï'ceds lang ge koesterde wens bij jagers en natuur beschermers het met goed gevolg af leggen van een jachtexamen ver plicht wordt gesteld alvoixms voor liet eerst een jachtakte wordt uitge- reikt. Meer opklaringen Verwachting tot viijdagavond: Geleidelijk meer opklai-ingen en nog slechts hier en daar een bui; matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen nooixhvest en nooi'd; over het algemeen iets hogere mid- dagtempei-aturen. 27 mei. Zon op 4.31, onder 20.44. Maan op 11.52, onder 2.09. Eerste kwartier: 27 mei te 9.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 mei 8.26 v.m. 20.48 n.m. BROUWERSHAVEN 27 mei 8.15 v.m 20.50 n.m. Doodtij: 29 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-5. Het K.N.M.I. deelt mede: De kern van een oeeaande- pressie die gistei-en over Schotland ti-ok. bevond zich vanmorgen al bij de Duitse Bocht .De fi'onten van deze depi-essie passeerden met regen ons land. Op velschillende plaatsen viel meer dan 10 mm. De depi'essiekern ti'ekt nu naar midden-Eui'opa. Ten zuidwesten van Ierland is een hogedrukgebied aangekomen, dat nog in betekenis toeneemt en dat zich over de Britse eilanden uit breidt. Tengevolge hiervan zal de wind in ons land morgen uit noorde lijke richting waaien, zodat he( koel weer blijft. Er zullen echter weinig of geen buien meer vallen en de wol kenpartijen zullen worden afgewis seld door enkele opklaringen. BUENOS AIRES, 25-5. In Buenos Aires heeft dinsdagavond een ware veldslag gewoed tussen studenten en politie. Drie uur lang werd er in het centrum van dc stad gevochten. Er zijn talrijke gewonden gevallen. On der de studenten zijn arrestaties ver richt. Het aantal is echter niet be kend. Tijdens dc vechtpaidij werden drie auto's in brand gestoken en ver scheidene winkelruiten ingeslagen. BONN. De Sowjet-Russische am bassadeur in Bonn, Smirnov, die op gevolgd wordt door Tsjarapkin, heeft besprekingen met oud-Bondskanse lier Adenauer gcvoci-d. WENEN. In Boedapest is woens dag het pi'oces begonnen tegen drie Hongai"en die beschuldigd woi'den van spionage voor de Verenigde Sto len.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1