Lijst 3 Het kabinet werd het eens over het loon- en prijzenbeleid Zieke en gewonde Vietnamese kinderen komen naar Europa „Kabinetscrisis geen patent- geneesmiddel" Journalisten in Da Nang in het nauw Staking bij S.A.S.? Noodweer boven Luxemburg Rotterdam rekent af met de bedrijvers van „happenings" een goed verkeersplan op basis van belangrijke MIDDENSTANDS belangen Para-opleidingscentrum van de grond Weer arrestaties bij Lieverdje Het Sobibor-proces ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 mei 1966 122ste jaargang Nr. 1990S WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vlotte ratiobouw te Nieuwer kerk Belangrijke beslissing DEN HAAG, 20-5. „We zün er door gekomen", aldus zei minister president, mr. J. M. L. Th. Cals gis ternacht om twee uur na afloop van een kabinetszitting, die de gehele dag had geduurd. Zaterdagochtend om elf uur kwam de regering opnieuw bijeen omdat „nog een paar juridi sche en technische dingen" moeten worden bekeken. De premier sprak de hoop uit, dat de aan de Tweede Kamer toegezegde nota vandaag (maandag) kan worden verzonden. „De zaak is bijzonder ingewikkeld, zoals u weet gaat het niet alleen om de lonen, maar ook om het prijsbe leid en de overheidsuitgaven". Uit de rede van K.V.P.-fractielei- der drs. W. K. N. Schmelzer voor het congres van zijn partij in Am sterdam valt op te maken dat het kabinet-Cals het volgende heeft be sloten: Een „uiterste krachtsinspanning" om te komen tot een flinke mati ging van de stijging van de over heidsuitgaven. Matiging in lonen en prijzen. Verhoging van indirecte belastingen, waarbij rekening zal worden ge houden met lage inkomens en kin derrijke gezinnen. Verhoging van de produktiviteit zon der verkorting van de arbeidstijd. Verantwoorde verwezenlijking van bezitsvorming en medezeggen schap. Maatregelen ten behoeve van mid den- en kleinbedrijf en landbouw. land kunnen komen. Deze kinderen zullen dank zij het resultaat van de door het comité gevoerde inzame lingsactie in ziekenhuizen kunnen werden ondergebracht en na gene zing naar hun vaderland terugkeren. GENEVE, 21-5. Uit Saigon is een greep van 32 Vietnamese kinderen, in de leeftijd van 4 tot 16 jaar, en allen gewond of ernstig ziek, in Ge neve aangekomen. Negen kinderen, die ernstige verwondingen hebben cpgelcpen door vuurwapens en na palmbommen, zullen in ziekenhuizen te Genève worden opgenomen. De drie-cn-twintig anderen, van wie er verscheidene aan tropische ziekten lijden, vertrokken naar Milaan waar de instelling „Pro Juventute" zich ever hen ontfermt. De hulpactie is op touw gezet door de Zwitserse organisatie „Terre des Hommes". Er zullen nog meer kin deren volgen, die voornamelijk, naar verpleeginrichtingen in Italië, Bel gië en Nederland, zullen worden ge zonden. In ons land werd eind no vember vorig jaar in navolging van België en Frankrijk een afdeling van „Terre des Hommes" opgericht, wel ke organisatie zich ten doel stelt hulp te verlenen aan kinderen in nood. Het comité „Terre des Hom mes Nederland" heeft er in eerste instantie voor gezorgd dat tien Viet namese kinderen voor wie in Viet nam geen geschikte medische be handeling mogelijk is, naar Neder- AMSTERDAM, 21-5. „Een kabi netscrisis betekent bepaald geen pa tent-geneesmiddel. Ik ben het met dr. Berghuis eens:: twee crises in korte tijd is te veel .De regéerbaar- heid van ons land is een groot goed", aldus drs. W. K. N. Schmelzer, voor zitter vand e Tweede Kamerfractie der K.V.P. op het partijcongres in Amsterdam. Hij keerde zich tegen „het linksaf van de heren Tans en Meester". „Dit moet een eenzame wandeling blij ven". Drs. Schmelzer zei dat de huidige situatie van de regering een krach tige aanpak vereist om de geldont waarding tegen te gaan. Een beleid met betrekking tot de lonen' en prij zen zonder meer noemde hij „dokte- i"en aan de buitenkant". Hij achtte een gematigde en evenwichtige loon- en prijsontwikkeling nodig zowel voor een' goede welvaartsgroei als uit een oogpunt van sociale recht vaardigheid. DA NANG, 22-5. Een groep bui tenlandse correspondenten is zondag avond in Da Nang terechtgekomen in een schietpartij tussen opstandige en gezagsgetrouwe Zuidvietnamcse troepen. Drie journalisten, een Ame rikaan, een Fransman en een Brit, liepen verwondingen op. Het gezel schap werd ten slotte door Ameri kaanse mariniers in veiligheid ge bracht. De correspondenten keerden terug van de boeddhistische pagode Tinh Hoi, het centrum van het verzet te- Verdronken in IJsselnieer MUIDEN, 22-5. De 23-jarige E. F. Stieve uit Amsterdam is om het leven gekomen toen hij wilde gaan zwemmen in het IJsselmeer. Samen met een broer en diens verloofde had hij een bootje gehuurd in Mui den. Op zeker moment begaf hij zich te water. Hij kon wel niet goed zwemmen, maar hij kon ter plaatse staan. Hij verdween echter direct onder water, kwam even nog boven en verdween toen definitief. Zijn broer en verloofde roeiden in paniek naar de kant. meerden de boot af zonder iets over het ongeluk te zeggen aan de botenverhuurder en vertelden het verhaal pas anderhalf uur later aan een politieagent. Na uren dreggen in net inmiddels zeer woelig geworden water vond men het stoffelijk overschot. Aangenomen wordt, dat de omgekomen man aan een hartverlamming heeft gehad toen hij in het water was. STOCKHOLM. 22-5. De piloten en boordwerktuigkundigen van de Scandinavische Luchtvaartmaat schappij hebben besloten op zes juni in staking te gaan om uiting te ge ven aan hun verzet tegen de verlen ging van de collectieve arbeidsover eenkomsten met drie jaar, welke pe riode men te lang vindt. De commissie van arbitrage, die gepoogd heeft het vliegend personeel van deze actie af te houden, zal de regeringen van Zweden, Noorwegen en Denemarken laten weten, dat haar streven is mislukt. Schipper redt hert UTRECHT, 22-5. Een vermoe delijk door een kudde uitge stoten tweejarige spitbok, die op zijn zwerftocht hel Amster dam-Rijnkanaal wilde over zwemmen, is van de verdrin kingsdood gered door een voorbijvarende schipper. Het jonge hert zag geen kans bij de Demkafabrieken de wal op te klimmen, bleef heen en weer zwemmen en vertoonde reeds tekenen van uitputting toen de schipper een roeiboot uitzette en het dier op de ival hielp. Het hert werd overge bracht naar het bosrijke land goed van de commissaris van de koningin in Nederlangbroek bij Doorn. Vrachtauto rijdt in op scholieren LUIK, 21-5. In een voorstad van Luik is een vrachtwagen ingereden op een groep scholieren. Een 15-jari- ge jongen kwam om het leven. De onderwijzer en een leerling werden enkele tientallen meters meegesleurd en zijn zwaar gewond in een zieken huis opgenomen. Tien leerlingen liepen lichte verwondingen op. De politie moest de dronken automobi list tegen de woedende menigte in bescherming nemen. Hij is gearres teerd. Utrechtse politie sluit jonge vandalen in UTRECHT, 22-5. Op aanwijzing van een echtpaar heeft de Utrechtse politie in de afgelopen nacht drie knapen aangehouden, die kort tevo ren samen met twee onbekend ge bleven vrienden op de Oude Gracht tussen de Viebrug en de Gardbrug als vandalen tekeer waren gegaan. Het echtpaar zag de jongens min stens 20 fietsen en een bromfiets in het water van de gracht gooien en ook beschadigden zij een geparkeer de auto door er met een vuilnisbak tegen te slaan. Twee knapen bleven spoorloos. Aangehouden en in ver zekering gesteld werden een 22-jarige bloemist uit Maarssen, een 19-jarige scholier uit Utrecht en een 20-jarige scholier uit Maarssen. Drie zwaargewonden hij botsing AALTEN, 22-5. Bij een autobotsing op de kruising Hamelandroute-Bre- devoortsweg in Aalten zijn zondag middag drie mensen zeer ernstig ge wond. Het zijn de inzittenden van een personenauto uit Ruurlo, die geen voorrang verleende aan een Duitse personenauto. De bestuurder kreeg zwaar hoofdletsel, zijn vrouw een schedelbasisfractuur en zijn schoonmoeder hoofdletsel en inwen dige kneuzingen LUXEMBURG, 22-5. Een hevig on weer heeft zondagavond de stad Luxemburg en omgeving getroffen. Windstoten van meer dan 100 km. per uur richtten veel schade aan, o.a. aan schoorstenen, televisiemas- ten en aan daken. Op het vliegveld Luxemburg-Findel werd een toestel van de IJslandse maatschappij „Loft- leidir" zodanig beschadigd, dat de ongeveer 100 passagiers hun vertrek naar New York moesten uitstellen. gen het bewind van premier Ky, toen het vuren begon. In de pagode zou een persconferentie worden gehou den, doch toen de boeddhistische lei ders geen aanstalten maakten om te beginnen, verlieten de journalisten het gebouw, omdat zij vreesden dat de boeddhisten hen als gijzelaar wil den vasthouden. Dit bleek achteraf niet het geval te zijn. Toen de Ame rikaanse mariniers op het toneel ver schenen, staakten de twee partijen het vuren, zodat de verslaggevers zich in veiligheid konden brengen. Per roeiboot oceaan over ELISABETH TOWN, 22-5. Twee Britten, de 34-jarige David John stone en de 29-jarige John Hoare, zijn uit de Amerikaanse staat Noord- Carolina vertrokken om te pogen met een ongeveer vijf meter lange boot naar Land's End, zuidwest-En- geland, te roeien. Zij hopen de tocht in de „Puffin" in circa 50 dagen te volbrengen. GILZE-RIJEN, 20-5. Kapitein Walter Mertens, paracommando van het Belgische leger en instructeur van het para-opleidingscentrum in Schaffen in België, zette zichzelf, zo gemakkelijk en rustig cp de vliegba sis Gilze-Rijen aan de grond, alsof hij van de tram afstapte. Hij oogstte daarmee een waarde rend applaus van de chef van de ge nerale staf van de landmacht, luite nant-generaal F. van der Veen en vele andere landmacht-officieren, die naar Gilze-Rijen gekomen waren om er de officiële start mee te maken ROTTERDAM, 22-5. Tijdens een bijzondere terechtzitting zijn zondag middag door de Rotterdamse kan tonrechter veertien jongelui, die za terdagavond bij een happening rond het beeldje Vicky op het Hermes- plein in de Maasstad werden gear resteerd, veroordeeld tot flinke vrij heidsstraffen. Aan de happening rond „Vicky" hadden ongeveer honderdvijftig jon gens en meisjes deelgenomen. De Rotterdamse politie - evenals vorige week zaterdag op alles voorbereid - greep met zestig man personeel in. Nadat provoleider Th. J. „Vicky" had besmeurd en de „happeners", die zich ondanks het verzoek van de politie niet wilden verwijderen, werden er 22 gearresteerd cn verhuisden ge ruisloos naar het dichtbij gelegen bureau Eendrachtsplein. Onder hen bevonden zich drie meisjes. De min derjarigen konden zondagmiddag door hun ouders worden opgehaald. Een militair werd overgegeven aan de militaire politie. De rest kreeg te horen, dat op hen de methode van het snelrecht zal worden toegepast. Evenals vorige week verschenen de arrestanten binnen 24 uur voor de Dode en gewonden bij botsing LEXMOND, 22-5. Zondagmiddag is in de gemeente Lexmond bij een frontale autobotsing een 34-jarige vrouw om het leven gekomen. Een bestuurder van een personenauto reed op rijksweg 27 een bermpaaltje om en kwam vermoedelijk door te veel stuurcorrectie in dwarse rich ting op het linker weggedeelte te recht. Hij botste daar tegen een an dere personenauto, waarin mevrouw A. Trcsner-Snels, haar man en twee dochtertjes van zeven en vier jaar zaten. Mevrouw Tresner kwam hier bij om het leven. Haar man, twee dochtertjes en de bestuurder van eerstgenoemde auto zijn zwaar ge wond in het Sint Antoniusziekenhuis in Utrecht opgenomen. kantonrechter. De officier van justitie, mr. S. J. van der Hoeven (hoofd van het par ket in Rotterdam) zei dat de politie en justitie van nu af aan met alle strengheid zullen optreden tegen or deverstoringen als die van zaterdag avond. „Dit moet de laatste waar schuwing zijn. Het geduld is op. Der gelijke gezagsondermijnende activi teiten zullen in Rotterdam niet wor den geduld", aldus de officier. Ongeorganiseerde bouwvakkers gaan meebetalen AMSTERDAM, 21-5. Op korte ter mijn wordt een oplossing verwacht voor het vraagstuk georganiseerden- ongeorganiseerden in de bouwnijver heid. Het is vrijwel zeker dat de on georganiseerden gaan meebetalen aan de organisatiekosten van de vakbeweging. Via het vakantiefonds voor de bouwnijverheid zal bij het inwisselen van vakantiebonnen door ongeorganiseerden een bétirag van 2 procent worden afgetrokken. Dit is gelijk aan de door de ongeorgani seerden te betalen vakbondscontri butie. President Johnson wil verder bezuinigen WASHINGTON, 21-5. President Johnson heeft met het oog op de hoge kosten van de oorlog in Viet nam en de gevaren van inflatie nieuwe bezuinigingen bevolen om de uitgaven van de federale regering zo laag mogelijk te houden - een pro gram dat verscheidene maanden ge leden werd gelanceerd. De regerings instanties dienen het aannemen van nieuw personeel te beperken en re geringsfunctionarissen dienen uit sluitend reizen te ondernemen die strikt noodzakelijk - en niet alleen „wenselijk" - zijn. Ingezonden mededeling ZIERIKZEE Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een vrome is nooit zo sterk als wanneer zij zich met haar zwakheid wapent. Mei - en ten dele juni ook nog niet - is geen vakantiemaand bij uitstek, het geen niet wegneemt dat de natuur zich vaak nu op zijn mooist toont. Tussen het verse groen pronkt de meidoorn met zijn bloesempracht. Jammer alleen dat de rose storm tijdens het weekeinde uiteraard aan de voorjaarsweelde geen goed heeft gedaan, maar het groen is pril en kan nogal wat hebben. (Foto: Zierikzeesche-Nieuwsbode). WAT 1EQT VI &ILT van de parachutistenopleiding voor de commandotroepen in Nederland. Ook enkele Nederlandse dienst plichtigen maakten een sprong, die hen uiteindelijk het brevet van ge traind para-commando moeten ver schaffen. Voordat ze zoveel ervaring hebben als de Belgische kapitein Mertens, moeten ze de sprong van woensdagmiddag echter nog vele ke ren herhalen. Kapitein Mertens heeft er namelijk al ruim 950 achter de rug. Gisteren maakte hij de sprong van zijn leven. Hij liet zich toen van 4200 meter vrij vallen om pas op zeshonderd meter zijn bestuurbare parachute te openen. „Parachute springen is een passie" zegt hij na afloop in de mess in Gilze-Rijen „Mieer dan de helft van het plezier is eraf als je je parachute opent". Huwelijk in de lucht ROME, 22-5. Een fotograaf uit Ko penhagen, de 28-jarige Pehr Hassel- rot, en de 25-jarige Birgitta Pauleson uit dezelfde stad zijn in de echt ver bonden, toen zij zich per vliegtuig van de Deense hoofdstad via Rome naar Tel Aviv begaven. Een R.K. geestelijke zegende het huwelijk in toen het Iijntoestel zijn grootste hoogte had bereikt. AMSTERDAM. 22-5. De tien per sonen, die ée afgelopen nacht bij het Lieverdje op het Spui werden aange houden omdat zij geen gevolg gaven aan het bevel van de politie zich te verwijderen, zijn zondagmiddag Voor de rechter-commissaris geleid en daarna door hem op vrije voeten ge steld. Een aantal kreeg de voorwaar den opgelegd, dat zij zich zullen ont houden van handelingen, die de openbare orde verstoren. De lijst-aanvoerder van de provo's, de 25-jarige student Bernard de V. werd zonder meer vrij gelaten. Te gen allen is proces verbaal opge maakt. AMSTERDAM, 22-5. Het Neder landse Auschwitzcomité, heeft in een brief aan de ministers Luns en Sam- kaldcn zijn teleurstelling uitgespro ken over het ontbreken van belang stelling bij de Nederlandse regering voor het Sobibor-proces te Hagen (Westfalen), hoewel in het doden kamp Sobibor ruim 34.000 Nederlan ders door de nazi's zijn vermoord. Het Nederlandse Auschwitzcomité dringt er op aan, dat de regering zich alsnog bij het proces laat ver tegenwoordigen. Iets minder koel Verwachting tol dinsdagavond: Veranderlijke bewolking mei slechts enkele verspreid voorkomende buien; geleidelijk afnemende, maar langs de Wadden aanvankelijk nog stormach tige tot harde westelijke wind; iets minder koel 24 mei. Zon op 4.34, onder 20.40. Maan op 7.38, onder 0.31. Eerste kwartier: 27 mei te 9.51. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 mei 5.47 v.m. 18.12 n.m. BROUWERSHAVEN 24 mei 5.29 v.m. 18.00 n.m. Doodtij: 29 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie bij Schotland nam van zaterdag op zondag belang rijk in omvang en diepte toe, en ont wikkelde zich tot een storm depres sie. Het koufront ei-van trok zondag vergezeld van onweersbuien met gro te snelheid over ons land. Het be reikte Vlissingen om 15 uur. en was om 20 uur het gehele land al voorbij en veroorzaakte een temperatuurda ling van omstreeks 10 graden. De de pressie trekt langzaam in de rich ting van zuid-Noorwegen en wordt gevolgd door een rug van hogelucht- druk. welke zich naar het vasteland uitbreidt. Op de oceaan zijn wel en kele storingsgebieden. maar deze vertonen momenteel geen grote ac tiviteit. Verwacht moet worden, dat de westelijke winden de komende 24 uur geleidelijk minder stei'k zullen worden. De aanvoer van koele lucht blijft voortduren. Er zullen opkla ringen voorkomen en slechts enkelj» lokale buien. Monster zeebaars ZONNEMAIRE. 21-5. De heer J. Klomp alhier ving een zee baars van li pond. De mon- sterbaars werd met de hengel op de kant gebracht .De heer Klomp is een enthousiast sport visser en trekt er in zijn vrije tijd steeds op uit naar de zee dijk te Zonnemalre en ook wel op andere plaatsen om zich aan zijn hobby tc wijden. Met die baars zit hij intussen by- zonder goed, want het is een record. In Athene zijn vijftig mensen veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van vier maanden tot twee jaar wegens hel aansporen tot op standige daden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1