PREMIE SPAARPLAN De zeelui en de export Sparen in spaarbewijzen levert een extra voordeel op, want... elk jaar legt het Rijk er 20% bij. BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT De achtergrond van Vietnam VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 20 mei 1906 Nr. 19992 Ingezonden mededeling BLIK DOOR HET WERELD VENSTER De laatste keer dat de Britse zee lieden staakten was in 1911. Men kan dus moeilijk beweren dat hun bond de stakingslustigste is van het Ver- eriigd Koninkrijk. Vrijwel geen an dere bond staakte juist zo weinig. Ditmaal is het werk neergelegd om een niet geringe eis: een loonsverho ging die becijferd wordt op ongeveer zeventien procent, terwijl de reders niet verder willen gaan dan voorlo- Ingezonden mededeling Grandioze kollektie regenjassen v.a. 69.-. Deze Terlenka topcoat 98.- Midden in de Postsiraat Zierikzee OVERDENKING En Hij heeft alles onder zijn voeten gesteld Efeze 1 22a. Eer we daar nu eens ten volle bij leven! Hierbij, dat God dus alles ge steld heeft onder Christus' voeten, d.w.z. alles onder zijn macht ge plaatst heeft. Wij hebben nog veel te weinig oog voor Christus, laat staan, dat we Hem zien in zijn macht en majesteit. Wij moeten weer even bij het be gin beginnen. Bij Christus' geboorte is het al gezegd, of liever nog, bij de aankondiging van zijn geboorte: Hij zal als koning heersen (Luk. 1 33). Weina, dat gebeurt. Eerst is er nog lijden, strijd, dood. Maar dan is er de opstanding (Pasen). Dezer dagen herdacht de kerk Christus' hemel vaart. En nu zit Hij ter rechterhand Gods. Dat betekent: Christus is in de hemel. Bewijst zich daar als het Hoofd van Zijn Kerk. Hij stort he melse gaven uit, en bewaart de zij nen in leven en sterven. (Catechis mus, zondag 19). Dat houdt dus in: zegen van boven, en zegen rondom voor wie Christus kennen. En nu gaat het er om of we hier ogen voor hebben. Of we dit geloven. Of we daarbij leven, daaruit leven. We zijn zo ongeestelijk, onverstan dig in de goddelijke zaken, arm in de dingen des geloofs. Omdat we zo gemakkelijk opgaan in de dingen van de dag, de dingen die tijdelijk en vergankelijk zijn. We zoeken niet het voornaamste, het ene nodige. Eén ding is nodig, zegt Chris tus. En dat ene is: Gods genade. Zijn koninkrijk, zijn gaven; de zaligheid; God te kennen; Christus te kennen. Ja, bij Christus wil ik uitkomen. Door Hem alleen is er verzoening met God. Hij alleen kan ons waarlijk tot God brengen. Hem moeten wij aannemen; dan alleen zullen we kinderen Gods worden. En denk eens even aan de tekst, die hierboven staat: God heeft alles onder de macht van Christus ge bracht. We leven onder de Christus' rege ring! U denkt van niet. En 't lijkt er misschien niet op. Er zijn zo veel andere machten, vreselijke machten, die nog werken. Toch is het zo: Christus heeft alle macht in hemel en op aarde. Hij, God, heeft alles onder Zijn voeten gesteld. We gaan heen naar Pinkster: Hij stort zijn hemelse gaven uit! Bid Hem dan aan! Heb deze Hei land lief! Buiten Hem geen redding, geen houvast, geen rust. 't Is waar. wat eens iemand zong: Onder Uwe heerschappij, Zijn wij zalig, zijn wij vrij. pig vijf procent en eventueel later nog eens wat meer. Zuiver in het vlak van arbeidsver houdingen hebben de zeelui wel wat aan te voeren dat voor hun stand punt pleit. Op de Spaanse na hebben zij slechtere arbeidsvoorwaarden dan alle andere Europese zeevarenden. Maar dat is voorlopig niet het punt dat het zwaarst weegt. Het gaat er meer om dat Engeland zich nu juist niet al te best kan ver oorloven de vervoerskosten van zijn exportprodukten drastisch te zien stijgen. Negatieve belasting De redding van de Engelse econo mie moet komen van grotere uitvoer die deviezen opbrengt en allerlei maatregelen zijn genomen om dat te bevorderen, o.m. een merkwaardige nieuwe belasting die producerende industriën geld oplevert en dienst verlenende geld kost. Gaan de trans portkosten ineens sterk omhoog, dan zal het concurreren de Engelse in dustrie nog zwaarder gaan vallen dan het nu al doet. Voor premier Wilson komt er bo vendien bij dat zijn kabinet een strikte loon- en prijspolitiek wil voe ren, waarbij zowel het stijgen van de lonen als vna de prijzen wordt tegen gegaan. Hoger loon voor de zeeva renden zal niet alleen prijsverhogend gaan werken, maar bovendien zou het succes van deze bond andere aanmoedigen ook een fors percenta ge loonstijging af te dwingen. Wil sons economische saneringspolitiek zou dan vrijwel zeker totaal schip breuk lijden. Voet bü stuk De zeelieden zijn er een beetje de dupe van dat hun eisen op zichzelf misschien niet onredelijk zijn, maar dat de regering meent dat hogere belanden dan die der zeelui in ge vaar komen bij inwilliging van hun eisen. De zeelui van hun kant wil len niet tegenspreken dat die export belangen wellicht zeer belangrijk zijn, maar menen dat in zo'n geval de redelijkheid ook eist, dat de las ten daarvan niet alleen op hen afge wenteld worden. Wilsons poging tot bemiddeling heeft gefaald. Hij heeft nu aange kondigd dat de zeelui kunnen doen wat ze willen, maar dat ze hun doel niet zullen bereiken. Hij kan moei lijk anders handelen. De rekening voor dit standpunt echter kan wel eens zeer hoog worden - hoog ge- noem om het tot dusver vrij succes volle regeringsbeleid te belasten met een daverende flop. Een groot nationaal plan maakt het sparen nu nog aan trekkelijker.het Premie Spaarplan. Het Rijk steunt u hiermee om tot waardevol bezit té komen. Elk jaar kun nen u en uw vrouw een spaarpremie van f 100,krijgen. Door te sparen in spaarbewijzen. Wat is een spaarbewijs? Een spaarbewijs is een bewijs van storting van 25,—. Hiermee kunt u deel nemen aan het Premie Spaarplan. Spaarbewijzen kunt u bij alle spaarinstellingen verkrijgen. U ontvangt over dat geld, behalve de normale spaarrente, ook de spaarpre mie. Met spaarbewijzen groeit uw bezit dus sneller. Hoeveel Over een gespaard bedrag in spaar bewijzen per jaar van maximaal 500,ontvan gen u en uw vrouw.1) nadat u die spaarbewij zen vier volle kalenderjaren hebt aangehouden een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal 100,2) Per deelnemer maximaal f 250,—. 2) Spaarpremie per deelnemer maximaal f 50, Een voorbeeld Als u dus samen in dit jaar f 500,— spaart «in spaarbewijzen, krijgt u begin 1971 de spaar premie van f 100,U mag natuurlijk ook minder dan f 500,sparen, de spaarpremie is altijd 20 Spaart u volgend jaar weer, dan krijgt u de spaarpremie over dat bedrag begin 1972. Zo kunt u jaar in jaar uit de spaarpremie verdienen. De bijdrage van het rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen. Vraag de gratis brochure! Ongeveer 5000 employe's van de Indonesische openbare energiebe drijven zijn ontslagen, omdat zij be trokken geweest zouden zijn bij de staatsgreep van 1 oktober jl., aldus meldt radio Djakarta. SPORT KORFBAL Thor I-NOAD I 4-3 Ondanks de opgelopen nedei-laag van zaterdagmiddag speelde NOAD in Dirksland een prima wedstrijd, waarin uitstekend korfbal werd ver toond. NOAD nam via Toon Schou- wenaar de leiding waarna de thuis club weer gelijk maakte (1-1). Na dit doelpunt werd NOAD weer ge vaarlijker en het was Kees Steendijk die de gasten uit Dreischor opnieuw aan een 1-2 voorsprong hielp. Nog voor het vex-strijken van de eerste speelhelft maakten de withemden opnieuw gelijk. Na de hervatting nam Thor de leiding, en ondanks het feit dat NOAD nu met 1 heer minder speelde wisten de bezoekex-s opnieuw gelijk te maken (3-3). Een gx*ove ver- dedigingsfout was er tenslotte de ooi-zaak van dat Thor nog een keer doelpuntte, waarmede de club uit Dirksland de overwinning veilig stelde. Nieuwerkerk. J. H. B. Voor de tweede maal hebben de Amerikanen een periode achter de rug waarin meer van hun eigen men sen sneuvelden dan Zuidvietnamese militairen in de strijd tegen de Viet- kong. Een duidelijk teken hoe de oorlog daar meer en meer een aan gelegenheid wordt van de V.S. zelf, en een verloochening van het offi ciële beeld dat Amerika daar de wet tige regering alleen een handje helpt. Op het moment is het zo dat pre mier Ky weinig troepen meer over heeft om de eigenlijke strijd te leve ren omdat hij met man en macht zich teweer stelt legen de boeddhis ten. Snelle expeditie van enige korp sen mariniers bracht hem in boed dhistische bolwerken in het midden van het land weer de macht - zij het niet overal. In Huè bijvoorbeeld, waar Ky's voornaamste tegenspeler zich ophoudt, hebben andere troepen stellingen betrokken om een derge lijke invasie van regeringstroepen af te slaan. Bovendien komt Ky tersluiks weer een beetje terug van zijn toezegging aan de boeddhisten dat zo snel mo gelijk verkiezingen gehouden zullen worden, met als gevolg dat een bur geroorlog haast niet meer te voorko men lijkt. De Amerikanen doen hun uiterste best om die nog door praten te voorkomen, een last die ze dan bij de eigenlijke oorlogsvoering op hun schouders moeten nemen. Zonder uitzicht Het zijn deze aspecten van de strijd in Vietnam die ook in de V.S. aanleidingg even tot kritiek op John son, die stug doorzet ondanks alles wat gebeurt en zijn streven hoe lan ger hoe ondankbaarder laat schijnen. In de V.S. komt die kritiek ook be paald niet van onbenullige lieden - zo mag men senator Kennedy, sena tor Fulbright, prof. Galbraith, prof. Kennan zeker niet noemen. Even min zijn ze exponenten van uiterst links. Ze zien er alleen geen heil in op deze uitzichtloze manier door te gaan. Zuiver Vietnamees bekeken is er tegen hun redenering weinig in te brengen. Als Vietnam het alleen aan de stok had met indringers uit het noorden die gewapend partij kiezen in een intern dispuut der Zuidviet- namezen, dan was Zuid-Vietnam on getwijfeld nu ook een volksdemocra tie naar Chinees model. Het volk daar had dan een staatssysteem waar het eigenlijk niet zo heel veel voor voelt. Nu is de toestand zo dat be halve een noordelijk expeditieleger er ook een uit de V.S. opereert op Zuidvietnamese bodem. Het resul taat daarvan is dat de bittere oorlog nooit tot een eind komt, want geen van die twee partijen kan de ander definitief verslaan. De Vietkong plus Noordvietname- zen kunnen de Amerikanen niet in zee drijven, de Amerikanen kunnen nooit de oerwouden geheel en al uit kammen, zeker niet wanneer hun te genstander langs allerlei grenzen kan uitwijken en weer versterkt kan terugkomen. Alternatief? Misschien was het voor de Zuid- vietnamezen onaangenaam om com munistisch te worden, maar zo schijnt het nog altijd het minste van twee kwaden. Wat ze dan danken aan het ingrijpen der V.S. Wanneer dit alles was, zou er veel voor te zeggen zijn als Washington besloot het prestigeverlies te nemen en naar huis te gaan. Hoe dan ook waren de Zuidvietnamezen er dan beter aan toe dan nu. Maar dit is niet alles. De Zuidvietnamese oorlog heeft de volkeren van Azië laten zien dat de Chinese geldingsdrang be paald geen sprookje is en eveneens dat de V.S. vastbesloten zijn die af te remmen. Dat feit op zichzelf is al zeer belangrijk. Het is bijvoorbeeld de vraag of in Indonesiëdat al aar dig op weg was een Chinese satelliet te worden, nog net een andere weg ingeslagen zou zijn, wanneer de V.S. in Vietnam niet een bolwerk tegen de Chinese expansie hadden ge vormd. In zekere zin houden ook de Chinezen zich al aanzienlijk in, bij voorbeeld in Laos, waar ze allang de eindzege hadden kunnen behalen, wanneer ze niet gevreesd hadden dat ook hier de V.S. in de bres gespron gen zouden zijn. Het beteugelen van China is trou wens ook geen zuiver Amerikaanse aangelegenheid. Dat Moskou bemid delde tussen India en Pakistan was zeker ook om die twee landen te la ten zien dat tegen China een tegen wicht bestaat. Een zelfde doel zit achter het pakt tussen Moskou en Mongolië. Voor beide landen is een Azië dat geheel en al door China ge domineerd wordt - zeker als het zich tot volledige kernmacht heeft ont wikkeld, wat het snel doet - een schrikbeeld. En gezien de onverzoen lijke taal die uit Peking klinkt mag het dan voor de hele wereld wel zijn. Het is die overweging die de Ameri kanen aan de gang houdt, ondanks alle bitterheden, in Vietnam. DEN HAAG. Het Ncderlandsche Roode Kruis heeft voor de bloed transfusiedienst nog duizenden do nors nodig. Een actie om hierin te voorzien zal worden ondernomen in samenwerking met andere organisa ties. Ingezonden mededeling ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM Excursies naar slot Moermond In de komende weken zal het slot Moermond te Renesse tweemaal het doel vormen van excursies welke worden georganiseerd ter herinne ring aan Jan van Renesse, de grotè strateeg van de Gulden Sporenslag bij Kortrjjk op 11 juli 1302. De eerste excursie vindt plaats op zaterdag 21 mei. Dan hopen twee af delingen van het Alg. Ned. Verbond een bezoek aan Schouwen-Duiveland te brengen, waarvoor o.a. een offi ciële ontvangst op het gemeentehuis te Zierikzee op het progi-amma staat De afdeling N.-Brabant zal via Brou- wershaven onder leiding van dr. mr. H. P. Schaap uit Zierikzee vervol gens de grondslagen van het slot Moermond bezoeken, waarbij een krans zal worden gelegd ter nage dachtenis van Jan van Renesse. On geveer hetzelfde programma wacht op 12 juni a.s. een gezelschap uit België, namelijk de afdeling Brugge van het Davidsfonds. dat eveneens onder leiding van de heer Schaap Renesse hoopt te bezoeken. Gisteren (Hemelvaartsdag) werd Zierikzee bezocht in het kader van een Delitatocht door de afd. Brussel van het Alg. Ned. Verbond. ZIERIKZEE Singelloop afgelast Ons wordt verzocht mede te willen delen dat de voor heden (vrijdag) avond in het kader van de Sport week vastgestelde singelloop, en ook het touwtrekken, is afgelast. Dit in verband met het geringe aantal in schrijvingen dat voor deze nummers is ingekomen, hetgeen mede een ge volg is van de korte tijd welke hier voor beschikbaar was. DREISCHOR Concert „Crescendo" Het muziekgezelschap „Crescendo" zal a.s. zaterdagavond bij gunstig weer haar eerste tentconcert in dit seizoen verzorgen. Aanvang 7.30 uur. Het pi-ogramma bestaat uit de vol gende nummers: 1. Groot Bi-eda, mars, Joh. C. de Wit; 2. La Parvx-e, ouverture, J. Werkman; 3. American Patrol, Mea- cham-Delhaye; 4. Lanneriana, valse de concert, sur des motifs de Lanner, Jos. Kessels; 5. National Emblem, mars, C. Bagley, ai-r. par Maurice Viot; 6. Le songe au dései't, fantaisie, J. M. Champel; 7. Selectie uit de operette „Die Blume von Hawaii, Paul Abi-aharii, ax-r. Cor. M. Mellema 8. In vrijheid, mai's, C. J. N. Cori; 9. Belle Bergère, divertissement pas toral, P.r Frangois; 10. Flox-ida, mai-s, A. Dui'oc. OOSTERLAND Uitslag collecte De huis aanhuis-collecte, die ge houden werd onder leiding van mej. A. Boot, ten bate van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" te Soest door de dames mevi\ M. van den Bex-ge-van der Maas, Adx-ie Bal Pd., Riet Boogert, Tonnie Capelle, Riet de Later, mevr. L. van 't Hoff- van der Maas, Rina Stoutjesdijk en mevr. Dorst-Verstraaten, bracht op de som van f 222,80. Een dankwoord aan alle milde gevers(sters) en de collectanten voor dit mooie resul taat is wel op zijn plaats. BRUINISSE Tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l.-school te Bruinisse (vacatui'e we gens ziekte van mevrouw van Oor schot) de heer R. P. van Hellema te Middelbux-g. Mevx-ouw de Haan is benoemd tot tijdelijkonder wij zei-es nuttige handwerken. KERKNIEUWS Ned. Hecv, «Kerk. Beroepen te Nieuw-Weerdinge: J. F. Stoi-m, Nijbi-oek; te Bi-andwijk: D. J. Cuperus, kand. te Waddinxveen; te St. Johannesga (toez.): kand. B. Max-tèl, Zaandam. Bedankt voor Onstwedde (toez.): G. Wüi-sten, Wiex-den; voor Hax-der- wijk (vak. C. v. d. Boogert): J. C. Schuurman. Schoonhoven. Ger. Kei'ken Beroepen te Gi'oningen (als twee de studentenpredikant): C. Klapwijk, Apeldoorn; te Nieuwdorp: W. A. Jel- sma, Lochem. Benoemd tot piedikant bij de in richtingen van justitie te Amster- dam: A. A. Klapwijk, Heerde. Aangenomen rxaar Heemstede (vak. ~dr. A. Dondorp): Kr. Smit, Voorscho ten. Gei-. Kerken (vx-ijgemaakt) Tweetal te Bergentheim (2e pred. pl.)M. Brandes, Meppel en O. J. Douma, Overschie. Bex-oepen te Niezijl (Gr.): kand. J. T. Oldenhuis, Drachten; te Doetin- chem-Doesbui'g: C. v. d. Jagt, Zoute- spui; te Rotterdam-Charlois: B. Wes- seling. Smilde-Diever. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Hoogeveen: T. Harder, Kornhorn en W. van 't Spijker, Utrecht-C.; te Drachten: L. Biesma, Aalsmeer en G. Leendex-tse, Droge- ham. Bex-oepen te Utrecht-N.: B. Bijle- veld, Bussum. Chr. Ger. Gemeenten Tweetal te Werkendam: M. J. Mid delkoop, voorganger van een hex-v.- gex-ef. evangelisatie te Zwolle en de heer J. Schenkelshoek. woonachtig te H.I. Ambacht. Ger. Gemeenten Bedankt voor Hax-dinxvcld-Gies- sendam: A. W. Verhoef, Barneveld. Oud. Ger. Gem. in Nederland Bedankt voor Kralingseveer: J. van Prooijen, Grafhox-st. Geref. Kerken Ds. M. den Boer met emeritaat De classis Zeeuws-Vlaanderen van de Gei-. Kei-ken heeft aan ds. M. den Boer te Zaamslag met ingang van 1 juli a.s. op de meest eex-volle wijze emeritaat verleend. Ds. den Boer werd 4 aug. 1899 te Zierikzee gebo- x-en en studeei-de aan de Vrije Uni- vci-siteit. Nadat hij enige tijd de kerk van Haax*lem als hulpprediker had gediend wei-d hij 24 aug. 1930 te Oudeschoot in zijn ambt bevestigd. In 1946 vertrok hij naar Wezep om in 1949 te Voorschoten intrede te doen. Sedert 1 nov. 1959 dient ds. den Boer de kerk van Zaamslag. Ingezonden mededeling HOOFDSCHOTEL? VLEES!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 7