IVOROL IK SPAAR HIJ SPAART ZIJ SPAART WIJ SPAREN ALLEMAAL BIJ DE RAIFFEISENBANKEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND Eén cent per week voor de natuur Rode Kruis gaat eeuwfeest vieren DE KWALITEITS TANDPASTA Belangrijke nieuwe activiteiten van het Ned. Rode Kruis Financiële resultaten in akkerbouw en veehouderij onbevredigend Automatisering van de postwisseldienst Flitsen uit het buitenland LEUVEN. Talrijke hoogleraren in Leuven moesten dinsdagmorgen af zien van het geven van colleges in de Vlaamse faculteiten van de R.K. universiteit te Leuven, doordat de stakingsposten aan de ingangen van de collegezalen de studenten ervan weerhielden naar binnen te gaan. TEGUCIGALPA. Oud-president Maximiliano Hernandez Martinez van de middenamerikaanse staat El Salvador is met zeventien messte ken vermoord. Zijn particuliere chauffeur, die voortvluchtig is, wordt van de misdaad verdacht. Hernan dez Martinez was 88 jaar. HARTLEY. Militairen en politie, gesteund door helikopters van de Rhodesische luchtmacht, zijn een klopjacht begonnen op een aantal ge wapende Afrikaanse Rhodesiërs die een blank echtpaar op een afgelegen tabaksplantage ten westen van Hart ley hebben doodgeschoten. ROME. Radio-actieve neerslag van Ingezonden mededeling spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinltte - Brouwershaven Drelschor Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Ootterland - Ouwerkerk Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs Serooskerke - Sirjanstand en Zierikzee. Zonnemalrc - Noordgouw» waardoor de normale hoeveelheid radio-activiteit daar is verdrievou digd. DJAKARTA. De Indonesische re gering heeft 15 gevangenen in vrij heid gesteld, onder wie verscheide ne voormalige politieke leiders. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken De an Rusk bevestigd dat de V. S. een voor-stel van Communistisch China hebben verworpen voor het sluiten van een wederzijdse overeenkomst om niet als eerste kernwapens te ge bruiken. MOSKOU. In de Koeban, een be langrijk landbouwgebied in Noord- Kaukazie, heeft drie dagen een or kaan gewoed met een windkracht van 140 km per uur. Volgens het Russische persbureau Tass zijn hon derden bomen ontworteld en zijn te velde staande gewassen vernield. AMSTERDAM, 18-5. De Stichting Natuur fonds, een in 1949 op gericht nationaal fonds ter bestrijding van natuurontluistering, wil cp grote schaal de medewerking van het publiek betrekken by de versterking van het fonds door het één cent per week te laten bij dragen. Het doel van de Stichting Natuurfcnds is „het voorkomen en herstellen van letsel aan natuur en landschap, in het bijzonder voorzover dit zijn oorzaak vindt in de publieke ontspanning. Voorts het heipen opvoeden van het Nederlandse volk tot een waardig natuurgenoot en mede daardoor het verruimen van de mogelijkheid tot ontspanning voor ons allen". Het wil daarmee het werk van dr. Jac. P. Thijsse voortzetten. „Vele kleintjes maken hier één grote", meent de stichting en hoe meer personeelsleden van bedrijven en ondernemingen zich bereid verklaren deze ene cent per week af te staan, hoe meer het fonds het werk van de natuurbescherming kan steunen en uitbreiden. Er zijn in Nederland grote bedrijven waar de ondernemingsraad reeds besloot dat alle personeelsleden een cent afstaan. Oude Swastika's KOPENHAGEN, 17-5. Een amateur-archeoloog heeft op 60 km. ten westen van Kopen hagen gouden siervoorwerpen opgegraven, waarop swastika's afgebeeld staan. Hij dacht dat hij een schat had gevonden, begraven door de Duitse bezet tingstroepen aan het einde van de tweede wereldoorlog. Maar functionarissen van het nationale museum in Kopen hagen hielpen hem spoedig uit die waan. Het bleken voorwer pen te zijn uit de vijfde eeuw voor Christus, het ijzeren tijd perk dus. De swastika, het symbool van hel nationaal-so- cialisme, stamt uit de ger- maanse tijd. de jongste Chinese kernproef is in atmosfeer boven Rome aangekomen, Een en al belangstelling voor een tractor in de proeftuin van de universiteit van Bonn. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG. 18-5. Het Nederland- sche Roode Kruis gaat volgend jaar zijn eeuwfeest vieren met een natio nale herdenkingsdag op 1 septem ber. Deze wordt voorafgegaan door een internationale conferentie over de hulpverlening aan ontwikkelings gebieden en gevolgd door het con gres van de Liga van Rode Kruis verenigingen, de organisatie voor hulpverlening in vredestijd. Tevens wordt de vergadering gehouden van de raad van gouverneurs van het Rode Kruis. Hel Nederlandsche Roode Kruis heeft voorts ongeveer tachtig ge meenten in ons land gevraagd iets te doen, waardoor de aandacht voor liet Rode Kruis wordt gevraagd. Russische expositie naar Den Haag DEN HAAG. 17-5. Enkele jai-en onderhandelen zijn thans afgesloten: van 16 september tot en met 18 no vember zal in het Haagse gemeente museum de expositie „Russische ar cheologie" worden gehouden. Daar onder moet worden verstaan een unieke, bijna 700 nummers omvat tende tentoonstelling van voorwer pen, die alle culturen vertegenwoor digen die in Rusland hebben bestaan van 30.000 jaar voor Christus tot de komst van de Romanov-dynastie. in het midden van de 16c eeuw. Ingezonden mededeling tanden rein en blank; adem fris als morgendauw DJAKARTA. De Beatlemuziek en wat dies meer zij zijn en blijven in Indonesië verboden. Dit heeft een woordvoerder van het parket in Djakarta, Thamsir Rachman. gezegd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. P. H. Kapteijn overleden (geboortig van Renesse) Ds. H. P. Kapteijn, predikant van de hervormde gemeente van Veen- dam. is dinsdagmorgen 17 mei 1.1. na een zeer kortstondige ziekte van slechts een paar dagen op ruim drie- cn-zestig jarige leeftijd in het akade- misch ziekenhuis te Groningen over leden. Hij zal vrijdagmiddag 20 mei (vandaag) om vijf uur te Groningen worden gecremeerd en zondagmor gen 22 mei a.s. zal om tien uur in de Grote Kerk te Veendam een herden kingsdienst worden gehouden. Paulus Hendrik Kapteijn werd op 19 januari 1903 in de hervormde pas torie van Renesse geboren. Hij be zocht eerst het stedelijk, thans Prae- dinius-gymnasium te Groningen, waar hij verder ook aan de rijks uni versiteit theologie studeerde en zijn kandidaats- en ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. Na dat de heer Kapteijn in 1931 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederland se Hervormde Kerk werd hij op 17 januai'i van het daaropvolgend jaay (1932) bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Blija in de classis Dokkum. Op 4 augustus 1935 verwisselde de thans overledene de ze gemeente met die van Blijham in de classis Winschoten, vanwaar hij op 30 oktober 1938 naar die van Schagen vertrok. Sinds 21 mei 1944 diende ds. Kapteijn de hervormde gemeente van Veendam. Kartonnen driehoeken voor bejaarden AMARILLO. Een tankvliegtuig van het type kc-135 van de Ameri kaanse luchtmacht is bij de landing op een basis in Texas verongelukt. De vier bemanningsleden en een passagier vonden de dood. MANILLA. Een 740 ton metend Phi- lippijns passagierschip met naar schatting 250 mensen aan boord wordt sinds maandag, toen de Philippijnen door de wervelstorm „Irma" werden getroffen, vermist. UTRECHT, 18-5. Niet minder dan 3.000 direkt b\i de activiteiten van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen- bank betrokken hebben in de Irene- hal de jaarvergadering van de Raif- feisenbank meegemaakt. DEN HAAG, 18-5. Met ingang van 1 juni gaat de P.T.T. de binnen landse postwisseldienst automatise ren. De oude bruine formulieren gaan verdwijnen om plaats te maken voor ponskaarten, die door de P.T. T.-computer in Arnhem verwerkt zullen worden. Het nieuwe systeem levert voor het publiek twee belangrijke voorde len op. In de eerste plaats zal men een postwissel nu 1 juni aan iedere postinrichting in Nederland uitbe taald kunnen krijgen en ten tweede krijgt men de postwissel voortaan onder couvert thuis. Dit laatste zal de geheimhouding ten goede komen. Aan de nieuwe regeling is echter ook een nadeel verbonden. De post wissels gaan namelijk na 1 juni niet meer rechtstreeks naar de belang hebbenden. Ze worden eerst verzon den naar Arnhem, waar de gegevens „verponst" en op de magneetbanden van de computer worden vastgelegd. Dit betekent een oponthoud van 24 uur. Verre „Pomona"-reis Leden van de Vereniging van Oud-leerlingen „Pomona" maakten een studie trip naar West-Duitsland. Ook talrijke dames maakten de geslaagde tocht mee. De foto toont een zonnig oponthoud te Koblenz. Daar liet de voorzitter van het be stuur, dr. A. J. Verhage (Wassenaar) de vergadering weten dat in het af gelopen jaar de financiële resultaten van akkerbouw en veehouderij niet bevredigend waren. De uitkomsten van de tuinbouw lopen in het alge meen terug, al zijn de bedrijfsresul taten in de verschillende takken van tuinbouw zeer uiteenlopend. Dr. Verhage deelde mee. dat hoe wel de hoogte van de debetrénten voor de financiering in eigen kring gunstig afsteekt bij het peil. waarop elders financieringen kunnen worden verkregen, men er toch rekening mee moet houden dat de recente ontwik keling op de geld- en kapitaalmarkt zijn weerslag zal moeten vinden in de door de banken berekende debet rente. Het zal naar zijn oordcel noodza kelijk zijn om in de loop van dit jaar de rente aan deze ontwikkeling aan e passen. Hij kondigde een aangepast rente-advies aan dat op korte ter mijn is te verwachten. De uiteenzettingen op lange ter mijn, in het bijzonder de hypotheken, gaan een steeds groter gedeelte van de totale uitzettingen vormen. Eind 1965 was het percentage van de hy pothecaire leningen in het totaal van de uitzettingen gestegen tot 61.5 pro cent (vijf jaar terug bedroeg dit nog 50 procent). De voorschot- en kredietverlening aan het niet-agrarisch bedrijfsleven nam toe. Hierin spelen de midden- standsbedrijven en de kleinindustrie.. vooral in de plattelandsgemeenschap een belangrijke rol. Dr. Verhage merkte in dit verband op dat in te genstelling tot de agrarische onder nemer, de middenstander bij een fi nanciering met overheidsg'arantie niet de vrijheid heeft om die finen- cieringsinstelling te kiezen die hem het beste past. Deze onvrijheid draagt niet bij aan de zo noodzakelijke voorgang in de modernisering van deze bedrijfstak. Wilhehninagasthuis 75 jaar AMSTERDAM. 17-5. Het Wilhel- mina Gasthuis in Amsterdam - met zijn 1300 bedden het grootste zieken huis van ons land - bestaat 75 jaar. Op 28 mei 1891 legde de tien jarige koningin Wilhelmina de eerste steen voor het ziekenhuis en sprak daar bij de woorden: „Ik hoop dat dit ge bouw tot zegen mag strekken van Amsterdam". Het wordt het eerste in grote stijl gevierde jubileum want het 25- en 50-jarig jubileum vielen resp. de eerste en tweede wereld oorlog. In de afgelopen driekwart eeuw werden er twee miljoen men sen in verpleegd. Bejaarden Oostei - en Sirjansland hadden Zeeuwse trip SIRJANSLAND, 17-5. De bejaar den van Sirjansland en Ouwerkerk zijn dinsdag gezamenlijk een middag uit geweest. Met een R.T.M.-bus vertrok hel gezelschap in een opgewekte stem ming via de Oosterscheldebrug naar het Goese land. In Kamperland werd een poosje gepauzeerd om een en an der te gebruiken. Vervolgens ging de reis naar Vlissingen. De boulevard en het standbeeld van Michiel de Ruijter en Frans Naerebout trokken aller bewondering. Tot besluit stond een rondrit door Zuid-Beveland op het programma. Een vrolijk zonnetje gaf het aan zien van de talrijke boomgaarden extra fleur. In Biezelinge was er we derom gelegenheid om de dorst te lessen. Hier sprak mevrouw Romeijn van Ouwerkerk een woord van dank aan allen voor het welslagen van deze middag, waarna mevrouw de Ronde van Sirjansland eveneens alle mede werksters haar dank overbracht. Het was zo al laat in de middag toen chauffeur Quist iedereen weer veilig thuis bracht. Op het vliegveld Haamstede behaalde de 15-jarige Wim Recourt hel solo- brevetzweefvliegen. De foto toont Wim bij de start van een geslaagde vlucht. (FotoZierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 18-5. Het Neder landsche Roode Kruis heeft enkele nieuwe activiteiten op zijn program ma genomen: het inrichten van een apparaat, waardoor bejaarde zieken in nood zo vlug mogeltfk hulp kan worden verleend, en - indien de fi nanciële campagne bevredigend ver loopt - het plaatsen van ongeveer 300 zuurstofkoffers met -brillen, waar aan vooral op het platteland een te kort bestaat. De hulp aan zieke bejaarden zal op 1 september van dit iaar van start gaan. Naar een idee, dat uit Amerika stamt en in België in praktijk is gebracht, zullen zieke bejaarden een Maximum-snelheid op Britse wegen LONDEN, 18-5. De proef met de maximumsnelheid van zeventig mijl (ongeveer 110 km.) per uur op alle Britse wegen zal voorlopig tot vol gend jaar september worden voort gezet, zo heeft de Britse minister van vervoer, mevrouw Barabara Castle, het parlement meegedeeld. Er waren tekenen dat de in december inge voerde snelheidsbeperking het aan tal verkeersongelukken had helpen verminderen, zo zei ze. kartonnen driehoek kunnen krijgen. Deze kan voor het raam worden ge hangen, wanneer de bejaarde plot seling in een noodsituatie is komen te verkeren. Bij de zustervereniging in België werden 45.000 van deze bordjes ge plaatst. Daar zijn er enige honder den bejaarden per week die er ge bruik van maken. Naar de overtuig'mg van hel Rode Kruis in ons land komt het veel meer voor dan wordt verondersteld, dat zieke bejaarden plotseling hulp van uiteenlopende aard nodig heb ben. Zij kunnen deze hulp niet krij gen, omdat zij. of niet de deur uit kunnen of niet de weg weten, waar doeltreffende hulp is te halen. De zuurstofkoffers De andere nieuwe taak. dit het Ro de Kruis in ons land wil uitvoereri is het plaatsen van zuurstofkoffers met benodigheden. Het is gebleken, dat in geval van verdrinking, hart aanval. kolendampvergiftiging e.d. op het platteland de artsen niet steeds zeer spoedig over een zuur stofkoffer kunnen beschikken. Het plaatsen van deze hulpmiddelen vergt een uitgave van naar schat ting meer dan een ton. Dit geld moet uit de dit jaar te voeren campagne komen. Vorig jaar bracht die 2.226.000 gulden op. Van de nieuwe wordt een opbrengst van f 2,5 mil joen verwacht. Het bestuur van het Rode Kruis is niet tevreden over de geldinzame ling voor hulp aan Vietnam. Tot nog toe werd op giro 777, welk nummer daarvoor nog beschikbaar is, slechts twee ton bijeengebracht. Op het programma van het Rode Kruis in ons land zijn voorts geko men de actie (waarmee de Liga var' Rode Kruisverenigingen is begonnen) om de Soedanese vluchtelingen hulp te verlenen, en de actie, die het in ternationale Rode Kruis ontwikkelde, om een veldhospitaal aan te bieden voor Jemen. Inmiddels is het jeugd-Rode Kruis in ons land begonnen iets te doen voor de eerste hulp bij ongelukken- organisatie in ontwikkelingslanden. Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 4