Johan wil je een stuk kaas uit het vuistje „DE JACHT IS ALTIJD OPEN" Haal heerlijke rookworst in huis! a jSSS Uneemt de tijdvoor belangrijke beslissingen. In bet verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid. Uw pijp hebt u altjjd bjju. Zijn we er dus vèr naast als we denken dati Coopvaert rookt? ZWANENBERG Ook de snelste rekenmachine hinkt achter het weer aan STREEKN1EUWS Wat biedt de BEELDBUIS? Het paard in nood STREEKNIEUWS Pgnrriiüua, /sSSSSsSSSSSgSS^M» ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 20 mei 1966 Nr. 19992 Gezien de nieuwste elektronische installaties die weerkundige gege vens verweken wordt al gezegd, dat daarmee voor de meteorologie een nieuw tijdperk is ingeluid. Dat klopt ook, in zoverre dat daarmee niet alle meteorologische problemen inclusief die van de weersvoorspellingen in één klap zijn opgelost. Rekenmachines zijn en blijven nl. slechts technische hulpmiddelen. Men kan echter alle meer of minder me chanische berekeningen in de mete orologische diensten, die tot nu toe Ingezonden mededeling Dül VELAND Huurverhoging woningwetwoningen Den bewoners van de woningwet woningen der gemeente Duiveland werd dezer dagen per circulaire be kend gemaakt dat er per 1 januari 1967 rekening zal moeten worden ge houden met een huurverhoging van 10 procent. NIEUVVERKERK Opbrengst collecte De collecte voor Sonnevanck-Zon- negloren bracht f 45,12 op. De col- lectantjes waren: Carla Bom, Nelleke Clarisse, Saartje Folmer, Henny en Truus van 't Hof, Heieen én Tonny Hofman, Nelleke ter Riet, Jeanet Sij- rier en Nelleke van der Wielen. BRUINISSE Hond beet kind Dokter Speelman uit Oosterland moest heelkundige hulp verlenen, aan de negenjarige Dingeman van den Berge Marcz. te Bruinisse, die bij zijn grootouders logeerde. Spe lend op het Vaateplein, vlak bij de grootouderlij ke woning, werd hij aangevallen en gebeten door de hond van de heer S. uit Bruinisse. De kiezerslijst De kiezerslijst voor de gemeente Bruinisse bevat de namen van 1529 stemgerechtigde lidmaten namelijk 815 op stembureau I en 714 op stem bureau II. Uitvoering „Nu met Hope" De zangvereniging „Nu met Hope" te Burgh zal zaterdag een uitvoering geven in de muziektent te Bruinisse van half acht tot negen uur. Dirigent is de heer M. Hagestein. Uitgevoerd worden de volgende nummers: Zonnelied, Jac. Evertse; Klinke onze lofzang, J. Nauta; Ja gerslied. G. Nienhuis; Door heel de nacht, David Owen; 't Voorjaar, H. Altisch; De Nagtegaal, Broeder Lae- tansius; Vertrouwen, Franse abt; Nachthymne, G. R. de Pauw; Whis pering Hope (Fluisterend Verlangen), M. Browne; Morgenzang, Elk. W. van Gulik; Trouw, oude ballade, M. Nabersma; De Vader wacht, G. Nien huis; Holland, Broeder Laetansius; Avondzang, G. Jellema; Zoals men ziet een uitgebreid en gevarieerd programma. Sinds woensdagmorgen zijn de spoorverbindingen tussen Nederland en Duitsland enerzijds (Arnhem- Oberhausen) en België en Duits'anct anderzijds (Luik-Aken) geëlektrifi ceerd. Door deze elektrificatie wordt de treinenloop door een kortere tijdsduur sterk verbeterd. met mensenkracht moesten worden verricht en te veel tijd vergden, met behulp van computers heel wat sneller en betrouwbaarder oplossen. Denk slechts aan het eerste ar- beidsverloop voor de berekening van voorspellingen, d.w.z. het sorteren van het waarnemingsmateriaal. Daar verstaat men onder het ontcijferen, keuren, corrigeren en scheiden van enkele duizenden weermeldingen. Een hele staf technici en meteorolo gen is daarmee vele uren bezig en intussenverandert het weer beeld al. De machine lost deze opga ven binnen enkele minuten op. Zuiver bekeken Als volgende stap berekenen de elektrische hersenen de objectieve analyse van de de heersende weer- toestand. Dat beantwoordt aan het tot nu toe conventionele procédé, met dit verschil, dat een rekenmachine deze opgave niet alleen sneller maar ook objectief oplost. Subjectief fou tieve veronderstellingen, zoals de verschillende taxaties van de tot het tijdpunt van de prognose heersende weerstoestand door verschillende meteorologen, zijn daarmee uitgeslo ten. In het derde proces wordt door de computer op grond van de analyse de voorspelling voor alle gewenste hoogteniveaus en voor een van te voren vastgestelde tijdruimte bere kend. Om wiskundige redenen moe ten de achtereenvolgende prognoses worden opgebouwd uit berekeningen voor kleine tijdvakken van 5-10 mi nuten. Voor een voorspelling over 6 mi nuten heeft de elektronische reken machine echter slechts 5 seconden nodig, voor een voorspelling over 24 uur ongeveer 20 minuten. Is de voorspelling berekend, dan kan het resultaat door een overbren ging in letters of met een tekenstift op een bewegende papierstrook wor den geregistreerd. Ook dat gebeurt binnen enkele minuten. Het blijft behelpen Daarbij moeten wij wel bedenken, dat men bij de opeenvolgende objec tieve prognoses altijd met vereen voudigde modelatmosferen werkt. Men moet namelijk zelfs bij het toe passen van rekenmachines met top prestaties gebruik maken van deze vereenvoudigde modellen omdat de natuurlijke omstandigheden in de at mosfeer zo gecompliceerd zijn, dat de snelste automaten die tegenwoordig ter beschikking staan achter de ac tuele ontwikkeling van het weer aan hinken. De Duitse meteorologische dienst heeft in het begin van het jaar een elektronische rekeninstallatie in het groot van 3400 C.D.C. (Control Data Corporation) gekregen, die nu door de inbouw van een grotere rekeneen heid (C.D.C. 3800) belangrijk werd uitgebreid .Deze installatie, de snel ste rekenmachine in het bezit van een meteorologische dienst, wordt op 't ogenblik nog gekeurd. Dat is bij zulke gecompliceerde en veredelde installaties een moeizaam proces. Welke nieuwe mogelijkheden zich ontsluiten voor de meteorologen door het instellen van een bepaald pro gramma, is een vraag, die niet ge makkelijk te beantwoorden is, omdat we pas aan 't begin van een geheel nieuwe ontwikkeling staan. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt te Utrecht UTRECHT, 17-5. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 441 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200 tot f 1500; werkpaarden f 1100 tot f 1400; oude paarden f 800 tot f 1350; 3-jarige paarden f 800 tot f 1325; 2-jarige paarden f 700 tot f 1000; veulens f 300 tot f 600; hitten f 700 tot f 850. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,tot f 3,80; jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht van f 3,80 tot f 4,10. De handel was kalm. VRIJDAG 20 MEI. NED. I: 11.10 Schooltelevisie; 15.50 Ruimtevaart; 19.00 Nieuws; 19.01 Klaas Vaak; 19.05 T.M.; 19.35 De Be verly Hillbillies; 20.00 journaal; 20.20 De muziek van Lennon en McCart ney; 21.05 Zo te zien21.35 De kleine muizen; 22.15 Attentie; 22.40 dr. O. Jager; 22.45 A.N.V.V.22.50 journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Pa trouillewagen '54 antwoord!; 20.25 Vorm en functie; 20.55 Onaantast baar; 21.40 100 jaar Volksonderwijs; 22.05 journaal. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Afdeling Zeeland Zondagcompetitie Het programma voor a.s. zondag 22 mei luidt: le klasse B: Renesse I-Patrijzen I (half 3, scheidsr. J. Heikoop); Cort- gene I-Luctor I. Zaterdagmiddagcompetitie Het programma voor a.s. zaterdag 21 mei luidt: le klasse; Bruse Boys I-Kloetinge I (kwart over 4, scheidsr. D. v. d. Wekken); Nieuwdorp I-Wemeldinge I; Kapelle I-Beren I; Zaamslag I- Middelburg V; Spui I-VCK I. 2e klasse A: WIK I-Veere I (3 uur, scheidsr. M. Krijger); Duiveland I- Bevelanders I (kwax*t over 4, Th. Sies, scheidsr.); Meeuwen II-Brou- wershaven I (kwart over 4); Seroos- kerke I-AKF I; 's Heer Hendrikskin deren I-Colijnsplaatse Boys I. 3e klasse A: SKNWK I-Bruse Boys III (kwart over 4, scheidsr. J. C. de Bilde). Juniorencompetitie Groep A I: Middelbux'g A I-Wal- cheren A I; Arnemuiden A I-Vlis- singen A I. Groep B IX: ZSS '62 B I-Renesse B I (half 3); Burgh B II-Burgh B I (2 uur). Burgh-Oude Molen 3-3 Meer spannend dan fraai was de laatste thuiswedstrijd van Burgh in deze competitie. Ofschoon Bux-gh toch wel de betere ploeg was met een uitstekende achterhoede waarin Theo Wessels en Rini Dijkman prachtig werk deden, ging de verkregen voor sprong verloi-en door twee gx'ote blunders in de achteiTioede. In de eerste minuut maakte Burgh uit de eei-ste aanval al een doelpunt toen Ko Tuinman een pass naar Kees Oostdijk gaf en deze de bal oerhai'd achter Michialse schoot (1-0). Oude Molen met de drie gebroeders van Est (waaronder de „Gulden Schot"- man uit het t.v.-spel) kwam snel te rug en Krijn van Est schoot tegen de lat. Met lange trappen trok Oude Molen ten aanval en Burgh werd in de vei'dediging gedrukt. Zelfs moest Joop Hanse de bal van de doellijn trappen om de gelijkmaker te voor komen. Kees Rijnberg, middenvoor spelend, brak door doch zijn schot ging voorlangs. Oude Molen bleef sterker en het zag er zwaar uit voor Burgh. Toch bleef de achtex-hoede der thuisclub de zaak meester en een schuiver van Kees van Est kon Schoonaard met moeite vallend stop pen. Na de thee tuinde Bui'gh voortdu rend in de buitenspelval, echter niet altijd terecht. Toen Oostdijk een bal verkeerd terugspeelde nam Kees v. Est de bal mee over de vleugel. Hij zette hoog voor en A. v. Hoof kopte de gelijkmaker in het net (1-1). Geen 5 minuten later ondernam van Aart- sen die na de rust met Kees Rijnberg van plaats verwisseld was, wat een grote verbetering betekende, een solo-rush en net op tijd schoof hij de bal naar Toon Rijnbei-g die keihard inschoot (2-1). De vreugde was van korte duur want vanaf de vleugel loste Ki'ijn v. Est een hoog schot dat Schoonaard totaal verrastte (2-2). De scherp opgestelde Oude Molen-ach terhoede viel toen in haar eigen zwaard als Toon Rijnberg doorbrak en beheerst inschoot (3-2). Nico van Est miste de kans van de dag door achter de uitgelopen Schoonaard naast te knallen. Burgh bleef in de meerderheid in het laatste kwartier en toen iedereen al in een overwin ning voor Burgh geloofde speelde Joop Hanse een terugspeelbal te zacht waardoor Krijn van Est geen moeite had om Schoonaard te pas seren. Zondag speelt Burgh uit tegen nummer laatst, R.K.F.C. Zierikzee I-B.S.C. I Zondag a.s, ontmoet Zierikzee I op het sportpark B.S.C. I uit Roosendaal Een ploeg, die evenals Zierikzee, technisch aardig uit de voeten kan. De rood-zwarten spelen vrij van degradatiezorgen en zullen zeker goed voor de dag komen. Temeer, omdat - naar wij verne men - de V.V. Zierikzee voor het a.s. seizoen een gediplomeerde oefen- meester in dienst heeft genomen, die de spelers reeds van juni a.s. af 2 x per week verder zal bekwamen en het 1ste elftal zondags zal begeleiden De opstelling van het 1ste elftal zou in zijn handen komen. Roemenië heeft ten aanrien van het Wai*schau-Pact geen enkel ini tiatief genomen en dé uit Moskou afkomstige berichten hierover zijn dus van elke grond ontbloot, zo heeft woensdag een woordvoerder van- het Roemeense ministerie van buiten landse zaken verklaai'd. DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipslaud Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Noyon. De snelheid van de eerste duif was 1281.55 m.m. en van de laatste duif 1069.02 m.m. Aankomst eerste duif 10.8.13 en de laatste duif 10.45.54. In concours waren 196 duiven. J. Bakker 1, 2, 9, 31, 61, 63; C. Ver wijs 3, 58, 65; Joh. Reijngoudt en Zn. 4, 6, 18. 21; M. v. d. Est 5, 16, 24, 46, 62; H. Kaashoek 7, 27, 29, 43; Jo Quist 8. 53; L. Vermeij 10, 34, 37, 57, 66; J. C. Verwijs 11, 14, 32; A. Faasse 12, 38, 41, 44. 45, 47, 51, 56; J. Zuidweg 13, 23; W. van Dommelen 15, 54; Abr. Verwijs 17, 36, 52, 59, 64; Jac. Geense 19, 25, 26, 28, 48; Abr. Geense 20; P. Wagemaker 22; M. Geuze 30, 33, 42. 49, 60; W. Neele 35, 39; A. Fonteijne 40, 50; A. Verwijs 55. MONSTERPALING Deze week ving de heer W. Bout te Bruinisse in een fuik een paling van vier pond en twee ons. De lengte van het beest was 1.06 m. Ingezonden mededeling Engeland en de E.E.G. DEN HAAG, 18-5. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns acht het nog geenszins zeker of de ontwikkeling van het standpunt der Britse regering t.a.v. de E.E.G. binnen afzienbare tijd tot nieuwe on derhandelingen zal leiden. Hoewel van Franse zijde een aan tal uitlatingen is vernomen die van toegenomen belangstelling voor Brit se aansluiting zouden kunnen doen blijken, bestaat niettemin nog geen aanwijzing dat het Fi-anse standpunt wezenlijk is gewijzigd, zo verklaart de bewindsman in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamex*. (Ingezonden) Het paard maakt een moeilijke tijd door, want zijn taak verandert. Enerzijds is het nog steeds de veel zijdige medewerker van de boer, de goedkoopste en vaak de plezierigste. Anderzijds heeft het er een taak bijgekregen. Het is een ontspannings medium geworden. Het jachtende en motorische van de maatschappij vraagt een tegenhanger. De mens blijkt die gevonden te hebben in het edelste dier der schep ping: Het paard. Er moeten paarden blijven! De fokkerij van een nieuwe paar- dengeneratie gaat niet zo snel als bv. bij de konijnen. Het duurt tenminste 4 jaar. De onrustbarende teruggang van de laatste jaren moet gestopt wor den. Anders hebben wij binnenkort niet voldoende paarden voor onze bedrijven, de sport en de ontspan ning. Het is dan ook de hoogste tijd, dat alle geschikte fokmerries benut wor den voor de fokkerij. Dit kan ook, want de fokkerij is een lonende zaak. Centrale Bond van Houders van Hengsten in Nederland. f. 1,25 ZIERIKZEE Jeugd Rode Kruis naar Poortugaal Wij vernemen dat de afdeling van het Jeugd Rode Kruis weer een reis organiseert naar het Deltaziekenhuis te Poortugaal, waar - als te doen gebruikelijk - weer de nodige ge schenkgoederen zullen worden afge leverd. BRUINISSE Concert muziekvereniging Goedereede Zaterdag 18 juni wordt voor mu- ziekminnend Schouwen-Duiveland een mooie dag. Op deze dag zal in het kader van de uitwisseling»- en zomer avondconcerten in de muziek tent 'te Bruinisse een concert worden gegeven door de muziekvereniging uit Goedereede. Wie „Goedereede" z egt, spx-eekt over een gezelschap dat een begrip is in de wereld van harmonie en fan fare gezelschappen. Dit kox-ps wist niet minder dan zeven keer achter een de hoogste onderscheiding te verwerven in de Vaandelafdeling. Dit is zo bijzonder, dat het gezel schap kort geleden een uitnodiging ontving om te concerteren in Vichy (Frankrijk). DEN HAAG. De koningin en de prins der Nedex-landen zullen don derdag 30 juni de opening van de aluminiumfabriek van Aluminium Delfzijl N.V. te Delfzijl bijwonen. FEUILLETON Die. dag noteerde hij vele orders en hoewel hem de lust bekroop om tussen de middag naar huis te gaan, bedwong hij zich en at wat in een cafetaria. Om half zes stapte hij op de bus en reed naar huis. Met vol doening denkend aan de bestellingen die hij opgekregen had. In Valkens- waard konden ze morgenochtend te vreden zijn, Gijs Bol had de eerste dag na zijn vakantie nuttig besteed. Ook de volgende dagen ging alles naar wens. Op zijn advies was Do- rien een middagje naar de ouder lijke woning gegaan en mevrouw Laarhof toonde zich een blijde moe- dex% omdat haar kind gelukkig'was. Dorien gaf hoog op van Gijs' kwa liteiten en alles was aanwezig om het geluk van deze jonge mensen te bestendigen en te vervolmaken. Maar het lot is dikwijls grillig en niets de goede gang van zaken ver- stooi'd, komt plotseling als een blik semflits uit de heldere hemel de dood ingrijpen en de blijdschap maakt plaats voor het leed. Twee maanden waren Gijs en Do- rien getrouwd. Nadat hij vier we ken gewerkt had en een korte, maar Ingezonden mededeling Zo maar zin in iets hartigs? nauwkeurige becijfering had ge maakt, was Gijs tot de slotsom ge komen, dat hij voldoende verdiende om volgens zijn bescheiden stand in het aardige flatje te kunnen leven, terwijl hij bovendien nog wat geld opzij kon leggen voor de kwade da gen.' Ook dit stemde hem tot tevre denheid. In aanmerking zijn klantenkring in Amsterdam en de omliggende ge meenten, zou het afzetgebied groot genoeg zijn om een x-egelmatig in komen te garanderen. Wanneer hij dagelijks kans zag om minstens een dertigtal sigarenwinkeliex*s te be zoeken, dan kon hij rekenen op een bestaan, waarin noch hij, noch zijn vrouw zorgen behoefde te hebben. Als hij Dorien iedere week voldoen de huishoudgeld kon geven, was hij tevreden. Zelf had hij niet veel no dig. Zijn ti'amabonnement en ande- x*e reiskosten betaalde de fabriek, zijn rokertje kostte niets, dus bleef over een kop koffie en af en toe een extraatje voor Dox-ien. Want er ging geen vrijdag voox-bij, of hij bracht Wat voor haar mee: èen bis bloemen, een boek, een flesje odeur of een doosje bonbons. Zaterdagsmorgens luierde hij en liet zich door Dorien verwennen, maar 's middags gingen ze samen de stad in, deden bood schappen en dronken ergens thee. Een enkele maal mocht Gijs gedu- x'ende een weekeind de Mercedes van zijn schoonvader lenen en dan toerden ze wat rond, over de Veluwe of gingen naar het stx-and, waar Gijs een gevoel van trots niet kon onderdrukken, als hij andex-en zag kijken naar het voortreffelijke fi- guurtje van zijn Vrouw. En niets verried, dat er zo spoedig een einde zou komen aan dit onge stoorde geluk. In mei waren Dox-ien en Gijs getrouwd. In juni waren ze teruggekomen van de huwelijksreis en op een zonnige dag in het be gin van september, toen Gijs bij wij ze van uitzondering tussen de mid dag naar huis was gegaan om te eten vond hij een bx-iefje op de tafel, waarop Dorien met beverige hand in haast geschx*even had „Gijs, ik ben naar huis. Vader is niet goed gewor den". Hij bedacht zich geen moment, zette zijn tas neer en was een mi nuut later weer op stx*aat. Van de Tx-oelstralaan naar de Sloterhof was met de bus maar vijf minuten. Do- door GERRIE BOS rien deed de deur open en toen hij haar behuilde ogen zag, begreep hij, dat het ergste was geschied. Zwij gend trok hij zijn vrouw in de ar men. Hoofdstuk 12. Zaken met andermans geld. De dood van Gerardus Johannes Laarhof, in leven limonadefabrikant, betekende voor Gijs, dat hij plotse ling geconfronteerd werd met feiten, die hij nimmer in zijn jonge leven had ontmoet of te verwerken gekre gen. Een reeks van maatregelen moesten in een kox-te spanne tijds worden genomen; de polis van de vex'zekering, wist Dorien, waar die was? Vx-aag het dan even aan moe der. Het ovex'lijden moet gemeld wor den op het gemeentehuis. Waar is de doktex-sverklaring van de doodoor- zaak? En.... is er nog voox-keur voor een bepaalde begx'afenisonder- nemer? Heb je het adx-es van die man? Wacht, ik bel hem wel even op. Jullie familie moet op de hoog te gesteld worden; het beste is nu maar enkele telegrammen te verstu ren. Later krijgen ze wel een rouw- circulaire. Heb je de adressen van de familie bij de hand, Dox-ien? Kijk er even na, wil je? En hoe is het op de fabriek? Is er iemand, die voor lopig de leiding op zich kan nemen? En er moet een x-ouwadvertentie in de kranten komen. Plus de medede ling, dat kantoor en fabriek op de dag van de begrafenis gesloten zijn. Hoe laat zou die ondernemer ook weer komen? O ja, half drie. Eerst dan maar de telegrammen opstellen. En waar wil moeder, dat we vader heenbrengen? Hier blijven of naar een rouwkamer? Liever thuis? Ja, dat kan natuurlijk wel. O ja, die te- legx-ammen zal ik nu eerst even op stellen. Is er een postkantoor hier in de buux-t? Zeg zou ik niet ie mand van de fabriek kunnen krijgen voor de boodschappen? Zal ik dan maar even bellen. Hoe heet hij? El bert, zei je. Best, ik vraag dan wel of hij met de kleine bestelwagen komt. Altijd gemakkelijk een wa gentje bij de hand te hebben. Ik bel meteen. O ja, laat ik nu eex-st die telegrammen klaar maken. Heb je de adx'essen, Dorien? Kom, wees nu even flink, he? Kindje, ik begrijp je zo goed. Kom, huil maar eens even uit bij je man. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 3