1 deurloo Lijst 3 DE ZIERIKZEESCHE COURANT NEDERLAND NADERT DE ECONOMISCHE GEVAREN-ZONE Straatgevechten in Da Nang (Z.-Vietnam) Bomontploffing in Canadese Lagerhuis CORTINA Fordgarage GLERUM Brits-Russische samenwerking Trieste studentenbetogingen in Leuven Een lastige auto-rally in de Westhoek De Britse zeeliedenstaking voor reele en directe Middenstands belangen &ILT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2(1 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19992 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 6,50; per week na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee heeft nieuwe sintelhaan Mening N.V.V.-voorzitter AMSTERDAM, 19-5. „Wü staan niet bekend als economische pessi misten, maar ook in onze kring wordt nu duidelijk, dat wij de geva renzone naderen". Dit verklaarde donderdagmiddag de voorzitter van het N.V.V., de heer A. H. KIoos, in een begroetingstoespraak op het vijf jaarlijkse congres van de algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond in het RAI-congrescentrum in Amster dam. Volgens de heer Kloos Is dit jaar een ding duidelijk geworden, dat het niet kan doorgaan met lonen en prijzen als tot nu toe. Wij zitten met de economie in een kritieke zone Er is geen enkele aanleiding voor een paniekstemming, maar het tekort op de betalingsbalans is zo duidelijk aan het stijgen, dat er volgens de heer KI009 iets moet gebeuren. Een regering die werkloos zou toezien dat een tekort op de betalingsbalans permanent zou blijven, is geen knip voor de neus waard. Voor de vakcen trale die deze gegevens aan zijn laars zou lappen, behoeft men al evenmin waardering te hebben. De heer Kloos zei. dat een herhaling van 1957 toen enkele jaren van grote betalingsba lanstekorten werden gevolgd door ingezonden mededeling Brillant - A schitterend bezit &V&J) voor altijd 1 rtrxB, JvntutH Jz i N» Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 176 Rotterdam Man mishandelde baby AMSTERDAM. 19-5. De politie in Amsterdam heeft de 34-jarige Itali aan G. F. gearresteerd verdacht van mishandeling van zijn twee maan den oude zoontje. De moeder, een Nederlandse, trof het kind luid hui lend aan, nadat zij één van haar drie kinderen naar school had gebracht. Een arts constateerde een breuk in een bovenarm en kneuzingen aan de buik van de baby. Het kind is opge nomen in het Emma-ziekenhuis. Nederlandse gift voor Java twee jaren van volkomen stagnatie van de economische groei, voor de werknemers ongunstige consequen ties hebben. Hij betoogde, dat het er nu op aankomt hoe het bijsturen ge beurt. Het moet zich naar ztfn mening zo voltrekken, dat de economische groei in stand blijft. Dat betekent dat het tijdig moet gebeuren, voordat er al te zware klappen in het bedrijfsle ven vallen. De heer Kloos stelde daarbij als voorwaarde, dat het bijsturen psy chologisch verantwoord moet gebeu ren en dat het aanvaardbaar blijft voor alle groepen die er bij betrok ken zijn. Zonder aanvaarding van deze voorwaarden, is het bijsturen tot mislukken gedoemd. De psychologische kant De heer Kloos zei voorts dat de regering op dit moment de schijn wekt de nadruk te willen leggen vooral tijdig te willen zijn met het ingrijpen, maar daarbij verliest zij echter de psychologische kant te veel uit het oog. De N.V.V.-voorzit- ter vond het niet nodig er doekjes om te winden dat de regering speelt met de gedachte van het afkondigen van een loonplafond op korte ter mijn. Het N.V.V. kan zich niet voor stellen, dat het ingrijpen van de re gering zich daartoe zou gaan beper ken. Waarschijnlijk zal er ook op an der terrein dan wel ingegrepen wor den, waardoor ook het prijsverloop meer dan tot nu toe het geval was in de hand wordt gehouden. DJAKARTA, 18-5. De Nederland se ambassadeur in Djakarta, de heer E. L. C. Schiff, heeft woensdag sym bolisch een gift van de Nederlandse regering ter waarde van vijftigdui zend gulden aan het Indonesische Rode Kruis overhandigd voor hulp verlening aan slachtoffers van de overstromingen in midden-Java. De gift bestaat voor de helft uit ge neesmiddelen en voor de andere helft uit melkpoeder. Vakantiehuis Rode Kruis DEN HAAG, 17-5. Het Nederland- sche Roode Kruis opent op 18 juni in Rheden „De Valkenberg", een te huis. waar per week ongeveer vijf tien gehandicapten een vakantie kan worden geboden. Het tehuis is een verbouwd en op nieuw ingericht buitenhuis, dat het Rode Kruis werd geschonken. Het ligt in de bedoeling, dat ongeveer 400 invaliden in de leeftijd tussen 20 en 65 jaar per jaar er een vakan tie doorbrengen. Strenge (krijgs)tucht ROSYTH. 18-5. Een jonge Britse marine-officier, die zijn leven in de waagschaal heeft gesteld om een mijn uit de tijd van de laatste we reldoorlog onschadelijk te maken, heeft voor de krijgsraad terechtge staan omdat hij vergeten had gehei me documenten weg te sluiten vóór hij aan zijn gevaarlijk karwei begon. De krijgsraad bepaalde, dat hij hiervoor officieel berispt diende te worden. Hel vonnis moet nog be krachtigd worden. De verdediger van de officier voerde aan dat de gehei me papieren geen werkelijke waarde meer hadden en dat men ze toch al weg had willen doen. DA NANG, 20-5. Vanochtend zyn in Da Nang hevige straatgevechten uitgebroken. Regeringstroepen trek ken langzaam op naar de Tinh Hoi Pagode, waarin zich opstandige mi litairen verschanst hebben. Zij hebben twee middelzware tanks in stelling gebracht. De twee pagodes met de opstandelingen zijn door re geringstroepen ter stérkte van zes bataljons omsingeld. In andere delen van de stad zoe ken de regeringssoldaten naar sluip schutters. Op daken worden mitrail leurnesten Ingericht. Op het middaguur was het schie ten minder hevig dan het geweest was. Het schijnt dat de regerings troepen nog niet van plan zijn de pagodes te bezetten. Zes doden en vijftig gewonden - burgers en mili tairen - zijn de pagodes binnenge dragen. In Hwee is meegedeeld dat 5.000 gewapende mannen klaar staan „om OTTAWA, 19-5. Het is waar schijnlijk te danken aan een misre- kenin van twee-en-een-halve minuut dat een bom, die woensdag in een der toiletten van het Canadese La gerhuis explodeerde, niet in de ver gaderzaal uit elkaar sprong. Uit notities van de maker van de bom, die bij de ontploffing om het leven kwam, is gebleken dat hij de ontsteking een vertraging van 2.5 minuut had gegeven. De man was van plan om de lont in het toilet te ontsteken en de bom vervolgens in de vergaderzaal van het parlement te werpen. Men vond voorts een toe spraakje. dat de man blijkbaar had willen afsteken en waarin stond dat hij zoveel mogelijk parlementsleden wilde vermoorden om „de deplora bele manier" waarop zij het land be stuurden. Een Beatrix-Claus klok ROOSENDAAL, 19-5. De grootste van de 47 klokken van het nieuwe carillon voor de Sint Janskerk in Roosendaal heeft de naam Prinses Beatrix-Prins Claus gekregen. De klok draagt verder als inscriptie een gedichtje en de datum 10 maart 1966. Rituele moord Ingezonden mededeling Bezoekt onze Showroom Lange Nobelstraat 28, Zierikzee de boedhistische broeders in Da Nang te helpen tegen de soldalen van de kliek Thieu-Ky". Ingezonden mededeling ■■i intermeubel 0 Intermeubel ivil zeggen: exclusieve meubelen van internationaal niveau. V vindt ze bij meubel toonzalen Appelmarkt 10 Zierikzee Tel; 01110-2946 LONDEN, 19-5. Het akkoord inza ke de wetenschappelijke samenwer king op het terrein van atoomener gie tussen Gr. Brittannië en de Sow- jet-Unie is voor de duur van vijf jaar verlengd. De overeenkomst liep dit jaar af. Binnen het kader van het akkoord wisselen de twee landen niet-gehei- me inlichtingen uit op het gebied van het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden en or ganiseren zijn studiereizen van ge leerden en technici. Ingezonden mededeling CAPE KENNEDY. Een gedeprimeerde Tom Stafford geeft zijn even teleur gestelde mede-astronaut Gene Ceman een bemoedigend klopje op de schou der. nadat de vlucht van hun ruimteschip „Gemini 9" was afgelast. De ruimlevlucht ging niet door, aangezien de Agena-raket niet in de berekende baan terecht kwam. BRUSSEL, 18-5. In Leuven is het woensdag opnieuw tot betogingen van Vlaamse studenten tegen de wei gering van de Belgische bisschoppen om over te gaan tot een volledige splitsing van de katholieke universi teit in een Frans- en een Nederlands talige afdeling. Verscheidene honderden studenten trokken onder het schreeuwen van slagzinnen door de Leuvense straten en drongen een lokaal van de uni versiteit binnen, waar zij een Neder landstalige hoogleraar, die bezig was het het geven van college, voor „ver rader" uitscholden. Zij wierpen de professor, dr. Jan de Meyer, rotte eieren toe en sleepten hem met ge weld de gang in. Zij zochten later een toevlucht in studentenrestaurant op het moment, dat een tiental jeeps met ordepolitie arriveerden. Kreten werden geslaakt tegen kardinaal Suenens. Kort daarna kwam echter de orde politie in actie om een 500 betogen de studenten te verdrijven, die zich naar het centrum van Leuven bega ven. WESTERSCHOUWEN, 19-5. De heren D. Mooij en M. O. Dijkman - iets gewend op het gebied van auto rally's, hadden voor Hemelvaarts dag een zeer moeilijke tocht in el- kaar gezet. Voor de meeste deelne mers was het een ware doolhof en door de gehele Westhoek was het een gezoek van jewelste. De rit lag ditmaal meer in het polderland ach ter Haamstede en Burgh, terwijl Westenschouwen buiten schot bleef De roetebeschrijving omvatte 74 aanduidingen. De stai*t vond plaats bij het ge meentehuis; de finish lag bij hotel „Witte van Haemstede", Enkele laat gestarte deelnemers verdoolden in het duister. De totale afstand be droeg 45 km., die met een gemiddel de van 22 km gereden moest worden. Er waren twee tijdcontröles, die ook Voor bouwactiviteiten in 1967 10 miljard nodig BERN, 18-5. Te Wangen, een plaats in het Zwitserse kanton Solothurn, zijn vier mensen gearresteerd in ver band met het overlijden van een 17- jarig meisje, dat door leden van het gezin, waarbij zij inwoonde, dood zou zijn geslagen. Het Zwitserse blad „Bliek" meldt dat de leden van dit gezin lid zijn van een religieuze sekte, „De Ark van Noach" geheten, die enkele ja ren geleden in Zwitserland is ge sticht door een gesuspendeerde pries ter. De vader van het meisje, een ho telhouder uit Hoellikon, zou ook lid van deze sekte zijn. Volgens „Bliek" zouden de ouders van het meisje eveneens door de politie zijn aange houden. AMSTERDAM, 19-5. De bouwac tiviteiten in ons land, inclusief de weg- en waterbouw, zulen volgend jaar een bedrag vergen van ongeveer tien miljard gulden. Dit heeft de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening drs P. C. W. M. Bogaers gisteren middag aangekondigd in een rede op het congres van de algemene bouw bedrijfsbond in Amsterdam. „De bouw vraagt dat van de maatschap pij om te kunnen maken dat wat diezelfde maatschappij jaar in jaar uit op zeer indringende wijze van haar vraagt", zo zei minister Bo gaers, die in zijn uitvoerige toe spraak als motief koos de weder zijdse relaties tussen de maatschapij Franse antwoordnota PARIJS, 18-5. In de woensdag aan de regering in Bonn overhandigde Franée antwoordnota op het West- Duitse memorandum inzake de Navo wordt, volgens diplomatieke bron, met nadruk gesteld dat de Westduit- se regering zonder omhaal zal moe ten verklaren of zij wenst dat er nog Franse troepen in west-Duitsland blijven nadat deze, per 1 juli a.s., aan het geallieerd opperbevel zullen zijn onttrokken. De Franse regering is volgens de nota bereid in geval van nood een samenwerking tussen haar strijdkrachten en de geallieer de strijdkrachten in Duitsland tot si and te brengen. in het algemeen en.de bouwnijver heid. Uit de mededeling van minister Bogaers blijkt, dat de bouwactivi teiten volgend jaar in vergelijking met de begrotingscijfers van 1965 rond 1,9 miljard gulden meer zullen vergen Dit jaar vraagt de bouw van woningen en gebouwen een bedrag van 6 miljard. Voor weg- en water bouw is 2,1 miljard gulden nodig. LONDEN, 19-5. Het Britse kabinet dat donderdag vergaderde over de kritieke toestand als gevolg van de zeeliedenstaking, is niet van plan op zeer korte termijn tot ingrijpen over te gaan. Het conflict heeft ernstige gevolgen voor de Britse economie, maar de regering vindt dat het uit roepen van de noodtoestand nog niet vereist is. Zij acht een afkoelingspe riode noodzakelijk voordat met goe de kans van slagen nieuwe bemidde lingspogingen kunnen worden ge daan. ALMELO. In een ziekenhuis is de 20-jarige dienstplichtig soldaat sgt. A. C. M. Hulshof uit Lichtenvoorde overleden aan de verwondingen die hij. opliep bij een verkeersongeval in de nacht van zaterdag op zondag. 'weer de nodige strafpunten ople verden. De uitslag werd bekendgemaakt in „Witte van Haemstede", waar de „Majoli's" uit Bruinisse de wacht tijd bekortten met hun zangreper toire. De heer Mooij dankte de deel nemers, V.V.V. voor het vertrouwen en de controleurs voor hun werk. Hij besprak daarop de rally-roete. De uitslag De speciale prijs voor de beste da mes-equipe was voor de dames Han- se-Flohil en Hansé-Kooman met 168 pnt. De poedelprijs bleef in de fa milie, n.l. voor dhr M. O. Hanse M. O.z. Sr die 434 strafpunten verza melde. Hij kreeg hiervoor een aan tal liters benzine en een taart aan geboden door bakkerij Felius. De scooterprijs was voor mej. Roseboom met 316 punten. Joop Hanse ging met de 1ste prijs strijken en de wisselbeker van V.V.V. Hij had 52 strafpunten. Kaartlezer was dhr C. Oole 2e werd dhr. W. Goudzwaai'd met 68 punten en kaartlezer J. v. d. Berge. De 3e prijs was voor de dames Hanse-Flo- hil en Hanse-Kooman met 168 straf punten 4e J. W. de Jonge 174 pun ten, 5e Chr. v. Ooord 186 punten, 6e P. Manni 200 punten, 7e Leo Kik 214 strafpunten, 8e G. Felius 242 straf punten, 9e J. Beuzenberg 246 straf punten, 10e R. Saman 250 strafpun ten, 5e Chr. v. Oord 186 punten; 6e 13e M, Slager en 14e Leo Dijkman. De prijzen bestonden uit luxe en ge bruiksvoorwerpen. Het is mogelijk dat een dergelijke rit voor de burgerij in september nog eens herhaald zal worden, doch dan op een dinsdagmiddag. DEN HAAG. Prins Bernhard is voor enige dagen naar Monte Carlo vertrokken, waar hij gast zal zijn van het prinselijk paar van Monaco. De prins zal heir aanwezig zijn bij de races om de „Grand prix de Mo naco". In een onherbergzame uithoek van Pennsylvania heeft zich een dra ma afgespeeld dat eindigde met de dood van een geesteszieke moorde naar, die een 17-jarig meisje had ontvoerd en als gijzelaar bij zich had gehouden. „Gemini-9" zal waarschijnlijk op 31 mei of op 7 juni worden gelan ceerd. Dit is woensdag uit gewoon lijk goede bron op Kaap Kennedy vernomen. ZIERIKZEE Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Te ver doorgedreven recht wordt onrecht. WAT tlQT Dl koude nacht Verwachting tot zaterdagavond: heldere en koude nacht met kans op nachtvorst, morgen iets zachter en méér bewolking dan vandaag, maar vermoedelijk slechts weinig regen; zwakke tot matige zuidwestelijke wind. 21 mei. Zon op 4.33, onder 20.36 Maan op 5.05, onder 22.21. 22 mei. Zon op 4.37, onder 20.37 Maan op 5.41, onder 23.33. 23 mei. Zon op 4,35, onder 20.39 Maan op 6.32, onder Nieuwe maan: 20 mei te 10.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 mei 3.51 v.m. 16.16 n.m. 22 mei 23 mei 4.29 v.m. 5.07 v.m. 16.56 n.m. 17.32 n.m. BROUWERSHAVEN 21 mei 335 v.m. 15.55 n.m. 22 mei 4.11 v.m. 16.37 n.m. 23 mei 4.49 v.m. 17.16 n.m. Springtij: 22 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-5. Hel K.N.M.I. deelt mede: Een depressie is in een snel tempo over de Noordzee naar het noordoosten getrokken. Het koufront veroorzaakte gistei-avond en van nacht tijdelijk regen, in het noorden ongeveer 5 mm, elders echter aan zienlijk minder. Overdag kwam het weer onder in vloed van een rug van hoge lucht druk, die flinke opklaringen bracht. Westelijke winden voerden echter ta melijk koude lucht aan. Morgen zal de wind weer gaan krimpen naar het zuidwesten, waardoor het weer wat zachter zal worden. De krimping van de wind hangt samen met een oceaanstoring, die in de richting van de Britse eilanden beweegt. Op de nadering van de storing zal tevens de bewolking toenemen, maar er zal vermoedelijk slechts weinig regen vallen. Home Oil of Canada, een doch teronderneming van de Canadese Heme Oil Company in Calgary, heeft donderdag bekendgemaakt dal zjj bjj Lockton in het noordoosten van En geland aardgas heeft aangeboord dal in een tempo van ongeveer tien mil joen kubieke vcet per dag uit stroomt. De twee nieuwe veerboten, die de Britse spoorwegen en de stoom vaartmaatschappij Zeeland in 1968 in dienst willen stellgen op de lijn Hock van Holland-Harwich, zullen plaats bieden aan 205 auto's, of .90 auto's en 84 trucks en 1200 passa giers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1