eet DERBY COLA DRINK juistnü varkensvlees! Lijst 3 m weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vanaf Cape Kennedy vindt lancering plaats van Gemini-9 Bevolking verlangt voor alles naar vrede Het kraakt ook in het Warschau-verdrag Landbouwproduktie en wereldhandel Toon Hermans treedt weer op een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Lawine eist veel slachtoffers Praten over lonen Betoging Vlaamse studenten -A De hongersnood in de staat Orissa (India) Jongens pleegden 17 inbraken een wijze daad méér V.V D.-ers in de raad. WAT Russische jongeren naar Siberië Geen verhoging personele belasting Bot gevonden uit Neandertijd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19991 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1689 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. RecJakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Wh Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per sluk. In dit nummer: Sch.-Duivelands verleden en heden op Rotary-landdag Vandaag riiimtevaartdag Enuelse zeelieden staken CAPE KENNEDY, 17-5. Voor van daag om 17.39 uur Nederlandse tyd staat de lancering vanaf Cape Ken nedy op het programma van de Ge- mtni-9, met aan boord Thomas Staf ford en Eugene Cernan. Om 16 uur zal een Agena-raket worden gelan ceerd, waarmee de ruimtevaarders contact moeten maken. Het is voorts de bedoeling dat Cernan als tweede Amerikaan en als derde ter wereld het ruimtevoertuig zal verlaten voor een „wandeling" rondom de aarde. Ook zal een gesimuleerde redding van een op drift geraakte astronaut worden beproefd. Bij do gisteren voltooide mechani sche controle is geen enkele afwij king ontdekt. De weersvooruitzich ten zijn gunstig. Volgens de artsen zijn de beide ruimtevaarders in uit stekende conditie. Twee maanden geleden lukte het de Gemini-acht wel aan de Agena- raket vast te maken, maar kort daarna begon het ruimtevoertuig te tollen en was men gedwongen voor tijdig naar de aarde terug te keren. De ruimtevaarders Elliot See en Charless Bassett waren voor de Ge- mini-negen uitgekozen. Zij zijn ech ter in februari bij een vliegtuigonge- lijk omgekomen. De 35-jarige Thomas Stafford is luitenant-kolonel van de luchtmacht. Hij is methodist, getrouwd, en heeft twee dochters: Dianne van elf en Karin van acht jaar. Eugene Cernan is 32 jaar en luite- Vuurgevecht in Zuiil-Vietnam SAIGON. 17-5. Een sterke een heid van de Amerikaanse eerste di visie cavalerie is maandag 55 km ten noordwesten van Qui Nonh - dat is 470 km ten noordoosten van Saigon - hevig onder vuur genomen door een bataljon van de Vietcong dat zich had ingegraven. De stryd heeft zes cn een half uur geduurd. Volgens de eerste berichten zün aan beide zü- den zware verliezen geleden. NEW YORK, 17-5. Thich Nhat Hanh, directeur van het instituut voor sociale studies van de boedhis- tische universiteit te Saigon, heeft maandag op een persconferentie in New York gezegd dat de bevolking van Zuid-Vietnam voor alles naar vrede verlankt. Zij heeft geen ver trouwen in generaal Ky. De mleeste Zuidvietnamezen geloven volgens Tich Nhat Hanh niet, dat de vre despogingen van president Johnson oprecht zijn. Naar zijn zeggen begrijpen de Amerikaanse soldaten niets van de Vietnamese cultuur. Zij maken veel fouten. Als zij wat te veel gedron ken hebben, aarzelen zij niet op de bevolking te schieten. Zij zien geen verschil tussen een onschuldige Viet namese boer en een lid van de Viet cong. Thich Nhat Hanh sprak het vermoeden uit dat de Amerikanen meer onschuldige boeren hebben ge dood dan leden van de Vietcong. Ingezonden mededeling MOSKOU, 16-5. De Roemeense regering acht de Russische opvatting over de Europese veiligheid niet lan ger in overeenstemming met de wer kelijkheid en dat dientengevolge de handhaving van Russische troepen op het grondgebied van de leden- landen van het Pact van Warschau niet langer gerechtvaardigd is. Dit zou staan in een vorige week door de Roemeense regering aan de regeringen van de leden-staten van het verdrag van Warschau toegezon den boodschap. Volgens goedingelichte kring in Moskou zou heit document zijn ver zonden na de terugkeer van Leonid Brezjnev uit de Roemeense hoofd stad. De Roemenen willen niet langer opdraaien voor de verblijfskosten van de buitenlandse troepen op het grondgebied van de leden-staten van het Warschau-Pact. Naar de mening ROME, 17-5. Uit de cijfers die tot half maart beschikbaar waren, blijkt dat de landbouwproduktie van de wereld in 1965-'66 waarschijnlijk niet het groeipercentage van twee pro cent per jaar zal kunnen handhaven, waai door zij de voorafgaande vijf jaar de bevolkingsgroei juist heeft kunnen bijhouden, zo schrijft de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties in haar gcederenoverzicht voor 1966. De omvang van de wereldhandel in agrarische predukten is in 1965 aan zienlijk toegenomen, maar de waar de werd ten ongunste beïnvloed door „zwakke" gcederenprijzen. De toe neming van de 'handel was vooral te danken aan de groei van de vraag naar voedingsmiddelen. van de Roemeense regering moeten deze kosten worden gedragen door het land waartoe de troepen behoren Wenst een tot het pact behorend land Russische troepen of troepen van een lid-staat dan zal naar het inzicht van de Roemeense regering een verdrag dienen te worden gesloten met het troepen leverende land. In dit ver drag zou ook de status van de mili taire bases in de leden-landen die nen te worden geregeld. Ingezonden mededeling 0m helemaal voor uw plezier te schilderen! AMSTERDAM, 16-5. Toon Her mans iheeft toestemming gekregen van zijn dokter om de voorstellingen van zijn jubileumshow Tien-Toon in theater Carré vanaf dinsdag 17 mei te hervatten. Op zen dag 8 mei moest Toon Hermans in verband met he vige maagklachten zijn optreden op doktersadvies annuleren. De heer Hermans zal het tournee schema van zijn one-manshow, op raad van zijn arts belangrijk moeten wijzigen. Ingezonden mededeling nant-commander bij de marine luchtmacht. Zijn vrouw Barbara is stewardess geweest en neemt sinds februari vliegles. Het paar heeft een dochter van drie. Teresa Dawn. J Historisch kanon BRUINISSE, 17-5. De heer Maaskant kocht eind vorige week van een Steil end amm er visser een kanon, dat 300 jaar oud, kennelijk afkomstig is van een schip dat in de tijd van Michiel Adriaansz. de Ruijter moet zijn ondergegaan. De Stellendammer visser vist in span met het zg. bokken tuig. Met een ketting wordt dan de bodem van de Noord zee min of meer omgeploegd. Het kanon js geheel van brons en weegt 3S4 kg. Het is nog buitengewoon gaaf, want naast de naam van de gieterij is nog bijzonder duidelijk te lezen ,.D' Admiraliteit lot Rotter dam" met het jaartal 1666. Op de kanonnen die naast het standbeeld van de Ruijter in Vlissingen staan, schijnt het zelfde embleem, een klauiven- de leeuw tussen twee ankers voor te komen. u De verpleegsters van een-en- twintig gemeentelijke ziekenhuizen in New Yoik hebben hun ontslag in gediend. Zij eisen meer salaris en verbetering van hun arbeidsvoor waarden. QUITO, 17-5. Tot nu toe heeft men veertig lijken opgegraven van arbei ders, die aan de weg van Quito naar Santo Domingo de Los Colorados, in de Zuidamerikaanse staat Ecuador, aan het werk waren toen zaterdag een steenstorting de weg over een afstand van 150 meter bedolf. Ver wacht wordt dat het aantal deden de vijftig zal overschrijden. Aanslag op hoofdkwartier soc. partij in Detroit DETROIT, 16-5. Een man heeft maandag in het 'hoofdkwartier van de Amerikaanse socialistische arbei ders partij in Detroit een aanslag ge pleegd waarbij een dode viel. De man sitapte het gebouw binnen, dwong een aantal partijfunctionaris sen op een rij te gaan staan, beval hun geld op de vloer te leggen en opende onder de uitroep „communis ten" het vuur. Een 27-jarige man werd dodelijk getroffen en twee an deren 'gewend. De onbekende schut ter is voortvluchtig. De socialistische arbeiderspartij is een zeer linkse organisatie. DEN HAAG, 16-5. In het gebouw van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag is maandagavond een bespreking ge houden tussen een delegatie van het kabinet en een aantal werkgevers en werknemers. Van de zijde van het kabinet waren daarbij aanwezig de ministers Veldkamp, den Uyl, Von deling, Bogaers, Smallenbroek en Biesheuvel. Van de 'kant van d'e werkgevers waren aanwezig de he ren van Boven, Bosma, Wemmers, de Mooy, Knotnerus en Bruynzeel. De werknemersvak centra les wa ren vertegenwoordigd door de heren Kloos, Mertens en van Eibergen. De bespreking werd voorts bijgewoond door de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, de heer Erd- brink en de secretaris van de Stich ting van de Arbeid, de heer Pels. BRUSSEL. 16-5. Ongeveer twee duizend Vlaamse studenten van de katholieke universiteit in Leuven hebben maandagavond in deze stad oen betoging gehouden om te protes teren tegen het besluit van het Bel gische episcopaat niet in te gaan op voorstellen om de universiteit te splitsen in een Nederlands- cn een Franstalige afdeling De studenten riepen „Walen eruit" en „Kardinaal Suenens aan de paal" en begaven zich naar de studentenverblijven van hun Franstalige collega's, waar zij door politie en waterkanonnen wer den opgewacht. De zeeliedenstaking in Engeland: by de ingang van een van de Londense \dokken posten stakende zeelieden, gewapend met plakkaten. Dit is de eerste 'maal sinds 1911 dat de Engelse zeelieden in staking zijn tci) verbetering van hun primaire arbeidsvoorwaarden. NEW DELHI, 17-5. De Indische autoriteiten hebben maandag voor het eerst toegegeven dat er in be paalde gebieden van het land een echte hongesnood heerst. Mevr. Gandhi, die is teruggekeerd van een inspectietocht door de staSrf Orissa in het oosten van India, ver klaarde in het parlement dat er in dat gebied voedselschaartste heerst, maar dat dit een plaatselijk karakter heeft. Zij had mensen ontmoet die haar hadden meegedeeld dat zij za den en bloemen hadden gegeten. De minister van voedselvoorziening Soebramaniam, zei dat de schaars te in Orissa bijna even ernstig is als die in 1943, toen in de staat Benga- DEN HAAG, 16-5. Vier jongens van resp. 14, 14. 16 en 16 jaar hebben te genover de Haagse politie bekend, dat zij sedert maart zeventien inbra ken hebben gepleegd, waarbij voor duizenden guldens aan radio's, band recorders, pick-ups en fotospullen werden 'buit gemaakt, alsmede een bedrag van tenminste f 500. De politie werd erover ingelicht, dat een kelder vol spullen lag, die van diefstal afkomstig konden zijn. Het onderzoek leverde enige hou vast: twee broertjes werden aange houden, die toegaven, dat de kelder de opslagplaats was voor hun buit vam nachtelijke rooftochten. Ook hun twee vriendjes konden vlot in de kraag worden gevat. De beide 14-jarigen bleken de hoofddaders. Een keer of tien bra ken zij in in een sohool. Sommige zaken werden wel twee keer in één avond met bezoek vereerd. Ingezonden mededeling QX U bent tJZ uitgenodigd Zie pagina 12 Nieuw ^"7" lekker f tail pittig ^sh 'n Hero produkt Tijdelijk grote Derby kroonkurk-actie bij gezinsflessen! Ingezonden mededeling Dit nummer bestaat uit 14 pagina's A Keienen van goud zijn ster- ker dan ketenen van ijzer. VI &IL T len ongeveer een miljoen mensen door honger omkwamen. Hij voegde hieraan toe dat de regering een her haling van deze ramp kan en zal voorkomen. Beide sprekers deelden mee, dat er maatregelen zijn genomen cm de slachtoffers, in het bijzonder de kin deren, te helpen. Tot dusver kwamen alarmerende berichten over de voedselsituatie uit sluitend van de zijde van de oppo sitie. Ingezonden mededeling Meer bewolking Verwachting tot woensdagavond: Over het algemeen meer bewolking met kans op enkele buien; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; min der warm. 18 mei. Zon op 4.42, onder 20.32. Maan op 4.05, onder 18.22. 19 mei. Zon op 4.41, onder 20.33. Maan op 4.20, onder 19.40. 20 mei. Zon op 4.40, onder 20.34. Maan op 4.39 onder 21.01. Nieuwe maan: 20 mei te 10.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 mei 1.58 v.m. 14.26 n.m. 19 mei 20 mei 2.35 v.m. 3.11 v.m. 15.01 n.m. 15.37 n.m. MOSKOU, 16-5. De Russische be weging van communistische jongeren „Komsomol" treft voorbereidingen om anderhalf miljoen jongelui naar Siberië en het uiterste oosten van de Sowjet-Unie te zenden voor de ont ginning van die gebieden. Dit heeft Valery Kamensjov, lid van het cen trale comité van de Komsomols maandag aan de vooravond van het 15de congres van de jongerenbewe ging meegedeeld. Aan het congres nemen 3891 afge vaardigden uit de Sowj et-Unie en andere landen deel. In 1954 gaven 700.000 jongeren ge hoor aan een oproep van Chroesjtov om maagdelijke gebieden in Kazakh stan te ontginnen. DEN HAAG, 16-5. Maandag is een wetsontwerp ingediend waarin de staatssecretaris van financiën en de minister van binnenlandse zaken voorstellen een wijziging in de hef fing van de personele belasting aan te brengen waardoor wordt voorko men dat de druk van deze belasting stijgt als gevolg van een verhoging van de thuren. De wijziging houdt in dat voor de berekening van de per sonele 'belasting het huurniveau vóór de jongste 'huurverhoging (per 1 ja nuari 196) de basis gaat vormen voor de vaststelling van de huurwaarde op of na 1 januari 1966. Door deze techniek van „bevriezing" van de grondslag huurwaarde zal ook bij toekomstige huurverhogingen de personele belasting niet mee stijgen. BROUWERSHAVEN 18 mei 1.53 v.m. 14.09 n.m. 19 mei 2.26 v.m. 14.41 n.m. 20 mei 2.58 v.m. 15.16 n.m. Springtij: 22 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogednjkgebied. dat het weer in ons land beïnvloedt, is in oostelijke richting naar de Oostzee getrokken. Tegelijkertijd bewoog een kleine warmtestoring van het Al pengebied naar het noordwesten. Dit lagedrukgebied is gevuld met warme en enigszins onstabiele lucht. Hierin ontwikkelde zich maandagavond in de omgeving van Arnhem een on weersbui. De luchtdrukveranderingen in onze omgeving zijn op het ogenblik van dien aard, dat er geleidelijk meer aanvoer van oceaanlucht gaat plaats vinden. In verband hiermede zal de temperatuur weer lager worden. Via de Britse eilanden beweegt een koufront naar het oosten, dat morgen dicht in onze buurt komt. Er komt daardoor ook meer bewol king. Vanavond zijn er in het bin nenland enkele lokale warmte-on- weders mogelijk. Later kan het kou front enkele plaatselijke buien ver oorzaken. ROERMOND. 16-5. Een versteend gedeelte van 33,3 cm lengte uit het geraamte van een mens, dat 1 maart. 1962 bij grintwerkzaamheden uit de Maas te Beegden bij Roermond op gebaggerd werd. blijkt zeer waar schijnlijk afkomstig uit 'het Neander- tijdperk. Dit is de conclusie' na een grondig onderzoek door het. zoölo gisch laboratorium der rijksuniver siteit in Utrecht en van het labora torium voor medische anatomie te Utrecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1