DE ZIERIKZEESCHE COURANT DA NANG DOOR ZUIDVIETNAMESE MARINIERS BEZET Staking van Britse zeelieden begonnen Snel recht na Rotterdamse happening Roofoverval in A.MJ.V.-gebouw opgelost Acht doden bij scheepsongeluk „Rijst is een dagelijkse (grote) zorg" j Radio-actieve afval door Chinese bom Hongeroproer Verkeersongeluk eist twee doden WAT ZEGT DE BILT NEDERLAND NAM AFSCHEID VAN BISSCHOP BEKKERS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 mei 1966 122ste jaargang Nr. 19990 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken IJ, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 6,50; per week 50 cent. Losse nummers 15 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Prof. H. W. Lumbers op Rotary-laiiddag Verenigde Staten bezorgd over de gebeurtenissen DA NANG, 15-5. In de Zuidviet- nemese havenstad Da Nang zün zon dag vuurgevechten uitgebroken toen Zuidvietnamese mariniers, per vlieg tuig aangevoerd, er strategische pos ten bezetten. Uit de omgeving van het radio station klonken geluiden van mi- tariileur- en mortiervuur. Men zag vier tanks, bemand door mariniers, optrekken naar het radiostation, dat gelegen is in de buurt van het hoofd kwartier van de bevelhebber van het noordelijke militaire district, luite nant-generaal Ton That Dinh. Het hoofdkwartier scheen al eerder door de mariniers bezet te zijn Da Nang, waar ongeveer dertigduizend Ame rikaanse militairen zijn gelegerd, is een bolwerk van militante boeddhis ten en was 'kortgeleden het toneel van massale betogingen tegen de mi litaire regering. Volgens regerings kringen in Saigon zijn premier Ngoejen Cao Ky en minister van de fensie generaal Ngoejen Hwoe Co zondagochtend vroeg naar Da Nang geologen. Amerikaanse functiona rissen in die stad zeggen dat ze vol ledig verrast zijn door de actie. Alle Amerikaanse militairen hebben van hun bevelhebber opdracht gekregen, zich niet buiten hun bases te bege ven. Verscheidene Sykraider-bom- menwerpers van premier Ky's lucht macht vlogen zondagmorgen laag ever de sta'd, kennelijk bij wijze van intimidatie. WASHINGTON, 15-5. Amerikaan se functionarissen toonden zich dit weekeinde bez&nder bezorgd, om niet te zeggen gealarmeerd over de actie van de Zuitvietnamese regerings troepen in Da Nang. Rusk, de Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Henry Cabot Lodge, die voor overleg 'in Washington vertoeft, en andere hoge functionarissen heb ben zondag de gehele dag overleg gepleegd op het ministerie van bui tenlandse zaken. Hoewel de Verenigde Staten nog niet officieel op de gebeurtenissen hebben gereageerd, zijn Amerikaan se functionarissen duidelijk gealar meerd over de mogelijkheid dat het conflict in Da Nang van invloed zal zijn op de oorlog tegen de Vietcong op een moment dat deze zich op maakt voor nieuwe offensieven. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat de Verenigde Staten niet tevoren van de actie op de hoogte waren gesteld en dat er geen Amerikaanse troepen aan deelne men. President Johnson zou zondag een bijeenkomst hebben geleid met zijn ministers Rusk en McNamara. Ondanks persoonlijke waarschuwing van Wilson LONDEN, 16-5. 62.000 Britse zee lieden zyn mandagochtend in staking gegaan. Het is de eerste officiële sta king b\j de Engelse koopvaardij in vijfenvijftig jaar. De stakers, die een minimumloon van 140 gulden per week en vermin dering van hun arbeidstijd van 56 tot 40 uur per week eisen, waren niet te vermurwen door een persoonlijke Amerikaans echtpaar van juwelen beroofd AMSTERDAM, 15-5. Uit de ka- mer in het Belfcrd hotel aan het Su- rinamep'lein in Amsterdam, waar het Amerikaanse echtpaar Joha logeert, is in 'de nadht van vrijdag op zater dag een juwelenkistje met sieraden ter waarde van 3000 dollar gestolen. Voorts werden o.m. nog zestien tra- vellerdheques ontvreemd. Het kistje stond op de 'toilettafel in de 'kamer die op de eerste verdieping ligt. Via het geopende raam is de dief, terwijl het echtpaar sliep, de kamer binnen gekomen w;aar 'hij geruisloos zijn slag heeft geslagen. waarschuwing van de socialistische regeringsleider, Wilson, die zei dat hun actie het land veel schade zou kunnen berokkenen. Bij de aanvang der staking lagen in de haven van Londen tweeenvijf tig Britse en vijftig buitenlandse schepen. In andere Britse havens lig gen ongeveer tweehonderd schepen. De eerste zeelui, die in staking gin gen waren die van de 20.352 ton me tende „Arlanza", die in Londen ligt. en de bemanning van een bananen- boot, die zich in Southampton be vindt. Zij weigerden vijf uur voor het officiële tijdstip waarop de sta king zou beginnen opnieuw aan te monsteren. Premier Wilson voerde de hele zondag besprekingen over noodmaat regelen die hij denkt te nemen. Verwacht wordt, dat de staking zeker drie weken zal duren. Na een dag of tien kan er al gebrek komen aan groente, fruit en vlees. De lei ders van de stakers zeggen, dat men de staking wel drie maanden kan volhouden als het nodig is. Premier Wilson zal zich maandag avond via radio en televisie tot de bevolking richten. Daders gearresteerd AMSTERDAM, 15-5. De recher che van het politiebureau Lcidse- plein heeft in nauwe samenwerking met groep B der Amsterdamse cen trale recherche de brutale roofover val die vrijdagmiddag om kwart over twaalf op het kassierskantoor van het AMVJ-gebouw aan het Leidse- bosje in de hoofdstad werd gepleegd binnen veertig uur tot een oplossing gebracht. De afgelopen naoht beeft de re- cherohe de drie van deze overval verdachte mannen, plus een vrouw onder verdenking van opzetheling gearresteerd. Van de buit van 6100 gulden -heeft de recherche 3520 gul den bij het viertal in beslag geno men. Verder zijn de twee geldkistjes plus de tas, waarin 'deze waren ver voerd uit een der grachten opge- dregd. Ook het stuk ijzeren gereed schap, een 'boorijzer met aan het an dere uiteinde een spij'kerui thaler, waarmee is geslagen en het mes, waarmee ig gedreigd, heeft de po litie gevonden. Gearresteerd zijn: een ex-huis knecht van het aan het A M.V.J.-ge- bouw grenzende Centraal Hotel, de 28-jarige G. Th. M., die onmiddellijk, door 'de overvallen kassier en een controleur werd herkend, en inmid dels tegenover 'die recherche 'heeft be kend; voorts de 27-jarige L. C. H. M. V. zonder vaste woon- of ver blijfplaats; d'e 30-jarige schilder H. van U., die met een 29-jarige zich huisvrouw noemende B. C. T. in de Kerkstraat woont. LISSABON, 15-5. Een huizenhoge golf heeft zondag een Portugese vissersboot op de rotsachtige 'kust van Portugal geworpen. Acht op varenden kwamen hierbij om. Elf bemanningsleden werden gewond. Het was tie eerste reis van het vaar tuig. Belangrijker volksvoeclsel clan graan voor brood AMSTERDAM, 14-5. Vrijdagmid dag is in het Tropenmuseum in Am sterdam door de plaatsvervangend directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie, Oris v. Wells een tentoonstelling geopend die de naam kreeg: „Rijst, een dage lijkse zorg". Rijst, zo leert men o.m. op deze expositie, is een wel belangrijker volksvoedsel dan graan (brood) om dat er ten eerste veel meer mensen rijst eten en omidat rijst bovendien voor miljoenen de enige en uitslui tende basis van het menu is. Intussen blijkt ook dat de toename van de rijstproduktie op geen stuk ken na de toename van de rijstetende wereldbevolking kan bijhouden. Ge volg wan voeding en honger. Het probleem dat zich in India kort geleden openbaarde spreekt in een veel groter deel van de wereld en vooral de wanvoeding; de gedeel telijke ondervoeding blijkt, medisch gezien, ernstiger dan honger. Om de aandacht van de wereldbevolking op dit probleem van ontstellende om vang te vestigen proclameerde de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de F.A.O., 1966 tot „rijstjaar" en het tropenmuseum TOKIO, 14-5. Dc grote radioac tieve deeltjes, die in Japan worden aangetroffen, in het bijzonder te Niigata, ten noorden van Tokio, van de neerslag die afkomstig is van de derde Chinese kernexplosie, zijn veel radioactiever dan die welke zijn ont dekt na de twee eerste Chinese kern proeven, aldus hoeft een Japanse kerngeleerde gezegd. mexde daarin nuttig werk te kun nen doen met het inrichten van een tentoonstelling over „rijst" met let terlijk alles wat er mee samenhangt. Betoging in Washington voor vrede in Vietnam Tienduizend personen hebben zon dag voor het Witte Huis 'betoogd voer vrede in Vietnam. Om ongere geldheden, zoals 'die^ zich bij een soortgelijke betoging vorig jaar voor deden te voorkomen, hadden de lei ders van de actie bepaald, 'dat de be togers alleen Amerikaanse vlaggen mochten dragen. JOAO PESSOA, 14-5. Verschei dene honderden werklozen, gedreven door de honger, hebben vrijdag de opslagplaatsen van een gemeente lijke coöperatie in Patos, in het noordwesten van Brazilië, geplun derd. De politie zag geen kans d'e plundering te beletten. Dodelijk ongeval op spoorbaan Rilland-Batli RILLAND-BATH, 14-5. Rond het middaguur is een goederentrein tus sen Rilland-Bat.h en Krabbendijke op een stopmachine gereden .Daarbij is de man die deze stopmaohine be diende om het leven gekomen. De machine werd totaal vernield. Door dit ongeluk ondervond het treinver keer vertraging, aangezien ter plaat se over enkel spoor moest worden gereden. De stopmaohine wordt gebruikt voor het aanbrengen van grind onder rails en bielzen KORDAAT MEISJE DEN HAAG, 15-5. Kordaat optreden van een meisje dat zaterdagavond dienst had in het wisselkantoor in de hal van het station Hollands Spoor in Den Haag heeft voorkomen dat een jongeman er met f 26.000 van door ging. Toen de jongeman, die voorgaf, geld te willen wisselen een stapel bankbiljetten greep, gaf zij hem zo' nklap, dat hij het geld weer moest loslaten. De jonge man is nog niet achterhaald. ROTTERDAM, 15-5. „Ik ben wel een beetje overdonderd", zei zondag middag een van de jongens die za terdagavond laat door de politie werd gearresteerd na een happening in de Rotterdamse binnenstad, toen hij reeds zondag zesdagen hechtenis kreeg opgelegd door de kantonrech ter, mr. J. J. H. van der Burg. De politie verrichte 23 arrestaties. Zestien jonge mannen hoorden reeds op zondag het vonnis wegens niet doorlopen na een bevel van de politie; 15 keer was de uitspraak; zes dagen hechtenis. De zeven ande ren, een militair en zes minderjari- Gezin van zes personen in auto verbrand FRANKFORT, 15-5. Een echtpaar met vier kinderen is zondag bij Bü- dingen (Hessen) in een brandende auto omgekomen. De auto raakte om onbekende reden in een slip, sloeg enkele malen over de 'kop en vloog onmiddellijk in brand. De kinderen waren tussen vijf en twaalf jaar oud Als gevolg van een grondver schuiving zijn zondag drie Italiaanse alpinisten 'in de Zwitserse Alpen do delijk verongelukt. Krans koningin en prins voor mgr. Bekkers DEN HAAG, 13-5, Hofmaarschalk mr. R J. E. M. van Zinnicq Berg- mann heeft vrijdagavond tijdens het défilé langs de baar van de overle den bisschop van 's-Hertogenbosch, namens koningin Juliana en prins Bernhard een krans gelegd. gen zullen op een later tijdstip te recht moeten staan. Het begon allemaal rustig zater dagavond rond Fikkie, een bronzen hondje op het Eendrachtsplein in de Rotterdamse binnenstad. Om elf mi nuten over elf begon een in pam fletten aangekondigde happening van de groep Desperado/Provo, Rot terdam. Onderwerp van deze eerste Rotterdamse happening was, aldus het blad Desperado nr. 1, het leef baar maken van Rotterdam, meer groen in het hart van de stad, goed koper openbaar vervoer, het openen van beatclubs en beatkelders. De rechtzitting begon zondagmid dag om twaalf uur en duurde tot half drie. Stuk voor stuk kwamen de jongens, in leeftijd variërend van 18 tot 24 jaar. voor de kantonrech ter mr. Van der Brug. RIDDERKERK, 14-5. Twee per sonen zijn omgekomen b\j een auto ongeluk in de gemeente Barendrecht. Het zijn de 44-jarige L. Gebraad en de 49-jarige A. van Drafik, beiden uit Oostflakkee. Het ongeluk moet vrijdagmorgen vroeg hebben plaatsgehad Tegen zes uur trof men een personenauto in een sloot langs de Achterzeedijk aan, met beide slachtoffers in de cabine. Hoe de wagen in de sloot is terecht gekomen, is een raadsel, omdat het ongeval onopgemerkt is gebleven. Wel staat vast, dat de wagen uit de richting van de Barendrechlse brug kwam. De verkeersgroep van de rijkspolitie te Dordrecht heeft de personenauto voor onderzoek laten wegslepen. AMSTERDAM. Bij de K.N.S.M. zijn 11 auto's verladen, die bestemd zijn voor Nederlandse missionarissen in Chili. Op de voorgrond twee missi onarissen, pater W. Steenhof (links) en pater P. Kruidenberg, die in Chili voor de coördinatie en distributie van de auto's zullen zorg dragen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als het geld vooropgaat liggen er vele wegen open. Overweldigende belangstelling DEN BOSCH, 14-5. Zaterdag heeft Nederland afscheid genomen van mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch. Onder overweldigende belangstelling concelebreerde kardi naal Alfrink, samen met de naaste medewerkers van de overleden bis schop, in de basiliek van St. Jan in Den Bosch een uitvaartdienst, welke voor deze gelegenheid was samenge steld en vaak op treffende wyze was aangepast aan de persoon van de overledene. Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat de gehele dienst in het Ne derlands zou zijn, maar Rome wei gerde toestemming voor de ge vraagde Nederlandse versie van het canongedeelte der Eucharistieviering - dat dus in het latijn werd gebeden. De schola van de St. Jan zong onder leiding van de rector cantus M. Pi- ren ne de intochtszang, terwijl het stoffelijk overschot de kathedraal werd binnengedragen. De kist werd voorafgegaan door de kanunniken van het kathedrale kapittel, de bis schoppen en de hoofdcelebrant kar dinaal Alfrink. Achter de baar lie pen naar oud recht leden, van Bra bants schuttersgilden. Belangstellenden De kathedraal was overvol met genodigden en belangstellenden. On der hen bevonden zich de 84-jarige moeder van dc bisschop, tientallen familieleden, de Nederlandse en bui tenlandse bisschoppen, missie-bis schoppen en abten, minister-presi dent Cals en de ministers Samkalden (justitie), Bogaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) en Veld kamp (sociale zaken en volksgezond heid), leden van het parlement, tal rijke burgemeesters, delegaties van politieke partijen en organisaties en vele anderen Na de evangelielezing Johannes 11 hield mgr. Bluyssen een bewogen homilie, waarin hij sprak over dood en leven als twee keerzijden van één werkelijkheid. „Misschien is dat het grote geheim van zijn wonderlijke persoonlijkheid: dat hij van de ene kant de diepste vragen van velen wist te beantwoorden, zonder - zoals hij zei - er een pasklaar antwoord voor te hebben, terwijl hij van de andere kant op de beslissende mo menten wel degelijk een antwoord bleek te hebben. Dat antwoord was vooral zijn zichtbaar geloof in de zin van het leven, zijn hecht geloof dat Christus de zin van ons leven in Zich verbergt, dat wij echter de op gave bezitten deze verborgen zin gaandeweg meer en meer te ont dekken". Lange stoet De lange begrafenisstoet, vooraf gegaan door motorpolitie, begraf zich na de dienst op weg door het Bra bantse land, waar dc route voor deze begrafenis was gesloten voor ander verkeer. Het tempo was zeer laag, om de tienduizenden nog gelegen heid te geven voor een laatste groet onderweg. In Den Bosch luidden alle klokken toen de stoet vertrok. Daarin reden mee kardinaal Alfrink en de vele bisschoppen, de naaste medewerkers van de bisschip en talrijke familie leden, onder wie de moeder van de overledene, de commissaris van de koningin in Brabant en de burge meester van Den Bosch, alsmede de geneesheren die de bisschop tijdens zijn leven en zijn laatste ziekte heb ben behandeld en zijn verpleegster zuster Aloysia. Onderweg van de Bossche kathe draal naar de begraafplaats te St. Ocdem-ode hield de stoet twee minu ten stil voor een laatste groet bij de oude toren van St. Michielsgestel en de markt van Schijndel. In beide plaatsen werden kransen gehangen aan de speciale bloemenwagen en werd treurmuziek gespeeld. In St. Michielsgestel hadden zich de leer lingen van het klein-seminarie Beek vliet en van het Instituut voor doven zich opgesteld om hun bisschop nog eenmaal te begroeten. De stoet trok om St. Oedenrode heen en na een korte plechtigheid in de parochiekerk van St. Martinus werd het stoffelijk overschot naar het kleine kerkhof achter de kerk gedragen. Daar leidde mgr. Bluyssen de begrafenisplechtigheid en werd de overledene te rusten gelegd voor de St. Oda-kapel op het dorpskerk hof. ZONNIG Verwachting tot dinsdagavond: Droog en zonnig weer met iets ho gere temperaturen; matige, af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en oost. 17 mei. Zon op 4.44, onder 20.30. Maano p 3.52, onder 17.07. Nieuwe maan: 20 mei te 10.43. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 mei 1.09 v.m. 13.44 n.m. BROUWERSHAVEN: 17 mei 1.09 v.m. 13.30 n.m. Springtij: 22 mei. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-5. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van de ontwik kelingen nam de wind in onze stre ken toe uit noordoostelijke richting. Er is een tendens, dat de wind nog iets meer naar het oosten draait waarbij warmere lucht uit Oost-Eu ropa ons land gaat binnenstromen. Bij het verder oplopen van de tem peratuur blijft de atmosfeer morgen nog stabiel, zodat het droge en zon nige weer voortduurt. A.R.-voorzit ter: ..Niet bevoegd over Vietnam" UTRECHT, 14-5. „Hot is uiterst moeilik, zo niet onmogelijk, te be oordelen of eventuele kansen tot aanvaardbare onderhandelingen niet zjjn benut", aldus dr. Berghuis za terdagochtend in zijn rede tot het A.R.-partijconvent, toen hij sprak over de strijd in Vietnam. „Wij hebben er geen aanwijzingen voor". Hij achtte de partij niet be voegd en bij gebrek aan voldoende gegevens niet in staat zich uit te spreken over concrete stappen die zouden moeten worden gedaan. „Wij zullen ons verzetten tegen iedere - niets kostende en vrijblijvende - handeling of uitspraak, waaruit een wantrouwen jegens het beleid van de V.S. in deze zaak zou kunnen voortvloeien, indien er geen duide lijke grond aanwezig is".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1966 | | pagina 1